ïlicuwc £«üts rfje ÖTfltiranl Rmerika: Een verenigd Korea blijft vaste doel der Ver. Naties het Churchill en Eden zijn thans in Parijs Wist U MAANDAG 17 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Dilectie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9307 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlMloosHtS sMltwn mgn bert is Itgticospoet" Engeland herstelt vrije wisselmarkt Weer daalt de sneeuw over het slagveld De Roden dralen met gegevens over de krijgsgevangenen 7EN HARDE STRIJD op Korea duurt voort, terwijl er geen schot zit in de besprekingen over de wapenstilstand. De omstandigheden voor e manschappen worden moeilijker, want de temperatuur daalt en de elden zijn met sneeuw bedekt. De Amerikaanse ambassadeur, John 'oster Dulles, heeft inmiddels de Zuid-Koreaanse regering verzekerd, dat en verenigd Korea het vaste doel blijft van de Ver. Naties, zelfs als de (orlog wordt geëindigd. De vrees, dat de Noordelijken een wapenstil- tand zullen uitbuiten, om straks de aanvalskracht in de lucht te kunnen ergroten, neemt toe. Vandaar, dat de Amerikaanse luchtmacht het aan- il Sabre-straaljagers heeft verhoogd, teneinde aan de toegenomen ictiviteit der communistische straaljagers het hoofd te kunnen bieden. )it is de atmosfeer, waarin te Pan Moen Djon onderhandeld wordt. zolang mogelijk rekken, om intussen hun potentieel te vergroten, hun aanvals kracht opnieuw op te bouwen. Hoe staat het nu met de onderhande lingen over een bestand? Over enige punten, al eerder gemeld, werd overeen stemming bereikt, maar een moeilijk punt is o.a. de kwestie der krijgsgevan genen. De Verbondenen pogen uitsluit sel van de communisten te verkrijgen over de uitwisseling van gedetailleerde lijsten van krijgsgevangenen. Zij hebben De toezegging van Foster Dulles, dat :n Verenigd Korea het doel blijft der Fer. Naties, is kennelijk bedoeld, om de resident van Zuid-Korea Syngman Rhee erust te stellen. Er zijn momenteel ïeerdere Amerikaanse politici op Korea, amelijk de Democratische senator parkman en de Republikeinse Senator mith. Ook zij hebben de situatie opge- n, waarna zij tot de conclusie kwa- dat de wereld aan een bestand op i weinig heeft, als deze niet een otale bevrijding van het communisme brengt. Ook zij vermoedden, dat de loden de wapenstilstandsbesprekingen Onderzoek bij Schiphol Hoogtemeter Zwitsers toestel onzuiver? Laatste gesprek op geluidsband Het Zwitserse vliegtuig, dat Vrijdag- vond bij Schiphol is verongelukt, werd estuurd door de gezagvoerder, terwijl hoogte werd opgegeven door de iveede bestuurder. Beide vliegers be- ohikten over een hoogtemeter. Tot op et ogenblik van het ongeluk heeft de Dmmandant gemeend, op 50 meter hoogte vliegen, omdat hij van zijn bestuurder en verandering van hoogte had opge- regen. De vraag rijst nu of de hoogte- teter van de tweede bestuurder wel uiver heefit gereageerd en of, als dat geval was, de samenwerking tüssen eide vliegers wel goed is geweest. Een tweede belangrijke vraag is, hoe- eel benzine het toestel nog in voorraad Volgens een internationaal voor- chrift is de gezagvoerder verplicht een oeveelheid benzine in reserve te houden hem in staat stelt zo nodig een uit- 'ijkhaven te bereiken. Deze beide vragen zullen beantwoord loeten worden bij het onderzoek van de tjksluchtvaartdienst. In samenwerking iet deze dienst wordt ook een onderzoek igesteld door vier vertegenwoordigers de Zwitserse luchtvaartmaatschappij s Air en een ambtenaar van het' lUftamt, die Zaterdag in Amsterdam aangekomen. Conclusies kunnen oorlopig nog niet worden verwacht. Het zal waarschijnlijk pas morgen /orden