Jlieuute geihsctfe (öiwrani Wisjinsky wil zitting Veiligheidsraad over het Koreaanse conflict Felle aanval op Westelijk plan om aggressie te voorkomen de Sleepboot Turmoil bij Flying Enterprise Wist IJ BALANS OPRUIMING BULTHUIS VRIJDAG 4 JANUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9320 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantvasUcfi Is qhebltotn tnyn hert la Icgfjenspoel" NIEUWE MOEILIJKHEDEN IN FRANKRIJK Waf schuilt achter Russisch masker INSCHAKELING van de Veiligheidsraad, ter beëindiging van de oorlog in Korea, en ter vermindering van de internationale spanning. Dit was het verrassende voorstel van de Rus Wisjinsky, toen de „politieke com missie der V.N. te Parijs, bezig was met de behandeling van het Weste lijk plan voor collectieve veiligheidsmaatregelen. Het voorstel Wisjinsky was vervat in een ontwerp-resolutie, die aandrong op afschaf fing van de „commissie voor collectieve maatregelen" en een periodieke bijeenkomst van de Veiligheidsraad op het allerhoogste niveau. Hierbij zou dan allereerst de kwestie Korea aan de orde moeten worden gesteld. Inderdaad voorzien de bepalingen van de Veiligheidsraad in dergelijke regelmatige bijeenkomsten, die tweemaal per jaar kunnen worden ge houden. Het is duidelijk, dat deze Russische resolutie een nieuwe zet is, gericht tegen het Westelijke plan voor een systeem van gemeenschappe lijke veiligheid, hetwelk Wisjinsky in zijn aggressieve rede fel heeft gehekeld. De voorgestelde „periodieke" bijeen komsten van de Veiligheidsraad bieden aan regeringen de mogelijkheid, zich door ministers of speciaal daartoe uitgezochte personen te laten vertegenwoordigen, in plaats van door de permanente gedele geerden, die de gewone vergaderingen Verscheidene V.N.-leden in de Russische zet een poging om te voorkomen, dat de Assemblée de Ko reaanse kwestie zal bespreken. De pro cedure bepaalt namelijk, dat de Assem blée geen kwesties kan behandelen, waar de Veiligheidsraad zich reeds mee bezig houdt. Bovendien meent men, dat de be handeling in de Veiligheidsraad voor de communistische onderhandelaars te Pan Moen Djon aanleiding kan zijn, de be sprekingen nog meer te rekken. Reeds gaf het Amerik. min. van Buit. Zaken te kennen, dat de vooruitzichten op vrede in Korea, door een bijeenkomst van de Veiligheidsraad niet gunstiger zouden worden. Hierdoor immers zouden bepaalde politieke kwesties in het geding kunnen worden gebracht, die Amerika en de Ver. Nagjes liever vermijden. Poogt Wisjinski ne aggressieve oogmer ken van het internationale communisme te verbergen achter de beschuldiging, dat juist de Westelijke landen aanvalsplan nen hebben? Dat is de vraag, die velen bezighoudt. De Russische resolutie zal tegelijk met het, door hem verworpen, Westelijke „plan voor collectieve veiligheid" in be handeling worden genomen. Zes Arabi sche leden van de V.N. hebben amende menten ingediend op het Westelijk plan, maar tevens besloten steun te verlenen aan de Sowjetresolutie. De Indonesische afgevaardigde Palar verklaarde, ten aan zien van de Westelijke resolutie, dat er omstandigheden kunnen ontstaan, waar in de Indonesische strijdkrachten meer nodig zijn voor binnenlands gebruik. Absurde beschuldigingen WISJINSKY lanceerde zijn voorstel aan het einde van een rede. waarin hij het Westelijke plan voor collectieve vei ligheidsmaatregelen kwalificeerde als „een poging om anderen de kastanjes het vuur te laten halen". In het licht der televisielampen, verklaarde