Zeven stemmen brachten Pleven voorlopig redding Een nationale prijsvraag voor MTS-leerlingen Cfiefariite ,4 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 4 JANUARI 1952 Verfrouwensvofum, maar hoe Maar de komende weken is het oppassen, niet in zeven sloten tegelijk te lopen "II/TET DE GERINGE meerderheid van slechts 7 stemmen, namelijk 254 -LtJ. tegen 247, verwierf de Franse premier Pleven in de Nationale Verga dering zijn vertrouwensvotum. Zoals men weet, ging het over de begroting voor 1952. In de wandelgangen der Kamer sprak men van een „nederlaag". Reuter merkt op, dat Pleven nu pas de eerste ronde van het debat heeft gewonnen. De geringe meerderheid zal oorzaak zijn, dat de Franse regering het de komende weken zwaar te verduren krijgt. De moeilijkheden zullen zich vooral doen gevoelen bij de regeringsvoorstellen tot het invoeren van bezuinigingen bij de spoorwegen, het stelsel voor sociale ver zekering en het voorstel voor nieuwe be lastingen. Wij herinneren er aan. dat in deze ronde slechts gestemd werd over het ..in behandeling nemen" van het budget. De Socialisten, die tegen de bezuinigin gen zijn. steunden indirect de regering, door zich van stemming te onthouden. Bij de komende stemmingen zal Pleven moeten pogen een verzoening tot stand te brengen tussen de Socialisten enerzijds en zijn Radicale en Conservatieve aan hangers anderzijds. De laatsten willen de nieuwe belastingen slechts aanvaarden, 'l Verklaarde uitzicht Nieuwe moeilijk heden in Frankrijk jyE HERBEWAPENING van Europa verslindt enorme sommen. De belas tingbetalers der Westelijke landen zuch ten onder de zware last. Onstabiele re geringen bedreigen de herbewapening er een andere beangstigende factor is het Chronisch kolentekort. Vandaar, dat te gen 11 Januari de ministers van Buiten landse Zaken of Financiën van de acht tien landen der Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking bijeen zijn geroepen, om een oplossing te vin den voor de kolencrisis. De steenkool productie der Westelijke landen heeft geen gelijke tred gehouden met de snelle ontwikkeling op industrieel gebied tengevolge hiervan, ontstond een tekort aan brandstoffen. Zo werden vele landen genoodzaakt de Amerikaanse dollar aan te wenden voor de import steenkool. Het nieuwe jaar stelt dus al dadelijk het urgente probleem der kolen- nood, waarvoor een oplossing gevonden moet worden. Een groot land ais Frank rijk, dat in Pactverband of als deelne mer aan een Europees leger bij even tuele daadwerkelijke aggressie de spits zou moeten afbijten, heeft er bijzondere moeilijkheden bij. Voortdurend wordt de regering genoodzaakt, de kwestie t_._ vertrouwen te stellen, waarbij de kans van aftreden lang niet denkbeeldig is. Opnieuw moet Pleven aan de Kamer het „vertrouwen" vragen, omdat hij door de ..tijdsomstandgheden" i n zijn maag zit met een begroting van 3370 milliard francs. Inderdaad cijfers, waarbij het iemand begint te duizelen. Eerst moet Pleven zo ver zijn, dat de Kamer met de behandeling der begroting aanvangt. Zoals men weet, wordt het evenwicht in de be groting ernstig ver stoord, omdat de „fi nanciële commissie' de begroting aan merkelijk besnoeid heeft Na de hantering van het kapmes, moet Pleven het gat van 170 milliard francs in het budget zien te stoppen. Voorwaar, het aspect voor Marianne is bepaald somber, het financieel-econo- misch uitzicht niet verklaard, en dót voor een grote staat, die in de Europese integratie, waarbij ook West-Diiitsland, Italië en de Benelux een rol spelen, lei ding moet geven. Nergens op het Euro pese continent worden de politieke par tijen zo heen en weer geslingerd, vindt kabinetscrisis na kabinetscrisis plaats, en is de collectieve saamhorigheid, de ver antwoordelijkheid voor de gang van za ken, zó gering. Het gaat niet aan te redeneren, dat dit een aangelegenheid is van zuiver binnen landse aard, want sinds Atlantisch Pact en Straatsburg, draagt juist door de col lectieve bindingen, iedere staat verant woordelijkheid ook tegenover de part ner. Het onstabiele element in de Franse regering maakt, dat ook met het buiten land getroffen accoorden een wankel karakter dragen. Daarbij komt, dat ex tremistische groeperingen meer kans krijgen, als de gezagspositie voortdurend geknauwd wordt. Die extremistische par tijen kunnen aan bod komen, zodra de economische ondergraving van West- Europa, zoals .door het KremUn beoogd, revolutionnaire tendenzen in het leven roept. Naast het gevaar van een