Jlieutue £cilwrf)c ÖTouranl Verkiest Koning Faroek een meer naar het Westen gerichte koers? Wist U DONDERDAG 27 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Dilectie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Tw*e en dertigste jaargang No 9314 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken .Slantvaiticti t< ;htbliira inya btrl in Met auto's karabijn en handgranaten Crisis-atmosfeer in Egypte Twee nieuwe adviseurs doen de spanning toenemen IN ALEXANDRIë heerste geen Kerststemming. Daar moest de politie gebruik maken van traangasbommen en vuurwapens, om een opge wonden menigte uiteen te drijven. Deze demonstreerde tegen de benoe ming van Hafez Afifi Pasja tot hoofd van het kabinet van Koning Faroek. Een grote politiemacht was op de been en bezette de voornaamste punten, evenals de toegangen tot de ambassades van Engeland, Frank rijk, Amerika en Turkije. Ook in Cairo werden betogingen gehouden. Aangenomen werd, dat zich in Egypte een ernstige binnenlandse crisis aan het ontwikkelen was. Er heerst verontwaardiging over de benoeming van de, uit Londen teruggeroepen, Egyptische ambassadeur Amir Pasja, tot adviseur van Koning Faroek in buitenlandse zaken. Zowel in Alexan- drië als in Cairo werd de noodtoestand afgekondigd. Politieke waarnemers vatten de nieuwe benoemingen op, als een waarschuwend teken der groeiende ontevredenheid van Koning Faroek over de keer, welke de gebeurtenissen onder het huidige bewind van Nahas Pasja hebben genomen. De demonstraties richtten zich tegen de nieuwe benoemingen aan het Egyptische hof, waarmede Koning Faroek. aldus ver luidt. een betere verstandhouding met het Westen zou wensen en eventueel een oplossing van het geschil met Engeland beogen. De, hierboven genoemde, Hafifi kreeg onmiddellijk van de regeringspartij, de Wafdisten, het verwijt te incasseren, dat hy een accoord met de Britten wil be pleiten. Op een persconferentie kwalifi ceerde hij zich zelf als „een vredsgezant tussen Konine Faroek en diens kabinet". Maar hy verklaarde, vurig te hopen, dat1 mjn" feller campagne tegen de Britten door de extremistische elementen! Vandaar, dat generaal Erskine, de commandant dei- Britse troepen in de Kanaalzone, heeft aangekondigd, dat hij aanvallen zetsgroepen" met sterke strijdkrachten weten te keren. Bij voorbaat heeft Koninklijk gezin naar St Anton vertrokken Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn vandaag met de oudste drie Prinses sen, naar de wintersportplaats Sankt An ton in Oostenrijk vertrokken, om daar hun Kerstvacantie door te brengen. Een wagen van de Koninklijke trein reeds Baarn naar Utrecht en werd daar aar expressetrein van 11.56 uur gehaakt. Het Koninklijk gezin zal vanavond in vacantie-oord aankomen. Geen geld, geen gezanten hij de verantwoordelijkheid dige incidenten zich afgewenteld. Drie Perzische ambassadeurs andere diplomatieke vertegenwoordigers zijn tijdelijk teruggeroepen. Het betreft hier de ambassadeurs te Londen, Rome New Delhi. Dit is geschied wegens gebrek aan buitenlandse betaalmiddelen. nog overblijvende. op hen, die deze verzetsgroepen hebben geënsceneerd. Behoudens enkele incidenten, was het tijdens de Kerst dagen in de landengte van Suez, betrek kelijk rustig, althans wanneer men let op directe overvallen. Zulks neemt niet weg, dat de protestdemonstraties op zich zelf ernstig genoeg zijn. Deze hebben ge leid tot het sluiten van de universiteit te Cairo voor onbepaalde tijd. Vermelden wij nog, dat de Egyptische