blijft in Nieuw Guinea-kwestie Hegerings-ijskast 3k roil zekerheid t VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 Onderhandelingen op hoog niveau zijn voorlopig nog niet aan de orde (Van onze Parlementsredacteur) TVyiJLEN MINISTER VAN MAARSEVEEN heeft in de beruchte „nacht van Oud" uitdrukkelijk verklaard, dat van het toenmalige Kabinet nimmer een voorstel zou zijn te verwachten om de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. De volgende dag bood dat Kabinet zijn ontslag aan. Het thans zittende Kabinet is aan deze categori sche uitspraak uiteraard niet gebonden. Toch kon het wel eens zijn, dat som mige ministers uit het huidige Kabinet zich aan die uitspraak wel moreel gebonden achten. Het is algemeen bekend, dat minister Peters een groot tegenstander is van souvereiniteitsoverdracht. En ook Is zo langzamerhand wel bekend, dat dr Drees er evenmin iets voor voelt. Af er kan men zelfs de mening beluisteren, dat dr Drees, wanneer zUn Kabinet verhoopt toch eens tot souvereiniteits- overdracht zou besluiten, niet zou zelen, af te treden. Hoe de kaarten op het ogenblik binnen het kabinet liggen, is niet zonder meer te zeggen. Dat er wel een overwegend deel tegen souverei- niteitsoverdraeht is.-valt uitsluitend af te leiden uit de herhaalde malen en ook gisteren weer door minister Peters in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begrotingen afgelegde verklaring, dat de regering niet bereid is, met Indonesië over Nieuw-Guinea te onderhandelen op basis van de steeds volgehouden In donesische eis tot souvereiniteits- overdracht. Geen klare wijn Minister Peters verklaarde gisteren op nieuw, dat Nederland op het standpunt staat, dat uit de R.T.C.-overeenkomsten niet valt af te leiden, dat het verplicht is, de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Overigens weigerde hij categorisch te verklaren, dat de regering de sou vereiniteit ook zal handhaven. Hy tiveerdc dit met de povere stelling, dat een dergelijke verklaring het geschil toch niet zou opheffen. Verder kon hij niet anders doen, dan verwijzen naar de regeringsverklaring, afgelegd bij het optreden van het Ka binet. Dat betekent dus, dat de kwestie van de status van Nieuw-Guinea in de Ijskast blijft, tenzij er zich een novum voordoet. Dit novum zou dan uiteraard moeten zijn de Indonesische bereidheid, de ba sis van de besprekingen een andere te doen zyr, dan de eis tot souvereiniteits- overdracht. Maar ook als dat novum er Is. zal het Kabinet, krachtens zijn eigen verklaring, geen enkele stap tot wijziging van de huidige status van Nieuw-Guinea doen, zonder vooraf de beide Kamers der Staten-Generaal in de gelegenheid te hebben gesteld, daarover haar mening kenbaar te maken, Ilskast op een kier Is er geen novum, dan zullen de komende besprekingen over Nieuw- Guinea dus feitelijk slechts moeten Inhouden het even op een kier zetten van de deur van de ijskast, om een kort ogenblik te genieten van de aan blik van het „bevroren probleem", maar om dan met een gezicht van „daar ligt het en daar blijft het" de deur van de zijde der Nederlandse regering weer snel te sluiten en zo mogelijk zelfs te verzegelen. Waarom heeft minister Peters niet openlijk willen zeggen, wat hij in zijn hart meent? Het komt ons voor, dat dit uitsluitend uit tactische overwegingen gebeurde. De regering Is bereid over Nieuw-Guinea te praten. Wordt nu voor al in het openbaar het afwijzende stand punt kenbaar gemaakt, dan is er in feite geen reden tot overleg. Liever wil de regering blijkbaar de Indonesische dele gatie onder vier ogen van haar afwijzen de houding op de hoogte brengen, om niet van te voren reeds het verwijt te krijgen: gij wilt er dus niet eens over praten. Ook uit andere uitlatingen van minister Peters bleek, dat de regering het punt Nieuw-Guinea op de komende conferen tie als feitelijk van ondergeschikt belang acht, althans wat de te verwachten re sultaten betreft. De besprekingen over de Unie staan op de voorgrond. Alleen bestuderen, niet onderhandelen Op een