Ilicuwe iltsrfj (Courant Egypte besloot zijn Londen terug Vrije bewapening toegestaan het opgehitste volk ambassadeur uit te roepen van Kabinet ten Pleven werd val gebracht niet Wist IJ WOENSDAG 12 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Dilectie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. Twee en dertigste jaargang No 9303 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken .SlulMtllct l< cltHnn mgn bert lo tcgfjcaspoct" OUDEN VAN DAGEN: GEEN UITKERING INEENS ZIE PAG. 2 Suez verboden voor Britse militairen den en. L°n< EGYPTE heeft besloten/ zijn ambassadeur in Londen terug te roepen. Een zaakgelastigde zal de leiding der Egyptische ambassade te iden op zich nemen. Voorts zal vrije bewapening van het Egyptische yolk worden toegestaan. Binnenkort zal de Egyptische regering strenge straffen stellen op samenwerking met de Britse strijdkrachten in de fanaalzone. Deze belangrijke besluiten werden genomen op een spoed- bijeenkomst van het Egyptische kabinet, om, zoals de waarnemend ninister van Buitenlandse Zaken het noemde, „de aanhoudende Britse nilitaire aggressie in de Kanaalzone tegen te gaan". Diplomatieke waar- semers te Londen verklaarden vandaag, dat het terugroepen van de igyptische ambassadeur werd verwacht. Zulks sluit in. het terugroepen de Britse ambassadeur in Cairo, Sir Ralph Stevenson. Te Cairo is dus niet besloten tot een lefinitieve breuk, maar als wenk aan ingeland, dat de betrekkingen een ge vaarlijke wending nemen, dient deze iroorlopige maatregel, namelijk „het te ugroepen van de ambassadeur". Op het nt, dat de Egyptische ministerraad lijeen kwam, om uit te maken, welke Uplomatieke actie moest worden ónder- werd aan de wnd. minister van iuit. Zaken een boodschap van de En- else minister. Eden. overhandigd. Zoals men weet, "hadden de Egyptena- »n geprotesteerd tegen de Britse actie, waarbij in het weekeinde een vijftigtal ironingen nabij Suez werd opgeruimd, eneinde de aanleg van een weg na; rinkwaterinstallatie der Engelse troepen, ïogelijk te maken. In de boodschap den wordt nu met nadruk verzekerd, at deze weg slechts is aangelegd, oir otsingen met de bevolking te vermij De stad Suez is met ingang var eden voor Britse militairen verboden. Ofschoon het in de Suez Kanaalzone andaag betrekkelijk rustig was, v laarde een Britse woordvoerder, dat proerkraaiers nog steeds aanwezig zijn, rachtende op een nieuwe aanleiding om nrust te veroorzaken. Het feit, dat de gyptische regering vrije bewapening an de Egyptenaren heeft toegestaan, chept inderdaad de mogelijkheid, tot rnstige incidenten. Vóór de kabinets- ergadering gehouden werd, heeft de gyptische premier, Nahas Pasja, in een idiorede betoogd, dat thans niet langer irerkeloos kan worden toegezien bij de iencmcnde Britse „aggressie". Eerder, zoals in eèn deel on2er edities ieds vermeld, heeft de Egyptische min. an Buit. Zaken, aan de secretaris-gene- lal der V.N., Trygve Lie, verzocht, een protestbrief te doen circuleren bij alle delegaties der V.N. Het afbreken Egyptische woningen in de Suezzone wordt gekwalificeerd als een „uiterst ern stige en flagrante schending der begin selen van de V.N. De Britse plannen waren uitgevoerd, zonder te letten op de politieke, juridische en menselijke rech ten der bewoners". Aldus dit protest. Men zie voor de gang van zaken in Egyp te het „Verklaarde Uitzicht" in dit Proefneming van N.C.R.V. Toch kerkdiensten op televisiescherm Hoewel men over het algemeen vrij huiverig staat