Eerste levenstekenen van generaal Dean ER IS EEN WEG, DIE LEIDT UIT ALLE NOOD «hoinu Ok noil zekerheid 2 DONDERDAG 27 DECEMBER 1951 Het Kerstlied klonk in Korea Aceoord met de Roden over demarcatielijn wordt met vijftien dagen verlengd tische handen bevindt, heeft de Noord-Koreanen in brieven bedankt, voor de „vriendelijke en zorgzame behandeling", die hij als krijgsgevangene heeft ontvangen. Aldus een bekendmaking van het Chinese nieuwsagent schap. Radio Pjongjang en radio Peking hebben de tekst voorgelezen der vier brieven van Dean, waarin hij zijn tevredenheid uit over het voedsel, de behuizing en warme kleren. De brieven waren gericht aan de bevel hebbende officier der Roden, generaal Kim II Soeng; aan de autoriteiten van het gevangenkamp; aan zijn vrouw mrs Mildred Dean en zijn gehuwde dochter June. de verleniging van de termijn, terwijl de Dean werd voor ihet laatst gezien Juli 1950. Hij verwierf de eremedaille van het Amerik. Congres voor zijn deel in de slag om Taedjon, waarbij hij aware gevechten tegen de communisten leverde. In een der brieven aan echtgenote generaal Dean I geschreven heb- I ben: „Ik tel de :n totdat de norlog voorbij 1 herenigd zullen Als ik I terugkom. I je moeten leren I rijst koken zoals Korean en I het doen. Maak je geen zorgen over mfj". Vol- gens de politie ij te Poesan wer den twee Zuid Koreanen gearresteerd, die generaal Dean, volgens hun zeggen, wilden helpen, maar in feite zorgden, dat hij in gevan genschap kwam. Zij zouden hiervoor elk vijf dollar hebben aangenomen. Dit generaal Dean. Inmiddels heeft generaal Ridgwaj opperbevelhebber der Verbondenen op Korea, machtiging gekregen, de ovei komst met de Noordelijken betreffende de vastgestelde demarcatielijn met tien dagen te verlengen, indien hij zulks nodig acht. De bestaande overeenkomst zou heden zijn afgelopen. Men hoopt dat beide partijen het eens worden c Nederlandse maakte propaganda Met 25 dollar 3 maanden door de V.S. Een hartelijk ontvangst is in Amerika ten deel gevallen aan een ondernemen de inwoonster van Naarden, de 54-jarige mevr. S. C. Haag, die drie maanden ge leden met slechts 25 dollar aan devie zen per boot naar de Ver. Staten ver trok om propaganda te maken voor Ne derland als toeristencentrum. Aan de vooravond van Kerstmis keer zij in ons lend terug. Gewapend met haar ervaringen, op gedaan in de 25 jaar dat zij met haar man een reisbureau heeft geleid, heeft mevr. Haag het woord gevoerd voor pers, telewisie en radio. Zij was de ere gast van de Algemene Federatie van Vrouwenclulbs, waarvan zij 33 jaar ge leden, toen zij in de Ver. Staten woon de, een der eerste leden is geweest. Als moeder van een in Amerika geboren zoon die zich heeft onderscheiden in het Amerikaanse leger ontving zij de ere medaille van deze organisatie. Boven dien gaf de presidente haar een bood- •cha.p mee voor Koningin Juliana. Geen reclameteksten per telegram Aan het verzenden van reclamewerk ln de vorm van telegrammen zal de P TT. thans onverwacht een einde ma- Deze wijze van reclame maken was de laatste tijd bijzonder populair ge worden. Een grote firma liet de poste rijen zeiis huis aan huis telegram-recla me bezorgen. Hoewel het succes groot was, kwamen bij de P.T.T. ook klach ten binnen. Er zijn mensen die schrik ken van een telegram en bij grote be drijven komt het voor dat echte tele grammen met namaak-formulieren per abuis in de prullenbak verdwijnen. Schipper en oude man in Amsterdam verdronken Een schipper, die in de stad een bood schap zou gaan doen, de 60-jarige E. Nie- boer uit Groningen, is Maandagavond Kerstdag is zijn. stoffelijk overschot op gehaald. Uit het water van de Kloveniersburg wal te Amsterdam is het stoffelijk over schot opgehaald van de 74-jarige J. P v. d. L. uit de Dijkstraat, die reeds drie weken werd vermist. Yoor iedere taal een eigen rozetje Er bestaan plannen om over de hele wereld personen die gerageld in aanra king komen met toeristen te voorzien van een gekleurd rozetje waardoor kan worden aangegeven welke taal of talen zij spreken. De toerist behoeft dan ai- leen te onthouden welke kleuren gel den voor de taal die hij spreekt, om dadelijk te weten bij wie en met welke taal hij terecht