DE 'ij NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 20 DECEMBER 1951 Con Amore" voerde Weihnachtsoratorium uit Met de uitvoering van Bachs cantaten voor de drie Kerstdagen en Nieuw jaar heeft „Con Amore" onder leiding van Simon Jansen weer de jaarlijkse aan wijding zo rijke inleiding tot het Kerstfeest geschonken. Deze traditie is minstens zo zinrijk als die van de Passionsuitvoeringen, want de reine verklanking van de heilsbelofte heft het mensdom op uit een wereld vol kleingeestigheid en tweedracht. Wij willen de lezers geen historische beschouwingen voorzetten om direct onze oprechte bewondering uit te spreken over wat „Con Amore" deze avond' met haar kundige leider heeft gepresteerd. Daar is om te beginnen de fraaie en beschaafde koorklank, waarin de mannen zich met hun kleine aantal niettemin wonderwel weten te handhaven tegen de grote groep sopranen en alten, wier stem- menglans een opmerkelijke groei ver toont. De grote koren met hun veel eisende coloraturen werden gaaf, rhyth- misch en vooral genuanceerd gezongen. De koralen klonken waardig. En: met dit door Simon Jansen zorgvuldig voorbe reide vocale apparaat kwam Bachs volprezen muziek tot leven! En dit is de hoogste lof, die men uitvoerenden kan toezwaaien. Uit het instrumentaal gedeelte, ver zorgd door de toegewijd spelende Haar lemse Orkestvereniging, bleek ten slotte overduidelijk, waf de uitvoering van oratorium in betekenis en schoonheid wint, wanneer de dirigent ook het orkest werkelijk leidt! Valentijn Schoonder- beek was een correcte steun aan clavecimbel. Solistische medewerking werd verleend door Han Lefèvre, dde met begrip zijn aria's en Evangelie-verhaal voordroeg. Peter de Vos wist meermalen van zijn goed stemmateriaal te overtuigen, behou dens enige moeite in de hoogte, die echter wel op rekening is te schrijven van verkoudheid. Ook Corry Bijster had met indispositie te kampen, doch deze is nu eenmaal zo rijk van klank, dat zij Het feest van Tuin bouw en Plantkunde De afdeling Leiden en omstreken va de Kon. Ned. maatschappij voor tuin bouw en plantkunde hield gisteravond in het Vlies een gewone ledenvergade ring, die onder leiding stond van de heer Joh. Jonker. Bij de bestuursverkie zing werd in de vacature van de heer H. A. Bol, die wegens drukke werkzaam heden als bestuurslid bedankte, gekozen mevrouw M. Povel; in de vacature van de heer J. H. Riemens, die zich in Den Haag gaat vestigen, werd gekozen de heer J. M. Ballego. De voorzitter zegde de beide heren dank voor het vele werk. dat zij in het belang van de afdeling hadden gedaan. Op hun beurt dankten de heren Bol en Riemens alle leden voor hun vriendschap en samenwerking. Over de herdenking van het 75-jarig bestaan van de afdeling volgend jaar zo mer kan nog niet veel worden geschre ven. Wel staat vast, dat op de jubileum dag een „vriendschappelijke bijeenkomst" zal worden gehouden, waarbij alle af delingen van het land tegenwoordig zul len zijn. Men verwacht voor deze verga dering 400 personen. Het ligt in de be doeling, dat de afgevaardigden met ver sierde auto's of bussen naar Leiden ko men. Er zouden prijzen beschikbaar worden gesteld voor de mooiste auto of bus, die de grootste afstand zal afleggen. De deelnemers zouden worden ontvangen op de Burcht. Verder is men van plan een boottocht te maken met een bezoek aan het vogelpark te Alphen aan den RÜn. En ten slotte overweegt men nog het houden van een bloemententoonstel ling en een feestavond voor de leden. Na de pauze hield de heer J. H. Smit een praatje over de cultuur van de ne- rines. De heer P. Óuwerkerk Koninklijk onderscheiden Burgemeester jhr mr F. H. van Kin schot heeft gisteren op het stadhuis de eremedaille in zilver aan de ord> toch geen enkele wens onvervuld liet. Van de eerste orde is eveneens de zang van Annie Hermes. Kan men zich een mooier vertolking denken dan „Schlafe, mein Liebster", het tederste wiegelied, ooit gecomponeerd? Na het met overgave gezongen slot- koraal „Jesus richte mein Beginnen", verlieten de talrijke aanwezigen de zaal, zonder het gebruikelijke huldebetoon, diep onder de