II! I SP' BEGROTING 1952: de touwtjes worden strak aangehaald Waarde van begrotingen daalt 3^oubt""*r farteWW Efl rr» NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 4 DECEMBER 1951 Een moeilijk jaar verwacht Kapitaalschaarste dreigt ruïneus te worden voor energievoorziening WETHOUDER VAN DER KWAAK heeft ook ditmaal een door de pers zeer gewaardeerde traditie gehandhaafd en de begroting der Sleutelstedelijke huishouding voor het jaar 1952 met enkele woorden ter inleiding aan de raadsverslaggevers der Leidse bladen ter hand gesteld. Elk jaar opnieuw geeft Leidens thesaurier bij die gelegenheid zijn mening over de financiële toestand der gemeente te kennen. Voor het jaar 1952 was zijn monetaire weersverwachting: buiig even opklarend veel mist. Met andere woor den: ondanks de enkele zonnestraaltjes ziet het er nogal somber uit. Is het lopende jaar reeds als heel moeilijk te kwalificeren, de heer Van der Kwaak verwacht voor het komende nog meer en nog grotere moeilijkheden. tijdje wel goed, maar iets dergelijks moet niet te lang duren, want dan zijn de ge- Aanvankelijk gaf de begroting voor 1951 een tekort van f 924.551. De wet houder kon thans meedelen, dat het B. en W. waarschijnlijk toch nog mogelijk zal blijken, de begroting voor het lopen de jaar sluitend te maken. Desondanks was de heer Van der Kwaak niet opti mistisch. Dit moge ook blijken uit het feit, dat B. en W. dit jaar veel aandacht besteden aan het schrijven, dat het be grotingsconcept begeleidt, de „geleide- brief". Het college deed dit, om de fi nanciële toestand der gemeente zo dui delijk mogelijk naar voren te brengen. Al moge de begroting 1952 dan sluiten, de post „onvoorziene uitgaven" bedraagt toch slechts f 57.175. Voor een gemeente nis Leiden steUig een te geringe som. Dit bedrag zie men dan ook als een te ken, dat aangeeft hoe nauwgezet de ge hele gemeentelijke huishouding moet worden bekeken, wi! men de eindjes aan elkaar kunnen knopen. Ciedietbewaking en budgetcontióle Het aantal in 1952 te nemen „barri caden" zal ongetwijfeld dat van 1951 nog overtreffen. Men denke slechts aan de niet te keren verhoging van uitgaven en verlaging van inkomsten. Naar de me ning van B. en W. is het gevolg hiervan, dat aan de credietbewaking niet alleen hogere eisen moeten worden gesteld dan in normale tijden, maar dat deze tevens in een ander licht moet worden gezien. Aan de ene kant wordt het steeds moeilijker om een juist Inzicht in een lopende dienst te verkrijgen, terwijl het aan de andere kant steeds meer nood zakelijk wordt over cijfers te beschikken, die dat inzicht kunnen verschaffen. B. en W. hebben in verband daarmede de eisen, die aan de administratie wor de gesteld, moeten verhogen en gezocht naar een systeem, dat zo goed mogelijk aan de huidige problemen het hoofd kan bieden. Het college meent daarin ge slaagd te zijn en hoopt door een strenge budgetcontróle op verantwoorde wijze, althans administratief, het hoofd te kun nen bieden aan de huidige moeilijkheden. B. en VV. zuUen de raad t.z.t. nadere mededeUngen daaromtrent doen. Kapitaalschaaiste De wethouder noemde het regerings beleid ten aanzien van de gemeentebe sturen wel zeer grillig. Dat Den Haag de gemeenten op dieet stelde, was voor een volgen niet te overzien. Aan het begin van 1951 was er nog een zeer aanzienlijke achterstand op vorige dienstjaren. Een gunstige omstandigheid is, dat deze achterstand in 1951, zoals gehoopt werd, inderdaad is weggewerkt. Dat scheelt de gemeente jaarlijks een bedrag van f 140.000 aan rente en af schrijving. Een noodtoestand wordt veroorzaakt door de grote kapitaalschaarste. Wat de woningbouw betreft ls Leiden gelukkig voorlopig onder de pannen, maar daar naast is er die andere grote zorg: de energievoorzieningzonder een enkel