Maar wij denken er zó over LAOS: een rustig koninkrijk in gistend Oost-Azië Koning Sisavang Vong zes maanden van het jaar in Frankrijk imm Adenauer-Churchill als „trait d'union" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) cresrhanen 1 °ok de be-doeling van het ingezonden gescnapen vfin mevrouw van h.-b., al heeft Met aandacht heb ik het stukje Jeugd zy zjch dan misschien wat laten gaan. gelezen. Als ik het goed begrijip. bekijkt 't was vroeger ook niet alles zo goed. u, schrijver van dit stukje, het leven van Dat er soms wel wat raar met die kin- de mens door de bril van de erfelijk- derbyslag wordt omgesprongen, ziet toch heid. Er is een wet van erfelijkheid, iedereen, al betalen de werknemers een maar dat wil nog niet zeggen, dat er deel zelf. De goeden niet te na gesproken, geen nieuwe factoren bij komen Als Ik heb vroeger thuis ook veel zorgen dat niet waar was zou die gedachte ge- meegemaakt in een groot gezin. Er moet wtldlg deprimerend «-erken. Stel u rich voor alles orde en regelmaat zijn, ook voor: mijn ouders, grootouders en over- °P financieel terrein, grootouders waren slappelingen, dus ben Lelden Mej. C. Smit, Ik het ook. Nu, aan mij de taak hierin St Annahofje 12 verandering te brengen, willen mijn<Zegersteeg). kinderen mensen van stavast worden i_ j j* Hoe moet dat? Ik kan mijzelf toch Kind©rblJSlag ncird nodig net aan mijn haren uit het moeras trek-1 v.n H >,°?r,,aaar"lkidsink 1 s'l ris. huppen e„ atng, hei .evar,1 door. of je nu 15 of 21 jaar bent je bent'è acht kincjeren, waarvan de vader, die jong en dat is fijn. Het is heerlijk jong werkt op een fabriek, een loon van f 45 te zijn Elk mens heeft zijn eigen talen- hee£t Weet u dat die gezinnen heel veel ten. Het is de taak van ouders en andere tekort komen en dat daarin gebrek ge- opvoeders om die talenten op te sporen, j leden wordt? Als de kinderen ^naar bed naar voren te halen. Er zijn mensen met zijn, ziet de moeder een stapel'naai- en veel en er zijn mensen met weinig talen- stopwerk voor zich, waaraan ze tot 12 of ten. Dat moeilijke kind met het ene tot 1 uur zit te werken. Zij gaat dan naar talent moet precies daar wezen waar bed, soms wel met de verzuchting: dat talent nu juist nodig is. Er is geen kwam er voor mij ook maar wat meer meisje geschapen om de hele dag doosjes levensvreugde en meer inkomen. U heeft te sluiten en etiketten op te plakken. Er het in uw ingezonden stuk over vroeger, is waarlijk wel ander werk. dat om hulp Nu, laten we .daarover maar__zwjjgen. roept. Denkt u werkelijk, dat het geest- To®n werd verheffend is voor het kantoormeisje om de hele dag te tikken op zon dood qai 1K 00K ding? Wie van de mens een machine maakt, moet met denken, dat die mens mens blijft. Niemand wordt als ma chine geschapen. Iemand schreef eens: Omdat er één was, die hen om henzelf lief had, zo zijn er velen behouden ge worden Ik meen, schrijver van Jeugd, dat u de jeugd van ons land lief hebt. Aan u dan de taak hierin verandering te brengen Hazerswoude Mej D. L- Vóór alles orde en regelmaat In het stukje Jeugd trof mij bijzonder de gedachte, dat de massamens alles wil hebben, wat hij op het ogenblik belang rijk vindt. Daarmee ben ik het volkomen eens. Hij wikt en weegt niet meer, maar neemt alles wat hem te pas komt. Onze tijd is te luxueus geworden in alle op richten. Wat de een heeft, moet de ander Opvoeden is een moei iedere vader en moeder kan Het is natuurlijk grote groepen van te voeden. En toch zal dat n nop veel móei- hele menigte, om volk opnieuw op willen wij de jeugd van vandaag redden. Het is moeilijk, maar we behoeven het niet alleen te doen. Duizenden Zien het probleem de massajeugd even ernstig in als wij. Het hoéft bovendien niet in één maand of in één jaar klaar te zijn. Hoofdzaak Is, dat men de oorzaak kent, dat men weet hoe verandering gebracht kan wor den; en dat men het grote belang er van voor ons volk zó sterk aanvoelt, dat men bereid is, om er met inzet ran eigen persoon aan mee te werken. Hoe moet dit nu? Door ergenS in een Cf ander clubhuis jeugdleider te worden? Of door predikaties af te steken in de portieken en op de hoeken van de straten, waar deze jeugd zich ophoudt? Zover behoeven we het beslist niet te Zoeken. We kunnen veel dichter bij huis blijven, en met veel meer