indruk. Henri Welbooren. Aanbesteding 122 woningen Vanmorgen is ten stad'huiize aanbe steed het bouwen van 122 woningen met bergplaatsen op terreinen ten Zuid westen van het vealingsikanaal Er wa ren 16 inschrijivingpn. Hoogste NV- Bijkiu II Den Haag met f 1.350-000. laag ste A. Ph. Kuyt, Rijswijk met f 1,046-000. De gunning is aangehouden. Opbrengst Kerstpotten Leger des Heils De kerstipotten van het Leger des Heils te Leiden hebben ddt jaar f 633,77 opgebracht. Agenda voor Leiden Donderdag Foyer, 8 uur: „Op reis door Zuid- Amerika", causerie voor K. en O., met films, door D. Canter. Marekerk, 8 uur: opvoering vanhet Kerstspel „De Ster van Bethlehem". Prediker, half 8: Kerstwyding wyk Centrum (ds Kleermaker). Oosterkerk, 7 uur: Kerstfeest Zondags school „Laat de kinderkens tot MJj ko- School Hoge Morsweg, 8 uur: Kerst- wüding „Morskwartiér" (ds Van Achter berg). Vrijdag Marekerk. 8 uur: opvoering van het Kerstspel „De Ster van Bethlehem". Schuttershof, 8 uur: smalfilmliga. Liberty, 8 uur: A.R. wijk I, mevr. J. J. de Die. over de P v.d.A. Vlies, 2 uur: Kerstmiddag afdeling Leiden Ned. vereniging van huisvrouwen. Dorpshuis Leiderdorp, half 8: Kerst feest kinderhuis „Voordorp". Vlies, half S: afdeling Leiden C.B.T.B., ir P. v. d. Schans over wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. Prediker, half 8: Kerstwijding „Mare- wijk" (ds Ottevanger). Maandag. Levendaal 103 8 uur: Kerstfeest „Levendaal" (ds D. J. Vossers). Pieterskerk, 1112: Kerstnachtdienst, ds Vossers, m.m v. Hervormd Kerkkoor. Hooglandse Kerk, 11—12 uur: Kerst nachtdienst. ds Norel, m.m.v. Ex Animo. Lisse, H.B G.-gebouw, half 5: Opening van de Bloemlust-tentoonstelling. Nachtdienst apotheken Apothpek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 20313. Geen tijd voor verveling Tafeltennis- en volleybalwedstrijden voor scholieren in Kerstvacantie Op 24, 27 en 28 December en in begin van Januari (Van onze sportredacteur) E LEERLINGEN van scholen voor voortgezet onderwas te Lelden zuilen in de Kerstvacantie weinig reden hebben om zich, zoals dat populair wordt gezegd, stierlijk te vervelen. Dat komt, omdat hun leraren de hoofden by elkaar hebben gestoken en tafeltennis- en volleybalwedstrijden op touw hebben gezet, die drie dagen in beslag zullen nemen, namelijk Maandag 24, Donderdag 27 en Vrijdag 28 December. Daarna zullen in Januari waar en wanneer is nog niet bekend de finales worden verspeeld. „Man, man. wat heb jij toch veel va- canties! Een prins heeft geen beter leven tje dan jij!" Dergelijke (min of meei wangunstige) opmerkingen krijgen de heren onderwijzers nogal eens naar hoofd geslingerd, als het gesprek met kennis over de vrije tijd gaat. Dat deze opmerkingen kant noch wal raken, willen de (schijnbaar) bevoorrech ten ondubbelzinnig aantonen. Trouwens, wie een beetje ingelicht is, weet, dat de schooljeugd van tegenwoordig in de vacanties, mede door haar onderwijzers, volop ontspanning krijgt aangeboden. Maar genoeg daarover. De proef, die met deze tafeltennis- en volleybalwedstrijden wordt genomen, mag nu reeds geslaagd worden genoemd. Er is van de zijde der scholieren een ge weldige belangstelling: 231 tafeltennis sers (sters) en 37 volleybalteams! Onge- twyfeld zou de deelneming nog groter zijn geweest, als de inschrijving per school niet binnen bepaalde grenzen was gehouden. De leiding van de wedstrijden zal In handen zijn van het onderwijzend per soneel. Men houdt er terecht rekening mee, dat tafeltennis en volleybal op de scholen niet vergeleken kunnen worden bij streng gereglementeerde wedstrijd sporten. Wat er te doen is Het zeer lijvige rooster van de tafel tennissers publiceren, is niet doenlijk. We volstaan daarom met het programma van de volleybal-teams. Donderdag 27 December, zaal.Pieters- O.N. uitgereikt aan de heer P. Ouwer-1 kerkgracht: Meisjes R K. scholen Poule kerk, die bijna 50 jaar in dienst is A: 9 uur: Lyceum I—ulo Haarl.str.