opgeruimd. De geluidsband, vaarop het radiocontact tussen verkeers- en vliegtuig is vastgelegd, zal bij let onderzoek goede diensten kunnen ewijzen. De bemanning blijft tot order order in et Americanhotel. Op eigen verzoek is gewonde Zwitserse stewardess, mej. iefti, van het Wilhelminagasthuis over- ebracht naar de Diaconesseninrichting de Overtoom. Haar toestand is rede- jk wel, maar zij lijdt veel pijn. Dat b/j de landing van het vliegtuig een gebruik is gemaakt van de radar- istallatie op Schiphol, ligt volgens de [i ;ijksluchtvaartdienst aan het feit dat eze installatie, die eind October werd fgelevcrd, nog niet voldoende proef- ren heeft gemaakt. Het zal nog min- lens een maand duren eer het verant- 'oord is het apparaat voor daadwer- elUk gebruik in bedrijf te stellen- ^Heftig Brits protest bij Egypte Vegens „moord" op Engelse manschappen Engeland heeft via de ambassadeur te j C iairo, aan de Egyptische regering een; tj ota doen toekomen, over de jongste CjKidenten te Ismailia. Hierin staat, dat >r de Egyptische politie een, van ■oren beraamde, aanval op Britse man- Jappen was uitgevoerd. De Engelsen tjioesten zich toen wel verdedigen. De Britten zijn slachtoffer geworden in een meedogenloze en moorddadige «Amenzwering van de Egyptische politie. Iet incident was een gevolg van de paniekstemming en discipline-gebrek bij Egyptische politie. Na de schietpar- ijen op de Engelse troepen, werden aan gyptenaren onderscheidingen uitgereikt, raaruit, aldus de nota, blijkt, dat de igyptische regering deze terreurdaden oedkeurt. Tijdens het weekend hebben Egypti- che scherpschutters weer op Engelse toepen gevuurd. Bij een der incidenten choten Britse pantserwagens terug met lort ie ren, waarbij twee Egyptenaren het even verloren. Ook vonden enige Engelse oldaten de dood, doordat bij Suez een Iritse militaire trein ontspoorde, nadat en mijn op de spoorbaan was gelegd. Mr Haga raadsheer in de Hoge Raad Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ladsheer in de Hoge Raad mr H. Haga, dit de Roden in krachtige en duidelijke aan het verstand gebracht. Met dit probleem moet nu spoed worden be tracht, want anders zal over tien dagen, de, aanvankelijk vastgestelde demarcatie lijn, zijn kracht weer verliezen. De Ver bondenen te Pan Moen Djon zijn de communisten zo ver mogelijk tegemoet gekomen, want de eis werd ingetrokken, dat vertegenwoordigers van het Int. Rode Kruis, de krijgsgevangenen der Noorde lijken zouden inspecteren. Het is dus te hoper., dat de Noordelijken spoedig met hun gedetailleerde lijsten van krijgsge vangenen op de proppen komen. Waarom is dit nu zo belangrijk? Wel, Washington vermoedt, dat van de ruim 11.000 Amerikaanse „vermisten" er zich nog geen 4000 in communistische gevan- schap bevinden. Voorts zijn er dan nog circa 90.000 Zuid-Koreaanse en 1500 andere vermisten. De Verbondenen heb ben van hun kant ongeveer 165.000 com munisten. van wie 18.000 Chinezen krijgs gevangenen gemaakt. Zoals men weet, is ook een aantal lan den aangezocht, zitting te nemen in de voorgestelde „neutrale inspectie-commis sie" en Noorwegen heeft thans Washing ton doen weten, dat het hieraan wil deel nemen. Voornamelijk in de lucht heerst activiteit. Vliegende Reuzenforten en jachtbommenwerpers voerden in totaal 660 aanvalsvluchten uit. Hierbij werden een Thunderjet en een Shootingstar door de Roden omlaag geschoten. De Engelse ambassadeur, Sir Philip Nichols, die binnenkort ons land gaat verlaten, werd dezer dagen door H. M. de Koningin op het paleis in Amster dam in afscheidsaudiëntie ontvangen. Sir Philip Nichols inspecteert hier de erewacht, die voor