kan. Aan de uitvoering van deze plannen wordt reeds gewerkt. Dit vertelden Nederlandse hoteliers, die in Mexico City een internationaal en in Miami een Amerikaans hotelcongras hebben bijgewoond. De groep is dezer dagen na een reis van twee maanden teruggekeerd. Een IJmuidense stuurman bij Noorwegen vermist De stuurman van de IJmuidense traw ler Tzonne is in een van de Noorse fjor den tijdens een hoge zee waarschijnlijk van het gladde dek gegleden en ver dronken. Het was de zoon van schipper C. van der Leek. De vermissing werd pas bemerkt nadat het schip, op weg naar de Barendszzee-visserij, anderhalf uur door hoge zeeën had gestoomd. De man laat een vrouw en twee kin deren achter. onderhandelingen over het staken van het vuren voortduren. De subcommissie voor het toezicht op de wapenstilstand te Pan Möen Djon maakte vandaag bekend, dat geen voort gang is gemaakt. De Noordelijken willen niet toezeggen, dat tijdens een bestand geen luchtmacht zal worden opgebouwd. Op de grond was sleohts geringe ge- vechtsaotiviteit. De Arnerik. marine be- sohoot havens aan de Oostkust en Super forten vielen het vliegveld aan van Sinoeidjoe. De kwestie der krijgsgevan genen is noggeenszins opgelost. Bij sneeuw, hebben de correspondenten te Pan Moen Djon. zowel van Noordelijke als van V.N. zijde, het Kerstfeest gevierd, door in alle talen een gevarieerde reeks liederen ten gehore te brengen. Kerstboodschappen uit de gehele wereld K* ERSTBOODSCHAPPEN hebben ook dit jaar over de gehele wereld, een rereld die voor het merendeel grauwe, -.istige feestdagen, zonder sneeuwroman- iek kende, weerklonken. Koning leorge van Engeland, die met zwakke n hese stem sprak, wees er de volkeren an het Britse Gemenebest op, dat zij de mensheid, nu de tijd vaak moeilijk en wreed is. een voorbeeld van verdraag zaamheid en wederzijds begrip kunnen geven. Paus P i u s XII heeft opneuw harstoch'.elijk pleidooi voor de vrede gehouden. Hij wees erop, dat de R.-K. Kerk. wier bijdrage tot de vrede hij uit voerig naging, zich niet met politiek kan bezig houden en daarom geen stelling 'n de controverse Oost-West „Alleen liefde kan de mens de mogelijk heid bieden de 'vrede te herwinnen.' de Westduitse bondskan selier, achtte de vrede thans minder be dreigd dan het vorige jaar, en oordeelde dat de toestand zich het volgende jaar kon blijven verbeteren. De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken, Hei- betreurde het, dat zijn volk het Kerstfeest voor de zevende achtereen volgende keer onder vreemde militaire bezetting vierde. De geallieerde hoge ;n in Duitsland stuurden president Heuss een Kerstboodschap, zij hem erop wezen, dat het ko- komende jaar van beslissende betekenis Duitsland zal zijn. Zapotocky. de Tsjechische premier, zeide in een radiorede: „Als wij vrede wensen voorn van goede wil, moeten wij n' de saboteurs uitroeien'. Uit Rusland en zijn satellieten kwam geen Kerstbood- rchap. Wel hebben de meeste Oostepro-1 pese landen Kerstprogramma's door deK radio uitgezonden, natuurlijk in „eigen L| stijl". Kerstboodschap van de Koningin: H.M. de Koningin heeft op Eerste Kerstdag de volgende rede uitgesproken: H ET IS ME i behoefte en een vreugde, weer een kort bezinning met u te kunnen beleven. Op het Kerstfeest voelen, geloof ik. de meeste mensen die neiging tot nadenken wel. Kerstmis wordt weliswaar volgens vele verschillende opvattingen en naar velerlei verschillende geestelijke instelling gevierd. Toch ben ik blij, tot u allen te mogen spreken, want wie, die het herdenkt, vqelt niet die zelfde behoefte aan de vrede in het eigen hart, die eenmaal over het hart der mensheid als geheel zich moge uitbreiden. Bezinnen wij ons op de Kerstgeschiedenis, dan verstommen alle woorden voor het Woord, dat vlees werd. Wie heeft die boodschap verstaan Volgens de maatstaven der wereld was en is er alles tegen, hiervoor enig begrip te tonen. Toch zijn er altijd mensen, wier oren waakzaam zijn voor het opvangen van een wonderbaar geluid. Niet alleen Kerststemming WAT IK ONS allen toewens, is dat het Woord niet alleen in onze oren klinkt, maar dat wij er naar weten te luisteren, dat het niet alleen maar een Kerst stemming voor ons zal zijn, die enkele