Als de bossen branden is er geen houden meer aan Chefarine 4 Ok roil zekerheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 6 DECEMBER IS Schapen blaten in doodsnood Rookfront van 200 kilometer breed en vluchtende kangoeroes (Van onze Australië-corzespondent Leo 't Hart) MET EEN SNELHEID van 20 kilometer per uur beweegt zich een ziedende vlammenzee over een frontbreedte van meer dan 30 kilo meter door de bossen in een driehoek tussen MungindiBrisbaneChahe- ville in Queensland. Vierhonderd brandweerlieden zwoegen „beneden" Mundini in het Welgettgebied, om te trachten nog iets te behouden van de duizenden kilometers timmerhout, die een prooi van de vlammen dreigen te worden. In bijna verstikkende rookkolommen, verzengende hitte van vuur en zon heb ik enige dagen doorgebracht temidden de bosbrandweerlieden, die de soms ho peloze strijd voor het behoud van bedrijf en bos moeten voeren. Hoe onbetekenend schijnen de branden, die 's zomer Holland grote oppervlakten hei er vernietigen, al is iedere hectare dan ook een belangrijk verlies. Hier heb ik uren in een auto gereden langs de fronten van het altijd maar voortrazende vuur. Nergens een mogelijkheid, om dat te stuiten; nergens een einde van de bos sen. Hier en daar in de stilte het gonzen van electrische zagen, waarmee bomen omver worden gehaald, om te trachten daardoor een barricade te krijgen tegen de vuurvijand. Ge moet trachten, U dit voor te stellen; vuur, dat sneller door een bos ijlt dan U kunt fietsen en dan: rook, rook, wéér U kijkt. De regen kwam niet Bosbranden zijn de schrik van 'Australië, die de bewoners met name van de bosrijke streken in iedere zomer in angst doet leven. En de oorzaak is dezelfde als die op de Ve- luwe: één weggeworpen sigaret doet een onheil ontketenen, waarvan ik de desastreuze omvang nauwelijks kan beschryven. Nog maar nét was dit jaar de Lentezon boven de wouden gestegen, of de eerste brandmeldin gen kwamen bij de bosbrandweer binnen. Bij Charter Towers in Queensland vrat het vuur binnen enkele dagen 10.000 hectare weg. De regen kwam niet. Wèl; een warme, zoele wind, die het hout verdroogde en het voedsel voor de vlammen bereidde. De boer William Gsrland in Deadman's Creek kreeg het in zijn hoofd, om in die droge periode vuil te gaan verbranden. Vele dagen lang streden nadien met bij len en schoppen de brandweermensen tegen de hel van vuur en rook, die hU Uit de pers Riskant optimisme yERSCHILLENDE uitlatingen van o ciële zijde in verband met de gunstige ontwikkeling van onze deviezenpositie, van onze positie in de Europese betalings unie. en van het dekkingspercentage voor de invoer (99 pet in September), geven blijk van een zeker optimisme. Ook ons verheugt uiteraard deze ont wikkeling (voor zover van een „ont wikkeling" sprake is), doch wij menen, dat er allerminst -aanleiding is voor een te groot optimisme. Dat blijkt duidelijk, wanneer men de oorzaken van de gunstige ontwikkeling nader analyseert, zo lezen wij in De In dustrie, het orgaan van het Nederlands Verbond van Werkgevers. En dan vrezen wij, dat de grootste In vloed moet worden toegekend aan wij in dit verband zouden willen noemen toevallige factoren. De duidelijks* waarneembare hiervan is de devaluatie vrees ten aanzien van enkele belangrijke buitenlandse munten, die er toe geleid heeft, dat men saldi in deze valuta's zo 6nel mogelijk afstoot. Deze zelfde deva luatievrees leidt er via her-export e.d. toe, dat men, zoveel als op grond van de beperkingen van het internationale goederen- ep betalingsverkeer nog moge lijk is, uit deze valuta's vlucht. Bovendien zijn er nog andere toevallige factoren geweest. Zo heeft de regering bewust haar graan-importen beperkt, er zijn overtollige suikervoorraden naar het buitenland verkocht, Duitsland heeft een deel van zijn oude schuld vervroegd af gelost, enz. Dit alles heeft de positie van de gulden Internationaal relatief verbeterd, doch is allerminst een blijvend werkzame kracht in de voor ons goede