Communisten slingeren handgranaten in restaurants van Saigon Vijf tabaksondernemingen op Deli moeten staken NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 6 DECEMBER 1951 Fransen bedreigd door rode terreur Orkestje speelt na explosie (3 doden) verder alsof er niets gebeurde (Van onze correspondent Alired van Sprang) SAIGON, (Vietnam), November 1951. ZONDAGAVOND half negen. Het is vol op het terras en in de zaal van dancing Paprika in een stille zijstraat niet ver van het centrum. Veel militairen zijn er: matrozen van de in de haven liggende Franse oorlogsschepen en soldaten met verlof uit het Noorden. Buiten lacht en praat men. Binnen, in de kleine zaal met de toeristenposters met Franco aan de muur en het gedempte licht uit kleurige lampjes, dansen de paren onder een feestelijke hemel van bonte luchtballonnetjes. De stemming is er ondanks de schroeiende hitte, uitstekend. En als het strijkje van Franse en Vietnamese musici de Papa-Mama-samba inzet, springt ieder een uitgelaten heen en weer op het meeslepende rhythme. De pianist staat op. „Neem 't even over..." zegt hij tegen een van de andere musici. Hij slentert naar de deur en steekt een sigaret op. Op hetzelfde ogenblik dat een personenauto in matige vaart langs de dancing rijdt, klinkt er binnen de oorverdovende knal van een ontploffende handgranaat. De coasternatie is groot. Het projectiel is precies tussen de leden van het orkestje terecht gekomen en naar alle kanten uit elkaar gespet. Er wordt gegild en geschreeuwd en mensen vallen op de vloer. Als de eerste schrik voorbij is en men zich realiseert wat er aan de hand ia, bUjken er vele slacht offers te zijn. De man achter de piano (die een mi nuut tevoren het werk van de pianist heeft overgenomen, heeft een grote scherf in de rug en is vrijwel op slag gedood. Een sergeant, die aan een van de tafeltjes met 'n meisje zat te praten, heeft eveneens een dodelijke verwonding opgelopen. Het derde slachtoffer is een Franse electricien, die na twee Jaar dienst overzee binnen enkele dagen op de boot zou stappen om naar het moe derland terug te keren. Vijftien anderen zijn gewond door de scherven. Negen van hen moeten in ernstige toestand naar het ziekenhuis worden overgebracht. Overal in de muur, in de geluidsversterker van het orkest en in het meubilair zijn gaten geelagen. De vloer ligt vol met scherven en bloed. De granaat blijkt er een van een nieuw Frans model te zijn. Dat de doelmatig heid er van groot is, bewijst wel het feit, dat de communisten nog nooit zoveel slachtoffers met één granaat hebben weten te maken. „Gewoon doorgaan De rust keert spoedig weer. „Wait gebeurt er nuinformeer ik bij de eigenaar, die een scherf in zijn arm heeft gekregen en nog al wat bloed verloren heeft. „Gewoon doorgaan zegt hij. Machteloos haalt hij zijn schouders op „Als iedere gedegenheid moest sluiten «Is er wel eens een granaat naar binnen geworpen was, zou er niets meer open zijn in Saigon Zo den/kt iedereen er over. De doden en gewonden worden weggebracht. De rommel aan de kant gedaan. En even later speelt het orkestje weer alsof er niets gebeurd was. De pianist staart alleen nog een beetje onwezenlijk voor zich uit en piekert over het onbegrijpe lijke toeval, dat zijn leven gespaard heeft De plaats van de violist is leeg. Het was zijn vader, die achter de piano de dood gevonden heeft. De eigenaar praat er over om toch maar weer beschermings maatregelen te nemen. Fouilleren Practisch alle winkels, bars en andere uitgaansgelegenheden in de stad hebben •n stevig traliewerk voor vensters en deu ren. Degenen, die het niet hebben, wor den er ernstig van verdacht de commu nisten nu en dan een som gelds te geven om zich te vrijwaren van aanslagen. De grote bedreiging zijn die handgranaten; die onopvallende figuren in het publiek laten ontploffen. In de hall van Cinema Majestic (waar Maurice Chevalier de oude rol van de zwerver Ma Pomme speelt) hangt dan ook een mededeling