^ II; voor de Kon. Ned- Grofsmederij. Be-j930u halve de burgemeester sprak nog ds 19 Mutaties bij het kantongerecht Met ingang van 1 Januari 1950 is be noemd tot sdhrijver A bij de griffie van het kantongerecht de heer J. J. van Mastrigt te Leidien; met ingang van 1 November 1951 is de heer C. A. Been benoemd tot administratief ambte naar C 3. ulo Haarl.str. Iulo Levendaal r: lyceum 1—ulo Haarl. str. I; 10.30 uur: ulo Haarl. str. IIulo Leven daal II; 11 uur: ulo Haarl. str. IIulo Haarl.str. 1; 11.30 uur: lyceum I—ulo- Levendaal II; poule B: 2 uur: ulo Le vendaal Ivglo Levendaal; 2.30 uur: vglo Levendaal Ilyceum II; 3 uur: ly ceum IIulo Levendaal I; 3.30 uur: winnaar poule Awinnaar poule B. Elke wedstrijd bestaat uit 3 games. Bij de stand 20 wordt niet verder gespeeld. Vrijdag 28 December, zaal Gymnasium: B Meisjes (voorronde): 1. 9 uur: gem. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Dries, zn v. J Kleijn en S Th de Graaf; Franciscus J. J„ zn v. J van Wezel en C Kriek; Anne Maria Antho- nia, dr v. J van der Post en Th H Ric- kelmann; Robin, Zn v. H A Kaufman en A V D King; Wilhelmus, zn v. L van den Oever en. S H W de Bruin; Hendrikus Anthonius, zn v. J E van de Berg en G C Deters; Neeltje, dr v. B van der Plas en T. Kuijt; Adriaan, Laar en W. Scheffers; ine HBS I—ulo P. Kerkstraat II; 2. 9.40 Gymnasium Iulo L. Hout II; 3. 10.20 uur: ulo Hoogl. Kerkgr. I—Gymnasium II; 4. 11 uur: Chr. HBS I—Gem. HBS II; 5. 11.40 uur: ulo P. Kerkstraat Iulo L. Hout I. De twee verliezers, die ln hun wedstrijd de meeste tegenpunten ge maakt hebben, spelen om kwart over 12 tegen elkaar voor één plaats in de win naarsronde. De winnaars van 1, 3 en 5 komen ln poule A; de winnaars van 2, 4 en 6 in poule B. Wedstrijdrooster poule A (in elke .poule wordt een halve competitie ge- in' zr? V T^* jVa" a.e!speeld): 7. 2 uur: winnaar 1winnaar 3: Jacobus Ludovra». winnaar 1-winnaar 5: 9. 4 zn v. J M Koopman en M Hughes. |uur; j_wi„„a8r 5: poule B: Overleden: J Noort. dochter. 9 maan- 10 2 30 uur; winnaar 2—winnaar 4; 11. den; H. Delmeer, huisvr. v. Kuiters. 69 3 30 uur; wilinaar 2—winnaar 6; 12. 4.30 jaar. juur: winnaar 4winnaar 6. De winnaars Gehuwd: M de Ruijter en J Veerman; van dc halve competitie spelen om de J P Wynands en H W Noteboom; J van le en 2e prijs, de nummers twee om de Putten en C van Wagtendonk; H C Im-|3e en 4e prijs. Deze wedstrijden worden mink en A P de Romijn; J F Verhoogt op Zaterdagmorgen 10.30 uur ook in 't en M C K Ruigrok; J Zitman en G Gymnasium gespeeld. Elke wedstrijd be- Bleijenberg; F A IJzerman en E. Bouw-,staat uit 3 games. Bij de wedstrijden ln man; J Cavé en H M Spies; F A Jide poules hoeft bij de stand 2—0 niet Hagman en J J Dreef; A Duk en J van verder te worden gespeeld. In de voor den Bogaard; L A de Roy van Zuyde- ronde daarentegen wel. wijn en M J van der Geer; J Siera en Vrijdag 28 December, zaal Pieterskerk- C Zirkzee; C Crispijn en L Laven: J Iter- gracht: A Jongens (voorronde): Chr son en H A W Arbouw; N van den Hout HBS vrpgeloot. 1. 9 uur: R.H. lyceum I en J C M de Ruiter. I-ulo P. K.rhstr. II: 2. 9.30 uur: uts I- amb.school II; 3 10 uur: ulo Hoogl. Kerkgr I—ulo P. Ke-rkstr. I; 4. 10.30 uur: ulo L. Hout II—gem. HBS I; 5. 11 uur: amb, sch. IR.K. lyceum II; 6. 11.30 uur: ulo H. Kerkgr. IIGymna sium I; 7. 12 uur: Gymnasium IIulo Noordeinde I; 8. 12.30 uur: Gem. HBS II —ulo L. Hout I. De winnaars van de wedstrijden 1. 2 en de Chr. HBS komen in poule A; de winnaars van 3, 4 en 5 in poule B; de winnaars 6, 7 en 8 in poule C. De winnaars van de poules komen in de winnaarspoules. In elke poule wordt een halve competitie ge speeld. Poule A: 1.30 uur: Ohr. HBS—winnaar 1; 2.45 uur Chr. HBSwinnaar 2; 4 uur: win naar Iwinnaar 2; poule B: 2 uur: win naar 3winnaar 4; 4.30 uur: winnaar 3 winnaar 5; 5.45 uur: winnaar 4win naar 5; poule C, 3.15 uur: winnaar 6 winnaar 7; 5.15 uur: winnaar 6win naar 8; 6.30 uur: winnaar 7winnaar 8. De wedstrijden van de winnaarspoules worden gedeeltelijk op Zaterdagmorgen 29 December in het gymnasium gespeeld. Elke wedstrijd bestaat uit 3 games. Bü de stand 20 wordt de derde game niet verder gespeeld. De heren Simonis en Gothelp van de Leitaco hebben de leiding bij de tafel tenniswedstrijden, terwijl de heren J. C. F. Coers, H. J. v. d. Werff