vraag van de heer Meyerink (A.R.) of niet, evenals de Indonesische regering gedaan heeft, in de Nederlandse delegatie Kamerleden kunnen worden opgenomen, zoals ook geschiedde bij de voorbereiding van de Ronde Tafel Con ferentie, antwoordde de bewindsman, dat het bu de komende besprekingen hele maal niet om „onderhandelingen" gaat, doch dat het slechts is een gezamenlijke bestudering van de problemen van de R.T.C. De regering geeft zelfs de voor keur aan het handhaven van de Unie. Het zwaarst weegt echter, dat er een verhouding geconstrueerd wordt, die voor beide partijen een goede samenwerking mogelijk maakt. Onderhandelingen op regeringsni veau zijn voorlopig nog niet aan de orde: daarom staat het nog helemaal niet vast, of er van Nederlandse zijde een officiële delegatie zal worden W' mnm Ti - - [cp&^cpcwEil benoemd. Waarschijnlijker is het, dat de bestaande ambtelijke organen het overleg met de Indonesische de legatie voeren. Overigens is het een beetje wonderlijk gegaan met die Indonesische delegatie: de regering moest van de samenstelling daarvan en van haar komst toch eigenlijk door de Indonesische regering op de hoogte zijn gesteld. Zij las de berichten KIESPIJN! Mijnhndt's Kiespijnpoeders.Doos 47ct echter in de pers. Pas toen de delegatie al onderweg was, heeft de wnd. Hoge Commissaris van Indonesië de Neder landse regering iets verteld. Maar nog steeds weet de regering niet, in welke richting de Indonesische regering de kwesties meent te moeten oplossen. Nooit iets gehoord Geruime tijd geleden heeft prof. Soe- pomo voorbesprekingen met de regering gevoerd. Toen is afgesproken, dat de beide regeringen over de procedure zou den beslissen. Van Indonesische zijde is echter hierover nog nimmer Iets gehoord. Wij zullen het niet in acht nemen van de internationale gebruiken maar schuiven op de jeugd van de Indonesische staat... Ook over de West is gisteren gespro ken. De regering streeft er naai, minister Peters, voor de verhouding' met Suriname en de Nederlandse Antillen constructie te verkrijgen, die zo een\ dig mogelijk is. Vandaar het vooroverleg, dat wordt gepleegd voor de komende Ronde Tafel Conferentie. De begrotingen van Uniezaken Overzeese Rijksdelen en van Unie-aange legenheden zijn gistermiddag zonder hoofdelijke stemming aangenomen met alleen de communisten tegen. Pers blijgemaakt met een dode mus Invoerrecht op krantenpapier voor Benelux verlaagd Voordeel van slechts een halve ton tegenover nadeel van 10 a 14 millioen (Van onze Parlementsredacteur) ll/riNISTER LIEFTINCK heeft gisteravond de Nederlandse pers blij ge- maakt met een dode mus. Hij was niet bereid de omzetbelasting op advertenties te laten vervallen. Evenmin kon hij Canadese dollars beschik baar stellen voor de aankoop van goedkoper krantenpapier. Maar hij toonde zich wel bereid tijdelijk het invoerrecht op krantenpapier voor de Benelux- landen te verlagen van 10 tot 6 pet. In feite gaat hei om een prijsontwik-1 rug is breed genoeg. Maar nu diezelfde keling. waar de regering machteloos professor lelijke dingen had geschreven tegenover staat. Dollars zijn er niet, i van zijn ambtenaren (i.e. de fiscale want wat er is, moet gebruikt worden recherche), had de minister een brief de meest urgente grondstoffen te aan zijn ambtgenoot van Justitie ge- waarin hij op vervolging had importeren. Afschaffing van de omzet belasting op advertenties achtte de be- indsman onaanvaardbaar. Voor de si garenfabrikanten is dat alleen gebeurd, omdat aan de accijns in Beneluxverband niet getornd kan worden. „Wij van de Kamer".. De Kamer was met 's ministers moei- lam gegeven toezegging niet zonder ■eer tevreden. Wat betekent die verla ging van het invoerrecht nu eigenlijk? Zet dat wel zoden aan de dijk? vroegen de herén Ritmeester, Van den Heuvel, Hofstra, Janssen en Hoogcarspel. ■Tij van de kamer" zijn ook niet van gisteren, zei de heer Hoogcarspel, daar bij de spot drijvende met het personeels blad van het departement, dat „Wü van Financiën" heet. Verschillende Kamer leden kwamen