Studenten speelden Zaterdag parlement je" eens Engeland herstelt vrije termijnmarkt voor wissels Ok roil zekerheid 2 MAANDAG 17 DECEMBER 195»- NE (Van i onzer verslaggevers). I te beginnen zal er zelfs achter de rege- T\jIET ALTIJD mogen onze Tweede Ka-\ ringstafel een dame. mej. Adema van n merleden zich zo verheugen over Scheltema de staatssecretaris van Bin- publieke belangstelling voor hun beraad- nenlandse Zaken op wie de taak rustte, slagingen als de 82 Leldse studenten, die om aan te f°neP'aats fan Zaterdag in het Tweede Kamergebouw vrouw nog steeds in het gezin is of- op het Haagse Binnenhof „parlementje", sc.h°°" meDunné van de V.V.D. door gingen spelen. De voorzitter van de van een motie de gehuwde vrouw echte Tweede Kamer, mr Kortenhorst, tn overheidsdienst wat meer kans wilde geven. Tijdens het debat, dat zich om dit vraagstuk ontspon, en waarbij de ge combineerde rechtse fractie, gekleed in oud-vaderlandse zwarte pandjesjassen en vadermoorders een goed en prin cipieel geluid liet horen, zorgden de communisten nog voor een écht tumult, door luidkeels om „Anna Püuker" te roe pen. Verder verliep de vergadering zon der veel stoornissen en nadat de Staats- secretaresse nog iverklaard had, zelf niets liever te doen dan haar pen en pi feuille te verwisselen voor een gouden ring, haar aangeschoven door de ware Jacob, werd de motie met grote meerder heid aangenomen met natuurlijk de stemmen van de rechtse fractie tegen... 5 'op het plan gekomen i de studenten aan het woord te laten zo bood ons parlementsgebouw Zaterdag de aanblik van een hele vergadering erg jonge ministers en zeer jeugdige Kamer leden, terwijl op de publieke tribune vele studiehoofden uit de Sleutelstad er ook andere belangstellenden nieuwsgie rig luisterden, hoe de nieuwbakken volksvertegenwoordigers het er af brach ten. Voor Kamerbewaarder Brinkert dit een merkwaardige dag. Al ging dan alles wel volgens de regelen der kunst, hij moest toeh waakzamer zijn dan want zuiver parlementair bezien lagen deze studentikoze afgevaardigden nog in wikkels, zodat zij nog van alles moes ten leren. Alle fracties waren vertegen woordigd, tot de „communisten" toe doch al lag er op hun zetels dan ook demonstratief een nummer van „De Waarheid" en werd er door enkelen hun- neer een rood dasje gedragen, de heren studenten waren alleen maar vooi deze gelegenheid in de rode huid gekro pen om daardoor aan dit hele spel nog een schijn van echtheid te geven. Voor zover bij een imitatie iets origineel ge noemd kan worden was deze hele bewe ging in onze nationale vergaderzaal sprankelend van oorspronkelijkheid. Om Vijl verdronken Deense redders begraven De vijf Deense redders uit Hvide Sande, die zijn verdronken na een tocht naar de Nederlandse baggermolen Kinhem, zijn Zaterdag begraven. Deense Koning, regering en m waren vertegenwoordigd. De rouwdienst in de kerk van Hvide Sande (bijgewoond door tweeduizend personen) werd ook meegemaakt door de Nederlandse consul- generaal in Kopenhagen, Chr. J. F Wijers, en de vice-consul in Esbjerg, J. Hassing. Bij de kransen was er een var de bemanning van de Kinhem. De eigenaars van de baggermolen heb ben 15.000 kronen aan de nabestaanden gezonden. In Denemarken is weduwen en haar achttien kinderen 150.000 kronen ingezameld. (1 kroon is f 0.55. Red.) Waaruit bestaat de gemiddelde Amerikaan Het Amerlk. Kantoor voor volkstelling heeft, aan de hand van verstrekte gevens. het volgende meegedeeld ov „gemiddelde Amerikaan". Hij is 30 jaar oud. gehuwd, en de gelukkige vader twee kinderen. Hij is. hetzij eigenaar van het huls, waarin hij woont, of hij deelt de eigen dom ervan met een bank of een maat schappij voor onroerende goederen. Hij bezit een auto, een ijskast, een radio toestel en telefoon. Hij werkt in een Ame rikaans bedrijf, waarin hij als een „half geschoolde kracht" wordt beschouwd. Zijn gemiddelde Jaarlijkse inkomen be draagt 3000 dollar. Onzerzijds voegen wij aan dit bericht van AFP nog het volgende toe. Is. te oor delen naar het „New York Calling" var de, naar Amerika geëmigreerde, Neder lander, Max Tak, onze „gemiddelde Ame rikaan" steeds wel zeer nauwgezet bij hel invullen van zijn belastingbiljet? Nieuwe Amerikaanse gezant naar Boedapest Christian Raindal, de nieuwe Ameri kaanse gezant in Hongarije, is uit New York naar Londen vertrokken, op door reis naar Boedapest. Duurdere bacon en boter in Engeland Het Engelse Zondagsblad The News of the World voorspelt, dat de prijzen van boter en bacon in 1952 snel zuilen stijgen, tengevolge