Buit. Zaken, Salah El Din Egypte volledige onafhankelijkheid m p,^ llch vbor een korte vacanlIe op verkrijgen en de Soedan met Egypte zonCapri bevjndt. Generaal Robertson, de worden verenigd. Inmiddels vestigen wij Britse opperbavelhebber in he, Midden er extra de aandacht op dat de regering oosten, is uit de Suezzone. te Londen officieel veler ei geruchten heeft tegen-1 aangekome„ v00r besprek,ngen. gesproken. Het regeringsgezinde dagblad i ,A1 Misri" schreef: „Zolang het kabinet i zijn vaderlandse plichten nakomt, zal het niet aftreden". Naar onze mening, kan een toenemende' politieke verdeeldheid in Egypte juist aanleiding worden tot botsingen en een diplomaten en hun s t 23 tot 40 procent verminderd. Een Tsjechoslo- waakse missie werd uitgenodigd Teheran te komen, teneinde een olieover eenkomst te sluiten. Zulks klaarblijke lijk om de deviezenpositie te verbeteren. Te Babol, aan de Kaspische Zee, heb ben zich bij de verkiezingscampagne in cidenten voorgedaan. Toen de politie het vuur opende om een menigte te ver spreiden, werden verscheidene personen gewond en twee verloren het leven. Voor Perzië geldt met een variatie op het „geen geld, geen Zwitsers", „geen geld, geen gezanten"! De oppositie dringt, ge zien de nood. aan op een speciale zitting van het parlement. De oppositie wil Mos- sadeq en zijn regering „in staat schuldiging" stellen. Na aanrijdingen doorgereden Eén dode, één gewonde door wegpiraat Een woest rijdende automobilist heeft op de avond vóór Kerstmis binnen een kwartier een voetganger te Breda en een fietser in Wagenbeek (gemeente Ter- heijden) aangereden. De voetganger, de 40-jarige landbouwer C. van Beek, moest met een zware hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen, de wielrijder, de 23-jarige landarbeider A- D. Broeders, was op slag dood. De landbouwer liep in Breda met zijn hond op de rijweg in de Stationsstraat, toen een lage, donkere personenauto op hem inreed en hem tegen de weg sloeg. Zonder zelfs maar te stoppen, verdween de wagën Breda in. Een kwartier later zag de landarbei der Broeders, die naast zijn zuster door Wagenberg-fietste, het gele licht van twee 'koplampen snel naderbij komen. Eer de jongeman kon uitwijken, maaide de auto hem van de weg af, tegen een muur. Zijn onstelde zuster zag slechts het snel verdwijnende achterlicht van de wagen, die ook dit maal niet stopte en de richting van Hoge Zwaluwe in- Volgens ooggetuige droeg de auto de nummerplaat N en is het vermoedelijk een Citroën, Peugeot of Volkswagen. De rijkspolitie in Terheijden (tel. K 1690 391) vraagt inlichtingen. Dodelijke val van vluchteling Tijdens achtervolging in A'dam Een gedetineerde die uit de strafge vangenis te Norg (Dr.) was ontsnapt en door de politie werd achtervolgd, heeft in de nacht van Eerste op Tweede Kerst dag te Amsterdam een dodelyke val ge maakt. De man, de 45-jarige J. F. M., was ondergedoken by een broer in de Rapen burgerstraat. 's Nachts om drie uur kwam een agent aan de deur, die echter geen gehoor kreeg. De vluchteling had onraad bespeurd en probeerde aan de aohterzyde van de woning via de veran da tè ontkomen. Bij deze poging viel de man in de tuin. Kort daarna is hy in het ziekenhuis overleden. Baby in Zwartsluis levend verbrand De vier maanden oude baby van de familie Jonkvorst te Zwartsluis is Maan dagavond bij een brand aan het Bui tenkwartier in de vlammen omgeko- De brand was omstreeks zeven uur ontstaan doordat benzine waarmee men een bromfiets wilde