dagen duurt, maar ik wens ons allen toe, dat wij de zekerheid mogen ontvangen, dat er een weg is, die leidt uit alle nood, en die beschenen wordt door het Licht, dat alle duistere oorden wil komen vervullen. Die weg leidt altijd uit onze zelfzucht, de bron van alle kwaad op aarde, en naar de bevrijding van ons diepste wezen en van de wereld. En hoeveel pijn het ons nu ook kosten mag. ons los te scheuren van onszelf, er is geen andere uitweg, willen we ooit in de ruimte en de vrijheid ademen met onze ziel. Al wie het offer kent. kent ook de duizendvoudige beloning daarna. Wij zijn niet voor ons zelf op de wereld, maar voor elkander. Al wat men voor zichzelf doet. is nutteloos, al wat men voor een ander doet. heeft waarde. Dit geldt zowel voor mensen, als voor groeperingen van mensen onderling, natio naal en internationaal. En het komt er nu. en in 1952, zo ontzaglijk op aan. dat krachtstation, daarmee bedoel ik ieder mens, op volle dek nodig hebben. D toeren werkt. 1952 Zal heus alle hens i Oog op Nederland ENKT niet. dat ik nu ineens spreek over de stoffelijke noden, en daarnet over het welzijn 'van onze ziel: Hoe wil men zich een stoffelijke wereld van enig nut of of doel voorstellen, zonder mensen met een levende ziel i wil men zich mensen met een levende ziel voorstellen, die zich niet kan uiten in het scheppen van een goed bestaan >or hun medemens Ik herhaal wat ik al wel eerder heb gezegd: de wereld houdt de ogen op Nederland gericht, en verwacht veel van Nederland als bijdrage aan de samenleving van deze wereld. Dit zijn niet dingen, die van enkele be gaafde of invloedrijke mensen moeten uitgaan. Deze dingen moeten door allen gedragen worden, anders zijn ze slechts als een valse gevel. Ik moge hier uw aller Kerstgroeten overbrengen Nederlanders over de hele wereld. Hun zwerversgeest heeft toch altijd weer Nederland verruiming gebracht, en daardoor een mobilisering van alles wat in 't rond in ieder opzicht tot heil van een volk en een mens kan leiden. Door ootmoed herboren Maar we kunnen er altijd doorkomen. Het is als het binnenkomen, het thuiskomen in de ruimte, waar men eindelijk de vleugels kan uitslaan de vrije lucht invliegen. Want: „Al wie door ootmoed wordt herboren, die is van Hemelse geslacht". En ,,'t Hemelse geslacht" kan men onder meer zo omschrijven: de mensen die weten, dat ze in wereld van het vergankelijke niet thuis horen en die zich kunnen laten beïnvloeden door wat vergankelijk is. doch die zich weten in waarheid verantwoord aan God en mens. zolang ze voor zichzelf weten het goede te doen. die zich desnoods daarvoor zouden laten offeren, en toch de enige eigenlijk ge lukkige Maar de mensen hebben de duisternis liever dan het licht, eb hoevelen durven werkelijk het licht in hun ziel te laten schijnen? En toch moeten we. elk voor ons, en als mensheid, eens de duisternis de rug toekeren, en ons richten naar het licht. Als we niet meewerken Tj^N WAT GEEFT het te werken, te zwoegen en te ploeteren, als we niet meewerken aan wat waarde heeft voor God. Hij is het Leven, het perpetuum mobile. Hij is Schepping. Hij laat allen steeds veranderen. Hij schept het hogere dan wij, waaraan wij echter mogen meewerken. Werken wij in Zyn licht, dan kunnen wij iets volbrengen, wij mensen, wy volkeren, wij mensheid. Door God geleid is zo vanuit de eeuwig ruisende zee ons vaderland zichzelf geworden. Van uit de eeuwig barende tijden, door God geleia zal Nederland zichzelf geborgen weten door offering in eenvoud, en door waakzaamheid voor 's mensen plicht en 's mensen Op deze bodem kan vrede op aarde worden bevestigd, en gehandhaafd, en in de mensen een welbehagen". Academische examens LEIDEN. 27 Dec. Geslaagd ictoraal examen Semitische taal- inde; de heer J. P. Lettinga 1 or het UTRECHT. 21 Dec. Geslaagd" cand. theo letter- togie. J W de Jong. A'dam; doet ex sot ■erden-I geografie: C G Langebeeke. Utrecht; doe ex. rechten: mej. G Wttewaal. Houten. P J Indo-'Valk. Utrecht. C M v d Hoff, Zeist, M 1 i C. Lie- A C Oesrli Amersfoor LEIDEN. 22 Dec doet Lelden: Cand. ;J H de Ru. Hilversum. GAS Heuff. Utrecht, A H Keve- iagd voor het naar. Utrecht. Kho Kle Bo. Utrecht. R J H ej E G Dilg, Scholtls. Utrecht, A W M J Hendijck, Venlo Apoth.