Jlicuwc £citertje (Courant Churchill dan in acht oorlogsgevaar minder periode der „luchtbrug Wist U VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; f 1.72 per maand: f 0.40 per week Twee en dertigste jaargang No 9299 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$taalnast!cf) Is afjrbleoea mga hert in tegljenspott" Omdat het niet anders kan Verlraging in Britse bewapening Geen rechtstreekse deelname aan Europees leger CHURCHILL, de Britse premier, heeft in het Lagerhuis een belangrijke verklaring afgelegd. De mensheid, die vrede wil, kan er iets rustiger door ademhalen. Churchill is namelijk van oordeel, dat het gevaar voor oorlog thans geringer is dan drie jaar geleden. Hij doelde daarbij op de bedenkelijke periode in de internationale verhoudingen, toen de Berlijnse luchtbrug moest worden ingesteld. Hij voegde hieraan toe, dat Engeland dit jaar niet het deel van het, circa 47 milliard gulden bedragende, „driejarenplan" voor de herbewapening zal kunnen uitvoeren. Echter zal jEngeland voortgaan zijn defensie zo snel mogelijk cp te bouwen, maar men moet rekening houden met de middelen. De meeste zorg baarde de 'geringe vorderingen bij de luchtmacht, vooral wat betreft de aankoop der modernste vliegtuigen. Voorts deelde Churchill mede. dat Engeland niet van plan is, aan het Europese leger deel te nemen. Na afloop van ,de Parijse conferentie wil hij overwegen, op welke wijze het best met de, tot stand gekomen organisatie, kan worden samengewerkt. Het Lager- jhuis is op Kerstreces gegaan tot 29 Januari. Dit was het sein voor de, eerst gepaai de, Attlee, om op te springen en zich te verdedigen. Hij zeide, dat Engeland welis waar had goedgevonden, Amerikaanse bommenwerpers in Engeland te station neren, maardat er nooit by was ge zegd, dat dit een basis zou zyn voor hel gebruik van de atoombom tegen Rusland. (Soms tegen Helgoland? Red.) Ten aan zien van het meningsverschil over de be noeming van een opperbevelhebber Het ging in het Lagerhuis over het debat betreffende de defensie. Churchill lieeft zich niet bepaald een voorstander jgetoond van het Europese leger. Althans jacht hij het niet voor Engeland jóverwgend belang. Hij wees er op, dat Adenauer de Britse regering verzekerd 'heeft, dat West-Duitsland bereid is tot het Europese leger toe te treden, maai [geen eigen nationaal leger wil vormen Er zal dus wel straks een Duits contin- igent met de Britse en Amerikaanse troepen samenwerken voor de gemeen schappelijke verdediging. I Hoewel de premier erkende, dal Labour, toen Attlee aan het bewind was -veel voor de vrede heeft gedaan, vond hij ihet toch ook wel „een geweldige stap" van de Labourregering in 1948, orr igrote luchtbasis voor Amerikaanse ^atoombommen werpers in Oost-Engeland in te richten. Waarom? Wel, aldus Churchill, daardoor worden wij ingeval van een derde wereldoorlog in de voorste frontlinie geplaatst. N.C.R.V. heeft ruim 260.000 leden In twee jaar tijds 50.000 er bij Gisteravond heeft Johan Bodegraven [tijdens de steravond onder luide bijval [bekend gemaakt dat het ledental van de IN.C.R.V. is gestegen tot 260.234. De af gelopen week meldden zich 3588 nieuwe leden, van wie op Maandag jl. alleen al ;1452. Dank zij de krachtige propaganda- lactie van de N.C.R.V.