Jliettuie geiltsrije (iToumnl Hier een lamp daar een lamp Britten opnieuw slachtoffer van Egyptische sluipschutters Generaal Erskine acht militaire positie veel verbeterd CAW's 0 vulpen Rotterdam laat zich niet als Goedbloed behandelen Wist IJ DINSDAG 18 DECEMBER 195! BUREAUX: Steenstraat 37. Dilectie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twe« en dertigste jaargang No 9308 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatoosMcii 1$ gftebftvea myn bert In tegljensport" Kan Eden te Parijs de spanning verminderen twee jeeps der Britse strijdkrachten, op een afstand van nog geen 200 meter van het hoofdbureau der Egyptische politie, in een hinderlaag geraakt. Van de wegkant werd een bom geworpen, terwijl sluipschutters het vuur openden. Hierby werd een Britse luitenant dodelijk gewond en een korporaal liep zware verwondingen op. Later rukten Engelse gepant serde voertuigen uit. om de weg af te zetten. Een auto der luchtmacht werd door hevig schieten, van de zijde der Egyptenaren, gedwongen om terug te keren. Voorts werd last gegeven de gebouwen der Britse Gezira club onmiddellijk in beslag te nemen. De verkoop der eigendommen van de club wordt geschat op meer dan 20 millioen pond. De teruggeroe pen Egyptische ambassadeur is reeds uit Londen vertrokken. Men ontkomt niet aan de indruk, dat leger geschat wordt op 35.000 man. Het }k in de boezem van het Egyptischegrootste deel hiervan bevindt zich in de kabinet de gevoelens verdeeld zijn over j woestijn van Sinai, aan de Oostelijke de, verder jegens de Britten, te voeren züde van het Suez Kanaal. De Engelsen politiek. Althans heeft de Egyptische I hebben op liet ogenblik de bruggen over minister voor de nationale economie, de het Kanaal in handen. Zoals men weet, heer Hamed Zaky Pasja, zijn ontslagheeft de Britse regering sedert October eboden wegens meningsverschillen j duizenden manschappen naar de Kanaal zijn collega's. Zaky Pasja voerde nog kort geleden handelsbesprekingen in de Europese hoofdsteden. Zijn er van Britse zijde concessies te verwachten? Men speculeert op stig resultaat van een onderhoud, dat de Engelse minister Eden vandaag hebben met zijn Egyptische collega te Parijs. Maar Sir George Erskine, de opperbevelhebber dar Britse strijdkrach- Egypte, heeft verklaard, dat de positie der Engelsen in de Suezzone in .litair opzicht veel beter is geworden. Dit wijst niet bepaald op een neiging tot concessies. Volgens Erskine vinden de incidenten plaats, doordat agitators var hiertoe aansporen. De op leiding der Egyptische „bevrijdingsbatal- jons" wordt door Cairo met spoed hand genomen. Voorlopig zijn tot dit doel 100.000 Egyptische ponden uitge trokken. Anderzijds zij opgemerkt, dat de Egyptische Senaat het verzoek oppositie heeft ingewilligd, om het debat, ver buitenlandse zaken voor twee •eken uit te stellen. Zulks in verband net het reeds genoemde onderhoud ussen Eden en Salah El Din Pasja in de 'ranse hoofdstad. Er is alles aan gelegen, Egypte eens een periode van rust wordt ingeluid, zodat de twee partijen vriendschappelijke geest met elkaar [urmen onderhandelen. Geschiedt zulks liet, dan zal de huidige kloof nog wijder wordien en bloedvergieten toenemen. Veel reden voor optimisme is er niet. )e Egyptische regering heeft het Britse inzake het afbreken der 50 lutten in de Suezzone „als onbevredi- [end" van de hand gewezen. Zij kwalifi- eerde de Britse daad als een „oorlogs- andeling". Vermelden wfj nog, dat het Egyptische gezonden. De slapte in de bedrijven 6000 Textielarbeiders op wachtgeld De slapte in de textielbedrijven, in di confectie-industrie en in de schoenen industrie komt duidelijk tot uitdrukking in het aantal