De Rijn of de Vliet buiten de Leidse muren was meer aan te bevelen Een schets van vrijage, huwelijk en ?rj geboorte anno 1700 door Boekje over Katwijk ds Poort t 19! NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 Als de bloemen waren binnengehaald Tor i°ngeman, die vroeger zijn oog had laten vallen op een jongedochter, had meer moeilijkheden te overwinnen dan tegenwoordig. Eén van de ■jf plaatsen, waar hij steeds in de gelegenheid was om zijn aangebedene zij het ook op enige afstand gade te slaan, was de kerk. Was de dienst af- gelopen, dan spoedde menig jongeman zich naar de uitgang om nog een ^lirnp van dichtbij te kunnen opvangen en als de jongedochter hem goed Ha gezind was, kreeg hij een kleine groet, die hem het hart in de keel deed zond bonzen. Er bestond nog een andere mogelijkheid voor de ridder om de aandacht te trekken. In de schemer trok hij naar haar ouderlijk huis en b vo1* ii bevestigde vol koortsachtige haast een ruiker aan de deurknop. Vi 8® mogelijkheden. De hw eerste en tevens de gunstigste hij de volgende dag merkte, dat de bloe men waren binnengehaald. De tweede mogelijkheid was, dat de jongeman de bloemen op straat verspreid zag liggen, Hij kon dan beter naar een ander uit- Werden zij toenaderingen gunstig orlt- rangen, dan aarzelde hij niet lang orr prq ijjn uitverkorene voor een „spelevaart" lame door Leidens grachten uit te nodigen of .Groq (wat natuurlijk meer aan te bevelen de Rijn of Vliet buiten Leidens Itadsmuren op te zoeken. Vrienden er vriendinneri werden ook gevTaagd er het jonge gezelschap bracht vol uitge- latenheid de dag of middag door. De minnaar vond op zo'n dag altijd wel ge legenheid de bloem van zijn hart apart te spreken en de grote levensvraag te doen. Zijn de twee het geheel eens gewor den, dan breekt een gelukkige tijd aan. Hij mag haar nu ook 's avonds bezoeken, waarbij de ouders zidh. wat vroeger naar bed begeven dan gewoonlijk om het tweetal niet te storen. En langzaam maar leker nadert dan de dag van het huwelijk. Al vroeg in de morgen worden door apeeljonkers de deurknoppen en de itoep van het bruidshuis en de mooiste kamer met groen versierd- Na de aan tekening in de kerk zit het jonge paar thuis op de versierde stoelen temidden van familie en kennissen om de geluk wensen in ontvangst te nemen. De dag wordt besloten met een feestmaal waar bij een ontstellende hoeveelheid voed- •el en drank wordt gebruikt. Twee weken later is de grote dag van het huwelijk aangebroken. Vrienden, buren en bekenden worden allen ver eerd met een fles hypocras (gekruide wijn), terwijl bruidsuikers eveneens met royale hand worden uitgedeeld. Op het vastgestelde uur wordt de bruid door de bruidegom afgehaald. Te voet of per tentjacht gaat het naar de kerk en wij zien hierbij een traditionele han deling, die reeds van eeuwen her stamt: over de weg (of over de gracht) wordt lint gespannen om op symbolische wijze de bruidegom de weg naar het geluk te versperren. Thuis gekomen van de huwelijks plechtigheid wacht het bruiloftsmaal. De tafel is mooi versierd met slingers en veelal ook met gekleurd zand kunstig bestrooid. Naarmate de avond vordert, wordt de stemming vrolijker. Onder een dans grijpen plotseling de jongeren de bruid en dragen haar naar het bruids vertrek. Waarschijnlijk is dit een vage herinnering aan de bruidsroof. De toe snellende bruidegom kan zijn bruid slechts „terugkopen" door het beloven van een weerom-vetje een z g. na-feestje. Maar nu breekt de storm eerst echt los. Bed, dekens, lakens, kussens, al de geheimen van het slaapvertrek worden begluurd en besnuffeld en eindelijk val len zij ook de bruid zelf aan. Zij nemen haar de sluier af, het lint, het bruids kroontje en zelfs de kousebanden. Deze laatste vooral zijn een begeerde tropei die vol trots aan tafel wordt getoond. De jonge echtgenoot raakt de dolle ben de pas kwijt, als hij net doet of hij zich gaat ontkleden. Nog lang wordt het