oorlog naar buiten, blijft het risico van binnen landse woelingen, van sociale onrust oproeren, als de financiële 6che moeilijkheden niet n worden. Zover is het ln Frankrijk weliswaar nog niet, maar het zegt toch wel iets, dat een radicaal-socialistische woordvoerder tijdens de debatten uitriep, dat de Rus sen zullen lachen, als zij zien, hoe Frank rijk. verpletterd onder de druk der mili taire begroting, wegzinkt in het moera der inflatie. Premier Pleven doet wat hij kan. om het schrikbeeld van een kabi netscrisis, in de huidige omstandigheden, weer te doen verdwijnen. Behalve de binnenlandse financiële moeilijkheden, zijn er de buitenlandse in Indo China, de onrust over de toekomst van Marokko Tunis, waarbij de Arabische Liga de hartstochten steeds meer aanwakkert. Het is dus te hopen, dat de Franse Kamer de begroting in behandeling zal willen nemen en er een meerderheid wordt gevonden voor de nieuwe belas tingvoorstellen. Gaullisten, Communis ten en Socialisten „tout étonné de se trouver ensemble" vormen hier. voor de weg. die Pleven wil bewandelen, een barrière. Pleven wil reorganisatie van de sociale verzekering en de genationali seerde spoorwegen, alsmede het heffen van nieuwe belastingen tot een bedrag van 160 milliard francs. Zijn medestan ders doen ijverig hun best om stemmen voor het „vertrouwensvotum" te verwer ven en hü maakt dan ook wel een goede kans. Inderdaad, brengt de verhoging der defensie-uitgaven het inflatiegevaar na der, maar als niet wordt vastgehouden aan de strategie van het Atlantisch Pact, geeft men „invasie" een kans! Bovendien zou, gezien de internationale situatie, geen nieuwe, gewijzigde Franse regering in staat zijn een andere financiële poli tiek te voeren, tenzij een Frans kabinets formateur het voorbeeld van Churchill in Engeland durft volgen. Maar dat zullen de Fransen helemaal niet „nemen"! Nadat wij bovenstaande geschreven hadden, kwam het bericht, dat Pleven in als ook de bezuinigingen worden doorge- Vlak vóór de stemming spotte Pleven met de afgevaardigden der oppositie, die zijn kabinet al dood verklaard hadden. „De dode voelt zich heel wel"! merkte hij triomfantelijk op Hopen wij vooi Pleven, dat het zo blijft. Men zie overi gens over Frankrijk in het „V e r k 1 a a r- de Uitzicht" van heden. Jaarlijks f 20 millioen aan hout verspild Leraren worden voorgelicht over besparing Inons land wordt jaarlijks voor onge veer f 200 millioen aan naaldhout en f 60 millioen aan hard hout ingevoerd. Wanneer men daarbij nog het hout van Nederlandse herkomst optelt, komt men aar een verbruik van in totaal f 300 millioen per jaar. Bij de verwerking van dit hout zijn in ons land circa 100 000 personen betrokken. Door ver keerd zagen, het z.g. verzagen, veroor zaken zij samen een verlies van naar schatting f 20 millioen pér jaar Ook bij het „bestek zoeken", het uitzoeken van hout voor bepaalde doeleinden, ont staan door onvoldoende vakkennis grote verliesposten. Om dit verliescijfer terug te dringen is gisteren in Rotterdam voor het eerst speciaal over dit onderwerp een cursus voor ruim dertig leraren van ambachts scholen uit ons hele land gehouden. Twee jaar geleden heeft aan de Zaan reeds plaatselijk een dergelijke leergang bestaan. „Holland in rep en roer" beledigend Voor de president van de Amster damse rechtbank is gisteren verbod van verkoop geëist van het boek Holland in Rep en Roer, door Henri A. Ett, daar het boek beledigend zou zijn voor mr W. K. Baron van Dedem, officier van Justitie bij de Arhsterdamsë politieréch- ter. Een van de hoofdpersonen in dit boek is de in 1911 overleden weduwe Pruimers, géboren Baronesse van De dem, oud-tante van baron Van Dedem. Uitspraak 10 Januari. Steun voor slachtoffers van het verkeer Stichting-Helpende Handen opgericht (Advertentie). Kunt U niet slapen door rheumatiek. spit, ischias, hoofd, en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere mid- delen falen. Togal zuivert de nieren er is onschadelijk voor hart en maag. Bi, apotheek en drogist. Alle stoomlocomotieven de laan uit Treintelefoon voorlopig nog te duur De Nederlandse Spoorwegen zijn in afgelopen jaar financieel met de hakken over de sloot gekomen, maar voor 1952 moet met een moeilijk jaar rekenihg worden gehouden. Als gevolg van de stijgende kosten zal er niet aan te ont komen zijn enkele lijnen op te heffen. Bovendien zal de mogelijkheid om in de trein te telefoneren nog wel lang op zich laten wachten. Dit verklaarde de presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, gis teren op een Nieuwjaarsbijeenkomst ir Utrecht. Alle stoomlocomotieven zullen op den duur worden vervangen door diesels, ook in het goederenvervoer. Op het ogenblik zijn bij de Nederlandse industrie honderd diesel-electrische treineenheden in be stelling. Dit zijn veertig treinstellen van twee wagens en twintig van één wagen. In 1953 komen de eerste eenheden ge- vermoedelijk zal in Mei 1954 de hele order zijn uitgevoerd. Pyromaan na vrijspraak veroordeeld De 34-jarige Amsterdamse kellner Th. an M., die in de afgelopen zomer werd rijgesproken van brandstichting in tal- ize auto's, maar een week later moest bekennen dat hij tot twee maal toe brand had gesticht in een hotelletje, is thans ïuwe rechtzaak door de Amster damse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Bovendien zal hij ter beschikking van de regering worden gesteld om als pyromaan verpleegd te worden. Dit vonnis is gebaseerd op een brand die twee jaar geleden ontstond in een hotelletje te Amsterdam. De brandstich- kon toen niet worden gevonden. Maar de afgelopen zomer, toen een week nadat Van M. was vrijgesproken opnieuw brand werd gesticht, is de dader door de mand gevallen. Jubileumexpositie in Dellt Rijksarchief (al 30.000 meter) te klein Deel naar grootste bunker van het vasteland Grafelijke oorkonden uit de elfde eeuw, fraai verluchte handschriften uit Middeleeuwse kloosters, het Smeek schrift der Edelen en een schat van dere historische documenten zal binnenkort in het Prinsenhof te Delft kunnen bezichtigen op de tentoonstel ling Honderdvijftig jaar Rijksarchief Het Algemeen Rijksarchief, dat in Juni 1802 werd geopend, bezit thans een verzameling die 30 000 strekkende meter planklengte beslaat. Sinds 1902 zijn all edocuimenten ondergebracht het gebouw aan het Bleijenburg in Den Haag. Dit gebouw is echter te klein ge worden en daarom zal welddra in Schaasbergen bij Arnhem een hulpbe waarplaats worden ingericht in bunker die voor de Duitse radardienst is gebruikt en de grootste van het teland is. De tentoonstelling in het Prinsenhof wordt op Zaterdag 2 Februari geopend. Zij omvat documenten van de elfde eeuw tot en met de laatste jaren geeft dus In een notedop een overzicht van de vaderlandse geschiedenis. Op be paalde uren zullen de afdelingen half verdane documenten gerestaureerd vorden en het fotografisch atelier bezichtigen zijn. Dit atelier heeft reeds dan een millioen opnamen het „schaduwarchief gemaakt. tegenwoordige algemene rijks archivaris is Jhr dr D. P. M. Graswin- ckel. Tegen VARA-secretaris Lebon 300 boete geëist Wegens belediging van dr A. A. M. Enserinck en de heer A. Dubois uit Hil- um in een artikel in de VARA-gids November 1950. werd vandaag tegen de secretaris-penringmeester van de VARA de heer J. W. Lebon, f300 boete geëist voor de Amsterdamse Rechtbank De zaak werd aangehouden omdat de brochure van de heer Enserinck ..De dictatuur van de radio-omroep" niet het dossier aanwezig was. Het verslag de heer Lebon was een verweer te gen deze door de vereniging Comité- Radioluisteraars uitgegeven brochure. Nederlanders trokken naar den vreemde om nieuw bestaan te verwerven Roman van P. J. Risseeuw over de trek van de landverhuizers naar Amerika Men moet bewondering hebben voor het feitenmateriaal dat Risseeuw, een Van onze oudere Prot. Chr. schrijversvoor het schrijven en voltooien van zijn trilogie bijeen heeft gebracht en verwerkt. Thans is dit werk, dat naar wij menen tien jaren in beslag heeft genomen, met de verschijning van de röman „Ik worstel en ontkom" gereed en heeft men dus eèn overzicht van het geheel. Ook Amsterdam tegen Moerdijkkanaal Ook in Amsterdam bestaan tegen de Belgische plannen voor een Antwerpen- Rijnkanaal ernstige bezwaren. Een Moer dijkkanaal zou weliswaar een kortere verbinding en een vergroting veiligheid bieden, maar deze voordelen wegen niet op tegen het opofferen var grote strook cultuurgrond, het ir ën delen van Noord-Brabant en d( uitgave van grote bedragen. Dit zei gis teren de heer W. Rehbock, voorzitter var de commissie voor verkeer en vreemde lingenverkeer van de Amsterdamse Ka- er van Koophandel. De Kamer sprak zich uit tegen het voorstel van burgemeester D'Ailly oir op de uitgave van vreemdelingen eer „monumentenbelasting" te heffen. Verpleger mishandelde een patiënt75 boete De 47-jarige verpleger J. v. d, B. die in een driftbui een patiënt van de stich ting voor geesteszieken Vogelenzang in Eennebroek