de Russische min. van Buit. Zaken, druk gesticuleren de, dat Engeland en Amerika valse ge ruchten over de voornemens der Sow jet- Unie verspreiden, om hun eigen aggres sieve handelingen te maskeren. De Wes telijke voorstellen voor collectieve vei ligheid, zoals het instellen van een inter nationaal „schaduwleger" en plannen voor een economische blokkade of poli tieke sancties, betekenden een aanflui ting van het Handvest der Ver. Naties. Aldus de heer Wisjinsky, die mede be toogde, dat slechts achttien van de 38 landen er in hadden toegestemd, strijd krachten ter beschikking te stellen voor dit Westelijke doel. India en Pakistan, alsmede zeven andere landen hadden Een zeer vermoeide en met kolen gruis bedekte John L. Lewis, de leider van de Verenigde Mijnwer- kersbond in Amerika, beantwoordt de vragen van journalisten, nadat hij acht uur vertoefd had in de New Orient-mijn in Illinois. Leu*« heeft daar, met andere deskundigen, een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp, die aan 110 mijnwer kers het leven heeft gekost. Koningin en Prins houden Nieuwj aarsreceptie Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op 22 Januari om 12 uur in he paleis op de Dam te Amsterdam Nieuw jaarsreceptie houden voor het corps diplomatique. Voor het paleis zal eer erewacht in ceremonieel tenue van hel garderegiment Prinses Irene en de Ko ninklijke Militaire Kapel worden opge steld. De receptie zal worden bijgewoond door minister Stikker. Op 24 Januari om 8 uur wordt in paleis op de Dam een diner voor corpfe diplomatique gegeven. Minister mevr. Stikker zullen daarbij aanwe zijn. Volksgeiecht" in Betuwe Negen man bestormden omstreden woning Hoofddader (75 Jaar oud) een maand de cel in Negen inwoners van het plaatsje Ingen in de Betuwe, die in een woningconflict een „volksgerecht" hadden gehouden, moesten dezer dagen in Arnhem voor de politierechter verschijnen. Zij hadden party getrokken voor een zekere Van E., die voortdurend onenig heid had met de fam. K., waarmee hü samenwoonde. Omdat hem de huur was opgezegd moest Van E. de woning ont ruimen, maar hü weigerde. Voor elke dag dat hü zou blüven moest hü echter ƒ10 extra betalen en daarom zette de man tenslotte zü'n inboedel buiten in de sneeuw. De politie hield een oogje in het zeil, maar ze was nauwelü'ks verdwenen of de aanhangers van Van E. bestorm den met een boom de deur, zetten de in boedel weer binnen en joegen de fam. K. de straat op, waar zü met stenen werd bekogeld. De dochter van K. liep daarby het hoofd op. zelfs geweigerd. Voorts wees hü er op, dat buiten Amerika, Engeland en enige landen van het Britse Gemenebest, slechts acht staten strijdkrachten naar het Ko- eaanse strijdtoneel hebben gezonden, r Het was Amerika, dat militaire opera- ies op grote schaal aan de Chinese gren- :en voorbereidde! Hoe wil men bij al deze De hoofddader, de 75-jarige veekoop- ibsurde beschuldigingen te Parijs met de man G. J. B. uit Eek en Wiel, werd thans Russen zakelijk iets bereiken? Het Kerst- tot een maand gevangenisstraf veroor- der V.N. heeft geen bezinning ge- deeld. De acht andere verdachten kregen I boeten van 40 tot 60. „Ongelukkige opdracht" Scherpe Duitse critiek op Niemöllers reis Duitse Protestanten hebben ernstig bewaar gemaakt tegen de reis van ds Martin Niemöller naar Moskou- Zo heeft de theoloog prof. Helmut Thie- licke, voorzitter van de conferentie van rectoren van Westduitse universiteiten, vandaag in een brief aan bisschop