in het Frans en Viet namees van de volgende inhoud: „In het belang van de openbare veiligheid wor- Visserijgolijes Volgens de berichten van gisteren zijn de rondvisvooruitzichten ietwat gunsti ger. Zo worden bijv. verwacht: Thorina (1600 kisten haring). Haarlem (700 verse vis). Vikingbank (400 verse vis en 40 haring), Elie Chénévière (400 verse vis) en Schoorl (650 verse vis). Mis op de Oostzee De avonturier IJM 5, Texel, die op 16 November naar de Oostzee ging. heeft het deze keer niet erg getroffen. Het slechte weer was oorzaak, dat de kotter slechts ongeveer 140 kisten grote gul buit maakte, die Zaterdag per trein door Duitsland naar IJmulden zullen komen. Verder worden voor Zaterdag een paar Noordloggers verwacht, terwijl ook de Abraham (15 Nov. naar Barendsz Zee) markt rijp wordt. Op het kantje af! De Flamingo, die Dinsdag met bar weer binnen kwam, kreeg tussen de pie ren averij aan het roer. Een betere plek had het schip moeilijk kunnen uitzoeken. Redelijke reizen De Woensdagmarkt heeft de schepen geen slechte besommingen opgeleverd. De Medan maakte f 23.000 voor 10 dagen, de Batavia deed het wat kalmer aan met 115.160 voor 14 dagen en de Flamingo boekte f22.000 voor 15 dagen. Van de loggers werd de KW 22 als haringvanger de beste met f8980. De kotter HD 125 werd de hoogste besommer van zijn soortgenoten met f 1500. Meer, maar nog duur De veronderstelling, dat de midden- weekse markt wel wat zou afzakken, doordat er gaandeweg meer verse vis aan de afslag verschijnt, is niet in vervulling gegaan. De schelvis noteerde nog steeds 18085, de braatjes f 40—25 en de wijting zat tussen de f 25 en f 20. De overwegend ijle loggerharing noteerde f 18 per kist de trawlerharing deed f 17 f 18. makreel bleef bij de rokers erg in trek en haalde de 135. den de bezoekers verzocht zich zonder protest te onderwerpen aan het fouille ren door de politie bij het betreden van En in de avonduren houden de politie- welvarend en aangenaam. Vietnamese bedienden (die allemaal Frans spreken omdat bijna geen Fransman de moeite neemt om Vietnamees te leren) be stleren de huishouding. De mannen gaan in de morgen met hun auto naar kantoor en de vrouwen begeven zich wat later naar de stad om er te win kelen en kennissen te ontmoeten. Men wandelt langs de artistieke Franse winkeltjes, waar de laatste nouveauté's uit Parijs verleidelijk uitgestald liggen. In de comestibleswinkels koopt men roquefort, druiven en verse boter, die rechtstreeks in speciale koelschepen uit het moederland aangevoerd wordt. En als men 's avonds op het dak van Hotel Majestic (waar men bij wijze van spre ken de terroristen aan de overkant van de rivier kan zien lopen) of in het peper dure, mondaine Chalet (waar mannen zioh er niet voor generen op tennisschoe nen en in overhemden met opgerolde mouwen te dansen) voelt men zich ve: lig. En op Zondagmorgen is tout 1 monde in het zwembad van de exclu sieve Cercle Sportif (waar van slechts heel weinig Vietnamezen lid zijn) o zonnebaden en zich te laten zien. Het leven is wel duur en er schuilt ook wel een zeker risico in, maar e als in Hongkong en Singapore is het toch altijd nog zeer de moeite waard vooi Europeaan. GENERAAL DE LATTRE DE TASSIGNY bezoek aan hospitaal in Saigon agenten regelmatig de driewielige fiets taxi's (betjaks) aan om onder de zitplaat sen en in de opgerolde kap te kijken of er misschien projectielen in verstopt zijn. Het zijn allemaal routine-maatrege len. Veel meer kan men ook niet doen tegen het onberekenbare gevaar, dat altijd en overal weer kan Verschijnen. Sommige mensen weigeren om ergens te gaan zitten. De meerderheid van de bevolking blijft echter onverschillig op een van de vele terrassen aan de Rue Catinat of in een sfeervolle bistro op de Boulevard Charner zijn apéritif drinken. Tegen etenstijd gaat men naar een van die uitgesproken Parijse eethuisjes met kleine tafeltjes, stokbrood en een dikke eigenaar, die iedereen even de hand