JlicuuK» (foiiranl Geweld zal met geweld beantwoord worden, zegt Egypt, minister Een demonstratie-verbod afgekondigd voor het gehele land Wist U De duivel onder ons DONDERDAG 8 DECEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal: 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIÊN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9298 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ilontsastictj Is ghebfeoets myn hert la legfjeospatt" Als de bossen branden Bommen, vuurwapens, Iraangas DE EGYPTISCHE minister van Binnenlandse Zaken, Foead Serag El Din, heeft verklaard, dat de betrekkingen tussen Engeland en Egypte steeds slechter worden. Er heerst slechts orde in die gebieden, waar geen Britse troepen gestationneerd zijn. De jongste incidenten in de Kanaalzone zijn te wijten aan Britse aggressie en vandaar, dat Egypte geweld met geweld zal beantwoorden. Aldus deze Egyptische zienswijze. Gisteren werden bij een botsing te Cairo tussen studenten en arbeiders enerzijds en de politie anderzijds weer dertig betogers gewond. De politie maakte van vuurwapens en traangas gebruik. In het centrum van Alexandrië ontplofte een bom in een Brits onderwijsinstituut, evenals in het kamp van het Engelse garnizoen te Moascar. Alle scholen te Cairo en Alexandrië zijn gesloten. Het is duidelijk, dat de spanning neemt en de Egyptenaren, opgehitst door felle, nationalistische leiders eisen, dat de Engelse troepen de Suez Kanaalzone verlaten. De moeilijkheden zijn juist be gonnen. doordat Londen onmogelijk aan de eis van Cairo kon voldoen, welke voortvloeide uit de opzegging van het Anglo-Egyptische verdrag van 1936. Het blijft protesten regenen, maar wij zien nog geen compromis tussen partijen in het verschiet. Zo heeft de Britse mili taire bevelhebber van Ismailia opnieuw een. in zeer krachtige termen gesteld, schrijven, gezonden aan de Egyptische gouverneur van Suez, omdat de Britten uitgaan van de premisse, dat de Egyp tische politie verantwoordelijk is voor de ernstige incidenten. De reeds genoem de min. van Binnenl. Zaken van Egypte heeft er op gewezen, dat bepaalde her riemakers en onhandelbare elementen de demonstranten tot aanvallen op de rege ring hadden aangespoord. Vanaf heden zullen alle demonstraties in het gehele land verboden worden en met alle middelen zal de politie dit ver bod handhaven. Dit is een Egyptische toezegging, die wij al meermalen hebben vernomen, maar die in de PTa*~ tijk geen resultaat heeft afgeworpen. De vraag rijst, of de Egyptische politie de incidenten niet oogluikend toelaat. De bom, die in het Britse onderwijsinstituut ontplofte had zeer ernstige gevolgen kun nen hebben, omdat zich daar op dat mo ment circa 200 studenten, waarvan vele Egyptische, bevonden. De cijfers, opge- Prof. L. J. M. Beel weer minister van Binnen landse Zaken Aangezien de minister van Binnen, I landse Zaken a.i-, mr F G. C. J. M Teulings, het niet wenselijk acht gedu rende langere tijd naast de taak, die reeds op hem rustte, het beheer over het Departement van Binnenlandse Za ken te blijven voeren, is besloten tot een definitieve voorziening in de vaca ture, welke door het overlijden van mi nister mr J. H. van Maarseveen op dit departement is ontstaan. Prof. dr L. J. M. Beel. hoogleraar aan de R-K. universiteit te Nijmegen is be reid gevonden de portefeuille van Bin nenlandse Zaken te aanvaarden. Het be noemingsbesluit is heden door H.M. de Koningin getekend, aldus deelde de Re geringsvoorlichtings dienst mede. Prof. Beel heeft zowel in het tweede ministerie Gerbrandy (1945) als in het ministerie Schermerhorn-Drees (1945/ 1946) het beheer over het departement van Binnenlandse Zaken gevoerd. Van 1946—1948 trad hij op als minis ter-president De nieuw benoemde minister maakt deel uit van de