vullen, in de buurt van een gasstel vlam vatte. Het huis van de fam. Jonkvorst, waar een win kel in cocosartikelen is gevestigd, brand de weldra als een lier en werd evenals de aangrenzende woning van de heer J. van Wendel vernield Het duibbele woonhuis aan de andere kant werd ern stig beschadigd. Bouw van een boerderij voor Prinses Wilhelmina Door de architect L. Blok is aan de fa. Gebr. Huurman, aannemers te Zoe- termeer, namens H K.H. Prinses Wilhel mina opgedragen het bouwen van een boerderij op het landgoed De Horsten te Wassenaar voor de som van f 109 100. De Ver. Staten betalen de boete Zijn de vier Amerik. vliegers op vrije voeten? Dit zijn drie van de vier Amerikaanse vliegers, die door een militair gerechts hof in Boedapest (Hongarije) zijn veroordeeld tot 118.000 gulden boete, omdat zij met hun Dakota boven Hongaars grondgebied waren verschenen en op 19 November werden neergeschoten. Zij heten v.l.n.r.: John J. Swift; Dave H. Henderson en James A. Elanw Volgens A.FP., zal de bemanning het Amerikaanse vliegtuig, die dp vorige week te Boedapest werd berecht, na hun gedwongen landing op Hongaars gebied, direct worden vrijgelaten, zo de vier Amerikanen al niet in vrijheid gesteld zijn. Amerika heeft zich name lijk bereid verklaard, de boete van circa 30 000 dollar per persoon te vol doen (f 118.000). En Hongarije heeft dit aanbod aanvaard. Inmiddels heeft de Hongaarse regering aan de Ver. Staten nog geen officiële mededeling ge- Chinezen op Formosa loeren op tegenaanval De Chinese nationalistische gouver neur van Formosa, K. C. Woe, heeft in een Kerstboodschap aan de Chinezen op het vasteland het volgende aangekon digd: Nationalistisch China zal in 1952 een tegenaanval op het door de commu nisten bezette vasteland van China uit voeren. De militaire parate kracht neemt verbazingwekkend snel toe. Op Formosa wordt nog slechts gewacht op een „gun stige gelegenheid". Marianne: 1200 millioen Voor twee maanden defensie Frankrijk heeft besloten aan het par lement circa 110 milliard francs, (onge veer 1200 millioen gulden) te vragen voor de financiering der strijdkrachten in Europa; gedurende de maanden Januari en Februari 1952. Na de conferentie van de Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie te Lissabon, zal het totaal der defen sie-uitgaven voor 1952 worden vastge steld. Mede werd aan het parlement ver zocht de soldij van de Franse soldaat te verhogen van 15 op 30 francs. Planter in Indonesië bevrijd De Indonesische politie heeft in het West-Cheribonse de planter R. A. Lud- wig van de suikerondernemingen Djati- wangi en zyn chauffeur uit handen van een gewapende bende van vyf man be- „Rook een pakje sigaretten minder, geef het geld daarvoor aan my, en de restauratie van het paleis van Versailles (5 milliard francs kostend) kan gebeu ren", aldus heeft de Franse stin'ssecre- taris voor Schone Kunsten al' - '•'ranse mannen en vrouwen aanbevolen. daan over het proces. Men beschikt in Amerika slechts over gegevens, gepubli ceerd door het Hongaarse persbureau. Uit Amerikaanse parlementaire krin gen zijn stemmen opgegaan tegen de maatregelen van de Hongaarse autori teiten, terwijl de afwachtende houding van Washington wordt afgekeurd. Zelfs werd hier en daar geadviseerd de kwestie voor de Veiligheidsraad te bren gen of de diplomatieke en handelsbetrek kingen met Hongarije maar te verbre ken. Er is een stemming, gericht tegen de „Hongaarse chantage". Mochten de vier Amerikanen toch vrijgelaten zijn, dan staat