richting De gunstige ontwikkeling van het dekkingspercentage van de invoer kan voor een belangrijk deel worden toe geschreven aan het uiteenlopen van de binnenlandse en de „internationale" con junctuur. De afzetmoeilijkheden in het binnen land. gedeeltelijk gevolg van de regerings- politiek, leiden tot een grotere export- drang, die, omdat deze afzetstoornissen zich elders (nog) niet of in mindere mate voordoen, inderdaad het handhaven, resp. opvoeren van onze export mogelijk maken. De bedrijven of bedrijfstakken, die practisch geheel georiënteerd zijn op de binnenlandse markt, zijn zeer voorzichtig bij hun inkooppolitiek, waaruit een druk op de invoer resulteert. VOOR ZOVER de ontwikkeling van de binnenlandse conjunctuur gevolg Is van het regeringsprogramma en de re geringsmaatregelen. gericht op het her stellen van het evenwicht in de betalings balans. kan men de gunstige werking daarvan niet ontkennen. Zoals wij echter hierboven reeds stel den. zijn wij ervan overtuigd, dat toe vallige factoren bij deze ontwikkeling een belangrijker rol gespeeld hebben en om deze reden betreuren wij het. als door gezaghebbende stemmen de indruk ge wekt wordt, dat Nederland er weer boven op is en dat het economisch evenwicht hervonden zou zijn. Jaren lang waren brede lagen van onze bevolking practisch onbekend met het feit, dat onze economische positie zo moeilijk was; het zou zeer te betreuren zijn, wanneer wij nu dat begrip naar ons gevoel enigszins begint door te drin gen door onverantwoorde voorlichting weer in slaap gesust zouden worden. De „long-term" problemen voor onze economie zijn door de goeddeels toevallig gunstige ontwikkeling In enkele maanden nog geenszins opgelost! had gesticht. Garland ging drie maanden naar de gevangenis. In slaap gevallen brandweerman B\j de brand, die ik zag woeden tussen Mungindi en Brisbane sprak ik met brandweerlieden, die al ruim een week in de weer waren. Van Zaterdagmorgen negen uur tot Zondagnacht 12 uur aan één stuk door in de strijd met het vuur. Een der brandweerlieden knielde even commandant, Starkney, vertelt me, dat dit de verschrikkelijkste vuurramp van zijn leven is geweest. Het hele dorp Walgett was omringd door brandende bossen; als door een wonder heeft men de woningen kunnen sparen. Als er niet spoedig regen komt, zal het nog vele weken branden in Australië. Zoiets hoorde ik in Den Haag niet Ik heb tijdens mijn verslaggeverswerk in Den Haag heel wat branden en brand jes bij de brandweer onder handen gezien, maar nog nooit heb ik commandant Otten horen zeggen, dat een brand „bui ten controle" was. Hier heb ik dit in de afgelopen dagen verschillende comman danten horen opmerken en in de meeste gevallen zou slechts de wind of de regen uitkomst kunnen bieden. Rookkolommen met een breedte van 200 kilometer, opklimmend tot een hoogte van 3000 meter verduis teren -de zon en zwiepen over het Australische land; 15000 hectare waardevolle cypres-bomen werden in één nacht verbrand. In tien dagen Bosbranden in Australië: het blussen is een schier onbegonnen werk. neer om uit een emmer wat water te drinken. Hij viel naast de emmer in slaap. Dat kon, omdat het gevecht hier op grote afstand van het vuur-front werd geleverd. Doch soms moesten vervoer middelen aanrukken, om de mensen uit de linie te halen. De stem van de brand weerlieden is hees en zwaar door de rook en soms ook van de dorst. Want in de meeste gebieden is geen water te vinden en heeft men slechts de beschikking over zaag, houweel, schop en enkele technische middelen om de rode haan te lijf te gaan. Grijze rookwolken jagen door het bosdat stil wacht op de vernietigen de vijand. Ik kom-bij de arm van Harris in Moonambil station. Zijn vrouw en kinderen zijn met een vrachtauto naar een veilig gebied ge trokken. Rond zijn huis kapt hij de bomen en zijn knecht sleept die weg met een tractor. „Je kunt nooit we ten" zegt Harris „wind en vuur kunnen rare dingen uithalen. En voor de rest: wachten op de hel". Verhoord