Met auto's, karabijn en handgranaten werkte Amerikaans smokkelaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 27 DECEMBER 1951 HALT. DOUANEI Wilde rit eindigde in bomkrater, gevuld met prikkeldraad (Van onze redacteur) Een van de meest opwindende smokkelverhalen is na de oorlog geschre ven door de Limburgse douane en een Amerikaanse smokkelaar. Zij het dan ook. dat elk van hen een anderebladzijde van het gebeurde schreef en dat beider uitwerking van het geheel nogal wat verschilde. De ge schiedenis bewijst echter, aan welke gevaren de douaneambtenaren bloot kunnen staan en tot welk een graad van misdadigheid de smok kelarij voert. De Amerikaan verloor. Hij zit nu in de Sing-Sing, de bekende Amerikaanse ge vangenis. Hij was er dus eentje van zwaar kaliber. Voor het gemak zullen we hem maar Buddy noemen. Hij was een gedeserteerde Amerikaanse soldaat. In de jaren na de oorlog werden de wegen in hü toen gebruikte, zo de style oever van de beek af. het water in. De grens liep dwars door de beek en door de bedding rydend bereikte Buddy Duitse bodem, waar men hem evenmin langs die weg wachtte. Op dezelfde manier kwam hij ook in het Nederlandse gebied. De Limburg en Duitsland door vele van gelijke desperado's onveilig gemaakt. Roof, moord, doodslag en, zoals men smokkelen in douanekringen tammetjes, maar tekenend, noemt: „fraude", behoor den tot hun geregeld handwerk. Buddy opereerde in- het groot. Hij be schikte over verschillende wagens. Daar in laadde hij soms zijn smokkelwaar over, zodat hij met een Mercedes de grens aan Belgische zijde overkwam en met een jeep aan de Duitse kant weer verdween. Dat was een listig middel, dat even ver warring bracht in de douanegelederen, maar ten slotte tóch doorzichtig werd. Al kostte het moeite de juiste auto's aan te houden. Bovendien beschikte hij over een jeep, die in de Amerikaanse legerkleuren was geschilderd en die ook Amerikaanse ken tekenen droeg. Dat waren in die tijd nog machtige hulpmiddelen en menig doua nier bemerkte te laat, dat Buddy in de jeep zat, die hij zo juist had laten passe ren, en niet de een of andere Amerikaan se officier. Zwaar gewapend Een volgende omstandigheid was, Buddy zwaar gewapend was. En dat hij van zijn moordtuig gebruik maakte ook. Een Duitse beambte, die hem had willen aanhouden, schoot hij zij het ook niet dodelijk neer. Een aantal Belgische douaniers kwam er slechter af na schietpartij en ook de Nederlandse douane hoorde van tijd tot tijd de kogels om de oren fluiten. Want Buddy werkte niet alleen uiterst I driest, maar ook uitermate kundig. Het meest verbazingwekkende was wel geweldige kennis van het terrein. Er geen sluipweggetje of Buddy kende het en geen grensovergang zo moeilijk be reikbaar, of Buddy schoot juist daar een weg af, een land over naar ander ge bied dan dat der douaniers, die hem op het spoor waren. Een tijdlang was het een raadsel, 1 hij bleef, nadat hij op de bochtige, vlak langs de grens lopende weg van Bocholt naar Neswijler was gesignaleerd, zagen de ijverig speurende beambten zijn wagen of, weg was hij, verdwenen achter een stel boerenhuizen en daarna volko men onvindbaar. Bandsporen brachten ten slotte de oplossing. Over een boerenerf reed de jeep, die Familieberichten uit andere bladen Verloofd: F. v. Oosterhoudt en N. Kroeze, R'dam; M. Strijbosch en P. Th. M. Alessie, HorstA'dam; M. A, Hyink en J. M. Oskam, Winterswijk;'W. Wienke en R. C. Harder, Adam. Ondertrouwd: J. Berger en A. E. Wes tendorp, HillegersbergDeventer. Getrouwd: D. B. Kingsbergen en C. A. C. Aarsman, A'dam. Bevallen: Mevr. Hovestadtv. Mourik, z., R'dam; mevr. StraversBückmann d. Makassar (Celebes). Overleden: A. Latooij, m. 64 j., R'dam; P. Noome, m., 77 j., Heemstede; J. Uter- mark, m., Kaapstad; C. J. Krijgsman, m., 77 j., Gorinchem. standighcid. dat het Amerikaanse leger hier lange tijd moest opereren, vóór het kon doorstoten naar de Rijn, had de mar deze grote kennis van het veld bijge bracht. Achtervolging bij nacht Op een avond kreeg de Nederlandse douane weer lucht van Buddy. Er een auto waargenomen ten Zuiden Vaals, die daar België had bereikt e: waarnemingen wezen erop, dat het van Buddy's wagens geweest moest zijn. Het viel dus te verwachten, dat hij op de een of andere wijze zou trachten terugtocht te forceren en dus was uiterst waakzaam. Achter de grenspalen op het Langveld wachtten de douanebe ambten. Zij hadden zich verscholen in de ruigte van de Ham en zij lagen ir ling bij Bocholt. Allemaal plaatsen, land naar het andere vrijwel onmerkbaar verlopen. De nacht ging voorbij met het gerucht Ml vele wagens, maar niet dat van Buddy's jeep, die, zo scheen het, tóch een andere terugweg had genomen, dan de zorgvuldig afgezette. Men verwachtte hem n.L uit de richting Maastricht, hield er rekening mee, dat hij een van de vele zijwegen, die van Wijlre naar de grens lopen, zou nemen en zat van Wittem tot Neswijlre en Simpelveld op het vinke- touw om de aarts-smokkelaar eindelijk te vangen. Buddy maakte echter een grote om weg. In plaats van uit het Zuiden te komen, verscheen hij plotseling in het jachtveld uit Noordelijke richting over Weiten en Ubachsbergbocht. Toen uit Simpelveld de mededeling kwam, dat hij daar met grote snelheid gepasseerd was, stond het voor de douane vast, dat hij zou trachten bij Bocholt over de grens te wippen. De weg loopt daar met grote wijde bochten door het golvende landschap. Het is een omgeving waar U 's zomers mis schien wel gewandeld hebt, waar het land wijd is en van een grote schoonheid. Een ontsiering vormt er de schacht van de mijn Sophia in Simpelveld. Even voorbij die schacht gaat een karrespoor het tarweland in. Op dat karrespoor ge beurde het. In de kuil Het was heel de weg, die parallel met de grens loopt, afgezet met wachtposten. Hier had men de bewaking iets terugge trokken het Langveld in, tegen de grens palen aan, die daar in het gelid staan. Niemand had er aan gedacht, dat Buddy dit weggetje zou kennen. Niette min: op het ogenblik, dat men zijn kop lampen uit de richting Simpelveld over de verharde weg zag schieten en in hoog ste alarmtoestand verkeerde, gooide Bud dy's chauffeur het stuur naar links en de verrassing van de mensen, die hem opwachtten, was volmaakt, als die bom krater er niet geweest was. Zij lag pre cies rechts van de grenspaal in het pad. Een valkuil, die Buddy's jeep noodlottig werd. Met volle vaart rende hij er op af en voor hij het stuur had kunnen wen den, sloeg de wagen erin. Het was een diepe kuil, bovendien half vol geworpen met prikkeldraad, afkomstig van de ver sterkingen langs de grens. De jeep bleef er in staan, zoals zij or in terechtgeko men was: met de motor omlaag. Van Duitse en Nederlandse zijde ren den douanemensen toe. Zij dachten: nu hebben w'em! Het was slechts ten dele juist. De wagen was er. De lading was er. Een handlanger, een zeer jonge ex- S.S.'er, die de jeep op de laatste rit be stuurd had, was er bij. Maar Buddy zelf was verdwenen. Vlak voor de cata strophe had hij