wachtgelders. Op 30 Sept. j.l. waren in deze bedrijfstakken namelijk resp. 6177, 720 en 2724 mannen geheel of gedeeltelijk op wachtgeld gesteld met overheidssubsidie. Donderdag is weer een koffiebon geldig In verband met de feestdagen worden reeds Donderdag a.s. nieuwe koffiebon nen aangewezen voor het kopen var gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag a.s. worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 5 Jan. 1952. De eerstvolgende bonaanwijzing zal geschieden op 31 Januari. Krijgen Russen 1000 duikboten Vlootverhouding tot de Pactlanden Te Londen verscheen de nieuwe uit- ive van „Jane's Fighting Ships". et is een standaardwerk over de ver- ouding der vloten van de wereld. Rusland. Met voorbehoud geeft het tussische bouwplan: 3 slagschepen, 20 rs, 120 torpedobootjagers, 1000 duik- loten. De schepen toegerust met radar n beschermd tegen lucht- en duikboot- anvallen. Thans zijn 370 duikboten in ienst; 120 staan er op stapel. Amerika. Tegen eind 1952: 3 grote, middelzware en 7 lichte vliegdeksche- •n. Voorts 10 vliegdekschepen voor es- orte, 4 slagschepen, 19 kruisers, 340 tor- edobootjagers, 100 duikboten, 1000 lan- ingsvaar tuigen. ngeland. Hier is het program al gericht op bestrijding van duik- ootgevaar. Er worden anti-duikboot- ■egatten van nieuwste type gebouwd. i n k r ij k. Het bouwplan omvat: Drpedobootjagers, 4 anti-duikbootfregat- n, 4 duikboten en 16 mijnenvegers. Italië. Volgens het vijfjarenprogram: nieuwe kruisers, 2 nieuwe luchtdoel enheden, 6 torpedobootjagers, 2 anti uikbootfregatten etc. Ierland. Ons land krijgt 12 tor edobootjagers voor de bestrijding var uikboten en nog 4 onderzeeboten. (In •en Haag werd er op gewezen, dat er ovendien nog 2 kruisers op stapel staan). 4an begaf zich in ketel en stikte Een 24-jari.ge chef van een chemische ïbriek in Amsterdam is gistermiddag m het leven gekomen doordat hij in ketel bedwelmd geraakte. De ketel, die met hixachoo-gas was evuld, was gebarsten. De chef deed en gasmasker op en ging met een touw m het middel de ketel in om de schade nemen. De eerste twee malen leef hij zeven minuten in de ketel. De erde keer deed hij het touw af. Na orte tijd merkte een arbeider dat de iet meer bewoog. Toen men hem it de ketel trok, was hij reeds over men. De beide arbeiders die hem er it haalden, raakten ook zelf buiten ewustzijn en moesten naar het zieken- uis worden vervoerd. In de wrakstukken van het tweemotorige vliegtuig dat dezer dagen kort na de start neerstortte in Elizabeth (V. S.) zoeken leden van de reddingsdienst naar de stoffelijke resten der 56 inzittenden die om het leven kwamen bij dez grote vliegramp. Het toestel was op weg naar het vacantie-oord Florida. Rondom de Kerstdagen in Hongarije In Hongarije zal op de Zondagen 23 er l December normaal worden doorge werkt in fabrieken en werkplaatsen, ter wijl op 24, 25, 26, 31 December en 1 Januari zal worden vrij gegeven. Veranderingen te Pan Moen Djon Uitwisseling lijsten krijgsgevangenen Ook Zwitserland wil „waarnemers" zenden Na Noorwegen, heeft thans ook Zwit- lehd zich bereid verklaard „waarnen Korea te zenden, die deel zouden uitmaken van de „commissie van toe zicht" op de naleving van een wapen stilstand. Een bestand is er nog niet aar men hoopt nog altijd op of om- eeks Kerstmis de vijandelijkheden te staken. Een belangrijk punt, dat vertra ging veroorzaakte bij de onderhandelin gen over een wapenstilstand, was de kwestie der krijgsgevangenen. Naar Reu ter uit Pan oen Djon seint, hebben bei de partijen van de „subcommissie voor de krijgsgevangenen elkaar thans de lijsten met gegevens overhandigd. Tot nu toe hadden de Noordelijken gewei gerd hieraan te voldoen. Wij'zijn