te Wenen reeds 'n toestel van de Amerik. luchtmacht gereed, om hen naar hun basis, Erding, te brengen. Bijna 800 doden in New York tijdens de Kerst In de Ver. Staten, in het centrum waarvan het verkeer door de sneeuwval is komen stil te liggen, is sinds Zaterdag weer een triest record bereikt. In vüf dagen tyds zyn namelijk niet minder dan 779 verkeersongelukken met dodelyke afloop gebeurd. Churchill tot zijn volk „Als je het respect van de wereld wilt herwinnen, dan zal je weer moeten leren op eigen benen te staan" Wedloop van Japara met (Kerst)klok ^yM passagiers en bemanning gele genheid te geven nog met dt Kerstdagen thuis te zijn, heeft kapi tein G. M. de Bruyn van het Lloyd- schip Japara er op het laatste traject van zijn thuisreis uit Indonesië Rotterdam de vaart in gezet. En het is gelukt ook, al heeft het aan een zijden draadje gehangen. Het schip zou aanvankelijk op Eer ste Kerstdag binnenlopen, maar dank zij een handigheidje van de kapitein bij de vaart door het Suezkanaal scheen dit reeds op 24 Decembei zullen gebeuren. In Marseille dreigde het echter toch weer mis te lopen. Eerst moest er buitengaats een paar uur op een loods worden gewacht en later duurde het oponthoud in de haven weer -langer dan voorzen was, zodat een half etmaal verspeeld werd. Maar de Japara zette zijn beste beentje voor en meerde reeds Maan dagavond om acht uur in een vliegen de storm aan de Lloydkade. Een der vrouwelijke passagiers, een secreta resse van de Britse ambassade ir Djakarta, werd snel per auto naai Hoek van Holland gebracht om dt nachtboot naar Engeland nog te kun- „Hoe ik het laatste stuk gekomen ben, weet ik heus niet, want ik heb geen enkele boei meer gezien, slecht was het zicht", zei kapitein Bruyn terwijl hij zijn burgerpakje aanschoot. En hy repte zich naar Maasstation om de laatste trein n Hilversum, waar hij woont, niet Ook de douane toonde begrip. Er kwam zo'n grote ploeg ambtenaren dat passagiers en bemanning tegelijk konden worden geholpen. Nylons in Kerstballen De Amerikaanse nylons, die niet in de winkels gëkocht kunnen worden, werden de glazen ballen, die dienst moesten doen als versiering voor de Kerstboom, aldus werd van de zijde van de posteryen mee gedeeld. Dit werd ontdekt, toen een pakket van deze ballen opensprong. In elk der zes ballen van het pakket zat een- paar ny lon kousen. Een groot aantal paren kou- in dergelijke pakken zijn in beslag genomen, aldus A.P. De „Oranje" morgen naar Indonesië De „Oranje" van de Maatschappij Ne derland vertrekt morgen weer naar In donesië. De inscheping duurt morgen ochtend van 9 tot 12 uur. Voor de passa giers vertrekt om 8.31 uur uit Den Haag extra-boottrein naar de inschepings- loods aan de Javakade. Aangezien kapi tein H. W. Wemmes met periodiek verlof is, zal kapitein H. P. Poelenjee als ge zagvoerder optreden. In Semarang zyn de busdiensten stilgelegd omdat men geen betrouwbare conductrices meer kan krijgen, nadat er 18 wegens knoeieryen ontslagen waren. Brutale inbraak te Hallweg Terwijl de kassier in de nachtmis zong 60.000 gestolen Arbeider zag verdachte individuen, maar verstopte alleen eigen geld TERWIJL DE KASSIER van de boerenleenbank te Halfweg in de Kerst nacht tijdens de nachtmis in het R.K. kerkkoor zong, hebben inbre kers op hun gemak zijn brandkast opengebroken en f 60.000 buitgemaakt, meldt De Tel. Inbrekers en buit verdwenen per auto de polder in. Uit alles blijkt dat de daders vermoedelijk zijn het er drie geweest terdege bekend