staatscommissie tot her ziening van de Grondwet. De desbetref fende wetsontwerp-wijaigingen zullen, zoals bekend het volgend jaar door de Staten-Generaal in openbare behande ling worden genomen en de minister van Binnenlandse Zaken zal 'jij de verdedi ging van deze ontwerpen een belang rijke taak hebben te vervullen. Onze parlementsrecdacteur tekent hier bij aan: Aan de benoeming van dr Beel tot mi nister van Binnenlandse Zaken valt geen enkele politieke betekenis voor het ogen blik toe te kennen. Dat tenslotte toch tot definitieve vervulling van de vacature op deze post is besloten, is uitsluitend terug te brengen tot het feit, dat mr Teu lings meende een te grote taak op zijn schouders te krijgen, temeer daar hij straks, wanneer dr Drees geruime tijd afwezig zal zijn i.vjn. zijn reis naar Amerika, zal moeten optreden als mi nister-president De terugkeer van prof. Beel in de actieve politiek zien sommigen als een voorspel op de komende verkiezingen. Verwacht wordt n.l. dat prof. Romme na de verkiezingen opnieuw kabinetsforma teur wordt en ook zal optreden als mi nister-president. Prof. Beel zou dan fractie-voorzitter van de KVP worden, een taak, die aan vankelijk voorbestemd scheen voor de inmiddels overleden mr Van Maarseveen. De 53-jarige mijnwerker S. uit Els- loo, die vermoedelijk kolen liep te zoeken, Is langs de spoorbaan SittardMaas tricht door een trein gedood. Australië zal, wegens de geruchten over duikboten by Nieuw Guinea scher per laten patrouilleren. geven door Egypte en Engeland, ver schillen nogal. Maar als wij afgaan op de publicatie van de Egyptische regering, dan is het cijfer aan doden en gewonden over een periode van zeven weken niet gering. Deze luiden namelijk: 117 Egyp tenaren gedood en 438 gewond. Over het door het Westen aan Egypte voorgestelde „defensiecommando het Midden Oosten" wordt momenteel geen nader nieuws gegeven. Bij een spitsing van het conflict tussen Engeland en Egypte zullen de banden tussen Egyp te en de andere landen van de Arabische Liga nauwer worden aangehaald. E Syrische militaire delegatie arriveerde Cairo om te spreken over het zenden v Egyptisch oorlogsmateriaal naar Syrië, waar thans de dictatoriale Sjisjakly de scepter zwaait. Amerikanen willen klok van Uitgeest kopen Twee nieuwe klokken plus f 10.000 geboden De New Yorkse Alfred University heeft een bod gedaan op de klok van de "Ned. Herv. kerk te Uitgeest, die in 1650 door de gebr. Hemony is gegoten. In ruil voor deze klok heeft een klok kengieterij te Aarle-Rixtel (N.-Br.), die i. opdracht van de Amerikanen handelt, twee nieuwe klokken plus f 10.000 voor het herstel van de bouwvallige pastorie aangeboden. De New Yorkse universiteit wil de Hemonyklok gebruiken als basis- klok voor een carillon in de toren het universiteitsgebouw. De kerkvoogdij van Uitgeest zal i genavond aan de gemeenteleden de vraag voorleggen of het verantwoord is zo'n waardevol cultuurgoed aan het bui tenland te verkopen. Afzender van bompakket op het spoor? De West-Duitse politie heeft, naar aan leiding der bomaanslagen in West-Duits- land, waarbfj twee personen werden ge dood en een tiental gewond, een arresta tiebevel uitgevaardigd tegen twee ver dachte mannen. Het is mogelijk, dat zij het land reeds hebben verlaten. Er wordt een strenge controle uitgeoefend langs de grenzen. Zelfs luchtpassagiers worden gecontroleerd. Een hoge beloning is geloofd voor hun aanhouding. Gekleed in een zijden avondjapon, een bontcape en polsmoffen, woonde mevrouw Wisjinski met saar echtgenoot, de Russische minister van Buiten- landze Zaken, in Parijs de uitvoering bij van het oratorium „Jeanne d'Arc". Voor even vergaten de heer en mevrouw Wisjinski het gekrakeel in de Verenigde Naties en genoten zij van wat er te zien en te horen was. Geen