Dibe- lius gezegd, dat hy wil protesteren te gen het feit dat de kerk niet openlijk bezwaar tegen deze reis heeft gemaakt. ectoren beschouwen het als „onge lukkig" dat ds Niemöller, die de laatste jaren „op verwarring brengende wijze" had gehandeld, met een dergelijke op dracht was belast. (Ds Niemöller heeft verklaard dat zijn bezoek zuiver parti culier is. Red.). t vakbondsorgaan Der Arbeit schrijft: „Ds Niemöller is een moedig en een goed Christen, maar hij weet blijkbaar niet of hij wil het weten dat tienduizenden Chris tenen achter het IJzeren Gordijn aan vervolging blootstaan". Na twist in Eindhoven Vrouw geworgd en van trap geworpen Een onderzoek van de politie heeft uit gewezen dat de 31-jarige mevr. K., die zoals we meldden dezer dagen dood in haar woning aan de Pioenroosstraat te Eindhoven werd aangetroffen, niet door /al van de trap om het leven is ge komen, maar dat zij door haar echtgenoot het leven is beroofd. De man, de 31 jarige W. J. K.. heeft bekend dat hij zijn w met een handdoek heeft geworgd. Na zijn daad heeft hij de vrouw van de trap geduwd en buren om hulp geroe pen met de mededeling dat zyn vrouw lar beneden was gevallen. De aanleiding tot de moord is een ech telijke twist. Het echtpaar had drie kin deren van resp. negen, vier en drie jaar. Aufo door gladheid geslipt Een dode en vier zwaar gewonden bij Bolsward Mijnwerker onder vallend gesteente Specialisten van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten hebben thans een methode gevonden, waardoor het mogelijk is, per parachute kanon nen neer te laten boven ingesloten troepen. Reeds werd met succes in Korea gebruik gemaakt van dit middel, om troepen der verbonden legers van nieuwe wapenen te voorzien. Even voordat de parachute open gaat.... Laite streek in Stille Oceaan Twee mannen achtergelaten op eenzaam eilandje Limburgers bestalen hun mede-reizigers en vertrokken met hun jacht TWEE VAN DE VIER MANNEN die op 7 Augustus met het Nederlandse jacht Anna Elizabeth uit IJmuiden vertrokken voor een wereldreis, zijn door de beide anderen eenzaam achtergelaten op een woest eilandje in de Stille Oceaan, bij de Postoffice Bay in de Galapagos-eilanden. Zij werden tevoren beroofd van hun gehele geldbezit. fers. Hun geld, tezamen 800 dollar, was uit de koffers verdwenen De twee slachtoffers waren de 49-jarige Duitse chemicus Joseph Strobel en de 22-jarige Belgische journalist Raoul de Failly. De anderen: de 35-jarige avontu rier Lamberti uit Valkenburg iL.) die naar Tahiti wou om de dochter van een inlands opperhoofd te trouwen en zijn plaatsgenoot, de 34-jarige Oud-SS'er Chris Pluymaker, die een land zocht, waar niemand hem kende. De laatste twee zyn inmiddels in Tahiti aangeko men. De Failly bleef op het eilandje, de Duitser kon na enkele weken een schip krijgen en schreef in Ecuador het haal aan zijn vrouw (die in Hoorn woont). Mevr. Strobel heeft een aan klacht ingediend bij de Alkmaarse offi cier van Justitie. Deze beloofde een onderzoek. Toen de Anna Elizabeth op 9 Novem ber in de Postoffice Bay aankwam (zo genoemd, omdat schepen, die daar langs komen, post van de omgeving meenemen, welke gedeponeerd wordt op een ton in zee) wisten Lamberti (die de kapitein was) en Pluymaker de andere twee te bewegen op het eiland zekere familie Wittmer op te zoeken. Deze familie zou r de afstempeling van de post zorgen dergelijke postzegels zouden grote philatelistische waarde hebben. Woest eiland Na een vermoeiende tocht van twintig