dus eer één schrede nader. Inmiddels heeft, aldus A.P., het hoofd kwartier der V.N. de communisten ge waarschuwd, dat met ingang van heden geen doorgang meer zal worden verleend auto's op de weg PjongjangKae- song, die niet voorzien zijn van de ver eiste kentekenen. Volgens een accoord, mochten de auto's der communisten zich de Noord Koreaanse hoofdstad naar de plaats der vredesonderhandelingen begeven, mits deze wagens voorzien wa ren van rood geschilderde borden. In dien de Noordelijken aan de eis niet voldoen, zal door de Verbondenen oo dergelijke auto's het vuur geopend wor- Ned. Bank stopt termijn- handel in valuta De Nederlandse Bank heeft de termijn- handel in buitenlandse valuta's voorlopig gestaakt. Men beschouwt deze maatregel als een gevolg van de nieuwe Engelse bepalingen. De Nederlandsche Bank wil blijkbaar eerst even de kat uit de boom kijken en de regering in staat stellen, zo nodig maatregelen voor te bereiden. De Argentijnse Bank heeft op de vrije markt alle transacties in ponden en alle aankopen van ponden tegen officiële koers geschorst. Inmiddels was er te Londen een leven dige handel, doch chaotisch omdat de makelaars na 12 jaren weer de slag moes- n te pakken krijgen. De Bank van Engeland heeft de koer- n voor loco-transacties vastgesteld op 2.78 tot 2.82 voor dollars, 10.56 tot 10.72 guldens, 972 tot 978 voor francs. De openingskoersen waren gisteren te Lon den 2.79% tot 2.80%, de slotkoersen 2.79% tot 2.80 1/3. In New ork werd 2.80 voor het pond geboden, of meer dan Vrij dag. waarschijnlijk door het optreden personen, die termijnponden hadden ocht in afwachting van "Pont Saint Esprit Bedorven vis oorzaak van vergiftiging De jongste gevallen van vergiftiging in het Franse plaatsje Pont Saint Esprit zijn niet te wijten aan moederkoren, maar aan bedorven visconserven, aldus heeft een onderzoek uitgewezen. In Sep tember j.l. deden zich, naar men zich zal herinneren, een 20-tal gevallen van bloedvergiftiging voor. Koningin bij Hindoe-danseres Koningin Juliana heeft, met de Prin sessen Beatrix en Irene, gisteravond in Musis Sacrum te Baarn het optreden van de befaamde Hindoe-danseres Hima Ke- sarcodi bijgewoond. Kamer wacht op rapport Klare taal gevraagd over visserij „Er wordt te weinig gelet op de kwaliteit" (Van c parlementsredacteur) Regering uitgedaagd Verklaringen van ministers omtrent overleg met havens zijn onjuist, zegt wethouder ROTTERDAM zal zich niet als een Joris Goedbloed in een hoek laten drukken, maar pal staan voor zijn havenbelangen. Kan het zonder „vecht-tarieven" en premies, des te beter. Maar moet het anders, omdat de regering ons in de steek laat, dan zal het ook anders. Laat men zich hier over in Den Haag, Antwerpen en Brussel geen illusies maken. Onder dood se stilte slingerde de Rotterdamse wethouder van Financiën en Havenbe drijven, de heer J. van Tilburg, deze uitdaging tijdens de begrotingsdebatten de raadzaal in, toen hij het vraagstuk van het Moerdijkkanaal, de Rijn vaartpremies en het kosteloos slepen van Antwerpen naar Dordrecht be sprak. Iedere mededeling van de overheid dat dezen met de betrokken Nederlandse havens overleg is gepleegd, wordt door ons college als onjuist gequalificeerd. zei wethouder Van Tilburg. Onjuist is dus geweest het antwoord van minister Stikker aan het Tweede Kamerlid Schilthuis. Onjuist is ook de verzekering die minister Wemmers in de Tweede Kamer heeft gegeven. Verbijsterend Thans, nu het spant, heeft men geen tijd tot voorafgaand overleg. Noch de minister van Buitenlandse Zaken, noch zijn secretaris-generaal, noch een van de andere gevolmach- Nieuw idee in Arnhem: Regenverzekering voor toeristen Regen tijdens de vacantie