zo'n harde klap in het ge zicht had gegeven dat de man een oog moest missen, is gistermorgen door de Haarlemse rechtbank tot ƒ75 boete ver oordeeld. Twee weken geleden had de officier van Justitie behalve deze boete ook nog een maand voorwaardelijk geëist. Weekstaat Ned. Bank Overschot van 165 min in E.B.U. Bankbiljettenomloop op 31 Dec. 2991 min (v.j. 2911 min) In December j.l. heeft Nederland ver moedelijk een overschot van 165 mil lioen in de Europese Betalingsomloop Volgens de weekstaat der Ned: Bank van 31 December j.l. is het jaar afgesloten met een bankbiljettenomloop van 2991 millioen tegen eind 1950 2911 min. De netto voorraad deviezen verminderde met 25 min, de goudvoorraad steeg f 10 min waardoor de voorraad deviezen en me taal van 1693 min tot 1678 min daalde De voorschotten in rekening-courant daalden van 202 min tot 148 min. doof- dat het rijk de belening van 43 min afloste, waartegenover het rechtstreek? bij de bank geplaatste schatkistpapiei met 48 min toenam Het saldo van de schatkist daalde met 13 min tot 151 min De tegenwaarderekening vermin derde met 100 min. dat blijkbaar het het industrieel garantiefonds vrij gegeven bedrag was De saldi „banken" stegen 6 min De geldmarkt bleef ruim Daggeld 1 pet. Redacteur van De Vlam vrijgesproken De journalist F W M., die de ver antwoordelijkheid op zich had genomen voor een artikel in het weekblad De Vlam. waarin de Rooms-KathoLieke volksgroep zou zijn beledigd door een aanval op de -.geestelijke leiders" die bepaalde personen hebben opgestookt n de voorzitter van de Belgische com- unistische partij Lahaut neer te schie- gisteren door de Amster- Het Haagse corps voor bouwkunde bestaat 30 jaar (Van een onzer verslaggevers) Woensdag 16 Januari bestaat het corps van leerlingen der MTS voor bouwkunde in Den Haag 30 jaar. De voor dit jubileum gevormde Zesde Lustrumcommissie heeft een nationale prijsvraag voor bouwkunde en weg- en waterbouwkunde uitgeschre ven. waaraan naar verwachting alle MTS'en in Nederland met een dergelijke afdeling zullen deelnemen. Voor elke groep en jaarklasse-leerlingen is een aparte opgave verstrekt. De inzendingen worden beoordeeld door een jury. ge vormd uit leerkrachten en oud-leerlin gen. die hun sporen in de maatschappij verdiend hebben. Behalve deze prijsvraag is een uitge breid feestprogramma opgesteld, dat elk wat wils biedt. Zaterdag 12 Januari wordt de feestweek ingeluid met de opening van een tentoonstelling van inzendingen van de prijsvraag door de directeur van de Academie van Beeldende Kunsten en MTS. de heer B. Th. de Hey. Woensdag recipieert het bestuur in het Kurhaus te Scheveningen. De volgende dag gaan de leerlingen de bouw van de kazernes op de Veluwe bekijken. Vrijdag 18 Januari heeft een sporttour- (AduertentieJ Hoofdpijn ""AKKERTJE personen, die 'bij verkeers ongelukken zijn gewond aanvullende materiële hulp te verlenen, is in Am sterdam een nationale stichting Helpen de Handen opgericht. Men zal samen werken met de bestaande instellingen op dit gebied en ook meewerken aan de bevordering van de verkeersveiligheid. Zolang de stichting nog niet over vol doende fondsen beschikt, blijft de hulp bekende De lezers die de vorige boeken hebben gelezen, n-1.: „Vrijheid en brood" en „De huilende wildernis" zullen in het laatste deel ongetwijfeld figuren uit het tweede deel herkennen, hoewel de boe ken als zelfstandige romans kunnen worden gelezen. We den-ken hier b-v. aan Arjaan Kep- pel en Sitske, A. C. van Raalte, H. P. Scholte en C. van der Meulen. Het zijn e rechtbank rechtbank was van laste gelegde niet is is komen vast te st: van het artikel is. De i wie_ de schrijver beperk-t tot kinderen beneden 17 jaar- De stichting zal haar inkomsten put ten uit de opbrengsten van loterijen, bijdragen van instellingen en particu lieren. landelijke collecten en schenkin gen. Voorzitter is de heer Th. Obers te Amsterdam en secretaris de heer H. F. Raatsie te Bussum. beheerst (Advertentie). Viervoudigezéér krachtige werking. Chefarine 4" werkt viervoudig, want elk tablet bevat 4 verschillende geneesmiddelen tegen pijnen en griep. Deze brachten aan millioe- nen mensen in de gehele wereld baat, vaak ook wanneer andere middelen (aalden. De werking is bijzonder krachtig maar weldadig. MiLJuHEuSQS^fllK cCoeé idotuteieM./ ons geworden Maar daarnaast voert hij ten tonele, die zorgen voor een nieuwe en boeiende intrige, waarop per slot elk boek gebouwd wordt. We denken hier aan een van de hoofdfiguren