komt drukken. En in de morgenuren is het altijd vol in Café le Pagode waar men 'n café filtre of een chocolat au lait glacé gebruikt en naar het drukke, lawaaierige verkeer van Saigon"s hoofdstraat kijkt. Karabijn over de schouder Het lijkt er zo veilig. Dat is het ook meestal. Maar velen herinneren zich nog de dagen, dat er in datzelfde Café La Pagode op de drukste uren handgranaten naar binnen gewor pen werden en argeloze bezoekers ver wondingen opliepen en zelfs het leven verloren. Het i6 dan ook niet voor niets, dat er steeds een politieagent met een karabijn over de schouder voor het café heen en weer loopt. De gaten in het naambord van de bar L'Oasis aan de overkant ver tonen nog duidelijk de sporen van een granaat, die daar ontploft is. En de ju welierszaak Alfana op de hoek heeft alleen een nieuwe pui laten bouwen omdat de oude door een aanslag van ter roristen verwoest was. Het is echter op het ogenblik veiliger in Saigon dan het geweest is. Veel van de eer hiervoor komt toe aan de Vietna mese politie, die niet zo lang geleden de verantwoordelijkheid voor de veiligheid m de stad van de Franse politie overge nomen heeft Met Oosterse hardheid en wreedheid treden zU op. In dat proces is er niet zo erg veel bewijs nodig oa een van com munistische activiteit verdacht persoon terecht te stellen; een voor Westerse be grippen onaanvaardbare methode, maar hier in het Oosten is dat de enige taal waar men naar luisteren wil. Aangenaam bestaan Er is overigens weinig veranderd ln Saigon. In de door veel bomen scha duwrijke woonwijken met hun oude. koloniale huizen in ruime tuinen leven Geen eed in 't Fries aldus minister Prof. Gerbrandy wil de zaak voor Hoge Raad (Van onze parlementsredacteur) Ik wil vooropstellen, dat ik het Fries erken als eigen taal voor de Friezen om historische redenen Aldus verklaarde minister Mulderije gisteren in de Tweede Kamer. Maar het Fries is niet de natio nale taal der Nederlanders minister had advies gevraagd aan hoogleraar in het Fries. Fries is geen dialect, zoals Gelders en Limburgs, doch verwant aan het Angel-saksisch. Pas heeft iemand in het Fries doctoraal examen ge daan. Een gelukwens is op zijn plaats Als Friezen in de rechtszaal Fries spre ken, Is dit formeel niet in overeenstem ming met de wet, maar ln het verkeer rediter-justiciabele is wederzijdse soe- p« Iheid aan te bevelen. De eedswet stelt het eedsformulier vast. De Hoge Raad stelt zich op het standpunt, 'n beginsel de eed in het Nederlands moet worden afgelegd. Alleen als iemand geen Nederlands kent mag de formule vertaald worden. Onjuist is het vragen de belofte, als men de eed alleen in het Fries wil afleggen. Het gaat om de eerbied voor de landswetten, waarbij het lat om wat vereent en niet wat scheidt. In het Heerenveense geval is de zaak op de spits gedreven door een Friese in tellectueel. Er is geen sprake van imperialisme- Ook voor rüet-Friezen moet de magistra tuur in Friesland openstaan. Wederzijdse waardering en respect is nodig. De Frie zen moeten zien. waar de eenheid tot uiting komt, nl. in de rechtspraak: daarin moeten wij schouder aan schouder staan, de een de ander uitnemender achtende dan zich zelf. Van de Friezen mag tangd worden, dat zij zich in het officiële verkeer van het Nederlands bedienen, doch in het onderlinge verkeer (rechter- justiciabele) moet soepelheid worden be tracht. Bij de replieken dankte prof. Gerbran dy de minister voor de ernst, waarmede hij de zaak had behandeld, doch hij het met de conclusie volkomen on. De eed is reeds herhaalde malen in het Fries afgelegd. De eedsaflegging is een heilige handeling. Hij vroeg te bevorderen dat een dergelijke zaak eens tot voor de Hoge Raad zou worden uitgevochten. Kamers val Koophandel: Wijziging woonruimtewet gevaar v^or bedrijf In een adres aan de Tweede Kamer hebben de zeven kamers van koophan del in Zuid-Holland een ernstig protest laten horen tegen de" voorgestelde v ging van de