gebed De vlammen dansen over de velden rijpende tarwe. Ik hoor het naargeestig geblaat van de schapen, die niet tijdig meer vervoerd kunnen en nu een vre selijke dood zullen vinden in de vlammen. Kangoeroes met jongen in de buidel springen over de vlakten, die straks door het vuur gemaaid zullen worden. Brandweerlieden vertellen me van twee zusters, die niet uit haar huis te krijgen waren en op de knieën voortdurend in gebed waren voor het behoud van de woning. En zie: de wind veranderde en het huis werd gespaard. De brandweer- tijds gingen net zoveel bomen verlo ren als er nodig zijn, om 40.000 wo ningen te bouwen. Vijfduizend scha pen kwamen naar schatting in die dagen reeds om het leven en alles bij elkaar taxeerde men grof het verlies op zeventien millioen gulden. Verwijt dit niet aan de bosbrandweer. Die kan het niet helpen, dat er alleen maar zon is en geen regen. In Australië kan zelfs de aarde branden! Loonrondje ook voor werklozen Voor kostwinners f 3.35 of f4.35 In verband met de onlangs toegestane compensatie-uitkering vau ten hoogste f8,50 voor loontrekkenden heeft de gering besloten ook een uitkering i één maal toe te kennen aan werklozen die geregeld een uitkering ontvangen in gevolge de overbruggings- of sociale bijstandsregeling. De uit te keren bedragen zijn voor d< diverse groepen verschillend. Kóstwin- ners met overbruggingsuitkering krijgen bruto f4.35 en kostwinners met sociale bijstand f3.35. Ook heeft de regering er geen be- zwaar tegen dat 11 pet van de beloning of uitkering per week wordt verstrekt aan personen die zijn tewerkgesteld in gevolge de regeling tewerkstelling hoofd arbeiders of de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor hand arbeiders, of die een uitkering ontvan gen krachtens de regeling voor sociale bijstand aan beeldende kunstenaars. Ernstige beogingen in Teheran Kabinet in spoedzitting bijeen Vanmorgen hebben grote groepen stu denten te Teheran gedemonstreerd. Po litie en militairen hadden straten, welke naar de universiteit voeren, afgesloten. Brnadslangen werden op de demonstran ten gericht. De betogers vochten met knuppels en messen. Aan de botsing kwam eerst een einde, nadat zware chinegeweren op het toneel van de strijd verschenen. Terstond ging het Perzische kabinet in spoedzitting, overwegende de staat van beleg af te kondigen. (Advertentie) Beter resultaat met 4 middelen tegelijk Chefarine „4" bevat 4 geneesmid delen, elk stuk voor stuk al wereld beroemd. Maar in één tablet verenigd, is de werking nóg beter, zodat zij ook helpen bij hevige pijn of griep, wanneer een ander middel faalt. iCoeé n/ottcteszeMf Het tekort aan monteurs bij de Zeemacht Naar aanleiding van het op 28 Novem ber jl. in ons blad verschenen bericht over het tekort aan monteurs bij de Zee macht, deelt de Marine Voorlichtings dienst ons mede, dat er inderdaad be hoefte bestaat aan electromonteurs, radio- radarmonteurs en vuurleidingmonteurs, doch dat de inhoud van bovenaangehaald bericht als zodanig niet juist is. Aan neming van burgergegadigden voor be roepsmilitair geschiedt nl. als steeds in de beginstand van matroos der derde klasse. Voor toelating tot deze electro- technische vakken kunnen in aanmerking komen jongelui van 16 jaar en ouder met een diploma ambachtsschool (electricien) dan wel met een einddiploma MULO, mits zij behoorlijke cijfers hebben voor de wiskundevakken. Wegens prijsopdrijving J 25.000 geëist Handelaar trok zich niets aan van minister Tegen de 54-jarige handelaar B. W uit Aerdenhout, die electromoteren uit Frankrijk en Italië zou hebben verkocht tegen te hoge prijzen en daardoor een overwinst van èo 000 zou hebben ge boekt, is gisteren voor het Amsterdams gerechtshof 25.000 boete geëist. Deze straf was hem reeds eerder opgelegd door de tuchtrechter in Haarlem ®n tegen dit vonnis was de handelaar in ho ger beroep gekomen. De man heeft zich bij zijn prijsbereke ningen gehouden aan een circulaire van zijn vakgroep en niet aan de prijsvast