-ex. 2e ged.. mej. H de Ru, Hllver- F H W van Rijn. Utrecht. A H nstede; F J M van Seben, C Foks, Leiden; E M V an Rijsowljk, R'dam en de Driessen. Schevenirigen; H Utrecht. sskunde: de dar de Jager. Leiden; Liem Tjik Nio, Lei- A Rot, Haarlem: en de heren D A s, Den Haag: G Coerkamp, Schevenin- J Duyser, Heemstede: WAF van de np. Den Haag: P M M Leeuwenburg, len; J A Los, Den Haag; J O Op den Orth. Den Haag; C D Ruijs. Delft; en E H E Wolfs. Voorburg. GRONINGEN. 22 Dec. Geslaagd: arts-ex. eerste gedeelte: P Bangma. Leeuwarden. W J Duit. Assen, G J W H Lenters, Gramsber- gon. S van Randen. Wons (Fr A G de Tel. Groningen. K Visser. Groningen. Bevorderd tot arts: C van der Marei. Pijnackcr. H D j van der Meer Ten Boer. J J W van Keme- Vandaag komen de ministers van Buit.nade, Deurne. J Schuier. A'dam. Geslaagd: Zaken van Frankrijk. West-Duitsland,doet. ex scheikunde G A Elings, Gi Italië. België. Nederland en Luxem burg opnieuw te aPrijs bijeen, ter bespre king van het plan tot vorming van een, Gronlngen Zes ministers weer te Parijs bijeen Europees leger opnieuw de hoofdschotel j Leupen. Europees leger. Zoals men weet, hadden Nederland en België bezwaren tegen het| overdragen van het bevel, over een deel j ouden hunner troepen, aan een internationaal, Hassel orgaan. Ook geldt hun bezwaar het bij-Afteldi dragen aan een gemeenschappelijke be- j ningen. groting. Immers, dan bestaat kans op! NDIM EG EN. 27 grotere defensie-uitgaven dan in het na- tionaal budget is voorzien. Italië ver tegenwoordigd door de Gasperi, is bereid een deel van zijn souvereiniteit op te geven, aldus Reuter, mits alle deelnemen de landen dit doen. en na het Europese leger spoedig een Europese federatie ge vormd zal worden. Bondskanselier Ade- zal eerst Vrijdag aan het overleg deelnemen. O F Wtttebol. Gro- Cand. klassieke letteren: mej C J Almelo. Dovt. Engels: S Ncuycn. pharmacte mej M i Huiten. Gro- oct. ex. rechtsgeleerdheid: H Groningen, mej A Schoemaker. L Relnhardus. Assen. L J van Amsterdam. J M Luteyn, Gro- Dec. Geslaagd: cand. ex. lettertcunde pater A A J Brejj. O. Carm. <ltf\jmegen>; doet. ex. rech ten N L M Tilli (Maastricht) en J C P baron Speyart van Woerden (Arnhem). UTRECHT. 22 Dec. Geslaagd: doet. ex. geneeskunde: LAG Chaillet. Utrecht. B J M Franssen. Maastricht. R Kramers. R'dam. C W M Oomen. Dern Hout. mej. W Ooster- beek. Sliedrecht. J A Ploem, Bussum, B V d Schoot. Heerlen. J H Trlmp. Si Koi loek; i i-arts- ZWITSALETTEN DE WTI-PIJN lA&LEUSti B Jansen, Utrecht. P A H Linssei gden (L arts-examen: J H J Hooge- m. Oud-Beijerland. P J H Bernsen. Hil- jum. A V Roelofs. Utrecht; tand-arts-ex. HTM Loohuis. Oldenzaal. F A Boomsma, Utrecht. J A Boomsma. Utrecht. J J C Hoe- demen, A'dam. mej L A J M van Haagen. Beneden-iLeeuwen (Gld.). N J V Koolman. Arrvheim: cand. ex. Ned. letteren: K Rood. Bovenfcarspcl. De laatste jaren van de Niwin Het jaarverslag 1950/51 van de Niwin meldt, dat deze instelling instede va liquidatie te voltooien ook in de tweede helft van 1951 gewerkt heeft. Kerstpak ketten werden gezonden voor alle Nieuw-Guinea, Indonesië en West-Indië dienende militairen benevens Kerstge schenken aan de militairen in Korea. Ten behoeve van deze laatste zijn duizend dollars ter beschikking gesteld aan d« ambassade te Tokio. Voor zieken en ge wonden werd in 1951 400.000 yen uitge trokken. De wekelijkse uitzendingen var Polygoon-Nederland en het Wereldnieuws werden geheel 1951 voortgezet. Naar Nieuw-Guinea is een groot aantal speel films gezonden. Naar Korea is ontspan ningsmateriaal gestuurd. De troepen op Nieuw-Guinea kregen een volledige uit rusting van ontspanningsmateriaal, militairen der Nederlandse militaire sie in Indonesië werden voorzien ui geleverde goederen. Tengevolge van de grote verspreiding over honderden kampementen, herhaalde overplaatsingen, slijtage, minder nauw gezet beheer, verloren gaan van prau wen en voertuigen, in brand schieten var magazijnen en diefstallen, is het aantal weer ingeleverde goederen slechts gering. De militair pleegt minder zorg te beste den aan goederen, die hem geschonken worden. De troepen op Nieuw-Guinea en in West-Indië, de N.M.M., Nederlandse