kans gezien uit de wagen te springen en in de verwarring, die direct daarna gevolgd was. toen boven dien niemand vermoedde, dat hij uit de verwoeste auto had kunnen komen, was hij er vandoor gegaan. Bijna tien millioen verdiend Er zat 450 kg koffie in de wagen. Een aardige hoeveelheid als men bedenkt, dat het verschil in prijs tussen België en Duitsland destijds een kleine twintig gul den bedroeg. Buddy zou dus zo'n kleine tien mille aan dat ritje verdiend hebben! Geen wonder, dat hij bereid was, iets voor die som te ondernemen. Al was Buddy er dan niet. het arsenaal, dat hij in de wagen vervoerde, was indrukwek kend genoeg om een beeld van zijn ka rakter te geven. Men vond: een geladen karabijn, een scherp geslepen bajonet, een aantal handgranaten en tweehonderd schoten munitie. Buddy had het dus kunnen uitzingen. Er was in die bewa pening geen spoor van snobisme, want op Duits gebied gooide hij 'handgranaten naar ambtenaren, die hem te na kwamen! Zijn bezigheden zijn hem uiteindelijk toch noodlottig geworden. De jeugdige compagnon-chauffeur, die uit Aken afkomstig was, wist over Buddy weinig meer dan de douane over hem wist. Maar enige maanden na dit voorval kreeg men in Kerkrade bericht van de Amerikaanse M.P. over de arrestatie van een Amerikaan. Foto en signalement be antwoordden aan Buddy's gegevens. Het was 'em dan ook. Zijn zondenlijst was af schrikwekkend. Het aantal slachtoffers, dat hij maakte groot. Zoals in het begin gezegd: Sing-Sing werd z'n vaste verblijfplaats. En dan mag hij nog van geluk spreken Het kerstsprookje van Bloemlust Wisselbeker voor mooiste inzending naar De Vroomen (Sassenheim) Hulde aan architect Van der Lee De opening van de kersttentoonstelling van Bloemlust te Lisse, waarover wij Maandag al een en ander schreven, vond plaats onder zeer grote be langstelling. Na de openingstoespraak van de heer Segers, de voorzitter van Bloemlust, werd het woord gegeven aan de burgemeester van Lisse, mr De Graaf, aan wie was verzocht de tentoonstelling officieel te openen. De burgemeester toonde zich zeer enthousiast over het initiatief en de activiteit van de bloembollenkwekers. Zn te Lisse; wisselbeker van de afde- langs de linker oeve rende over het karrespoor recht op grens-1 paal 221 af. Hoog vloog de klei, door de wielen opgeworpen, de douaniers, die op de weg gestaan hadden en de wagen achtervolgden, in het gezicht. Vanach ter de grenspalen rezen de gestalten van de wachtposten omhoog en hun wapens richtten zich op de voortrazende wagen, die nog enkele tientallen meters van de scheiding tussen Nederland en Duitsland De export hangt voor een zeer belang rijk deel af van de kwaliteit van de pro ducten. Indien deze niet tot en met wordt opgevoerd, is het gevaar niet denkbeel dig, dat de grenzen zouden worden ge- De heer Segers dankte de burgemees ter voor zijn woorden, waarna hij na mens het bestuur van de stichting de architect van de expositie, de heer Vj der Lee, nog eens hartelijk dank bracht voor zijn mooie werk, dat, naar zijn overtuiging, grote bewondering zou krij gen. De heer Segers ging vervolgens over tot de bekendmaking van de prij- De uitslagen zijn: wisselbeker van d< vereniging De Hyacinth voor de beste collectie geprepareerde hyacinten, overgeplant, uitsluitend geplant op pot ten of kisten van zes tot twaalf bollen per pot of kist voor N-V. H. de Graaff en Toen volgde het ongeluk. Het de grens de weg dicht nadert en overgan- Buddy n.L gelukt zijn te ontkomen, want Concordia gaf een