tegenover het eventuele uitzenden van kerkdiensten per televisie, wil de NC.R V. toch blijkbaar daarmee een proef nemen. Dat zal op 21 Decem ber gebeuren. Op die Vrijdagavond wordt n.l halfnegen een Adventsdienst per tele visie uitgezonden uit ihet oude kerkje van de Hervormde gemeente van Blari- cum in Het Gooi. De plaatselijke predi kant ds A. C. Diederiks zal voorgaan. Knutselclubje maakte voor Prinsesjes speelgoed Een eiectrisch kinderfornuisje voor di Prinsessen werd gisteren op Soenstdijk aan de Koningin aangeboden door de knutselclub (acht leden) van de Bredase ijzergieterij en emailleerfabriek Etna. Vol belangstelling volgden de Koningin en prinses Marijke een demonstratie het bakken van zandkoekjes in de mini tuuroven. Toen de koekjes bruingebrand uit de oven kwamen, tracteerde Marijke de aanwezigen triomfantelijk op Mislukt Parijs en Straatsburg Mysterie bompakjes opgelost 3e 25-jarige Erich von Halacz de dader Bekentenis na politieverhoor van vijf uur De Westduitse politie heeft te Nien- urg een 25-jarige jongeman, Erich von alacz, gearresteerd, die voor de afzen- van de bompakketten, welke verle- week 2 doden en 7 gewonden heb- geëist. wordt gehouden. Volgens de olitie is hij de afgelopen weken her- aaldelijk in Bremen geweest, waar een an de bommen ontplofte. Hij had daar ipoogd met leidende personen uit het lembare leven in contact te komen. Ook schrijfmachine, waarmee de adressen r de bompakketten werden getikt, :hterhaald- Von Halacz had bij zijn rrestatie papieren bij zich, die met de- ilfde machine waren getypt. politieverhoor van vijf volle Expeditie naar Khartoem Drie maanden reizen, 20 seconden actie Om op 25 Februari as. gedurende veemaal tien seconden in de woestijn Khartoem foto's te kunnen maken de chromosfeer (dat is een van de uitenste lagen van de zonne-atmosfeer) dr J. Houtgast van de sterrenwacht Utreoht dezer dagen een reis van drie laanden begonnen. Daarmee is de Nederlandse eclipa- cpeditie, waaraan drie astronomen zui- deelnemen, begonnen. Zeven kisten et materiaal, om tijdens de zonsvet- uistering foto's te maken, zijn reeds erscheept. Een reis- en voorbereidingstijd van een leine drie maanden lijkt erg lang, maar ilfs in de tegenwoordige tijd is een lis met 800 kilo bagage dwars door gypte en de Soedan een hele onder- ig- Soldaat uit Leiden wordt vermist Sedert Vrijdag is spoorloos verdwenen in 1931 geboren motordrijver Adria- 5 van de Gaarden te Rotterdam, die ingedeeld bij de tweede compagnie oksschool als dienstplichtig soldaat in de .eidse Mospoort. Zijn burgeradres is Pontstraat 29A te otterdam-Z. Hij is in zwaarmoedige toe- id van zijn onderdeel vertrokken, zo- een ongeluk mogelijk is. Kienspel blijft een verboden spel Het Limburgse kienspel blijft door een itspraak van de Hoge Raad een verbo- kansspel. Gisteren heeft de Hoge 1 n.l. overeenkomstig de conclusie de procureur-generaal het cassatie- eroep van een Maastrichtse pastoor in ake het kienspel verworpen. Het Bossche Hof had dit spel veroor- eeld als in strijd zijnde met de loterijwet. )e pastoor, die in Maastricht een open- •are kienavond had georganiseerd ten an de kerk, werd tot f5 boete eroordeeld. SchumanGeraamte voor het Europese leger is thans practisch gereed TTET FRANSE KABINET verwierf in de Nationale Vergadering een ver- -0- trouwensvotum met 377 tegen 240 stemmen. De tegenstemmers werden hoofdzakelijk gerecruteerd uit de gelederen der Communisten en Gaullisten. Met deze uitslag, eèn succes voor