met cijfers: De heer Hof stra had het precies uitgerekend. In 1950 8144 ton ingevoerd, waarvan uit Bel- en Luxemburg 5084 ton. Over het geen uit België en Luxemburg komt, wordt geen invoerbelasting betaald. Dat een van de zegeningen van Benelux. De „tegemoetkoming" heeft dus be trekking op de andere import van kran tenpapier. Dat zal niet meer opleveren een 50.000 en wat is dat nu, tegen- de 10 a 14 millioen, die het Neder landse dagbladbedrijf meer zal moeten betalen Geen betekenis voor binnenland Om nu op het papier terug te komen: de minister verwacht, dat de verlaging van het Beneluxinvoerrecht verlagend op de papierprijs zal werken. Ja, inder daad: voor België. Daar levert immers Van Gelder papier voor een hogere prijs dan in Nederland. Verlaging van het in- Indische Nederlanders Fatale datum zal niet verschoven worden Veel Nederlanders al 20 maanden in arrest (Van onze Parlementsredacteur) Het ligt niet in de bedoeling, verlen- jing van de optie-termijn voor de na ionaliteitskeuze der Indische Nederlan Iers na 27 December te bevorderen. Na lie datum is de effectuering van he ;t3atsburgerschap een zaak van de Indo- resische wetgever, verklaarde staats- :ecretaris mr Blom gistermiddag rweede Kamer. gearresteerde Neder landers zijn verscheidene nota's met In donesië gewisseld. Doch er is nog steeds geen definitieve oplossing gevonden. Velen zitten reeds langer dan 20 maanden nog veel meer langer dan 10 maanden. De bezoekregeling laat te wen- De regering wenst geen bevoor rechte positie, maar wenst, dat normale internationale gebruiken worden toege- En daar schort nog wel Staatssecretaris Götzen betreurde, dat van het Nederlandse ambtenarencorps in Indonesië niet het gebruik is gemaakt, dat bij de souvereiniteitsoverdracht was gedacht. Toch meende hij, dat niet ge sproken kan worden van een mislukking van de overgang van het Nederlandse rmbtenarcncorps. Ook deelde de staatssecretaris mede. dat dezer dagen de leden zijn benoemd van de commissie voor oorlogsschade, door Nederlanders !n Indië geleden. De commissie zal binnenkort worden ge ïnstalleerd. Binnenkort 7 kampen voor Keiëzen CRAMS wordt desnoods toegang ontzegd (Van onze Parlementsredacteur) De regering gaat in haar politiek ten aanzien van de Ambonnezen niet uit van voldoende inzicht in de achtergrond de gesteldheid van deze groep. Deze achtergrond ligt in het eigenlijk niet kunnen verkroppen, dat de deelstaat Oost-Indonesië door de Indonesische re gering is opgerold. Dit bleef gistermiddag de Tweede Kamer de mening van de heer Meyerink 'AR),- ook na het ent woord van minister Peters bij de behan deling van diens begrotingen. De bewindsman meende, dat met het rechtsgevoel der Ambonnezen wel reke- nng gehouden werd Maar zij moeten zich houden aan de „regels van het huis". Aan die dit niet doen is de toegang tot de kampen ontzegd. Overigens ver telde de bewindsman, dat het bezoek- verbod is opgeheven o.a. voor ds Saheta- py. Ook voor anderen kunnen verzach tingen worden aangebracht, wanneer de redenen tot de maatregelen vervallen. Zij zullen zich dan hebben te distanciëren het Bureau Zuld-Molukken. Wanneer het CRAMS zich ook aan „opstoken" schuldig maakt, zal zeker overwogen moeten worden, of ook aan leden daar- de toegang tot de kampen niet moet worden ontzegd. Binnenkort worden er zeven woonoor den ingericht voor de (veel rustiger) In die woonoordqp kunnen op :cht kan België in staat stellen terecht. hun verzoek ook R.K. Ambonnezen (daar heeft men dollars) papier uit Ca nada te kopen. Dit kan prijsdrukkend werken, omdat Van Gelder dan op de Belgische markt scherper moet concur reren. Maar voor de Nederlandse markt, waar Van Gelder een monopolie-positie heeft, behoeft dit geen enkel gevolg te hebben, zolang de binnenlandse prijs nog blijft beneden de Belgische markt. Wel kunnen wij het eens zijn met de minister, wanneer hij verklaart, dat de prijsvorming voor papier eigenlijk iets voor Economische Zaken is. Daar is men er trouwens al mee doende. Zo kan men in het krantenpapier