jonge paar gestoord door het lawaai de feestvierenden en worden zij des nachts met rust gelaten, dan mogen zij nog van geluk spreken. Als huwelijksgeschenk ontving de man steeds een tabakspijp, die met linten was versierd en later in de pronkkamer werd opgehangen of in de porceleinkast werd gelegd om elk jaar op de trouw dag te gebruiken. Ook van vrienden en bekenden werden geschenken, meestal huisraad ontvangen. En dan komt tenslotte de dag, waarop een nieuwe wereldburger zich aandient. Reeds dagen van te voren is het huis in rep en roer, omdat er nu een andere kapitein, op de brug staat. De aanstaande vader is onttroond. Het is nu de baker, die de scepter zwaait. Deze bakers, die meestal niet in erg goeden doen ver keerden, waren er om bekend, dat zij de maaltijden van de heer des huizes duchtig konden aanspreken. Was de nieuwe burger gearriveerd, dan ging de baker vol trots er mee naar de vader om hem zijn spruit te tonen, terwijl haar vrije hand steeds er op bedacht was om de reeds gereed gehou den fooi in ontvangst te nemen. In de Middeleeuwen had de vader namelijk steeds het recht om een pas geboren kind te verstoten zolang het nog geen voedsel in zijn huis genoten had. Dit voedsel, door de vader ge schonken, ging later over in geld om eten te kopen en werd nog later tot fooi voor de baker. Niet zodra was de geboorte een feit of aan de deur werd een ebbenhouten plankje bevestigd, dat met kant was be kleed- Was de baby een meisje, dan werd één helft van het plankje afge dekt. Een briefje aan de deur verzocht de bezoeker om de klopper of trekbel niet te hard te slaan of te luiden in het belang van moeder en kind. Vrienden en bekenden kwamen hun opwachting maken, waarbij de geborene veelal met een penning, later met een geldstukje werd vereerd. De brandewijn ging lustig rond, terwijl ook de traditio nele beschuit met muisjes (korrelige bij een jongen, en gladde bij een meisje) niet ontbrak. L. TASSERON Op nieuwe, frisse wijze Herv. commissie voor buitenkerkelijken houdt weer tal van kerstsamenkomsten Tweemaal een opvoering van het kerstspel van M. Nijhoii De COMMISSIE voor het bijzondere kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente, het werk dat zich speciaal richt tot de van de Kerk ver vreemden, laat in de Decembermaand altijd op bijzondere wijze van zich horen. God is mens geworden niet voor een groep maar voor de gehele wereld. En daarom is het de taak van de Kerk de bevrijdende boodschap van Kerstmis zo ver mogelijk te laten doorklinken. Het bijzondere kerke- werk gebruikt daarbij middelen, die in het pwone werk der Kerk niet uuvoe„g oe. worden gebruikt. Wij denken aan het kerstspel, dat ook ditmaal in net Pr0-1 SChreef dokter Van Liebenstein ook de gramma van de commissie B.K. een belangrijke plaats inneemt. Voor het aperitif breng' onze lift U naar de gezel lige bovenzalen. Tafel reservering aanbevolen. Telefoon K 171024110 Grote invloed van particulier initiatief op volksgezondheid Twee lezingen voor de Leidse sociale zaad VOOR DE LEIDSE SOCIALE RAAD werden gisteravond in De Doelen tw lezingen gehouden over het kruiswerk, de ene vanuit medisch en de andere vanuit sociaal oogpunt. De inleiders waren dokter L. VV. van Liebenstein, w nemend directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst, e heer W. P. Droog, lid van het hoofdbestuur van de Zuidhollandse vereniging Het Groene Kruis. De vergadering stond onder leiding van de wethouder van sociale zaken, de heer S. Menken. Op 20 en 21 December des avonds om uur wordt in de Marekerk het kerstspel van M. Nijhoff „De Ster van Bethlehem" opgevoerd door de lekespelgroep van de afdeling Oegstgeest van de Jonge Kerk. De auteur zelf heeft deze groep al eens zien spelen en was over de kwaliteit van haar spel zeer enthousiast. Medemerking verleent het Oegstgeester Hervormde kerkkoor onder leiding van de heer B. van Luijn. Aan het orgel mr L. Bommel, tijdelijk organist