Pleven, werd dus beslist over een motie, waarin was voorgesteld, het plan-Schuman naar een commissie terug te verwijzen. De regering rammelde toen met de sabel, verklarende, dat zij een aannemen van die motie zou beschouwen als een opzegging van „vertrouwen". Het is dus vrijwel zeker, dat het plan-Schuman, betreffende de steenkool- en staalgemeenschap, zal worden aangenomen. De stemming zal morgen plaats vinden. De oppositie heeft dus geen kans gehad het kabinet Pleven ten val te brengen. De ratificatie zelf en de stemming ovei het wetsontwerp betreffende het plan- Schuman in zijn geheel, zijn echter op- het stellen der vertrouwens- De dames van de U.N.O.-gedelegeerden in Parijs voelen er lang niet altijd wat voor, om in de vergaderzalen te luisteren naar haar echtgenoten. Met echt vrouwelijke tact weten zij de geschillen, waarover de mannen soms heftig discussiëren, buiten haar repertoire te houden. Hier kijken India, Australië, Egypte, Engeland en andere naties de ogen uit op een modeshow, die speciaal georganiseerd werd voor de U.N.O.-dames. Germaine Lecomte toonde daarbij een U.N.O.-japon van blauwe zijde met wereldbollen en V.N.-emblemen Vermoedelijk 28 van de 48 oAmerika wil meeste van onze mijnenvegers betalen Bouw op Nederlandse weiven voor rekening van Verenigde Stalen AMERIKA HEEFT AAN Nederland aangeboden de kosten te dragen van de meeste der 48 mijnenvegers waarover onze marine volgens het vlootplan in 1954 de beschikking moet hebben. Wanneer onze regering met het voorstel accoord gaat, zullen de schepen op Nederlandse werven ge bouwd worden. het type plan-Schuman, dat zoveel pen nen in beweging heeft gezet, in Frank rijk is gered. Wij zijn een oud land, aldus Pleven, maar een land, dat weet een grote missie te moeten vervullen, de verwezenlijking der gedachte vai federatief Europa. Het gaat om de keuze tussen een grote markt met 150 millioen Europese verbruikers en de beperkte jachtdomeinen met hun douanetarieven a contingenteringen. Aan A.P. ontlenen wij, dat de Franse begroting voor 1952, zal sluiten op eer bedrag van 3.370 milliard francs. De mi litaire uitgaven werden gesteld op 955 milliard francs, hetgeen 28 procent meer dan het vorige jaar. De Franse min. n Buit. Zaken, Schuman, vernam het :ces der Franse regering in de Natio nale Vergadering, terwijl hij nog te Straasburg was. Uiteraard was hij zijn nopjes en zag in het behaalde „vertrouwen" een nieuw bewijs voo groeiende gedachte der Europese heid. Volgens Schuman, is het geraamte het Europese leger practisch ge reed. Tussen Frankrijk, Italië, Duitsland de drie Beneluxlanden is vrijwel over eenstemming bereikt over het politieke gezagsorgaan, ressorterende boven het Europese leger. Het enige struikelbolk Het juiste aantal mijnenvegers dié in 1954 van onze vloot deel zullen uitmaken, wordt vastgesteld door de opperste leiding van de organi satie van het Noord-Atlantisch Pact. Als totaal aantal is het laatst genoemd 48. Het Amerikaanse aanbod betreft vermoe. delijk 28 van deze schepen. De overige 10 zouden dan door ons land zelf be kostigd moeten worden. Onze regering zal nu moeten beslissen of deze twintig schepen kunnen worden ondergerbacht in de zes milliard gulden het vierjarige defensieplan 1951 1954. Tevens zal moeten worden bezien of op de Nederlandse werven voldoende ruimte zal zijn voor deze bouw, want op het ogenblik worden ook nog onder handelingen gevoerd over de bouw van mijnenvegers voor andere landen van het Noord-Atlantisch