-leden is het ge stelde doel: de 250.000, dus reeds jlchoots overschreden. En de propagandisten voor de Chris telijke omroep gaan nog niet op hun lauweren rusten, want de zaal riep al: LOp naar de 300.000!" Het leek of de Jfaak-In-geest was teruggekeerd. Medio December 1949, heeft mr A. B. Roosjen. de voorzitter van de N.C.R.V. het 200.000ste lid verwelkomd. Nu sprak Lij de aanbrenger van het 250.000ste lid se. Dat was de heer F. B. Mijnhardt uit )en Dolder, gelukkige winnaar van een televisie-toestel. De 250.000ste zelf, de ^>eer B. H. Quint uit Bilthoven, werd ir de zaal hartelijk begroet en nam i enorme mand fruit mee naar huis. Omzetbelasting Gaat heffing bij detaillist verdwijnen (Van onze Parlementsredacteur) I Zoals men weet is een technische her ziening van de omzetbelasting in voor bereiding. minister Lieftinck heeft gis teravond in de Tweede Kamer verklaard, iat hierover in Januari van het volgend Har in Benelux-verband overleg zal korden gepleegd. Hij hoopte, dat spoedig kan worden overgegaan tot unificatie kan de systemen van omzetbelasting. Mocht dit niet op korte termijn slagen, Dan zal worden overwogen, of Neder land niet zelfstandig een wijziging in zijn kmzetbelastingstelsel zal brengen. Dan |al in ieder geval de heffing bij de de- Hillist worden afgeschaft. Dank aan Nederland voor Rode-Kruiscollecte Met geestdrift heeft de Liga van Rode kruisverenigingen te Genève kennis ge- omen van de voorlopige resultaten van e hier te lande gehouden collecte voor e slachtoffers van de overstromingsramp Italië. Volgens mededelingen van de irecteur van het Ned. Rode Kruis heeft eze voorlopig (omdat in verschillende laatsen de collecte op 1 Dec. niet kon oorgaan en alsnog gehouden zal wor- en) 150.000 gulden opgebracht. Dames gaan voor.' In De Auto, het officiële orgaan van de. K.N.A.C., lezen wij het volgende merkwaardige geval van zonderlinge verkeersbegrippen: Met alle respect en eerbied die wij voor het zwakke geslacht hebben moeten wij toch verklaren dat het 0eval dat een onzer kennissen korte lings meemaakte ons toch wel al te ver ging. Het geviel namelijk dat die kennis, die wij als een verstandig en voorzichtig rijder kennen, ternauwer nood aan een aanrijding van een fiet sende dame, die van links komende de rijweg overstak, ontkwam. Hij nam de moeite het raampje van zijn wagen Ie openen en de dame te vragen of zij ïich wel realiseerde dat zij voorrang had dienen te geven. Het enige ant woord dat zij, vinnig, kon geven was: „Dames gaan voor!" Voor wie het niet geloven wil zij hierbij uitdrukkelijk verklaard dat het merkelijk gebeurd is." "de TlOotSTrïjdkrachten in "de Atlantische Oceaan, gaf Churchill te kennen, niet overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid van een dergelijke benoeming. Hierbij was de kwestie der nationaliteit niet het primaire. Vervolgens deelde de premier mee, niet van plan te zijn, de fabrieken waar omstreden, nieuwe geweertype, kaliber 0280, wordt gemaakt om te schakelen, vóórdat een accoord met de andere bond genoten was bereikt. Wat de atoombom betreft, er was reeds veel gedaan om ook de bom in Engeland te kunnen fabrice ren. De Britten waren in Suez sterk ge noeg. om aan alle eventualiteiten hoofd te kunnen bieden. Zoals hierboven gemeld, is het Lagerhuis op Kerstreces gegaan. Stijging van 28.000 In November 112.000 werklozen In November is het aantal werkloze mannen toegenomen van 84.150 tot 112.453 (een stijging van 28.303), te weten 82.691 geheel werklozen tin October 64.0931, 29.113 DUW-arbeiders (19.570) en 649 wachtgelders (487). Deze stijging van het werkloosheids cijfer is enerzijds een seizoenvcrschijnsel, maar anderzijds gevolg van buitengewone omstandigheden: de verminderde bouw activiteit deed de werkloosheid onder de bouwarbeiders toenemen van 13.982 tot 23.779 (bijna 10.000 in één maand meer) en in enkele bedrijfstakken bleven de afzetmoeilijkheden voortduren. Per duizend mannelijke beroepsbe oefenaren waren er in Nederland 37 werkloos (28 in October); in Drente 82 (het hoogste cijfer), in Zeeland het laag ste met 20. Minister Van den Brink: Toestand