stellingen van het ministerie, die pas later afkwamen. Hij beweerde dat ver schillende ambtenaren het met hem eens waren. De president antwoordde hierop: „U moet zich houden aan de prijzen van de minister. Dat er tussen ambtenaren verschil van mening bestaat, is heel ge zond, want daardoor wordt een drage lijk resultaat verkregen". Uitspraak op 19 December. Nu officieel voorgesteld Voor f 175 millioen aan militaire voertuigen De regering heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld f 175 millioen ult*de tegenwaarderekening van het Marshall plan te steken in de productie van mili taire voertuigen. Hiervoor is, zoals reeds eerder werd gemeld, een contract ont worpen met Van Doorne's automobiel fabrieken te Eindhoven. In totaal zal uit de tegenwaarderekening f 230 mil- lioen gebruikt worden voor de verdedi ging. Over de besteding van de reste rende f 55 millioen wordt nog overleg gepleegd met Amerika. Adviescommissie rapporteert Bezuiniging op papiergebruik niet onder dwang Dienstenveloppen en spoorboekje kunnen wel van slechtere kwaliteit zijn UEPERKING VAN HET PAPIERVERBRUIK moet niet worden bereikt door voorschriften en verboden, maar door propaganda. Wil deze pro paganda echter resultaat hebben, dan zal zij moeten worden ingepast in een algemene bezuinigingsactie. De overheid zal daarbij het voorbeeld moeten geven. Zo zou b.v. voor de giro-enveloppen en dienstenveloppen wel een slechtere kwaliteit dan thans gebruikt kunnen worden, evenals voor het spoorboekje. Tot deze slotsom komt een adviescommissie voor papier- en cartonvraagstukken, die in Mei onder leiding van prof. ir T. Tromp is ingesteld en thans aan minister Albregts rapport heeft uitgebracht. Aan courantenpapier is vorig jaar 66.000 ton verbruikt. Dit jaar zal 75.000 ton no dig zijn, waarvan 48 000 voor dagbladen, 10.000 voor periodieken en 3.500 ton voor verdere nieuwsbladen. De nieuwsbladen en periodieken zullen resp. 2 en 5 pet be zuinigen. Maar de Nederlandse Dagbladpers heeft meegedeeld dat een bezuiniging onmoge lijk is. De minimum-behoefte zal waar schijnlijk juist stijgen van 48.000 ton In het lopende jaar tot 50 53 000 in het komende jaar. Dit cijfer ligt dan nog be langrijk benéden de hoeveelheid die" de dagbladpers nodig zou hebben wanneer het verbruik niet werd geremd door een ver doorgevoerde eigen distributieregeling en door de enorm hoge prijs. Een abonné op een Nederlands dagblad kreeg vorig Jaar gemiddeld slechts 16 kg papier thuis tegen 42 kg in 1939. Er waren in 1939 1.900.000 dagbladabonné's en in 1950: 2.750.000. De adviescommissie is van mening dat op de dagbladen geen dwang mag worden uitgeoefend om te bezuinigen, daar de voorlichting dan in gevaar zou komen. Wat het witpapier betreft, meent de commissie dat o.a. op schoolboeken wel bezuinigd kan worden. Ook dit moet ech ter vrijwillig gebeuren. Algemene nor malisatie zou volgens de commissie een ongewenste vervlakking betekenen. Wel kan propaganda worden gemaakt het bedrukken van papier aan twee kan ten en met een smallere marge, en gebruik van het goedkope houthondende De behoefte van de papierindustrie oud papier zal voorlopig vermoedelijk wel kunnen worden gedekt. De inzame ling moet dan echter op het peil 20.000 ton per maand worden gehand- Chili en Pakistan in de Veiligheidsraad Chili en Pakistan werden bij eerste stemming gekozen tot leden van de Vei ligheidsraad. Als zodanig vervangen zij dus Ecuador en India. De tweed® stem ming gold de bezetting van de derde vacante zetel door Griekenland of Wit Rusland. Geen der twee landen behaalde echter de vereiste meerdeiheid van twee derden. Op Griekenland werden 30, op Wit Rusland 26 stemmen uitgebracht. Een van deze landen zal de plaats van het uittredende lid, Joegoslavië, haafd en zo mogelijk worden vergroot. Want de vraag naar deze grondstof zal vermoedelijk toenemen doordat onder in vloed van de hoge papierprijzen een grotere vraag naar goedkoop papier zal ontstaan. De behoefte van de industrie