Oost-Duitsers naar Parijs Amerika breidt productie van atoomwapens uit En in de Ver. Naties houdt Rusland vast aan algeheel verbod der atoombom TERWIJL GORDON DEAN, voorzitter van de Amerikaanse „commissie voor atoomenergie" verklaarde, dat er een plan is voor nieuwe uit breiding der Amerikaanse productie van atoomwapens, worden te Parijs de polsingen over ontwapening voortgezet en de atoombom is daarbij het essentiële punt. Dr Padilla Nervo, voorzitter van de Assemblée, tevens lei der der besprekingen in de subcommissie voor ontwapening, erkende, dat aan de dag getreden verschilpunten, nog niet veel hoop geven op een compromis. De Amerikaanse plannen om tot expansie der productie van atoomwapens te gaan, zijn noodzakelijk, wegens de, niet verminderende, dreiging van het communisme. Bovendien hebben de jongste technische ontwikkelingen het mogelijk gemaakt, dat atoomwapens zowel voor tactische als strategische oog merken kunnen worden gebruikt. Men profiteert Van de ontdekkingen der nieuwe uraniumlagen in Canada en Colorado. Inmiddels is op de jongste zitting der >mmissie voor de ontwapening duide lijker dan ooit gebleken, dat de Sowjet- Unie niet zozeer gesteld is op de détails van een eventueel uitvoerbaar ontwape ningsplan, dan wel twee dingen wil be reiken: 1. Een plechtige verklaring van de Assemblée, dat atoomwapens nooit gebruikt zullen worden. 2. Een overeen komst der vijf grote mogendheden (dus communistisch China inbegrepen), ter vermindering van de bewapening met één derde. Nu het Duitse probleem. Prompt heeft Oost-Duitsland meegedeeld, dat het geen vertegenwoordigers naar Parijs zal zen voor de besprekingen in de In totaal 217.640 daklozen in Italië In totaal 217.640 personen zijn door de overstromingen in de Po-vallei uit hun huizen verdreven, zo is officieel bekend gemaakt. De vluchtelingen zijn in geheel Italië in kampen, scholen, ziekenhuizen, kazernes of bij particulieren onderge- Daar het gebruik van vlammenwer pers ter vernietiging van cadavers een weinig bevredigend resultaat oplevert, zal men weer de gewone lijkverbranding toepassen. Assemblée. over de mogelijkheid van vrije en geheime verkiezingen in geheel Duitsland. Zoals men weet, waren Oost en West-Duitsland door de V.N. daartoe uitgenodigd. West-Duitsland had reeds een delegatie samengesteld. Oost-Dults- land beschouwt het V.N.-plan als flagrante schending der democratie". De feitelijke oorzaak is natuurlijk de razernij dat Adenauer zijn vredescontract met de Westerse Geallieerden in zijn zak heeft. KONINKLIJKE FAMILIE NAAR DE WINTERSPORT H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prins Bernhard zijn voornemens ook dit jaar in de Kerstvacantie met de drie oudste prinsessen de wintersportplaats Sankt Anton in Oostenrijk te bezoeken. Het vertrek is voorlopig vastgesteld op Don derdag 27 December a.s. Stollelijk overschot in weiland Verstekeling bij Schiphol uit landingsgestel gestort? Waarschijnlijk een Duitser, die naar het Westen wilde vluchten IN EEN WEILAND by Schiphol is gistermiddag het stoffelijk overschot ontdekt van een naar schatting 25-jarige man, die vermoedelijk uit het landingsgestel van een vliegtuig is gestort. De politie neemt aan dat de man uit Duitsland heeft willen vluchten. Het lichaam werd gevonden in een kuil van vijftig centimeter diepte, die by de val uit het vliegtuig in het drassige weiland moet zijn geslagen. in de avonduren in Frankfort in het landingsgestel van een Amerikaans vliegtuig zijn geklommen. Overdag is daar niet veel kans toe. De lugubere ontdekking werd gister middag gedaan door de 54-jarige arbei der C. Leyen die op het land van boer Streefkerk achter de Amstelveenseweg, ongeveer tegenover de ingang van het Amsterdamse Bo6, aan het werk was. De boerenknecht zag op enige