ïlieuiuc gtihsctfe GTuuranl „B0PENJANG" - wat geeft het? Verscherpt de conflict tussen Britten en Egyptische politie Over wegruimen van obstakel, dat watervoorziening belemmert Amerikaan wist niet, dat hij hier geen goud mocht invoeren Na de lijn op Tokio nu dienst op Sydney geopend DR Wist U Europees leger ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal: 1 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIÊN: 0.18 per mlllimeteT (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9300 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5lantt>astidi is ghfbleofn tngn hert la tegfjenspoet" Spoedzitting kabinet te Cairo DE VERHOUDING tussen Engeland en Egypte in de Suez Kanaalzone neemt steeds scherper vormen aan. Het Egyptische kabinet kwam, volgens Reuter, in spoedvergadering bijeen, hetgeen op Vrijdag ongebruikelijk is, want dat is de Mohammedaanse rustdag. De Britten hebben een tweede verzoek van Cairo verworpen, om niet over te gaan tot het opruimen van een 75-tal Egyptische woningen, die een obstakel vormen bij de aanleg van een drinkwater-installatie in het gebied van Suez. Het kabinet heeft de Egyptische politie opdracht gegeven, zich met geweld te verzetten tegen de Britse plannen. Maar generaal Erskine heeft bepaald, dat vanmorgen om acht uur absoluut met de opruimingswerk zaamheden moet worden begonnen. De Britse 16e brigade valscherm- Jagers, is naar het gebied van Suez gezonden, om de drinkwaterinstal laties te beschermen, die in feite afgesloten zijn van de rest var Engelse garnizoen. Het gaat dus hard tegen hard. Ibrahim Farag Pasja, de wnd. Egyptische min. Buit. Zaken, heeft de Engelse am bassadeur Stevenson gewezen op de ern- itige gevolgen voor de betrekkingen tus- beide landen, indien de Britse auto riteiten het plan tóch doorvoeren. De Engelsen staan echter op het standpunt, dat de uitvoering noodzakelijk is voor de algemene veiligheid der manschappen. Generaal Erskine heeft er de nadruk op gelegd, dat geen moeilijkheden wor den gezocht, maar als de Britten moei lijkheden ontmoeten, dan zullen deze het hoofd worden geboden. Erskine heeft zich niet uitgelaten over de maatrege len, die hij zal nemen, als gewapende Egyptische politie zich op het terrein der werkzaamheden vertoont. Maar ieder, aldus verklaarde hij op een persconfe rentie, zal de ernst van de situatie be grijpen, aangezien de waterzuiverings installatie elke dage circa 2.700.000 liter water verliest door gebrek aan het no dige materiaal, om de door bommen der terroristen aangerichte schade te herstel len. Inmiddels zijn ook alle pogingen, om de havenarbeiders van Port Said te be wegen, het laden en lossen van niet- Britse schepen te hervatten, mislukt. De arbeiders blijven solidair met hun col lega's te Suez. Over en weer blijven Britten en Egyptenaren elkaar nota's stu- In antwoord op een Brits protest heeft Cairo een nieuwe nota doen over handigen. Hierin wordt betoogd, dat bij dt^botsingen in Suez, de Britten met machinegeweren hadden geschóten, ge dreigd mortieren te gebruiken, en zelfs dum dum"-kogels niet versmaad. Hi 'an is het gebruik officieel verboden bij internationale conventies. Opnieuw wordt aangedrongen op de ontruiming van Port Said, Ismailia Suez. De situatie in Egypte is mede bui tengewoon onaangenaam, door de zware egens die in de Nijldelta zijn gevallen. De vliegvelden Almaza en Faroek zyn buiten gebruik. Ook het spoorweg- autoverkeer heeft ernstig van de o stromingen te lijden. Vermelden w(j nog. dat de Egyptische in. van Buit. Zaken, alle diplomatieke vertegenwoordigers