aan stro kan niet bevredigd worden. Voor 1951/ 1952 wordt een tekort van 170.000 ton ver wacht Hierin zal door invoer, vooral uit Noord-Frankrijk, moeten worden voor zien, aldus de commissie. (Advertenties) Minder ziektedagen metS AN Apirin. Dubbel vlugge verdrijving van kou, koorts, griep en pijn. Overtreft alles 1 Prij» per koker 77 en 41 ct. Van het eri van School en Ker Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Gent (B.). Evang. kerk, cand. G. J. Blom te Hilversum; te Ameide en Tienhoven L. Kievit te Put- Aangenomen: naar Sluis (toez.l cand. L. P. W. Groenveld te Zevenhui zen (Z.-H.); de benoeming tot vicaris Meislawier-Nijawier F. A. Westhoff te Willemsoord, thans hulpprediker te Blokzijl. Geref. Kerken (Art 31 K.O.) Bedankt: voor Alblasserdam A. J. Moggré te Zevenbergen; voor Zaandam G. Ph. Pieffers te Bussum. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Leeuwarden B. van Smeden te Rotterdam-Zuid. Ds W. E. Eggink vertrekt naar Amerika Ds W. E. Eggink, Ned. Herv. predikant te Zuiderwoude (N.H.), vertrekt Zater dag met de Rijndam naar de Ver. Sta ten, waar hij predikant wordt van een gemeente in de staat Alabama, in het Zuiden van Noord-Amerika, ten behoeve van de aldaar gevestigde Nederlanders. H\j wordt predikant van de Amerikaanse kerk in die gemeente. Ds Eggink zal, omdat de immigranten de Ned. taal niet meer geheel beheersen, 's Zondags zowel in het Engels als in het Nederlands preken. Benoemingen Chr. onderwijs Benoemd: to* hoofd van de Ned. Herv. school te Asten en Someren de heer Van Meeuwen te Werkendam: tot onderwij zer (es) aan de Chr. schooi te Kampen iNieuwstraat) H. Hoitinga te Drachtster- Compagnie, aan de school met de BijDel te Oudega (Small) mej. S. Dijkema Ezinge, aan de school met de Bijbel Kalenberg (O.) G. Larooij te Drachten, aan de CVO-school te Nieuweroord (Dr.) H. de Jong te Kollum, aan de school met de Bijbel te Veenhuizen P. Beishulzen te Wilnis, aan de school met de Bijbel te Pingjum K. Hoekstra te Munnekeburen, aan Chr. school te Zaandam (Vinken- straat) E. Meijer te Slochteren, aan de Chr. school te Nieuw-Buinen mej. A. Berghuis te Zwolle, aan Chr. school te Broek O. Akkerwoude de heer J. Wil deboer te Dinxperlo. Benoemd: tot onderwijzerfes) aan Chr BLO-school te Ede J. Luteyn te Beesd (Gld.) aan Chr. school te Honselersdljk Y. Stap te Mlddelstum. Stichting Ziekentroost De arbeid onder chronische zieken „Ziekentroost" zal voortaan uitgaan een stichting, onder dezelfde naam. In het bestuur hebben zitting ds F. D. Emous, Ned- Herv. predikant te Hillegersberg, voorzitter, Adr. Bakker, secr.-penn., Cool- havenstraat 11 a, Rotterdam-W, ds G. Samson, Ned. Herv. predikant t« Rotter- dam-Fijenoond, ds C. Spek, Geref. pre dikant te Ee (Fr.), ds W. Harkema, Vrije- Bapt., predikant te Almelo en ds C- var der. Weele, Chr, .Geref. predikant te Har derwijk. De Paus heeft aan de Maastrichtse mis sie-bisschop mgr H. J. Paullssen eervol ont slag verleend als bisschop van Kumaal op de Westkust van Afrika. Mgr Paullssen verbleef vijf en dertig jaar la de tropen. Het lied der aethergolven VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 HILVERSUM L 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Morgengebed 7.30 Zenderslulting 9 00 Nieuws 9.10 Voor huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 9.45 Kamer» 10.15 Symphonette-orkest 10.55 Gram 1 Voor de zieken 11 40 Gram 1150 „Als de z luistert", causerie 12 03 Metropole-orkest 12.65 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Militair portage 1.25 Amusementsmuziek 1.45 Voor de huisvrojw. 2 00 Schoolradio. 