uur over het woeste, haast onbegaanbare eiland kwamen Stro bel en De Failly inderdaad bij een eenzaam wonende familie aan, maar niet bij de familie Wittmer. Uitgeput kwamen ze eindelijk op het strand terug, maar de Anna Elizabeth was vertrokken. Met Lamberts en Pluy maker. Op het strand lagen wat kle- en iaderhae°* eapiuaderde kof- Een gids bracht de achtergelaten man nen ten slotte bij de familie Wittmer. van wie zij vernamen, dat het evengoed een dag als een jaar kon duren, voor er weer een schip langskwam! Vier weken leef den zij op het eiland van de visvangst. Toen kwam er een schip langs, de Duitser vertrok. gedood rijksweg bij Bolsward is giste- personenauto door de gladheid geslipt en in de berm van een sloot •terechtgekomen. Mevr. J. M. van Vilste- ren Boerenkamp uit Wieringermeer, die de wagen bestuurde, werd op slag ge dood. De andere inzittenden, haar echt genoot en drie kinderen, liepen ernstige verwondingen op. Het vijf-jarig zoontje Fransje kreeg een schedelbasisfractuur en ook een logeetje dat men naar Olst zou terugbrengen, was er ernstig toe. De 31-jarige mynwerker Hendrikx uit Echt (L.) is by werkzaamheden breukpeiler op de 636 meter-verdieping van de staatsmijn Hendrik in Brunssum door vallend gesteente bedolven e wel onmiddellijk gedood. De m; gehuwd en vader van één kind. Duitse heffing op druiven drastisch verhoogd Duitsland heeft m.i.v. 1 Januari J.l. de invoerrechten op druiven drastisch verhoogd, aldus verneemt de Nieuwe Leidsche Crt. Tot 1 Januari be droeg dit recht 5 pet. van de waarde met een minimum van 5 D.M. (1 D.M. is plm. 90 cent) per 100 kg. Thans is hst geworden 15 pet van de waarde met een minimum van 30 D.M. per 100 kg. Mo menteel bedraagt de uitvoer van Neder landse druiven naar Duitsland ongeveer 5000 kg per dag. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft een protest tegen deze verhoging ingediend. Verzoek aan Huissen breek de kerk niet open De provinciaal van de Paters Domini canen heeft de gemeente Huissen ver zocht elke gewelddadige actie om de openbare kapel te heropenen, achter wege te laten. Hü heeft de burgemeester verzocht om bescherming van de eigen dommen der paters. Zoals men weet was men in Huissen van plan de pa3 gesloten Paterskerk open te breken, waarby men zich beroept op een oud volksrecht. De (geheel Roomse) gemeenteraad heeft de aartsbisschop-coadjutor verzocht alsnog de4kerk te heropenen en is tevens in be roep gegaan bü het Vaticaan. Vele Huis- senaren willen beslist bü de paters Do minicanen ter biecht en niet in de ge wone parochiekerken. Door toelating van Chili is het aan tal deelnemende landen aan de Olym pische Winterspelen te Oslo tot 30 ge stegen. Hachelijke situatie verbeterd Kapitein Carlsen kreeg eindelijk hulp: hete koffie, brood, tabak en kranten DE MOED EN OPOFFERING van de 37-jarige kapitein Curt Carlsen van de Amerikaanse vrachtboot Flying Enterprise, die nu reeds 7 dagen z'n eentje aan boord van zijn zwaar slagzij makende schip achterbleef, maken een goede kans te worden beloond. Indien de weersomstandigheden boven de Atlantische Oceaan nabij Ierland althans niet slechter worden. De Britse zeesleepboot Turmoil heeft de Flying Enterprise namelijk bereikt. Een sleeppoging werd reeds ondernomen, maar deze mislukte. Voor kapi tein Carlsen is er ook verlichting in zijn benarde situatie gekomen, doordat de Amerikaanse torpedobootjager John Weeks er in geslaagd is per lijn hete koffie, brood, zoetigheid, sigaretten, kranten