Jlieutue £eiJtstfr e (üjmntnt Aarzelende tussen Amerika en Rusland voor directe hulpverlening Hoop op 50.000 krijgsgevangenen moet worden opgegeven Wist U VRIJDAG 28 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Dilectie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. AD VERTENTIËN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaarga:?'^ Ivó Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor leiden en Omstreken .Steatvastfct Is yhfbleotn oiyn hert la tegljenspoer Maaltijd met wijn op de puinhopen MOSSADEQ ALS HAMLET De oppositie vraagt rekenschap van zijn duister beleid EVENALS IN EGYPTE, lijdt de Perzische regering aan een soort van „overwegingswoede". De oppositie veroorzaakt een heen- en' weer •lingeren. Thans heelt deze oppositie in het Perzische parlement, waar van de leider en veertien leden zich sedert enige weken in het gebouw asyl hebben verschaft, geëist, dat premier Mossadeq de vertrouwens kwestie zal stellen. Deze uitdaging moet binnen dertig dagen worden beantwoord. Op vier belangrijke punten wordt het beleid van Mossadeq aangevallen: Zij onderdrukt de vrijheid, schendt de wetten van het land, voert een verderfelijke economische politiek en toont geen eerbied voor het parlement. Het komt dus hierop neer, dat de oppositie Mossadeq op het matje roept. De. hierboven genoemde, leider Imami en nog veertien leden der oppositie hou den zich in het parlement schuil. Zulks, naar zij beweren, omdat hun leven door „regeringsgangsters" wordt bedreigd. Uit vroegere gebeurtenissen, weten wij, dat de aanhangers der regering uit het par lement kunnen wegblijven en voorkomen, dat er een meerderheid van tweederden der afgevaardigden aanwezig is. Op die ■wijze kan een motie van wantrouwen worden vermeden. Men verwacht, aldus Ass. Press, dat vele afgevaardigden dit weekend naar huis zullen gaan, om een begin te maken met de verkiezingscampagne, die aan de algemene verkiezingen vooraf gaat. Mocht bovendien door de aanhangers der rege ring een boycot der zittingen worden ge organiseerd, dan zal het parlement waar schijnlijk niet eerder bijeenkomen, dan in Februari. Alsdan zal de nieuwe volks vertegenwoordiging zitting nemen. Het verwijt der oppositie geldt in de eerste plaats, dat Mossadeq. steeds maar aarzelende, niet weet te kiezen tussen de steun van Oost en West. Door zijn hou ding wordt het gehele Amerikaanse pro gramma voor militaire en economische hulp aan Perzië. waartoe o a. de reis van Mossadeq naar de Ver. Staten diende, met mislukking bedreigd. Het schijnt, dat de Perzische premier ernstige bezwaren heeft tegen de condities, aan die hulp verbonden. Inderdaad, gaat Mossadeq in de „koude oorlog" tussen West en Oost geheel ach ter Amerika staan, dan loopt Perzië de kans, zich de ongenade der Sowjet Unie op de hals te halen. In dit verband wij zen wij op een Reuterbericht, als zou Mossadeq de diensten der Amerikaanse militaire missie in Perzië willen opzeg- gan. Deze missie bestaat uit 72 Amerika nen, werkzaam als adviseurs bij het leger eri de gendarmerie. Volgens een, in 1947 tussen Perzië en de V.S. gesloten, over eenkomst, mag Perzië geen militaire ad viseurs uit andere landen dan de Ver. Staten in dienst nemen. Het bestaan der Tramwagens in brand gestoken Egypt, studenten slaags met de politie Regering tegen accoord met de Britten In de Egyptische hoofdstad vonden wederom betogingen plaats van grote groepen studenten en kwam het tot bot singen met de politie. In Cairo en Alexandrië werden een tiental politie mannen en 20 studenten min of meer ernstig verwond. Tramwagens werden omver geworpen en in brand gestoken. Enkele politie-agenten werden als gijze laars weggevoerd, doch later op vrije voeten gesteld. Alle scholen in Cairo, Giza en Alexandrië blijven tot nader order gesloten. De Egyptische