van de Hoog landse kerk. Het spel wordt opgenomen n liturgisch verband. Aan het einde van de liturgie zingt het koor een lied en tijdens dit zingen komen de spelers binnen. De dienst wordt, besloten met het bidden van het Onze Vader. Het ge heel is zo sober mogelijk gehouden. Op 24 December zijn er twee kerst nachtdiensten, een in de Pieterskerk er in de Hooglandse kerk. Voorheen er alleen in de Hooglandse kerk een dergelijke dienst, maar de belangstelling hiervoor was steeds zo groot, dat mer zich genoodzaakt heeft gezien een twee- Clubtentoonstelling van „Het Oosten' iUM kreeg praedicaat „zeer goed" Schoonste inzending was van J. Schipper ged. „Zeer goed". Deze korte commentaar kwam van de bondakeurmeester E. D. Ie Den Conté te Rotterdam, die gisteren van 9 tot half 5 de Inzendingen op de clubten- g! A toonstelling van „Het Oosten" had beoordeeld. Gisteravond werd de expositie ge- Lel' opend en ze zal tot 10 uur vanavond te bezichtigen zijn. De expositie wordt, even- vVC<L els vorige jaren, gehouden in de gezellige cantine van de firma Hartogs en Co., Haag, Hoge Rijndijk 86, erl"'i De heer Hartogs kwam op het aardige Klasse VII, doffers 100-300 km: IJ. t ex. Idee, waardevolle prijzen beschikbaar te Boekkooi; 2 Th. Houthoff,3 J. de Weerd, stellen voor eigenaars van duiven met tiet minst aantal punten. Natuurlijk mo gen ook de prijzen van de winnaars er «ijn. Ondanks de duurte van het duiven- voer, was er een respectabel aantal in zendingen, namelijk 250. Vorig jaar wa ren er 290. De heer J. Schipper ging ditmaal strij ken met de prijs voor de schoonste vogel. Ook ditmaal was de belangstelling voor deze tentoonstelling gisteren al zeer groot. Het „zeer goed" uit de mond van de keurmeester verklaart die belang stelling voldoende. Goede wijn oftewel „Het Oosten" behoeft geen krans. Hier volgen de resultaten van de keuring Oude duiven: Klasse I, doffers boven 800 k.m.: 1. J. Braxhoven; 2. W Nagtegaal; 3. J. Faas; 4. H. J. Kettenis; 2: e.v. J. Roest; e.v. J. Boekkooi en J. Tijl. Klasse H, duivinnen boven 800 km: 1. J. Smits; 2. J. Boekkooi; 3 J. Roest; z.e.v. P Groenendijk; e.v. J. Braxhoven. Klasse Hl, doffers 500-800 km: 1 W. van Ommen; 2 A. Singeling; 3 J. Smits; 4. W. Alting; z.e.v. J. Faas; e.v. J. Tijl en W. van Ommen. Klasse IV, duivinnen 500-800 km: 1 J. Schipper; 2 J. L. de Weerd; 3 W. Alting; Z.e.v. J. Tijl; e.v. A. Singeling en A. ter Haar. Klasse V, 300-500 km: 1 J. Smits; 2 J. Boekkooi; 3 H. J. Kettenis; z.e.v. J. Tijl; e.v. W. Nagtegaal en J. van Leeuwen. Klasse VI, duivinnen 300-500 km: 1. J. Faas; 2 W. Nagtegaal; 3 A. Zwaan; «.e.v. H. J, Kettenis. J. Schipper; e.v. W. Nagtegaal. Klasse VIH, duivinnen 100-300 :km: 1. A. ter Haar; 2 A. Singeling; 3 J. van Leeuwen; z.e.v. J. Roest; e.v. J. Schipper. Klasse IX, onbevlogen doffers: 1. J. de Weerd; 2 J. Pouw; 3 J. Seller; z.e.v. J. Pouw; e.v. A. van Genrijp; e.v. J. Boek kooi. Klasse X, onbevlogen duivinnen: 1. J. Boekkooi; 2 J. Pouw; z.e.v. W. Nagte gaal; e.v. J. Pouw. Jonge duiven: Klasse XI: doffers boven 200 km: 1. J. Braxhoven; 2 J. Faas; 3 J. Schipper; 4 J. P. Groenendijk; z.e.v. A. Singeling. Klasse XII, duivinnen boven 200 km: t J. P. Groenendijk; 2 W. Harteveld; 3 J. Braxhoven; 4. W. Nagtegaal; z.e.v. J. P. Groenendijk; e.v. J. Boekkooi. Klasse Xni. doffers 100-200 km: 1 W. Harteveld; 2 W. Alting; 3 J. Boekkooi; z.e.v. J. Roest. Klasse VIII, duivinnen 100-300 krr^ 1 J,. de Weerd; 2 W. Harteveld; 3 J. Schipper; z.e.v. P. Groenendijk; e.v. J. Boekkooi. Klasse XV, doffers tot 10 km: 1. J. Braxhoven; 2. J. de Weerd; z.e.v. J. de Weerd. Klasse XV, doffers tot 100 km: 1. J. 1. J. Boekkooi; 2 J. Braxhoven; z.e.v. J. Smits. Schoonste vogel tentoonstelling: J. Schipper. Mooiste oude doffer: J. de Weerd. Mooiste oude dulvin: J. Schipper. Mooiste jonge doffer: J. Braxhoven. Mooiste jonge dulvin: J. P. Groenen dijk. de dienst te organiseren. Deze diensten beginnen om 11 uur en duren