zal in Arn hem geen strop 'meer betekenen, indien het denkbeeld van de fractie-voorzitter de P.v.d.A. om een regenverzeker toeristen in te stellen, zou worden verwezenlijkt. Deze deed gisteren tijdens de algemene beschouwingen van de Arnhemse ge meenteraad een voorstel tot het afsluiten een dergelijke verzekering. De gast betaalt een kleine premie en regent het er dan normaal tijdens zijn vacantie Arnhem, dan krijgt hij de verzeke ringssom uitgekeerd. Het raadslid had nog een ander idee. „Men begint in ons land te geloven dat de Veluwe alleen nog maar oefenterrein is voor militairen. Laat de Arnhemse V.V.V. foto's verspreiden uit onze fraaie omgeving. Hierop moeten dan duidelijk zichtbaar zijn de bordjes met: Verboden voor militairen".... Al kunnen de Chinese communisten dan niet al te best opschieten met de Amerikanen, ze rijden vaak toch zonder gewetensbezwaren in een glanzende Ameriaanse wagen. De vredesdelegatie van de Roden arriveerde hier althans in Pan Moen Djon in een nieuwe Ford, omdat de open jeep, toaarin zij tot dusverre aankwamen, voor de heren onderhandelaars te koud werd in de barre Koreaanse winter. tigde ministers of hoe de vele andere hoge functionarissen van zijn de partement mogen worden genoemd, schijnen gelegenheid te hebben om Rotterdam op te bellen en een af spraak op korte termijn te maken. Het is verbijsterend en ik hoop dat hierover ook buiten Rotterdam en vooral in dc beide Kamers der Staten-Generaal een golf van verontwaardiging zal op gaan. Verontwaardiging over een zo ken- Onder dwang van de tegenwoordige moeilijkheden vertoont Nederland een neiging te wijken voor de Belgische eisen en zo komen wij tot een compromis als minister Van den Brink heeft aanvaard, namelijk geen Benelux zonder Moerdijk kanaal en geen kanaal zonder Benelux, aldus de heer Van Tilburg. Ook burgemeester Oud liet een scherp protest aan het adres van de regering horen. „Van onze regering verwachten wij ruggegraat en geen houding als van een Lamme Goedzak", riep mr Oud in het vuur van zijn rede uit. De Douglasfabrieken in Califormê hebben een nieuwe reddingboot ontworpen die er uit ziet als een torpedo. Het reddingsvlot is ols het ware ingepakt in een omhulsel en wordt, wanneer het nodig is, met grote kracht in zee geschoven. De aluminium-cylinder bevat niet alleen een vlot van 6'j by 2't meter, maar ook brandstof voor 500 km, een radio-ontvang en zendapparaat en voldoende mond voorraad om acht mensen gedu rende vijf dagen in het leven te houden. Bovendien kan het vlot radiografisch bestuurd worden, zo lang er nog geen mensen in de boot zijn, die de buitenboordmotor kunnen bedienx. Links ziet men het „kanon", waarmee al deze spullen door de lucht geschoven kunnen worden en rechts: de eer ste proefneming met de in het water gelanceerde boot. Het vlot zal gebruikt worden, wanneer schepen of vliegtuigen in moeilijk heden zijn. Overval in Nieuwen hoorn Oude, dove venter van al zijn bezit berooid Een 69-jarige groenteventer, de stok dove Teun Snoek uit Nieuwenhoorn (eiland Voorne), is deezr dagen door nog onbekende man op laffe wijze n geslagen en van zijn gehele bezit geld ongeveer 1800 beroofd. De alibi te hebben en werd weer op vrij voeten gesteld. Toen Snoek in de vroege ochtend een schuur liep, werd hij met een z voorwerp neergeslagen door een ma een kous of een doek over het hoofd had getrokken. Bloedend uit vele wonden stortte de venter neer. Op zijn schreeuw kwam een voorbijganger gerend en de overvaller nam de vlucht. Het was algemeen bekend dat de groen teventer zijn gehele bezit aan geld bij zich droeg. Hij is niet levensgevaarlijk gewond. Staatssecretaiis vraagt Is drie uur televisie in een