en tijdschriften over te brengen. De sleepboot Turmoil, die full speed nood verkerende Ameri kaanse vrachtboots ongeveer 400 km ten Zuidwesten van Ierland, is opgestoomd hem vannacht bereikte, heeft van morgen verscheidene pogingen gedaan een sleeptros aan de achtersteven de Enterprise vast te maken. Door het slingeren en de zware slagzij van het schip soms tot 80 graden! mis lukten deze echter. Men zou later op de dag proberen enkele mannen van de Turmoil aan boord van de Enterprise te brengen, daar kapitein Carlsen de sleeptros niet alleen kan bevestigen. De belangstelling voor de kranige hou- dimg van deze zeeman is vooral in Amerika en Engeland enorm groot- Allerwegen wordt de hoop uitgespro ken, dat zijn heldhaftig gedrag wordt beloond. „Ik voel me opperbest" Intussen is. zoals gezegd, de onaange- ime toestand waarin Carlsen persoon lijk verkeerde, ook wat beter geworden, •ant hü was zowat door alle mond- oorraad heen en leste zijn dorst met de laatste droppels bier. Carlsen. die een bekwaam radio amateur is. is erin geslaagd een radio- installatie te maken, waarmee hij con tact met de John Weeks kan onderhou den. Dit schip seinde hem. in zyn na bijheid te zullen blijven om hem aan boord te nemen, wanneer hy zich niet goed voelde of zyn situatie nog hache lijker zou worden. De Weeks vroeg Carlsen zelfs herhaaldelijk de Enter prise maar te verlaten. Maar hier wil de kapitein niets van weten. ,;Ik voel. me opperbest" seinde hij terug. Hy hield zich onledig met het lezen van het boek „Het recht van de zeeman". De moedige gezagvoerder bevindt zich in een hut midscheeps, zonder licht of verwarming. Wanneer hy zich wil verplaatsen moet hy, vanwege het over hellen, kruipen met één voet op het dek en de andere op de scheepswand. Hij heeft enkele lichtkogels om de John Weeks te kunnen waarschuwen indien het schip 'snachts zou zinken. Gisteren hebben vliegtuigen van de RAF er over heen gevolgen om foto's te maken Een dertigtal journalisten zijn in Liverpool aan boord van het Amerikaanse marine-transportschiip Golden Eagle gegaan, om te luisteren naar een op name van de gesprekken, die het schip tijdens de jaarwisseling kapitein heeft gevoerd. De journalisten noemden ze een „dramatisch getuige nis". Carlsen verwierf reeds eerder faam als kapitein, toen hij in 1947 bij het licht van enkele zaklantaarns vier uur bezig was, om de wonden lid der bemanning, die in volle dens een gevecht met een woesteling verklaren zyn ondergeschikte Hevige botsing in de stad Suez Egypte beweert15 Britse doden Bij ernstige incidenten te Suez, tussen de Egyptische politie en Britse militai ren. zijn doden en gewonden gevallen. Van Egyptische zijde spreekt men van 15 gedode Engelsen en 14 gewonde Egyp- tenaren. Van Britse zijde wyst men er dat slechts één Engelse officier ge- wel i De strijd duurde twee uur lang. die begon, doordat Egyptische terroristen twee En gelse wachtposten aanvielen. Leest m«n ei het Egyptische communiqué op na. dan stuit men op de bewering, dat de Britten opereerden met een strijdmacht van .800 man, waarbij tanks, artillerie en automatische wapens. Dit legertje was bezi., de Egyptische staatsspoorwegen in Suez aan te vallen. Voorts zou in het kamp der Britse verbindingstroepen een myn ontploft zyn, die heel Suez op haar grondvesten deed schudden. Hierbij zou den 120 Britse slachtoffers gemaakt zyn. De mijn was geplaatst door Egyptische commando's. Eén man midden op de Atlantische Oceaan in z'n