precies tot twaalf uur, het ogenblik, waarop het medewerkende koor het „Stille Nacht" inzet. In de Pieterskerk zal het Leids Hervormd kerkkoor zingen. Spreker is hier dr O. Norel. In de Hooglandse kerk hoopt voor te gaan ds D. J. Vossers. Medewerking zal hier worden gegeven door het kerkkoor Animo. Om elf uur des morgens vindt op de eerste Kerstdag een „samenkomst voor iedereen" plaats in de Stadsgehoorzaal. De commissie verzocht het mannenkoor „Kunst na Arbeid", dat onlangs ook In een bijzondere dienst in de Pieterskerk optrad, hier te zingen. De leiding van het koor heeft dit verzoek met dankbaarheid ingewilligd. Mr W. A. Kist, directeur van het jeugdcentrum „Oud-Poelgeest" en verbonden aan het instituut „Kerk ei Wereld", hoopt te spreken. Ten slotte vermelden wij, dat er op Oudejaarsavond een dienst voor geheel Leiden in de Marekerk is, waarin ds J. de Wit hoopt voor te gaan. Deze dienst begint om zeven uur. Apostolaat voor leder In een onderhoud met ds D. Kuilman, tijdelijk voorzitter van de commissie B.K., merkte deze op, dat het de bedoeling van de commissie is hun, die van de Kerk vervreemd zijn, in een duidelijke taal het Evangelie te brengen. De „bui tenkerkelijken" verstaan de gewone preek niet meer. Ze wantrouwen de Kerk. We hebben als het ware ons crediet ver speeld, aldus ds Kuilman. En nu moeten we proberen hen op een nieuwe, frisse wijze o.a. door middel van lekespelen, zangdiensten en een enkele maal door bespreking van een bijzondere film ln aanraking te brengen met de bijbelse boodschap. De zangdiensten worden ge houden op aanvraag van het I.K.O.R. te Hilversum. De voorbereiding voor Kerstmis, Pasen en Pinksteren kan op verantwoorde manier door mld- het lekespel geschieden. En een film, die voor de evangeli satie geschikt is, in een bioscoop draalt, wordt op Zondagmorgen door de B.K.- predikant ln de bioscoop deze film be sproken. Maar het blijft niet bij een Dokter Van Liebenstein begon met er op te wijzen, dat de curatieve en de prae- ventieve geneeskunde beide één doel hebben, namelijk de gezondheid van ons volk te verbeteren. De weg die zij bewan delen is enigszins verschillend. Lof bracht spr. aan het particuliere initiatief, dat zeer veel op het terrein van de gezond heidszorg ter hand heeft genomen. Hij wees onder andere op de zorg voor zui gelingen en kleuters. Ook de kraamcen- tra zijn uit het particuliere initiatief ont staan. De praenatale zorg heeft nu een goede kans de plaats te krijgen, die haar toekomt. Met nadruk zei de inleider, dat de specifieke verenigingen alleen daar recht van bestaan hebben waar een kruisvereniging nog niet is opgericht of een bepaalde tak van gezondheids zorg door de kruisvereniging nog niet is ter hand genomen. Aan het personeel en aan het materiaal 'van de kruisverenigingen dienen- hoge eisen te worden gesteld. Uitvoerig be taak van de verpleegster-huisbezoekster. Het is van groot belang, dat zij zich in het gezin op haar plaats weet en dat z\j de levensbeschouwing van het gezin beleeft, want haar werk heeft wel dege lijk ook een geestelijk aspect. Het is niet goed mogelijk, dat de kruisverenigingen zouden worden vervangen door over heidszorg, ofschoon de overheid het werk hier en daar misschien nog iets beter Nadat spr. had gewezen op een in alle opzichten deugdelijke inrichting en toe rusting van het wijkgebouw, verklaarde hü ten slotte, dat voor de gezondheids zorg in het algemeen en voor het werk der kruisverenigingen in het bijzonder nog veel propaganda moet worden ge maakt. Het beste propagandamiddel is het kruiswerk zelf: de wijze waarop vooral door wie het wordt gedaan. Ook de heer Droog wilde er de nadruk op leggen, dat het particuliere initiatief zeer grote invloed heeft gehad op de volksgezondheid. De kruisverenigingen richten zich tot heel het volk en het werk dient door een ieder te worden gedra gen. Het kruiswerk heeft zeer grote re sultaten mogen bereiken. De onbekend