van Egypte Europa, naar Parijs heeft ontboden :n bespreking. In verband met de verscherpte toestand de Suez Kanaalzone, heeft volgens eer later Reuterbericht de Egyptische rege ring in Cairo en Alexandrië de noodtoe stand afgekondigd. direct-offset circulaires, brieven, uitnodigingen, kaarten vari-type zetmachines met alle mogelijkheden* chemie, oude talen, wiskunde, enz. foto-offset voor kleine en grote aantallen in één dag gereed lichtdruk voor grote formaten en kleine aantallen rétocé voor kleine formaten en kleine aantallen klaar terwijl U wacht klaar terwijl U wacht micro-kaart micro-film goedkoop - zakelijk DE JONG, Minister Stal legen Churchill Oorlogsgevaar is niet verminderd Duizenden vrouwen nodig voor luchtwachtdienst De verklaring van Churchill dat hij het Oorlogsgevaar verminderd acht, beschouw ik als een mededeling van een politicus. Ik heb geen aanwijzing dat enige ver betering in de toestand aanstaande is verklaarde minister Staf gisteren op een persconferentie. De minister deed opnieuw een ernstig beroep op allen die daartoe in staat zijn om zich te melden voor de Nationale Reserve. Men streeft naar een Nationale Reserve van 16.000 man (tot dusverre hebben er zich 8 a 9000 aangemeld), een luchtwachtdienst van 6 a 8000 man, 1000 k 1800 vrijwilligers voor de luchtdoel- artillerie en 1000 man grensbewaking. Het korps Luchtwachtdienst K.L.D. (Kijken, luisteren, doorgeven) heeft en kele duizenden vrouwen nodig voor het in kaart brengen van naderende vlieg tuigen in de commando-centrales van de luchtverdediging. Deze vrouwen worden, zoals we reeds meldden, ingedeeld bij de Milva (militaire vrouwenafdeling), de nieuwe naam voor het V.H.K. In vredes tijd zullen voor de luchtwachtdienst 1700 Milva's nodig zijn, onder enA peegsters Zwitserse (snikkend) in vrijheid Drietalige rechtzaak in Rotterdam, wegens smokkelen van 23 kilo goud (Van een onzer verslaggevers) EEN ZWIJGENDE, bleke Amerikaan, een rad Frans sprekende, nerveuze Zwitserse, getuigen in het groene uniform van de douane gestoken, snel vertalende tolken, een scherp luisterende rechter, vragen stellende advocaten, met als niet zichtbare achtergrond de glans van goud, zuiver goud, ter waarde van f 125.000. De economische rechtbank te Rotterdam behandelde gistermiddag de geruchtmakende goudsmokkel, waarby de 60- jarige im- en exporteur H. .E. R. uit New York en de 48-jarige G. V.-C. uit la Chaud de Fonds waren betrokken. De Amerikaan was ten laste gelegd op Gisteravond vertrok van Schiphol de eerste K.L.M.-Constellation, n.l de „Arnhem." in de nu geregelde luchtlijn Amsterdam—Sydney. Bij het vertrek waren ook aanwezig de Australische ambassadeur in Nederland, Mr Alfred Stirling (rechts) en de bekende vlieger, commodore Moll (links). Zij zijn hier in gesprek met de directeur der K.LM., dr Plesman. 17 September j.l. door bemiddeling de andere verdachte 23 kg te hebben in gevoerd. Hy zou de dame, die op de be wuste dag in September met de Wester- gevlogen was". „Zij kende de Amerikaan al lang en ls op zijn uitnodiging op 1 Augustus naar Amerika vertrokken Bij haar terugtocht vroeg hij haar de koffers mee op de boot te nemen daar hij dam in Rotterdam aankwam, drie kof- zelf naar Europa kwam vliegen. Zij is fers. waarin het goud zat. hebben mee- een zielig burgermeisje, en haar enige gegeven. Voorts zou-hij drie dagen daar- De Arnhem gisteren gestart oorlogstijd 8300, onder 2700 verpleegsters. De meeste van deze vrouwen zullen in haar eigen woon plaats kunnen blijven en slechts enkele uren per dag dienst doen. Voor de lucht