van ons land nog gevaarlijk Minister Van den Brink is het eens met de Kamerleden die menen dat de economische toestand van ons land nog steeds gevaarlijk is. De verbetering die zich tijdens de laatste maanden heeft voorgedaan in de betalingsbalans, be schouwt hij dan ook niet als een aanwij zing dat de moeilijkheden zouden zijn opgelost. Dit heeft de bewindsman ge antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Economische Zaken. Zevende plaats in Nederland Thans ook aardgas bij Beilen gevonden Bij proefboringen in het Drentse plaatsje Wijster bij Beilen, waar men on langs op een zoutlaag stootte, heeft men thans ook aardgas aangeboord, zij het met een geringe druk. Men neemt aan dat het een waardevolle vondst is. doch de Nederlandse Aardolie-maatschappij te Schoonebeek wenst het bericht te ont kennen noch te bevestigen. Voor het eerst werd in Nederland aard gas aangeboord in 1948, en wel te Steen- wijksmoer (bij Coevorden). Daarna werd dit gas nog gevonden bij boringen in Gramsbergen, De Wijk bij Meppel (twee vindplaatsen), Wanneperveen en Tub- bergen. De gemeente Coevorden is sinds 4 September j.l. de eerste tot nu toe enige gemeente waar op aardgas wordt ge kookt. De papierprijsverhoging Telegram aan de Minister van Financiën Aan de Minister van Financiën is hedenochtend het volgende telegram ge zonden: „De leden der vereniging „De Ne- derlandsche Dagbladpers 1945", in buitengewone algemene ledenvergade ring te Amsterdam bijeen ter bespre king van de noodtoestand, waarin de dagbladpers komt te verkeren door zeer hoge verhoging van de papier- prijs, hebben met grote teleurstelling kennis genomen van het antwoord van Uwe Excellentie in de Tweede Kamer betreffende eventuele maatregelen van regeringswege ter verlichting van deze noodtoestand. Aangekondigde tijdelijke verlaging van invoerrechten op papier betekent in dit verband niets. Import van bui tenlands papier thans voor de dag bladen vrijwel nihil. Dringen aan op afschaffing omzetbelasting, zowel op advertenties als op rotatiepapier voor dagbladen, zijnde dergelijke afschaf fing c.q. opschorting enige mogelijk heid, waardoor een nog slechts zeer ged,eeltelijke verlichting bereikt kan worden. Bestuur N.D.P." Afschrift van dit telegram is gezonden aan de voorzitters van de fracties van de Tweede Kamer, met het verzoek om dringend adhaesie te willen betuigen. Oorsprong van legende Lijk gevonden in het „Juffersveen" Arbeiders hebben bij graafwerkzaam heden onder de Drentse gemeente Zweeloo een z.g. veenlijk blootgelegd. Men brengt deze vondst in verband met een legende die in deze streek verteld wordt. Volgens dit oude verhaal raakte een meisje, dat langs een binnenweg van Meppel naar Westerbork ging, de goede koers kwijt en zakte weg in het veen, waar zij haar droevig einde vond. Deze omgeving heet nog steeds het „Juffers- Professor dr A. E. van Giffen, directeur van het Biologisch Arohaeologisch Insti tuut te Groningen, stelt er een onder- K.L.M.-toestel in Tokio aangekomen De K.L.M.-Constellation Utrecht, die Dinsdagavond van Schiphol vertrok voor de openingsvlucht naar Tokio, is gisteravond om 22.58 uur Nederlandse tijd (Japanse tijd 7 uur hedenmorgen) op het vliegveld van Tokio geland. PUZZLE-PROMINENTEN 75 J CU.i.