heid is echter vaak nog ontstellend. Als men zou weten hoe deze organisatie er van binnen uitziet en hoe zij werkt, zou men ongetwijfeld veel meer propagandist zijn. De heer Droog gaf ook een uiteen zetting van de opbouw van de kruisver eniging. De rekening van de sociale raad over 1950 werd goedgekeurd, alsmede de aan vullende begroting voor 1951. Ook de be groting voor 1952 gaf geen aanleiding ook maar iest te zeggen. Naar aanleiding van de lezingen werden nog verscheidene vragen gesteld. Nu ook in Leiden „fish and chips", de kleine maaltijd Nederlandse visserij kan een ruggesteun krijgen Het cafétariabedrijf „Aurora" aan de Breestraat introduceert in samenwerking het bedrijfschap .voor visserijproduc- in Leiden het voor Nederland nog te weinig bekende product „fish and chips". Dit bestaat uit een portie patates- frites en een flinke moot graatloze rond- vis, die na in een beslagje te zijn onder gedompeld, in een dichte oven wordt gaar gesmoord. Reeds in enkele andere steden introdu ceerde het bedrijfschap deze lekkernij en men hoopt o.a. op deze manier de Neder landse visserij uit de moeilijkheden te helpen. Tevens zal het croquante hapje er toe bijdragen, de vis in ons land tot een volksvoedsel te maken, een plaats, die de vis zeer zeker toekomt. Engeland is ons wat „fish and chips" betreft een halve eeuw voor. Van de totale visproductie wordt daar 60% voor ,fish and chips" bestemd. Bij een staking /an enkele duizenden arbeiders, die in Eerste expositie van Leidse Vogelvrienden De eerste onderlinge tentoonstelling van de piepjonge vereniging „De Leidse Vogelvrienden", die in de kleine Burcht wordt gehouden, mag er zijn. En dat is voornamelijk te danken aan voorzitter W. Zitman, die Avifauna-allures heeft. Hij werkt in dit vogelpark-bij-uitne mendheid en hij heeft er verschillende gedachten udt overgenomen. Zo zijn op de achtergrond van d lières landschappen aangebracht e het midden van de expositie-n prijkt een fraai bassin voor manda rijnen. De tentoonstelling werd geopend door wethouder J- C. van Schaik, die zich zeer waarderend uitliet Reeds meer dan 40 leden is de jonge vereniging rijk, een prestatie, die nog geen der Leidse verenigingen op dit gebied heeft kunnen evenaren. En het aardige is. dat deze leden stuk voor stuk niets onbeproefd hebben gelaten om deze tentoonstelling te doen slagen. De uitslagen zijn: Klasse A, zangkanaries: 1. W. Zitman; 2. J. A. M. Voigt; 3. W. van Oosten. Klasse B, idem: 1. J. A Strijk; 2. A Hillebrand. Klasse C, idem: 1. J. A. M. Voigt; 2. A. Hillebrand. Klasse D, idem: 1. J. N. Sloos; 2. H- J. van Wijk. Klasse E, kleurkanaries: 1. W. Zitman (ver. prijs); 1. K. van Keulen; 2. A. van Rossum (ver. prijs); 2. K. van Keulen. Klasse F, kleurkanaries: 1. K- van Keulen: 2. W. Willemse; 3. P. Verkade; 4. J. van Velzen. Klasse G. volière- en tropische vo gels: 1. Van den Berg, Oegstgeest; 2. J. de Vos; 3. F. Mosseveld; 4. W. v. d. Re ij den. Klasse H, idem: 1. J. A. Strijk. Klasse I. waterslagers: 1. P.' Kuit. Klasse J. idem: 1. en 2. P. Kuit. Klasse K, kuifkanaries: 1. W. Rovers- uit. Het bedrijfschap streeft naar een zeer gereduceerde prijs voor deze kleine maaltijd, die in onze stad met de vele studenten wel opgang zal maken. Voor bedrijven, die aan de eisen voldoen en onder regelmatige controle van het be drijfschap staan, is een embleem inge steld. De vis wordt zonder zout gebak ken, zodat men zout naar eigen smaak kan bijvoegen en ook dieetpatiënten zon der gevaar van het nieuwigheid kun- GEMEENTE LEIDEN Otliciële publicatie INENTING TEGEN POKKEN Op Woensdag 12 December as. wordt op de G.G. en GD., Nieuwe Mare 13 A, van 1415 uur zitting gehouden voor kosteloze inenting van kinderen, jonger dan twee jaar. Trouwboekje of ander identiteitspapier medebrengen. Leiden, 8 December 1951. De wnd. Directeur van de G.G. en GD L. W. v. Liebenstein. AFSLUITING VERKEER HAARLEMMERWEG Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de Haar lemmerweg nabij de overweg, ingaande 10 December 1951, gedurende ongeveer drie weken gesloten te verklaren voor het verkeer in beide richtingen met voertuigen, uitgezonderd rijwielen, en met rij- en trekdieren en vee. Agenda voor Leiden Zaterdag Muziekschool Rapenburg 22, 8 uur: Toonkunstenaarsvereniging, lezing van Caspar Höweler over humor in de mu ziek m.m.v. Leids gymnasiastenkoor; In troductie toegestaan. Schouwburg, 8 uur: de Sleutelspelers brengen „De kat en de kanarie" van John Willard. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Bonte avond (Advertentie) EeD uitkomst zijn onze BETON-KOLENHOKKEN onverwoestbaar, inhoud 7 H.L. Leldsche Schelpkalkbranderij X.V. „TRIO" nuchtere bespreking. Het Evangelie klinkt ongetwijfeld in de bespreking door. Dan willen wij nog wijzen op de drempélgesprekken met het blad De open Deur en de bijzondere kerkdiensten, die eens in de maand worden gehouden. Ten slotte zijn er verschillende cursus- n, catechisaties en contactavonden. Wij zijn zeer verheugd, dat bij het op stellen van de nieuwe Kerkorde duidelijk is geworden, dat het apostolaat niet slechts een opdracht betekent voor en kelen en dat ook de wijkgemeenten zul len worden ingeschakeld om het werk onder de buitenkerkelijken actief ter hand te nemen, aldus besloot ds Kuilman. Zo mogelijk verlenen de centrale com missie voor het jeugdwerk en de cen trale Zendingscommissie voor allerlei werkzaamheden daadwerkelijke steun. Ds Plomp belichtte De betekenis van Groen en Da Costa voor de Hervormde Kerk Ds J. Plomp sprak gisteravond voo Gcref. mannenvereniging „Paulus" de betekenis van Groen van Prinsterer Da Costa voor de Hervormde Kerk. In het, sinds 1816 voor de Hervormde Kerk geldende, algemeen reglement was voor aanstaande predikanten een onder tekeningsformule opgenomen, die voor tweeledige uitleg vatbaar was. Deze for mule heeft veel protest uitgelokt, dat de synode evenwel terzijde legde. In 1841 deed de synode tenslotte een uitspraak, waarin zij zei. onder de leer der Kerk te verstaan dat, wat de geest en de hoofd zaak uitmaakte van de belijdenis. Hiertegen kwam Groen van Prinsterer op, die het adres der zeven Haagse heren waarin om handhaving van de hoofdwaar heden van het Evangelie en als middel daartoe handhaving van de drie formulie ren van enigheid werd gevraagd. Da Costa deed met dit adres niet mee, omdat, naar hij meende, de Kerk niet mocht binden aan deze formulieren, daar, zo zeide hij, een belijdenis voor onze tijd er één onze tijd moet zijn. Groen zag de Kerk als continue voort zetting van die der 16e en 17e eeuw en wilde daarom handhaving van de kern waarheden der drie formulieren. Da Costa wilde, hoewel hij persoonlijk ach ter de drie formulieren stond, van een bindend verklaren dezer formulieren niet weten. Hij was van mening, dat Gods Woord alleen de Kerk van alle onware opvattingen zou zuiveren. Er loopt een lijn van Groen naar de doleantie, zoals er in zekere zin ook een lijn loopt van Da Costa naar de Hervorm de Kerk van vandaag. Toch is er verschil, want Da Costa stond persoonlijk achter de drie formu lieren, iets wat men van de opvatting in de Hervormde Kerk niet altijd kan zeggen. Ds Plomp eindigde met de wens, dat de Geref. Kerk met de Hervormde Kerk eenmaal de eenheid moge vinden in de aloude reformatorische Kerk. Na het werk van ds Pars (1745): „Rondom de oude Rijnmond" Er zijn in den lande veel mensen, die er een gewoonte van maken, elk jaar minstens één bezoek aan Katwijk aan Zee, het oude dorp aan de Rijnmond, te brengen. Die regelmatige bezoeken worden meestal in de vacanties af gelegd en zij zijn zeker niet altijd te herleiden tot het onderhouden van een familiecontact. Katwijk aan Zee heeft nu eenmaal de voorname eigenschap, vreemdelingen aan te trekken en die vreemden kunnen zich in zijn milieu zo thuis gevoelen, dat de indrukken blijven leven. was in alle opzichten het centrum van het