Bastiaan Broere, de eenvoudige maar diep-gelo- vige Zeeuwse oestervisser. In dit derde deel is het eerste levensverslindende pionierswerk reeds gedaan en is er sprake van draaglijke nederzettingen, er zijn zelfs verdienende Hollanders in Michigan en wat er vooral is: kerkelijk leven, dat zich centraliseert rond de figuren die we zoëven noemde. Maar het leven daar wordt bedreigd door het Amerikanisme en er ontstaan tegenstel lingen tussen de landverhuizers waar van vele met beide handen willen vast houden aan de goede, oude Hollandse en waardige tradities. Zo trekken personen e* gebeurtenis sen ons in een goede 250 bladzijden als een stroom voorbij Maar hiermede raken we dan ook tegelijk de minst sterke zijde van het werk van Risseeuw De ervaring leert, dat te weinig fei tenmateriaal als spoedig .lege" blad zijden doet ontstaan. Echter teveel materiaal levert het gevaar op, dat de schrijver te vluchtig gaat werken en zich geen rust gunt om de kansen tot romantiseren uit te buiten. Voor dit laatste gevaar heeft de schrijver zich niet weten te behoeden. Het werk is hier en daar te aphoristisch geworden en de schrijver vliegt met een wat te1 —Met ingang van 1 Januari zijn bij vlotte en haastige pen over de feiten het prov. electriciteitsbedrijf van Noord heen om dan opeens weer langdurig Holland resp- tot technisch en econo- stil te staan bij feiten van kerkgescnied- misch adjunct-directeur benoemd de kundige aard. - hoofdingenieur C- M Kool en de hoofd- Natuurlijk het laat geen twijfel over. =<l"ilnistrateur F. W J straakenbroek dat Risseeuw ons de geschiedenis van Afgevaardigden van de grootste de kerkelijke ontwikkeling van het Hol- zes partijen in de Prov. Staten van landse leven in Amerika wilde laten Friesland hebben voorgesteld aan de zien en daarom staan de bladzijden Koningin en de Staten-Generaal te ver- hieraan gewijd in geen verhouding tot l zoeken de mogelijkheid te openen om de bladzijden met de overige feiten, de eed o-f belofte in het Fries af te leg- maar hiermede is het 'werk sterk on-4§en- evenwichtig- hier en daar zelfs verward j Het onderhoud van Delflands zee- geworden. Heel wat figuren, die toch wering in 1952 is voor f 288000 gegund waarlijk belangwekkend in het geheel j aan de laagste inschrijver, de fa J Pijl hadden kunnen zijn, komen mei vol- en J Leeuwenkamp te Monster en doende uit de verf, wat heel jammer is. Zuidland, terwijl de Haagse N V. C J Niettemin is het een belangrijk expe- v d. Hoeven met f 324 000 hoogste ïn- riment geworden, want Risseeuw is schrijver was. eigenlijk een van de weinige Christelijke —Het echtpaar G van Rietschoten auteurs die een stuk „massaregie" aan- I Reedijk in Zuid-Beijerland is Zondag de behandeling*--- J durfde veelkoppige materiaal niet in alle op zichten een succes geworden, het zal voor vele jonge schrijvers in onze krin gen van betekenis zijn de behandeling van de stof in dit boek met aandacht te volgen. Alles verder uit een boek te onthouden is onmogelijk, maar wel staat vast. dat de lezer van deze boe ken een beeld bijblijft van de strijd die deze landverhuizers in Amerika in de kracht van hun geloof hebben gestre den. Jammer is, dat de uitgever zich tevre den heeft gesteld met zulke slechte illustraties van Willem Dupont, die toch wel iets beters kan presteren. We hebben hier in elk geval een his torisch werk van betekenis van een Christelijke auteur, die ons Gods werk heeft laten zien in de we reld en als zodanig is en blijft het waar deerbaar. Herm. Steggerda. jaar getrouwd. De omgeving van de Elandsgracht in A'dam kwam vanmorgen door een defect in een hoogspanningskabel zon der electriciteit te zitten, hetgeen voor het dagblad De Waarheid een ernstige storing betekende. Gisteren is in Tiel begonnen met het op zijn plaats brengen van de 190 000 kg wegende hefdeur die de sluis Waal- Tekenwedstrijd door en door kinderen De Deense sectie van de International Unicn for Schild Welfare is op de ge dachte gekomen een internationale kenwedstrijd door en voor kinderen te organiseren. De bedoeling is, dat de schooljeugd (tot en met de middelbare scholen) tekeningen maken, die als derwerp hebben een der tien volgende sprookjes van Andersen: het lelijke jonge eendje, de kleine zeemeermin, het meisjf met de zwavelstokken, het tinnen sol daatje, de tondeldoos, de nieuwe klerer de keizer, de nachtegaal, de prinses op de erwt, de varkenshoeder en duime- lijntje. Het mag zijn een tekening ir potlood, pen, krijt, waterverf, tempers of pastel, e.d. of. een linoleum- of hout snede. Het Verbond der verenigingen Pro Juventute heeft de organisatie ons land in handen. Reeds 32 landen doen aan deze wedstrijd mee. De teke ningen moeten uiterlijk 15 Jan. per school worden toegezonden aan de plaat selijke verenigingen van Pro Juventute of. indien dit niet mogelijk is, recht streeks aan het verbond Keizersgracht 725, te Amsterdam. Uit alle inzendingen zullen de 100 beste (10 van elk sprookje door een jury worden uitgekozen. Di eerste prijs is een 10-daagse reis naai Denemarken. (Advertentie. 