2 20 Gr 3 1 Schooluitzendlng 3.30 Kamerkoor 3 50 Grai 4 00 Voor de zieken 4.30 Zenderslulting 6.00 Nieuws 6.15 „Kent de priester het levei 6.25 Gram 6 35 Regeringsuitzending: prof K. A. H. Hiddlng: „Indonesië'» geesteslev» 6.45 Voor de jeugd 6.55 Gram 7.05 „De u formen van de luchtmacht"' 7.15 Regerin uitzending: Verklaring en toelichting 7.35 Pianoduo 7.52 Actualiteiten 8.00 Nieuw; De gewone man 8.15 Gram 8 30 „Aan lands grenzen", klankbeeld B.10 Residentle-orkes' 9 35 „Om de toekomst van Nederland", klank beeld 955 Operaconcert (10.10 „De nota-Rut ten en het voortgezet onderwijs", causerie] 10 45 „Ik geloof ln ene. heilige, katholiek» kerk", causeri» 11.00 Nieuws 11.15 Amuse mentsmuziek 11.30—12.00 Lichte muziek. HILVERSUM U, (298 m.) VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek 7J0 Zenderslulting. 9 00 Nleuwa. 9.12 Gram 9.50 Voor de hulsvrouw. VPRO. 10.00 ..Thuis' causerie. 10 05 Morgenwijding VARA 10.21) Gram. 10 30 Schoolradio. 1050 Voor de zie ken. 1120 Voordracht. 1140 Cello en plano Hij was de enige niet. In de wachtkamer za ten er reeds tien en er kwamen nog minstens twee tientallen bij. Een voor een werden de jongelui weggeroepen voor een op prettige toon gevoerd gesprek met ;en ambtenaar van de Maatschappij, die zijn naam niet noemde, veel vroeg en weinig vertel de. Toch werd het geen verhoor, het bleef een gesprek. Ook Flip betrad het zweetkamertje, dat geen zweetkamertje bleek te zijn. Hij had iets anders verwacht. Het viel mee. ,,Nu moet U zich melden bij de dokter voor geneeskundig onderzoek. Hier is het adres." Flip las de straatnaam, die hem onbekend was. „Is dat ver?" „Twintig minuten fietsen." Flip had geen fiets bij zich. Een tram kon hem slechts gedeeltelijk op weg brengen. Dan maar wandelen. Dat kostte hem een uur. Bij de dokter weer wachten, want er w«ren verscheidenen, die hem voor waren. Etenstijd was al een poos gepasseerd, dus begon hij een gezonde trek te krijgen. Maar dokterswachtka mers hebben geen buffet. Op tafel lagen alleen een paar verouderde boeken en proefnummers van vaktijdschriften uit het jaar zoveel. Droge Tenslotte was het Flips beurt en hij kwam „voor de dokter". Het onderzoek begon met de ogen, toen volg de het gehoor en vervolgens de andere organen. „Laat me nu nog even Uw gebit zien." „Goed, heel goed! Er zijn maar weinig jonge lui, die een goed gaaf gebit hebben. Ellendig! Maar het Uwe ziet er best uit. Uw ogen zijn niet zo goed als Uw tanden. Dat is wel jammer." „Mijn ogen? Hapert daar iets aan?" „Haperen niet. Ze konden wel iets sterker zijn. Uw gezichtssterkte is drie kwart. Voor iemand van Uw leeftijd is dat wel wat zwak. Om Uw ogen te sparen zou U een bril kunnen nemen, dan worden ze misschien sterker." „Ik begrijp het niet," zei Flip. „Zal het een bezwaar zijn?" K. JONKHEID Een verhaal dat eindigt, als oorlog 1940 begint. „Op zichzelf misschien niet. Maar er zijn veel sollicitanten en meest gezonde jongens, U zelf trouwens ook..." „Kunt U iets...?" begon Flip bedremmeld. „Neen, ik kan niets. De directie leest de rap porten van de personeelschef en van mij en De- noemt. Natuurlijk valt de keus op hen, die het meest geschikt lijken. Het wordt een soort ver gelijkend examen. Bij U is alles in orde, dat van Uw ogen behoeft geen bezwaar te zijn. Er is geen reden tot ontmoediging of onrust. Uw kans is volstrekt niet kleiner dan die van ande ren. Volmaakte mensen zijn er weinig, ook licha melijk niet." Flip ging naar huis. Vervelend was dat. Had de dokter maar niets gezegd. Nu kreeg hij weer dat gevoel van onzekerheid. Thuis rapporteerde hij uitvoerig. Ook het ge sprek over de ogen. „Heb je zelf nooit gemerkt, dat je ogen niet sterk zijn?" „Nee," weifelde hij, „nee, wel viel het me soms op, dat het geschrevene op het bord voor de klas, op een afstand gezien, erg wazig was." „Maar de dokter zei, dat het geen bezwaar be hoeft te zijn." „Neen, maar er zijn veel mededingers. En daardoor verkleint het mijn kans." „Och, er gebeurt niets buiten Gods leiding. En God weet wat het beste voor ons is." Daar kon Flip geen ja op zeggen. Hij wou graag benoemd worden. En wat kon God daar tegen hebben? Waarom zou dat niet goed voor hem zijn?" „Wij moeten er om bidden, jongen. Dan komt het altijd goed- Ook als het ons verkeerd lijkt." Er om bidden? Ja, dat kon. Misschien baatte het. Van toen af bad Flip iedere dag. Hij bad om de