afstand i been uit het weiland steken. Hy liep snel heen en zag tot zijn ontzetting het stoffelijk overschot. Naam onbekend De onbekende was gekleed in een wind jack en gestreepte broek. Hij had voor ongeveer één Duitse Mark kleingeld bij zich. In een Duitse krant was een brood gewikkeld. In de kleding van de man werd nog een briefje gevonden dat in Osnabrück was gedrukt en in een plaats je bij München uitgegeven. Het had be trekking op het wassen van enige broe ken. Verder is omtrent de identiteit van de man geen enkele aanwijzing gevon den. Het lichaam moet volgens de G.G.D. ongeveer anderhalve dag in het wei land hebben gelegen. Van een mis drijf heeft de politie geen sporen kunnen ontdekken. Men vermoedt dat de man Maandagnacht op het land is terechtgekomen. Hij zou dan Aanschatlingsdienst Luchtmacht: Rijk benadeeld voor 100.000 gulden Het onderzoek naar de onregelmatig heden. gepleegd bij de aanschaffings- dienst van de luchtmacht, heeft uitgewe- dat inderdaad malversaties hebben ts gehad met betrekking tot leveran- van kleding en uitrusting aan de luchtmacht, waardoor het Rijk in de laatste jaren is benadeeld voor een be drag van. naar voorlopige schatting, on geveer f 100 000. De controle op de voorraden in de ma gazijnen. welke door de ontdekking van de fraude noodzakelijk werd. is nog niet geheel ten einde en zal nog wel enkele weken in beslag nemen. Er zijn tot nu toe één hoofdofficier (de serve luitenant-kolonel B„ hoofd van de dienst) en twee subalterne officieren •rest gesteld. B. is mede-eigenaar van textielonderneming. Onderzocht zal worden in hoeverre hij van zijn militaire functie gebruik heeft gemaakt ten be hoeve van deze textielonderneming. Zoals men weet worden particuliere firma's, die zich in deze zaak als leveran- hebben bevoordeeld, los van even tuele strafvervolging uitgesloten van levering aan marine, leger en luchtmacht. De uitbarsting van de Hibok Hibok Reeds 500 doden gebor gen op de Philippijnen Op het eiland Camiguin, dat zo zwaar getroffen is door een uitbarsting van de Hidok Illdok, zijn gisteren al meer dan 500 lijken geborgen. Volgens de gouver- van het eiland. Ysalina, liggen nog minstens 500 slachtoffers onder de as be graven. Doordat de hitte in het met as lava bedekte gebied begon af te ne- n, konden de reddingsploegen verder in de geteisterde streek doordringen. In de onder steen en puin bedolven dorpen zitten nog talloze mensen gevangen. Ruim 10.000 van de 45.000 inwoners van Camiguin zijn naar veiliger oorden over gebracht. Volgens de K.L.M. is het meer voor gekomen dat verstekelingen zich in een landingsgestel hebben verborgen. Eén persoon is op deze manier zelfs de oceaan overgevlogen. De politie heeft nu de keus uit twee theorieën: èf het slachtoffer is tijdens de daling door de kou bevangen öf het Is gevallen toen het vliegtuig zijn lan dingsgestel liet uitzakken. De plek ligt namelijk precies in de landingslijn van een dalend vliegtuig. De machines be vinden zich hier meestal op 100 150 m hoogte. Het is niet onmogelijk dat de man oor spronkelijk uit de Oostelijke zone van Duitsland kwam. Op Schiphol is gistermiddag uit Indo nesië de delegatie gearriveerd, die zal deelnemen aan de besprekingen over het Vniestatuut enNieuw- Guinea. De leider van de Indonesische onderhandelaars, prof. Supomo, werd ontvangen door staatssecretaris Göt- zen, met wie hij al terstond in druk gesprek geraakte. Kassier uit Sleen kreeg stengun in de rug De kassier bij de Boerenleenbank te Sleen (Dr.) heeft door zijn moedige houding plundering van de kluis in deze bank voorkomen. Tegen 11 uur 's avonds kwamen twee gemaskerde mannen bij de kassier, de heer V d. Heide, die in het bankgebouw woont Een stengun zette het bevel om de sleutels van de kluis af te geven, kracht bij. Met