kerstconcert in Leiderdorp Kwaliteitsverbetering gehandhaald karakter van deze avond vóór Kerstmis (kerstnachtdiensten!). Het nu gegeven concert, anders geaard en klinkend in een geheel andere ruimte, was niet te vergelijken bij een officieel concert in de Stadsgehoorzaal. Het pro gramma was ook uiteraard eenzijdig, ir> dit geval van „geestelijke" aard Behalve aantal kerstliederen (Nu zijt welle- Ook al omdat verscheidene leden van de Leidse Chr. muziekvereniging Concor dia in Leiderdorp wonen, acht meh het wenselijk, zo nu en dan ook eens in deze gemeente te concerteren. Dat vertelde de voorzitter van Concordia Maandagavond in de Geref. kerk van Leiderdorp in zijn openingswoord, dat de eerste van deze uitvoeringen inleidde. Dat het kerk gebouw slechts matig bezet was, scheen kome; Komt allen tezamen; Daar ruist om te beginnen niet erg bemoedigend. wolken; Ere zij God; Stille Men schrijve dit echter toe aan het on- l.ei) OpU> mijn Heiland, blijf ik gunstige weer en aan het bijzonderenopen) hoorden we paraphrases over Boven de starren, Een vaste Burg en ook I nog het bekende Judex van Gounod. Toch konden we constateren, dat de duidelijke kwaliteitsverbeteringen, die het vorige concert kenmerkten, zich heb ben gehandhaafd. Ook nu musiceerde men onder de kundige, nauwkeurige leiding van de heer P. van Bruggen, vaardig en geestdriftig. De toonkwaliteit was bijna steeds heel goed en het alge mene klankbeeld gaaf. enkele kleine af wijkingen uitgezonderd. Joh. van W. Begrafenis mej. dr Van Lessen Op de Zuiderbegraafplaats te Gronin gen vond Maandag de teraardebestelling plaats van mej. dr J. van Lessen, in leven hoofdredactrice van het woorden boek van de Nederlandse taal te Leiden. Dr De Tollenare. redacteur van het Ne derlands woordenboek, bracht het vele werk. dat mej. Van Lessen ten behoeve van het woordenboek en van de mede werkers-assistenten had verricht, in her innering. Zij was de eerste vrouw, die de algehele leiding van het werk voor het woordenboek kreeg Wanneer wij de adht-jarige periode van haar hoofdredac- triceschap overzien, dan moeten wij bij zonder erkentelijk zijn voor de blijheid van geest, waarmee zij haar arbeid altijd deed en de grote werkkracht, die zij aan de dag legde, aldus spreker. De 'heer Van de Pol, secretaris van het genootschap ..Onze Taal", uitte namens dit orgaan zijn dankbaarheid voor het belangrijke werk. dat mej. Van Lessen in de raad van deskundigen had ver- Ds Tjalsma. predikant van de Remon strantse Gemeente te Groningen, ging tenslotte voor in gebed. De heer Crama 25 jaar bij de Grofsmederij De heer A. Crama, kettingtoetser bij de Grofsmederij, vierde zijn 25-jarig jubileum. Hij werd met zijn vrouw op het hoofdkantoor ontvangen, waar ir M. C. de Jong hem waarderend toesprak en hem het getuigschrift van de Ned. My. voor Nijverheid en Handel, bene vens een enveloppe met inhoud overhan digde. De heer W. de Haas sprak namens de fabriekskern. Voor mevrouw Crama waren er bloemen. KERSTCONCERT van Looft den Heer" te Katwijk Programma beter dan vele andere De namen „Looft den Heer" en Feike Asma bleken ook gisteravond weer een grote aantrekkingskracht op vele muzielclicfhebbende Katwykcrs uitgeoefend te hebben. De Oude Kerk vertoonde, behalve in de stoelenrijen vooraan, maar weinig onbe zette plaatsen. Het programma was naar opzet en samenstelling beter dan vele andere, die men In de Kersttijd voorgezet krijgt. Alleen vergde het te veel tijd. Naar onze mening had men zonder enig bezwaar „Psalm 