waren met de plaatselijke situatie. Het merkwaardige is dat verscheidene kerkgangers twee van de inbrekers en hun auto van dichtbij hebben gezien. Toen de kassier, de heer J. van Lieshout, tegen vijf uur met zijn vrouw zijn wo ning aan het Ruigoord verliet, had men ongeveer 300 meter van de woning ver wijderd een kleine, gryze auto by een eleetriciteitshuisje zien staan. Anderen hadden vóór vijven twee man- ;n opgemerkt die op de bochtige, duis tere polderweg, een eind voorbij de wo ning van de kassier, heen en weer liepen. Een arbeider die per fiets uit de Hout- rakpolder kwam, zag dezelfde twee man nen toen zij al op het pad stonden dat naar de achterdeur van de heer Van Lieshouts woning voert. De arbeider vermoedde dat er iets niet pluis was en keerde alleen terug naar zijn eigen huis -m zyn bezit aan geld op zak te steken... Toen de heer Van Lieshout omstreeks zeven uur thuis kwam, bleek een ruitje Koninp Indriss El Senussi hield op Eerste Kerstdag een radiorede waar in hij de onafhankelijkheid van zijn land, Libye, proclameerde. DAT op Eerste Kerstdag 's avonds in Den Burg op Texel een 12 meter hoge en 25 meter lange steiger bij de Ned- Herv. kerk is omgewaaid en op het kerkhof, terechtgekomen, doch geen schade werd aangericht. DAT de chef van de luchtmachtstaf, luit.-gen. I. A. Aler, een Kerstgroet heeft gezonden aan luchtmachtpersoneel in ziekenhuizen DAT een automobilist die 's nachts in Loenen een stilstaande vrachtauto hulp wilde verlenen, werd weggesnauwd en deze wagen later alle lood van de thee- koepel van Vredenhof (ruimt 350 kg) bleek te hebben weggehaald. DAT Maandag bij de onbewaakte overweg in de Hoge Zeedijk te Zeven- bergschen Hoek (N.-Br.) 'n automatisch knipperlicht in dienst wordt gesteld. DAT de 19-j. timmerman J. J. L. uit R'dam die twintig inbraken heeft ge pleegd door de R'damse rechtbank tot 2 jaar is veroordeeld. DAT op 59-j. leeftijd in Baarn is over leden E. H. D. Insinger, dijkgraaf van het waterschap De Pynenburgergrift en eigenaar van uitgestrekte landgoederen bij H'sum en in de prov. Utrecht. DAT de gem. Apeldoorn (door de Zutphense rechtbank tot 25.000 boete veroordeeld na een eis van 100.000) in hoger beroep in Arnhem 5000 boete heeft gekregen wegens het bouwen van een school zonder ministeriële goed keuring. DAT prof. dr S. Kleerekoper is afge treden als voorzitter van de Ned. Zionis tenbond en is ingeschreven in het gou den boek van het Joods Nationaal Fonds, terwijl over 2 maanden een opvolger zal worden gekozen. DAT de Bedrijfsvereniging voor het Kledingbedrijf de overeenkomst met de bedrijfsver. Noord-Nederland, waarover door de regering een commissaris zal worden aangesteld, thans heeft opge zegd- DAT de N.V. IJzer- en Kopergieterijen v.h. gebr. Touw in Breda op 5 Januari 25 jaar bestaat en dan tevens het zilve ren jubileum viert van de directeur B. Touw en de directrice mej. A. Kamp. DAT Dokkum's burgemeester, drs S. van Tuinen, op de Kerstbijeenkomst van het Kristlik Frysk Selskip in Leeuwar den sprak over Dokkumers die zich ver dienstelijk hebben gemaakt voor de Friese :trijd. in de hoop zijn stad hier mee enigszins vrij te pleiten van de smaad, haar aangedaan door de oud- Dokkumer kantonrechter mr Wolthers te eerenveen (zaak-Fedde Schurer). DAT de oud-directeur van de Ned Spoorwegen. G. F. H. Giesberger, die tijdens de oorlog belangrijke gegevens over Duitse troepen verzamelde en de spoorwegstaking organiseerde, waarvoor hij reeds een Engelse onderscheiding