de stengun in de rug ging de kas sier het bankgebouw binnen. Hij greep naar de sleutels, doch stelde tegelijker tijd de alarminstallatie in werking Zonder het vuurwapen te hebben ge bruikt sloegen de overvallers haastig op de vlucht; ze verdwenen op eeh mo torfiets, terwijl omwonenden op het sirenegeloei afkwamen. A.R. DAT de Zuidhollandse Ver. gemeentebestuurders Zaterdag om 11 en 2 uur in Palace aan de Zomerhofstraat te R'dam vergadert over het ontworpen program voor A.R. gemeentepolitiek. DAT op de St. Nicolaasmarkt in Hengelo (Gld.) gisteren 105 paarden wer den aangevoerd. DAT op het traject Zwolle—legerplaats Oldebroek de proefritten met electrisch treinmateriaal zijn begonnen i.vm. de electrificering van het traject Zwolle Amersfoort in Januari a.s. DAT de wevers in de weverij van Kremersmaten te Enschede, waar de radio het geraas niet kan overstemmen, speciale gehoorapparaten hebben gekre gen, waardoor zij de muziek kunnen volgeo. DAT het ss. Overijssel van de Roti Lloyd gisteren met kapt. P. Olivier uit Den Haag (voorheen van de Indra- poera) als gezagvoerder uit R'dam ls vertrokken om in de Holland-Oost- Aziëlijn voor het eerst na de oorlog Ja panse havens aan te doen. DAT van 15 Dec. af vele maanden lang in Artis te A'dam een tentoonstelling wordt gehouden over „Het land van Heimans en Thijsse", t.g.v. het 50-j. be staan van de Ned. Natuurhistorische Ver. DAT in Genève een Europese gemeen schap van boekengilden en -clubs is op gericht, die een half min. lezers in Neder land omvat. DAT de hele voorpag. van Het Vrije Volk, met wereldnieuws en koppen en al. gisteren op rijm verscheen, op het weerbericht na, hetwelk alleen in de vorm, die het K.NM.L geeft, mag wor den gepubliceerd. DAT de Ned. kolonie in Oslo St. Nieo- laas vierde met een optocht door de stad met de Sint voorop. DAT St. Nicolaas gisteren ook de emigranten a/b van de Waterman (op weg naar Australië) verraste. DAT de ex-rechercheur van de vreem delingenpolitie A. W. F. G. in A'dam is veroordeeld tot 1 J. en 3 mnd., daar hij van een Italiaan f50 had aangenomen om het stempel „Uitgewezen" uit diens pas te houden. DAT de zeven Zuidholl. K.V.K. by de Tweede Kamer bezwaar hebben gemaakt tegen het voorstel tot wyziging van de Woonruimtewet, daar er gevaar ls voor te veel macht van woonruimte-autori teiten. DAT de gemeenteraad van A'dam f 13 millioen beschikbaar heeft gesteld voor de bouw en inrichtng van een openlucht krachtstation by de centrale Hemweg. In deze donkere straat van het Engelse plaatsje Chatham in Kent reed dezer dagen een grote dub beldeks autobus achter op een groep van 50 marcherende zeekadetten. Drie en twintig doden en 18 zwaar gewonden was het gevolg en daar mee noteerde Engeland een der meest catastrophale ongelukken uit de geschiedenis van zijn wegver keer. Politieagenten nemen de situatie op; rechts de bus, waar mee de ramp gebeurde. Mgr Stepinac slechts „voorwaardelijk" vrij Gereserveerde houding van Vaticaan Na de, elkaar weersprekende, berich ten van gisteren, meldt Reuter uit Bel grado, dat aartsbisschop Stepinac tóch is vrij gelaten, maar met deze beperking, dat de vrylatting „voorwaardelijk" is. De aartsbisschop, thans 53 jaar, was in Octo ber 1946 tot 16 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. wegens „misdrijven tegen volk en staat". Hij verliet gisteravond de ge vangenis, daarbij vergezeld door een priester. In de loop van de avond is Stepinac in zyn geboorteplaats Krasich aangekomen, op 30 km ten Z.W. van Zagreb. Daar zal hy in de pastorie moeten verblyven, zolang zyn in vrijheidsstel ling nog voorwaardelyk is. Wy herinneren eraan, dat maarschalk Tito een half jaar geleden het Vaticaan reeds had aangeboden, Stepinac vry te laten, echter op voorwaarde, dat deze Joegoslavië zou