103" van Mobach kunnen weglaten: het werk paste niet in het geheel en is bovendien verouderd. „Looft den Heer" kan zich verheugen over het bezit van een groot aantal wer kelijk goede stemmen. Het brengt volle mooie klank op; alle stemgroepen leveren daarvoor gelijkelijk hun aandeel. Bewonderenswaardig licht waren vaak de pianissimi, geestdriftig en geladen de forti. Feike Asma heeft er slag van, zijn mensen aan zich te binden en te 1 vloeden. De aandacht was onverdeeld goed. Het koor is onder zijn zorgzame leiding merkbaar vooruitgegaan; fle voordracht werd sprekend en weidoor - Asma heeft enige neiging naar hel romantische, hij dikt hier en daar de lijnen wat te sterk aan. De inzetten waren niet altijd even nauwkeurig e de meer polyphone passages (b.v. finale van Psalm 103) ontbrak het nogal eens aan de nodige helderheid. Bij deze enkele critische opmerkingen kunnen we het wel laten. Er was toch ook zoveel GIMKP Mevrouw is trots op haar succes goeds te bewonderen. De opvatting de dirigent inzake het „Kyrie eleis", refrein van het oeroude Kerstlied „Nu zijt wellekome", delen we niet. Misschien zou deze langzame pathetische, krachtig uitgehaalde uitroep te verdedigen zijn in een historisch volkomen juiste uitvoering (op de vrijwel onverstaanbare vroeg middeleeuwse tekst). Na een zo veder lichte, opvallend mooie voordracht van het begin viel dit slot wat uit de toon. Van de andere liederen trok vooral de aandacht: „Slaap zacht, gij lieve hemel- knaap" (eveneens in de knappe bewer king van de dirigent), één van de schoon, ste Kerstzangen, die we graag in de oor. spronkelijke (Duitse) tekst hadden ge hoord. De voordracht was fyn gevoeld en zelfs ontroerend. Zo geven we ook voor het (zeer goed gezongen) lied „Ver heft uw poorten" de voorkeur aan de voortreffelijke tekst, die Prof. Smelik bij deze prachtige melodie dichtte (Gezang 3 van de Hervormde Bundel). Willy Liesveld (één van de sopranen uit het koor) vertolkte op keurige wijze een solo-passage en haar aandeel in een duet uit „Psalm 103". Haar stem is meer beheerst en krachtiger geworden in vergelijking met een vorige maal. Henri Welbooren voldeed als bariton solist in velerlei opzicht. Zijn edel stern- timbre en zijn kennis van de zangtech niek waarborgen dit. Hü behaalde dat ook in ..Psalm 103", in de Kerstcantate van Eduard Flipse en in enkele liederen. Alleen de voordracht had nog meer over tuigend, meer boeiend kunnen zijn. Aan deze cantate namen (zeer juist!) ook de toehoorders een enkele maal actief deel. Ten slotte zongen alle aanwezigen (met het koor als „cantus figuratus") „Ere zij God". Feike Asma speelde ter afwisseling zeer kundig en weloverwogen enkele en sfeer zo rijke fragment van de tentoonstelling van Bloemlust te Lisse laat wel heel duidelijk zien, dat de tentoonstelling een Kerstexpositie was. Dit is een stand van de firma Van Meeuwen en Zn te Heemstede. Foto N. van der Horst Agenda voor Leiden Donderdag. Lisse. H-B.G.-gebouw: „Bloemlust'*. Vrijdag. Toonzaal Lichtfabrieken Hooigracht, 35 uur: afscheidsreceptie dr ir P G F. T. Fehmers. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Chopin-avond Theo van der Pas. Vlies, 8 uur: Expogé. Shell-film. Lisse, H.B.G.-gebouw: „Bloemlust". Zaterdag Schouwburg, 8 uur: „F 'd heeft geen wachtkamer" (voor de Culturele Raad). Burcht, half 8: feestavond Clos en Leembruggen. „Dat doet de deur dicht". Lisse. H.B G-gebouw: ..Bloemlust". Tentoonstellingen Prentenkabinet, werkdagen 1 uur tot half 5: houtsneden van A. Dürer (t.e.m. 11 Febr., 31 Dec. gesloten). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. ling Lisserbrock van de algemene ging voor bloembollencultuur voor de beste inzending narcissen (niet meer dan zes bollen per pot of kist) voor N.V. Warnaar en Co te Sassenheim (defini tief); wisselbeker van het centraal bloembollencomité voor de beste inzen ding narcissen bestaande uit acht soor ten (niet meer dan zes bollen per pot of kist) voor N.V. Warnaar en Co te Sas senheim; wisselbeker van de veiling H.B G. te Lisse voor de beste particuliere inzending tulpen (van drie tot zestien bollen per kist of pot) voor Jac. Uiten- boogaard te Oegstgeest; wisselbeker van de bond van bloembollenhandelaren voor' de beste particuliere inzending tulpen IWS© DrOGfS Op W©St- bestaande uit tien soorten (geen grond- verwarming; van drie tot zestien bollen per pot of kist) voor Jac. Uitenboogaard te Oegstgeest; wisselbeker van de coöp. boerenleenbank te Lisse voor de beste collectieve inzending bolgewassen werd, evenals in 1950, niet toegekend; defini tieve prijs voor de beste gemengde in zending bolgewassen van de stichting Bloemlust te Lisse voor G. B. de Vroo men te Sassenheim. Vermelden wij tenslotte dat de opening ook werd bijgewoond door de colleges van B. en W. van Lisse en Sassenheim. dr A. Verhage, directeur van het be drijfschap voor sierteeltproducten, F. Vlag en ir K. Volkersz, resp. directeur en oud-directeur van de rijkstuinbouw- sctiool te Lisse, ir H. J. Voors, vertegen woordiger van het hoofdbestuur algemene vereniging voor bloembollen cultuur, de directies van H.B.G. en Hol lands bloembollenhuis en het bestuur het laboratorium voor bloembollenonder- De wekelijkse keuring in Haarlem „Bloemlusf'-tentoonstelling of géén „Bloemlust"-tentoonstelling: de keuring in Haarlem draait door. Zo waren er o.a. van P. Njjssen en Zn, Santpoort, een paar beste kisten püp-bollen: Animato en t.t. Nivea. Vooral laatstgenoemde was extra best. Naast de licht zwavelgele t.t. Sulphur Glory liet J. Uittenbogaard, Oegstgeest, de fris gekleurde Victerine zien. Een mooie, helderrode tulp, sprekende witte rand. Christmas Bartigon van W. Roemer, Bovenkarspel, zag er ook best uit. De rose Fondant werd getootid door H. Wiedjjk, St Pan- cras, die tevens t.t. Ranchi exposeerde. De laatstgenoemde werd tevens voor het voetlicht gebracht door Ant. Njjssen, Santpoort. Deze tulp kreeg een get. v. vroegbroei. Langelaan Hulsebosch, Hillegom, kwamen weer met de mooie hyacint Delight, de blauwe Conqueror en Red Wonder, die we vorige week al noemden. Gebrs Verdegaal. Sassenheim, waren weer present met de vroege sport uit Quee-n of the blues, terwijl gebrs Ten Hage, Lisse, een beste kist „Delft's blauw", prachtig op kleur zijnde Cycloop prima Pharos exposeerden. By de narcissen liet G. Lubbe en Zn., Oegstgeest, de ster van Yellow Sun weer schitteren; was Mercato van N. Berbée, Lisse, voortreffelijk van kwaliteit en toonde J. C. v. d. Meer, Noordwijk, de sierlijke February Gold. Naar één administratie in bouwnijverheid Een belangrijke stap in de richting de samenvoeging der uitvoering van sociale voorzieningen die betrekking hebben op de bouwnyverheid betekent het besluit dat de bedrijfsverenigingen op 1 Januari gezamenlyk haar admini stratie zullen gaan voeren. Deze vereni gingen zijn de Alg. Bedrijfsvereniging voor de Bouwnüverheid, de Onderlinge Omslagvereniging Bouw- en aanverwan te Vakken en de Centrale Bedrijfs vereniging. Met de leiding van de ge- zamenlyke