doelartillerie hebben er zich reeds enkele duizenden aangemeld. Vóór Kerstmis Nederl. hulp naar Italië In overleg met de liga van Rode-Kruis verenigingen te Genève is bepaald dat Nederland naar de watersnoodgebieden Van Noord-Italië zal zenden: chocolade, corned beef en gecondenseerde melk. De orders zijn onmiddellijk bij de Neder landse industrie geplaatst. Vóór Kerstmis zullen de goederen naar de rampgebieden kunnen worden gezonden. Klok blijft voorlopig nog in Uitgeest Bod van Amerikanen te laag Over het lot van de ruim drie eeuwen oude Hemony-klok van de Hervormde kerk in Uitgeest, waarvoor de New York- fce Alfred University twee nieuwe klok ken en ƒ10.000 aan contanten heeft ge boden, is nog niets beslist. Ruim negen tig lidmaten van de gemeente van ds mr G. D. Boerlage zyn gisteravond in de kerk byeen geweest om hun oordeel de kerkvoogdij kenbaar te maken. Er bleken drie stromingen te zijn: de eerste wil wel op het bod ingaan; de tweede in geen geval en de derde wenst een hoger bod. Want voor 10.000 zet men geen nieuw jeugdhuis op en daar voor zou het geld bestemd worden. De Uitgeester klok heeft een bewogen geschiedenis achter zich. Zowel tijdens de Franse als de Duitse bezetting is de klok gevorderd en weggehaald. In 1944 be landde het kostbare stuk bij het trans port naar Duitsland op de bodem van het IJsselmeer in een met vele klokken R A. PLESMAN, president-direc teur van de K.L.M., stond voor de tweede maal deze week achter de microfoon om afscheid te nemen van een bemanning, ditmaal van de K.L.M.-Constellation Arnhem, die gisteravond om zeven uur startte op Schiphol voor de 20.000 km lange tocht naar Sydney. .Reeds in 1938 vlogen we naar Australië", zo zeide dr Plesman. „maar toen duurde de reis zeven en een halve dag, nu drie dagen Het tarief is echter verdubbeld. Ik hoop", zo vervolgde de heer Plesman, „dat we in het jaar 2000 Reis duurt half zo lang als in 1938, maar is tweemaal zo duur Vier maal is viiegrechf jLS de Constellation Arnhem Maan dag in Sydney is aangekomen, zul len de inzittenden worden begroet door oa. de consul-generaal in Australië, jhr mr G. R. G. van Swinderen. Het is gebleken dat jhr Van Swinderen in zijn loopbaan niet voor het eerst als inds consulair ambtenaar de aankomst van een eerste ü-vliegtuig op een nieuwe lijn 'Hij begroette n.L in 1938 de eerste K.L.M.-machine van de lijn Amster damKaapstad in Kaapstad, toen hij aldaar in consulaire dienst werkzaam was; in 1946 die van de lijn Amster dam—New York te New York en in 1948 het eerste toestel van de lijn AmsterdamShanghai in Shanghai. ook zoveel landingen hebben gemaakt op deze lijn als thans te Londen, waar we 25.000 landingen maakten". De Arnhem vervoert 39 passagiers, on er wie vijf kinderen. Minister Wemmers sprak er zijn vreug- s over uit dat de vlag van de K.L.M. u ook onder de ogen komt van al landgenoten die in Australië een iteeuw vaderland hebben gevonden. Kol. G. Pruys, hoofd van de afdeling Sociale Zaken en Personeelszorg van het ministerie van Oorlog, bood dr Plesman ;ns de minister een plaquette aan ter ;enheid van deze vlucht. De gezag voerder van de Arnhem kreeg een zilve- medaille en de bemanningsleden eec bronzen medaille. Om precies zeven uur rolde de Arn hem naar de startbaan, toegejuicht door velen. Grenswinkelierljes kopen honderden kilo's boter De Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond F.N.Z. heeft scherpe maatregelen aanbevolen tegen de botersmokkel. De bond wenst een strook langs de grenzen van 10 tot 20 km diep, waarbinnen tus sen- en kleinhandelaren en verbruikers