resultaat ook waarschijnlijk. Het eerste wat we te doen hebben, oni eigen leven volgens goede norm en voorrang vor hogere waarden boven lagere wfiarden inrichten guent volhouden. Vooral op dit laatste komt het aan. Wij moeten zelf de moed hebben om het besef in praktijk te brengen, dat naastenliefdfe, vriendschap, trouw, eerlijkheid en zoveel andere eigenschappen steeds de voorrang dienen boven eigen voordeel. Dit is niet eenroudip, toegegeven, het is de enige redding voor onze sa leving. Zo zelf te leven en het zo onze kinderen te leren! Het tweede middel om onze jeugd de goede weg te wijzen, is: meehelpen om verkeerde wegwijzers op te ruimen Onze samenleving staat er vol van. Over al kunnen we opmerken, hoe kracht macht verheerlijkt worden ten koste 1 recht en liefde. Hoe rijkdom verheven Wordt, tot het enige ideaal. Hoe plezier en genieten bijna „officieel" gesteld wor den boven tevredenheid, genegenheid er respect voor elkander. Films, beeldromans, bepaalde bericht gevingen en allerlei verhalen doen hier aan mee. Verzet tegen deze propaganda voor onjuiste levensnormen is noodzakelijk. Ieder heeft daaraan mee te helpen, maar voor alles is hier verstandig beleid ge armoede geleden tot r van mee te praten, om- een groot gezin ben op gegroeid. Ik heb zelf een gezin met twee kin deren en heb een goed loon. Maar mjjn moet ook van oud weer nieuw maken én we kunnen net met ons vier tjes rondkomen. We zijn heel blij met de kindertoeslag. Ik weet wat op het ogen- gezin van acht tot tien personen kost. Daar is dat vele geld van de kin dertoeslag hard, ja, zeer hard nodig. Ik weet wel, dat de kinderbijslag aan ver keerde dingen kan worden besteed, maar heeft altijd kaf onder het koren gehad. Ten slotte: ik zeg het vaak ge noeg, dat mijn kinderen een behoorlijk leven hebben, vergeleken met ons leven vroeger, maar dat gun ik hun met blijd schap. Nooit en nooit mogen kinderen dat afpemen. Leiden. H. Schoenmaker, Oranjegracht 61. (Van redactiewege bekort). Verkeerd begrepen M\jn stukje was uitsluitend bestemd oor hen met een inkomen van f 600 per maand en meer. Ik ben heus niet afgunstig op die mensen, die de kinder bijslag werkelijk nodig hebben. Maar Ik vraag me toch af, waarom de Christenen tegenwoordig ook hun „rechten" zo op de voorgrond stellen. Arbeid is nog altijd een zegen! Er zijn mensen, die zich al tientallen jaren behelpen met een zeer klein inkomen en voor wie het leven ook duurder is geworden: zij krijgen geen duurtetoeslag. Gaan zij noodge dwongen tofh om een enkele gulden toeslag vragen, dan zijn ze „armlastig". Och, de sociale voorzieningen zijn mooi, maar men moet niet alles naar één kant schuiven. De duurte moet gemeenschap pelijk worden gedragen. Leiden Wed. J. van H.-B. Door ons bekort Red. N.L.C.). Wie blijven er ongehuwd? Het probleem „ongehuwde vrouw", dat zoveel pennen in beweging brengt, is m.l. niet op te lossen. Nederland heeft immers een overschot aan vrouwen. Wie blijven er doorgaans ongetrouwd? Dat zijn die meisjes, die er niet op uit zijn zich op te dringen en degenen, die er z.g.n. minder aardig uitzien. Doch hier ligt naar mijn mening de oorzaak van vele echtscheidingen. Men trouwt te veel op uiterlijke aantrekkelijkheden en houdt veel te weinig rekening met karakter eigenschappen. Ook Is er nog een categorie vrouwen, die ongetrouwd blijft, omdat men tegen het huwelijk opziet, Opmerkingen over altijd klagende huismoeders (zonder hulp) wijzen daar op. Ligt hier echter geen schone taak voor de ongehuwde vrouwen? Kunnen zij zulke gezinnen geen hulp bieden? Niet voor degenen, die niet, maar voor hen die wel jaloers zijn op de getrouwde vrouwen. Nogmaals het probleem „ongehuwde vrouw" blijft. Of is het eigenlijk wel een probleem? Karj de ongehuwde vrouw niet op aller lei gebied prachtig werk verrichten en zo met Gods hulp een zegen zijn voor de maatschappij? W.G. Geen biddend volk Helaas moet worden geconstateerd, dat ons volk geen ernst meer maakt met het bidden en het zich overgeven aan God. Terecht wees de schrijver van het arti kel „Van oorlog en vrede" er op, dat dit de grote oorzaak is van de angst, die velen beheerst. Als ons volk geen biddend volk meer is, zijn er grote gevaren te duchten. God eist bekering en als die er i. verdwijnt de vrees en kunnen