benoeming. Zijn ouders baden ook. Zij baden om Gods lei ding ten goede. Zij legden de uitslag in Gods handen. Dat deed Flip niet. Aan zoiets dacht hij niet Hij zou het ook niet gekund hebben. Het duurde lang. Veertien dagen verliepen en nog geen bericht. De onzekerheid werd beklem- III. Weinig verandering. Toen begon Flip kribbig te worden. Hij was geen luiaard, die het fijn vond, te lanterfanten en lijdelijk af te wachten, of er iets ging gebeu ren of niet. Hij snakte naar werkzaamheid, naar actief bezig zijn, doen, iets bereiken, iets worden, vooral iets worden. (Wordt vervolgd AVRO 12.00 Dansmuziek. 12.33 Sport e i Medec linger Orkestconcert. 2.00 KookpraaUe. 2.20 Gr. 3.40 Voordracht. VARA 4.00 „WIJ en de n ziek", muzikale causerie. 4.30 Zendersl tlng. 6.00 Nieuws. 6.15 Felicitaties. 6 45 „De om de bocht". 7.00 Kinderkoor. 7.15 „Beurs en buikriem", causerie. VPRO: 7.30 „Ti visie en vrije tijd", causerie. 8.00 Nleu 8 05 Boekbespreking 8.10 Gram. 8.30 „Bene lux". 8.40 „Een sterk volk", causerie. VARA 9.00 „Ernani", opera (acte III en IV) 9. Buitenlands weekoverzicht. 10 05 Moderi lichte muziek. VPRO 10.40 „Vandaag", cai serie. 10.46 Avondwijding. VARA 11.00 ui Nieuws. 11.15 „In Huwelijk en Gezin", cai serie. 115012.00 Orgelspel ENGELAND. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio, 100 Dansmuziek. 1.80 Voor de arbeiders. 2 00 Nieuw». 1.10 Gram 2.40 Hawaiianmuzlek. 3.00 Sohoolradio. 4.0( Critleken. 4.45 Opera-orkest 639 Causerie 6 00 Voor de kinderen. 7.00 Nieuws. T.15 uui Sport. 7.20 Mars- en walsmuziek. 8.00 Lichte muziek. 840 Causerie. 9.00 Amus.muz. 9.3( Klankbeeld. 11.00 Nieuw» 10.16 Nleuwsbriei uit Amerika. 1050 Gev. programma. 11.00 Pianorecital. 11.46 Parlementsoverzicht. 12.00 Nieuws. Verslag V.N. ENGELAND. BBC Light Programme. 12 00 „Mrs Dale's Dagboek". 12.15 Militair orkest. 12.43 Voordracht. 1.00 Parlements overzicht. 1.15 Amus.ork. 1.45 Orkestconcort I.45 Voor de kleuters. 3.00 Voor de vrouw 00 Lichte muziek. 4.30 Voor de soldaten. 45 Amus.ork. 5.13 ..Mrs' Dale's dagboeir" 5 30 Orgelspel. 6.00 Arbeldersorkest. 9 30 imus.muz 7.15 Voor de Jeugd. 7 46 Hoorspel .00 Nieuws. 8.25 Sport. 8 30 Gev. program 9 00 Discussie over actuele vraagstukken 9 45 Gev. programma. 10.15 Gram. 10 30 uur Hoorspel. 11.00 Nieuws. 11.15 Act. 1120 our Lichte muziek. 12.00 Voordracht Populaire FRANKRIJK. Nat Progr. 347 en 349 m. 12.30 Orkestconcert. 1.00 Nieuws. 150 Nieuws. 155 Israllsche uitzending 6 30 Am uitz. 8.00 „Rlgoletto", opera. 11.00 Gram II.45—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Operamuziek. 12 15 Omroeporkest. 12.34 Omroeporkest. 12 50 Koersen. 12.55 Gr I.00 Nieuws. 1 15 Orgelspel. 2 00 Sahoolradio 3.30 Piano, vlooi en cello. 4.07. 4.15 en 4 3u i. 6 00 Nieuws. 5.10 Llchta muziek. 6.00 i. 6.10 Voordracht. 650 Gram. 650 Voor ildaten. 7 00 Nieuws 7.30 Act 7.45 Caus 8.00 Gram. 8.15 Symphome-orkest en solist II.00 Nieuw». 10.15 Jazzmuziek. 10.45 Orgel muziek. 11.00 Nieuws. 1105—12.00 Opera- BRUSSEL 484 m. 12.05 Gram. 1.00 Nieuws. 1.10, 2.30 en 3-0U Gram 4 30 Kamermuziek. 6 00 Nieuws 5.1U Verzoekprogramma. 6 30 Film. 7.00 en 7.40 Gram. T.45 Nieuws. 8 00 Omroeporkest 8.13 Gram. 1000 Nteuwa. 10.10 Kaï 1055 Nleuwa. U 00 Gram. 11.50 Nieuws. santé zaken, 2. „De Derde Kamer" of smartelijke verdelging van de ledigheid", dramatische klucht. Pauze. 3. Egyptische kunst 4. Dagsluiting. Uniecollecte: reeds 82.000 Lijst 10 van de opbrengsten van i jaarcollecte voor de scholen met Bijbel. Transport lijst 9 f 689-M 90, Doezum f215.Loppersum f291~| Bantega f214.50; Donkerbroek fl Haulerwijk f 339 65; Leeuwardej f 2367.17; Metslawier f 174 40; Oostei| Nijkerk f251Siegerswoude f9 Nieuw Amsterdam f514.50; Zuid Barjj f 183.50; Rijssen f422.49; Arnhem f 1672-' Westerdorp-Varsseveld f394 25; Zette f55.93; Andijk f266 38; Opperdo^ f 127.— Berkel (Gerei kerk) f 125.61 Molenaarsgraaf f 60.Monster f 754- Strijen f540—; Tinte bij Brielle f 337.4! Voorburg f 1606 98; Waddlnxveen f 667.10 IJsselmonde (Chr. Nat. school) f 1555.