-.Uin Sij inkomstenbelasting: Adenauer vroeg v^nurcriill oorlogsschade in 1958 voor tegenbezoek Britten werken aan nieuw revisieplan voor Duitse oorlogsmisdadigers over de pers verklaard, dat zijn besprekingen met Churchill zelfs een beter verloop hebben gehad, dan hij verwacht had. Eden, de Britse minister van Buit. Zaken, heeft tegen hem gezegd, dat hij bereid is, een nadere her ziening der straffen, opgelegd aan Duitse oorlogsmisdadigers, te overwegen. De atmosfeer te Londen was zó hartelyk, dat Adenauer zijn vriend Churchill onmiddellijk heeft uitgenodigd voor een tegenbezoek aan West Duitsland. Eerst iets ovfcr de toezegging van Eden. gaan over do' volgende pun'.en: 1. Enge- De Britse regering werkt een nieuw plan uit voor een herziening van vonnissen in zake oorlogsmisdaden, maar bepaalde straffen zullen niet worden verzacht. Wat de Duitse invitatie voor Churchill betreft, de Britse premier moet, verge zeld van Eden, eerst nog naar Parijs dan naar Washington. Het ligt voor hand, dat de Engelse staatslieden vooraf met hun Franse collega's willen overleg gen, over welke onderwerpen vooral, te Washington gesproken moet worden. Schuman is in zyn nopjes, dat Churchill naar Parijs komt. Het spontane bezoek, aldus Schuman, is een bewijs van de „goodwill" van onze grote bondgenoot, nauwe betrekkingen tussen beide landen te onderhouden. Hoogstwaarschijnlijk zal het te Parijs Op 13 December zal in het gebouw van het A.N.P. in Den Haag een radio grafische telexverbjnding met Agence France Presse, het Franse persagent schap, officieel in werking worden gesteld. Enige weken geleden werd in Lissabon de eerste lijn in gebruik genomen. De vertegenwoordiger van A.F.P. in Nederland, de heer Yves C. Franck, tijdens de proefuitzendingen via het nieuwe apparaat. land en Frankrijk mogen geen renten zyn bij de Amerikaanse hulpver lening. 2. Een gemeenschappelijk Brits- Frans front in het Midden-Oosten. Het zou mooi zijn, als ook Amerika daarvoor „warm zou lopen". 3. De houding vai geland, ten aanzien van het streven Europese eenheid. (De situatie is zó, dat Engeland welwillend staat tegenover het plan-Pleven en het plan-Schuman, geen directe partner wil zyn, geen lid, maar meer de rol van donateur. Red.). 4. De Brits-Franse verhouding tot de Sowjet Unie. Het standpunt van Eden luidt: Begin nu eerst met Rusland te streven naar accoord inzake gemakkelijke, meer de hand liggende problemen. Vermelden wij nog, dat Churchill een formele invita tie voor Duitsland zal ontvangen, zodra Adenauer in Bonn is teruggekeerd. Minister overweegt: Minder belasting voor bromfietsers (Van onze Parlementsredacteur) Minister Lieftinck wil onder ogen zi< of er een methode is te vinden voor heffing van de motorrijtuigenbelasting voor bromfietsen, waardoor de verhoging van f 2 (als per kwartaal betaald wordt) zou kunnen vervallen. Dit verklaarde de bewindsman gisteravond in de Tweede Uit handen van minister Stal Prins Bernhard kreeg officierskruis Minister Staf heeft gistermiddag op het bureau van de staf van Prins Bern hard op De Zwaluwenberg bij Hilversum tijdens een plechtigheid in besloten kring het Officierskruis uitgereikt aan Prins Bernhard. De minister, die vergezeld zijn beide adjudanten, hield een korte DAT de Arbeidsinspectie een beroep doet op de bedrijven om met zorg de personen uit te kiezen, die naar de voorschriften zullen worden belast met het verlenen van E H.B O. DAT in A'dam IVj jaar is geëist tegen de 25-jarige chauffeur J. C. H., die op 18 Aug. j.l. twee garagebedienden van zijn patroon in A'dam-Zuid neersloeg en er samen met een meisje in een dol- lemansrit in een auto vandoor ging tot dat zy werden gearresteerd bij Amstel veen. DAT in Rotterdam resp. 4 en 2 mnd voorw. is geëist tegen de sleepboot kapitein B. C. Weltevreden en de 51-j- stuurman K. S. uit Maassluis, die met de sleepboot Zwarte Zee een Canadees schip buiten de veilige route naar Ham burg hadden gebracht. DAT het wetsontwerp op de econo mische mededinging binnenkort zal vorden ingediend, daar de S.ER. thans ver een voorontwerp advies heeft uit gebracht. DAT het 70-j. bestaan