der verhoogde productiekosten en de, zich in stijgende lijn bewegende, importprijzen. De prijs van het Engelse pond boter zou verhoogd worden met geveer een gulden en die van bacon met Nóg duurder krantenpapier? De Finse regering heeft voor een jaar uitgebreide volmachten ontvangen ter bestrijding van de inflatie. De lonen worden gekoppeld aan het levensonder houd en de houtuitvoer wordt gecontro leerd en belast. Engeland leidt Indonesische vliegers op Met de Willem Ruys vertrekken mor gen 18 Indonesische jongelui van Tand. jong Priok naar Engeland om te worden opgeleid tot verkeersvlieger. Perzië beperkt het alcoholverbruik Sterke drank zal, volgens een nieuwe wet, voortaan in Perzië niet meer ge schonken mogen worden in openbare ge. legenheden. Alcoholische drank zal ech ter wel verkrijgbaar zijn voor gebruik thuis. Zulks betekent een aanzienlijke vermindering in de inkomsten staat. Immers, de olie levert momenteel ook niets op. Binnen een maand wordt een wetsontwerp voor algeheel drank verbod ingediend. Perzië vraagt uitstel aan het Int. Hol De Perzische regering heeft haar ge zant te 's-Gravenhage, Hoessein Navab, telegrafisch opdracht gegeven, het Int. Hof te verzoeken, om dertig dagen uit stel van de behandeling der Britse klacht tegen Terzië in het oliegeschil. In Kopenhagen hebben communisten gisteravond gedemonstreerd tegen de verlenging van de militaire diensttijd tot 18 maanden. Twaalf demonstranten wer den gearresteerd. Op 75-jarige leeftijd is te Rogate (Hampshire) de voormalig algemeen se cretaris van de volkenbond, de Graaf van Perth, overleden. (Advertentie). 11.000 Nieuwe woorden voor techniek De Centrale Taalcommissie voor Tech niek heeft reeds ongeveer 11.000 tech nische termen ontworpen. De meeste daarvan vormen een verrijking Nederlandse cultuurbezit. Dit is in Den Haag op de algemene vergadering van de Stichting voor de Normalisatie in Ne derland meegedeeld door prof. W. F. J. M. Krul, directeu- van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening. Prof. Krul wekte de normalisatiecom missies op dankbaar gebruik te maken van de woordenlijsten die door de Cen trale Taalcommissie worden aanbevolen. 24, Den Haag. Plan van de minister: Jongeren die sparen krijgen een huis Minister In 't Veld wil de jongeren, ie een aantal jaren gespaard hebben, voorkeur geven bij toewijzing van een woning, wanneer zij willen gaan trou- zie geen andere uitweg om de wo ningbouw te bevorderen en de jeugd zal een doel hebben om te sparen", zei de minister Zaterdagmiddag, toen hij het we C J.M.V.-jeugdcentrum in Arn hem opende. Tevens wordit de jeugd dan verlost van het akelige schrikbeeld geen woning te hebben, wanneer de huwbare leeftijd een maal is bereikt. Het plan moet nog uitgewerkt worden, maar de minister deed reeds nu een be roep op de jeugd ztch achter dit idee te Het C J.M.V.- clubhuis, dat 1150.UUU heeft gekost en over 150 slaapplaatsen be schikt, werd in gebruik geflomen na een aantal toespraken. De minister overhan digde na zijn speech de driekleur en de C.J.M.V.-vlag aan twee jonge leden, d'ic ze naar buiten brachten en aan de stan daard hesen. Weer ruim 1000 Canadezen in Rotterdam Met 1060 Canadezen aan boord is het troepenschip Fairsea vannacht de haven van Rotterdam binnengelopen. Bij de ont scheping waren vanmorgen aanwezig de Canadese ambassadeur Pierre Dupuy de Nederlandse inspecteur van het v keerswezen, gen.-maj. J. R. H. Lagas. De militairen werden onmiddellijk met trei nen en transportauto's naar de omgeving van Hannover vervoerd. Schapendoder door zijn baas vastgehouden? Politie heeft het zoeken voorlopig gestaakt De rijkspolitie van Ouderkerk aan de Amstel heeft het zoeken naar de hond die üm drie weken 34 schapen heeft doodgebeten, thans voorlopig gestaakt omdat men vermoedt dat het dier door de eigenaar wordt vastgehouden. Intussen zijn de boeren in de Duiven- drechtse polder diep verontwaardigd over at één van hen het vorige weekeinde overkomen. Op Zondagmorgen ontdek- een boer dat 8 van zijn 15 schapen aren doodgebeten, terwijl 6 andere /aar gewond in het weiland liepen of lagen. Van de meeste nog levende dieren n de oren afgebeten. Eén had een in de rug waardoor men de buik holte kon zien en bij enkele andere lag de huid cp vele plaatsen op. De boer belde onmiddellijk de politie Amsterdam met het verzoek iemand te zenden om de schapen af te maken. Men deelde mee dat er toevallig al een agent onderweg was. De politieman ver scheen inderdaad, maar durfde de dieren niet dood te schieten