in stellingen, verenigingen en scholen, Le ger des Heils en A.M.V.J. kregen hun deel van het ingeleverde. De hospitaal- versterkingsinstallaties werden aan de Indonesiërs overgegeven, aangezien zij nagelvast waren. Een groot aantal radio toestellen was in te slechte toestand voor terugzending naar Nederland en is tei beschikking gesteld aan Nederlandse in stellingen. Een deel der filmprojectoren doet dienst in Ned. militaire huizen. Ernstig conflict in het Goois muzieklyceum Het bestuur van de Stichting „Het Goois Muzieklyceum' te Hilversum is thans in conflict met een grote groep leerlingen, ouders van leerlingen en oud leerlingen. De leerlingen hebben n.l. hun ongenoegen kenbaar gemaakt over het ontslag van de heer Kries als directeur van het instituut. Dit ontslag is het gë- volg van de houding van de directeqr t.a.v, twee z.i. ondeskundige leerlingep, In zijn plaats werd benoemd de heer Hans Brandts Buys, Onder leiding van, de heer Kries is er nu een nieuwe ver eniging opgericht onder de naam „Het nieuwe muzieklyceum", welke reeds 150 leden telt, allen afkomstig van het Goois Muzieklyceum. Besprekingen om tot een compromis te komen hebben geen resul taat en de heer Kries heeft zelfs een ge rechtelijke eis tot schadevergoeding in gesteld. De Franse ministerraad heeft de am bassadeur te Brussel, Jean de Haute- clocque, benoemd tot resident-generaal van Tunis, als opvolger van Louis Peril- lier, die een andere post zal krygen. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herr. Kerk Beroepen: te Middelburg (vac.-A. de Vries) W. Sneller, vloot-predikant te Vlissingen. Aangenomen: naar Zwartsluis (toez.) G. P. Kramer te Akker- en Mur- merwoude. Bedankt: voor Ryssen (vac.-W, L. Mulder) J. H. Cirkel te Ede. Geref. Kerken Beroepen: te Wommels J. H. Meyer, hulpprediker te Berkum; te Sou burg R. Bakker, reserve legerpredikant te Doorn; te Semarang C. Glaubitz te Hallum; te Leens cand. J. Heule te Bloemendaal. Aangenomen: naar Utrecht (stu dentenpredikant) dr J. M. van Minnen, evangelisatiepredikant te Bussum. Bedankt: voor Urk G. N. Lammens te Heinkenszand. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Hengelo (O.) H. J. Zwarts te Ten Post. Remonstr. Broederschap Aangenomen: naar Boskoop G. Ch. Duinker, prop. te Amsterdam. Uniecollecte: f 100.000 gepasseerd De opbrengsten van de jaarcollecte voor de scholen met de Bijbel zijn de f 100 000 al gepasseerd Hier volgen de lijs ten 13 enl4: Transport lijst 12 f98.459.80, Midwolde (Old.) f277,25, Stadskanaal- Afdraai f208, Ulrum f120, 't Zandt f282, ZevenhuizenEvertswijk (Gr.) f 172,75, Akkerwoude f 150.75, Appelscha f376.75, Bornwird f 116,65, Bozum f 130.40. Gauw f 161,30, Hollum op Ameland f 131,75, Hij- laard f 172,66, Siegerswoude f112, Sondel f 153,65, Beilen f364, Roden f 201, Dedem6- f682. Enter f910. Den Hulst f222,98, De Krim (Ov.) f341, Lang es lag f84,07, Mastenbroek f564,50, Nijverdal f600, Zwartsluis f 179.49, Aalten f 779.95, Ben- nekom f735, Doornspijk f408,30. Ede f3.870,49. Kootwijk f229, Oene f327.50. Voorthulzen f360 Nigtevecht f 118.15, Lage Vuursche f 111,68. Alkmaar f750, Bennebroek f 253.19, Beverwijk f 445,47, Heiloo f 191,10, St. Pancras f515.85. Schar- merhorn f 159,50. Wormer f 145.21, Bolnes f377,60. Hoek van Holland f241.75. K: derdijk f392,77, Overschie f223, Stolwijk f357.25, Vlaardingen f 1.837,97, Woerden f 1.065. Slikkerveer f 506.98, Colijnsplaat f246.75. Klundert f 145,14. Totaal van 350 locale comité's f 119.969.35. Chr. scholen op Oost-Java onder één leiding? Er worden besprekingen gevoerd alle Christelijke onderwijsinstelingen Oost-Java onder één leiding te plaatsen. De Christelijke scholen tellen in totaal in Oost-Java ongeveer 10.000 leerlingen, van wie de meerderheid bestaat uit niet- Christenen. De opzet is nu om in de toekomst coördinerend lichaam samen te stellen, dat representatief is voor alle Christelijke onderwijs-instellingen, en als tussenper soon zal fungeren tussen regering Christelijk onderwijs. Ebe Haëzersehool te Brandwijk L, A. Knetsc te Leiden; aan B L.O -school der Rekken! Inrichtingen te Eibergen mej. W. H. H. Erman te Rekken: aan Dr Kuypersch Groningen R. Pit te Noordwijk aan aan Noorderschool