het paleis stond opgesteld. Amerikaans vliegtuig vloog tegen dak op: 56 doden Stortte rakelings langs rij buizen in brede sloot Een der meest ernstige rampen uit de geschiedenis der Amerikaanse verkeers- vliegerij is gisteren boven Elizabeth in de staat New Jersey gebeurd. Een twee- motorig toestel van de Miami Airlines vloog tegen het dak van het plaatselijke waterleidinggebouw op en stortte bran dend omlaag, waarna het wrak in een brede sloot terechtkwam Alle inzitten den, in totaal 56 personen, vonden de dood. Het vliegtuig, een C-46, was gister avond om even over negen uur van de luchthaven Newark opgestegen, op weg naar Florida. Reeds tijdens de start bleek er iets niet in orde te zijn. Het toestel had de gehele lengte van de startbaan nodig om tot 15 meter hoogte te stijgen. Twee brandweerauto's volgden het tot Duif met pince nez De wonderen zijn.de wereld nog niet uit. En het „wereldnieuws" heeft, om in de trant van de Camera Obscura te spreken „alevel altijd wat raars"! Zo vliegt .in New York momenteel een duif met een pince nez rond. Het knijpbrilletje zit vast op zijn snavel. Het betreft niet de caricatuur van de een of andere politicus. Neen, het is een echte duif. De directeur van een New Yorkse verzekeringsmaatschappij Selby Turner, zag de duif vier maan den geleden voor het raam van zijn bureau zitten. Toen hij het aan de pers vertelde, wilde niemand hem geloven. Dit weekend keerde de duif echter terug en Turner, aldus A.P., lag met een fototoestel op de loer. het einde van de baan. Toen de piloot, laagvliegende boven het vlakbij gelegen stadje Elizabeth kwam, dacht hij er terug te keren, maar nu was het te laat. Hij kon het toestel niet genoeg optrekken en vloog met een geweldige klap tegen het dak van het gebouw, met het vermelde fatale gevolg. Een nóg af schuwelijker ramp werd voorkomen, doordat het in brand geraakte toestel juist langs een aantal huifen r stortté. Terwijl een zwijgende menigte aan de kant van de sloot verzamelde aar het reeds gebluste wrak staarde, waadden drie priesters tot kniehoogte door het water om de stervende R.K. in zittenden geestelijke bijstand te verlenen. De bemanning bestond uit vier leden. Uitgever valse loten is bekend De man die in Amsterdam 10.000 loten heeft laten drukken voor de niet-bestaan- de organisatie „Het Misdeelde Kind", i: bij de politie bekend, dank zij de vele gegevens die haar werden gemeld n.r de krantenberichten Van vorige week. De man is nog niet gearresteerd, omdat hij is ondergedoken. Hij schijnt nog me wandaden op zijn geweten te hebben. Kerstpakketten voor Ambonnezen Mr A. B. Roosjen, de voorzitter de N.C.R.V., sprak Woensdagavond de microfoon een kort woord Kerstmis en de Ambonnezen. Hij wekte daarin de luisteraars op. de hier te lande verblijvende Ambonnezen op de feest dagen te verrassen met een Kerstpak ket. Voor elke f 3,50 of f 8,50 die men gireerde naar de stichting .JDoor de Eeuwen Trouw" te Eindhoven, zorgde deze stichting een pakket een Amibonnees, bevattende textiel-, levensmiddelen, enz. Het resultaat van dit korte, maar ont roerende woord, is varrassend. Vanmor gen was reeds meer dan f 5 000 gestort op de girorekening van „Door de Euwen Trouw". Wellicht zijn er lezers, die mr Roos- jen niet hoorden en die toch mee willen werken. Voor hen laten we hier het aadsheer in hêt°Haagse "gerechtshof! gironummer volgen van de stichting, n.l evens president van de bijzondere raad 426 Eindhoven. Men schrijve op «1: tan cassatie. J strook slechts „Kerstpakket". Weer vergiftiging te Pont Saint Esprit Te Pont Saint Esprit hebben zich 20 nieuwe gevallen van voedselvergiftiging