wij weer. zingen: Neem goed en bloed ons af, Wij gaan ten Hemel in en erven Koninkrijken. Maar daar is ons arme Nederland vér van éf. Velen leven voor sport en spel en men vertrouwt op Atlantisch Pact en versterking van de defensie. Natuurlijk moet er ook het werken zijn en mogen wij niet blijven toezien, hoe de gevaren naderen Maar het bidden moet aan het werken vooraf gaan, anders heeft ons volk geen dageraad meer C.K. Werknemers.koopwaar Onlangs las ik een verslag van een vergadering van Chr. werkgevers te Utrecht, op welke vergadering de heer Borst Pzn uit Wassenaar onder meer opmerkte: „Wanneer het de bedoeling zou zijn de mensen te verlagen tot een stuk koopwaai. clan zeagen ae Puil. Ch£. werkgevers: Dat nooit!" Wil de heer Borst misschien enkele Chr werk nemers polsen over de manier, waarop zij kort na de oorlog door Chr werk gevers zijn in dienst genomen? Dan kan hij vernemen welke mooie beloften ei werden gedaan en hoe dom die Chr werknemers waren om deze Chr patroons op hun woord te geloven. Ech ter: „Vest* op prinsen geen betrouwen" zegt Psalm 146. Wat te denken van een Chr. patroon, die een mede-Christen in zijn dienst neemt tegen een bepaalc salaris en dat salaris na enkele maanden zonder geldige redenen beknot! Dat is toeh niet het Christendom in de praktijk brengen onder het personeel? Zo maakt men als Christen het- Christendom be lachelijk. Chr. werknemers met zülke ervaringen voelen zich koopwaar En dan nog gekocht.... op afbetaling. F.EN CHR. WERNEMER (Overal schuilt kal .onder hei koren Dus dok onder werkgevers die zich Christenen noemen. Doch dit neemt nie weg, dat het geluid, hetwelk op boven bedoeld congres werd gehoord, een zui ver geluid moet worden genoemd Moge i de daden er zoveel moaelijk. mee in over eenstemming zijn. Red. N.L.C.). Muizen en ganzen I De bescherming van dieren neemt in is land gelukkig een niet geringe plaats Naast paarden en honden worden ook ïze vogels, zoals vinken, mezen, sijzen, lijsters, putters enz. door de wet be schermd. Alleen al het vangen van deze vogels, dus het beroven van hun vrijheid, wordt vooral de laatste tijd met fikse boeten bestraft. Daarom ben ik zo geschrokken van de berichten, dat in de Noord-Oostpolder duizenden wilde ganzen, maar ook hazen, duiven, kraaien de marteldood zijn gestorven door eten van vergiftigd zaad, hetwelk uitgestrooid ter verdelging van muizen Het was toch bekend, dat die ganzen er waren of er konden worden verwacht Want ze komen daar ieder jaar winteren. Hier werd dus zeer on- antwoordelijk gehandeld! Of werkten er weer eens twee diensten langs elkaar heen? Ik hoop. dat deze aan gelegenheid serieus wordt onderzocht. wat daar in die Noord-Oostpolder gebeurde is ontzettend! LEZER. Muizen en ganzen II Het artikel over de tragische dood van duizenden wilde ganzen en andere vo gels tengevolge van het eten van muizen- tarwe geeft men de vraag in de pen. waarom men de muizen niet op een an dere manier bestrijdt. Als de boeren met een stok van 5 cm doorsnee gaten in de grond prikken en daar de korrels in gooien, kui.nen de vogels er niet bij. Bo vendien is het succes veel groter, omdat de muizen daar overdag graag inkruipen om zich op hun gemak te goed te doen. Nog beter is het een. flesje muizen serum aan te vragen bij de Rijks Serum- inrichting aan de Prof. Poelslaan te Rot- t rdam. Dit serum verdelgt alle muizen en voor vogels is het absoluut onschade lijk. Bovendien steekt de muis, die met dit serum in aanraking is gekomen, zijn soortgenoten aan, zonder dat deze zelf bij het serum geweest zijn. G. K. H. Tabak op Nieuw-Guinea Vijf tabaksondernemingen stopgezet. Een grote strop! Of? Zou dat geen geluk kunnen zijn Kan er niet worden geteeld op Nieuw-Guinea? Komt. heren, neemt proef zonder rompslomp! Wie weet. hoe-|-a| veel Nederlanders daarin een boterham u-aarschu' Een Nederlandse stem Hoge commissaris richt aansporing tot trouwe onderdanen „Wordt Indonesiër voor het te laat is" De Nederlandse hoge commissaris in1 Indonesië, de heer A. Th. Lamping, heeft verklaring uitgegeven, waarin hij de Indische Nederlanders aanspoort om hun Nederlanderschap afstand te doen en de Indonesische nationaliteit standpunt o.m. als volgt uiteen: De Nederlandse regering vindt de aan vaarding van het Indonesische