week voldoende? Biede taak vooi adviesraad Staatssecretaris Cais heeft gisteren bij de installatie van de Televisieraad in Den Haag een aantal vragen opgesomd, waarop de rege ring gaarne antwoord zou willen hebben. In het bijzonder stelde hij zeer spoedig advies op prijs over de vraag of de voorlopige zendtijd van 3 uur per week al dan niet moet worden gehandhaafd. Naast de uitdrukkelijke wens van regering dat het televisie-experiment sober mogelijk wordt opgezet en naast de beperkingen om financiële reden zal in het advies ongetwijfeld ook betrokken worden de vraag of de huidige zendtijd aan de Televisie-stichting voldoende gelijkheden biedt. Reeds thans zijn bij de staatssecretaris verzoeken binnengekomen van anderen dan de Televisie-stichting om een zend machtiging te ontvangen. Ook daarover zou de regering een advies willen vangen. Mr Cals noemde nog een groot aantal andere kwesties. Bijvoorbeeld: kunnen de programma's in het Zuiden en Noor den worden gerelayeerd? En dan vele geestelijke en sociale aspecten: de in vloed van de televisie op het gezinsleven, op de jeugd, op de cultuur en de volks ontwikkeling. Hoe ver moet het over heidstoezicht gaan? Vallen ook de pro- DAT de R'damse hopperzuiger Geo- potes IV na een reis van drie mnd. in Brisbane (Austr.) is aangekomen om n haven te graven in Melbourne. DAT ir L. F. M. J. v. d. Ven, Ryks- tuinbouwconsulent voor tabaksaangele genheden, op 24 Dec. om kwart voor acht over Hilversum 2 spreekt over mogelijkheden voor de tabaks teelt in Nederland. DAT de ver. van importeurs en groot handelaren in de glas-, porcelein- en aardewerkbranche het alg. leverings- en betalingsvoorwaarden'besluit heeft vast gesteld m.i.v. 1 Febr. DAT 40 jomge Ned. boeren, die een half jaar op uitnodiging van de E.C.A. Ver. Staten hebben gewerkt, van daag via Antwerpen terugkeerden. DAT de Groningse raad de tramtarie- :n na urenlang praten van 12 tot 14 per ra verhoogde, daar het bedrijf dit jaar f 120.000 verlies heeft geleden. DAT ir M R. A. Deurvorst te Maas tricht thans bedrijfsing., benoemd is tot onderdir. van de Prov Limb. Elec- triciteit Mij. DAT de veerdienst VlissingenBres- deva- J kens vanmorgen wegens de dichte mist werd gestaakt. DAT het Nat. Comité tegen het Con centratiekampsysteem t.g.v. het nade rende Kerstfeest een speciale oproep heeft gedaan om voor de bevrijding van de 18 millioen personen in kampen gif ten te storten op giro 14632 t.n.v. de Holl. Bank Unie N.V. in Den Haag. DAT de coöp. vlasfabriek „Dintel- oord", die vorige weedc door brand werd geteisterd, thans zoals reeds werd aan gekondigd 87 arbeiders heeft ontslagen (vermoedelijk tot Februari). DAT de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren aan alle gemeentebesturen nal verzoeken in de gem. verordenin gen het ontwerp van dr mr W. Hugen- holtz en J. Fremery Kalff tot verbete ring van het lot der kettinghonden op te nemen. DAT de 15 meter hoge Kerstboom van Oslo, die bij het R'damse stadhuis aan de Coolsiingel wordt geplaatst, thans in R'dam is aangekomen en er tot 2 Jan vermoedelijk elke avond door een koor bij gezongen zal worden. DAT de K.N.A.C. de Ned. Bank ver zocht heeft de deviezentoelage voor auto's bij toeristen- en zakenreizen naar het buitenland, welke thans 200 be draagt, te verhogen. DAT een comité In Goes de woning zoekenden coupures a f 3 wil laten ver kopen en hij die de meeste bonnetjes t.b.v. de woningbouw verkoopt, dan de meeste kans op een huis zou hebben. DAT m.i.v. 1 Januari tot burgemees ter van Driebergen-Rijssenburg is be noemd W. H Baron Taets van Ameron- gen van Lenswoude, thans burgemees ter van Oudenrijn, en tot burgemeester van Zwammerdam de huidige burge