Elke DUITSER in het buitenland werkte voor de geheime dienst „Maar beste inlichtingendienst is die van Derde Internationale" NIEUWE LEIDSCHE COUBANT DONDERDAG 27 DECEMBER 1951 Uit de mémoires van een Gestapo-spion (Van een bijzondere medewerker) DE INDUSTRIËLE EN ECONOMISCHE SPIONNAGE, die de Nazi's in eigen land, evenals de militaire, zelfs in vredestijd met de doodstraf bedreigden, bedreven zij zelf in het buitenland met een intensiteit en een raffinement, waarvan nog maar al te weinig bekend is. Het is niet over bodig hierop eens de aandacht te vestigen, omdat het niet aan twijfel onderhevig is dat ook thans weer een niet minder gevaarlijke en fana tieke ideologie haar strikken uitzet om. wanneer zij de kans schoon ziet, een „nieuwe orde" en daarmede een ondragelijke terreur ook in ons land te vestigen. over een groot aantal fabrieken in de Westelijke staten en de centrale te Berlijn kreeg een nagenoeg vol ledig beeld van de industriële capa citeiten dezer mogendheden door de gegevens van alle „handels"-agent- schappen te combineren. Nog sluwer De afdeling der Gestapo te Berlijn, die zich met de industriële en econo mische spionnage in het buitenland bezig hield, telde omstreeks 1935 reeds ongeveer acht honderd man. Een der leidinggevende figuren bij deze afde ling was een spion, die we (naar een zijner schuilnamen) Karl Krause zul len noemen. Deze schreef belangwek kende memoires, waaraan de gegevens voor dit artikel zijn ontleend. Veel groter dan bij de centrale te Ber lijn was het aantal Gesta po -agentendat in de „buitendienst" werkte. Het is niet overdreven om te zeggen, dat vrijwel Iedere Duitser in het buitenland werkte voor de Geheime Dienst. In veel gevallen was er wel tegen stand te overwinnen, maar de Nazi partij en de Gestapo waren zeer be dreven in het uit de weg ruimen van dergelijke moeilijkheden. Een der me thoden was om iedere Duitser in een bepaald land te doen geloven, dat vrij wel alle overige Duitsers tot de Bewe ging behoorden. Als dan twee niet-leden elkaar ontmoetten, meende ieder van hen, dat de ander met bepaalde bedoe lingen zijn lidmaatschap ontkende; ze werden achterdochtig, bang in de val te lopen en haastten zich om het lid maatschap aan te vragen! Zo groeide ook buiten de Duitse landsgrenzen in vrijwel ieder land •venals in Duitsland de Nazi-partij, die op den duur de Führer en zijn hoog waardigheidsbekleders gehoorzaam volg de. Bleef een Duitser afzijdig, dan werd hij overal waar hij kwam met reserve ontvangen, want hij werd achter zijn rug afgeschilderd niet alleen als vrij metselaar, Jood of communist, maar ook als oplichter, bedrieger enz. De offi ciële Duitse instanties leverden, waar dit nodig en wenselijk geoordeeld werd, valse bewijzen van zijn schuld en vor derden daarop zijn uitlevering. De ver volgde bleef in de regel niet anders over dan het land te verlaten, als hij al niet te voren was vermoord of zelf moord had gepleegd, ontvoerd of als misdadiger uitgeleverd was Iedereen „spion' Zo leidde vrijwel iedere Duitser In het buitenland een dubbel leven. Naast het werk voor zijn bestaan had ■hij zijn taak voor de partij en vo' de inlichtingendienst der Gestapo. Duitse firma's, fabrieken, agentschap pen, expeditiekantoren, reisbureaux in het buitenland waren verplicht de Duitse economische en industrië! „koude" oorlog te steunen; alles wat z maar te weten konden komen ove handel en industrie, in het bijzonder wat de interne aangelegenheden betreft, werd doorgegeven