eentje aan boord van een vrachtschip: kapitein Kurt Carlsen, die nu al voor de zevende dag rondzwalkt met de „Flying Enterprise". Hij wil de kapseizende boot niet verlaten, omdat hij anders rolpens internationale wetten schip en lading verspeelt. De stippel lijn duidt de man aan, over wie heel de wereld in spanning verkeert De moeilijkheden, waarin de Flying Enterprise is komen te verkeren, vinden hun oorzaak in het feit, dat het schip te licht geladen was. Het bevatte slechts 2500 ton aan stukgoederen, terwijl het 7000 ton nodig heeft, om voldoende diepgang te hebben. Dit vernam de Kopenhaagse correspondent van Het Parool, van de ouders van Carlsen, die een kwekery in een voorstad van Kopenhagen houden en OM HET BEHOUD VAN DE FLYING ENTERPRISE De gehele wereld volgt in spanning de strijd van kapitein Carlsen om het behoud van zijn zinkend schip. Onze kaart geeft de positie van het wrak weer en de pogingen die in het werk gesteld worden om het schip met zijn volhardende gezagvoerder te redden. DAT de zekere D. R. uit Schipborg (Dr.) die de 38-j. wed. L. Meyer Vene- ma in Juli bij Hoogezand heeft gewurgd door de Groningse rechtbank tot 4^ jaar is veroordeeld (eis 6 jaar). DAT de Zwitserse ingenieur J. K. die in Venlo een millioenenbouw-zwendel in militaire objecten had uitgedacht en verschillende aannemers voor in totaal f 700 heeft opgelicht, van de Roer- mondse rechtbank 9 mnd heeft gekre gen. DAT in de nieuwe 450 ha grote Zuid- Sloepolder tusen Walcheren en Zuid- Beveland na het binnenhalen van de oogst 1952 tien boerderijen definitief zullen worden verpacht. DAT de 35 stakende D.U.W.-arbeiders Drente, die weer aan het werk zyn ;gaan over de eerste week van Jan. •n „gestraftenuitkering" zullen ontvan gen (80 pet van de soc. bijstandsrege ling en 80 pet van de kinderbijslag), doch de stakingsleiding de strijd nog voortzet DAT ir J. Blokland Visser, chef-con structeur scheepsbouw van De Schelde in Vlissingen, met pensioen is gegaan. DAT tegen de 40-j. oud-overweg wachter H. J. H., die in Bussum had verzuimd de spoorbomen dicht te doen. zodat de fabrikant L. van Dyen en zijn echtgenote byna door een trein werden gegrepen, voor de A'damse rechtbank 1 mnd is geëist DAT de 17-j. J. v. d. Velde in Tolbert (Gr.) bij de ontploffing van carbid het deksel van een melkbus tegen zyn hoofd kreeg, waardoor zijn onderkaak werd verbryzeld en hy een oog zal moeten DAT de directeur van de gem. gas- en waterbedrijven in Maastricht, ir Cl. Driessen, wegens zijn verdienstelyk werk tijdens de oorlog door de Belgi sche regering is benoemd tot ridder in de Orde van de Kroon. DAT minister Staf en de staatssecre tarissen Moorman en Kranenburg gis teren by de N.V. Hollandse Signaal- apparatenfabriek in Hengelo de uitvoe ring van militaire bestellingen bezich tigden. DAT thans ook in Delft, evenals reeds eerder in Haarlem, bij wijze van proef een selectiedrukmachine voor de ge meente-administratie is geplaatst, waar door werkzaamheden als het maken van oproepen voor verkiezingen, die vroeger weken vergden, in enige uren verricht kunnen worden. DAT staatssecretaris Van Rhijn op 16 Januari in Delft de opening zal verrich ten van de J. J. C. van der Wouden stichting, een werkinrichting die is ver bouwd tot internaat voor nazorgpupillen en ouden van dagen. DAT Amerika het recht van de K.L.M. om op de route Amsterdam- New York te vliegen voor 3 jaar heeft verlengd zonder daarby de z.g. Bermu darestricties in te lassen. DAT in het