woonruimtewet 1947 Deze wijziging biedt volgens het adres nage noeg geen waarborg dat de belangen var het bedrijfsleven worden beschermd tegen de vaak eenzijdig ingestelde w ruimte-autoriteiten Want aan iedereen die na 1 Juni 1945 woonruimte in bruik heeft genomen voor bedrijfsdoel einden wordt thans weer het zwaard van de vordering boven het hoofd gehangen De kamers stellen daarom voor de ge meentebesturen te verplichten aan de kamers van koophandel advies te vragen eer zij in deze kwesties een beslissing Mr Van Schaik tevreden uit de West terug Te middernacht zijn mr J. R. H. van Schaik en prof. J. C. C. van der Grinten op Schiphol teruggekeerd, nadat het overleg met Suriname en de Nederlandse Antillen over de Ronde Tafel Conferentie beëindigd was. Op een groot deel der punten bestaat overeenstemming, doch andere zijn nog voorlopig opengelaten, deelde mr Van Schaik mede. Men zal nu rapport uitbrengen aan de verschillende regeringen. Het ligt in de bedoeling statuut te ontwerpen De gedachte een rijksgrondwet kan men wel als afge daan beschouwen, zeide hij. De grote moeilijkheden in acht genomen was hij zeker niet ontevreden over de resultaten, en als men zo doorwerkte was het stellig mogelijk tot een voor alle drie bevredi gend resultaat te komen, aldus mr Var Schaik. Straks nog duurder roken Wereldberoemd kruidig dekblad zal van de Amsterdamse veilingen verdwijnen DE EERSTE SLAGEN zijn enkele dagen geleden gevallen. Vijf tabaks ondernemingen op Sumatra's Oostkust hebben de productie moeten staken. Het zijn Deli Toewa, Toentoengan en Kwala Mentjirim van de Deli- my, benevens Glugur Estate en Bindjei Estate van de Deli Batavia mij. De eerste vijf van de dertig tabaksondernemingen. Herhaalde malen is dit jaar gewaarschuwd, dat stakingen, kort en slecht werk, overdreven loons verhogingen en onwettige inbezitnemingen der gronden een lonende ex ploitatie volslagen onmogelijk maakten. Eeft waarschuwend teken was reeds, dat Deli Bataviamij grote bedragen buiten Indonesië had (Delimij, dat Deli trouw wilde blijven, in mindere mate). Thans zullen beroemde merken van de tractoren aan en bezette de, vers ln ge- Amsterdamse veilingen verdwijnen dreigen nog zwaardere verliezen aan dekblad, dat de Nederlandse sigaren- industrie een wereldnaam verschafte. Ernstig zullen zowel Indonesië als Ne derland getroffen worden door de on dergang van deze cultuur, die reeds lang dreigde, doch nu op fatale wijze voltrok ken wordt. In 1930 leverde de Delitabaksoogst niet minder dan 212.500 pakken op ter waarde van 64 millioen. ln een tijd, waarin de gulden een gulden was. Daar na kwam de crisis, toen de oorlog en de Japanse tijd, waarin wonderolieplanten op de tabaksvelden werden gepoot. Ver volgens vernieling en brand. De kostbare tabaksgrond heeft in die jaren zwaar geleden. En toen eindelijk de wederop bouw begonnen was onder het verstan dige beleid van de Oost-Sumatraanse regering, kon men in 1949 weer hopen op 75.000 pakken, die fantastische prijzen zouden opbrengen. Na de souvereiniteitsoverdracht kwam echter de liquidatie van de deelstaat, on veiligheid, moord en doodslag. De on veiligheid is sindsdien weer bedwongen, doch communistische arbeidsorganisa ties, gesteund door overheidsinstanties, wisten een probater middel, om deze cul tuur te vernielen. Onder hun „leiding" de onwettige l«*""it.neming van gronden zulke aimetingen dat de regering de oppervlakte der tao. '-«cul tuur bijna halveerde tot 125.000 ha Aan de inbezitnemingen kwam echte. de Fransen practisch zoals vroeger: geen einde. Men wandelde achter del reedheid gebrachte, terreinen. Stakingen Minister Mulderije antwoordt Tweede Kamer (Van onze Parlementsredacteur) Minister Mulderije verklaarde gisteren minder geschenken te kunnen uitdelen dan verschillende Kamerleden wel hopen Hij deed dit bij het begin van zijn be antwoording van de sprekers bij de be groting van Justitie. Binnenkort zullen aan de Kamer enige principiële