aan Berlijn, waar de Gestapo een speciale onderafdeling had om de inlichtingen te sorteren en te combineren. Het materiaal op deze wijze door amateur-spionnen bijeengebracht, was van zeer grote waarde. Naast deze amateurs opereerden uiteraard de be roepsspionnen. In de meeste kustplaatsen buitert Duitsland was een „Deutscher Hafen- dienst". Dit wekte, op zich zelf althans, geen argwaan, want het lag voor de hand, dat Duitsland verschepingsbelangen wilde behartigen, maar toch was dit practisch niet anders dan een nederzetting van de Gestapo. In andere plaatsen fungeerde een liefdadigheidsvereniging, een Duits leesgezelschap of iets dergelijks als zo danig. Hoofdzaak was dat het werke lijke doel voldoende gecamoufleerd Ollertesgevraagd In een der steden van West-Europa b.v. werd een klein handelsagentschap opgericht. De inboedel bestond aanvan kelijk voornamelijk uit adresboeken van Franse en Engelse Kamers van Koophandel, industriële syndicaten en dergelijke organisaties. Dit agentschap nu begon zijn werkzaamheden met het zenden van een circulaire aan de fa brieken, waarin werd medegedeeld, dat het belangstelling had voor verschillende exportartikelen; men verzocht offerte. Natuurlijk ontving het agentschapeen enorm aantal brieven. Deze alleen reeds waren interessant materiaal voor de be langstellenden. De volgende stap was het aanvangen van een correspondentie met de fabrieken over de levering van bepaalde artikelen. Er werden nadere inlichtingen over kwantiteiten en kwali teiten gevraagd en gekregen. Het agent schap wist nu reeds vrijwel alles wat het wenste te weten. Het was nu immers gemakkelijk uit te vinden, welke kwanta de verschillende firma's van een be paald artikel konden garanderen. De zucht tot het doen van voordelige zaken bracht de voorzichtigste firma er toe zonder terughouding en gedetailleerd te antwoorden. De offertes waren weer aanleiding om in gevallen, waar dit de moeite kon lo nen, de fabrieken te bezoeken. De ex perts van de agentschappen werden ontvangen zoals het jegens belangrijke toekomstige afnemers betaamt en zij kregen alles te zien, waar zij belangstel ling voor toonden. Langs deze weg kwam het agent schap binnen een half jaar in het }>etit van zeer belangrijke gegevens Maar Karl Krause had nog een slu were methode uitgedacht om achter de geheimen der fabrieken te komen. Han dige Gestapo-agenten werden in de on dernemingen geloodst om het modernste brandblusapparaat te koop aan te bie den, te demonstreren en later te plaat sen. Het apparaat, dat zeer goedkoop werd aangeboden, bestond uit niets an ders dan een systeem van buizen, dat in alle vertrekken van de fabriek werd aangebracht. Als er ergens brand zou uitbreken, smolt de metalen afsluiting van de buis in het betreffende lokaal al heel spoedig en het water spoot me', kracht uit de buis. Een der voordelen van dit systeem was. dat de verzeke ringsmaatschappijen bereid waren de assurantiepremie belangrijk te verlagen voor de ondernemingen, die met dit apparaat waren uitgerust, waardoor de aanschaffingskosten al spoedig terugver diend waren. Nadat men over de aan koop tot overeenstemming was gekomen verschenen de mecaniciens van de „firma". Wekenlang stond elk deel der fabrieksgebouwen voor hen open en zü maakten foto's van alles, wat hun de moeite waard bleek. Soms ook werd gebruik gemaakt van uitermate eenvoudige methoden. Onder het genot van een glas wijn of een bor rel werden niet zelden hoogst belang rijke