voorgedaan. Dedectives uit Nice zijn naar deze plaats geijld, aldus A.P. Een bakker in het dorp werd onder vraagd. doch er werd geen officiële ver klaring uitgegeven. De dorpsbewoners zeiden dat het meel, dat thans gebruikt wordt, niet hetzelfde is als het meel. dat drie maanden gele den verscheidene sterfgevallen heeft veroorzaakt. Onder de slachtoffers van de laatste voedselvergiftiging zouden zich verschei dene leden van het personeel van het plaatselijk ziekenhuis bevinden, alsmede enige patiënten, die lijden aan de gevol gen van de eerste voedselvergiftiging. Vier van de gevallen werden „ernstig" genoemd. Turkije stelt doodstraf op rode activiteit De Turkse Nationale Vergadering heeft besloten, de doodstraf In te stellen op het organiseren en leiden van communistische acties. Volgens Reuter werd dit besluit genomen, teneinde krachtiger te kunnen optreden tegen de verhoogde activiteit der communistische partij, in de, aan Rus land grenzende, provincie Koerdistan. Geen Kerstkaarsen genoeg te Kopenhagen? Een der grootste fabrieken voor Kerst kaarsen van Kopenhagen is. evenals de voorraad van 1 millioen kaarsen, in vlam men opgegaan. Geschenk van Prins Bernhard „Anijs van de aap' voor prol. Van Dam Met een in pakpapier gewikkelde fles kwam Prins Bernhard Zaterdagmiddag aan het hoofd van alle zeven leerlingen van het „Spaanse-les-klasje" van S dijk binnengestapt in een zaal van Amstelhotel te Amsterdam, op de receptie van prof. dr C. F. A. van Dam, die deze dag fn het huwelijk was getreden met mevrouw M. J. ValstarSlebe. Met enige plechtigheid opende de Prins de fles, waarvan de inhoud bleek te zijn: „Anijs van de Aap", een bekende Spaanse likeur, waarover de professor tijdens de lessen reeds talrijke malen een verhande ling had gehouden. In een mede aangeboden sigarettenko ker waren de handtekeningen van de zeven Soestdyk-leertlngen gegraveerd. De felicitaties van de Prins werden ge sproken en beantwoord in het Spaans en ook gedurende de gehele receptie was Spaans de voertaal. Mevrouw Van Dam vertelde dat zij nog nimmer in Spanje is geweest, maar de professor haastte zich hieraan toe te voe gen, dat „in deze leemte van haar op voeding" spoedig zal worden voorzien." Britse diplomaat verliet Praag De tweede secretaris van de Britse ambassade te Praag, Robert Neil Gard ner, die zoals wij meldden, aanzegging had gekregen Tsjechoslowakije te verla ten omdat hij zich aan spionnage zou hebben schuldig gemaakt is in West- Duitsland aangekomen. De vrouwelijke bediende Daphne Maines, die in een vuurgevecht werd gewond en eveneens werd uitgewezen, wordt nog in een zie kenhuis te Praag verpleegd. Shellraffinaderij in India De Burmah Shell Oil Company heeft met de regering van India een overeen komst aangegaan voor de bouw van een raffinaderij in de omgeving van Bombay met een jaarlijkse capaciteit van 1,5 millioen ton. welke raffinaderij f 175 millioen zal kosten. Deze zal in 1956 in werking komen. Na zeven jaren zonder eigen zaal gewerkt te hebben, zal het Berlijns Phil- harmonisch Orkest weer een eigen ge bouw krijgen. De gemeente Berlijn heeft de grond van het oude Joachim Thaische Gymnasium in de Bundesallee geschon ken en het voor de bouw benodigde be drag van 5 millioen D.M. heeft men gro tendeels reeds bijeen. Aan mr G. H- L. Arrlens is op zijn verzoek m.i.v. 1 Januari eervol ontslag verleend als rechter te Zutfen- Een Brits-Franse frontvorming over de hoofdpunten In aansluiting aan hetgeen Zaterdag reeds is gemeld, berichten wU thans, dat Churchill en Eden te Parijs zijn gearri veerd. voor het voeren van besprekingen met de Franse regering. Van