te Haarlem W. V IJmuiden en mej H. van Leeuwen te mendaal. Ds W. G. van Leeuwen in Oegst- geest overleden Ds W. G. van Leeuwen, emeritus pre dikant in de Ned. Hervormde Kerk, is op 80-jarige leeftijd in Oegstgeest over leden. Hij was van 1897 tot 1902 predi kant in Acquojj en van 1902 tot 1937 in Ophemert. Daarna was hij nog hulppre diker in Arnhem. Gehuwde ex-predikant tot priester gewijd Rudolf Goethe, de ruim 70-jarige ge huwde ex-predikant der Duitse Evange lische Kerk, is dezer dagen in Mainz, tot priester gewijd. De volgende dag heeft hy zijn eerste mis opgedragen. Restauratie van kerk met bewogen historie In de eerste weken van het nieuwe jaar zal een aanvang worden gemaakt met de restauratie van de Ned. Herv. kerk te Zevenbergen (N.-Br.), de voor malige St Catharinakerk, die in 1400 werd gebouwd, de Elisabethsvloed trot seerde, geplunderd en gebrandschat werd door beeldenstormers, maar die het meest werd beschadigd in 1944 toen terugtrek kende Duitsers de toren opbliezen en deze in zijn val een niet onbelangrijk deel van het historische bouwwerk Men zal twee jaren over de restau ratiewerkzaamheden doen. De toren zal voorlopig niet herbouwd worden Een promotie en een uitnodiging Aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen werd bevorderd tot doctor in de landbouwkunde ir Barend Veen aldaar, op een proefschrift over een herkomsten- onderzoek van de douglas in Nederland. Hij ontving van het Internationaal Bos- bouwproefstation te Horsholm (Dene marken) de uitnodiging een dergelijk onderzoek voor geheel Europa te ver richten van de grove den, de fijnspar en de lariks- (Advertentie). KARSOTE RUB ue-rkt twee. kan te. n teqe/yk Advertentie Het lied der aetheroolven VRIJDAG 28 DECEMBF» 1951 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7 00 Nieuws 7.15 Een woord vooi de dag 7.30 Zendersluittng 9.10 Voor de zie ker. 9 35 Gram 10 30 Morgendienst 11.00 Grarr 11.15 Sopraan en piano 11.45 Gram 12 01 Amusementsorkest 12 33 Madonline-ensembli 12.59 Klokgelui 1.00 Nieuws 1.15 Vocaal en semble 145 „In dienst van het vaderland causerie 155 Gram 2 00 „De cyclamen in de huiskamer", causerie Ï.15 Promenade-orke en soliste 2.50 Fluit en clavecimbel 3.' Voordracht 3.35 Harpensemble 4 10 Vooi dracht 4 30 Zendersluiting 6.00 Nieuws 6 Amusementsmuziek 6.35 Regeringsuitzer ding: Prof. dr C. Berg: „Een jaar gaat vooi bb" 6 45 Een goed woord voor een goed zaak 6 50 Muzikale causerie 7.15 Regering! uitzending: „Verklaring en toelichting" 7.35 Gram 7.40 Radiokrant 8.00 Nieuws 8 10 Vijf ml.iuten 8.15 Radio Philharmonisch oi en solist 9.35 „Is er ln veertien jaar veranderd in Suriname?" causerie 9 55 Pi recital 10.20 „Zwerftocht door het Verre Oosten", reportage 10.30 Orgelconcert Avondoverdenking 11.00 Nieuw» 11.1512.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM n. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- Flip glimlachte. Wat f IX. Annie. zich te nemen en te genieten van de taal der gelezen en van morgen weer. En zo even nog ondoorgrondelijke ke- genegenheid, die ze wist op elke bladzij. eens. Nu ging ze schrijven naar zijn toekomstig Terwijl ze voor de tweede maal inschonk ver- adres op Sumatra. Onmiddellijk na zijn aan- raste ze haar moeder met de mededeling, dat komst zal hij ook schrijven en verder zouden ze ze vanavond even weg moest. regelmatig corresponderen, elkanders brieven Annie van Meerlekamp had de laatste dagen „Vanavond? Waarheen? Wat is er van avond?" wederkerig beantwoordend, iedere avond trouw de Scheepstijdingen in de Haar toon klonk geïrriteerd. Ze schreef, krant bestudeerd, om de Sohleswig op zijn route Annie antwoordde luchtig, dat ze een van haar Het was haar tweede brief, te volgen en wist nu, dat de post uit Marseille vriendinnen een boek beloofd had en dit even En al schrijvend voelde ze opnieuw, hoe sterk K. JONKHEID keek ze naar buiten. Hoewel de post hier nog avond weer kwam schaken. Het boek niet kon zijn, keek ze toch telkens weer. geen jokkentje, maar toch een uitvlucht. Juist toen haar aandacht een ogenblik werd afgeleid, hoorde ze hoe de besteller de post in de bus klapte. Gelukkig had vader de gewoonte niet, de bus af te sluiten. Vlug wipte ze naar