en A. Duin dam de supervisie zullen hebben over de volleybalwedstrijden. Het materiaal voor tafeltennis wordt belangeloos afgestaan door V. d. Kaay's tafeltennishal aan de Hogewoerd. Prof. dr J. H. Kramers ter aarde besteld Vanmorgen is onder zeer grote belang stelling op de begraafplaats bij het Groene Kerkje te Oegstgeest het stoffelijk schot van prof. dr J. H. Kramers ter aarde besteld. Vooraf werd in de kerk een rouwdienst gehouden. Prof. dr J. J. L. Duijvendak sprak een kort woord na mens de hoogleraren en als vriend en collega. Ds G. F. Callenbach. Ned. Herv. predikant te Oegstgeest, hield een over denking n.a.v. een gedeelte uit het Boek Spreuken. Aan het graf werd het Onze Vader gebeden. Onder de belangstellen den bevonden zich vele professoren, oav de rector-magnificus van de Leidse uni versiteit, prof. dr J. H. Boeke. Voorts tegenwoordigers van het L.S.C., burgemeesters van Leiden en Oegstgeest de voorzitter van de Nederlands< Turkse vereniging, de heer D. J. Steyn Parvé. Handige dames Voor de door de Haagse costuumschool- vereniging gehouden examens zijn de ■olgende dames uit Leiden en omstreken geslaagd: lingerie: L. Hassefras en T. van Wieringen te Hazerswoude; costumière: D. de Boer en M. Kluiters te Zoeter- woude en C. Sieille te Leiden; coupeuse: J. Hooidonk te Leiden en J. v. d. Vlugt De Kaag. RIJNSBURG Ds De Wal neemt beroep aan Naar wij vernemen, heeft ds Joh. de Wal, predikant van de Geref Kerk art 31 alhier, het beroep van de Kerk te Er- melo aangenomen. VOORHOUT Goed afgelopen Enkele jonge knechts van de firma C. Colijn en Zn alhier waren vuilnis aan het wegbrengen met paard en kar de veehouder A. J. Komende van de gemeentelijke belt aan de Engelselaan sloeg het paard op hol, doordat een van de bomen van het lamoen uit het tuig geraakte. De niet-ervaren rijders gooi den de leidsels op het hollende paard en werden van de wagen geslingerd. Ter hoogte van slagerij Van den Berg moest het dier een scherpe bocht nemen. Dit kwam natuurlijk niet goed uit en met grote schuiver kwam het in een haag terecht. Het mag een wonder heten, dat hierbij geen ongelukken zijn gebeurd. Kinderen van de Chr. school zagen hel hollende paard aankomen en vluchtten allen in de portieken. Het paard was ge vallen en lag bekneld in de sterke beu kenhaag. Met vereende krachten werd .veer op de been geholpen. Er was gelukkig niets gebroken. Dit voorval had voorkomen kunnen worden, als men on- ren jeugd niet met dit werk had be last. Wellicht is het toch een les. VOORSCHOTEN Geslaagd Te Emmastad (Curasao) slaagde dezer dagen voor het examen stuurman eerste e ter koopvaardy onze plaatsgenoot de heer J. M. de Beer, wonende aan de Damclub „D.E.S." v. d. Mey is winnaar geworden van imerwedstrijden. Hij kwam voor een jaar in het bezit van de fraaie wissel plaquette. De overige prijswinnaars wa le klasse: 2. J. Overduin, 3. B. van Bemmelen; 2e klasse: 1. H. v. d. Velden, 2. G. Weggen. 3. S. H. Zitman; 3e klasse: 1. G. van Kuyk, 2. D. J. E. Tit, 3. W. J. d. Graaf. Vrijgesproken van dood door schuld Het Haags gerechtshof bevestigde het rechtbankvonnis, waarbij de 20-jarige technicus G. M. G. uit Soestdijk werd vrijgesproken van dood door schuld. De proc.-generaal had 200.— subs. 2 maan den geëist. Op de Leeuwarderstraatweg bij Am sterdam had verd. zijn vrachtwagen ge parkeerd, omdat de achterverlichting niet orde was. In volle vaart was direct hierop een personenauto achter op d« vrachtwagen gevlogen, waarbij twee per- a werden gedood. In enkele sectoren van het bedrijfs leven stuit men helaas op een duidelyke onwil van de werkgevers om mee te wer ken. Ook de werknemers zyn wel eens huiverig om het reeds jaren bestaande •erleg over sociale aangelegenheden in sfeer van de P.B.O. te brengen. Toch moet nu met de instelling van de verschillende „schappen" haast wor den gemaakt, omdat de Woltersomse or ganen, de vakgroepen, op 15 Februari 1953 verdwenen moeten zijn. In sommige ;evallen is het beslist noodzakelijk dat deze vakgroepen worden opgevolgd door verticale) productschappen, ook al zün de (horizontale) bedrijfschappen