Pact. Amerika overweegt voorts boven de Zandvoorts burgemeester eindelijk een huis Burgemeester mr H. M. van Fenema an Zandvoort zal zich eindelijk in zyn gemeente kunnen vestigen. Hij heeft de villa die hem door de huisvestingscom- e was aangeboden, geaccepteerd. Binnenkort zal hij Bentveld verlaten om i zijn nieuwe woning zijn intrek te Gelijk men weet is er om deze kwes- e een conflict gerezen toen mr Van Fenema een aangeboden huis afwees en de gemeenteraad daarop tijdens zijn af wezigheid een voorstel afstemde om een ambtswoning aan te kopen. Bij zijn terugkomst beschuldigde de burgemees ter de raadsleden van ontrouw aan hun ambtseed maar (er waren daarover in middels vragen in de Tweede Kamer o gesteld) deze beschuldiging trok hij j kernij, doch een hoogwaardig voedings- spoedig in. 1 middel is. aantallen mijnvegers die voor Ameri kaanse en Nederlandse rekening op Ne derlandse werven gebouwd zullen wor den, ons land nog te helpen aan ge bruikte mijnenvegers, die in de Ver. Sta ten zijn gebouwd. Dit zou dan gebeuren in het kader van het programma voor militaire hulpverlening. „Utrecht" na 7 dagen terug uit Tokio De K L.M.-Constellation Utrècht, die vorige week Dinsdag van Schiphol ver trok om de wekelijkse dienst op Tokio openen is gistermiddag, dus precies week later, in Nederland terugge keerd. Om vijf uur zette gezagvoerder Flemer het toestel aan de grond. Hij had de Connie in Bagdad met een nieuwe bemanning overgenomen. Onder de pas sagiers bevond zich Johan Luger, een de journalisten die de openings- vlucht hebben meegemaakt. De heer Luger was in de Japanse hoofdstad ziek geworden en moest op advies van een dokter zo gauw mogelijk gebruik maken van zijn retour. is nu nog de kwestie van een gemeen schappelijke begroting voor dit leger. Van Duitse zijde werd verzekerd, dat te Straatsburg ook overeenstemming is bereikt over de stichting van een West- Duits ministerie van Defensig. dat antwoordelijk zal zijn voor de oprichting van Duitse strijdkrachten, die in het Europese leger zulen worden opgenomen. Het betreft strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht. Op 27 December zul len de zes minister van Buit. Zaken te Parijs opnieuw bijeenkomen. Vermelden wij nog, dat het aftreden van Spaak als president der Straatsburg- se Assemblée algemene teleurstelling heeft gewekt. De huidige Assemblée wa: volgens Spaak „stervend van wijsheid' en dit was slechts de „wijsheid des doods". Suaak wilde een geheel nieuwe Op 17 Dec. viert de bekende Amster damse kunstschilder Jan Sluyters zijn 70ste verjaardag. In het Stedelijk Museum van de hoofdstad zal op die datum een tentoonstelling van zijn werken worden geopend. Een karak teristieke foto van de jubilaris. DAT de letterkundige Antoinette de Ridder te Oosterbeek, wed. van E. F. J. G. Schottelius, het Nederlanderschap zal krijgen wanneer een thans ingediend wetsontwerp in het Staatsblad komt. DAT het gerestaureerde Hemony-ca- rillon in de Utrechtse Dom op 22 Dec. weer in gebruik wordt genomen. DAT tegen de 30-j. magazijnbediende J. H. A. L. uit R'dam een jaar is geëist wegens diefstal van koperen voorwer pen van de N.V. Stork en Haard te Rot terdam en één tot zes mnd. tegen vier van zijn helers. DAT de 40-jarige N.V. electriciteits- fabriek IJsselcentrale aan de gem. Zwol le een geldlening aanbiedt voor de bouw van 15 woningen, o.m. 10 voor het per soneel. DAT bij het binnenslepen in Hull van de Ned. kustvaarder Westkust, die Zon dag in nood kwam te