administratie is belast de heer J. Doorduün te Dordrecht, adjunct-direc teur van de Eerste Ned. Levensverzeke- nngsmaatschappij. fragmenten uit Jan Zwarts Kerstsuites „Prière et Berceuse" van Guilmant. Ten besluite een advies aan het koor: Laat niet voortdurend het orgel als bege leidingsinstrument meewerken. Het mag in ieder geval niet de zang drukken, zo dat allerlei détails onder zyn geweld ver loren gaan. Zing ook eens a cappella. einderpias verdronken Twee broers, de 24-jarige P. en de 19-jarige J. Eveleens wonende aan de Leimuiderdyk te Haarlemmermeer, zijn Maandag tijdens hun visserswerkzaam- heden op de Westeinderplas verdronken, aldus wordt nader gemeld op ons bericht van Maandag jl. Met een bootje waren zij er op uit ge gaan om hun netten binnen te halen. Eén net hadden zij reeds scheep, met een tweede waren zij bezig. De ervaren vissers hebben blijkbaar niet gemerkt, dat door het gewicht van de netten en het water, dat met de netten aan boord kwam, het vaartuigje steeds dieper kwam te liggen. Bovendien was er een zware golfslag. De beide broers, die goede zwemmers waren, hebben gepoogd de wal te bereiken, doch dit mocht hen niet gelukken. De één werd op 150 m van de wal gevonden, terwyl de ander dicht by de plaats van het ongeluk om kwam. Lieftinck had succes in Amerika Nieuw crediet van 18 millioen dollar De besprekingen die minister Lief tinck in de V S. met de Amerikaanse bankiers voerde, hebben tot een volledig resultaat geleid. De Amerikaanse ban kiers en de Bank voor Internationale Be. talingen te Bazel besloten n.l. ons land credieten te verlenen van resp. 15 mil lioen en 3 millioen dollar. Het rentepercentage is 3^ Te. De loop- tyd is voor de eerste helft 1*2 jaar en voor de tweede helft 2 jaar. Dit crediet betekent, dat Nederland voor de aflossing van de tranche van 30 millioen dollar op 31 December van dit jaar, nog slechts 12 millioen dollar op tafel te brengen heeft. Wat de laatste tranche van 30 millioen dollar betreft, van de in 1946 met de Export- en Import- bank gesloten lening van 200 millioen dollar (die 31 December van het volgend jaar moet worden afgelost) valt nog niets te zeggen. Minister Lieftinck heeft echter gegronde hoop. dat deze dan ook op dezelfde wüze zou kunnen geschie- Spoedige beslissing over schuldaflossing Mihister Lieftinck heeft in Amerika o.m. besprekingen gevoerd om de Neder landse zienswijze over dc tegenwaarde fondsen uiteen te zetten. Nederland wil deze fondsen in hoofdzaak gebruiken voor schuldaflossing. Het betreft hier de schuld van het Rijk aan de Nederlandse Bank met betrekking tot de „Reichs- schatzanweisungen". Zoals men weet staat er op de geblokkeerde rekening ƒ1.7 milliard. Dc Amerikanen toonden veel begrip voor het Nederlandse stand punt. Minister Lieftinck venvacht een spoedige beslissing. De Amerikaanse autoriteiten bleken bijzondere waardering te hebben voor de resultaten van de Nederlandse monetai re politiek van de laatste jaren. Het was van hen, ons land op een weg ta drijven, die het handhaven van het mone taire evenwicht zou kunnen doorkruisen, zo deelde minister Lieftinck vanmiddag in Den Haag mee. Verkiezingen wijkgemeente Kooiwijk In de Hervormde wykgemeente Kool wijk werden als ouderling herkozen do heren P. Kool, D. van 't Zelfde. M. Selier, en C. J. Revet. Tot ouderling werden gekozen de heren J. W. Vodegel, B. P. Esderts en P. den Hoed. Als diaken werd herkozen de heer L. N. G. Willing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5