vraagpunten voor het ont werp van het nieuwe Burgerlijk Wetboek worden voorgelegd. Na invoering van de leeftijdsgrens vooi notarissen zal deze op zo kort mogelijke termijn worden geëffectueerd. Diepgaande studie wordt gemaakt van de mogelijkheden tot verbetering en ver snelling van de proces-voering. De „erfschuld" van justitie met betrek king tot het oplossen van het politie- vraagstuk moet de minister zich voor lopig laten aanleunen. Opneming van de doodstraf ln het commune strafrecht is van hem niet te verwachten. De minister had grote waardering vooi het werk van de Dierenbescherming Toch meende hij, dat de huidige wette lijke bepalingen voldoende zijn. Hij acht te het van'belang, wanneer de Kamer leden eens de film van de Liga zouden kunnen zien. Maatregelen op het voer van dieren zijn in voorbereiding t»n Binnenlandse en Sociale 7aken. Het in enten van vee tegen tbc is ook een vorm van dierenbescherming. Zo nodig zal. met betrekking tot dc bestrijding van hazardspelen en voet balpools, een wetswijziging worden voorgesteld. Voorshands achtte de mi nister de bestaande bepalingen vol doende. Het bezwaar tegen premie leningen met lage rente en premiën binnen bepaalde grenzen deelde hij niet. Het aantal „uitbrekingen" uit gevange nissen is niet verontrustend, vergeleken met het buitenland De overvolheid van de huizen van bewaring baart zorg. Aan illegaal binnengekomen vreemde lingen mogen geen faciliteiten worden verleend Uitwijzing heeft echter niet plaats, wanneer dit levensgevaar voor dc betrokkene oplevert. Bij de replieken diende de heer Schepa (arb.) een motie in. waarin hij facilitei ten vroeg voor illegaal over de Nederl grens gekomen politieke vluchtelingen Minister Miilderije had hier bezwaar te gen. temeer daar van de antecedenten van Jeze mensen vaak niets bekend is Over de motie-Scheps zal morgen wor den gestemd. Dan zal ook de eindstem ming over de begroting van Justitie plaats hebben. te korte werktijden, waren oorzaak, er te weinig tabak gepoot werd, of dat deze op het verkeerde ogenblik in de grond kwam, waaronder de kwaliteit leed. Tegelijkertijd werden de lonen tot het overdrevene omhoog gejaagd. Eindeloos is gewaarschuwd tegen deze gang van zaken en nu is de liquidatie begonnen. De beste tabak van de wereld verdwijnt. Het buitenland zal nu voor product van minder soort de gelden op strijken, die tot nog toe Indonesië en Nederland binnenvloeiden. De bevolking .rmen en nog beter vatbaar wor- •r de communistische organisa- -«SÈfes Tabakssorteersiero. stijgende exploitati Minister Mulderije over De zaken-Menthen en Schallenberg (Van onze Parlementsredacteur) Gaarne breng ik hulde aan wat politie en justitie gedaan hebben in de zaken- Menthen en Schallenberg Wat de eerste zaak betreft geldt dit vooral de rechter commissaris te Haarlem. Van (grote) diefstallen ten nadele van de heer Men- then is niet gebleken Aldus verklaarde minister Mulderije gisteren in de Tweede Kamer. De dossiers in de beide zaken zullen aan de Vaste Commissie vooi Privaat- en Strafrecht der Kamers wor den overgelegd. Uit niets is kunnen blijken, dat Schal lenberg op gewelddadige wijze om het leven is gebracht. Er kan geen strafver volging worden Ingesteld. Het verwijt, dat door de Haagse politie met voor ingenomenheid het onderzoek werd ver richt, ls van alle grond ontbloot. Het on derzoek heeft niet kunnen vaststellen, dat er mensen waren, die bij de ver dwijning van Schallenberg groot belang hadden. Alle gehoorde journalisten hebben moeten toegeven, dat zij over geen dere gegevens beschikten dan in het dos sier reeds voorkwamen. Willem Beukelszoon geëerd Standbeeld komt er door aanrijding Als volgend jaar in het Zeeuws- Vlaamse plaatsje Biervliet een monument zal worden opgericht voor Willem Beu- kelszoon, die daar in 1386 het haring kaken heeft uitgevonden, zal dit te dan ken zijn aan een simpel verkeersongeval. Op het Marktplein stond een oude pomp die onlangs door een aanhangwagen omver werd gereden. Het gemeente bestuur eiste van de chauffeur-eigenaar schadevergoeding, maar de kosten zouden zeer hoog zijn. Daarom overwoog m< het niet beter zou zijn op de plaats van de pomp een gedenkteken voor de ha- ringkaker op te richten. Dergelijke plan nen waren in Biervliet al eerder geop perd, maar de aanrijding gaf de doorslag. De maatschappij waarbij de chauffeur verzekerd was. zal nu de kosten vai opruimen van de pomp en het dempen van de put dragen. Nog 56 man nodig Vóór lanuari 500 K.L.M.