niet meer dan een redelijke voorraad boter in voorraad mogen hebben. Zo kan reizende met de trein van Amster dam naar Brussel, 7 kg goud hebben uit gevoerd. De vrouw was ten laste gelegd de 23 kg goud te hebben Ingevoerd De .'merikaan beleende het'tefi laste gelegde, maar hij zei er verschillende malen bij, niet geweten te hebben, dat er in Nederland geen goud zonder v gunning mocht worden ingevoerd. „Maar waarom verstopte U het dan zorgvuldig in een dubbele zijwand?" „Omdat het niet uit Amerika mocht worden uitgevoerd". De officier van Justitie ning, dat verdachte het goud opzettelijk had ingevoerd. Hij zette de vrouw op de Westerdam nam zelf het vliegtuig en ar riveerde hier enige dagen eerder dan zij. Vervolgens ging hij haar op de 17e Sep tember afhalen van de boot en toen hij zag. dat het mis liep, stapte hij niet naar de douane, doch naar een advocaat. Als hy zoals hij thans beweert van mening was geweest, dat het goud hier kon worden Ingevoerd, had hU toch rustig naar het douanekantoor kun- stappen en zeggen: „Dat goud is van my". De els luidde een jaar gevangenisstraf met aftrek en verbeurdverklaring van het goud. „Merci beaucoup" Vervolgens verscheen de Zwitserse in de zaal. In rad Frans vertelde zy niet geweten te hebben, dat er goud in de koffers zat. De officier van Justitie eiste zes maan den met aftrek. „Zy was te laconiek toen de douane het goud ontdekte en zij heeft verklaard tydens haar overtocht het ge voel te hebben gekregen, dat er iets met de koffers aan de hand was", aldus de officier. Haar raadsman, mr F. A. M. Cavadlne, was van mening, dat zyn cliënte „er in Minister Lieftinck Maandag naar Ver. Staten Minister Lieftdnck vertrekt Maandag naar de Verenigde Staten. Hy zal daar ■besprekingen voeren over de aflossing van de derde lening, die de Amerikaanse export-dmporfibank sinds de oorlog ons land verstrekt heeft. December Flauwe telefoongrap is opgelost De K.R.O. is er thans achter geko men, wie Dinsdagavond de flauwe grap uithaalde om zich telefonisch te melden als een der prijswinnaars van de actie voor het Katholiek Thuis front. Zoals men weet, zei deze man in het gesprek (dat uitgezonden werd) dat hij J. W. ran Deventer ui! Leiden was en deelde hij mede dat hij de gewonnen f4000 terug gaf. Een veehouder uit Schalkwijk blijkt deze onfraaie streek te hebben uitge haald. Dat had hij later in het café te Schalkwijk verteld aan wie het maar weten wilde en zo kwam het ook de K.R.O. ter ore. Toen de K.R.O. de man opbelde, bleek die zijn eigen grap nog „lollig" te vinden ook. Twee jaar geëist tegen kapper van Een Laat zijn gezin in de steek Tegen de na zyn faillietverklaring naar Antwerpen uitgeweken „wonderkapper" van Een. M J. van R., is gisteren in Assen (by verstek) twee jaar .geëist. Hij was enkele weken geleden veroordeeld zijn gezin te onderhouden met een by- drage van f50 per week Zyn. vrouw, die bij haar ouders inwoont, heeft echter nog geen. cent ontvangen. Uitspraak over fout is, dat zij te veel vertrouwde". Ten slotte vroeg hy onmlddeliyke Invrijheid stelling, welk verzoek de rechtbank in willigde. Toen de tolk haar duidelijk maakte, dat zy nu vry was, liep zy snikkend naar het hekje. „Merci beaucoup, merci,'veertien dwen, merciI De president van de rechtbank gaf de Uitspraak in beide zaken op 19 De- officier van Justitie in overweging de uit- cember a.s. 