min. van Buit. Zaken, Saleh El Din Pasja, ver klaarde, dat de verdediging van het Suez Kanaal aan de Turkse grenzen zou plaats vinden en niet door troepen, ge legerd in de Kanaalzone. Egypte zal nooit deelnemen aan een defensiecom mando voor het Midden Oosten, indien de Joodse staat Israël eveneens daarvan deel uitmaakt. Hij wees er op, dat het Egyptische leger sterk genoeg is, om het Suez Ka naal te bewaken, mits het voldoende wapens en uitrusting krijgt. Ook Grie kenland was met wapenhulp binnen twee jaar een moderne gevechtseenheid ge worden. De Britten zouden spoedig ge noeg ervaren, dat het voor hen onmo gelijk is, langer in de Kanaalzone te blijven. Vermelden wij nog, dat twee torpedo- bootjagers van de Britse thuisvloot, tij delijk toegevoegd aan de Middellandse Zeevloot, naar het gebied van het Suez- Kanaal zijn vertrokken. Heerlens echtpaar in Duitsland gedood Uitgeester op weg naar nachtmis verdronken Naar eerst thans gemeld wordt, is tij dens familiebezoek in Duitsland met Kerstmis het echtpaar V. d. B. uit Heer- l.n op tragische wijze om het leven ge komen. Bij een autorit door Westfalen, bij Rhêde. slipte de wagen waaris zij zaten, en kwam tegen een boom terecht. De 65-jarige heer V- d. B. was op slag dood. Zijn echtgenote was aanvankelijk ongedeerd, doch overleed kort na het ongeluk aan een hartverlamming. De heer C- Bloedjes uit Uitgeest is op weg naar een kerstnachtmis aldaar in een sloot gereden en verdronken, nadat hij plotseling onwel geworden was. Drie van zijn negen kinderen, die hem verge zelden, konden hun vader niet meer red den. Gisteravond reed de 64-jarige auto mobielhandelaar uit Utrecht op de Woudenbergseweg te Zeist met zijn per sonenauto op een autobus. Aan de ver wondingen is hij overleden. Op het schiereiland Graham Land in de Zuidpool zal, ondanks verzet van Argentinië en Chili, weer een Britse basis worden gevestigd. Amerik. missie zou nu door hem in strijd worden geacht met de wens van Perzië om neutraal te blijven in de „koude oorlog". Zo wordt dus Mossadeq's geest heen en weer geslingerd op de olievelden. Het Kremlin speculeert er op, dat de Ameri- kanse hulp zal worden afgewezen, in welk geval Stalin wel een offerte zal Besneeuwd Sankt Anton ontving vorstenpaar Koningin Juliana, Prins Bernhard en de drie oudste Prinsesjes, die gister morgen per trein naar Oostenrijk waren vertrokken, zijn vannacht in Sankt Anton aangekomen. Het wintersportplaatsje is pas twee dagen geleden verblijd met een prachtig pak glinsterend-witte sneeuw. Tot 40 km voor Sankt Anton is nog nergens enige sneeuw te bekennen. Het dorp is zo vol, dat veel toeristen zich tevreden moeten stellen met ge ïmproviseerde slaapplaatsen. Onder hen bevinden zich niet alleen Oostenrijkers, maar ook veel Fransen, Zwitsers, Noren. Denen en Amerikanen. Velen hadden reeds lange tijd met stijgend ongeduld op de sneeuwval gewacht eer zij de ski's konden onderbinden. De koninklijke trein arriveerde om 3-45 uur, in Sankt Anton. De reis heeft 15 uur geduurd. Het koninklijk gezin heeft de naaht in de trein doorgebracht. Omstreeks deze tijd gaan in Sankt Anton, waar de Nederlandse Koninklijke Familie weer de wintersport wil beoefenen, „de drie koningen" van huis tot huis, om een liedje te zingen en een beloning te ontvangen. Ongeluk Wagenberg opgehelderd Chauffeur reed man dood en ging naar huis Had niets te maken met botsing in Breda Geen honderd meter van de plek waar Maandagavond de 23-jarige landarbeider Broeders uit Terheijden (N.