fabrieksgeheimen verklapt. Alles wat de Gestapo-agenten te doen hadden was geleidelijk aan goede maatjes te worden met een voorman uit een fa briek, hem mee te nemen naar een café, hem gunstig en spraakzaam te stemmen door hartelijkheid en gulheid en door belangstelling te tonen voor zijn werk De ijdelheid van het slachtoffer pochend op bekwaamheid en belang rijkheid deed de rest. Er zijn maar weinig directies van fa brieken, die zich veel bekommeren om plattegronden en tekeningen van de ge bouwen nadat het complex verrezen is De papieren worden hier en daar opge borgen, men vergeet het bestaan ervan. Maar de Gestapo had voor de vergeten en veronachtzaamde plannen zeer zeker belangstelling. Zij kwamen terecht in originall, of, wat veiliger was, als foto-copie bij de speciale onderafde ling sabotage van de afdeling econo mische spionnage der Gestapo, waarvan de taak was de voorbereiding van de sabotage in geval van oorlog. Zó ging het in Spanje Bij de voorbereiding van de revolutie in Spanje in de jaren 1934 tot 1936 deed men het zó: De Nazi's richtten een „Deutscher Akademischer Austausch- dienst" op, waarvan in naam prof. Karl Supprian, Duits hoogleraar aan de Uni versiteit in Barcelona, maar in werke lijkheid generaal Faupal, de latere Duitse ambassadeur bij Franco, het hoofd was. Deze dienst zond jonge stu denten uit Duitsland naar Spanje en omgekeerd. De Spaanse studenten en jeugdige ingenieurs konden zich aan de Duitse universiteiten en in de fabrieken verder bekwamen. De argeloze Spaanse regering was voor dat Duitse initiatief zeer dankbaar en steunde de werkzaam heid der Austauschdienst zoveel zij kon. Maar zo werden uiteraard ook Duitse studenten en ingenieurs aan Spaanse universiteiten en in Spaanse fabrieken ontvangen. Toen de revolutie in 1036 uitbrak waren tal van Spaanse fabrieken ge noodzaakt het werk te staken. Ontplof fingen hadden b.v. plaats juist op het kardinale punt, de electrische centrale, en het duurde weken, soms maanden voor zij weer op gang gebracht konden worden. Vaak ook ontstond brand door kortsluiting. Een klein slaghoedje i reeds voldoende om in een subtiel, maa onmiskenbaar mechanisme de fataalste verwoestingen aan te richten. Hadden Faupal's en Supprians man nen gefaald dan zou Franco waarschijn lijk nooit gewonnen hebben. Nu kon de regering de hoog nodige aanvulling van haar wapenvoorraad niet bewerkstelli gen, maar Franco kreeg alles wat hij nodig had. Economische spionnage Aan de industriële spionnage is de economische verwant Het bewapeningsprogram der Nazi's maakte de import van grote hoeveelhe den ruw materiaal noodzakelijk; beta ling hiervan kon meestal met deviezen geschieden. Hiervoor was nodig de Duitse export zo hoog mogelijk op te voeren. Om de mededingers te kunnen beconcurreren, moest men economisch zo goed mogelijk op de hoogte zijn; bij de Nazi's nu waren alle middelen ge oorloofd om dit doel te bereiken en de regering van het Derde Rijk bood alle steun. Een voorbeeld: Egypte heeft twintig locomotieven nodig. Dat bete kent een belangrijk bedrag in Engelse ponden. Firma's uit alle delen der we reld vechten om de order. Natuurlijk valt de opdracht toe aan die mededin ger, die voor de beste kwaliteit de laag ste prijs vraagt. Nu wordt de Gestapo door haar vertakkingen gewaarschuwd. De beste Duitse ingenieurs worden naar Kaïro gezonden en bruikbare agenten zwermen uit om achter de prijzen en kwaliteiten der verschillende firma's tp komen. Hoé zij hun doel bereiken