meer oud papier gaan verwerken. Dat drukt de kosten. Maar er is nog meer. Van Gelder moet de papierprijzen opvoeren, omdat de grondstof hout, in Finland gekocht, in prijs is gestegen. Dat hout wordt echter pas in de tweede helft van het volgend jaar gebruikt. Niettemin heeft Van Gel der toestemming gekregen, de voorraad, die nog van goedkopere grondstof is ge fabriceerd, te berekenen volgens z.g.n. vervangingswaardetarief, d.w.z. alsof die voorraad was vervaardigd uit dure grondstof. Het komt ons voor, dat hier nog wel een en ander aan te doen zou In leder geval blijft de „tegemoetko ming" van minister Lieftinck niet meer dan een dode mus, verpakt in kranten- Het is moeilijk, een uitspraak te doen over de richting, waarin een oplossing moet worden gezocht voor de kwestie der ex-KNILimilitairen, nu die zaak nog hangende is voor de centrale raad van beroep, meende minister Peters. Aftrek voor bijdragen aan kerken (Van onzo Parlementsredacteur) Minister Lieftinck meent een methode gevonden te hebben voor een aftrekre geling voor de inkomstenbelasting voor geregelde bijdragen voor kerkelijke, wetenschappelijke en charitatieve doel einden. Deze aftrekregeling zal dan gel den voor bedragen die gebonden zijn, zo wel aan een maximum als aan een mi nimum. Dit bleek uit een verklaring, die de bewindsman gisteravond in de Tweede Kamer aflegde bij de behande ling van de begroting van Financiën. Advertentie Lijdt niet langer door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel afdoende de pijnen. Togal baat, w andere middelen falen. Zuivert de nie is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist 0.83, 2.08 en INFILTRATIE (Van onze Parlementsredacteur). r'ISTERAVOND kwam de heer Rit meester (V.V.D.) In de Tweede Kamer in tijdnood. Uitvoerig sprak hij over effectenregistratie. De voor zitter, ditmaal ds Zandt, poogde hem er opmerkzaam op te maken, dat zijn spreektijd verstreken was Onver stoorbaar las de heer Ritmeester ech ter verder. Hij las juist een zin, die begon met „Neen, mijnheer de voor zitteren het leek er dan ook op, alsof het een antwoord was op de vriendelijke vraag „Mag ik de ge achte afgevaardigde er opmerkzaam op maken.. Eindelijk had de heer Ritmeester door, dat hij moest ophouden. Hij deed dit midden in een zin en met de woorden „dan geef ik mijn rede aan een ander om haar voort te zet ten" en meteen overhandigde hij zijn manuscript aan de heer Hoogcarspel (Comm.). De heer Hoogcarspel is wel aan hel woord geweest, maar heeft de rede van de heer Ritmeester niet voortge zet. Hij kwam zelf ook in tijdnood. Of hij had bezwaar tegen wat wü zouden kunnen noemen: „kapitalis tische infiltratie in de C.P.N.?" Antwoord op critiek van Kamer Minister: Zondagsrust moet voorop staan Regering zal overwerk niet bevorderen Minister Albregts heeft in de nota ver dë productiviteit geenszins willen beweren dat het economische voordeel de arbeid op Zondag in bepaalde gevallen de voorrang moet hebben bo de Christelijke en morele overtui gingen omtrent de Zondagsrust. Hand having van de Zondagsrust moet ook zijn mening principieel voorop staan. In de practijk kan Zondagöarbeid echter volgens de minister om redenen maatschappelijk belang onvermij delijk zijn. Intussen onderschrijft hij olledig dat hierbij met beleid en voor zichtigheid tewerk moet worden ge gaan, mede in verband met de werk gelegenheid. Dit heeft de minister schriftelijk geantwoord op de vragen die verschillende Kamerleden hadden i het voorlopig verslag over de begroting van Economische Zaken. Het ligt niet in de bedoeling het ver- riohten van overwerk te bevorderen. Het verzoek daartoe gaat uit van de be drijven. Wel neemt de arbeidsinspectie de gevallen die daarvoor in aanmer king komen een soepele houding aan bij het verlenen van een overwerkvergun- ning, aldus de Dr Mclntire op Schiphol Ook in Verre Oosten een raad van Christelijke kerken Belangstelling in Midden-Oostenvolgend jaar congres in Schotland op Voor sommige emigranten extra-geld mee (Van onze