- piloten Naar wij vernemen zal de KLM. die met een schrikbarend tekort aan Neder landse verkeersvliegers heeft te kampen, alle moeite doen om het aantal piloten dat bij haar in dienst is vóór 1 Januari op te voeren van 444 tot 500. Er zullen dus niet minder dan 56 vliegers bij moeten komen. Van deze 56 wil men er 20 a trekken uit de Rijksluchtvaartdienst 10 uit de luchtstrijdkrachten. De overige 26 tracht men in het buitenland aan te werven. Zoals we gisteren reeds meldden, zijn Maandag al twee buitenlanders in dienst gekomen, namelijk de eerste Fransman en IJslander. In totaal vliegen op de KLM-machines 153 piloten uit het buitenland, onder wie Amerikanen, Ca nadezen, Engelsen, Nieuw-Zeelanders, Australiërs, Zweden, Noren en Zuid- Afrikaanders. De papierprijzen Ook periodieke pers in nood Nu de fatale datum voor de verhoging van de papierprijzen 1 Januari derby komt, heeft ook de vereniglg De Periodieke Pers in Nederland om maat regelen gevraagd. Zij heeft aan minister Lieftinck en aan de Tweede Kamer haar instemming betuigd met de door de Ka merleden Ritmeester, Van den Heuvel en Hofstra j.l. Vrijdag gehouden betogen om wegens de zeer sterke prijsverhogin gen de dagbladen tegemoet te komen t.a.v. de omzetbelasting op advertenties Daar periodieken evenzeer de lasten van de prijsverhoging moeten dragen, heeft de vereniging verzocht maatregelen ten bate van de dagbladpers gelijkelijk toe te passen op periodieken, hoeve van de voorlichting op allerlei terrein De periodieken moeten boven dien niet alleen over de advertenties, maar ook over de abonnementen nog omzetbelasting betalen. De vereniging vi aagt de minister daar een eind aan te maken. Voorts wijst de vereniging er op dat de uitgave van tijdschriften wordt be moeilijkt door de drukprijzen volgens het calculatieschema van de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boek- drukkersbedrljf en haar periodieken bescherming ten bate van drukkers. Had chauffeur schuld aan dodelijk ongeluk? Fl. 200.boete geëist De procureur-generaal bi) het Haagse Hof eiste gisteren tegen de 20-jarige tech- nicus G. M. F. uit Soestdtjk f 200 boete subs. 2 maanden wegens dood door schuld. In eerste instantie was verd. door de rechtbank vrijgesproken. Het Hof te Amsterdam veroordeelde hem tot f 300 boete subs, drie maanden en via de Hoge Raad kwam de zaak nu weer voor. Op 4 April 1950 was verd. met een met palen geladen aanhangwagen per pont het IJ te Amsterdam overgestoken. Op de pont had hij de wagen geïnspec teerd en geconstateerd dat de achterver lichting niet helemaal ln orde was. Toen hij na enkele minuten op de Leeuwarderstraatweg reed stopte plot seling de motor, maar verd. wist zijn wagen nog naar de kant van de weg te rijden. Even later vloog er in volle vaart een personenauto achter op de vrachtwagen en twee personen ver loren tengevolge van dit ongeval het De grote vraag was nu of ten tijde van het ongeval de lichten al op hadden moeten zijn en of de aanhangwagen al van verre te zien was. Hierover werd een groot aantal getuigen gehoord, dia soes tegenstrijdige verklaringen over de tijd aflegden. Het ongeval was ln de schemering gebeurd. Het Gerechtshof zal op 19 December a.s. uitspraak doen. Microscoop, die 600.000 maal vergroot Zijn atomen straks... te zien? Volgens een bericht in het Franse blad „Figaro" hopen twee bekende Franse natuurkundigen, Claude Magnan en Paul Chanson, de eersten