meester van Oud-Alblas, C. G. van Dob- ben de Bruyn. DAT m..iv. 1 Januari tot burgemeester van de Limburgse gemeenten Vlodrop en Melick-Herkenbosch is benoemd mr E. G. G. M. Rutten. thans werkzaam bij het Economisch-technologisch Instituut in Limburg. DAT mej. mr R. H. de Boer op een drukke receptie afscheid heeft genomen van de Ver. Volksuniversiteit te A'dam, waarvan zij 38 jaar secretaresse is ge weest. DAT de raad van Arnhem e$n motie heeft aangenomen waarin het bedrag van f 250 000 op de rijksbegroting voor de kanalisatie van Beneden-Rijn en Lek en de verbetering van de Gelderse IJsel te laag wordt genoemd. DAT het Landbouw Economisch In stituut in Januari in 61 gemeenten be gint met een onderzoek naar het te ver wachten arbeidsaanbod in de landbouw. DAT in Den Haag een Stichting Over name Pootaardappelen is opgericht de telers gedurende het hele hun overgebleven pootaardap- de gegarandeerde rassen, klas sorteringen kunnen verkopen. filmkeuring? Moet commerciële reclame worden toegelaten? En politieke propa ganda? Overigens wees staatssecretaris Cals op de tijdelijke taak van de raad, welke wordt begrensd door de duur %ran experiment. Een bezwaar van de sai stelling van de raad noemde hij de grote verscheidenheid, waardoor het niet steeds eenvoudig zal zijn tot een eensluidend advies te komen Hij zag daartegenover echter vele voordelen, omdat nu deskun digen uit allerlei kringen aan het werk deelnemen. Hij geloofde dat in een de finitief omroepbestel met één college van advies voor radio én televisie samen kan worden volstaan. Holland ih rep en roer" Aanklacht tegen schrijver en uitgever ingediend Wegens belediging heeft mr W. K. Baron van Dedem bij de officier van Justitie te Amsterdam een klacht in gediend tegen de heren Henri A. Ett en J. M. Meulenhof te Amsterdam, resp. schrijver en uitgever van het boek Hol land in Rep en Roer. In dit boek wordt de zaak van de weduwe Pruimers, ge boren Baronesse van Dedem, behandeld. Controle over Duitsland verdwijnt Lokaas voor het plan-Schuman Reuter verneemt uit gewoonlijk be trouwbare kringen, dat de Westelijke Ge allieerden voornemens zijn, de verzeke ring te geven, dat de Geallieerde contróle over de Westduiitse industrie zal ver dwijnen, met het doel, de Duitsers te bewegen, het plan-Schuman goed te keuren. De Franse hoge commissaris, Poncet, heeft reeds aan kanselier Adenauer medegedeeld, dat Frankrijk hierbij geen moeilijkheden in de weg zal leggen. Uit Den Haag. Deltt en Rijswijk Tien leerling-vliegers naar Amerika Tien leerling-vliegers van de Neder landse luchtmacht vertrekken op 5 Jan. naar de Verenigde Staten om daar een opleiding te ontvangen. Zij worden in vijf ploegen van twee man geplaatst op vijf bases. Onder hen bevinden zich sol daat M. J Hoeberichts uit Den Haag, naar Greenville in Mississippi gaat. sergeant C. K. Bognetteau uit Delft, die in Moultrie (Georgia) wordt ge plaatst en soldaat G. N. Smeulers uit wijk die in Bartow (Florida) zal worden opgeleid. Negen andere Nederlanders, die ln Amerika een opleiding van dertien maanden tot straaljagerpiloot hebben ge noten, zullen binnenkort naar ons land terugkeren. Zij hebben dezer dagen hun brevet ontvangen. de Tweede Kamer gistermiddag gewijd aan de afdeling visserij van de begroting van Landbouw c.a. Hier bij is bijzonder aandacht besteed aan de moeilijkheden van de zeevisserij. Hier waren echter twee stromingen. Zo meende de heer Van der Zaal (ar.), dat de slechte vooruitzichten te wijten waren aan de door de regering gevolgde politiek. Daardoor is onze vissersvloot verouderd en is het mogelijk geworden, dat de Bel gische en Westduitse vloot ons. wat outillage enz. betreft, voorbijstreven. Daarentegen