'levering i de verdachte te verkrijgen. Spelletje in café's Wedden om f 1000 welke regen drup 't eerst beneden was Gokken bij paardenrennen, klaverjassen om geld en belasting ontduiken v.en rechtzaak tegen de 46-jarige (niet gedetineerde) Amsterdam mer zonder beroep M. C. B., waarbij belastingontduiking, gokken bij cour ses, klaverjassen om geld en zelfs roulette ter sprake kwamen, is giste- in Amsterdam drie maanden ge- eist wegens onjuist invullen van twee aangif tebil j etten. B. had geld in een Utrechtse N.V. ge stoken. Hij stond op de loonüjst en ont ving een salaris van 3000 per jaar. Dit was echter fictief en gold als vorm van rente voor het geleende geld. Dit bleek by een accountantsonderzoek. B. had op- gegevei voor de jaren '46 en '47 als zui ver inkomen resp. 2980 en 3000. In werkelykheid moesten deze bedragen naar schatting luiden 19.850 en 13.600. B. verklaarde geld te hebben gewon nen uit legaal en illegaal gokken op de courses in Duindigt en Utrecht, klaver- jasspelletjes en pokeren met een zekere P. Deze laatste is voortvluchtig; hy wordt gezocht wegens oplichting. De verdachte zei dat hij op een middag wel eens 16.000 gulden van P. had gewonnen; deze moet naar zijn schatting een half millioen heb ben verloren. Ook was wel voorge komen, dat als beide mannen in een café zaten en het begon te regenen, daar een weddenschap werd afgeslo ten om f1000, welke van twee be paalde regendroppels op de ruit het eerst de grond zou bereiken. Een belastingambtenaar deelde als ge tuige nog mede dat verdachtes naam voorkwam op de ledenlyst van Haagse speelclub en zyn broer eer kend roulettespeler is. Maar B. ontken de ten stelligste dat hy roulette had ge- De navordering van de belasting zal ongeveer 3000 bedragen. Uitspraak 21 December. beladen schip, dat met opzet door de voorkomen worden dat grenswinkelier- DAT het Zweedse schip Helga, het welk gisteren met cokes uit R'dam naar zee vertrok, met een lek in het ketel- ruim en zware slagizy in Hoek van Hol land terugkeerde. DAT in Rottach-Egern am Tegernsee een langdurig lyden is overleden r C. C. Gischler, voorz. van de raad m beheer van Phs. van Ommeren N.V. te R'dam. DAT B. en W. van Tiél voorstellen by het veer te Wamel m.i.v. 1 Jan. a.s. een nachtdienst in te stellen. DAT de herbouw van een van de vele verwoeste kerken in de Betuwe, de Herv. kerk te Ophemert, volgende week zal worden aanbesteed. DAT de boerdery waar M. van Gam- meren te Herpt (gem. Heusden) woon de. en die eigendom was van de Herv. gemeente, gisteren totaal is uitgebrand. DAT door mond- en klauwzeer van 25 Nov. tot 2 Dec. 47 runderen. 65 kal veren. 48 varkens. 77 biggen en een schaap stierven. DAT de Wereldomroep op 22 Dec. een uitzending verzorgt van het nat. comité DAT de gearresteerde hoofdcommies H. H. in Apeldoorn verdacht wordt de leges van „dure" huwelyken gedeelte- "jk in eigen zak te hebben gestopt. DAT oud-minister ir Th. P. Tromp een week in Indonesië heeft vertoefd voor de inspectie der Philipsfabrieken. DAT de 13-j. Wageningse scholier Johan Post, Eikenlaan 9, Donderdag j.l. moeilykheden op school niet is thuisgekomen en men een ongeluk vreest, daar hy de laatste tyd enigszins zwaarmoedig was. DAT een wetsontwerp tot wyziging van de wet op het Nederlanderschap en ingezetenschap is ingediend waardoor o a. het aantal niet-Nederlanders in Ne derland, Suriname en de West zal ver minderen. DAT de vier molens van de Tweemans polder onder Zevenhuizen, waarvoor een rykssubsldie is toegezegd, waarschyniyk op de duur toch zullen verdwynen, daar het polderbestuur reeds bezig is een mo torisch gemaal te plaatsen. DAT de Band van oudstryders van de 7 December-divisie gisteren (7 Decem ber) weer een krans heeft gelegd by de Indonesische urn in het nationale mo nument op de Dam te A'dam, waarbij aanwezig waren de oud-commandanten gen.