verkeren, vier Eng. zeelui gedurende de vaart, die 20 duurde, zonder eten of rust op het hellende vlak van de Westkust hebben gezeten. DAT het personeel van de A.K.U. aan het Rode Kruis ƒ2000 zond voor Italié en de vrije ver. van Ned. suikerfabrikan ten en raffinadeuren tien ton suiker, terwijl de te zenden chocolade geen lek- DAT J. Smit, chef-red. van Het Vrije Volk te Leeuwarden, op 1 Jan. Sj. Lei- ker zal opvolgen als dir. van de Regio nale Omroep Noord. DAT de Oranje morgen met 724 pas sagiers uit Indonesië wordt verwacht er de ontscheping om 9 uur aan de Java- kade te Amsterdam begint. DAT de scheepvaart in het Noordzee kanaal bij de Velserbrug gisteren ruim 3 u. is gestremd geweest, daar er (130 m lange) zinker werd gelegd die dienst gaat doen voor de drinkwaterlei- ding van Velsen-N. DAT de fed. van Ned. journalisten (de drie organisaties) de ministerraad heeft verzocht maatregelen te nemen, door inkrimping van de omvang kranten t.g.v. de papierprijsverhoging kan worden voorkomen. DAT de twee stoommachines, die ai 40 j. trouw dienst deden in de machine kamer van de Kon. weverij Meyerink en Zonen te Winterswijk, gisteravond zijn vervangen door electriciteit. DAT minister Rutten aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld op de begro ting 1952 een pro-memoriepost op te nemen voor een bijdrage aan het op te richten Internationaal Rekencentrum van de Unesco. DAT in R'dam tegen de 31-j. automon teur W. S. aldaar wegens een door hem ontkende diefstal van zemen ter waarde f20.000 van de N.V. Malais, 2 jaar ia geëist. DAT minister Mulderije een wetsont werp zal indienen om internaten die onder hetzelfde bestuur als een onder wijsinstelling staan en internaten voor opleiding tot een geestelijk of menslie vend ambt uit te zonderen van de toe passing der pleegkinderenwet. DAT staatssecr. Cals Maandag de Te- levisieraad zal installeren (voorz. prof. mr P. S. Gerbrandy); DAT cand. mr N. H. de Lange te Am sterdam benoemd is tot notaris aldaar, als opvolger van D. J. Graaff. DAT de 40-j. C. Westerdaal uit A'dam bij het lassen in het mangat van een ketel in de Enkhuizer gasfabriek in brand raakte, terwijl hij met olie besmeurd was, en hij ernstig gewond in het zie kenhuis is opgenomen. DAT de Koreaanse onderscheidingen voor o.a. lt.-kol. W. D. H. Eekhout en de reeds gerepatrieerde kapt. W. A. F. A. £lumpkens en dokter j. a. J. van Meurs, beiden uit Den Haag, dezer da gen in Taegoe zijn uitgereikt. DAT E. W. Lamberti uit Valkenburg met zijn drie tochtgenoten op hun we reldreis in het zeiljacht Anna Elisabeth op Hiva Oa in de Stille Zuidzee zijn beland, na de Ned. Antillen te hebben bezocht. DAT de A'damse comm. L. A. A. Co- hen van de Verkeerspolitie gistermiddag terugkeerde van een reis naar Israël, hij op verzoek van de autoriteiten daar verkeersproblemen bestudeerde, voornamelijk in Tel Aviv. Naast de Velserbrug in het Noordzeekanaal werd gisteren een nieuwe zinker gelegd voor de gas- en watervoorziening van Velsen- IJmuiden. De sleep met de zinker, die 150 meter lang is, wordt naar de juiste plaats gemanoeuvreerd. Weer een staaltje Nederlands vak manschap. Relaas van de kapitein Kinhem schoot terecht vuurpijlen al Deense strandwacht begreep signalen verkeerd Pas een volle dag nadat de redding boot van Hvide Sande (Denemarken) op de terugtocht van de Nederlandse zand zuiger Kinhem was omgeslagen, heeft de bemanning van de baggermolen ver nomen dat hierbij vijf man zijn omge komen. „Mijn hart breekt