verlaten, maar dit aan bod werd toen niet geaccepteerd. Tegen over de pers heeft Stepinac te kennen ge geven, dat hy nu voortaan zyn best zal doen, niet met het gezag van Tito in con flict te komen. In de gevangenis had hy zich beziggehouden met zyn eigen werk. zijn boeken, schrijven en vertalen, terwyl het hem was toegestaan, elke dag de mis Inmiddels, aldus Ass. Press, oordeelt men op het Vaticaan, dat de voorwaar- delyke vrylating van mgr Stepinac „on bevredigend" is. Geprotesteerd wordt tegen de zienswyze van de Joegoslavische regering, als zou Stepinac een „voorma lige" aartsbisschop zyn. De R. Katholie ken Joegoslaven blijven herq beschou- als hun geestelijke autoriteit. Hy moet als hoofd van de Katholieke kerk it land hersteld worden. -yAN HET AANKONDIGEN van boe ken op deze plaats plegen wy geen gewoonte te maken. De uitzonderingen op deze regel mogen er aan waarde door winnen. Voor zulk een uitzondering is ditmaal zeker reden. Wy ontvingen na mely k, temidden van de vele, ook vaak lezenswaardige lectuur welke ons in deze winterweken pleegt te bereiken, een wel zeer opmerkelijk boek. Het is van de hand van ds G. Toorn vliet en het is getiteld: „De duivel onder ons." De ondertitel van dit boek, dat by La Rivière Voorhoeve te Zwolle werd uitgegeven, luidt: „Uit het dagboek van Lucifer." Een opmerkelyk boek. Nochtans zeker niet het eerste, dat over dit onderwerp geschreven werd. Er is in onze tijd het kan moeilijk anders in heel het tijd beeld wel belangstelling voor het „demonische." Ook in dit boek lezen we er van. In dit dagboek van Lucifer ver telt ons deze generaal van vorst Satanas, hoe ook het spreken over het „demoni sche" dikwyls een nevelgordijn is, waar achter Satan zelf zich aan de aandacht poogt te onttrekken. Er is ook een verantwoord spreken over het demonische. Wij denken aan hetgeen Lewis („Brieven uit de hel" geschreven heeft, een boek dat terecht een wyde lezerskring gevonden heeft Lucifer noemt dit boekje van Lewis ook in dit dagboek, en wel als een geschrift waar- Satanas last heeft gehad. Nu, wy kunnen het ons indenken. "DIJ HET LEZEN van dit boek van ds Toornvliet zyn onze gedachten onwillekeurig uitgegaan naar hetgeen Lewis reeds geschreven had. Dat was niet verwonderlyk. Er is wel een en ander, Lewis herinnert Maar het is toch ook anders en wij menen, dat het ook niet minder is. Dit heeft dit boek met Lewis gemeen, dat het ons wel onder de beklemmende indruk brengt in Satans macht Dat laatste moeten wy als een byzon- dere verdienste aanmerken. Want te wei nig zijn wij er ons van bewust, dat ons leven, het leven van de wereld en het leven' van elk onzer afzonderlijk een strijdtoneel is, een strijdtoneel van God Satan. Waren we ons dat bewust dan i de keuze ook wel wat gemakkely- ker zijn. Maar het raffinement van Satan schuilt ook hierin, dat hij dit karakter strijdtoneel te zyn veelal aan ons leven weet te ontnemen. Dat raffinement in dit boek van ds Toornvliet wordt het ons wel op ont stellende wyze getekend. Het belaagt ons juist wanneer wy er het minst op ver dacht zyn. Niet voor niets tekent de Bijbel ons Satan dan ook als een engel des lichts. DE LUST bekruipt ons om uit dit boek uitvoerig te citeren. We hebben het ook gelezen met de gedachte, welke blad zijde nu het meest in aanmerking zou komen om door ons te worden overge- l Het resultaat is. dat we niets Want élke bladzyde opnieuw is aangrijpend en scherp en het ene beeld volgt snel op het andere. de fronten liggen. niet slechts in het wyde wereldleven, maar ook in het bestaan van elk onzer. Heilzaam ontstellend is dit boek: zelf onderzoek zoals men zich slechts wensen kan, omdat het te krachtiger „uitdrijft" lar Hem. Die de grote Vyand van Satan en aan Wie de overwinning bUjft. Wie zich dit boek aanschaft, zal