is bijzaak, zonodig wordt een inbraak ge pleegd, want de Gestapo heeft inbraak experts. Zodra de nodige gegevens zijn verzameld, zendt een Duitse firma op de laatste inschrijvingsdag een aanbie ding, aanlokkelijker dan een der an dere. Mogelijk verliest zij er iets aan. maar het Derde Rijk dekt het verlies en betaalt de nodige winst, want het Nazi bewind heeft Engelse ponden nodig om rubber, nikkel, petroleum enz. te kopen voor zijn wapenfabricage Natuurlijk konden ook nog andere wegen worden bewandeld. Had een of andere regering vliegmachines nodig, dan zonden de Nazi's vanzelfsprekend ook hun offerte's in. De koper benoemt, zoals dat de gewoonte is, een commissie, die de verschillende aanbiedingen moet beoordelen. Nu is het zaak, dat er met het demonstratietoestel van de concur rent iets gebeurt, dat zijn inferioriteit duidelijk aantoont. Daarvoor nu wisten de Gestapo-agenten wel hun methoden. Alles was immers geoorloofd om de con currentiestrijd te winnen en deviezen voor de herbewapening machtig te worden. Carlo Rodatz Op dit terrein was Carlo Rodatz de spion, die nimmer teleur stelde. Deze Rodatz, een Gestapo-agent met Spaans bloed, was directeur van de Junkers-vliegtuigenfabriek te Ma drid. Hij speelde een belangrijke rol in de „Auslandsorganisation'V Vroe ger was hij piloot en in de jaren 1933'36 een der beste verkopers (voor de Duitsers) van oorlogsmate- rieel. Rodatz slaagde er vrijwel al tijd in om de concurrenten buiten gevecht te stellen en wist steeds wat zij hadden aan te bieden. Eens zou de Engelse Handleyfabriek voor een Spaanse commissie een vlieg tuig demonstreren, waarvan zij niet zon der grond verwachtte, dat een gehele serie aan de Spaanse regering zou mo gen worden geleverd. Maar Rodatz had het gevaar onderkend. Tijdens de proef vlucht stortte het toestel met vier per sonen aan boord, op een onverklaarbare wijze neer; de inzittenden kwamen om het leven, de machine werd vernield. De order voor de Handley-fabriek bleef natuurlijk uit. Het onderzoek naar de oorzaken van het ongeval wees op sabo- ling niet: „Had ik die gebeurtenis maar een week eerder geweten, ik zou nu schatrijk geweest zijn ".Welnu, de kop stukken der Nazi's wisten wereldschok kende feiten meermalen van tevoren! In de jaren sinds Hitler's machtsover neming tot de grote oorlog werd de we reldgeschiedenis herhaaldelijk door nieuwe en onverwachte gebeurtenissen beïnvloed, zoals de Anschlusz van Oos tenrijk en de annexatie van het Sude- Parijse en New Yorkse beurzen voor tenland. De weinige ingewijden verdien den door deze „vooruitziende blik" fan tastisch grote bedragen op de Londensc. het Derde Rijk en zijn bewapening. Een andere macht Aan het begin van dit artikel wezen wij er o.a. op, dat evenals de Nazi's ook nog wel een andere dictatoriale macht gaarne een „nieuwe orde" ook in ons land zou willen vestigen. Daarom is het wellicht goed tot slot Karl Krause een man van het vak nog eens ten tonele te voeren door woordelijk aan te halen, wat hij over de G.P.U. o.a. zei: „De GF.U. maakt gebruik van de diensten van een massa onbekende fa natici, die grondig gedisciplineerd zijn en onder controle staan van de partij- organisaties over de gehele wereld. Als kameraden van de Communistische In ternationale verschaffen zij de locale centra kostbaar materiaal zonder dat ze er enig idee van hebben, dat ze eigenlijk vor de G.P.U. werken. Ze zijn even bruikbaar als goedkoop, meestentijds worden ze helemaal niet betaald vooi hun diensten. Maar de G.P.U.