lichtpuntje, ook al beschikt onze stad over zulke grote lichtfabrieken. Willen deze fabrieken ons in voldoen de mate van gas en electriciteit blijven voortien, dan dienen tientallen millioenen te worden geïnvesteerd. En waar moeten deze kapitalen vandaan komen? Er is op de kapitaalmarkt ook te wei nig gelegenheid, het kasgeld te consoli deren. Dientengevolge zitten de ge meenten met veel te veel kort geld, d.w.z. geld dat ieder ogenblik door de schuldeisers kan worden teruggevraagd. Na dit alles is het wel duidelijk, dat 1952 om een uitermate stevig beleid zal vragen. Het zal veel energie en initiatief vergen om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden, aldus de heer Van der Kwaak. Op de schouders van allen, van hoog tot laag, die met de gemeente begroting iets te maken hebben, rust een grote verantwoordelijkheid Stoomboot „Leiden" in de mist „Onwelkom voorstel" van Ged. Staten Verhoging der electriciteitstarieven IN DS LOOP van de komende dagen hopen wij nog gelegenheid genoeg te vinden om nader in te gaan op bepaalde aspecten van en gegevens uit de gemeentebegroting 1952, zoals B. en W. die thans aan de raad hebben aangeboden. Hieronder vindt men al enkele gedachten en cijfers uit de „geleidebrief" voorzover men daarvoor temidden van de Sint Nicolaas- drukte de nodige aandacht belieft op te brengen. nen slechts 8e moeilijkheden van de ge meentebesturen vergroten. Leegloop Om een illustratie te geven van de wijze, waarop in de huidige omstandig heden moet worden gewerkt, vermelden B. en W., dat Ged. Staten het college in October hebben medegedeeld dat zij voornemens zijn, Prov. Staten in over weging te geven, de algemene regeling voor het toekennen van bijdragen aan de gemeenten in de kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen en zwak zinnigen te wijzigen. En wel in die zin, dat, te beginnen met 1952, aan de ge meenten zal worden vergoed deel van de door haar betaalde verpleegkosten, terwijl het aandeel van de provincie ln de bijdragen van de particulieren zal worden gesteld op deel van deze bij dragen. Deze voor de gemeentebesturen on gunstiger regeling bereikte het college, toen de begroting voor 1952 nagenoeg gereed was. Dat gaat Leiden ƒ72.000 aan inkomsten schelen! D.w.z. de post „on voorzien" moest dalen van ƒ129.175 tot 57.175; een bedrag dat naar het oordeel van B. en W. ver beneden het in de hui dige omstandigheden noodzakelijke is ge daald, en W. noemen dit provinciaal voor stel „bijzonder onwelkom": dergelijke mededelingen en ook het tijdstip, waarop zij de gemeentebesturen bereiken, kun- Mee- en tegenvallers in 1951 DE BEGROTING VOOR 1952 is dus sluitend, al kan aan deze begroting „een element van onzekerheid niet geheel ontnomen worden", zoals B. en W. in de „geleidebrief" aan de raad schrijven. De begroting voor 1951 was niet sluitend, maar droeg een nadelig saldo van f924.551. Wethouder Van der Kwaak hoopt evenwel, dat het tekort nog kan worden wegge werkt, zodat ook 1951 dus alsnog sluitend wordt. En het ziet er naar uit, dat deze hoop ook zal worden verwezenlijkt! Door het over 1951 geraamde tekort waren B. en W. genoodzaakt, Ged. Sta ten om verhoging van de bijzondere uit kering uit het gemeentefonds voor 195) te verzoeken. Tot dusver beliep die uit kering een bedrag van f 172.000. B. er W nemen thans aan, dat dit zal stijgen mét minimaal f 442.800. Dit niet alleen voor 4951, maar ook voor 1952 (de jaren, waarvoor een verlenging van de Wet noodvoorziening gemeentefinanciën in het voornemen van de regering ligt). Zoals echter zo vaak in de huidige on zekere omstandigheden het geval is, moesten verschillende ramingen reeds spoedig in 1951 in de raad belangrijk worden gewijzigd. B. en W geven een opsomming van de verhogingen der uit gaven, van de tegenvallers