van de Ver tegen de Kwakzalverij op 14 Dec. in A'dam wordt herdacht. DAT de eierveiling in Barneveld gis teren is geopend en de prijzen lager waren dan die op de eiermarkt (resp. f 18,50—f 19,40 en f 19—f 19.75). DAT de speelgoed- en houtwaren- fabriek G. Okkerse te Waddinxveen op 11 Dec. het 50-j. bestaan viert. DAT. de A'damse politie de winkeliers een pluim heeft gegeven voor de stroombeperking in de drukke dagen voor Sinterklaas. DAT het aantal aangegeven radio's nog altijd stijgt (op 1 Dec. 1.613.326 of 10.168 meer dan op 1 Nov.) terwijl het aantal aangeslotenen op de radiodistri butie van 1 Oct. op 1 Nov. met 1584 daalde tot 479.785. DAT de Utrechtse raad gisteren de overleden min. mr J. H. van Maarse- veen. die in de Domstad woonde, heeft herdacht. DAT de visserij op de Zeeuwse stro men in de laatste weken maar weinig oplevert, en de meeste garnalenvissers hun geluk op bliek beproeven. DAT er van het bouwvolume 1951 in Barneveld volgend jaar geen enkele woningwetwoning gereed komt, daar er geen vaste geldlening voor kon worden gesloten, en B. en W, nu een burger zinlening voorstellen, De Prins dankte eveneens met korte rede en speldde daarna zelf majoor Sondenman het Officierskruis op de borst. DAT de onlangs opgerichte Stichting voor oude Ned. muziek VONEM kerkvoogdij van de Herv. gemeente te Uitgeest heeft gevraagd in geen geval de in 1650 gegoten klok aan Amerika verkopen. DAT de suikerfabriek Puttershoek deze week in één etmaal 7Vt millioen kg bieten verwerkte, hetgeen een record betekent. DAT de Belg. vissersvaartuigen aan boord Belg. en Ned. vissersgezin nen op weg naar Argentinië bij Madeira (N.W.-Afrika) zijn aangekomen. DAT een grote partij Ned. uien in Bergen ligt opgeslagen zonder dat weet wat er mee moet gebeuren, daar de Noorse regering de invoer v; groenten heeft verboden, uit angst voor mond- en klauwzeerbesmetting. DAT na een druk bezoek het Ned. goud- en zilvermuseum in Utrecht tij delijk is gesloten vanwege het ontbre ken van verwarming. DAT op de paardenmarkt gisteren in Den Bosch 502 stuks werden aangevoerd. DAT de ophaalbrug over het zijkanaal C. hetwelk by Buitenhuizen in het Noordzeekanaal uitmondt, door een bag germolen is aangevaren en niet meer be diend Kan worden, daar het brughuisje uit zijn voegen is gelicht. afgewikkeld (Van onze Parlementsredacteur) In 1958 zullen alle uitkeringen a oorlogsschade zijn afgewikkeld. Voor sommige categorieën zelfs eerder, klaarde Minister Lieftinck gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling m de begroting van Financiën. De uitbetaling van de eerste termijn an de aanvullende bijdrage huisraad- schade zal eind volgend jaar hele linie geschied zijn. De afwikkeling de gewone bijdrage huisraadschade is nagenoeg ten einde. De minister was het niet eens met de heer Van den Heuvel (A.R.) dat uitbetaling" van oorlogsschadevergoeding voorrang verleend moet worden boven andere rijksuitgaven. Men moet niet ai te veel prioriteiten opeenstapelen, meen de hy. Zaak-Kitty van der Have Wegens meineed twee jaar geëist Tegen de oud-commandant van de L.K.P. in het Westland, de 45-jarige ambtenaar H. van T. van het Rotter damse gemeente-archief, is wegens het plegen van een meineed in de gerucht makende zaak-Kitty van der Have gis teren in hoger beroep voor het Amster damse gerechtshof twee jaar gevangenis straf geëist. De Amsterdamse rechtbank had hem drie jaar opgelegd, omdat hy onder ede valse, zeer bezwarende klaringen had gedaan over commandant Mooy, die de later vermoorde koerierster Kitty van der Have had gearresteerd. Uitspraak 20 December. Nieuwe uitbarsting van de Hibok Hibok Voor de vierde maal heeft een uitbar sting van