-maj. Durst Britt, gen.-maj. Engles «n lmt.'gexL Buurman van Vreeden. DAT de Contactgroep Opvoering Pro ductiviteit in Den Haag thans een rap port heeft gepubliceerd over „Landbouw bedrijfsstudie in Amerika", samengesteld door een E.C.A.-groep die een reis naar de Ver. Staten heeft gemaakt. DAT by de vereniging Het Ned. We gencongres (Parkstraat 24, Den Haag) in druk zyn verschenen de prae-adviezen de veiligheid van het wegverkeer, die Vrijdag behandeld zullen worden op de congresdag 1951 te Utrecht reeds eerder de gemeentebesturn, heft verzocht d lantaarns di 's avonds niet biy- ?n branden te markeren. DAT de tram-busverbinding Nymegen- Kleef, dwars door het gecorrigeerde ge bied te Beek-Wyler, volgende week offi cieel wordt geopend. DAT S. H. Mossel op 1 Januari heen gaat als postdirecteur te Maastricht wordt opgevolgd door P. v. d. Berg, thans postdirecteur te Venlo. DAT de Ned. Chr. Reisvereniging op 16 Febr. haar jaarvergadering te Apel doorn houdt. DAT vier Ned. deskundigen, o.w. prof. dr L Seekles uit Utrecht, van 5 Jan. tot 29 April a.s. een studiereis door de V.S. maken om. het biochemische en sporen elementen-onderzoek aldaar te bestu- <ter»a. De onzekerheid ia nu verbroken: aarts bisschop Stepinac van Joegoslavië li dezer dagen voorwaardelijk vrijgelaten, ofschoon hij in 1946 werd veroordeeld tot 16 jaar gevangenisstraf wegens „mis drijven tegen volk en staat". Het Vaticaan heeft er met klem tegen geprotesteerd, dat Mgr Stepinac niet meer als aarts bisschop werkzaam mag zijn, terwijl i de betrekkingen tussen het Vaticaan Joegoslavië niet veel ten gunste ver dert. Immers nog duizenden priester# burgers zuchten in de gevangenissen. i. Tussen de zes landen, die dit leger zouden moeten vormen, zyn er nog allerlei verschillen. Verschillen van mili taire, maar vooral van politieke aard. de controversen is die tussen Frankrijk en Duitsland. Frankrijk wenst geen nationaal leger in Duitsland en is daarom sterk voorstander van een Euro pees leger onder eenhoofdige bevelvoe ring. Andere landen, byv. ook Neder land. zijn er sterk van overtuigd, dat Duitsland in de Europese defensie moet worden ingeschakeld en dat liefst zo spoedig mogelijk. De bestaande contro verse moet dan door een bepaalde orga nisatievorm worden overbrugd. België heeft weer het bezwaar, dat de grondwet zich tegen een organisatie als een Europees leger verzet. Nederlands grondwet doet dat ook, maar onze re gering heeft zich bereid verklaard zo nodig de grondwet bij de nieuwe situatie aan te passen. Nederland ziet natuurlijk ook allerlei moeilijkheden, maar het is mening dat men zich niet in allerlei detailkwesties moet verdiepen, maar dat de grondlynen scherp moet trekken. uit dat een Europees leger een onder deel dient te zyn van Shape, zodat ge neraal Eisenhower automatisch bevel hebber is. In de tweede plaats mag de vorming van zulk een leger de uitvoering het defensieplan 1954 in geen enkel opzicht in de weg staan, daar dit een stap terug zou betekenen. Tegen een Hoge Autoriteit heeft ons land geen bezwaar, doch eis is dat Neder land daar ook in vertegenwoordigd zou zijn. Men acht het n.l. onaanvaardbaar byv. dat een Hoge Autoriteit (de Fransen dachten aanvankelyk aan één man en ook Eisenhower zou dit toejuichen) zou bepalen hoeveel wij zouden moeten by- dragen aan de defensie. De Nederlandse regering staat op het standpunt dat elke regering zelf moet kunnen bepalen hoe ver zijn financiële en economische draag kracht reikt. superorgaan daarover laten