27 lakjes van kinderen, die er vervuild en onder- Bijna had Frip geantwoord met een beleefd: Daar wou Flip niet aan. Maar een vrouw uit voed uitzagen. Alle drie droegen het costuum „Trima kassi kombali," uw dank geef ik U Nederland laten komen, ging niet. En hier was «3at ze aanhadden, toen ze geboren werden. Zo terug) maar intijds bedacht hij zich. geen keus. Wachten tot hij met verlof naar kropen ze rond in slik en aarde. Zou hij verder gaan? Een mengsel van on- Nederland ging? Dat duurde nog jaren! piip kwam een paar stappen nader. De kak- verklaarbare geurtjes drong tot hem door. Niet Als, als hij ging trouwen, zou hij trouwen met kerlakjes ontdekten hem en plotseling kregen bepaald onaangenaam. Schoorvoetend deed hij Sarina, behoorlijk trouwen. Maar daar zat heel ze jets menselijks. Een van de drie wurmde zich enige passen, tot een scherpe stank als van wat aan vast. Daar wou hij goed over nadenken. Dp £je been, bleef stijf staan en bestudeerde de rotte vis hem tot stilstand bracht. Het was geen De woorden van zijn collega vormden het ïnvicHirin vis, het waren bedervende garnalen, waarvan de grootste bezwaar, „Dat moet je nooit doen. Voor y- JywnMKiu bekende lekkernij, genaamd Trassi, bereid je promotie." wordt, die ook in Nederland in alle Nederlands- Hij informeerde zijdelings bij een andere col- f I *1 Indische winkels verkrijgbaar is en welks geur lega. 1^ Km de hele winkel vult, zodra de stopfles een ogen- „Trouwen met een inlandse vrouw komt al- I I L/11 blik open komt leen voor bij slappelingen, die ten slotte afzak- Toen keerde hij terug. ken naar de kampong. Dan laten ze die vrouw 1_ 1_ Verder naar achter lag de nieuwe kampong, werken voor hun kost. Inlanderskost, natuurlijk." LJ LJ |1 LJ I T 1 nette eenvoudige huisjes, door de Tabaksmaat- Deze overdreven voorstelling bleef bij Flip fc-W» \\~rl I I schappij gebouwd. Daar woonde Sarina. Nu be niet zonder uitwerking. De vastheid van zijn greep hij, waarom zij de kortste weg niet nam. positie wilde hij in geen geval ondermijnen. In- Een verhaal dat eindigt. als oorlog 1940 begint. De volgende morgen was zijn besluit geno- tegendeel. Al zijn streven was gericht op zeker- vreemdeling achterdochtig. Het uiterlijk van het men. Hij bleef zijn leven voortzetten, zoals het heid. Afzakken naar de kampong, wat was dat? kleine bruintje was niet aanlokkelijk. Onder liep. Zijn superieuren waren tevreden over hem. Sarina woonde in de kampong, ging daar iedere zijn magere ribbekastje hing een bolle rijstbuik, hij zat aardig vast in 't zadel, eigenlijk was zijn avond heen en kwam 's morgens terug. Het zou waar een langgerekte taaie druppel speeksel van toekomst voor altijd verzekerd. En hij dacht er wel aardig zijn, daar een kijkje te nemen. Wan- zijn kin langzaam op neerdroop- Zijn modde- niet aan, zijn positie te ondermijnen, door aan- neer had hij gelegenheid? Volgende week rige O-beentjes met binnenwaarts gekeerde leiding tot ontevredenheid te geven, moest hij 's morgens vroeg aanwezig zijn en voetjes hield hij wijduit stevig in de slik ge- Toen begon hij weer te denken aan zijn vroe- had daardoor in de namiddag een paar uren be- plaatst vanwege de zware buik, die zijn even- gere leven en over Annie en aan het onverklaar- schikbaar. De kampong was niet ver. wicht bedreigde. bare, dat er in dit alles was. De sluier, die lag Toen Sarina die avond wegging, keek hij haar Na een ogenblik studie waggelde hij naar vo- over dit geval moest hij wegnemen. Zekerheid en stak een tanig handje uit. Het leek een wou hij hebben. Hij zou niet rusten, voor hij die apepootje. Flip legde er een gobang in, dat is had. en twee-en-een-halve-centstuk. „Over twee maanden ga ik naar Nederland," Het pootje sloot zich en het ventje waggelde vertelde hem een van zijn collega's. terug. Uit de hut kwam een inlandse vrouw, die „Waar ga je heen?" soort hut, gebouwd van bamboe, open gescheur- alles