ontving, thans door de Franse regering is benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. DAT een groot deel van Noord-Hol land Maandagavond een uur zonder stroom heeft gezeten ten gevolge van een brand die door overbelasting was ontstaan in een transformatorhuisje te Oterleek. DAT Gedep. Staten van Gelderland een plan hebben om de kleinste Ned. ge meente. Hemman in de Betuwe <261 ha. ruin 200 inw.), op te heffen, maar er reeds een protestactie gaande is. de achterdeur te zijn verbrijzeld en de brandkast te zijn opengeboord. VUf-, tienhonderd gulden van de bijna f 60.000 die was verdwenen, behoorde tot het privé-eigendom van de kassier. Het overige geld was van de boeren uit de polder. Dit bedrag was tegen diefstal verzekerd. De directie van de Centrale Coöpera tieve Boerenleenbank Eindhoven, waar van de bank in Halfweg een filiaal is, heeft voor opsporing van de daders f 5000 beloning uitgeloofd. Inlichtingen worden ingewaoht door de Rijkspolitie, tel. K 2907-266. Gelukwensen van Koning George en Truman Aan de nieuwe staat Libye Libye heeft een nieuwe regering. Pre mier en minister van BuitenL Zaken is Mahmoed Bev Moentasser. Het kabinet bestaat uit drie bewoners van Tripoli- tanië, twee van Cyrenaica en één Fezzan. Het onafhankelijk geworden koninkrijk Libye heeft verzocht, toege laten te worden als lid van de Verenigde Naties. Trygve Lie heeft Koning Moh Idris Es Senoessi de gelukwensen der Ver. Naties doen toekomen. Zo ook deden tal van andere landen; Koning George en Eden namens Engeland. De Ver. Sta ten hebben eveneens het nieuwe konink rijk volledig erkend. In een boodschap aan Koning Idris noemde Truman de afhankelijkheid van Libye een feit „historische betekenis". De nieuwe staat is verzekerd van de hulp der V. N. op het gebied van economie, financiën, landbouw, bestuur en volksgezondheid. Nederland erkent Libye Ook H.M. de Koningin en minister Stikker hebben telegrammen met geluk wensen doen uitgaan aan koning Muham mad Idris Alsemissie van Libye er de minister van Buitenlandse Zaken van Libye, Aljerbi Bey. Hiermede heeft Ne derland het Verenigd Koninkrijk var Libye als onafhankelijke staat erkend. Het ligt in de bedoeling eerlang diploma tieke betrekkingen tussen beide landen te vestigen. Nog geen beslissing over Talisse Wapenzending voor Timor aangehouden De Indonesische regering heeft beslo ten de kwestie van de voor Nieuw-Guinea bestemde Nedelandse wapenen aan boord van de Talisse aan een grondig onder zoek te onderwerpen en een commissie van drie benoemd, bestaande uit de minister van Buitenlandse Zaken Soehardjo, de minister van Justitie, Nasroem. en de minister van Algemene Zaken, Pelaupessy, om rapport uit brengen. Men weet niet wanneer. Aan boord van de uit Australië ge komen Nieuw Holland is te Makassar een lading van 7 kisten en 70 jachtgeweren en munitie in beslag genomen. De scheepspapieren waren in orde. doch verdere bijzonderheden zijn niet bekend. Het Nederlandse fregat Van Kinsber- gen zal begin 1952 naar Nieuw-Guinea vertrekken om het fregat Jahan Maurits van Nassau af te lossen. Duur resultaat T\E KERSTDAGEN hebben en dat blijft van de Kerstdagen het belang rijkste de aandacht bepaald bij het wondere feit van Christus' komst in de wereld. Daarnaast hebben zij althans voor de meeste mensen de betekenis van dagen van respijt temidden van de dagelijkse tredgang des levens. Tot wie in de afgelopen dagen even ,oef" hebben geroepen, behoren stellig ook de leden van onze Tweede Kamer. de