er nog niet. Daarom kan de vorming van bedrijf schappen niet altyd voorrang hebben. De heer Ruppert betreurde dit. De werkgevers ziin vaak tegen een ge- lyke vertegenwoordiging in de product schappen. Zij hebben dikwijls tegenge stelde belangen en vrezen nu dat de ar beiders onder het motto „Verdeel en heers" de dienst zullen gaan uitmaken. Deze vrees vindt de heer Ruppert echter ongegrond, daar de arbeidersvertegen woordigers in deze „schappen" allereerst bedrijfsgenoten zijn. Voorzichtig met lonen Met het vervangen van de collectieve arbeidsovereenkomsten (C.A.O's) door loonvorderingen van de bedrijfschappen men heel voorzichtig zün. Dit kan alleen gebeuren wanneer een bepaalde bedrijfstak daarvoor rijp is en zeker niet Personeelsvereniging Academisch zieken huis organiseerde concert Recreatie van het goede soort Het is voor de leden van de personeels- vereniging van het Academisch Zieken huis „De Pook" gisteravond een bijzon- re avond geworden. Het cbncert, dat de grote zaal werd gegeven, was zeer succesrijk en heeft de verpleegsters, ver plegers en andere leden van het perso neel enige uren van intens genot be- rrgd. Daartoe hebben zowel de zangers a solisten als het Leids kamerorkest eegewerkt. Het mannenkoor „Kpnst na arbeid" ,l.v. de heer J. J. van den Bos, dat een »er geschikt programma bracht, bleek vocaal het judicium „ruim voldoende" te halen. Hier en daar, b.v. in „Gott meine Zuversicht" van Schubert, trad een lich te verslapping in, maar de toon bleef ;r. Misschien kan er nog wat ver beterd worden aan de duidelijkheid van de uitspraak, iets waardoor de nuance ring eveneens nog verbeterd zou worden. In de alt-rhapsodie van Brahms, waar het koor de achtergrond vormt, was de kleur inderdaad iets te zwaar en te wei nig geschakeerd, zodat de soliste, mevr. i Brusse-Keizer, er niet altijd in slaagde „los" te komen. Wat ook wel wat haar eigen vocale kracht lag. En aan gebrek aan overtuiging in de voordracht Overigens een mooie alt deze mevr. Brusse. Zowel in Immanuel van Nesch- ler als in de genoemde alt-rhapsodie trof vooral haar warmte in de lagere regis- Het optreden van de beide andere «o- Het Leids Kamerorkest bracht vooral genre-muziek. En het bracht deze ziek goed. In de meer klassieke r minder gelukkig, van der Heyden-Brakel ;n kundig en toegewijd Mevr. W. I toonde zich begeleidster. Na afloop bloemen i de Manifest Vaderl. Kring Overlevering van de ons goedgezinde bevolking van Nieuw Guinea, die ten volle op ons vertrouwt zou een weerga loze rechtsschending zün, verklaart het hoofdbestuur van de Vaderlandsche kring in een manifest aan het Nederlandse volk. Het manifest dringt er bü ons volk op aan het zelfbeschikkingsrecht var volk van Nieuw-Guinea door de rege ring te doen eerbiedigen, en ls onder tekend door lt admiraal C. E. L. Helfrich. Bü K.B. Is prof. dr L. J. M. Beel, mi nister van Binnenlandse Zaken, benoemd tot voorzitter van de staatscommissie tot herziening van de grondwet. Prof. Beel zal met mr J. R. H. van Schaik, minis ter van staat en Lid van de Raad State, het voorzitterschap van de missie bekleden. Voorzitter Ruppert van het C.N.V. meent Arbeiders zullen de dienst niet gaan uitmaken „Er dient spoed betracht met de instelling van productschappen" (Van een onzer verslaggevers) DAT ONS LAND thans, bijna twee jaar na de aanvaarding van de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, nog niet overdekt is met een net van „schappen", behoeft ons niet teleur te stellen. Daarvoor levert het zo rijk gevarieerde bedrijfsleven teveel ingewikkelde problemen op. Dit zei de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, te Utrecht op een studieconferentie van dit vakverbond. in gevallen waarin nog niet of nog maar kort een C.A.O. bestaat. De lonen kunnen voorlopig beter nog buiten die verordening worden gehou den. En komt er een loonregeling, dan moet deze niet worden goedgekeurd met en meerderheid van 2/3, zoals een ge wone verordening, maar met 5/6 van de stemmen, aldus de heer Ruppert. Interpellatie over het ambtenarenverbod Ned. Bank Deviezenpositie weer verbeterd Kerstmis