te zijn, die een atoom zien. Zij hebben acht jaar gewerkt aan de krachtigste microscoop ter wereld, waaraan nu in het Franse laboratorium voor atoom en kernphysica de laatste hand wordt gelegd. Verwacht wordt dat de nieuwe micro scoop tien maal sterker zal zijn dan de krachtigste electronenmicroscoop en voorwerpen 600.000 maal zal vergroten. Hierdoor zou het mogelijk zijn zware atomen, zoals uranium-atomen, enkel voudige moleculen en de kleinste virus- e zien. ildus Reuter. Gelderse Vallei koos Georganiseerde land bouw opzij gezet Na een hevige, opwindende verkie zingsstrijd is de georganiseerde land bouw in de Gelderse Vallei deerlijk ver slagen door de ingelanden van het wa terschap. In het nieuwe bestuur zijn ge kozen acht hoofdgeërfden, die allen door de ingelanden candidaat waren ge steld. Géén van de candidaten van de georganiseerde landbouw is gekozen, op één na, die tevens door de tegenpartij candidaat was gesteld. Het oude bestuur was aangewezen door gedeputeerde staten van Gelderland en Utrecht, overeenkomstig de wensen van de georganiseerde landbouw. Vol gen? dt ingelanden zou dit bestuur te royaal met de gelden hebben omgespron gen en te groots opgezette plannen heb ben gehad. Onder de gekozen plaatsvervangers bevinden zich wel enkele candidaten van de landbouworganisaties. Afschaffing deviezen- certificaten De Indonesische minister van Finan ciën heeft de juistheid erkend van be richten, volgens welke dr Schacht de raad heeft gegeven, de deviezencertifi- caten af te schaffen en een vervanging daarvoor te zoeken. Het is volgens de minister echter nog niet gezegd, dat men de certificaten zal afschaffen. Ned. sterrenkundige per auto naar Afrika De 55-jarige Nederlandse sterrenkun dige dr E. A. Kreiken (oud-president van de universiteit te Djakarta) is thans per auto vertrokken naar Monrovia, ln Liberia, waar hij voor de Unesco een jaar natuurkunde zal doceren, meldt Ass. Press uit Den Haag. Dr Kreiken en zijn vrouw Francis aren opgetogen over het vooruitzicht zich te kunnen vestigen in een villa aan het strand van Liberia. Dr Kreiken noemde zijn vertrek een „terugkeer naar zijn oude vaderland; de tropen". Zijn vrouw en hij zullen om beurten de vijf jaar oude Pontiac door Frankrijk, Spanje. Spaans en Frans Marokko. Algiers de Sahara besturen naar Taniz Rouf vervolgens zullen zij de Niger naar Monrovia volgen. Zij hopen er binnen veertien dagen te zijn. Oude jaarsgroeten naar Indonesië Het Nederlandse programma van radio republiek Indonesia zal evenals vorige jaren op Oudejaarsavond bij monde van de omroeper groeten overbrengen aan in Indonesië wonende Nederlanders van hun familieleden in Nederland. Deze laatsten kunnen schriftelijke opgaven richten aan R.R.I., Nederlands pro gramma. Medan Merdeka Barat 3, Djakarta. Rode-Kruiscollecle een succes: Al f 150.000.bijeen voor Italië De straatcollecte voor de getroffen overstromingsgebieden in Italië heeft in land tot dusver al ongeveer f 150.000 opgebracht. Van de Noordelijke en Zui delijke provincies is echter nog niets be kend en ook uit andere delen van het land ontbreken .iog vele opgaven. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis rekent er dan ook op dat de collecte :n groot succes zal worden. Nadat in Den Haag f36.000 was inge zameld, werd in Rotterdam een opbrengst f29.000 gemeld, in Amsterdam f25.000 (terwijl nog 100 bussen geteld worden), Haarlem f 10.000 en Utrecht fjj.700. Goedkoper van Europa naar Amerika Elf luchtvaartmaatschappijen, w.o. de KLM. hebben op de conferentie van de IATA te Nice overeenstemming bereikt de instelling van een toeristen klasse op de lijnen van Europa n.aar Amerika Op 1 Mei 1952 zal de klasse worden ingesteld voor 1 jaar Een en kele reis LondenNew York zal dan 270 dollar (ongeveer fl 1100) kosten, d i. bijna f500 minder dan de huidige prijs. De overeenkomst moet nog door de re geringen worden goedgekeurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4