Parlementsredacteur) Verschillende sprekers hadden in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Financiën gevraagd, te bevorderen dat emigranten een groter bedrag mogen meenemen. Minister Lieftinck maakte hiertegen gisteravond bezwaar. Hij herinnerde er i, dat de bedragen, die mogen worden meegenomen, verleden jaar reeds belang rijk zijn verhoogd. Een nieuwe verho ging leek hem móeilijk. Niettemin zegde hij toe, nog eens na der te zullen bekijken, of in bijzondere gevallen iets extra's gedaan kan worden. (Van e ,P reis van Manilla naar New York heeft gisteravond dr Carl Mclntire, de president van de Inter nationale Raad van Christelijke Ker ken (I.C.C.C.) enkele uren op Schip hol vertoefd om besprekingen te voe ren met de adjunct-secretaris voor Europa, burgemeester A. Warnaar van Waddinxveen. Dr Mclntire vertelde ons ln een kort onderhoud dat in Manilla op de Philip- pijnen eind November een regionale Raad van Christelijke Kerken voor Oost- Azië is opgericht, die zioh bij de I.C.C.C. heeft aangesloten. De conferentie ln Manilla, die ruim een week duurde, werd bijgewoond door 116 gedelegeerden en 44 waarnemers uit twaalf landen en steden: Australië. India, Japan, Philippijnen, Formosa, Singapore, Bangkok, Hongkong, Indo-China en China. De conferentie noemde dr Mclntire een getuigenis van de nationale kerken uit deze landen en steden om de inte griteit van het Christelijk geloof te be waren tegenover het liberalisme, hel exclusivisme en de eenheid in de Oecu menische Beweging. Dr Mclntire meende dat deze stromingen grote schade op de zendingsvelden hebben aangericht De kerken die in Manilla bijeen waren, wensen aan de Reformatie vast te houden. Verbroedering Het had een diepe indruk gemaakt, vertelde dr Mclntire, dat de president de Philippijnen, Quirino, heeft be middeld voor de verbroedering tussen de Phillppijnse gedelegeerden en prof. Mitsuzo Goto uit Japan. Hoe ontroerend deze verbroedering was, kan men begrij pen als men weet dat de Japanners in oorlog meer dan een millioen Philippino's hebben gedood- Op reis naar Schiphol heeft rev. Mclntire nog een kort bezoek gebracht Beiroet in de Libanon. Ook in het Midden-Oosten blijkt intense belangstel voor de I.C.C.C. te bestaan. In Augus- zullen vertegenwoordigers uit negen landen er een regloriale conferentie houden. Het lied der aetherqolven ZATERDAG 8 DECEMBER. HILVERSUM I (402 m). KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7 30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Gram 9 15 Hoogmis. 1035 Gram. 10.40 Voor de kleu- .00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12 55 ijzer. 1.00 uur Nieuwsber. 120 uur nentsmuzlek. 2.00 uur „Theo Ca- mlsdaad en antiek", hoorspel. 2.20 Engelse les. 2.40 Residentie Orkest en solist. 3.20 Kroniek van letteren en kunsten. 4.08 Amus.muz. 4.20 Voor de Jeugd. 4.30 De :hoonheid van het Gregoriaans. 5.00 Voor de Jeugd. 6 00 Nieuwe. 6.15 Journalistiek. 6.25 Lichte muziek. 6.45 Bultenl. corresponded Film. 7.20 Parlementsoveracht. 7.3( Philh. orkest en soliste. 7.52 Act. 8.00 uui De gewone man. 8.15 „Licht- 8 40 „Stee op, Gev. programma. 9.53 „Wat zou U doen' 10.00 Amusementsmuziek. 10.30 „Wij luiden de Zondag in," 11.00 Nieuws. 11.15 Nieuws- 11.22 Radio Philh. orkest. 11.50—12.00 Gram- HILVERSUM n (298 m). VARA 7.00 Nieuws. 7 15 Ochtendgymnastiek .30 Zendersluiting. 9. Even afwachten Minister Lieftinck moest toegeven, dat de tegemoetkoming inderdaad niet meer dan f50 a f 60 duizend per jaar zal bedragen. Maar hij pro beerde nog deze dode mus tot leven te praten. Want, zei hij, de verlaging voor het hele Beneluxgebied zal zich op de duur in de papierprijs doen ge voelen. De minister vond het dan ook maar beter, de werking van de aangekondig de maatregel eens een poosje af *.e wach ten. Hij meende, dat de tegemoetkoming uiteindelijk veel en veel malen meer dan 50 000 zal betekenen. Wij menen, dat de minister hier een scheve voorstelling van zaken heeft ge geven. Dit mogen wij gerust tegen mi nister Lieftinck zeggen. Heeft hij zelf niet verklaard, dat hij niets gedaan hebben, wanneer prof. Russel van hem zelf lelijke dingen had geschreven? Zijn 6 en zei, langzaam en strak: „Ons bidden heeft een levenswerk, dat welgefundeerd staan zou, Er om bidden? Dat deed hij. Nog langer vol- niets gebaat." even onwankelbaar als hij zeil. Br.