-Br.) de ogen van zijn zuster door een auto werd aangereden en gedood, heeft de politie gisteren in Wagenberg de j automobilist gearresteerd die zich na ae aanrijding snel uit de voeten had ge maakt. Het is de 29-jarige taxi-onder- ?r J. v. d. R.. die overigens niets uitstaande blijkt te hebben met de bot sing te Breda, waarbij een kwartier voor dat het ongeluk in Wagenberg ge beurde de 40-jarige landbouwer C. van Beek ernstig werd gewond. De taxi-ondernemer verklaarde dat de achterbanden van zijn wagen verschil lende maten hadden, waardoor de auto moeilijk stuurde. Hij was geslipt, had een harde klap gehoord en zijn wagen eerst in zijn garage gezet, die vlak bij de plaats van het ongeluk was. Toen hij daarna ging kijken en hoorde dat er iemand was doodgereden, schrok hij zo dat hij naar huis terugkeerde en zich tijdens de Kerstdagen schuil hield. Vol gens V. d. R. had hij wel enkele glazen bier gedronken, maar hij was niet dron ken geweest. De automobilist die de aanrijding in Breda heeft veroorzaakt, is nog on bekend. Mond- en klauwzeer Alle 24 koeien van boer afgemaakt Een kwaadaardig geval van mond- en klauwzeer, waartegen vermoedelijk op het ogenblik geen vaccin in ons land aanwezig is, heeft zich voorgedaan bij de veehouder P. van der Treure te Wees- perkarspel. Al zijn 24 koeien kregen de ziekte juist een maand nadat zij waren ingeënt. Alle koeien zullen vermoede lijk worden afgemaakt. De boerderij is rnder strenge bewaking gesteld,opdat het erf volkomen geïsoleerd blijft. Extra treinen bij jaarwisseling Morgen rijdt er o.m. een extra trein van Den Haag naar Utrecht; op Nieuw jaarsdag o.a. twee treinen uit het Oosten nr.ar Den Haag, vijf uit Utrecht naar Den Haag, één GoudaDen Haag en één Den HaagUtrecht. Op 2 Januari rijden er o.a. drie extra treinen ZwolleDen Haag, één van Deventer en één van Utrecht naar de residentie. Komen Amerik. vliegers vandaag vrij De Hongaarse regering heeft de Ameri kaanse vertegenwoordigers in Boedapest verzocht, vandaag cp het ministerie van Buit. Zaken te komen. Alsdan kunnen zij het Hongaarse antwoord in ontvangst ;n op het aanbod der Amerikaanse regering, om de boeten voor de vier ge arresteerde vliegéfs te betalen. Deze zul len dus in geen geval eerder dan vandaag de vrijheid terugkrijgen. De Amerik. zaakgelastigde in Hongarije. George Ab bott, had gisteren meegedeeld, dat nog niets beslist was over het tijdstip der vrijlating en of het Amerikaanse aanbod de boeten te betalen, was geaccepteerd. Roemeense parachutisten ter dood veroqrdeeld Ter dood veroordeeld zijn vier Roe menen. die door een Amerikaans vlieg tuig boven Roemenië voor spionnage- doeleinden zijn neergelaten, aldus Tass. Zoals wij enige dagen geleden meldden zijn volgens dit persbureau in Rusland Russen doodgeschoten, die boven dit land waren uitgeworpen voor spion- nage. Keizer Bao Dai heeft een bezoek gebracht aan het front by de z waar Franse en Indochinese troepen voor hem geparadeerd I groepje dorpshoofden zette aan deze plechtigheid luister bij. Let c waardige uitdrukking van de gezichten. Afschuwelijk nieuws uif Korea Angst bij beide partijen voor versterking der posities remt bestandspogingen SINDS DE DAG vóór Kerstmis, is er niet veel moedgevend nieuws inzake de onderhandelingen te Pan Moen Djon. Er zijn nog vele hinderpalen voor het vormen van een wapenstilstand. Beide partijen zijn bevreesd, dat de militair-strategische posities gedurende het bestand zullen worden versterkt. Zo heeft een Noordelijke onderhandelaar tegenover de Verbon denen verklaard, dat deze bezorgd zijn over de groeiende Chinese lucht macht. Daarom willen de Verbondenen, aldus deze communistische visie, schriftelijke garanties, dat de capaciteit der Chinese luchtmacht tijdens de wapenstilstand niet zal worden uitgebreid. Van hun kant wensen de Verbondenen km van de Mandsjoerijse grens aanvle- geen beperking voor het vervangen van len, werden hevig beschoten. Amerikaan- troepen. Maar dit, aldus de Noordelijken, se jachtbommenwerpers hebben, met betekent eveneens een versterking van behulp van aan valschermen uitgewor- strijdkrachten en zij achten zulks een pen fakkels, bijna 2000 communistische vreemde logica. Te oordelen naar radio vrachtwagens waargenomen, rijdende in Peking, is het gemis aan overeenstem- de richting van het N.W. front. Een ming louter te wijten aan de „onredelijke!honderdtal werd vernietigd door bom- - - - - - - raketten en napalm-projectielen. 