die zijde zullen o.a. premier Pleven en Robert Schuman aan de conferentie deelnemen. Op het program staan: de kwestie van het Europese leger en Korea. Dit over leg was noodzakelijk, omdat Churchill, als hij in Januari naar Truman gaat, moet Held des gelools Uiteraard is het van groot belang, dat thans vastgesteld wordt, welke politiek de V.N. (waartoe dus ook Engeland en Frankrijk behoren) op Korea zal voeren, ;n eventueel bestand. Maar, komt dit bestand er niet, dan rijst de vraag of de Verbondenen verplicht zijn over te gaan lot het voeren van een totale oorlog op Korea, hetgeen het bombarderen van de Chinese communistische bases in Mand- sjoerije inhoudt. Het tweede belangrijke probleem, dat te Parijs wordt besproken, betreft het vraagstuk, op welke wijze Engeland zich zal verbinden met het Europese leger, indien dit eenmaal tot stand is ge komen. Engeland streeft er angstvallig aldus Reuter, alles te vermijden, hetgeen tot vertraging in de vorming van het Europese leger, overeenkomstig, het, door generaal Eisenhower goedge keurde plan-Pleven, kan leiden. Eisenhower heeft in de coördinatie commissie van de N.A.T.O. verzekerd, men spoedig het punt zal bereiken, waarop het voor de aggressor een dwaas heid zou zijn, het Westen aan te vallen. De generaal legde er extra de nadruk op, dat elk land voor zich zelf moet uitma ken, wat het kan doen op het stuk der herbewapening. Maar er moet een „hecht precies" defensieplan zijn voor 1952 een ontwerp voor de volgende twee jaar. De directie van de N.V. Koudijs Voe- derfabrieken B.K. zal begin 1952 de raad commissarissen goedkeuring vragen een interim-dividend van IVs pet. Deze priester, Alceo Emaldi, kan slechts stamelende geluiden voortbrengen als hij een persconferentie houdt in Desio in Italië. Dit spraakgebrek heeft hij i gehouden van zijn missie in China, hij op zekere dag in handen van de munisten viel en vreselijk werd gemar teld, omdat hij de namen van de Chinese katholieken en zijn mede-missionnaris- sen, alsook de plaats, waar zij zich ver borgen hielden, niet wilde noemen. Ten einde raad heeft Emaldi zichzelf, tijdens een kort ogenblikje, waarin hij alleen werd gelaten, met een scheermesje de tong verwijderd, om er zeker vat zijn, dat hij onder de kwellingen der communisten zijn makkers niet zou raden. De Italiaanse doctoren zijn mening, dat Emaldi nimmer zijn spraak zal terugkrijgen. DAT een 25-j. rijwielhandelaar uit Landsmeer, die uit de goederenloods op het spoorwegemplacement te Zaandam rookartikelen had gestolen (waarde f500), werd gearresteerd toen hij de tijdelijk opgeborgen buit kwam ophalen. DAT Fedde Schurer, om wiens rechtzaak zoveel rumoer is ontstaan, thans ook in A'dam het woord heeft ge voerd voor de Bond van Friese Ver enigingen buiten Friesland en de zaal van „Kras" te klein was. DAT personeelsleden van de Artil lerie-inrichtingen te Hembrug, georga niseerd in de Unie van Overheidsperso neel, in een motie hebben geprotesteerd tegen het wetsontwerp waarbij het be drijf de vorm van een N.V. behoudt, zodat de personeelsleden niet meer (gelijk vóór de oorlog) als ambtenaren beschouwd zullen worden. DAT Velsen binnenkort, dank zij particuliere lening, aangevuld met andere fondsen, 666 huizen zal bouwen en vendien plannen heeft voor nog 6 a woningen i.v.m. de uitbreiding var Hoogovens. DAT een vereniging van hoofden gemeentelijke bureaux voor statistiek is opgericht met als voorzitter-secretaris drs P. de Wolff tè A'dam. DAT de geneesk. hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr C. Banning, is benoemd tot erelid van het Eng. Kon. gezondheidsinstituut DAT Zaterdag