-commis- SPORT EN WEDSTRIJDEN De Reisduif liet haar postduiven keuren Beste oude vogel van Ligtvoet; beste jonge van Schouten Gisteren hield de postduivenvereni ging De Reisduif haar jaarlijkse cluu- lentoonstelling. De show van ongeveer driehonderd vogels werd gekeurd door de heer Th. van der Duijn uit Rotterdam. Over de belangstelling heeft men niet te klagen gehad. Uitslagen: Klas 1 oude doffers: 1 D. van de Nieuwendijk, 2 N. Waasdorp, 3 N. Waas dorp. Klas 2 oude duivinnen: 1 J. Ligtvoet, 2 P. P. van de Stade, 3 D. van de Nieuwen dijk. Klas 3 oude doffers: J. Kagenaar, 2 J. Ligtvoet, 3 F. Bouman. Klas 4 oude duivinnen: 1 F. Bouman, 2 P. Koenen, 3 D. van de Nieuwendijk, 4 J. Uiterdijk. Klas 5 oude doffers: 1 J. de Hollander. 2 A. Kramp, 3 H. Buitendijk. Klas 6 oude duivinnen: 1. N. Waasdorp, 2 A. Kramp, 3 H. Schouten. Klas 7 oude doffers: 1 P. Koenep, 2 M. Schroder, 3 A. Hulst. Klas 8 oude duivinnen: 1. N. Waas dorp, 2 F. Bouman, 3 J. van Alphen. Klas 9 jonge doffers: 1 P. Koenen, 2 J. Kagenaar, 3 J. Kagenaar, 4 H. de Haas. Klas 10 jonge duivinnen: 1 T. Platteel, 2 J. Uiterdijk, 3 J. Noordermeer. Klas 11 jonge doffers: 1 D. var) de Nieuwendijk. 2 F. Bouman, 3 A. Kramp. Klas 12 jonge duivinnen: 1 H. Schou ten. 2 I. Haasbeek, 3 L. Kortekaas. Klas 13 jonge doffers: 1 J. de Hol lander, 2 G. Uljé, 3 A. van Egmond. Klas 14 jonge duivinnen: 1 J. Ligtvoet, 2 M. Schroder, 3 L. Kortekaas. Klas 15 jonge doffers: 1 J. Uiterdijk, 2 J. de Hollander. Klas 16 jonge duivinnen: 1 I. Haasbeek, 2 A. Kramp. Beste oude doffer van D. van rte Nieuwendijk. ,&«ÉÉi Het Duitse consulaat te Amsterdam in dt Meidagen van 1940, kruisvlag méér ergernis verwekte dan ooit te voi tage; er zou poedersuiker zijn gedaan in de benzinetank. Het bleef echter by een vermoeden; omdat het toestel ge heel was verbrand, kon het overtuigend bewijs van sabotage niet geleverd wor den. Rodatz werd wel verdacht, maar tot een beschuldiging en een strafver volging kon men niet komen. Door de „bekwaamheid" en activiteit van Rodatz had de luchtvloot der Spaanse regering geen geheimen voor de Gestapo (de machtige steun in de rug voor de Spaanse revolutionnairen), evenmin als het tankwapen en het afweergeschut. Aan slechts enkele, zeer vertrouwde, agenten werd door de groten van he'. Derde Rijk beursspeculatie opgedragen. Hoe vaak denkt een gewoon sterve- Een machtig beeld van een moder ne oorlogsindustrie, waarvoor in de eerste plaats de bedrijfsspionnen belangstelling hebben. Doch het is de grote kunst, achter die dingen te komen, welke men niet zo ge makkelijk kan i sen weten heel goed wanneer het nodig is grote bedragen uit te geven en doen dit dan ook". Behalve de beschikking over vol doende geld is psychologisch talent en veel begrijpen nodig om met succes te kunnen spionneren. In de spionnage te gen Duitsland*) bezitten alleen de Rus sen deze kwaliteiten. Zij zijn op dit ge bied de gevaarlijkste vijanden. Ik ben ervan overtuigd, dat de G.P.U., met name de Communistische inlichtingen organisatie in het buitenland, vooral die in de democratische landen, gelijkwaar dig is aan de befaamde „Special Service' van Groot Brittannië: in sommige op zichten, bijvoorbeeld in industriële spionnage, is zij zelfs beter". „De ondervinding heeft mij geleerd, dat de beste inlichtingendienst die van dé Derde Internationale is. Zij heeft een droevige vermaardheid en is gehaat en gevreesd, niet alleen in Rusland, maar in alle landen, waar een officieel