dus: verhoging steun aan armlastigen (twee verhogingen der steunnormen en boven dien méér ondersteunden) f 284.150; salarisverhoging gemeentepersoneel per 16 Maart j.L f 200.000; geneeskundige verzorging gemeente- personeel f 50.000; vermindering batig saldo lichtfabrieken iv.m. verhoging omzetbelasting en in koop van stroom in het buitenland f 128.500; Verlichting en verwarming over net gehele terrein der gemeentehuishouding f 75.000; sterk gestegen kosten der openbare straatverlichting f 48.000; andere posten f 80.000. Ook meevallers Uitkering van het rijk wegens aandeel in de ondernemingsbelasting, van 195ü af, verhoogd met f 328.002; voorschotpercentage voor de algemene en de bijzondere uitkering uit het ge meentefonds over 1951 verhoogd van 125 tot 135% van de basisbedragen (plus nog 5% „oud") f 319.671; rente en afschrijving op de tekorten van de gewone dienst, ontstaan geduren de de jaren van de noodlijdendheid der gemeente, verminderd f 140.000. Al deze cijfers wijzen op een uiteinde lijk tekort over 1951 van rond één mil- lioen gulden. Het verzoek van de ge meente. om de bijzondere uitkering uit het gemeentefonds te herzien, diende naar de mening van B. en W. dan ook gehandhaafd te worden. Van een defini tief resultaat van dit verzoek kan nu nog niet worden gesproken, maar wél bleek uit het mondelinge overleg met verte genwoordigers van rijk en provincie, dat mag worden aangenomen, dat de bijzon dere uitkering (ad. f 172.000) zal worden verhoogd met minimaal f 442.800. Er zal dan dus nog f 557.200 moeten worden gedekt en B. en W. hopen en verwachten, ook daarin ta zullen slagen. Het jaar 1951 immers bracht ook nog enige onverwachte meevallers. Enkele inkomsten kunnen met betrekkelijk ge ringe bedragen worden verhoogd, en de raming van enkele uitgaven biedt nog enige ruimte. Noodzakelijk is dan even wel, dat op verschillende uitgaven nog wordt bezuinigd en dat aan verdere in vesteringen en aan „onvoorziene uitga ven-' voorzover mogelijk, een halt wordt toegeroepen. Bovendien moet de winst uitkering van de electriciteitsfabriek wor den opgevoerd. B. en W. wijzen er op, dat de waarde van de gemeentebegroting in vergelijking met vroeger zeer gedaald is. De bestaan 1 de onzekerheid tast de stabiliteit van d< ramingen in ernstige mate aan. Hoezeer wij dit ook betreuren en hoezeer wi) ook de gevaren onderkennen, die deze toe stand met zich brengt, aldus B. en W., wjj zullen ons daarbij goeddeels moeten neerleggen. W(j kunnen om enkele voor beelden te noemen, de scholen niet slui ten als de bU de primitieve begroting verleende predieten voor verlichting en verwarming, als gevolg van de gestegen kosten, eerder zijn uitgeput, dan waarop was gerekend Evenmin kan de steun verlening worden gestaakt, als de daar voor aanvankelijk verleende credieten zyn verbruikt B. en W. willen voorkomen, dat niet ten volle gebruik kan worden gemaakt van de mogelijkheden, die het ter be schikking staande arbeidsvermogen biedt. Hoewel B. en W. zich niet aan een schatting wagen, kan het college zich niet aan de indruk onttrekken, dat de verliezen, die in de toekomst zouden kun nen worden geleden, vrij aanzienlijk kun nen worden. Enerzijds is een behoorlijke credletreserve noodzakelijk, zodat alle werkzaamheden op tijd en continue kun nen worden uitgevoerd, anderzijds over wegen B. en W. maatregelen om leeg- U geeft natuurlijk ook de voorkeur aan Oude Genever Populair, gebotteld ln onze fabriek, temeer om dat wij de samenstelling, die gelijk is aan de van ouds bekende „zeer Oude Cenever Hartevell" ten volle garanderen. Uw slijter, die POPULAIR verkoopt, zal U dit bevestigen. MET BOWIENTJE in de Sinterklaasdrukte En omdat van alle kinderen ln Leiden Bowientjes hart het snelste vol verwach ting kloptwanneer het heerlijk avondje