staatsbur gerschap voor de zogenaamde blijvers de natuurlijkste oplossing.Nu de optietermijn verstreken is, moet men echter vaststel len. dat slechts een klein deel der blij vers het Indonesische staatsburgerschap heeft aanvaard. Hieruit blijkt wel, dat het. hoe voor de handliggend dit ook moge lijken, voor velen moeilijk is. Bij het prijsgeven van de nationaliteit, die men van geslacht op geslacht bezeten heeft, spreken niet slechts nuchtere en zakelijke overwegingen, doch ook senti ment en geweten. Hiervoor kan hij niet anders dan waardering hebben. Het be treft hier een beslissing, die ook vooi het nageslacht van de grootste betekenis is. De H.C. verzekert echter, dat in Geen jenever vóór het ontbijt Het Nederlandse lid van de Europese consultatieve Assemblée, J. van de Kieft, heeft zijn collega's gewaarschuwd tegen het gebruik van jenever vóór het ontbijt. De Assemblée te Straatsburg besprak de coördinatie van het Europese lucht vervoer, waarbij een der sprekers op merkte, dat passagiers soms met vlieg tuigen van een bepaalde luchtvaartmaat schappij reizen om dingen als de Franse keuken of de Hollandse jenever. Als Nederlander verzeker ik u, aldus de. heer Van de Kieft, dat U, mocht gij besluiten per K.L.M. te vliegen, jenever ngeboden, maar ik mi dat jenever drinken „Bopenjang" wal geeft het Familieberichten uit andere bladen Verloofd: Ch N Meyers en C. A. van Beurden, Scheveningen-Rotterdam. Ondertrouw d:TMvd Broek en B de Jong, Rotterdam-Vlaardingen. Getrouwd: J M Saito en M W Aten, Saó Paulo, Brazilië. Bevallen: Mevr LabanHekkel- man, d„ Hollandia, Nieuw-Guinea. Overleden: J M S Daelmans- Franke, v., 74 j., Bussum; G Bakker, 89 j., Glimmen; J A Stroink, m„ 74 j., A'dam; W J Rodenberg, m„ 68 j., R'dam; Chr M A Meyer, m., R'dam: A Boehner- Pot, v-, 67 j., Ellwangen (Did); M A E v Eldik Thieme, m„ 77 j„ Soest; E M Overeem, m., 68 j., Bussum; A S Chr Schijfsma-Reydon, v., 87 j., Leiden; J D Ph Haalmeijer, m., A'dam; A Ploeg, 68 J„ ScherpenzeeL (Van onzè-correspondent Alfred van Sprang) -VIENTIANE (KONINKRIJK LAOSDecember J)E EIGENAAR VAN HET HOTELLETJE Aux Armes de la Bretagne op het peuterige marktplein, waar de mannen en vrouwen van buiten elke morgen hun producten komen verkopen, neemt een slok van zijn apéritif en veegt met een zakdoek het zweet van zijn voorhoofd. „Het is hier best uit te houden, monsieur„Erg rustig, hè...." „Gelukkig wel. Robert Herry kent het gebied. Als parachutist in het Franse leger heeft hij er een jyiar jaar dienst gedaan. Toen zijn tijd er op zat, heeft hij besloten te blijven om in het burgerleven een bestaan te zoeken. Het is hem tenslotte gelukt om dit huis te veroveren en er een hotelletje annex bar en restaurantje te beginnen. Hotel Aux Armes de la Bretagne is nu het sociaal centrum van Vientiane, waar burgers en militairen elkaar ontmoe ten en iets van de sfeer van een Frans établissement vinden. he; wel weten begrijpen ze ver moedelijk niet wat het betekent. Ze leven onder uiterst primitieve om- Vientiane is een groot dorp. Het is niettemin de hoofdstad van het koninkrijk Laos. De regeringsinstanties zijn er. De Franse commissaris en de Franse territoriale commandant hebben er hun standplaats. Er ls zelfs een Ameri kaanse legatie. En de koning heeft er ook een bescheiden villa hoewel de koninklijke residentie eigenlijk in het diep in het binnenland gelegen Luang- Prabang gevestigd is. Het leven is er rustig. De golf van nationalisme heeft welis- aar ook dit afgelegen gebied bereikt en als gevolg daarvan is het nu een souve- staat, maar dat heeft toch in feite erg weinig veranderingen teweeg gebracht Er is natuurlijk een compleet bestuursapparaat met ministers en politie en een klein leger cn men heeft zelfs al verkiezingen gehouden. De overgang ls echter zonder schokken en in goede har monie met de Fransen gegaan. De meerderheid van de mensen mogen de Fransen wel en dat is ook begrijpelijk, het is uiteindelijk het Franse leger, dat hun bescherming tegen de terroristen n Ho Chi Minh geeft en het is de Fran- regering, die de tekorten van de staats huishouding voor haar rekening neemt. Aim land En die zijn niet gering, want Laos is •n arm land. Koning Sisavang Vong zelf is ook een warm vriend van Frank- al was het alleen maar, omdat hij daar