als ik er aan denk dat ik in dit drama een leidende rol gespeeld heb", zei kapitein Auer uit Rotterdam bij aankomst in Esbjerg. Hij was diep onder de indruk, maar gaf te kennen dat hij de noodsignalen volko men terecht heeft gegeven. Toen de Kinhem Zondag in de richting van de kust werd gedreven, poogde de bemanning met een morselamp de den „Tug" en „Tugboat" (sleepboot) naar de wal te seinen, maar antwoord bleef uit- Toen de machines afsloegen, werden drie raketten afgeschoten om dacht van de wal te trekken. Toen enige tijd nadien de wind ging liggen, stond de ankerkabel de kracht van de stroom; het schip was gered- Aldus het relaas van kapitein Auer. Gebleken dat de strandwacht van Hvide Sande uit de noodseinen had afgeleid, dat het schip in groot gevaar was. De rederij deelt nog mede dat het vuurpijl-sein voor sleepboothulp en voor een reddingboot gelijk zijn. De Nederlandse gezant in Kopenhagen zal bij de Deense regering rouwbeklag doen i.v-m. het verdrinken van de vijf redders. De Nederlandse vice-consul te Esbjerg zal de begrafenis bijwonen. Vijftig jaar oude toren wordt afgebroken Schepping van Jos. Cuypers in Helmond (75 m hoog) Een 51 jaar oude toren, schepping vai de bekende bouwmeester Jos. Cuypers, vertoont op het ogenblik reeds zoveel ge breken dat besloten is de toren te slopen. de 75 meter hoge toren van de Heilig-Hartkerk te Helmond, een neo- gothisch bouwwerk, dat met zijn sierlijke orm de stad Helmond beheerst de omtrek zichtbaar is. Jos. Cuypers is o.a. ook de bouwer van de kathedraal van St. Bavo in Haarlem. Schade 60.000 Fabriek uit wrok in brand gestoken Uit wrok over een onbeduidend schil van mening met hun patroon heb ben twee jongens dezer dagen in Asten (N.-Br.) de strohulzenfabriek van J. Goch in brand gestoken. Het pakhuis werd geheel in de as gelegd. De schade wordt op f 60.000 geraamd. De daders die zich tevoren moed hadden ingedron ken, zijn gearresteerd. Het zijn de 19-j. M. P. en de 18-J. J. van H., beiden uit Ontslagregeling voor dienstplichtigen Binnenkort zal weer van kracht wo: den de sinds October 1939 niet mee. toegepaste bepaling, dat soldaten die 35 jaat zijn geworden uit de dienstplicht worden ontslagen (onder-officieren op en officieren op 45-jarige leeftijd). Dit betekent niet dat alle dienstplich tigen, die deze leeftijden bereikt hebben nog in werkelijke dienst zijn, uit de dienst ontslagen zullen worden. Bij legerorder is n.l. bepaald dat de dienstplichtigen, die krachtens willige verbintenis nog in dienst zijn, eerst uit de dienst ontslagen zullen wor den op de dag waarop hun verbintenis eindigt. Wie wel voor ontslag in aanmerking komt. doch wiens blijven op prijs wordt gesteld kan een vrijwillige verbintenis als beroepsmilitair sluiten. Radio-zendstation voor de marine te Ouddorp De bouw van een radiozendstation voor de Kon. Marine in Ouddorp (Goe- reeOverflakkee) is aanbesteed ten kan tore van de Rijksbouwmeester in Den Haag. Laagste inschrijfster was de fa Landbroek te Middelharnis met f98.500 (hoogste f 135 700). Jarenlang praten we al over da Benelux, de economische samen werking tussen België, Nederland en Luxemburg. De grote mogendheden heb ben deze drie landen deswege geprezen en de Benelux geroemd als een voorbeeld voor de economische samenwerking van West-Europa. In eigen land waren de verwachtingen, gezien de mededelingen van de regering, aanvankelijk hoog gespannen. Geleidelijk aan is de waardering voor deze unie ver minderd, waar meer dan eens