waren de heren Van Dis (s.g.p.) cn Den Hartog (v.v.d.) van me ning, dat onze vloot nog best mee kan. De grote haringvangsten wijzen er op, dat de vangcapaciteit groot genoeg is. Maar de oorzaak van de narigheid is. dat er tegenwoordig veel meer gelet wordt op kwantiteit dan op kwaliteit van de haring. Dat de kwaliteit is vermin derd. hetgeen van invloed is op de afzet mogelijkheden, weten deze heren hier aan, dat er niet meer gelfjk vroeger op zee wordt gekaakt. Waar blijft rapport? Verschillende sprekers drongen voorts aan op publicatie van het» (voorlopige) rapport-Tinbergen in zake de mogelijkheden van verbete ring van de vooruitzichten voor de visserij. Minister Mansholt had in de schriftelijke stukken reeds meege deeld, dat hij nog niet beoordelen kon, of het rapport kon worden vrij gegeven, omdat de commissie nog bezig is met het redigeren van een uitvoerige toelichting op het rapport. De heer Kikkert (c.h.) besteedde ook nog aandacht aan de havens van Scheve- ningen (die niet voldoet) en van Katwijk nog steeds niet is). Gelukkig meende hij te kunnen constateren, dat de regering tegenover de geuite wensen niet geheel afwijzend stond, maar het blijft uitzien en hopen op betere tijden. Alle sprekers, t.w. de heren ds Van der Zaal (a.r.). Kikkert (c.h.), Van der Ploeg (k.v.p.), Emmens (arb.), Van Dis (s.g.p.). Den Hartog (v.v.d.) en Haken (comm.) waren slecht te spreken over het K.B.. dat bepaalt, dat m.i.v. 1 Sep tember 1952 de maaswijdte van de vis netten voor de snoekbaarsvangst op het IJselmeer van 92 mm op 96 mm wordt gebracht. Zij verzochten dit besluit in te trekken of in ieder geval de zaak te zamen met een commissie van belang hebbenden nog eens te bestuderen. Con currentie van sportvissers, kosten voor nieuwe netten, achteruitgang in de vangst zouden er het gevolg van zijn. Beter kon zorg worden besteed aan bescher ming van broed- en nestplaatsen, wil de regering „overbevissing" voorkomen. De heer Van der Ploeg dreigde reeds met "in motie. Vanmiddag zou minister Mansholt ant woorden. Daarna zou de Kamer de hele begroting van Landbouw c.a. en die van het Landbouwegalisatiefonds afhandelen zich vervolgens met frisse moed te storten in het debat over de laatstover- gebleven begroting, die van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. 't Visserij geschil Noorwegen in het gelijk gesteld Het Internationaal Gerechtshof heeft, uitspraak doende in het Brits-Noorsa visserijgeschil met betrekking tot de uit gestrektheid van de Noorse territoriale wateren. Noorwegen in het gelijk gesteld. Het Hof concludeerde, met tien tegen twee stemmen, dat noch de door Noor wegen gevolgde methode voor afbake ning van de territoriale wateren, noch de getrokken grenzen zelve, zoals vast gesteld bij decreet van 1935, in strijd zijn met het internationale recht. Uruguay schaft het president schap af Ururguay heeft bij volksstemming be sloten. het ambt van president af te schaffen en de President te vervangen door een „raad van negen" naar Zwit sers voorbeeld. Voor al Uw reparaties, groot of klein. Moet U bij de vakman zijn. Sanitair- en LoodgietersbedrUf A. ZWART HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 WEERBERICHT Nog mistig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Op de meeste plaatsen mist cn dier en daar enige mot- j j regen. Zwakke tot matiga l wind tussen Zuid en Zuid- west. In het Zuid-oosten van het land vannacht en mor genochtend lichte vorst, elders weinig -erandering van temperatuur. (Opge- aakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 8.44—16.29; maan onder 12.04» op 22 46. Op 21 Dec. LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1