verlichting van zijn rheumati- sche pijnen kan vinden. De oude monarch is dan ook maar zes maanden van jaar in zijn eigen land. De andere maanden brengt hij bij de geneeskrachtige bronnen van Frankrijk door. En als er zeer belangrijke staatszaken zijn, zoals nu het samenstellen va: nieuw kabinet, komt zijn oudste Prins Savang hem daar opzoeken te bespreken. En de bevolking: er zijn maar anderhall millioen mensen in het uitgestrekte maar grotendeels onherbergzame gebied nog niet een standigheden in de woeste bergen dan komt er een deputatie naar bene- :n om trouw aan de koning te betuigen. En dan zijn er de kampongbewoners, di. hun bescheiden huisje van stro heb ben. hun sawah en hun buffel en voor vie de overgang van koloniaal naar zelf- i'.andig bestuur ook. geen enkele veran dering betekend heeft- Het zijn mensen, die in veel opzichten aan de Indonesische tani herinneren: ze zijn goedlachs en hou- feestvieren dan van wer ken. Ze accepteren het leven met een ruime mate van fatalisme en ze hebben stopwoord, dat Oosterse mentaliteit karakteriseert: bopenjang, wat zo veel wil zeggen als wat geeft het i genlijk? Terrorisme genomen tussen beide landen. Er is ech- en zeer druk en vrij grensverkeer, er even een onderbreking geweest de Thailandse marine minister-pre sident Songgram ontvoerd heeft. Nu het r in de Mekong heel laag staat, kan bijna van Vientiane naar Siam lopen door eenvoudig de droge rivierbedding te steken. Verse groenten en levens middelen komen in grote hoeveelheden Thailand en veel Laosianen hebben familieleden aan de overkant van de ri- wonen. En als er ooit sprake zou van een keuze tussen Vietnam en Thailand, dan zal de meerderheid van Laos zich waarschijnlijk voor aanslui ting bij Thailand uitspreken. Maar di* vraag is niet aan de orde. Maar Laos heeft ook zijn zorgen. De Vietminh maakt het eveneens de bewo ners van Laos lastig, al ls het in veel mindere mate dan in Cambodja en voor al in Vietnam. Er valt ten slotte t veel te bereiken voor de communistische groe pen. In de eerste plaats willen de Lao sianen niets van hen weten. De meerder heid van de Vietminh zijn Vietnamezen en de Laosianen hebben een ingeboren hekel aan de Vietnamezen, niettegen staande net feit, dat er duizenden in I land leven, vooral als huisbedienden, beroep waar de Laosianen zelf veel trots voor zijn. Bovendien is er weinig te halen voor de communisten. Het zijn dan ook hoofdzakelijk groepen, die voor fourage of aanvulling in China dwars door Laos trekken. Of koeriers, die instructies in Thailand gaan halen. Dan wel eenheden, die een omtrekkende beweging maken om de Fransen en Viet- namezen op de flank aan te vallen. Ho Chi Minh heeft zo goed als geen invloed in Laos. De Laosianen staan veel dichter bij de Thailanders. In feite: er wonen veel Laosianen in Thailand dan in Laos zelf. De verhouding is ongeveer één op waarschijnlijk Deze situatie dateert uit de dagen, dat onafhankelijk zijn'men de rivier Mekong als grens heeft „Wat 'n wekker, wat 'n wekkerl" Het Koninkrijk Laos bestrijkt met het Keizerrijk Vietnam en het Koninkrijk Cambodja het gebied, dal vroeger Frans Indo-China was. Half zo groot als Frankrijk heeft het vrijwel geheel uit woest bergland bestaande Laos slechts een bevolking van ruim an derhalf millioen zielen.. Het grenst halve aan Vietnam en Cambodja ook aan China, Birma'en Thailand In dit koninkrijk vertoeft thans onze reizende correspondent Van Sprang. Gemoedelijk leven Zo gaat het leven zijn gang. Er zijn twee straten met kleine winkeltjes, waarvan de meesten door nationalistische Chinezen gedreven wor den. Er is een warme bioscoop, waar stokoude films draaien. Er is een café met de veelbelovende naam Tarzan, en verder zijn er nog wat andere drink- gelegenheden, waar men over een glas bier of wijn de schaarse gebeurtenissen bespreekt. De Franse Voorlichtingsdienst heeft ;n leeszaal, waar Franse kranten ter inzage liggen en fotomateriaal een druk van het leven in Frankrijk e de deelstaten geeft. Vijftig meter verder hebben de Laosianen hun eigen voorlich tingsdienst met op het mededelingenbord zulke gemoedelijke, officiële bekendma kingen als: De regering van koninkrijk Laos deelt fabrikanten stoffen mede, dat zij van een Belgische firma een verzoek heeft gekregen het aankopen