—j Totaal 250 locale comité's: £82.342.4l[ De gemeenteraad van Amsterdam heel) op diens verzoek eervol ontslag verleend a prot dr A. W. de Groot als gewoon hoojj el leraar ln de Latijnse taal en letterkunde. Het Instituut voor Sociaal Onderzoek vat het Nederlandse volk ls toegelaten tot hei vestigen van een bijzondere leerstoel 1 methodiek van het sociale onderzoek aa Gem. Universiteit. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. 6 Dec. Geslaagd Kerkelijk ber. examen de heer L. van Os te Rijswijk cand. ex. Semietlsehe taal- en letterkundi de heer J Knappert te Lelden. AMSTERDAM (Gem. Univ.) 5 Dec. Ge»l rechten mej. M. L. R. Langhendrles, R'dam. M.O.-EXAMENS DEN HAAG, 5 Dec. Geslaagd: M.O. gi schledenls: G. Esser en A. Guldemond (hui acte): Ned. taal en letterkunde M.O. B: Portegies, E. Bosma. mej. W. van Baal mej I. M. G. F. Bruijsten. Gratis vacantie voor Haarlemse klas Klas IC van het Kennemer Lyceum Overveen gaat met vijf leraren twej weken lang gratis met vacantie ln Nede* land als prijswinnaar van de verkoojj actie van scholieren voor de kinderposi 1 zegels. De Kennemer school heeft f 70(1 3 opgehaald. Sint Nicolaas en Zwarte Piet kwamej 0 dit tijdens de les bekend maken. De vooj zitter van de schoolvereniging ontviri het origineel van een der prentbriefkaas ten, die ook voor deze actie werden ve> kocht De tweede prijs (een week gratis va 1 cantie) gaat naar klasse 1 van de huil J houdschool Laan van Meerdervoort 21) in Den H a ag de derde prijs (school J reisje van twee dagen) naar de Ch] scnool in Lopik. Een schoolreisje van c dag (één voor eleke provincie) maakt o.i klas 6 van de St Mariaschool te Leiój schendam. Een schoolradio gaat na? klas 5 van de St Geradus Mapellaschoq in Den Haag. j Aan de actie hebben 250.000 scholiere! J deelgenomen. j Ned. zeeman in Genua 1 uit mast gevallen De 22-jarige Rotterdammer F. V Langhorst is dezer dagen in de Italiaansl haven Genua aan boord van het Neder* landse schip Kota Inten van tien mete hoogte uit een mast gevallen en ln hé ziekenhuis overleden. De jongeman wa ongehuwd. De Kota Inten is het eigen i dom van de Kon. Rotterdamsche Llojl y en op weg van Rotterdam naar Indonesië Toestemming kantoorarbeid j in avonduren In afwijking van het bepaalde in di 1 Arbeidswet heeft de staatssecretaris vai 1 Sociale Zaken besloten dat van 3 Decern 5 ber tot en met 29 Februari a.s. door kani toorpersoneel onder bepaalde voorwaar den mag worden gewerkt op andere ure! 1 dan voor hen op de arbeidslijst of dj 1 rooster aangegeven zijn. Zulks ter bespa ring van brandstoffen en beperking va! het stroomverbruik. Nieuwe conferentie ovei Europees leger 1 Naar het ANP meldt, ligt het in dj bedoeling op. of omstreeks 15 Dec., Parijs, een ministerconferentie te houdei over het Europese leger. Een Reuterba richt sprak van een conferentie „in di komende veertien dagen". De politiek! kant der vorming van een Europees le ger zal het middelpunt zijn der bespre j kingen. De volgende ministers zullen aai de conferentie deelnemen: Stikker (N e derland), Schuman (Frankrijk), Ade nauer (Duitsland), Beek (Luxemburgj 1 De Gasperi (Italië) en Van Zeeland (Be. gië). Mogelijk zal van Nederlandse zijcj nog een tweede minister worden afgt vaardigd. Een woordvoerder der Wes: Duitse regering, aldus Reuter, n< Straatsburg als conferentieplaat». Ierse hulp voor Italië via Nederland In Rotterdam arriveerde vanmorge! het motorschip Echo met f40.000 goederen die i.. Ierland zijn ingezameli voor de overstromingsgebieden ii De goederen werden in tegenwoordigheil van de Ierse gezante en de Italiaan;] gezant ln spoorwegwagons geladen. He Ned. Rode Kruis heeft hiervoor zijn be- Ned. eieren naar Duitsland De Westduitse autoriteiten hebbej machtiging verleend tot invoer var eieren uit Nederland voor een bedrsi van één millioen dollar (plm. 3.8 (Advertentie VEEMARKTHALLEN - ROTTERDAM VRIJDAG 7 DECEMBER - 366c AUTO

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2