beslissen, dan zou men moeten overgaan tot het instellen van een fede rale belasting. centraal alles regelen zou, niet mogelyk. Men zou niet in staat zyn voor een be hoorlijke uitvoering zorg te dragen. Financieel zit men al direct met de verschillende begrotingsjaren in de di- landen. Stel dat men de officiers opleiding zou willen concentreren in St waar zou Frankryk de nodige offi- n vandaan halen voor de instructie? Byna alles zit in Indo-China. Hoe zou men thans de integratie van de bewape- nings-industrie moeten regelen, waarby tevens gedacht moet worden aan de Duitse industrie? Maar ook het inscha keling van de Duitse industrie zou oe Europese industrie niet voldoende zijn om het Europese leger van alles te voor- Een belangrijke verbetering zou daar in zijn als Engeland en Scandinavië tot het Europese leger toetraden. Om dat te bereiken zouden we by voorbaat bereid moeten zyn eventuele voorwaarden van Engeland byv. te accepteren. Dit alles dient echter te geschieden in onderling overleg. d nu toch voortgang te krijgen in de vorming van het Europese leger stelt Nederland zich op het standpunt ook dat deelde minister Staf mee dat men •gens een streep moet zetten en moet beginnen met een overgangsperiode van zeg twee jaar. In die twee jaar zouden alle beslissingen natuurlijk unaniem ge nomen moeten worden, maar men zou dan dit grote voordeel hebben bereikt dat gezamenlyke beslissingen worden geno men, doch de landen elk afzonderhjk die beslissingen uitvoeren. Op deze wyze bouwt men het Europese leger als het ware van onderen af op. We geloven dat hier veel voor te zeg- _;n is. Wellicht dat de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken, die volgende week in Straatsburg zal worden gehouden, daaraan mee kan werken. Het gaat daar niet om details, maar om de grote hjnen. Toch nog bestand vóór Kerstmis Standpunten naderen elkaar steeds meer op Korea Te Pan Moen DJon werd men het eens over drie punten. Deze betreffen het toe zicht op de naleving van een wapenstil stand. 1. Reeds 24 uur, na het van kracht worden van het bestand, moeten de vy- andeUjkheden worden gestaakt. 2. Bin nen 72 uur moet de gedemilitariseerde zone zyn ontruimd. 3. Alleen politie mag daarna nog de gedemilitariseerde zone betreden. Over vyf andere punten, w.o. de kwes tie van inspectie, ii nog geen accoord bereikt. Het wordt kort dag, als men nog vóór Kerstmis het „Die Waffen nieder" zal hebben bereikt. Maar in ieder geval zyn nu de lynen vastgesteld, waarop de legers zich moeten terugtrekken als vóór 25 December een wapenstilstand wordt verkregen. Van Amerikaanse zyde schat men de communisten op Korea tot 29 November circa 1.483.982 man hebben verloren. De verliescijfers der Verbondenen zouden 109.459 man bedragen. Hieronder dan niet begrepen 212.544 Zuid Koreaanse slachtoffers. De huidige vyandeUjkheden bepalen zich hoofdzakelyk tot vliegtuig- acties by Pjongjang en vlootbeschietin- gen by Kosong, Kansong en Wonsan. - Een jaar gevangenisstraf is Onbestendig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tydelijk regen en krachtig® tot stormachtige wihd tussen Zuid en Zuid west. Later opklaringen en plaatseiyk enkel* buien. Krachtige tot matigo Zuid- i westelijke wind. Vannacht zachter, mor gen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. (Opgemaakt te 10 u.) Zondag: zon 835—16.29: maan onder uvejoieinting van r. wa» wn no om-,428, op 13.59; Maandag: zon 8.36—16.29; agent aan hartverlammingjmaan onder 6A6. op 14.16 uux, 13 Dec. ovgxl«d«ft 'VAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1