'der onderhandelaar van de Ver bondenen. Het is weer het oude liedje,1 alleen de communisten zijn oprecht! Een belangrijk probleem blijft de kwestie der krijgsgevangenen. Volgens schout bij nacht Libby, een der Geallieerde onderhandelaars, hebben de Roden een onheilspellende mededeling gedaan betreffende de krijgsgevangenen. Waarschijnlijk zullen zij rapporteren, dat velen der 50.000 Geallieerde krijgsgevan genen, over wie nog geen verantwoor ding is afgelegd, door ontberingen of ziekte om het leven zijn gekomen. In Moensan was geen bevestiging te krijgen over het plan, de aflopende over eenkomst betreffende de bestandslijn te verlengen, aldus A.P. Een woordvoerder der Verbondenen zei, dat geen der beide partijen feitelijk om verlenging had ver zocht. Gevechten van betekenis vonden niet plaats, wel heeft aan het Oostelijk front de Noordelijke infanterie een aanval ge daan op een strategisch belangrijke heuvel, die voor de derde maal sinds Kerstmis in andere handen is over gegaan. De vliegtuigen, die de gewonden uit Korea evacueren, vervoerden gisteren hun 200.000ste patiënt, namelijk Voorgewende dielstal Voor J 54.000 sieraden in speldenkussen Rechercheur met goed geheugen kreeg argwaan Een 44-jarige procuratiehouder uit Hilversum en een 40-jarige handelsagent uit Amsterdam hebban getracht een verzekeringsmaatschappij op te lichten voor f 54-000. Na een feestje dat in een restaurant aan de Vijzelstraat te Am sterdam ter gelegenheid van het 9-jarig huwelijk van de handelsagent werd ge geven. 'beweerden zij dat een partij sieraden van deze waarde was verdwe nen en eisten zij een uitkering van ae verzekering. In werkelijkheid waren de kostbaarheden echter door de procuratie houder verborgen in een speldenkussen. Deze zaak is aan het licht gekomen dank zij het goede geheugen van een Amsterdamse rechercheur, die argwaan kreeg toen hij zich herinnerde dat de procuratiehouder in 1947 met een derge lijk geval f9000 van een verzekerings maatschappij had losgekregen. Zowel de handelsagent als de procu ratiehouder zijn gearresteerd. Ook hun echtgenoten en een medeplichtige zijn aangehouden. Waarom het gaat DE Indonesische delegatie onder lei» ding van Supomo. welke thans hier in Nederland is ter bespreking van het Unie-Statuut, is niet geschrokken van c« aangehouden wapens te Priok. Zij wer ken rustig door en voeren geregeld besprekingen met bepaalde personen, di# \oor hen van belang zijn of hen om d# een of andere reden interesseren. Het contact met de Nederlandse rege ring is vrij summier. Wy willen niet be weren dat dit komt. omdat de Indonesi sche regering onze regering niet belang rijk acht. Onze regering echter schijnt nog steeds niet te weten, wat zij wiL Weet onze staatssecretaris Blom het wel? Het contact, dat Supomo met hem heeft, verdient in elk geval de aandacht. In de Indonesische delegatie zit ook een Ambonnees. Deze Ambonnees heeft een belangrijke taak. wat blijkt uit zijn arbeid hier. Wanneer we de werkzaam heden van elk lid dezer delegatie nader gingen beschouwen, zouden we zeer ver moedelijk tot de conclusie komen, dat, ook wanneer de Nederlandse regering niet weet wat zij wil. de Indonesisch# dit des te beter weet. Zij heeft stellig een plan en voert dit doelbewust uit. /~\P dit moment zullen we ons echter bepalen tot het Ambonnese lid der delegatie. Dit lid dan heeft contact op genomen met de leiders der Ambonnezen in Nederland. Uit hetgeen daar bespro ken werd blijkt