laatste weken voor Kerstmi» door ae weinige dames en de vele heren van dit hoge college uitermate veel en uitermate lang vergaderd. Verscheidene malen is het gebeurd, dat het klokje rond gemaakt en ook is men daar zelfs wel 3r overheen gekomen. Wat bereikt is. is, dat men met de be handeling van alle begrotingshoofdstuk voor het einde van het aflopende jaar is gereedgekomen. "T\IT is het resultaat waarmee het hoge college op zichzelf zou zijn geluk te isen. ware het niet. dat het bereiken dit resultaat elk jaar weer groter zerg en groter moeite schijnt te vergen. Dat alles is begrijpelijk. Kamerleden het moge soms teleurstellend zyn het te ervaren zijn ook mensen en ook voor hen is een dag een dag, bestaande uit 24 uren. Zelfs zij kunnen niet al te veel dingen tegelijk doen. De behandeling van de begroting heeft onder deze menselijk® eigenschap geleden. Alles moest geschieden in een ijlend tempo. Het gleed aUes snel en vaag voarby, te sneUer omdat men uit de Kamer alleszins begrijpelijk nog zoveel mogelijk aan de orde trachtte te steUen. En het is nu eenmaal een feit, dat er in deze moderne tijd weinig zaken zijn of de overheid heeft er op de een of andere wijze wel iets mee te maken. Voor dit probleem moet een oplossing worden gevonden. Het is het probleem van heel toet parlementaire stelsel. Dat het probleem leidt tot een toenemen van hel aantal moties, opdat men zo zijn woorden nog enige kracht kan bijzetten, is nog een der minst, erge gevolgen. A F-VERGADERD zijn de dames en heren nu huiswaarts getogen. Daar zal nog wel het nodige werk op hen lig gen te wachten. Maar zij zuUen goed doen te overwegen hoe men in komende jaren kan ontkomen aan de euvelen di« zich nu wel bijzonder duidelijk hebben gedemonstreerd. Het is ook een beetje het probleem van de regering, omdat de ministers en staatssecretarissen nu eenmaal (gast als ze zyn in het parlementsgebouw) nie< aan een bepaalde spreektijd gebonden zijn en daarvan soms overmatig weten t® profiteren. Men is nu nog voor de Kerst met de behandeling klaargekomen. Het resultaat is bereikt. Maar men verkijke er zich niet op. Want beziet men het wat nauwkeu riger, dan draagt het de sporen van wat het heeft gekost Brand in ruim van de Langkoeas bij Brest Het vrachtschip Langkoeas (10.000 ton) van de Kon. Rott. Lloyd is op Eerste Kerstdag op de rede van Brest aangeko men, terwijl er in een ruim met stukgoe deren een brand woedde. Het schip heeft niet veel schade opgelopen en zou enkele dagen in Brest blijven voor reparatie, al vorens de reis naar Indonesië voort te zetten. Nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Moskou benoemd Als opvolger van admiraal Alan Kirk in zijn functie van Amerikaans ambassa deur te Moskou, is benoemd George F. Kennan, de deskundige voor Russische aangelegenheden van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De Britse diplomaat Sir Odo Wit liam Theophilus Villiers Russel, die van 1928 tot 1933 gezant in Nederland was, is op 81-jarige leeftijd te Londen over- Advertentie). wintertijd WEERBERICHT Stormachtig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Krachtige tot storm achtige Zuid-Westelijke wind Wisselende bewolking met enkele buien. Vannacht iets zachter, morgen overdag on geveer dezelfde temperatu ren als vandaag. (Opgemaakt te 10 uurj ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 8.48 tot 16.34 uur; maan 9.25 tot 16.05 uur. Op 28 December NAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1