- houden na veertien dagen? Ja, zeker, volhouden! En als het dan niets baat? To.e?..hi? z*cl1 vraag stelde, was uct uem "wiVër.hn/i^o"'THn "hnnfd Tl trpinnft dat maar nitr en bood veel te weinig ruimte WATMEMM/SrM zm&e/UAAV RA M//rER$PO*r? 2MW£#B€R&'S SUülEj xooxwoxsr op je bord/ alsof hij in een afgrond keek, Wat las hij kort geleden in een gedicht van Frederik van Eeden? Hier brengt geen raad, Geen bidden baat, Geen smeken om versterking. Daar niet aan denken. Liever overpeinzen hoe het zal zijn, als het wél baat, als de oenoeming afkomt! Wie bij de Petroleum komt, is voor zijn leven onder dak. Diens toekomst is verze kerd. Wat zal daar veel te bereiken zijn! Wat zal hij kunnen maken van zijn leven bij zulke mooie kansen! Een zeker bestaan zal alle mogelijkhe den openen tot rustige intensieve arbeid. En tot mooie resultaten. Flip ging luchtkastelen bouwen, zo nuchter en zakelijk als hij was! Het duurde nog vijf dagen. Toen kwam de be slissing. Een groot vel best papier met weinig woordenwaarbij de keus is gevallen op ande ren, zodat wij van Uw sollicitatie geen gebruik zullen maken. U dankend Verder las Flip niet. Ook zijn ouders keken mtsteld. Daar schrokken ze van. En ze trachtten hem mogelijkheden genoeg. Koffie, rubber, thee, duidelijk te maken, dat dit maar schijn was. La- suiker, tabak. Bureau-ambtenaar bij het Gouver- het hem ter zou blijken, dat het zo beter was. nement zou hij _niet worden. Dat was te eento- Hij schudde zijn hoofd. „U gelooft dat, maar nig ik niet." En toen nog eens: „Ik niet. Dat was een belijdenis. Een belijdenis van on geloof. K. JONKHEID persoon lijk initiatief. Hij ging zich concentreren op de vraag: Langs welke weg kan ik dat bereiken? Hoe krijg ik een emplooi in Indië? Over geestelijke moeilijkhe den dacht hij niet meer. Dat was hij moe. Bo vendien wist hij niet, waar hij, al denkend, te recht zou komen. Een Godloochenaar wou hij niet worden. Geloof gaf vastheid- Dus voorlopig stelde hij een nader onderzoek naar de hecht heid van deszelfs grondslagen liever uit. En op alles, wat hij hoorde in de kerk of in huis, ant- woorde hij bij zichzelf: 't zal wel zo wezen, la ter onderzoek ik het wel. Maar innerlijk had hij daar geen vrede mee, een halfslachtige houding lag hem niet. Hij begon hier en daar te informeren, las ad vertenties, schreef sollicitatiebrieven. Geen resultaat. „Als ik zelf eens een advertentie plaatste?" „Dat is goed. Doe het." Het opstellen van de annonce geschiedde met ^.en verhaal dat eindigt, als oorlog 1940 begint. Moeder, ln haar ontdaanheid, wilde daar op ingaan, hem vermanen, smeken, maar vader zei: „Laten we daar nu niet over praten, eerst mot het wat bezinken." En 's avonds onder vier ogen met moeder: „Flip doorleeft een crisis. Wij moeten bidden, dat hij daar goed doorheen komt, het kan een keerpunt in zijn leven worden." Voor Flip was het een zware slag. Gelukkig begrepen zijn ouders, dat geduld nodig was, ze forceerden niets, doch wachtten bedaard, tot zijn open gevouwen en de tekst van de advertentie „Misschien toch je ogen," trachtte moedei neergeslagen geest zich weer zou oprichten. gekeurd. Gelukkig stond er geen enkele fout in. verzachtend... Dat gebeurde spoedig. Lang in de put zitten Toen kwam de spanning van het wachten. „Ik weet het niet. antwoordde Flip timide, was zijn aard niet. Hij begon weer te denken Morgen kon er iets komen. Hij voelde geen grond meer. Alles weg. Voor zijn over zijn toekomst. En zijn doel hield hij stug Er kwam niets. besef had het al vastgestaan, dat hij naar Indië voor ogen: Indië. Overmorgen kon ook nog, zeifs wel op de der- ging... En wat nu? Zekerheid, vastheid, werken, promotie maken, de dag. Avonds werd het dagblad met belangstelling Toen keek hij met grote ogen zijn ouders aan iets worden, iets tot stand brengen, bouwen aan (Wordt vervolgd) 912 Gram. 9.50 Voor de vrouw. VPRO 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld". 