dorp. Aan de visserij worden niet minder dan Tot deze categorie Katwijk-gangers behoort ook onze medewerker ds W. A. Poort, predikant van de Hervormde Kerk te Nijmegen-Hees. Gedurende een kwarteeuw heeft hij Katwijk jaarlijks bezocht. In hem begon onweerstaanbaar een zekere liefde tot de zee en tot het dorp aan de oude Rijnmond en zijn in woners te groeien. Zijn gevoelens ten aanzien van Katwijk werden langzamer hand zo duidelijk, dat hij er toe gedreven werd een boek te schrijven. Over Kat wijk: zijn ligging, zijn visserij, zijn bad' leven, zijn traditie, zijn stoere geest en zijn eigen historie. En de wetenschap, het laatstverschenen geschrift, dat zich grotendeels wijdt aan Katwijk al leen, dateert van 1745, toen de tweede druk uitkwam van een werk van ds Adrian us Pars, was voor ds Poort een aansporing om in een lacune te voorzien. Scheveningen kan wijzen op zijn „Ge schiedenis van Scheveningen", versche len in 1926, en Noordwijk op zijn .Noordwijk in de loop der eeuwen", dat in 1928 het licht zag, maar bij Katwijk gaapte er een vacuum van meer dan ree eeuwen. Katwijk aan Zee is met dit nieuwe werkje geluk te wensen. Objectief heeft ds Poort het Katwijkse leven met zijn vele aspecten aan een beschouwing on derworpen. En wat hij ln zijn studie over Katwijk heeft gelezen, onderzocht, gezien en gehoord, is in het boekje op populaire wijze bondig weergegeven. In het voor woord wijst de schrijver er al op, dat volledigheid ln menig opzicht een vrome 2st blijven. Bij het lezen wordt dit duidelijk. Wij denken aan de folklore aan de plaats en de ontwikkeling van de Kerk in deze merkwaardige samen leving, onderwerpen, die men tevergeefs ln het boekje zal zoeken, maar waarover andere medewerker, de heer Nic. Beelen, reeds zoveel in ons blad schreef. Het eerste hoofdstuk is gewijd aan het ontstaan van het Rijnmondgebied en zijn vroegste nederzettingen. De schrijver komt tot de conclusie, dat in de dertien- misschien reeds in de twaalfde eeuw het tegenwoordige dorp Katwijk aan Zee moet zijn ontstaan. In het hoofdstuk „Het dorp aan de Rijnmond" wordt verteld, dat het dorp aanvankelijk, in de Middeleeuwen, een verzameling van eenvoudige vissershut ten was en dat eerst de bouw van een St Andrleskapel ten behoeve van de vis- heeft geleid tot een eerste dorps structuur: een kerkplein, waarop enige korte, hier en daar met huisjes omzoom de karresporen uitmondden. De voor naamste weg was daarbij wel de Zuid- straat, die aansluiting gaf aan de weg naar Katwijk-Binnen. Merkwaardig is, dat de kapel sinds de veertiende eeuw de kruiskerk (Oude Kerk), niet aan zee lag. Tal van huizen scheidden de kerk van het strand, Zij 34 pagina's gewijd. Een groot aantal In teressante gegevens maakt dit hoofdstuk bijzonder lezenswaardig. De bomschuit was aanvankelijk een schip van 7Vi me ter lengte. Nog in 1832 was dit formaat algemeen. Na 1850 werden de afmetingen gestadig groter. In 1890 was er een lengte van ruim elf meter. De strand- schuiten van Katwijk voerden omstreeks 1740 een keer 80.000 stuks schelvis per etmaal aan. Ondanks het ontbreken van een eigen haven beperkten de Katwijkers zich toch niet tot de vaart met strandschui- ten. Reeds in 1503 rustten zij elf h twaalf buizen uit, die meer geëigend waren voor grote reizen tot onder de Engelse en Schotse kust. De Katwijkse buisvaart van de vijftiende en zestiende eeuw vond plaats van uit Rotterdam, Delfshaven Schiedam. En zelfs waren er Katwijkse haringkopers-reders, die in het begin van de Republiek hun hele bedrijf naar de Rottestad overbrachten. Na 1850 strekt de Katwijkse haringvisserij zich over steeds grotere gebieden uit. De eerste wereldoorlog bracht ook de uit sterving van de bomschuit. Het hoofdstuk „Katwijk Rijnmond" behandelt verschillende uitwaterings projecten en schenkt ook even aandacht aan het feit, dat door het rijk voorlopig geen gelden zullen worden uitgetrokken voor een haven. En ten slotte kan