van Laosiaanse zijde goud, geel en rood ln stukken van min stens 100 meter. Krakende karren met twee trage buf fels er voor en een slapende voerman er op sjokken door de straten. Kale Boeddhistische bedelmonniken ln oranje gele gewaden lopen met hun koperen potten langs de huizen om gaven natura te vragen. Nu en dan knettert politie-agent met een groene baret op een motorfiets voorbij als een symbool van de nieuwe tijd. Maar in de w middaguren zijn de straten uitgestorven omdat iedereen dan siësta houdt ei het donker is komt ook bijna niemand buiten, daar de straatverlichting zo mier is, dat men niets kan zien. Heimwee En de Fransen. De weinige militairen en de ciuiele ambtenaren hebben langzamerhand de stijl van het land overgenomen. Ze leven ln grote, oude huizen, die ze onbevreesd voor dieven open laten staan als ze gaan. Ze winden zich over niets c_ houden van het rustige plattelandsleven temidden van een vriendelijke bevolking. Ze ontmoeten elkaar op alle officiële ge legenheden en een bezoeker van elders valt dan onmiddellijk op. En als de heim- Parijs hun te machtig wordt, de grasbaan even buiten de vliegtuigen starten, die later op Le Bourget landen: naar de wolkenlucht staren, e zich met de gedachte dat j ze toch eigenlijk vlak b\j huts z\jn. Daar na keren ze weer terug vaar Vientiane: het shangri la. waar de mensen rustig en i tevreden leven, prijsgeven van de Nederlandse nationali teit niets laakbaars ls gelegen. Indien men zich door traditie en banden des bloeds aan Indonesië verbonden voelt, acht de H.C. het vanzelfsprekend, dat de historische ontwikkeling ten :an dan in verwis nationaliteit niets anders zien i logische consequentie van de rechtsorde. Wisselingen van sou- vereiniteit hebben zich te allen tijde voorgedaan en aanvaarding van een nieuw staatsburgerschap door de betrok kenen is nimmer als iets verwerpelijks beschouwd. Vooral kan dit niet 't geval zijn, bij aanvaarding van de nationaliteit bevriend land als Indonesië, al dus de H.C. Twee jaar geëist tegen monteur uit Lisse Dood door schuld bij ongeluk De procureur-generaal bij het Gerechts hof te 's-Gravenhage verzocht het hof gisteren de 19-jarige A. I. K. uit Lisse tot jaar jeugdgevangenis te veroordelen, daar hij hem schuldig acht aan dood door schuld en het plegen van een aantal lood diefstallen. Deze twee ten laste gelegde feiten hadden niets met elkaar te maken het zwaartepunt der tenlastelegging lag uiteraard op de „dood door schuld". Als monteur bij een garagebedrijf reed .j in September met een kraanwagen door Lisse. Door verkeerd manoeuvreren verloor hij de macht over het stuur en reed hij het trottoir op, met het nood lottige gevolg dat een juist passerende voetganger tussen d<- muur van een huis en de kraanwagen werd doodgedrukt. K. was niet in het bezit van een rijbewijs. De rechtbank te 's-Gravenhage veroor deelde hem tot twee jaar gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De procureur-generaal was van mening, dat de roekeloosheid van de jonge man grensde aan opzet en dat hij eigenlijk voor galg en rad was opgegroeid. Het reclasseringsrapport velde een gunstig oordeel over hem, doch het rappDrt de politie liet een tegengesteld geluid horen. De jeugdgevangenis zou. volgens de procureur-generaal, van appellant wel licht nog een enigszins bruikbaar mem kunnen maken. Mr Stelwagen uit Leiden, verdediger van K., was niet de mening toegedaan, dat het hof hier te maken had met een vlegelachtige jongeman, die maar raak rijdt. Hem trof volgens spr. zeker schuld, maar met klem verzocht pleiter een mild oordeel over K. te vellen. De uitspraak volgt nog. Onbescheiden blik in huiskamer Leidde tot ontdekking van schilderstuk Toen de heer W. uit Wageningen on langs 's avonds laat door Rotterdam liep, en een (onbescheiden) blik door een ver licht venster wierp, zag hij tot zijn ver rassing dat daar een schilderij hing, het- elk hem zeer bekend voorkwam eer hondenkop. Op zijn verzoek stelde de politie een onderzoek in en wat de man uit Wage ningen gedacht had, bleek juist te zijn: het schilderij was W.'s eigendom. Het bleek in 1944 door de Duitsers gestolen te zijn, in 1944 door een binnenhuisarchi tect uit Megchelen (Achterhoek) weei an de Duitsers gestolen en na de bevrij ding verkocht, tot het