voren, haalde de brief van Flip er uit en liet de rest zitten. Ze was alleen in de kamer. Moeder was om een boodschap en vader vertoefde na de maal tijd een ogenblik in de slaapkamer. Handig sneed ze de brief open en vloog hem snel door. Het was een heel stuk schrift, maar ze wist nu op pervlakkig wat er in stond en nam zich voor, hem straks rustig over te lezen, want ze hoorde haar moeder met de sleutel binnen komen. Moeder kwam in de kamer de post in de hand, twee enveloppen, die ze aan beide zijden bekeek behalve een ledikant en een kleine divan nog Oostkust naar Belawan, de haven der bestem en op de schoorsteen legde. Toen vroeg ze: „Is enige meubeltjes stonden, de muren gezellig vol- ming. de thee klaar, Annie?" gehangen met schilderijtjes, platen, kiekjes en De eerste aanblik op die bestemming was een „Zal ik inschenken?" snuisterijen, waaraan voor 't merendeel een her- ontgoocheling. G innering of een kleine geschiedenis verbonden De haven was niet te bereiken, de zee was was. Bij het raam een damesbureautje. geen zee meer, maar een put vuile modder, waar Annie hield haar brief maar verborgen, ze kon Hier, in de rustige intimiteit van haar eigen een laag vettig water boven stond. In de verte nu wel wachten, schonk thee en genoot peinzend wereldje, lag de rechte blijde stemming voor een grijze streep, de moerasbossen van Suma- van hetgeen ze reeds las en van het vooruit- het schrijven van een hartebrief, waarin tussen tra, woest en ongenaakbaar waar in alle mo- zicht, hem straks opnieuw voor zich te hebben, de regels evenveel zou te lezen zijn als er opt oaiijkf. #a gestalten 'de dood loert om langzaam en aandachtig de woordsn taf Flip* bctti lag b4 haa\ GCHero h*ri zt Sen IWeedi ngeiqtjrfj ,,Ik bid iedere dag voor je," schreef ze. Ge stadig gleed haar pen voort, haar gedachten vloeiden van zelf. Rijk en overvloedig was de stof. Ze leefde in het heden. Dat heden was glansrijk en vol. En welk jong meisje maakt zich zorgen voor de toekomst, als de dag van heden vol geloof, vol hoop en vol liefde is. Annie niet. Ze was zeker van zichzelf en zeker van Flip. X. Spanning. Het schip, dat Flip naar Sumatra moest bren- 1 gen, lag voor Sabang, de havenplaats van het Een verbaal dat elndirt. als oorloc 1940 begint kleine eiland Weh, zo dicht liggende bij de Noord- Punt van Sumatra, dat het op de kaart lijkt, De volgende dag, Zaterdagmiddag, zat Annie aisof Sabang op Sumatra ligt. .haar kamer, een ruim slaapvertrek, waarin Vandaar moest het verder langs Sumatra's tiek 7 30 Zendersluiting 9 00 Nieuws 9.12 Plan- cor.gres van de PvdA VPRO: 10.00 Mor genwijding VARA 10.20 Orgel en zang 10 40 Voordracht II 00 Voor de zieken 1130 Plan- congres van de Pvd.A AVRO: 12.00 Dans muziek 12 33 Sport 100 Nieuws 1.15 delingen 1 20 Orkestconcert 2 00 Kookpi 220 Samson et Delila". opera (2e c acte) (3 00—3 20 Boekenschouw) VARA: 4 00 Muzikale causerie 4 30 ZendersluiUng 6.00 Nieuws 6.15 Felicitaties 6.45 Plancongres de P vd.A 7.15 Pianospel VPRO: 7 30 ,.F> etijder 0 Berii 0 Niet 8 05 Boekbespreking 8.10 Gram 8 30 ..Bei •lux", causerie 8 40 ..Een sterk volk". c< serie VARA: 9 00 „Op de valreep van 1951" 9 25 Buitenlands overzicht 9.40 Demonstra lieve bijeenkomst P.vd.A. VPRO: 10.4 ..Vandaag", causerie 1045 Avondwljdlni VARA: 11.00 NieuWs 11.15 „In huwelijk ei gezin", causerie 11.30—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m 1.00 Hoorspel 1,30 Voor de arbeiders 2.0 Nieuws 2 10 Gram 2.40 Hammondorgel 3.0 BBC Welsh Orchestra en solist 4.15 Critiekei 00 Rumba-orkest 5 30 Gram 6 00 Voor di kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Marset en walsen 8 00 Variété 8 30 Klankbeeld 9 00 Minstrel show 10.00 Nieuws 10.15 Caui 10.30 Gevarieerd programma 11.00 Octet Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 1,00 Orgelspel 1.30 BBC Northern Orchi 2 15 Voor de Jeugd 2.45 Voor de klei 3.00 Voor de vrouw 4.00 Recital 4.30 Pi spel 4.45 Banjo-ensemble 515 Mrs D Dagboek 3 30 Orgelspel 6 00 Lichte mt 6.30 Variété-orkest en solisten 7.15 Voo 1 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8 25 Sport 8 30 Gevarieerd programma 9 00 Discussie actuele vraagstukken 9.45 Gevi programma 1015 Verzoekprogramms vs 11.13 Aotualiteiten 11.20 Licht ziek 12.00 Voordracht 12.15 Lichte r 12.56 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 45 Gram 12.15 Omroeporkest 12.50 Koer- 12.55 Meisjeskoor 1.00 Nieuws 1.15 Or gelspel 2 00 Gram 3 00 en 4.00 Gram vs 5.10. 