in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag als bestuurs leden van de Ver. voor Wijsbegeerte des Reohts zijn gekozen jhr mr C. M. an Nispen tot Sevenaer en prof. mr F. Duynstee (in de plaats van prof. dr F. L. R. Sassen en mr E. Brongersma). DAT de Partijraad van de K-V.P. Za terdag in Utrecht een nieuw verkie zingsreglement heeft goedgekeurd, waar door de leden meer invloed zullen krij gen op de samenstelling van de Tweede- Kamerfractie. doch men met de behan deling van een vernieuwd „algemeen staatkundig program" niet is gereedge komen. DAT de zender Hilversum II gister middag om kwart voor zes uiitviel door storing in de zender te Lopik, en na 20 minuten het euvel verholpen was. DAT vice-premier mr Teulings gisteren in Den Bosch namens de R.K. ministers het eeuwfeest bijwoonde van de aarts broederschap der H. Familie. DAT Woensdag Ln de Bossche Vee markthallen het 300.000ste dier var jaar wordt verwacht (vorig jaar werden er totaal 287.000 dieren aangevoerd). DAT in Meppel de derde Ned. hoge- druk-gashouder in gebruik is gesteld, waarbij grote gashouders overbodig zijn. Fanatieke aanhangers van de Per zische premier Mossadeg dragen hier vice-premier Fatemi, rechterhand van de staatsman, op de schouders om daarmee te be wijzen, hoe enthousiast zij de regeringshouding inzake de olie- kwestie ondersteunen. Dit gebeur de dezer dagen na een stormach tige zitting van het parlement, waarin de regering-Mossadeq fel werd aangevallen door de oppo sitie. Vijftig doden bij muiterij op Midden-Java Het muitende bataljon 426 in Midden- Java heeft 50 man aan doden en 200 aan gevangenen verloren. De hoofdaanstich ter, kapitein Soffian, zou zijn bende in de steek hebben gelaten. De Noordelijke bende is uit de omgeving van Wirosari in Oostelijke richting gedreven, nadat de Apri haar met artillerievuur had be stookt Na vijf uur vechten werd de desa Ngoepit, benoorden Klaten, waar de Zuidelijke groep zich verschanst had. door de Apri bezet De strijd schijnt thans af te nemen. Zesduizend stakers bij de Pan American Gistermorgen zijn op de vliegvelden dlewild en Laguardia in de Ver. Staten het vliegende- en het grondpersoneel de Pan American Airways teza- ongeveer 6000 man in staking ge gaan om hun eisen tot loonsverhoging kracht by te zetten. Daar de staking eerst voor vandaag was afgekondigd en deze dus 24 uur te vroeg is begonnen, kwamen 600 passagiers gisteren tever geefs op Idlewild aan voor him luchtreis. Naar AF.P. meldt is de staking later overgeslagen naar San Francisco, terwijl men in Miami en Brownsville sympathie voor de stakers betoont. Het Vatlcaan heeft de statuten goed gekeurd van de internationale R.K. con ferentie voor liefdadigheid, wier doel het is de werkzaamheden op liefdadig ter rein te coördineren. DAT het jacht Prins te Paard vj Leenus te Leeuwarden Zaterdag bij de Gaasterlandse kust aan de grond liep en, nadat het noodsignalen had ge geven. door de reddingboot Hilda en 3 vissersschepen naar Lemmer is gesleept. DAT de Ver. voor de Staathuishoud kunde, die Zaterdag in Utrecht de pro- duotiviteit behandelde, wegens af aftre- iran prof. dr A. H. M. Albregts, ir H. I. Keus en A. A. v. Sandick, als be stuursleden gekozen heeft prof. dr J. F. ten Doesschate. prof. S. Posthuma en mr 3. J. M. van Spaendonck. DAT de AVRO-omroepster Netty Ro- ;enfeld in een vliegtuig waarmee o.a. apen. honden en een grote tijgerslang worden vervoerd naar de Ver. Staten is vertrokken om een „praatje" met deze dieren op de geluidsband vast te leggen en in Amerika wellicht voor de televisie op te treden. DAT in de 15e eeuwse Gothische Ce- ailiakerk in Tiel, die sinds de verwoes ting van de Grote Kerk (tijdens de oorlog) wordt gebruikt door de Ned Herv. gemeente, drie gebrandschilderde ramen va-n de AMamse schilder Georg Rueter zijn onthuld. DAT een Europese Bond van Geophy- sici (natuurkundige aardrijkskundigen) is opgericht, die in Den Haag is ge vestigd en reeds 320 leden uit 13 landen telt, terwijl de Nederlanders ir A. Weelden en dr B Baars resp. voorz. secr.