tenslotte bij de Rotterdamse familie terecht kw De binnenhuisarchitect is wegens dief stal door de Arnhemse politierechter ver oordeeld tot honderd gulden boete. Cadeaustelsel wordt spoedig wettelijk geregeld Nu het cadeaustelsel door de ver scherpte concurrentie in omvang toe neemt, zal binnenkort bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot regeling in het cadeaustelsel worden ingediend. De ministers Van den Brink en Albregts blijven weliswaar van mening dat deze zaak behoort te worden ge regeld door de publiekrechtelijke be drijfsorganen, maar omdat de instelling an deze organen langer op zich laat •achten dan men eerst had vermoed, vinden zij het gewenst een wettelijke regeling van tijdelijke aard tot stand te brengen. „Simson" en David Voor verdedigers is het blijkbaar zeer aantrekkelijk om in hun plei dooien beeldspraak te gebruiken en waaraan zou men beter voorbeelden kunnen ontlenen dan aan de Bijbei Zo ook een raadsman gistermorgen voor het Haagse Hof, die in korte trekken de geschiedenis van „Sim son en David" verhaalde. Hoe Sim son als het ware tot de tanden toe gewapend, was voorbereid op een tweegevecht maarhet steentje van David vergat. Wij raden deze verdediger aan de geschiedenis nog eens in zijn Bijbel op te slaan en te bestuderen. t\E BUITENLANDSE politiek, op in ternationaal niveau, kenmerkt 2ich \r en meer door een, bij uitstek „zake lijke" instelling. Aan gevoelsoverwegin gen wordt steeds minder aandacht ge schonken. Men kan zulks betreuren, de hergroepering der politieke uer- houdingen, noodzaakt, dat het accent vooral op het rationeel-zakelijke wordt gelegd. Oppositie tegenover deze hou ding zou slechts betekenen, dat men ach ter de nuchtere feiten aanloopt en zelfs bedenkelijke gevolgen kunnen hebben. Nimmer was er een tijdperk, waarin zo snel bestaande bindingen, büuoorbeeld het Westen met de Sowjet Unie. werden opgelost en tevens nieuwe, na melijk die van het Westen met het demo cratische Duitsland, tot stand kwamen. Nog slechts tien jaar geleden, in 1941, mobiliseerde Churchill de Britse gevoe lens tegen de aggressie der nazi-Duitsers. Thans is het dezelfde Churchill, die met de Bonskanselier van het verslagen West-Duitsland de lunch gebruikt en be sprekingen voert over een nauwere alli antie. Deze verbintenis is nuttig voor het gemeenschappelijk verweer tegenover een vijand. Rusland, die, nog slechts zes jaar geleden, de bondgenoot van Enge land was. Als men zich deze feiten realiseert, ervaart men, hoeveel nieuwe aspecten de buitenlandse politiek biedt. De ontvangst, welke dr Adenauer in Engeland ten deel viel. bewijst, dat i hem als partner waardeert e tuigt het vooral ge- het besef, dat Europa zon der de krachtdadige steun der West- Duitsers, uiterst moeilijk te verdedigen zou zijn. Reeds eerder hebben wij er op gewezen, dat Eisenhower, de man van de N.A.T.O.-verdediging te Rome op dit aambeeld gehamerd heeft. Men moet aan nuchtere zakelijkheid, uit zelfbehoud, in de buitenlandse poütiek wel de voorkeur geven, ofschoon het verleden tot voor zichtigheid maant. 'f Verklaard uitzicht Chr. afgevaardigden in Centraal overleg Als leden van d« eind November in gestelde centrale commissie voor georga niseerd overleg zijn door de Chr. Cen trale van Overheids- en Onderwijzend Personeel aangewezen P. Kepinga en E. Buiter. Hun plaatsvervangers zijn D. Rook en H. 't Lam. Spelende kinderen vonden 1 kg goud Kinderen, die aan het spelen waren bij de ruïnes van een oud kasteel, vonden daar een klomp puur goud van 1 kilo. Zij deden de vondst nabij het kasteel Taxenburg in Oostenrijk, en men veronderstelt, dat het goud deel heeft uitgemaakt van de schatten van dit kasteel, dat ln de 16e eeuw ver woest werd. Het goud wacht nu als „verloren voorwerp" op degene, die kan bewijzen, dat het hem toebe hoort. Handig, maai Ged. Staten nemen het niet Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben hun goedkeuring onthouden aan een financiële manipulatie, waardoor de gemeente Hilversum trachtte enkele geldleningen aan te gaan. De raad van Hilversum besloot In Oc tober twee woningbouwleningen aan te gaan, resp. van een millioen en 600.000, tegen een rente van 4 procent. De ge meente verplichtte zich daartegenover echter twee voordeliger geldleningen, die by