georganiseerde Commu nistische Partij bestaat. Het is niet belangrijk welk masker deze G.P.U. draagt in de afzonderlijke landen of hoe ze in de verschillende partij secties genoemd wordt." Karl Krause bekijkt het Russische gevaar uiteraard alleen vanuit de Duitse gezichtshoek Visserijgolfjes Vandaag Maandagstemming De markt van vandaag had veel weg van de Maandagafslag en er werd dan ook in dubbele beurten gelost. In de vroege beurt lagen de Haarlem, de Limburgia en de Johannes Polderman (2450 kisten Kanaalharing van de Haar lem en een kleine 3000 kisten verse vis van de rest). Twee loggers zorgden voorts voor 2400 kg tong, 60 kisten schol, 40 wijting e-n 20 diversen. In de late beurt lagen negen kotters met 300 manden en 10 loggers met 8500 kg tong, 195 kisten schol, 30 diversen en wijting. Repareren Verscheidene loggers gebruiken de laatste week van het jaar voor het uit voeren van reparaties. Inmiddels zijn al uit IJmuiden vertrokken de KW 26 (naar Rotterdam) en de KW 65 en KW 210 (naar Amsterdam). Zaterdag de Texel De kotter Texel van de rederij Drijver, die in de Oostzee op gul heeft gevist, is aan de thuisstoom bezig en kan morgen (maar hoogstwaarschijnlijk wordt het Zaterdag) in IJmuiden worden verwacht. De vangst bedjaagt 370 kisten zwarte gul en kabeljauw en 25 kisten dichte gul van de laatste trek, plus wat verse lever. Morgenmarkt gegarandeerd De aanvoeren voor morgen waren Woensdag al verzekerd door de Bergen en de Abraham, die samen zo'n 1200 kis ten verse vis aanbrachten. Rotterdams elftalZwaluwen 1—1 Te Rotterdam werd een wedstrijd ge speeld tussen het Rotterdamse elftal er een Zwaluwen-team, die in een gelijk spel: 11, eindigde. De rust ging in met 10-voorsprong voor de Rotterdammers, door een doelpunt van Bak (Excelsior), terwijl het doelpunt voor de Zwaluwen in de tweede helft werd gemaakt door Van der Gijp van Emma. AmsterdamZwaluwen 2—1 Zonder D.W l.-spelers heeft het Amsterdamse elftal de jaarlijkse wed strijd tegen een Zwaluwen-elftal, die dit jaar niet op Nieuwjaarsdag, doch op Tweede Kerstdag werd gespeeld, 21 weten te winnen. Dit is een verdienstelijk resultaat, behaald in aantrekkelijke, snelle wedstrijd met veel spannende momenten voor beide doelen. Om reaht te doen wedervaren aan de Zwaluwen, dient gezegd, dat de uitslag 'en goed andersom had kunnen zijn. Hoewel In geen der beide ploegen be paalde spelers door bijzonder opvielen, bleef geen van hen onder de maat. Er werd in hoog tempo gespeeld en (vooral de rust) goed gecombineerd, zodat de bijna 20.000 toeschouwers in het nog voor de helft bezette Stadion in het vriendelijke winterzonnetje konden ge nieten van aardig spel. Voor Amster dam scoorde Van Dijk tweemaal, Zwaluwen de Leeuwarder v. d. Lelj. Engelse league Portsmouth moest leiding aan Arsenal afstaan Arsenal, in Engeland beter bekend als de Gunners, heeft het stoute stukje uit gehaald Portsmouth van de kop te ver dringen. Door deze club in de wedstrij den rond de Kerst drie punten te ont futselen. bereikten de Londenaren eer zelfde punter.aantal en een beter doelge- middelde. Maar Portsmouth heeft éér wedstrijd minder gespeeld. De uitslagen van gisteren zijn: Eerste Divisie: BlackpoolLiverpool 20, Derby CountyHuddersfield Town 21. FulhamManchester United 33. Manchester CityChelsea 31. Mrddless- broughStoke City 30. New Castle Un. Sunderland 22, PortsmouthArsenal 11, PrestonBurnley terrein afgek Tottenham Hotspur—Charlton Athletic 23, West Bromwich Albion—Bolton Wanderers 32 Wolverhampton Wan derersAston Villa 1.2. Tweede Divisie: CardiffSwanse; Town 30. Coventry CityBury 30. EvertonDoncaster Rovers 11. Hull CitvBlackburn Rovers 30 Leeds Un.