zonder eerst verlof te hebben gevraagd aan zijn superieuren. „Die kogels kosten 12 cent per stuk," zei hij. Weer het bureau gebeld. Even later kwam het antwoord: of de boer de scha- oen zelf niet met een mes kon doden. Waarop de eigenaar liet weten dat hij geen slager was en niet over een mes beschikte. Pas toen kwam de vergunning. Twee schoten werden nog te laag ge richt, zodat de agent 8 kogels (96 ct nodig had om de dieren het genadeschot Tegen vloeken in boeken Het bestuur van de Bond tegen het Vloeken in Den Haag zal een protest actie organiseren tegen het schrijven, drukken, uitgeven, verkopen en kopen van boeken, waarin vloeken voorkomen. Ook als bond, vereniging, kring of club kan aan deze actie worden deel genomen, waarvoor men zich kan melden bij het secretariaat, Sportlaan Devaluatiegeruchten werden gelogenstraft Engeland herstelt met ingang van heden de wisselmarkt, die sinds 1939 gesloten was. Het breekt hier mede het monopolie van de Ban* van Engeland en maakt tevens het einde aan de spanning en de geruchten over een mogelijke devaluatie van het pond ster ling, door üit te handhaven op de oude koers van 2,30 tegenover de dollar en op de oude goudprijs van 250 shining p;r ounce fine. Dit is een eerste en bescheiden st3p om het pond uit het dwangbuis vrij te maken en het vertrouwen in het pond xe heiste' en. Het voornaamste gevolg is. dat hoewel de deviezenbeper,t:nzen blijven bestaan, de transacties zullen ge schieden via de markt in plaats van door de Bank van Engeland. Tot nog toe traden de handelsbanken aüeen .iiS agenten op van de Bank van Engeland, welke een staatsbank is go word "i, cn voor haar rekening en risico- Voortaan kunnen wij zelfstandig en voor eigen risico transacties afsluiten. De Bank van Hoe blijft België gezond De hoogste levensstandaard van geheel Europa De Belgische minister van Economische Zaken, Coppe, heeft op het feestmaal van het Vlaams Economisch Verbond te Gent, een exposé gegeven van de toestand, waarin België zich bevindt. Deze be windsman wees er op, dat België sedert het Koreaanse geschil, een levensstan daard gehandhaafd heeft, welke de hoog ste van geheel Europa is. Zulks, ondanks de 17 milliard voor de militaire inspanning, de 10 milliard voor de woningbouw en de 10 milliard welke België als „credieten" aan het buiten land heeft verleend. Twee facetten be lichtte minister Coppe. 1) Het streven België te doen deelnemen aan de econo mische opleving sedert Korea. 2) België te betrekken in de militaire inspanning, ofschoon de begroting voor militaire za ken daardoor verdubbeld werd. Deze enorme begroting moest worden gefinancierd, zonder inflatie te veroor zaken Het was onjuist, in België te spre ken, van een spiraal van lonen en prij zen. Vervolgens bestreed minister Coppe de mening, dat het „dirigisme" socialer zou zijn dan de vrije economie. Zijn be leid was gebaseerd op het onwankelbaar vertrouwen in de vitaliteit van het Bel gische bedrijfsleven. Engeland za' geen officiële koersen termijnvaluta noteren en esn bredere spreiding toestaan voor laco-valut, waarschijnlijk tussen de 2,77 en 2.83 voi de dollar, terwijl de handelsbanken de termijntransacties tegen marktkoevsen mogen verrichten. Er is dus ook geen sprake van een zwevende valuta. De termijnkoersen voor vele valuta's zullen nu zelf hun peil vinden. Hiertoe behoren voornamelijk de Amerikaer.se en Canadese dollars, de Nederlandse gulden en de Belgische, Franse Zwitserse francs. De maatregelen zullen bijdragen tot herstel van Engelands vroegere positie op de wereldmarkt. Voor de oorlog werden te Londen alle buitenlandse luta verhandeld en de omzetten belie pen honderden millioenen ponden ster ling per jaar. Dit leverde vele millioe nen ponden winst op. Financiële kringen te Amsterdam ver wachten hiervan weinig veranderingen in Nederland. Voor de contante trans acties is de toestand in Engei ine. vrijwel gelijk aan die in Nederland. In Nederland daarentegen zijn termijn transacties uitsluitend in handen va de Nederlandse Bank. Engeland betaalt zijn schulden Het Britse ministerie van Financiën heeft de berichten bevestigd, dat Enge land zijn op 31 dezer vervallende lening verplichtingen aan Amerika en Canada ten volle zal voldoen. Hiermede zal 175 millioen dollar gemoeid zijn en dit bete kent, dat Engelands goudverlies in laatste kwartaal 10 procent groter zal zijn dan men verwacht had. Vermoede lijk zal Engeland, hoewel daartoe niet verplicht, ook de rente betalen. Regeringspersonen ramen het verlies aan goud cn dóllars