en Nieuwjaar doen hun invloed gelden De deviezenpositie is blijkens de week staat der Nederlar.dsche Bank van 17 dezer weer met 62 miilioen veroeterd, aardoor onze netto deviezenreserve is aangegroeid tot 445 min en het totaal metaal en deviezen is opgeioper tol 1650 min. Blijkbaar is het November- 'erschot in de Europese Betalingsunie 1 195 min verwerkt, gezien een daling de vorderingen en eveneens Ir de ldi in buitenlandse geldsoorten. Het Ryk verbeterde zün positie met 57 min (vorige week met ƒ100 min), doordat de door de Bank gekochte wis sels verminderden met 15 min tot 124 het saldo van de schatkist met 42 min tot 1-39,7 min toenam. Onder invloed van de zware December- ultimo (Kerstcadeaux en gratificaties balansverfraaiing, enz.) steeg de Dank biljettenomloop nu reeds met 12 min tot ƒ2855 8 min. Ook vermeerderden de oorschotten in rekening courant met 7 min tot ƒ209,4 min en daalden de saldi der banken van ƒ40 min tot 32 miilioen. Andere saldi stegen met ƒ15 min tot ƒ140 min (waarschijnlyk voorboekinger. Marshall- en E.B.U -rekening) en diverse rekeningen creditzyde aaalaen 6 min tot ƒ371.6 min (lagere voor uitbetaling by valutatermyntransacties) De goudvoorraad steeg met /3H min tot büna 1185 min. De geldmarkt is nog steeds ruim. Dag geld 1 Dct. Nieuw dorp in Noordelijk Groningen Ged. Staten van Groningen hebben het gemeentebestuur van Uithuizen uitgeno digd de stichting van een nieuw dorp voor te bereiden in de nieuwe polders aan de Groningse Waddenkust Dit dorp op plm. 2 kilometer binnen de kustlijn -al plaats moeten bieden aan 100 it 150 gezinnen. De planologische dienst acht een dergelijk dorp noodzakelijk omdat de land- en landaanwinningsarbeiders thans over grote afstanden moeten worden aan gevoerd. Winst voor deviezenpot Jaarbeurzen brachten 5 miilioen op Ned. deelneming in 1951 verdubbeld Van een onzer verslaggevers De deelneming van Nederlandse firma'i aan gemeenschappelijke inzendingen of buitenlandse Jaarbeurzen is in het afge lopen jaar vergeleken met 1950 byn. verdubbeld. Het aantal deelnemers steeg van 190 tot 355 en het aantal vierkante meters expositieruimte van 5 000 tot 8.000. De beschikbaar gestelde extra- jaarbeurscontingenten brachten ons land f5 miilioen aan deviezen in het laatje. Er werd aan dertien Jaarbeurzen deel genomen en over het algemeen hebben de inzendingen de naam van Nederland hoog gehouden. Bemoedigend was het oordeel van Amerikaanse deskundigen omtrent de betere verpakking van onze producten in vergelyking met een jaar tevoren. In 1952 zal Nederland aan veertien In ternationale Jaarbeurzen deelnemen, achtereenvolgens in Karachi, Keulen (voor- en najaar). Frankfort aan de Mam, (eveneens voor- en najaar). Wenen. Mi laan, Parijs, Torente, Casablanca, Lon den, Izmir. Stockholm en Berlijn. De deelneming aan de Jaarbeurs in Ka rachi (Pakistan) betekent de eerste acti viteit van ons land op dit gebied in het Verre Oosten. Een nieuwe verschijning op het programma is voorts de beurs ln Casablanca (Noord-Afrika). Op de beurs van voedingsmiddelen in Londen wor den voor het eerst buitenlandse deel nemers toegelaten. Dit alles vernamen wü van de heer M. C. Voorn directeur van het Centraal Instituut ter Bevorde ring van de buitenlandse handel. f Steer in 't gezin? De «Nieuwe Leidtcbe" ex InJ (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag nog niet beslist op het gisteravond door de heer Wagenaar (Communist) gedane erzoek om de minister-president, dr Drees, te mogen interpelleren over het pas afgekondigde verbod voor ambtena- lid te zijn van een communisti sche organisatie. Dit zal Vrijdag geschie den, omdat op die dag over hetzelfde onderwerp door de heer Burger (Arbeid) mondelinge vragen aan dr Drees zullen worden gesteld. Tevoren werd de heer G. Boekhoven (Arbeid) toegelaten en beëdigd als Ka merlid in de vacature-Tuin. De heer Boekhoven is burgemeester van Nieuwe Pekela. Ertoompje zou toch bestaan Zelfs voor de rechter nog verzinsels? Een ongebreidelde fantasie heeft de 31- jarige verpleegster Th. Chr. M. B uit Rotterdam er toe gebracht, een aantal in de