gezien had. Het kind stak haar zijn vuistje ..Onze wederzijdse ouders wonen in Amster- de petroleumblikken en stukken gegolfd plaat- toe en zij nam het geldstuk. Toen keek ze naar dam. Verder hebben we nog een paar broers en ijzer. Flip en zei: „Trima kassi, toewan!" (Dank U wel zusters, die we gaan bezoeken." i x (Wordt vervolgd) tersluiks na en zag, dat zij de kortste weg niet nam. Waarvoor was dat? Vijf dagen later naderde hij de kampong. Het was er stil. Een uitgedroogde oude man, grauw van magerheid, leunde tegen een bouwvallig Op de grond scharrelden drie bruine kakker- mijnheer). Nieuwjaarsboodschap van dr Dibelius Dr Otto. Dibelius. de leider van de Duitse Evangelische' Kerk, zegt in een Nieuwjaarsboodschap aan het week blad „Die Kirche" dat de kerk in de toekomst zoals in het verleden de vrede moet voorstaan, aldus meldt de „Times" „Het is-niet de zaak van de kerk om uit te maken hoe de vrede het best oewerk- stelligd kan worden", aldus Dibelius, „met of zonder de Duitse bijdrage aan de verdediging of door gewapende of ongewapende neutraliteit. Slechts moet diudelijk gemaakt'worden, dat de kerk van Christus geen stappen tot herbe wapening ondersteunt" Pleitend voor eenheid van Duitsland zegt Dibelius, dat dit beschouwd moet worden als middel om het Duitsland mogelijk te maken bij te dragen aan het naderbij brengen van het ideaal der sociale rechtvaardigheid. Mossadeq gewaar schuwd door zijn Sjah „Verspeel de vriendschap van Amerika niet" In Perzische hofkringen werd Donder- ag vernomen dat de Sjah van Perzië .-.inister-president dr Mossadeq de raad heeft gegeven de Amerikaanse vriend schap voor Perzi^ niet in de waagschaal te stellen De Sjah. die in deze heeft ge handeld als „de opperste beslisser over het lot van zijn land", heeft zijn minister voor Hofzaken Hoessein Ala Woensdag tweemaal met deze boodschap naar het ziekbed van de Perzische premier gezon- Communistische school in Indonesië Zondagochtend is te Djakarta de com munistische Sin Yiu Sze-school geopend, waarvan het onderwijs gegeven wordt volgens het leerplan van de Chinese communistische republiek. Er hing een portret van Mao gearmd met Stalin, die gevolgd door Wisjinski en Molotof door het Kremlin lopen. De leerlingen brach ten de communistische groet. De zachtste December sinds 17 iaar (Van onze weerkundige medewerker) j^E afgelopen maand is de zachtste Decembermaand sinds zeventien jaar geweest, ln De Bilt kwam de minimumtemperatuur slechts op vijf dagen beneden het nulpunt, terwijl normaal dertien vorstdagen worden genoteerd. Sinds 1920 heeft alleen De cember 1934 een kleiner aanal vorst dagen dan vorig jaar gebracht. De gemiddelde temperatuur, uil uurlijkse waarnemingen in De Bill berekend, was 4.3 graden Celsius (normaal 2,8 graden). Wel een heel verschil met 1950, toen wij een witte Kerst beleefden en een vorst van 12 tot 14 graden voorkwam Ook het aantal uren zonneschijn kwam in de afgelopen maand boven het gemiddelde. Het bedroeg niet minder dan 50, tegen normaal 42. De neerslag was alleen in het Oos ten en Noorden groter dan gewoon lijk. In het Westen van ons land viel 60 tot 65 mm, terwijl 60 tot 70 mm normaal is. Het begin van het nieuwe jaar is echter niet gunstig. Natte sneeuw en hagelbuien zijn voorlopig nog sche ring en inslag. Op een vorstperiode behoeft men nog niet te rekenen, want de activiteit van de depressies boven de Atlantische Oceaan en West-Europa is nog steeds groot. nooi plaats, waaraan ook vele leerlingen van andere scholen zullen deelnemen, 's Avonds is er de prijsuitreiking met een gevarieerd programma in de ABK aan de Prinsessegracht. Het feest wordt Zaterdagmorgen be sloten met de uitreiking van de prijzen van de nationale prijsvraag. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Moerkapelle H. N. van Hensbergen te Schalkwijk; te Voor schoten W. G. Meyering te Noordlaren. Bedankt: voor Amersfoort J. T. Doornenbal te Oene. Geref. Kerken Tweetal: te Amsterdam (voor de arbeid in wijk 14) H. A. L. van der Lin den te Utrecht en M. Timmer te Den Haag-Oost. Bedankt: voor Rotterdam-Kralingen (vac.