10.05 Morgenwij ding. VARA 10.20 Voor de arbeiders ln de continubedrijven. 11.35 Fluit en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.33 Metropole orkest. 100 Nieuws. 1.15 „Kleine zonden", hoorspel. 1.30 Dansmuziek. 2.10 Filmprogramma. 2 35 Bra bants programma. 3.00 Amus muz. 3.30 „Van de wieg tot het graf". 3.45 Gram. 4.15 Sport. 4.30 Radio Philh. Orkest en solist. 5.15 Voor de Jeugd. 6.00 Nieuws. 6.15 VARA-Varla. 6.20 Amusementsmuz. 6.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie". 700 Artistieke Staalkaart. VPRO. 7.30 .Passepar tout". causerie. 7 40 „Het Oude Testament ln deze tijd", causerie. 7.55 „Deze week", caus. VARA: 8 00 Nieuws. 8.05 Act. 8-15 Gev. pro gramma. 9.15 Tiroolse muziek. 9.45 Soc. com mentaar. 10.00 Roemeense muziek. 10.20 uur „Onder de pannen", hoorspel. 10.40 Lichte muziek. 11.00 Nieuws. 11.15—12 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 xn. 12.00 Orkestconcert. 12.45 Amus. ork. 1.25 Gram. 2.00 Nieuws. 2.10 Gev. programma. 3.10 Orkestconcert. 3.45 Orgelspel. 4.10 Sport. 5.05 Sohots orkest. 6.00 Voor de kinderen 8 55 Weerber. 7 00 Nieuws. 7.15 Sport. 7.30 Amus.muzlek. 8.15 Interviews. 8.45 Parle- mentsoverzicht. 9.00 Gev. programma. 1000 Nleuwa. 10.15 Hoorspel. 11.45 Avondgebeden. 12.000.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Orkestconcert. 1.00 Parlementsover- zlcht. 1.15 Amusementsmuziek. 155 Sport 2.15 Gram. 2 45 Gev. muziek. 3 30 „Happy Hoe Down". 4.00 Sport. 5.00 Orgelconcert. 5 30 Orkestconcert. 6 00 Filmprogramma. 6 30 Sport. 7.00 Jazzmuziek. 7 45 Vragenbeantw 8.00 Nieuws. 8.15 Voetbalpraatje. 8.30 Mili tair orkest en solisten. 9 15 Gev. muziek 10.15 Rechtspraken. 10.45 Gram. 11.00 Nieuws. 11.15 Amus.muzlek. Gram. Nieuws. r verslaggevers) Tenslotte deelde de president van de I.C.C.C. mede dat van 24 tot 30 Juli ook een regionale conferentie voor de Britse eilanden en de Westeuropese landen in Edinburgh (Schotland) wordt gehouden. In het voorbereidingscomité hebben o.a. zitting prof. dr G. Ch. Aalders en prof. J. J. v. d. Schuit. Tevoren zal vermoedelijk de Vrije Kerk van Schotland zich bij de I.C.C.C. aansluiten. Beroepingswerlr Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Drachten (toez., vac.- D. Lamberts) A. van Santen, eervol ont slagen predikant met de bevoegdheid van emeritus en hulpprediker van de Ned. Hervormde gemeente voor de ar beid onder de vrijzinnige Hervormden te Sneek. Chr. Gcref. Kerken Beroepen: te Dedemsvaart D van Wilsum te Eindhoven. Geref. Gemeenten Beroepen: te Meliskerke H. Lig- tenberg te Rotterdam-West. Internat. Acad. Instituut Nieuw pleidooi voor vestiging in A'dam Ondanks bezwaren van minister Rutten blijft het gemeentebestuur van Amster dam pleiten voor vestiging van het het volgend jaar op te richten Internationaal Academisoh Instituut in de hoofdstad. Dit heeft burgemeester d'Ailly gisteren in de raadsvergadering verklaard. Zoals men weet, kan Amsterdam bet Koninklijk Instituut voor de Tropen ter beschikking van het nieuwe instituut stellen. De minister had o.a. dit bezwaar, dat de investeringskosten aanzienlijk zouden zijn, hetgeen bij vestiging in Den Haag niet zou gelden. Amsterdam heeft daartegen aangevoerd, dat de studenten het I.A.I., behalve van de weten schappelijke outillage waarover het Tropen-Instituut beschikt, gebruik kun- maken van het grote aantal univer sitaire en semi-universitaire inrichtingen de hoofdstad. Voorts kan de A.M.V.J. >r huisvesting van ongeveer vijftig studenten zorgen en kan Amsterdam, zou blijken dat dit aantal hoger moet worden gesteld, gebruik maken van particulier aanbod van een millioen gulden voor de bouw van een studenten huis. B. en W. wachten thans de beslis sing van de regering af. Benoemingen Chr. onderwijs >ol te Alphen a. d. Rijn D. Herschoe te sterdam (tijd.); aan Chr: school