eens te meer, hoe scherp de Indonesiërs hun plannen zien en met hoeveel energie zij deze ten uitvoer leggen. Aan de leiders der Ambonnesen zijn «.eer begerenswaardige zaken aangebo den. Hun is voorgehouden, dat zij kun nen rekenen op zeer vérgaande zelfstan digheid, zózeer dat zij zelfs meer on afhankelijkheid, meer zelfstandigheid zullen genieten, dan zij in het verleden onder de Nederlandse regering bezaten. Om aan te tonen hoe ernstig deze voor stellen gemeend zijn: hun zou een eigen leger toegezegd zijn. Indien de Am bonnese militairen, die thans in Neder land verblijven, genegen zyn naar Arh- ben terug te keren, blijven zij militair, blijven zij de voorrechten genieten die zij vroeger genoten hebben en wordt hun beloofd, dat deze militairen de garantie zullen vormen voor de grootst denkbare zelfstandigheid die maar mogelijk is m de huidige R.I. Ambon behoeft zelfs niet te zorgen voor de bewapening van deze soldaten, noch voor hun onderhoud. Dit alles komt voor rekening van de R.I. Dank wordt verklankt Koningin z&l beiaard in Amerika een aanbieden Winnaars van luisterwedstrijd kunnen voor één kwartje naar de Ver. Staten president en mevr. Truman aan de Ver. Staten zal brengen, zal de Koningin uit naam van ons volk een carillon aanbieden uit dankbaarheid voor de hulp die Amerika ons land sinds de tweede wereldoorlog heeft Verleend. Om het benodigde bedrag van ongeveer f 400.000 voor de beiaard bijeen te brengen, wordt tevoren in ons land een wedstrijd gehouden waar bij alle deelnemers kans maken op een gratis reis naar de /er. Staten, al dus meldt A.P. De wedstrijd zal via de radio worden beroeps- en maatschappelijke klas gehouden onder de slagzin „Voor een gisohe soldaat, ^Albert KeVrie^D^'cyferj kwartJe naar de Ver. Staten", omdat de se"' 0n^er toezicht van een notaris van 200.000 kan echter niet het totaledeelneming een kwartje zal kosten. Het zullen zij er dan om loten wie van cijfer der gewonden zijn, omdat uiter-IS de bedoeling op deze manier de dele- hen gratis naar de Ver. Staten zullen aard vele gewonden verscheidene malen gatie te kiezen die voor de aanbieding „aan plaats tot plaats worden gebracht van geschenk naar Amerika zal gaan. Om er zeker van te zijn dat ver-"„t™ tegenwoordigers van alle groeperin-J de gelukkigen medewerking verlenen, gen van ons volk worden gekozen, zullen de winnaars van de wedstrijd en elke vlucht worden meegeteld. Volgens latere Reuterberichten, ver sterken de Noordelijken hun luchtafweer rondom de vliegvelden in het Noord- Westen. Zware Geallieerde bommenwer pers, welke het vliegveld Namsi op 64 Nationaal comité DAT mevr. L. Lamers te Nijmegen, die reeds 3 kinderen had. thans het le- •en heeft geschonken aan een drieling 2 jongens en 1 meisje). DAT in Groningen 76 woningen in ge bruik zijn genomen, die gebouwd wer- in opdracht van het pensioenfonds der machinefabriek Stork te Hengelo. DAT de 25-j. monteur T. B, uit Tjuchem (Gr.) wegens een overval op het postkantoor te Stadskanaal door de Groningse rechtbank tot 1 Vi jaar is ver oordeeld (eis: 1 jaar). DAT de Keulse politie in de schuur van de Venlose landbouwer H. bij de Duitse grens een smokkelauto met 1000 kg koffie heeft ontdekt. DAT volgend jaar in Etten (N.-Br.), het centrum van een der ..noodgebie- den", een steenbewerkersbedrijf wordt gevestigd dat aan 30 man werk zal ver schaffen. DAT in Steenbergen 10 ha grond zal worden onteigend voor de Centrale Sui kermaatschappij, die een nieuwe raffi naderij wil bouwen waardoor het per soneel met 250 arbeiders kan worden uitgebreid. DAT de hoofdinspecteur van Schip hol, Rinse Hofstra, die in 1921 samen met Geyssendorfer de eerste proefvluch ten maakte voor de K L M. en in 1926 op doktersadvies het vliegen staakte, op 1 Januari zijn 25-j. jubileum viert in dienst van de gemeente