- Leicester City 21. Luton TownWest Ham United 61 Nottingham Forest Sheffield Wednesday 21, Queens Park RangersBarnsley 11. Ro'herham Un Birmingham City 12. Sheffield United- Notts County 1—0, SouthamptonBrent- S.J.C.„Noordwijk" 31 Onder ideale weersomstandigheden werd gisteren de derby SJCNoordwijk gespeeld. Veel nieuwe gezichtspunten le verde deze ontmoeting niet op, of het moest deze zijn, dat een prachtige de monstratie gegeven werd van hoe het niet moet. Aan weerszijden werden na melijk zulke fantastische blunders ge maakt. dat de uitslag er feitelijk niet veel toe doet. Vóór de rust bewoog SJC zich voor namelijk in het doelgebied van „Noord wijk", en legio waren de kansen, die ont stonden. Deels maakte doelman v. d. Wiel, die een zeer goede indruk maakte, deze kansen voor SJC waardeloos, maai het merendeel werd door de eigen spe lers om zeep gebracht. Aan de andere kant was het trouwens niet veel beter. Toch ontstond na aanzienlijk gepruts een doelpunt va voet van A. van Rooyen en als we eerlijk zijn, was het nog verdiend ook. Deze 10-voorsprong behield „Noordwijk" tot 10 minuten voor het eind. Het bleek wel. dat de SJC-ers niet in een nederlaag berustten, want na een aantal enorme vuurpijlen ver naast en over het doel, schoot P Vink eindelijk raak. Binnen 2 minuten volgde nog een verrassend doelpunt, en nadat keeper v. d. Wiel zich had laten vervangen, volgde er zowaar nog een derde, waarmee SJC veel meer kreeg dan het toekwam. Ijsvogels winnen van „Bad Toelz": 53 Te Milnchen werd een wedstrijd ge speeld tussen de Duitse IJsclub Bad Toelz en de Ijsvogels uit Amsterdam. De Amsterdammers wonnen met 53. De tussenstanden luiden 11 21 21., Beste oude duif van K. Ligtvoet. Beste jonge doffer van D. van de Nieuwendijk. Beste jonge duif van H. Schouten. Beste oude vogel van de gehele ten toonstelling van K. Ligtvoet. Beste jonge vogel van de gehele ten toonstelling van H. Schouten. Om de Davis Cup AustraliëVer. Staten 1-1 Voor de chaliemgeround van de Davis up, waarin Australië als houder van de ïp de Ver. Staten ontmoette, werden gisteren de eerste enkelspelen gehouden. Vic Seixas (V.S.) sloeg Mervyn Rose (Austr.) met 63, 64, 97. De stand werd gelijk, doordat Frank Sedgman (Austr.) in vier sets van Ted Schoeder (V.S.) won: 6—4, 6—3, 4—6. 64. Sohroeder en Trabert zullen voor Amerika in het dubbelspel uitkomen. HHYC won met 52 van Duitse junioren HHYC heeft gisteren op de Hoky met 5—2 van de Rheinischer Junior-Meister- mannschaft gewonnen in een wedstrijd, die op matig peil stond en waarvoor slechts weinig belangstelling bestond. In de eerste periode opende HHYC na 5 minuten de score toen Van der Bau- men doelman Giesen met een hard schot volkomen verrastte. Een voorzet van de Canadees Hebenton stelde Van Rhede in de gelegenheid de stand op 20 te bren gen; na de eerste pauze brak een pe riode van HHYC-overzicht aan, doch ten gevolge van eindeloos combineren en goed verdedigen der gasten vielen er slechts twee doelpunten, beide van He- benton, die aanmerkelijk beter op dreef was dan Carrey. Het laatste deel van de wedstrijd werd het interessantst. Zielenberg maakte na een snelle rush het eerste doelpunt voor de Duitse junioren, even later gevolgd door een goed schot van Osman, waai bij Van der Heiden, die een behoorlijke wed strijd