de Hibok Hibok op het eiland Camiguin van de Philippijnen plaats ge had. Naar schatting werden ook gisteren 200 inwoners onder de as en lava bedolven. Een dorp is door de lava ge heel van de rest van het eiland afge sloten. Het eiland is in een reusachtig gordijn van rook gehuld. Op bompakken-boef wordt gejaagd Nog meer dreigementen tegen Duitse kranten Niet alleen in West-Duitsland, maar ook in het Oosten van Duitsland en alle andere landen, die aangesloten zijn bij de interpol (de internationale politie organisatie), is de jacht geopend op de jongeman, die gezocht wordt in verband met de bomaanslagen in West-Duitsland. Volgens een speciale commissie van on derzoek staat nu vast, dat tenminste twee van de drie bompakketten door deze man, naar schatting bijna 30 jaar oud, zyn verzonden. De motieven voor de daad zijn nog duister. De aanhouding van de tweede jongeman, wiens signalement Woensdagmiddag werd Ingetrokken, wordt weer gezocht. Het Frankfortse blad Abendpost heeft gisteren een dreigbrief gepubliceerd, waarin o.m. stond dat de hoofdredacteur „onder de ogen van de idiote democra tische politie zou sterven" en dat de re gering alsmede de Ami's (de Amerika nen) zouden volgen. Onder de brief stond de leuze „Leve de rijksregering van DoenitzSchirach". Nader wordt ge meld, dat ook een aantal andere bladen dreigbrieven heeft ontvangen. Hierin wordt gezegd, dat de krantengebouwen zullen worden opgeblazen. Sedert verleden week Donderdag zyn zoveel namaak-bompakketten door „grap penmakers" verzonden, dat de autoritei ten hebben besloten dit wegens „mis bruik van post-faciliteiten" strafbaar te Warmste Decemberdag in New York De therometers in New Vork wezen gistermiddag een temperatuur van 63.2 graden Fahrenheit aan hetgeen voor deze tijd van het jaar een record vormt Het oude record 62,8 graden werd ia 1922 geregistreerd. Moderne Goliath den op de communistische lijst uit gebracht 329.365 stemmen (6,79 pet). Ook overtuigd is, dat velen van deze stemmers, als het er op aankomt, toch goede Nederlanders zullen zijn, staat het eveneens vast, dat Moskou ook in ons land vele aanhangers door dik en dun heeft. Dat dus op de ideologische op roep van Moskou duizenden „Neder landers" zullen gehoorzamen aan de be velen van elders. Ook dit moet ronduit gezegd worden 1 heel het Nederlandse volk dient met deze werkelijkheid vertrouwd te zijn. Dit moet! Want deze oproep zal het zijn, die op het kritieke moment de aanval zal openen. Deze aanval kan militair zijn, zij kan ook psychologisch zyn. In ieder geval zal het veroorzaken van een chaotische toe stand stellig in de hand gewerkt worden, waarbij zoveel mogelijk gebruik zal wor den gemaakt van het scheppen van wan trouwen. middel om dit wan trouwen te wekken is: het gerucht. Onthoudt, dat vrijwel elk gerucht speciaal ook over de onvaderlandse houding van landgenoten zal komen uit de koker van het communisme zelf. Het heeft de werking van een nevelgor- ~""n en bereikt wordt, dat onrust, angst wantrouwen optreden. 'ET zou noodzakelijk zyn, het Neder- - landse volk op uitvoerige wijze voor te bereiden op de gevaren van het ge rucht en op de bestrijdingsmethoden er Want niets is gevaarlijker voor het moreel dan juist het gerucht en de daar uit voortvloeiende onzekerheid. Kort geleden schreef iemand: „De Nederlander slaat gemakkelijk van het ongeïnteresseerd-zijn over naar de pa niekstemming." Ongeïnteresseerd-zijn het kenmerk van de huidige Nederlander! Paniek het werk van een vijfde colonne! Paniek, door geruchten, door valse radio-uitzendingen, door verspreiding van vals geld, valse distributiebescheiden, door het uitgeven van kranten die alleen de'kop gemeen hebben