Amsterdam. DAT de nieuwe Amercentrale in Geer- truidenberg begin Januari voor het eerst stroom zal kunnen leveren nu de eerste turbine met een capaciteit van 50.000 kW gereed is. DAT in Nijmegen op Oudejaarsavond eer een pop, die het oude jaar voor stelt, verbrand zal worden en Marieken Nieumeghen in gezelschap van de Raad van Elf van de Blauwe Schuit de Nieuwjaarswens zal uitspreken. DAT een reeks inbraken in Maastricht België is opgehelderd door de arres tatie van ae 35-j.arige Maastrichtse los- werkman P. P. W. en de 25-jarige mijn werker F. G. V. DAT de eieren gisteren op de markt in Barneveld f 17f 18 de honderd deden (vorige week f 18f 19) en op de vei ling f 16.80—f 18.50 (vorige week f 17,20— f 19.15). DAT de 32-j. C. H. M„ zoon van een grossier en slijter in Musselkanaal (Gr.), vijf Schiedamse firma's heeft opgelicht door op naam van zijn vader 400 liter gedistilleerd mee te nemen, doch thans is gearresteerd. DAT B. Mees te Groningen op 2 Januari zijn 50-j. jubileum viert als directeur van de N.V. Verenigde Brouweryen Keizer Barbarossa. DAT de verplichte hengstenkeuring van het Ned. Trekpaard op 23 Januai in Rotterdam wordt gehouden. DAT Utrecht dank zij een burgerzin lening en een lening van 4 millioen van een niet genoemde geldgeefster 234 étagewoningen zal bouwen, waarvoo gemeenteraad 3,1 millioen beschik baar heeft gesteld. DAT de A'damse rechtbank op Januari de beledigingszaak behandelt die dr A. A. M. Enserinck. rechtskundig adviseur van de Ver. v. Radioluisteraars, wegens een artikel in de Radiogids aan hangig heeft gemaakt tegen J. W. Lebon, secretaris van de VARA. DAT de landbouwer Van Erven te Oirschot een varken met een gewicht van 860 pond heeft opgefokt. DAT een kleine groep radio-zendama teurs. merendeels in Groningen, zich uit de Veron (Ver. voor Experimenteel Radio-onderzoek in Nederland) heeft teruggetrokken en thans een Ver. van Zendamateurs heeft opgericht. DAT aan wijlen Andries Kalter posthuum het Verzetskruis is toegekend DAT voor het eerst na de oorlog in ïii spinnerij te Gronau (Duitsland) eer Ned. arbeiders in dienst zijn ge steld. DAT de week vacantie voor het bouw bedrijf m.i.v. volgend jaar weer evenais vroegel zal gelden van 4 t/m 9 Augustus, daar de vcantiespreiding teveel admini stratieve moeilijkheden met zich mee bracht. DAT de N.V. Philips Telecommunica- tie-industrie te H'sum thans een mon tagehal van 3000 m2 zal laten bouwen in Huizen, waar m.i.v. September 300 man werk zullen vinden. DAT voor het A'dams gerechtshof be vestiging is geëist van het vrijsprekend rechtbankvonnis voor de 25-j. lasser A. S., die in de electrische centrale aan de Nieuwe Hemweg te A'dam bij hel ophij sen van ijzeren matten de dood van de arbeider A. J. Laarhoven zou hebben veroorzaakt. DAT het telefoonverkeer met het bui tenland rond de jaarwisseling anderhalf maal zo groot is als normaal. DAT het bestuur van de E.V.C. tele grafisch een onderhoud met dr Drees heeft verzocht i.v.m. diens verklaring in de Tweede Kamer over de activiteiten van deze organisatie. DAT de tollen in Maartensdijk (U.) na Januari ongestoord blijven functionneren, daar het gemeentebestuur nog steeds geen antwoord heeft ontvangen op zijn brief van 9 November aan de minister waarin het zich bereid verklaarde een vergoeding van 1180.000 te accepteren. De organisatie ertrouwd aan een nationaal comité onder leiding van dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. Dit comité heeft op zijn beurt de burgemeesters van de on geveer 1100 gemeenten gemachtigd plaat selijke comité's te benoemen die de gel den zullen inzamelen. Enkele burgers hebben het plan voor de wedstrijd aan de Nederlandse autori-, teiten voorgelegd. De regering heeft het officieel goedgekeurd. Minister Stikker heeft daarop de Nederlandse ambas sadeur