men Iets lezen over de Rijnmondse stranden Katwijk als badplaats. Wij citeren: Na de tweede wereldoorlog lag het ge hele zeefront van Katwijk aan Zee plat. Zoals een badgast na hevige zonnebrand vervellen gaat, zo was het zeefront van Katwijk gaan vervellen: een nieuw ge zicht had het gekregen. Zonder hotels, zonder villa's; klein en onaanzienlijk, omdat zijn eenvoud van achter alle grootsheid plotseling in het volle zon licht was gekomen. Démasqué. Maar desondanks: badplaats blijft het. Reeds ln 1947 slaagden de onverdroten Katte kers er ln, ondanks het schreeuwend te kort aan woonruimte, weer voor 7000 badgasten onderdak te vinden. Het boekje „Rondom de oude Rijn mond" ls verschenen bij boekhandel- drukkerij Van der Lee te Katwijk aan Zee. De uitvoering voldoet uitstekend aan de eisen. Men zou het alleen al willen bezitten om zijn prachtige oude afbeel dingen. Dertig mille voor Spaanse Protestanten Professor G. Wisse te Doorn, die enige tijd geleden een actie ten behoeve van de Protestanten ln Spanje ls begonnen, heeft reeds meer dan 30.000 voor dit doel ontvangen. Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedie met „Liefde en zwarte kunst". Chr. Sociale Belangen, 8 uur: drs C. Sanders spreekt voor de Chr. besturen bond over de school- en beroepskeuze en wat daarmee samenhangt. Dinsdag Rijksmuseum van oudheden. Rapen burg 28, 8 uur: dr M. E. Mariën uit Brus sel over de La-Tène-tijd ln België. Casino, 9.15 uur: de Indiase film Mira voor de K. en O.-filmstudiekrlng. Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedie met .Liefde en zwarte kunst". Woensdag Schouwburg, 8.15 uur: .Kinderen zijn kinderen" door Comedia voor K. en O. Vervoer van emigranten De Burchtzaal was gisteravond stamp vol emigratie-belangstellenden. Lissone- Lindeman had nl een filmavond aan gekondigd, waarop ook de vervoers mogelijkheden naar de emigratie-gebie den zouden worden besproken. En dat schijnt ook in Leiden een nijpend pro bleem te zijn. De directeur van het Leidse bureau, de heer J. H. Koch, waarschuwde de aanwezigen, dat er géén inlichtingen over de landen zélf zou worden ver strekt, omdat deze voorlichting in han den is van officiële instanties, zoals de Stichting Landverhuizing, het geweste lijk arbeidsbureau en de emlgratie- verenigingen. Dat moest wel om beun hazerij tegen te gaan. Spr. waarschuwde ook tegen artikelen in couranten, of deze nu optimistisch dan wel pessimis tisch over een bepaald land oordelen. De heer Koch noemde het van het aller grootste belang, zich met een passage bureau in verbinding te stellen, zodra het dossier voor emigratie in orde la. Voorts gaf hij een overzicht van de ta rieven. waarbij bleek, dat de reis per vliegtuig niet zoveel duurder en in an dere opzichten aanmerkelijk voordeli ger is. Hierna werden zei films vertoond. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Jannetje C, d v C van Schoonderwoerd den Bezemer en G J Beij; Geertje, d v A Kuijt en G Paap; Jozina H A, d v C de Kooter en A Hol stege; Paula G W, d v P P van den Berg en M A Driessen. /e rieden: C D Ouwehand, wedn., 85 jr; J Steenvoorden, wedn., 85 jr; Th Ph Volkert, wedn., 72 Jr; J Tielemans, wedn. 83 jr; D J Braggaar, man, 68 jr; C van Rijnsfoergen, wed. v Van Kampen, 76 jr. Een dokter nodig De Zondagsdienst der hulsartsen wordt morgen waargenomen door de dokters Langezaal, Nieuwzwaag, Sneep en Ver- brugge. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 8 Dec. 13 uur tot Zaterdag 15 Dec. 8 uur waargenomen door apotheek Van Drie- i, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Samenwerking Philips en Columbia (platen) De gramofoonplaten-lndustrie Columbia Record Inc. in de Verenigde Staten heeft met Philips' Phonografische Industrie te Baarn een overeenkomst gesloten voor het wederzijds exploiteren van het reper toire. Deze overeenkomst zal op 1 Januari a.s. van kracht worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3