Maasstad op te lichten en valsheid in geschrifte te plegen. Zy wist haar slachtoffers (met een van hen zou zy zelfs gaan trouwen) \rijs te maken "at een erfenis van enige achtte. Ten slotte stortte het kaarten huis van haar verzinsels ineen. Thans gaf zy voor de Rotterdamse ichtbank toe. veel gefantaseerd te heb ben. Maar zy hield vol dat de erflater leven; in Zuid- Amerika. beweerde zij. De officier van Justitie gelooide Hy ter- beschikking-stelling van de regering Ht' psychiatrisch rapport had haar vermin derd toerekeningsvatbaar en hvrierisch genoemd. Uitspraak op 28 December. Damesblad voor Evan gelie aangezien Bijbelgenootschap contra Haarlemse uitgeefster Wie de laatste maanden aan een kiosk naar het blad „Goed Nieuws" vroeg en dan meende een aflevering te ontvangen van de serie geïllustreerde Evangeliën van het Ned. Bijbelgenootschap, kon soms tot de ontdekking komen, dat hij een damesblaadje had gekocht. Vanwege deze doublure werd nu voor de president van de Haarlemse rechtbank in kort geding een strijd gevoerd tussen het Bybelgenootschap en de N.V. Druk- kery De Spaarnestad, uitgeefster van het damesweekblad „Goed Nieuws". De tegenstelling tussen de twee uit gaven is te groot om te kunnen gedogen dat ze onder dezelfde naam verschünen. zo werd namens het N.B.G. gezegd. De serie „Goed Nieuws" van het Bybelge nootschap begon vorig jaar. het week blaadje uit Haarlem bestaat sinds dit voorjaar. Het N.B.G. is bovendien aan de naam „Goed Nieuws" gebonden, om dat net een schakel is in de keten van Angelsaksische genootschappen, die alle onder deze naam de Evangeliën uitgeven. Daartegenover werd namens De Spaar nestad gesteld, dat de uitgave van het Bijbelgenootschap geen periodiek is en dat een titel niet beschermd is. Van na bootsing is ook geen sprake, want De Spaarnestad wist van de serie niet af. Uitspraak op 27 December. Subsidies voor orkesten in Statenvergadering Van een onzer verslaggevers) Voor elk concert in 1952 te geven door het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Residentie Orkest zal de provincie een subsidiebedrag geven, zo werd tij dens de voortgezette vergadering van Provinciale Staten in de Haagse Ridder zaal besloten. In totaal is er een bedrag voor elk dezer beide orkesten van 12500.be schikbaar gesteld. Ged. Staten warei sidie los te maken t tal concerten. De Staatk. Gereformeerde fractie stem de tegen De beide heren Van Praag, n.L G. (Communist) en dr J. P. (Arbeid) vonden dat de provincie veel te weinig voor de cultuur doet. De laatste vond, dat het platteland aanmerkelijk minder ryk aan cultuur is, dan de stad. Voor een goed geploegd stuk „cultuur"grond had hy schijnbaar geen oog. Scheepsarts op de Noordam overleden Tydens een hevige storm op de'At lantische Oceaan is de scheepsarts van de Noordam, de 40-jarige dr J. M. J. Vink. aan boord van het schip overleden. Toen de storm z'jn hoogtepunt bereikte, vond men dr Vink dood by zün schrijf tafel. Men vermoedt dat hü bezweken ls aan een hartverlamming. De Noordam. die het eigendom is van de Holland-Amerika Lün, is met de vlag halfstok ln Hoboken aangekomen. Voor het geld bezweken Luit.-kolonel trachtte lieden uit dienst te houden Accepteerde 10.000 om remplagant te vinden, doch hield de som zelf (Van een onzer verslaggevers) Zo accepteerde hü ook een bedrag van De Krijgsraad te Velde-West veroor-10 5™te tirma om, ia plaat» deelde gistermorgen de 68-jarige luit.-kol. xari een barer employés, een ander naar b d F H. E tot een half jaar gevance- Indie te zenden. Hij had t doen voorko- nisstraf wegens het aannemen van giftenmen of de remplagant deze 10.000 zou als ambtenaar krijgen, doch stak het geld in eigen zak. De auditeur-militair had Ui jaar geëist. De auditeur-militair hield een zeer streng E. had in 1946, 1947 en 1948 als hoofd1 requisitoir van een afdeling van het dep. van Oor- d'® bevond log, giften aangenomen, welke bedoeld als ambtenaar waren hem te bewegen bepaalde perso- nen buiten de militaire dienst te houden. Nederland doet niet met Engeland mee Gisteren heeft de directie van de Ne- derlandsche Bank met enkele