-penningm- zyn. Slachtoüer van gladheid Tegen auto van minister Drees geslingerd en overleden Wagen met liftende militairen tussen Dordt en Moerdijk geslipt Tj^EN LIFTENDE MILITAIR, de 21-jarige A. Grupping uit O verveen (N.-H.), is Zaterdagmiddag by een botsing op de Rijksweg tussen Moerdijk en Dordrecht uit een auto geslingerd en met zijn hoofd terecht gekomen tegen de wagen van minister-president dr W. Drees, die juist uit de richting Dordt naderde. Met een verbrijzelde schedel werd het slacht offer in zorgwekkende toestand naar het R.K. ziekenhuis in Dordrecht over gebracht. In de loop van Zaterdagavond is de militair overleden. De auto was toen hij moest uitwijken voor een links rijdende tegenligger, in botsing gekomen met een stilstaande vrachtwagen. Door de gladheid van de weg schoof de auto na de botsing de weg weer op en werd de militair tegen de wagen van dr Drees geworpen. Een tweede militair die meereed. De Vries uit Haarlem, kreeg een ernstige hoofdwond. Hij werd naar het Diacones- senhuis in Dordrecht vervoerd. De bestuurder, de Nederlandse groot handelaar in schroot W. F., die in Düs- seldorf woont, werd eveneens aan het hoofd gewond. Hij kon ter plaatse wor den verbonden. De man had de militai ren in Breda in zijn wagen genomen. De auto werd aan de achterzijde open gereten en ernstig beschadigd. Dr Drees zorgde er voor dat politie en geneeskundige dienst zeer snel aan- Bij bioscoop ea televisie: Filmjournaals direct in roulatie Filmreportages van actueel nieuws zul- in wellicht voortaan niet meer tot het eind van de week wachten, maar „heet van de naald" in de bioscopen vertoond worden. Hiermee wil men voorkomen, dat de bioscopen achterop zullen komen bij de televisie. De Televisiestichting krijgt namelijk, als zij accoord gaat met een ontwerp-overeenkomst die thans langdurige onderhandelingen door de Nederlandse Bioscoopbond is aangeboden, het recht om de nieuwste filmjournaals onmiddellijk uit te zenden, met maximum zendtijd van zeven minuten. Wanneer de ontworpen overeenkomst de finitief van kracht wordt, zal zij één jaar gelden. wezig waren. Later heeft de minister president zich naar Dordt begeven om de toestand van de slachtoffers te informeren. Sneeuwstormen in V.S. eisen 90 doden In de Oostelijke helft der Ver. Staten hebben in het afgelopen weekeinde hevige sneeuwstormen gewoed. Ongeveer 90 personen kwamen hierin om het leven. De sterfgevallen zijn veroorzaakt door te grote inspanning, ongelukken of bevrie zing. In twee steden in Zuid-Dakota en Minnesota zijn temperaturen van 30 graden onder nul geregistreerd. Het ver keer ondervindt veel stagnatie. Eerste lammetjes zijn er al Een schaap van de veehouder P. V, in Hekendorp (Z.-H.) heeft dezer dagen twee lammetjes ter wereld gebracht Voor deze tijd van het Jaar is dit een hoogst zeldzame gebeurtenis. WEERBERICHT Iets kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Nevelig en zwaar bewolkt met hier en daar enige motregen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuidwest Iets kouder. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 8.4416 29; maan onder 11.52, op 21.34. Op 21 Dec. U&.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1