-A. G. Luiks) H. W. Wierda te Den Haag-Loosduinen. Chr. Geref. Kerken Aangenomen: naar Dedemsvaart D. van Wilsum te Eindhoven. Geref. Gemeenten Beroepen: te Zaandam M. Blok te Rotterdam-Centrum; te Oudemirdum H. van Gilst te Elspeet. De socialisten en de school- pacificatie Het Onderwijscongres van de Partij van de Arbeid heeft zich gisteren ver enigd met de gedachten, ontwikkeld in het Pacificatierapport van de betreffende commissie, waarover wij gisteren schre- Prof. H. J. Backer te Groningen, hoogleraar in de organische scheikunde, wordt op 13 Januari 70 jaar en zal aan het einde van dit studiejaar zijn profes soraat neerleggen. Prof. dr R. van Dijk uit Groningen in met de Indrapoera voor vijf maan den naar West-Java vertrokken om de plantengroei in het algemeen en de mossen in het bijzonder te bestuderen. BENOEMINGEN CHK. ONDERWIJS. Benoemd: tot onderwijzeres aan de Nas- sauschool te Groningen: A. Schoonenboom te Doetinchem. De R.T.C. met de West In de tweede helft in deze maand zullen de heren Da Costa Gomez en De la Trye Ellis uit de Nederlandse Antil len en vermoedelijk de heer Buiskool uit Suriname het vooroverleg over de brot en Pos. Zij zullen een gewijzigd working paper bespreken en dit moge lijk gewijzigd in Februari voorleggen aan de voorlopige delegaties in Suri name en de Antillen, waarna de dele gaties vermoedelijk definitief zullen worden. Het lied dei aethergolven ZATERDAG 5 JANUARI 1952 HILVERSUM 1. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- t ek 7.30 Zendersluiting 9 00 Nieuws 9.12 Gram 9.50 Voor de huls vrouw VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld" 10.05 Mórgenwij ding VARA: 10 20 Voor de arbeiders, in.de continubedrijven 11.40 Strijktrio 12.00 Me- tropole-orkest 1233 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.15 „Kleine zonden", hoorspel 1.30 Accordeonorkest 2.10 Film 2.35 Amateurs uitzending 3 30 „Van de wieg tot het graf" 3.45 Dansmuziek 4.15 Sport 4.30 Radio Phil- harmonisch orkest en solisten 5.15 Voor de jeugd 6.00 Nieuws 6.15 Vara-Varla; 6.20 Lich- uziek 6.40 Regeringsuitzending: Zoek licht op de Westerse defensie 7 00 Artistieke :aart VPRO: 7.30 ..Passepartout", cause rie 7 40 „Het Oude Testament in deze tijd", ;erie 7.55 „Deze week", causerie VARA: Nieuws 8 05 Actualiteiten 8.15 Gevarieerd programma 9 15 Weense muziek 9 45 Socialis- commentaar 10.00 Negro-spirltuals 10.25 „Onder de pannen" 10.45 Dansmuziek 11.00 ieuws 11.15 Orgelspel 11 30—12.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. KRO: 7 00 Nieuws 7.15 Morgengebed 7.30 endersluiting 9.00 Nieuws 9.10 Voor de huisvrouw 9.35 Klein koor 10.00 Voor de srs 10.15 Gram 11.00 Voor de zieken Gram 1150 Als de ziele luistert 12.03 1255 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 ;ementsmuziek 2.00 Boekbespreking 2.10 250 Engelse les 2 40 Omroeporkest 3-35 Kroniek van letteren en kunsten 4.13 Gram >e schoonheid van het Gregoriaans 5 00 Voor de jeugd 6 00 Nieuws 6.15 Journalistiek Dverzicht 6.25 Zang en orgel 6.45 Bui tenlandse correspondenties 7.00 Film .7.15 Pariementsoverzicht 7.25 Gram 7.52 Actuali teiten 8.00 Nieuws 8.08 De gewone/man 8.15 Lichtbaken 8 30 Gram 9.00 Gevarieerd pro- amma 953 „Wat zou u doen?" 10.00 Gram 30 Wij luiden de Zondag in 11.00 Nieuws 11.15 Nieuws in Esperanto 11.22—12.00 Ka- erorkest. ENGELAND. BBC Hone Service. 330 m. 12.00 Orkestconcert 12.45 Amusementsor kest 1.25 Gram 2 00 Nieuws 2.10 Gevarieerd programma 3.10 Arbeidersorkest 3.40 Gram 355 Sport 450 Orkestconcert 6 00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.30 Geva rieerde muziek 8 30 Interviews en gram 9.00 Gevarieerd programma 10.00 Nieuws 10.15 Hoorspel 11.45 Avondgebeden 12 00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Orkestconcert 1.00 Orgelspel 155 La tijns-Amerikaanse muziek 1.55 Sport 2.15 Voor de kinderen 2.45 Orkestconcert 3.30 „Happy Hoe Down" 4.00 Gram 4.15 Sport 5.15 Orgelspel 5-30 Militair orkest 6 00 Film 6.30 Sport 7 00 Jazzmuziek 7 45 Vragenbeant- woording 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Hoor spel 930 Verzoekprogramma 10 00 Orkest- concert 11.00 Nieuws 11.15 Dansmuziek 11.56 Nieuws. FRANKRIJK. NATIONAAL PROGRAMMA 347 en 249 m. 12.00 Gram 12 30 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.20 Pianorecital 2.00 Nieuws 2.20 Symphonie- orkest en soliste 430 Gram 450 Kamermu ziek 5.55 en 6.10 Gram 6.30 Amerikaanse uit zending 7.02 Gram 8.00 Orkestconcert 8.30 Hoorspel 10.50 Gram 11.25 Zuid Amerikaanse muziek 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10 Gram 2 05 Verzoekprogramma 3.00 Gram 4.15 en 30 Gram 5 00 Nieuws 5.10. 6.00 en 655 Gram 6.30 /.ccordeonmuziek 7.00, 7.15 en 7.40 Gram 7 45 Nieuws 8.00 Gram 8 45 Omroeporkest 9.30 Gram 10.00 Nieuws 10.10 Gram 10.50 Gram 10.55 Nieuws 11.00 Dansmuziek 1150 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2