5.30 en 6 00 Gram 6.15 Causi 6.3" Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 30 tvaliteiten 7.50 Radiofeuilleton 8.00 Gi 8.15 Symphonie-orkest en solist 9.00 Act liteiten 9.15 Kunstoverzicht 9 30 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Jazzmuziek 10.45 Gram 11.00 Nieuws 11 0512.00 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Amusementsmuziek 1.00 Nieuw 2.00, 2.30 en 3.00 Gram 4 30 Zang en .53 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Verzoekprogram- ta 6.30 en 7.00 Gram 7.45 Nieuws 8.00 Om- oeporkest en gram 10.00 Nieuws 10.10 Strijk kwartet 10.55 Nieuws 11.00 Gram 11.50 Indonesische studenten naar Nederland Vijf en twintig demobilisanten van het Indonesische leger zijn naar Nederland vertrokken om daar te studeren, van wie wee technologie, vijf scheepsbouw, twee werk^pigkunde aan de T. H. té Half millioen voor vernieuwing Hogere Textielschool Het machinepark van de Hogere Tex tielschool te Enschede zal worden ver nieuwd. Daarvoor heeft de gemeenteraad een crediet van een half millioen gulden verleend. J M Peijnenburg, Wassenaar; E Oudgenocg, Enschede: W J Hoogenbork. Den Haag: W W J van der Snoek. Zeist; H M Punt, Voor burg: D Sloot, A'dam. J L Seriier. R'dam: H J Seesing, Keyenburg (Gld.). Na-oorlogse ontwikkeling van het volkscrediet Uit een samenvattend overzicht van het C.B.S. blijkt, dat het verleende volks crediet sinds 1945 ieder jaar een stijging heeft vertoond. Het totaal bedrag der verleende voorschotten steeg van ruim f 12 millioen in 1946 tot f 19 min in 1947, f29 min in 1948 f46 min in 1949 en f57 min in 1950. Hiervan was als pro- ducief crediet bestemd f900 000 in 1946 en f3.500.000 in 1950. Het aantal instel lingen, dat deze credieten verleende, steeg van 210 in 1946 tot 283 in 1950. Bovendien verleenden in 1946 totaal 8 gemeentelijke banken van lening voorschotten tot een bedrag van f 1.6 min. In 1950 waren het zes banken tot een bedrag van f 5 min. Het aantal verleende voorschotten is in de na-oorlogse jaren eveneens geste gen. Bij de gemeentelijke banken van lening van 58.034 in 1946 tot 188.343 in 1950 en bij de overige instellingen van 122.737 tot 432.127. Het gemiddeld bedrag per voorschot daalde bij de gemeentelijke banken van f28.48 in 1946 tot f22.19 in 1948, gevolgd door een stijging tot f 26.26 in 1950. Bij de andere instellingen trad sinds 1946 een regelmatige stijging van f 103 tot f 133 in 1950 op. Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf Co.) UITGESPROKEN: Fa. H Molenaar Zn., Utrecht en vennoten H en J Molenaar, Jut- H J Rink, Utrecht: L Fr abrikant, Raadhuisstraat 92, Sprang-Capelle. Cur. mr C Verhoeven, Den L J M A Leenheers, schoenfabri- rotestraat 389, Waalwijk. Cur. mr F ich: NV Henrl Bogaerts, drukkerij en uitgeverij, loxtel. Cur. r NV Bouw. e nlngjnnepark", Laan »n Haag Cur. jnr P J M Aalberse Jr. D n Schagen, Herenweg 105. Rijnsartewoude. ir. mr J. A. La Gro, Bodegraven. H. C. n Leeuwen, grossier ln goud en zilver, Breynestraat 26. Den Haag. Cur. mr G. P. Cheriex M Ender. zich noemende mevr. Lajos Veres, van Speykstraat 126. Den Haag. jr. mevr. mr H. A. Huart-Engeisman, Den aag. Fa Bouwbureau Neervoort, Joan Maet- lyekerstraat 23. Den Haag en de vennoten J. H. Neervoort, ld. A. D. Neervoort en C, •t, Rienzlstraat 30. Cur. mr D. J. Lock, Boschlaan 13, Honse- lersdbk. Cur mej. mr J. B. A. Marcus. Fa. Bouwkundig Bureau J. W. van der Klugt Zoon. Noordwijkerhout en vennoten J. van der Klugt en J. C. van der Klugt. orpstraat 56 Cur. mr F. J. J. Trapman, SURSéANCE VAN BETALING: aan A C Galesloot, Regentesselaan 25. Bussum, h.o. ifische Machinehandel „Hilversum", Hil- sum. voorlopig bewindvoerder mr A Borst, Amsterdam, verhoor 20 Febr. v.m. geen ontwerp-accoord; aan NV tot itting van A M A Heijstee's Tegel- handel. terdam ingetrokken ire oetaüneen heeft hervat. OPGEHEVEN: N.V. Sleepboot Cor, Rot- «dam. W. C. van der Lans, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2