vertegen woordigers van de bankwereld de gevol gen onder het oog gezien van de ir> En geland getroffen maatregelen met be trekking tot de valutatermijnmarkt. als mede van de schorsing der mogelükheid van termündekking hier te lande op 17 dezer door de Nederlandsche Bank. Ei bestond volledige overeenstemming ovei de wenselijkheid, zo sooedig mogelijk de gelegenheid tot termündekking weer te openen. Navolging van het thans in En geland ingevoerde stel«el van een vriie termiinmarkt voor valuta achtte men evenwel voorbarig. Voorts pleegde men overleg over mogelijke wüzigingen. wel ke in het bestaande Nederlandse stelsel van vaststelling der termijnnotering zou den kunnen worden aangebracht. De Nederlandsche Bank verwacht bin nen enkele dagen de aan- en verkoop van vreemde valuta op termyn te kun nen hervatten. Denemarken baseert de valutannrerin- gen op de aan het internationale geld- fonds opeeeeven eoudpanteiten en volei dus niet het Engelse voorbeeld Het ponci sterling zal te Kopenhagen 19.36 Deense kronen noteren, de dollar 6.92 Deense kronen (De kroon blyft dus op ongeveer 55 Nederlandse centen). Militair in colonne bij Culemborg gedood Een verkeersongeluk op de riiksweg UtrechtDen Bosch bij Culemborg heeft aan een militair het leven gekost Tu-pe andere militairen werden zwaar gewond. Een colonne Commandotroepen uit Roosendaal reed bü Culemborg. tüaens een oefening, toen een der bestuurders door de lichten van een tegenligger ver blind werd. Drie auto's schoven op el kaar. met het gemelde gevolg. In (Jtrecht is één van de gewonden bezweken Libya op 24 Dec. onafhankelijk De voormalige Italiaanse kolonie in Noord-Afrika, Libye, zal op 24 December onafhankelyk worden verklaard. De Sowjets hebben eindelük de 2 Amerikaanse üsbrekers. welke zü in het kader der Leen- en Pachtwet ontvin gen, teruggegeven. De 6000 man omvattende staking bü de Pan American Airways is opge heven. hü verdachte schul- t aannemen van giften wegens verduistering iplichting. wat betreft de 10.000. Een verzachtende omstandigheid was, dat verdachte onmiddelUjk bekend heeft. Zelfs de twee zaken, waarvoor geen klacht was ingediend. Voorts heeft hü een uitstekende staat van dienst. Mr A. Mout pleitte vrij spraak op juridische gronden. HU achtte de oplichting, subs, verduistering, niet bewezen. Na raadkamer sprak de Krygsraad ver dachte dan ook vrij van dit laatste, doch veroordeelde hem tot een half jaar voor wat de president noemde „ernstige ea ergerlijke omkopery". Radio Moskou meldt: Twee Russen als spion doodgeschoten Zouden door een vliegtuig zijn peergelaten Radio-Moskou heeft gisteren meege deeld, dat twee Russen wegens spionnage zyn ter dood gebracht. De twee mannen, A. I. Osmanof en I. K. Sarantsef, zou den hebben bekend door een Amerikaans vliegtuig naar de Moldavische republiek (Sowjet-Unie) te zyn gevlogen, waar ztj afgesprongen waren om spionnage voor de Amerikanen te verrichten. Zy zou den in de nabyheid van de plaats, waar hun valschermen gevonden werden, zyn gearresteerd. Zij hadden in West-Duits- land van de Amerikaanse geheime dienst een opleiding ontvangen in topografie, parachutespringen, wapenhandel, spion nage en andere zaken. Na het volbren gen van hun opdracht hadden zü zich naar Kars. een Turkse plaats aan de Armeense grens moeten begeven, waar functionarissen van de Amerikaanse ge heime dienst hen zouden opwachten, al dus radio-Moskou. Weer een Nederlander vermoord Eerst de vader en nu de zoon Even buiten het bekende planterscen trum Soebang «West-Java) is de 23-ja- rlge Nederlandse ondernemingsemployó H. Borg door onbekenden doodgeschoten. Het slachtoffer was in dienst van de Pamanoekan en Tjiasemlanden Hü reed f»er motorfiets naar de onderneming Tjibo van dit concern. Men vond hem enkele kilometers bui ten Soebang met een schol ln het hart Zijn polshorloge was gestolen, doch de licht beschadigde motorfiets hadden de daders laten liggen. De heer Borg zou op Oudejaar.vdag in het huwelijk treden Anderhalf jaar geleden kwam zün va der door een aanslag om het leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 9