dezelfde geldschieter waren, resp. tegen 3 pet en 3V43V4 pet, geUJktydig ln haar geheel af te lossen. Dat hield in, dat het nieuwe geld waarerver de gemeente uiteindeiyk zou beschikken, in wezen op een rente van pet kwam te staan. Naar de letter kwam men echter niet uit boven het door de regering toegestane rentegamma. B. en W. willen deze kwestie tot ln hoogste instantie uitvechten en stellen daarom voor in beroep te gaan bij de Kroon, het Duitsland betreft. Echter zijn communistische of pseudo-communistische protestbetogingen tegen Adenauer, zoals deze zich voorde den te Londen en Oxford te betreuren en bovendien zyn ze zinloos. Immers juist een man als Adenauer hebben wij leren kennen als een wegbereider voor de democratie in Duitsland, terwijl hij het ontwakende neo-nazisme met wortel en tak tracht uit te rukken. Juist Adenauer wil voor Bonn de integratie met West Europa en derhalve krachtig meewerken aan het Franse plan-Schu- man (de fusie der Europese kolen- en staalindustrie), en het plan-Pleven. die nende ter vorming van een Europees leger. Dat niet alle leden van zijn kabi net er zo over denken, is niet zijn schuld. In dit verband herinneren wij aan de rede van de Duitse minister voor het Verkeerswezen. Seebohm. maar die be hoort tot de Deutsche Partei. Seebohm veroordeelde het verdrag van Versailles en verklaarde, dat voor zyn partij de Oderlinie geen Duitse grens vormt. Ja, hij zou zelfs te kennen hebben gegeven „te willen buigen voor elk symbool, waaronder Duitsers waren gesneuveld." Hieruit werd afgeleid, dat deze West- Duitse minister dus ook eventueel wen ste te buigen voor het hakenkruis en geen wonder, dat door de Westelijke mo gendheden bij Bonn krachtig tegen deze uitlatingen werd geprotesteerd, terwyl dc socialist Schumacher aankondigde, dat Seebohm uit zijn ministeriële functie moest worden ontzet. Maar, zoals reeds gezegd, Adenauer ..an men moeilyk voor deze onbekookte opmerkingen verantwoordelijk stellen. Voor Europa ls Juist van belang, in hoe verre Adenauer er te Londen in ge slaagd is, de Britten wat williger te ma ten aanzien van de deelname aan federatief Europa. Hoe Uverig men te Straatsburg dit denkbeeld ook tracht te belichamen, dus te verwerkelijken, de tegenstand van verschillende zyden, is nog heel groot. Het is zeker niet naar de zin van Eisenhower en de schepper het Marshall-plan, dat Groot Brlt- tannië bUjft volharden in een minzame sympathie voor een verenigd Europa, op behoorlijke afstand. Als straks Churchill naar Truman en Dean Acheson gaat, zullen de Amerikanen die sterk bekoelde sympathie voor een federatief Europa pogen op te warmen. Hiermede immers hangen zovele dingen samen, als het plan-Schiuman en het plan-Pleven Voor de Europese eenheid is mede funest, dat in West-Duitsland zelf, de leider der Socialisten, Schumacher, oppo sitie blijft voeren tegen het vredescon- tract, hetwelk tussen Adenauer en de WestelUke Geallieerden tot stand is ge komen. Dit vredesverdrag is heel mooi, maar het moet nog altyd geratificeerd worden. Schumacher en andere tegen standers van Adenauer zullen zich daar zeker tegen verzetten. Het gevaar nu is hierin gelegen, dat men van Oost-Duitse zijde telkens weer de gelegenheid za- aangrijpen, om te lokken met het voorst*» van een „verenigd Duitsland". Als h*i echter aankomt op spUkers met koppen slaan, dan geeft Malik niet thuis. Toen de „politieke commissie" der V.N. besloot, zowel West Duitse als Oo-\ Duitse vertegenwoordigers uit te nodi gen voor het vormen van een commisa^i van onderzoek, welke de vrije verkiezin gen in geheel Duitsland zou moeten voor bereiden. heeft de firma Pieck en'Grote- wohl onmiddellijk „bedankt". Russen eri Oost-Duitsers beseffen maar al te goed, dat een dergelijke V.N.-commissle nim mer accoord zou kunnen gaan met toe standen, die vrije, democratische verkie zingen volkomen belemmeren. Het ziet er naar uit, dat de splitsing van Duits land in twee zones nog lange tyd zal blijven. En derhalve is het van Europees be lang, dat West Duitsland geheel, onvoor waardelijk, in de West Europese familie kring wordt opgenomen. De politieke en geestelijke „reclame" van Adenauer» persoonlijkheid te Londen, «fc zoda nig nuttig effect sorteren

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5