bleek dat het leven in Nederland daardoor duurder werd. De animo verminderde nog meer toen tendenzen openbaar kwamen, dat de Belgen via de Benelux Nederland een Moerdijk-kanaal wilden afdwingen. Wat de laatste twee weken gebeurd is, heeft de Benelux-gedachte echter een geduchte knauw gegeven. Het feit dat België zijn loonsverhoging via een uit- voerbelasting op staal o.m. verhalen wil op zijn beide partners, is in zo flagrante strijd met de idee van samenwerking, dat men o.i. beter maar niet meer van een Benelux kan spreken. Nederland kan daar nagenoeg geen re presaille-maatregelen tegenover stellen. België is de economisch sterkere. Ook hier blijkt, evenals op het politieke ter rein. dat een unie alleen reële betekenis heeft wanneer die gesloten wordt tussen gelijkwaardige partijen. Is die gelijk waardigheid er niet, dan is de zwakke uitgeleverd aan de sterke. We hebben dat zomer ervaren met de sla en met het fruit. Nu mogen wij twintig millioen opbrengen om de Belgische arbeiders eer loon te geven. Het oude Benelux-grapje: de Belgen de luxe en wij de benen, dreigt wrange werkelijkheid te worden. Kentering Het is een verademing de Russen eens een keer geen „neen" te horen zeggen. Het geeft een zekere opluchting, ïen in Korea, na maandenlange on derhandelingen, eindelijk tot een resul taat komt dat op overeenstemming begint te lijken. Het stemt tot voldoening als ■en aantal geheime zittingen de Rus- bereid blijken samen met de Grote Drie van het Westen in een commissie te gaan zitten. Zeker, die bereidheid is omgeven met allerlei reserves en men is er nog lang niet, maar er is dan toch iets als een begin. En het is allerminst vreemd dat men zich afvraagt of er bij de Sow jet dan toch iets aan het veranderen is, of van een kentering sprake is. We zouden dat graag geloven. Als nu ons hopen toch met vrees gepaard gaat, is dat dan een gevolg van een jarenlang gekoesterd wantrouwen of geven de fei ten daartoe aanleiding? Kan het ook zijn dat deze stap-terug van de Russen slechts schijnbaar is, opdat zij straks beter hun slag kunnen slaan? De dag van vandaag zal het duidelijk maken. Vandaag zal in de politieke commis sie van de V.N. gesproken worden over verkiezingen in heel Duitsland. De Oost- Duitsers (trouwe volgelingen van Mos kou) zullen daar hun standpunt uiteen zetten. Het gerucht gaat, dat zij de veer tien punten (dat zijn even zovele voor waarden) van Adenauer zullen aanvaar den. En wat dan? Kan Adenauer dan nog terug? Wat staat dan het éne Duitsland nog in de weg? Maar als dat gebeurt, waar blijft West-Duitsland dan en Adenauer met zijn politiek? Komt dan het plan-Schu man niet volkomen in de lucht te hangen? En wat blijft er dan over van het plati een Europees leger en van de Wes telijke defensie? Zou een dergelijke situatie, waarbij al lerlei vastigheden zouden worden weg geslagen. de Sowjet niet zeer welkom zijn? Zou dat niet opwegen tegen het minimale accoord in Korea en in de ontwapeningscommissie? (Advertentie) WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: In het Noord-Wes- «I - ten van het land: Overwe- l gend half bewolkt en droog weer. Temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Elders vooral ln de nacht en ochtend op ele plaatsen mist en lichte vorst, maar n de middag ook enkele verspreide op klaringen en temperaturen oplopend tot boven het vriespunt. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. (Opgemaakt te ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1