gedurende dit kwar taal op ruim 700 millioen of 200 millioen meer dan in het vorige kwartaal. De serves zullen dan slinken tot 2,5 milliard of 500 millioen meer dan het minimum, iat vereist wordt voor de handel van het sterlinggebied met de overige wereld Men meent echter, dat daarna weer een verbetering te verwachten is. Chr. voorlichting over communisme Activeringswerk Geestelijke Weerbaarheid" Om positief-Christelijke voorlichting te geven over het communistische ge vaar, is sedert enige tijd een comité werkzaam, dat door verschillende voor aanstaande Prot. Chr. figuren wordt gesteund. Dit actie-comité van het Protestants- Christelijk Activeringswerk Geestelijke Weerbaarheid geeft thans een eigen gaan uit, Geloof en Werkzaamheid, dat verspreid wordt naast de uitgaven algemene strekking van het- Volksver bond voor Veiligheid, Vrijheid en Vrede (4x V). In het eerste nummer van dit twee pagina's tellende blad staan o.m. artikelen van L Krol en ds S. van Popta. en Verantwoording schrijft het co mité dat het orgaan een réveil wil zijn, een geestelijke opwekking om getrouw te zijn aan Gods Woord en daardoor in de arbeid van het bestaande Prot. Chr. organisatieleven. Zo wil men bijdragen tot de vorming van een geestelijke pa raatheid tegen het communisme. Het correspondentie-adres is: J. Fon- teijn, Havenstraat 110, Rijswijk' (Z.-H.), Volgend jaar 410 zilveren jubilarissen bij Philips Niet minder dan 410 medewerkers var Philips zullen volgend jaar naar mense lijke berekening een diploma voor 25- jarige trouwe dienst ontvangen. Dit aan tal is buitengewoon hoog, want in de afgelopen jaren bedroeg het gemiddeld 250 tot 300. Bovendien zullen er volgend jaar 25 veertigjarige jubilea worden ge vierd, tegen 26 in het lopende jaar. Tijdens het 60-jarig bestaan van Phi lips hebben drie personen hun gouden, 118 hun veertigjarig en 2780 hun zilv jubileum kunnen vieren. Dezer dagen was Sjef van Run, die in de jaren 1931-1935 op de kop af 25 maal in officiële interland-wedstrijden van het Nederlands voetbalelftal de Oranjetrui heeft gedragen, 25 jaar in dienst Philips. Vrije goudprijs in Zwitserland De Zwitserse regering heeft Zaterdag de prijscontrole op goud, die in 1941 was ingevoerd, afgeschaft. Voor handel tr goud zal voortaan geen vergunning var de regering meer nodig zijn. De invoer- uitvoer- en doorvoervergunningen vooi industrieel goed zijn eveneens ingetrok ken, doch worden voor gemunt en fijn goud gehandhaafd. Europese landbouw- conferentie De Franse ministerraad heeft beslo ten, de landen, die lid zijn van de raad van Europa, benevens Oostenrijk, Zwit serland en Portugal, uit te nodigen tot een conferentie ter bespreking van Europese landbouwgemeenschap. Opzienbarende uitvinding Rootwater geschikt voor... goudvis Na jarenlange proefnemingen heeft de scheikundige A. Hamelynck te Sas van Gent een methode gevonden om root- water te zuiveren volgens een nieuw procédé waardoor alle bezwaren van de landbouw, de visserij en de drinkwater voorziening tegen verdere uitbreiding de vlasroterijen in Zeeuwsch-Vlaan- deren zullen vervallen. Elke roterlj kan met deze uitvinding het afvalwater reinigen op eigen erf. In plaats van kostbare bezinkputten, water lopen en vloeiweiden kan worden vol staan met een stuk grond van 30 bij 4 meter waarop de zuiveringsinstallatie kan worden gebouwd. De concentratie de roterijen, die door de Planolo gische Dienst is voorgesteld en in dt practijk op onoverkomelijke moeilijkhe den stuit, wordt nu dus overbodig. In het volgens de nieuwe methode reinigde rootwater houden zelfs goudvis- i het leven. Gebruik van jenever met een derde gedaald Na verhoging van de accijns Na de verhoging van de accijns op ge distilleerd van ƒ320 tot 475 per HL. op 2 Juli j.l. is het gebruik van jenever met derde gedaald en de productie ging dienovereenkomstig naar beneden. In de maanden Augustus tot October j.l. kwam er voor het binnen lands verbruik rond 50.000 HL. beschik baar tegen rond 75.000 HL. in de over eenkomstige perioden van 1950 en 1949 Men verwacht nog een sterkere daling als op 1 Januari 1953 de accijns wordt verhoogd tot ƒ596,50 per HL. Minister Stikker kwam prof. Levenbach feliciteren Professor Marius G. Levenbach is Zaterdag in Amsterdam warm gehuldigd omdat hij 25 jaar geleden de eerste leer stoel in het arbeidsrecht (aan de ge meente-universiteit te Amsterdam) be zette. Op de receptie verschenen o.a minister Stikker, staatssecretaris Van Rhijn, prof. F. de Vries, voorzitter S.E.R., vele professoren, oud-leerlingen