te Ant- pen L. G. J. Pronk, te Culemborg; aan ULO-school te Hoogezand-Sappemeer D. Bekius te Lemmer; aan CNS-school te Noordwijk-Binnen mej. D. Karsten te Soest- Datheenschool te Rotterdam mej. H. Simonse te Poortugaal, en P. van der hoon: aan Chr. school te Wester- bork, mej. M. H. Muller te Vrlescheloo; aan ooi te Zaandam J. Vermeer te pvolger van dr C. P. Gunning, die ind van het cursusjaar '51/'52 zal aftreden als rector van het Amsterdams Ly- is benoemd lr W. van den Broek, leraar scheikunde aan deze school. De nieuwe senaat van het studenten corps PF.S.A.R. der Theol. School van de Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn, ls als volgt gesteld: G J Buys, praeses; A. Rebel, is (Loseweg 29) Th. flutters, quaestor. S. v. Zwoll, assessor, I F Bakker, assessor II. FRANKRIJK. Nat. Progr. 347 12.10 Grar Nieuws. 1.: 12.3i Klarinetrecltal. 2 00 Nieuws. 2.12 Orkestconcert. 4 50 Kamermuziek. 5.95 Gram. 6 30 Amer. uitzending. 7.02 Gram 8 00 Orkestconcert. 8.30 Hoorspel. 10.50 Gr. 11.25 Harpspel. 11.45—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Gram. 12 00 Salonorkest. 12.34 Om roeporkest. 1.00 Nieuws. 1.15 Omroepkoor 1.30 Gram. 2 00 Operamuziek. 3 00 Gram. 3.15 Ethnlsche muziek. 4 00 Universitaire kroniek. 4.30 Gram. 4.45 Accordconmuziek. 5 00 Nieuws. 5.10 Acc. muziek. 5 25 Pianomuz. 5 30 Orgelmuziek. 6 30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram. 750 Radlofeullleton. 8.00 Omroeporkest en solisten. 8.40 Verzoek programma. 9 00 Act. 9.15 „Moderne Tbden". 10.00 Nieuws. 10.15 Verzoekprogramma. 11.00 Nieuws. 11.05 Jazzmuziek. 11.30—12 00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12 05 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.10 en 2.05 Verzoekprogramma. 3 00 Operamuziek. 4.30 Lichte muziek. 5.00 Nieuws 5 10 Lichte muziek. 6.30 Acc.muzlek. 7.00 en 7 40 Gram. 7.45 Nieuws. 8.00 Gev. muziek. 9.00 Lichte muziek. 0 30 Jazzmuziek. 10.00 Nieuws. 10.10 Dansmuziek. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 11.50 Nieuws. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 7 Dec. Geslaagd cand. ex. Ned. echt de heren A J A M Omtzigt. H de Ko- ïng en mej. M M Everts, allen te Leiden: and. ex. geneeskunde de dames H J M i Hee M F Meurs s Alkm P M J van der Haagen t« Leiden. B A Luif te Heemstede. Ch F Luy- Den Haag. J D Mulder te Den Haag. HAR Nikkels te Den Haag, O Schepers te •burg, J P Scherft te Zeist. H J Schreurs te Heemstede en P O L Weijl te Vlaardin- gen. AMSTERDAM (Gem. Univ.). 6 Dec. Be- •orderd tot arts mej. I. Koster en de heer Khing Djie Ko. A'dam; geslaagd: artsex. le ed. mej. C W v d Berge. mej. K S Henniger, iej M E Kramers. A'dam. mevr. J C Hon- aff-v d Aarsen. Zandvoort en de heren v d Hoeven. H C van Hesteren. M L M an Son en J H H Penners. A'dam: wis- en atuurk. Th. Holderbuseh. Bussum. H Hooy- laal en W mdreeht, Beverwijk. JMEGEN, 6 Dec. Geslaagd: doet. ex. rechten K. Th. Duynstee. Roermond. UTRECHT, 6 Dec. Geslaagd: cand. rech- :n: mej. A Blom. Hilversum; doet. ex. Ind. :cht: F R Fechner, Oldenzaal; doet. vee artsenijkunde: A Schukken, Nlland (Fr.). Ook provincies borg voor tuinbouw Het Borgstelllngsfonds voor de land bouw zal zich voor credieten ter ver betering van de productie en rationalisa tie van tuinbouwbedrijven borg kunnen stellen tot 50 pet van het benodigde be drag. De andere 50 pet kunnen voor kleine tuinders wellicht worden opge bracht door provincie en gemeente in nwerking met het landbouwcrediet- wezen en het georganiseerde bedrijfsle- Minister Mansholt is bereid hier voor een regeling te bevorderen, zo blijkt uit zijn antwoord op het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer over da Landbouwbegroting 1952. Advertentie) WEK DE GAL IN UW LEVER OP ingewanden doer lever een Uter gal la stromen, andera ver- het bederft U raakt I om die liter gal op te wekken en ivertering en stoelgang op natuur- ze te regelen. Een plantaardig zacht onovertroffen om de gal te doaa Eiat Carter's Levei

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2