Theecentrum te A'dam tol 1 Februari de tentoonstelling Thee en Kunst wordt gehouden, waar textiel kunst, pottenbakkerswerk en edelsmeed- werk zijn uitgestald. DAT Th. Cuiper niet zoals gemeld is dit jaar, doch in 1953 zal aftreden als directeur van de slagersvakschool te Utrecht en als hoofdredacteur van De Slagerij. DAT een roofoverval in Keulen, ge pleegd door Polen die in 1948 met eer klein Duits jacht de haven van Harlin- gen binnenliepen, thans na byna zeven jaren is opgehelderd. DAT de eieren gisteren op de markt in Barneveld f 15.75f 16.75 de honderd deden (vorige week f 17f 18) en op de veiling f 15,30f 16,35 (v.w. f 16,80 f 18,50). in de grootste spanning leven omtrent het lot van hun zoon. Hendrik Curt Deze was eerst van plan de Kerstdagen in Hamburg door te brengen, maar hy heeft het er toch op gewaagd naar de V.S. te „Tydens de oorlog heeft hij geleid van Amerika naar IJsland en hij had toen het commando over 120 schepen, waarvan dikwijls boten links en rechts om hem heen explodeerden en zonken. Hieronder hebben zyn zenuwen natuurlijk wel veel geleden", zo vertelde men de correspondent. „Na de oorlog hoopten wy. dat hy zou ophouden met varen. Maar hy kan het niet. Hy heeft wel een poosje op kantoor gezeten van de rederij in New York. maar het heeft niet lang geduurd voor hy ge noeg van had. Hy zei. dat hij het niet uit kon houden op een plaats, waar niets ge beurde Dat zei hy ook al als kind, toen hy al zyn vrije tijd aan de haven door bracht in Helsingör. Maar hij was altyd een goeie jongen, met doorzettingsvermo gen en plichtsgevoel, en heeft ook altyd voor goede orde op zijn schepen gezorgd. Hy eiste een grote discipline". (Advertentie) Velsen aan ramp ontkomen Jongens stalen springstoffen voor Oudejaarsavond Het heeft in Velsen weinig gescheeld of dertien jongens van omstreeks veer-1 tien jaar hadden op Oudejaarsavond met springstof, die bestemd was voor het opblazen van de vroegere Duitse onderzeebootbasis in IJmuiden, een ramp veroorzaakt. Een bakker kwam de politie, naar eerst thans bekend is geworden. Maan dag zeer verontrust meedelen dat hy een jongen had betrapt met een partij springglycerine en electrische ontste kers. De jongens bleken dit uit een bun ker bij de hoogovens te hebben ont vreemd met de bedoeling het oude jaar een knallend slot te geven. De spring stoffen werden uiterst nonchalant ver voerd. Een van de jongens had de gly cerine en de detonaters »samen in zijn broekzak gestoken. Het is dan ook een wonder dat er geen ongelukken zyn ge- Parool te Pan Moen Djon „Verwerpen".1 De communisten hebben te Pan Moen Djon vanochtend een nieuw voorstel der Verbondenen, hetwelk voorzag in een onverwylde uitwisseling van zieke en gewonde krygsgevangenen, verworpen. Geen enkele vordering werd gemaakt. ZATERDAG 9 JAN. 9 uur BEGINT ONZE BOTERMARKT 23 - TEL. 20854 De handelstelefooncentrale te Delft wordt vervangen door een automatische centrale, die men eind 1953 gereed hoopt te hebben. WEERBERICHT Morgen toenemende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht weinig bewolking met op verschil lende plaatsen lichte vorst en overwegend zwakke Wes telijke wind. Morgen over dag toenemende bewolking met plaatselyk enige regen, matige. In de kustprovincies tydelijk krachtige Zuidwestelyke wind en styging van temperatuur. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 84816.43; maan op 12-06, onder 217. 12 Jan. VX

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1