i collega's-Rijksbemiddelaars. Prof. dr W. F. de Gaay Fortman de V.U. overhandigde aan r Levenbach het eerste exemplaar jubileumboekwerk van haar echtgenoot, getiteld Arbeidsrechtelijke Opstellen. De leden van de Vereniging v,_. Arbeidsrecht vergaderden tevoren in Amsterdam ter gelegenheid van dit jubileum. Van het erf van School en Kerk (Adv, PUROL GENEEST ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippee inmm Vacatures bij het lager onderwijs Bij het lager onderwijs (VGLO en ULO •nbegrepen) waren er op 16 September il. de volgende vacatures: 1192 in het verplichte personeel (Prot. Chr. scholen 216), 394 in het boventallig personeel (Prot. Chr. 39) en 1235 afwezig wegens ziekte, zuivering, militaire dienst enz. (Prot. Chr. 311). Deze vacatures worden tijdelijk ver vuld door: 813 gehuwde vrouwen, 19 voorlopig gepensionneerden, 146 defini tief gepensionneerden en 1675 andere tijdelijke leerkrachten. Niet vervuld waren de vacatures: ver plicht personeel 79, boventallig perso neel ^38, en van vacatures door ziekte Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk iroepen: te Utrecht (predikant het diaconessenhuis, toez.) A. Everts, voorheen predikant in de Prot. Kerk van Indonesië, wonende te Rotterdam; te Ontario (United Church) cand. P. de Jong te Gouda; te Brisbane (Australië) J. W. v. d. Meene te Utrecht; te Maar tensdijk A. J. Wijnmaalen te Oldebroek. angenomen: naar Driebergen :.-R. Bos) H. J. van Druten te Deil. e d a n k t: voor Groot-Ammers M. Ottevanger te Leiden; voor Leiden (vac.- M. W. J. Geursen) A. J. Jörg te Almelo; voor de benoeming tot hulpprediker te Usselo (Ov.) cand. H. D. A. J. Nijk te Groningen; voor Vinkeveen J. T. Door nenbal te Oene. Chr. Geref Kerken Bedankt: voor Kampen W. Kremer te Apeldoorn. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Leiden T. Dorre- stein te Opheusden. Spreken en schrijven leren op universiteit Schandaal en gevaar, zegt prol. Waterink De benoeming van dr Garant Stuive ling aan de gemeente-universiteit van Amsterdam, om spreken en schrijven te leren aan studenten, die hun taal niet of niet voldoende kennen, is een schan daal en een gevaar. Wat doet een jong mens, dat zijn moedertaal niet oeheerst op de universiteit en in het bedrijfsleven? Dat zei prof. dr J. Waterink van de V.U. in een referaat op de dit weekeinde i-n Zeist gehouden conferentie over Uni versiteit en Bedrijfsleven, georganiseerd door de World University Service. Ir W. C. Korthals Altes vroeg om een andere graduatie van de examens in Delft: voor goede wiskundigen een inge nieursexamen als het huidige, maar voor de „mindere goden" een lager staand in- gen-ieursexamen. Hij meende, dat er bij de T.H. plannen bestaan om de scherpe scheiding, die er thans is tussen de afdeling Algemene Wetenschappen en de vakafdelin-gen, op te heffen. Daardoor wordt het organisatorisch ge makkelijker, een.deel van hetgeen thans door de docenten.van de afdeling Alge mene Wetenschappen wordt gegeven, ge durende de aan het propaedeutisch exa men voorafgaande jaren, in het 3e en 4 studiejaar te plaatsen. Studietoelagen toegekend tot 3,7 millioen Aan studietoelagen over het jaar 1951/ 1952 is door het Rijk een bedrag bijna f 3.7 millioen toegekend, waarvan f 2.7 millioen aan renteloze voorschot ten. Van de 15 360 aanvragen zijn ei 9.135 ingewilligd. De meeste renteloze voorschotten zijn toegekend voor studie in Utrecht (519); wat de faculteiten betreft, spant de me dische faculteit van de Amsterdamse ge meente-universiteit de kroon met 194 renteloze voorschotten. Hogeschooldagen in Delft De Hogeschooldagen in Delft zullen ook in 1952 weer worden gehouden in de week, waarin de jaardag van de T.H. valt. Op 11 Januari worden bijeenkom sten in de afdelingen gehouden en een gemeenschappelijke vergadering in de Westerkerk. Prof. dr H. R. Kruyt zal er het onderwerp Hoger onderwijs re search industrie behandelen. De vol gende dag eenzelfde programma: gens in de afdelingen, 's middags Westerkerk een samenkomst, w; secretaris van de senaat, prof. ir J. F. Berghoef, de dienstrede zal uitspreken. Bevoegd en onbevoegd aanj H.B.S. en gymnasium Heewel het aantal verplicht gegeven! lessen aan dagscholen voor V.H. en M.O] van 1949 tot 1951 is gestegen met i dan 6000. is het percentage door bevoeg-j de docenten gegeven lessen in die jaren met 3 procent gestegen tot 90 procent] Alleen voor lichamelijke oefening words 100 procent van de lessen door bèvoeg^^ den gegeven. Het laagste percentage m tonen de vakken Engels (76 pet), mografie (78 pet) en Frans (81 pet). Het grootste gedeelte van de lerare die thans nog onbevoegd lesgeven, be]Pr0J reidt zich voor op de nodige i Academie te Rotterdam bestaat 100 jaar De Academie van Beeldende Kunstelft Technische Wetenschappen bestaaj 100 jaar. Men gaat dit eeuwfeest allerjgroc eerst vieren met een sportfeest op Dec. In de school voor scheepswerktuig kundigen is er op 20 Dec. een receptU] op 21 Dec. wordt er 's avonds feestspel opgevoerd in de Ahoy-hallen), Tenslotte zijn op 22 Dec. de gebouwei de Academie te bezichtigen, schien komt er nog een tentoonstelling' an maquetteri en tekeningen van Franij, Lloyd Wright. Prof. Dr SCHWEITZER IN LAMBARENE TERUG. Professor dr Albert Schweitzer is Zater^fc ag in Lambarene teruggekeerd. Tijdens ponthoud te Abidjan aan de Ivooi heeft hij een orgelconcert gegeven, v lor enorme belangstelling bestond. GOUDEN DOCTORAAT Op Woensdag 19 December a.s. zal hel] vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leid; Universiteit promoveerde tot doctoi,' de rechtsgeleerdheid mr H. K. M. Nispen tot Pannerden, geboren te ZeveS aar en thans wonende te Arnhem. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 15 Dec. Geslaagd: doet ex wijsbegeerte de heer W J Steemanji Oegstgeest Cand ex Ned recht de heren J H L Roe], roek, Lelden: Ph E Schoten. Leiden. Prop ex godgeleerdheid K H Meijer ji len Haag; \V Chr Klumpers, Rijswijk. Doet ex geneeskunde mej C J Snijders Utrecht: idem de heren P R Bakker, Del Haag: J P E Bouwcs Bavinck, Den Haag] H M G Docglas. Wassenaar; K F Gunning Fussum: J W Jansen, Oegstgeest; P J Jonj Het lied der aethergolven DINSDAG 18 DECEMBER 1951 HILVERSUM I. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Morgengebed 7.30 Zendersluiting 9.00 Nieuws 9.10 Voor de huisvrouw 9.35 „Lichtbaken" 10.00 Voor kleuters 10.15 Gram 10.40 Schoolradio 11( Voor de vrouw 11.30 Schoolradio 12.03 Grai 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Actual teiten 1.25 Amusementsorkest 2.00 Gevi rieerd programma 2 53 Kamerorkest en s< list 3.15 Gram 3.30 Ziekenlof 4.00 Voor de zieken 4 30 Zendersluiting 6.00 Nieuws 6.1! Actualiteiten 6.20 Sport 6 30 RVU.: prof dl J. J. Fahrqpfort: „India" 7.00 „Hier is vri; Europa", vaudeville-programma 7.30 -Grarr 7.40 ,,Dit is leven", causerie 7.50 Instrumen taal septet 8.00 Nieuws 8 08 De gewone mar 815 „Nodeloos avontuur", hoorspel (in de pauze: gram) 10 45 Avondgebed 11 00 Niei 11.15 „Gezond gezin", causerie 11.25 Ri dentie-orkest en solisten 11.50—12.00 Gr; f3 -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm-en volkomen geruisloze* vering. HILVERSUM n. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymi 1 ek 7.30 Zendersluiting 9 00 Nieuws Morgenwijding 9.25 Gram 9 35 Gram 10 50 Voor de kleuters 11.0 Pianorecital 12.00 Amusementsmuziek 12 40 Pianospel 1.0.0 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 °romenade-orkest 2.00 Voor de Gram 2.40 Schoolradio 3.00 Grarr a.nerikaanse buren" 4.05 Kinderkoor 4.30 Zendersluiting 6.00 Nieuws 6 15 Lichte ziek 6.55 Voor 7.15 „Paris vou ziek 7 45 „Groti te vijftig jaar", causerie 8.00 Nieuws 8.05 Actualiteiten 8.15 Gevarieerd programma \15 Gram 9 25 Avro-allerlei 9 30 Theater- -rkret 10.00 „Dit 16 uw land. uw volk" kiank- ~»ld 10.45 Buitenlands overzicht 1100 Nieuws 11.15—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. i J P Vrolijk, Des K Mechelse, Haa Haag Artsex le ged: mevr M J A M Pop-Sm Zoeterwoude; idem d6 heer E A del Pradq' Den Haag. Artsex 2e ged: mej J B Krijgsman, Bic mendaal; idem de hern J Bol, Den Haa W P J Brakman, Den Haag: T Y Kingn Boltjes, Rotterdam; G J Lammers, Dén Haa en J P M Lelkens, Heerlen. AMSTERDAM 15 Dec. Geslaagd: W Goedhuys, A Pais. H H Flk£' d Burg. Haa 12 00 Gram 12.30 Pianorecital 1.00 „Have go" 1.30 Voor de arbeiders 2.00 Nieuws 2 10 evarieerd programma 3 00 Film 4 00 Ves pers 4.45 Strijkorkest 6-00 Voor de kinderen 7 00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Gram 8.00 Geva rieerd programma 8 30 Strijkkwartet 9.00 DELFT, 15 Dec. Geslaagd: prop. ex. civl( ing.: B van der Hoeven. s-Gravenhage: pre itgk. Ing E J A Stok. Zeist: prop e electrotechnisch ing. J M Bijr.agte. Bergend cand. werktuigk. ing. TAS Elce. A dam. F Kragt. Voorburg. F H Linscheer, 's-Gra hage, P Noordzij. R'dam. T Reedijk, rendrecht. H J Schut. Apeldoorn. J H de Stadt, Amersfoort, J H WeSsèlo, Llsse cand ex. sclieik. Ing. P Andriesse, 's-Gra] venhage, A H M Brugman. A'dam, C \wei Bruin. Vogelenzang. D J Hupkes, De Steeglt E G Kiel, Nunspeet, A L H Krekels. Rum pen; S M H van der Krogt, R'd« Pinckaers, Maastricht. C Schamhart. 