zeker dezelfde ervaring opdoen als wij: hy zal het lezen, geboeid en in één ruk. En hy zal er een scherper kyk door gekregen hebben op het moderne leven, dat zo ver verwijderd is geraakt van de Bybel en gebed zo brandend behoeft, zoais zonder gebed niet leven kunnen. Haagse tandarts op Curagao in arrest gesteld En daarna naar de Residentie overgebracht overdeed voor een vry aanzienlyk be drag en kans zag, daarmee naar BelgiS uit te wyken. Hy is later nog weer in ons land te ruggeweest en emigreerde toen naar Australië met de bedoeling zich daar als tandarts te vestigen. Het is hem evenwel met gelukt de Australische diploma's te krygen. Hy brak toen zyn verblyf in dat werelddeel af en trok naar Zud-Amerika. Vandaar uit bezocht hy Curagao. een uitstapje dat dus een eind maakte aan zyn vrijheid. Zoals men weet heeft de verdwyning van Hendriks destyds vry veel opzien gebaard. Zyn naam werd n.l. genoemd in verband met de moord op mr H de Boer, die na de bevryding in de Gou denregenstraat doodgeschoten werd. Tot nu toe zyn de daders niet opge spoord- Uit het bovenstaande kan ech ter blyken. dat H 's aanhouding niet in verband staat met deze affaire. Enkele groepen uit de voormalige Illegaliteit hebben mr M H. Huygens verzocht zich met H. S verdediging te willen belasten. Deze heeft dat verzoek in overweging genomen. Prins Bernhard in straaljager Prins Bernhard heeft gisteren op Schip hol in gezelschap van majoor Gerben Sondervan voor het eerst als eerste man eer. Gloster-Meteorstraaljager bestuurd. De Prins maakte twee voorspoedige starts- Naar wy vernemen is op 26 Novem ber J-L gevangelyk te Vlissingen aange komen, de voormalige Haagse tandarts Hendriks. Op 28 November is hy in het huis van bewaring in Den Haag inge- H. is, op verzoek van de Haagse offi- er van Justitie aangehouden tóen hy op' Curacao voet aan land zette Hy wordt ervan beschuldigd by de Schade- enquette commissie een valse aangifte te hebben gedaan van ontvreemding door de Duitsers van een kostbare in boedel en een even dure tandartsinven- ris, ten nadele van hem. Een medeverdachte in deze zaak ls, iar wy vernemen, de -Haagse kleerma ker A. A. H. Wolf. die echter niet aan gehouden werd Door de arrestatie van H. Is een einde gekomen aan een merkwaardige om zwerving. die begon toen H. zyn tand- artspractyk in de Anna Paulonastraat Communistische rel te Oxlord verhinderd Adenauer dineerde met Eden De West-Duitse bondskanselier, dr Ade nauer. heeft een bezoek gebracht aan de bekende universiteitsstad Oxford, waar hy zich o.a. onderhield met studenten en lunchte met de vice-kanselier der universiteit. Sir Cecil Bowra. Een poging om betogingen op grote schaal uit te lok ken. mislukte, ofschoon een pro-commu nistische „vredesbeweging van Oxforfl- veteranen" een campagne had op touw gezet. Het gejuich van circa 300 anti communistische studenten overstemde de wanklanken by de aankomst van de West-Duitse bondskanselier. In Fleet-street te Londen werd een kleine demonstratie gehouden tegen Adenauer door twee mannen, gekleed in SA-uniform met swastika-armbanden en rij laarzen. Zy werden gevolgd door drie anderen, die borden droegen, waarop te lezen was: „Geen wapens voor de nazi's" De mannen vertelden, dat hun vredes campagne verband hield met de Stock- holmse oproep. Gisteravond dineerde Adenauer met minister Eden. WEERBERICHT Enkele opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht hier en daar mist, overigens ver- anderiyke bewolking met plaatselyk enkele buien, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Westeiyke richtingen. Iets lagere temperaturen. vOpgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vry dag: zon 8.33—16 30; maan onder 1.52, op 13.34. 13 Dec. VJI

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1