met de vertrouw de bladen, door het werken met listig opgestelde pamfletten, alles ten doel heb bende de bevolking redeloos, de regering radeloos en het land reddeloos te maken. Daarom: wek de interesse, maak wak ker wie slaapt, activeer de goede krach ten in ons volk. De regering neme de psychologische defensie ter hand. zowel voor het leger als voor de burgerbevol king, opdat ons volk en ons leger gereed zijn elke aanval, ook die op de geest, te weerstaan. Ons volk moet gereed zijn. dus: de arbeider, de ambtenaar, de middenstan der, de huisvrouw, de industrieel, de regering. Dan alleen kan reeds nu de tegenaanval worden ingezet. de volge lingen is: het vertrouwen moet wor den ondermijnd. Het vertrouwen in leiding i medemens, maar ook het vertrouwen i de mogelijkheid van tegenstand. Het IJzeren Gordyn is neergelaten en niemand weet wat zich daarachter af speelt. Is Rusland sterk? Wil het oorlog? Durft het de oorlog te beginnen? Het zyn alle vragen, maar toch vreest vrijwel ieder voor de Russische macht. Waar komt deze vrees vandaan? Vrij wel zeker uit Russische bron. Intimidatie is een sterk wapen in de koude oorlog. Het is als ten tijde van Koning Saul: de beide machten, Filistijnen en Israëlieten, liggen tegenover elkander. Zij zijn aan elkaar gewaagd. Geen van beide durft aan te vallen. Maar de Filistijnen hebben Goliath, de reus! Zij verschuilen zich met hun vrees voor Israël en Israels God achter de gestalte en bewapening van deze kolos. En Israël vreest; angst vaart door het leger. „Onoverwinnelijk," bralt de Filistyn. En niemand ziet het slechts half beschermde hoofd. Totdat David komt. En deze. in het geloof de angst ter zijde stellend, nadert de reus en treft hem, juist in dat kleine gedeelte dat kwetsbaar, maar waar de aanval dodelijk is, waar tevens de zetel is van de geest "DUSLANDS opdracht lingen is: het vertrou TAE moderne Filistijnen hebben ook hun Goliath. Oók zij trachten door inti midatie hun doel te bereiken. Angst heerst in de gelederen van de tegenpartij. Velen vluchten reeds. Men beseft: iedere roeke loze aanval is het begin van de onder gang. Maar ook de moderne Goliath is kwets baar. Kwetsbaar ook in de geest. Daarom dient ook de aanval gedaan te worden op de geest van het communisme, ook in ons land, en wel in het geloof, dat Christus, Wiens Naam door deze Filistijn gehoond wordt en in Wiens Naam deze strijd ge streden moet worden, de hand zal be sturen, die het wapen hanteert. Maar waar is de moderne David? Zijn wij dat niet zelf? Met de steen van het Evangelie, de Blijde Boodschap, die ge slingerd moet worden met kracht en waar tegen zelfs geen Goliath bestand is? Beschonkene in Nuene.. doodgeschoten Op St Nicolaasavond naar eerst thans gemeld wordt is in Nuenen bij Eindhoven de 29-jarige W. Noyen, die in beschonken toestand een opperwacht meester met een byl bedreigde, door een schot dat de politieman afvuurde, dode lijk getroffen. Noyen was 's avonds thuis gekomen en begon ruzie te maken met zyn huisgeno ten. Toen h(| hen met een byl bedreigde, riepen zyn huisgenoten ten slotte de hulp van de rijkspolitie in. Tevergeefs trachtte opperwachtmeester N. Verhagen Noyen te kalmeren. Toen deze de politieman aanviel, loste die het schot, dat Noyen by de hartstreek trof. Hij overleed ter plaatse. WEERBERICHT Enige regen Tot morgenavond verwacht Df Bilt: Toenemende be wolking en tydelijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust wellicht tijdelijk harde wind tussen West en Zuid. Iets minder koude nacht, morgen over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 8.3416.29; maan onder O9 IMfi. U Doe. VJi r-

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1