's-Grat, venhage. P L Sleven, Delft, mej W L Sluijfi ter. R'dam, J A Stals. Urn werktuigk. ing G van Amstel. Delft. G J 1 van Baal. 's-Gravenhage. A J Bei venter. J Boesveld. Harskamp. W G Bon' sel, Gouda. J Boonen. Bussum. H Borieffs/j R'dam. H ten Broek. R'dam. H 1 tenen. Heiloo. H Colijn. Haarlem. P S Dokilich! ter. Alkmaar. G J Dongo, R'dam. TA; Elce, A'dam. E C van der Ende. Rijswijk, J van Engelshoven. Maastricht. F H M i Eijndhoven, Bergen op Zoom. E A Faueljfc Wassenaar, L S Fischer. 's-Gravenhage, J I Hafkamp. A'dam. W J Hibbeln. Dieme J Hidskes. Groningen, H S J Houbr Eindhoven, L J T J Huberts. Harderwi; de Jong. Mcnaidumadecl. C J Klein, rinchem. J H Koers. Apeldoorn. E H Kroes. Amersfoort. G Z de Lief J L C de Ligny, Dordrecht. J A Loeffenl A'dam. J Louwerenburg. Utrecht. B Manf schot. Jaarsveld. L J C Meewis. Enschi C Millenaar. Terneuzen, A de Mooij. Goi J Mulje. 's-Gravenhage. L J Pigeaud. 's-C veland. P C W Pulles. Roermond. J P iospeljder Schce Poortugaal. H L M Schotel. Rott' inmu- terdara' c Stapel. Beemster. G Stolk. RidC laat derkerk. W Stuiver, Venlo. Tan Delft. C G Theil A'dam. J A Verhoef. Arkelf J P Verseput. Zonnemalre. E de t Delft. H Wassenaar Haarlem. H H 1 haucr A'dam. C de Zwaan. Rijswijk: Ingin ex. vliegtuigbouwk ing P Buijs. Voorbui H E Engelhard. Delft TILBURG. 17 Dec Geslaagden econ. wetensch A C Sars. Kerkdrl Verschuuren. Tilburg J C Bruys, Bertfen op Zoom. A H Kruytzer. Maastricht. B J Locke- Hulst E L Lockefeer. Hulst en J 1 .Of i Dijk, 'aalre 14 ..Hoe zou hij heten?" „Wij zullen iedere dag voor je bidden." Het schip was wit geschilderd, daardoor leek het „Noem hem het museumhoofd." Flip knikte sprakeloos. De woorden van va- nog groter. Het boven het water liggende gedeelte De jonge man grinnikte om zijn eigen grap en der wrongen een brok in zijn keel. Hij kon het gaf een indruk van enorme soliditeit. Langs ae vrouwtje lachte iets te uitbundig, zodat plotse- niet helpen, dat juist nu weet die vreselijke boeg stond in grote rode krulletters de naam ge- verscheidene ogen op haar gericht werden, woorden door zijn hoofd vlogen: Geen bidden schilderd: Schleswig. Het was een der grote Ze kleurde en keerde zich om. baat, geen smeken om versterking. Versterking vrachtschepen die naast vrachtvaart ook zijn in- De brug voor de passagiers werd uitgelegd en had hij juist nu zo nodig! gericht voor beperkt passagiersvervoer, een sys- de mensen gingen aan boord. Klasseverschil was Ze drukten elkaar de hand en zwijgend liep va- IL JONKHEID niet, alle passagiers reisden in dezelfde klas- der de brug af, zijn rug gebogen. Op de kade bleven allen staan en wachtten Langzaam kwam het schip in beweging. Ze ke ken naar elkander, wederkerig, van de wal naar het schip ei) van het schip naar hen die ach terbleven. Ze riepen nog wat heen en weer ovei het water, een groet, een herinnering, denk om dit, vergeet niet dat. Maar ze konden elkaai niet meer verstaan. Het contact was voorgoed verbroken. Hadden ze maar hun mond gehouden, dan was het niet zo in 't oog gelopen! Nu voel- 't allen, nu konden ze alleen nog teem door buitenlandse maatschappijen sinds kor te tijd toegepast. Op de kade stond Flip van Warre en keek met welgevallen naar het solide schip. Het viel hem mee. Hij genoot vrije overtocht voor rekening van de Tabakcultuur-maatschappij. De reis mocht niet veel kosten, daarom had de directie hem de Schleswig aangewezen en zijn plaats voor hem besproken en betaald. Op een mailboot zou de overtocht anderhalf maal zo veel kosten. Flip vreesde, op een slingerend en stampend vaartuig terecht te komen, maar die vrees werd beschaamd. Zwaar en onbeweeglijk lag de dui- Een verhaaI dat eindigt, als oorlog 1940 begint, wuiven, of een ander afscheidsgebaar maken zendvoudige tonnenmaat ingebed in de omringen- se. Een zeker saamhorigheidsgevoel begon allen mor?Pelen' ,wetend dat te bevangen, nu ze zich gemeenschappelijk be gesproken vonden op het schip, waarop ze een maand lanj de watermassa. Zijn vader stond naast hem, w werd er niet. Alles was volledig uitgepraat, viel niets meer te zeggen. en verder rondgekeken en de verblijfplaatsen op- Er stonden meer passagiers, waaronder een gezocht. Toen begaf men zich weer aan dek in paar jonge mensen in opgewekte stemming afwachting van het vertrek. Het jonge echtpaa zij, die achterbleven, het toch niet hoorden, tenslotte de wuivende zakdoek gebruiken bij hel onweerstaanbare De reis boeide. Wat een nieuwe