in Washington mr J. H. van Royen, er van op de hoogte gesteld, die 't Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft verwittigd. De beiaard zal worden gegoten in Heillgerlee. Vliegende Storm boven Engeland Steden in het donker en veel schade Ongekend zware stormen hebben giste, ren ae kuststreken van Engeland en Ier land geteisterd. Scheepvaart en vlieg verkeer geraakten geheel ontwricht en op het land werd veel schade aangericht. Gehele steden kwamen in het donker te zitten, doordat lichtleidingen werden ver nield. Bomen werden ontworteld, daken afgerukt en op verscheidene plaatsen ontstonden overstromingen. Ook ver scheiden telegraafkabels tussen Groot- Brittannië en Amerika geraakten on klaar. In Lands 2nd kwam een visser om het leven, toen een geweldige golf hem van het strand wegsleurde. In St Jonns werd een man het water ingeslingerd. In Wales spoelde een lege vissersboot aan. Men neemt aan. dat de twee vissers zijn verdronken. De storm bereikte op som mige plaatsen een snelhe.-l van i50 km per uur. yEGENOVER al deze beloften en toe- - zeggingen stelt de R.I. slechts dit: Deze Ambonnese militairen mogen ge bruikt worden voor de verdediging van geheel Indonesië, ja zelfs daarbuiten worden ingezet. Zij mogen dus ook wor den ingezet tegen Nieuw-Guinea. En de leiders van de vrije Ambonnezen t Nederland tot nu toe de perma nente aanklagers tegen de schending van het zelfbeschikkingsrecht dienen zich voortaan achter de Republiek Indonesia te scharen. Waardoor men tegenover ie buitenwacht verlost wordt van de Zuid- Molukse angel. Zonodig kunnen deze lei dende figuren bij de opbouw van Nieuw- Guinea door de R.I. worden ingeschakeld. De kans bestaat, dat de Ambonnese militairen eindelijk tot het besef komen, dat zy van de Nederlandse regering niets te verwachten hebben. Wellicht zyn ze nierheen gekomen met bepaalde idealen. die inmiddels niet verloren .lebben? Wanneer de liefde dezer Ambon nezen. die in het verleden en vooral *1,1 4945 20 veel voor Nederland ge- t.ferd hebben, om zou slaan, dan zullen ceze harde vechters mogelijk ernstige t igenstanders worden. Reeds tot vier maal toe moest de rech- t r nu de Nederlandse regering veroor- !en in een geding tegen de Ambonne- 2 n. Om de Ambonnese militair van voor stander tot tegenstander te maken zal s raks niet zo bijster veel meer nodig Wanneer zal onze regering weten wat J w"- Niet alleen de Ambonnezen vra gen recht ook; de Papoea vraagt het. Is i -t zo vreemd, hen in onderling verband i zien De regering heeft al laten zien. zij kan afstoten' tone nu °°k. dat Koud afscheid van het oude jaaz? (Van onze weerkundige medewerker) JfET is niet onmogelijk dat de laat ste dagen van het jaar kouder zullen zijn dan December tot nu toe geweest is. want boven Groenland is de luchtdruk flink gestegen en daar door kan ons land in een koudere buienstroom komen te liggen. Aan buien zullen we in eik geval niet ontkomen. Een depressie, die gisternacht reeds by New Foundland optrok, zal opnieuw regen en een tot stormachtig aanwakkerende wind over West-Europa brengen. Dit lage drukgebied volgt op een depressie die gisteren ten Westen van Ierland windstoten van niet minder dan ISO km per uur veroorzaakte. Langs de kusten van het Britse eilandenrijk heeft het dan ook gisteren geducht gespookt. WEERBERICHT Stoim In ae loop van de avond opnieuw tot hard en in de t"? kustprovincies tot volle storm aanwakkerende Zui- <f delyke wind. Toenemende rC. bewolking met later tij delijk regen. Morgen over dag krachtige tot storm- achtige en naar Zuid-West of West ruimende wind. Wisselende be wolking met buien. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. ,«^?t?r.da.£ Zon 8 48 lot 16 35 uur; Maaa 10.11 tot 17.36 uur. Op 4 Januari E.K,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1