speelde, het nakijken kreeg. Kort voor tijd maakte Dietz aan alle onzeker heid een einde. De tussenstanden waren 2—0, 2—0, 1—2. Fraaie tijd van Russische schaatsenrijder De Russische hardrijder Youri Serge- jev legde te Svendloosk de 500 meter af in de prachtige tijd van 42,8 sec., pre cies 1 seconde boven het wereldrecord. Zijn beste tijd was tot nu toe 42,9 sec. SCHAKEN Om „Seinpost"-wisseJbeJcer P. de Groot leidt met 5l/z uit 6 Na de zesde ronde van de achtkamp om de „Seinpost"-beker staat de jonge Noordwijkse speler P. de Groot, de bekerhouder, met een score van 5Vz uit 6 practisch ongenaakbaar aan de kop. Theoretisch is het mogelijk, dat de Amsterdammer Aberkrom nóg gelijk met hem eindigt. Dan moet deze echter van Bedijn winnen en De Groot van Dem- mendal verliezen. Uiteraard heeft De Groot aan remise voldoende otn dit toumooi te winnen, wat in dit milieu toeh wel een indrukwekkende prestatie is. De uitslagen van Maandag luiden: P. de Groot—W. F. Sohuss 1—0. J. Bey—J. Turk 01, W. DemmendalP. Bedijn 01, J. AberkromD. van Gelder Vi, die van gisteren: W. DemmenkalJ. Aberkrom 01. D. van GelderP. de Groot 0—1, W. F. Schuss—J. Turk 0—1, j. Bey—P. Bedijn 0—1. Afgebroken partij: J. AberkromJerry Bey 10. Vrijdagavond wordt de laatste ronde gespeeld. Kersttournooi Dan. Noteboom schonk voldoening Er waren 32 deelnemers Het traditionele Kersttournooi van de Noordwijkse schaakvereniging „Dan. No teboom" in „Seinpost" is ook nu weer zeer goed geslaagd. Er waren 32 deel nemers en er is zeer prettig geschaakt De uitslagen luiden: A: 1. J. H. Verleur. Hillegom, 3 p.; A. Hümer, Den Haag, 2 p. B: 1. dr Toren. Voorburg, 2Vi p.; 2. o. M. Volders, Leiden, 2 p. C: 1. A. Sytsema, Boskoop, 2V4 p.; 2. F. Holthuis, Den Haag. 2p. D: 1. v. d. Geer, Hoofddorp, a P-, 2. Binnendijk, Amsterdam. \Vi p. E: 1 M. Butterman, Delft, 3 p.; 2. J. Brauckman, Hillegom, 2 p. F: 1. L. H. van Wageningen, Den Haag, 2 p 2. C. van Veen, Boskoop, 2 p. G: 1. J. Bankers, Haarlem, 3 p.; 2. D. J. A. Bouwman, Amsterdam, 2 p. H: 1. W. Donker, Boskoop, 3 p.; 2. De Groot. Breezand, 2 p. De heer A. Leenheer reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit, terwijl de heer Brauckman namens de deelne mers dankte voor de prettige wedstrijden. DAMMEN. K.D.C I—L.D.C. II 18—2 Het eerste tiental van KDC speelde j voor de competitie tegen LDC II en won j deze wedstrijd met 182. Uitslagen bordenwedstrdjd KDC II: C de Ruyter-"—H Voorzaat 02, C van Kla verenA van Beelen 20, H Voorzaat H Durieux 2—0, G Freke—A van Beelen 2—0. H Spierenburg—GVarkevisser 0—2; uitgestelde partijen: G FrekeG Varke- visser 0—2, H Voorzaat—C van Klaveren 2—0. Tafeltennis van de schooljeugd De finalisten voor 7 Januari De schooljeugd is Maandag de gehele dag in de weer geweest achter de tafel tennistafels. Het aantal gespeelde wed strijden was legio en het aantal uitsla gen eveneens. Het is ondoenlijk om de prestaties van alle jongens en meisjes te vermelden. We moeten volstaan met het noemen van de namen van de jon- gens en meisjes, die zich in de finale hebben geplaatst. Hier zijn ze: Meisjes, junioren: M. Kamsteeg (gem. H.B.S.) en H. Knibbe ,gem. gymnasium). Meisjes, senioren: De Roock (gem. H.B.S.) en E. Laurens (gem. meisjes H.B.S.) Jongens, junioren: E. van Ooy (gem. gymnasium) en A. Runderkamp (R.K. lyceum) Jongens, senioren: H. v. d. Voort (R.K. lyceum) en G. Rijsdijk (gem. gymna sium). De finale wordt op 7 Januari verspeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 6