dingen! De ho- r..... - - J. R JU1.6C ge rotsen van het eiland Wight bij Engeland, de blijkbaar een jeugdig echtpaar. En op enige af was het spraakzaamst; ze noemden de Schleswig militaire vliegtuigen, die manoeuvreerden langs stand een man van middelbare leeftijd met een „onze schuit." de ,kust van Frankrijk. Ze cirkelden boven het meisje van zestien of zeventien jaar, vermoede- Plotseling ging het vrachtschip allures aanne- schiP- dalend en stijgend, zwevend op stijve wie lijk zijn dochter. De man droeg een volle baard men van een mailboot. De sirene begon te loeien ken als voorhistorische monsters boven een pas Met vriendelijke ogen keek hij van de een naar ten teken dat de wegbrengers het schip moesten geschapen wereldzee. Dan volgden de donkere de ander. Hij had iets innemends dat aantrok verlaten en alleen de passagiers achterblijven grotten onder de rotsen van Portugal, waarte- Het jonge paar scheen zich met hem te ver- „Nu, vader, doe ze thuis nog allemaal de groe gen de golven te pletter spatten, wit waterpoeder maken. „Waar heeft die man dat ouderwetse ten." strooiend, dat veranderde in een schittering van hoofd vandaan?" vroeg het vrouwtje. „Een hoofd „Ik zal het doen, Flip, enne vergeet niet duizendkleurige diamanten in de felle zon, die er met een baard!" wat je ons hebt beloofd." een complete regenboog in toverde. „Ik denk, uit een of ander museum". „Nee, nee", antwoordde Flip haastig. (Wordt vervolgd) ring V.N. 12.00 Nieuw. ENGELAND. BBC Light Programme AKTE-EXAMEN WISKUNDE M.O. K 5. 's-GRAVENHAGE, 15 Dec, Geslaagd!^ ia 11.00 Causerie 11.20 diuisacte) H van Koten 11.55 Verslag vergade- Benoemingen Chr. onderwijs Benoemd: to; onderwijzer(es) a school m/d Bijbel te Gramsbergen G. 12.00 Mrs Dale's Dagboek 12.15 Rhythmisch Borneman te Oirschot (NBr.); aan Ned. ensemble en soliste 12.45 Voordracht 1.00 Herv. school te Koot wij kerbroek J. J. K. Dansmuziek 1.45 BBC Northern Orchestra Blauw te Amersfoort (tijd.); aan CVO-^ult^ kleuters 3.00 Voor de vrouw 1 school ie Pernis P Harinck te Leiden; aan Ned. Herv school te Stroe (Vel.) O. E. Lentze te Heelsum (tijd.). Dansorkest 4.30 Voor di isementsorkest 5.15 Mrs Dale's Dagboek BBC Welsh Orchestra 6.15 Orgelspel 6.30 arieerd programma 7.00 Militair orkest 7.15 Voor dc jeugd 7.45 Hoorspel 8.00 Niei 8.25 Sport 8.30 Hoorspel 900 Operakoor, n zangsolisten 10 00 Ge- 10.30 Discussie over ac stukken 11.00 Nieuws 11.15 Actualiteiten 11.20 Dansmuziek 12 00 Voordracht 12.15 Amus entsmuzlek 12.56 Nieuwa. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.34 Gram 1.00 Nieuws 1 ram 2 00 Schoolradio 3.30 Gram 5.00 Nieu 10 Gram 5 15 Voor de kleuters 5.30 Gri... 5.50 Boekbespreking 6.00 Voor de Jeugd 6.30 7.00 Nieuws 7.30 Gram Causerie 8.00 Hoorspel 9.13 Omroepori 45 Actualiteiten 10.00 Nieuws 10.15 Js luziek 10.45 Gram 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Amusenvntsmuziek 1.00 Nieuws 1.10 Gram 2.30 Orgelspel 3 00 en 3.55 Gram 4.3< 5.10 Verzoekpro- Viool e 5.00 Ni gramma 6.30 en 7.00 Gr ..Wleraerwalzeri*. operet Chansons 10.00 Nieuws 10.55 Nieuws 11.00 Danst i 7.45 Nieuws 8.00 9.15 Gram 9.25 .10 Blaasensemble iziek 1150 Nieuws Uniecollecte al bijna een De opbrengsten van 300 locale :olle< de Bijbel belopen reeds een totaal van f 98.459.80P Hier volgen de laatste gegevens: Transport: f 81.802,47; Lc.ns f 58.85; Opende f 144.40: Zandtange (Mussel) f 290: BergumGÖe< f 390,50; Gaastmeer f 134.95; Gorredljk f 321; Lino Hantum f 77,87; Idsegahulzum f 115; Lulnje.«riri -erd f 139.50: Oosterlittens f 302; Oosthem (Geref. Kerk) f 21,25; Veen f 300; Drogteropslagen f 154,75; Delden f 122,30; Wij he f 236.80; Andelst f 20,! Apeldoorn f 2.750; Silvolde f 109,50; Doetin- 400,50; Hierden f 909,21; talfweg f 80; Heer Hu- indijk 384,/4;l f 352,25; Ei Lunteren f 1,110,85; gowaard f 140,90; Renkum f 175.30; Warffum f 383.55; f 355.89; Beekbergen f 137,78; Rheden f 152; Ransdorp f 65.50; Santpoort f 102.75; Zand- f 42.92: Bleiswljk f 566,50: Den Bommel f 316,75; Giessen-Nieuwkerk f 350.51; Groote Lindt f 335.20; Haastrecht f 199.75; Hendrik Ido Ambacht (Onderd Riiweg) f 465.10: H i 1- f 415.20: Den Hoorn (Schipluiden) f 128,50. Middelharnis (Geref school) f 180.75; Ridderkerk (Dorp) f 537; Ridderkerk (Prul- idljk) f 137,35: Spijk (Z.-H.) f 77.33; orschoten f 400,50; Zoetermeer f 581,46; Brouwerehaven (Geref. kerk) f 166,37; Sehoondijke r 83,91; Zoutelande 113,54; Andel (N.-Br.) f 618,25. Totaal van 300 locale comlté's: f 98.459,80.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2