staat te komen, stelde ze gisteren voor, ereis gezellig samen winkels te gaan kijken. Misschien kan je dan tegelijk wat voor me kopen", zei ik. „Heb ik al gedaan", zei ze beledigd, „maar heb jij al wat voor mij gekocht?", voegde ze er achterdochtig aan to „Tuurlijk", kaatste ik even beledigd terug, maar met schrik schoot het t binnen, dat dit tne nog steeds door 't hoofd gegaan was. Ik knoopte stiekum een paar gulden in m'n zakdoek, om het niet te vergeten, en stelde me vervol gens onmiddellijk tot haar beschikking. De winkels zagen er feestelijk uit. Vijf tig jaar geleden zou ik wellicht „recht feestelijk" geschreven hebben. „Nou moesten we een hele schep geld hebben", zei Bowientje, terwijl ze in m'n arm kneep bij die gedachte, „dat we zc maar konden uitgeven". „Och kind", zei ik weinig origineel, „geld maakt niet gelukkig". „Nee", zei ze. „Maar armoe ook niet". En dat was ook al niet origineel. En toch onze lezers iets oorspronkelijks voor te zetten, zei ik: ,Jk moet denken aan een oud Engels gezegde: Als je wilt weten hoe God over geld denkt, moet je maar eens kijken naar de mensen, die Hii het geeft?'. Tja, daar had dat Bowientje van niet van terug. „En", voegde ik er aan toe, .tfenry Ford heeft eens gezegd, dat geld gelijk is aan een arm of been. Je kunt het ge bruiken, maar ook verliezen, en dan blijf je nóg leven". „Henry Ford had gemakkelijk redene ren", zei Bowlentje giftig. „Mensen, die het zélf zo goed hebben, kunnen me niet nijdiger maken dan door rijkdom te baga telliseren. Dus dat citaat was pèt", be sloot ze. het neusje in de wind. „Nu heeft Voltaire gezegd", viel ik haastig bij, tef afleiding, want we waren juist een vrij exquis dameszaakje ge naderd, waarmee ik eens in m'n leven een peperdure kennismaking heb gehad dat, zoals ik toevallig gisteren nog ge zien had. juweeltjes van handschoentjes Weer reikte het Rode Kruis Land- steinerpenningen uit Ditmaal waren er negen-en-negentig donoies i; GROTE CURSUSZAAL ln bet Academisch Ziekenhui, was gisteravond weer D geheel gevnld. Er werd aan negen-en-negentlg perionen, die vilt maal een boeveelheid bloed ar,tonden san de bloedtransfusiedienst v,n hel Ned. IU.de KruU. de Landstelnerpennlng uitgereikt Prol. dr P. J. G.lll.rd, voor,liter v,o de ardello. Lelden van hel Bode Krul,, herinnerde er na dal het Hecht, twee maanden ge leden wa,. dal aan een groot aantal pemonen do onderacheldlng werd toegekend. loop, zowel van personen als van machi nes, tegen te gaan. Maar o, die financiële verhouding tus sen rijk en gemeenten! De gemeenten varen in de mist, ook al dient te worden erkend, dat de stoomboot „Leiden", ach teraf bezien, en als gevolg van factoren, men zelf niet in de hand heeft, er tot toe zonder al te gTote averij uit te voorschijn is gekomen. En: hoe belong- •en begroting ook moge zijn, de cijfers van de rekening kunnen slechts aangeven, hoe het in werkelijk heid is geweest. Dure stroom Over het feit, dat het de gemeente ls gelukt, voor de toekomstige bouw van woningen de nodige geldleningen te slui ten, verheugen B. en W. zich. Maar de vlottende schuld van de gemeente, die ontstaan is door de investeringen in het verleden, kon tot nu toe niet worden ver minderd. Die vlottende schuld ls thans nog abnormaal groot, terwijl gevreesd moet worden, dat ze nog aanmerkelijk zal stijgen, in het bijzonder naarmate de spoorwegwerken en de uitbreiding van het productievermogen van de electrici teitsfabriek hun voltooiing naderen. Het opnemingsvermogen van de kapi taalmarkt is zeer beperkt, terwijl daaren boven de gezamenlijke gemeenten op deze markt, onder de werking vah het door Den Haag vastgestelde rentegamma, geen concurrerende gegadigden zijn. Zoals men weet, zullen de electriciteits tarieven in 1952 met 25% worden ver hoogd, een jaarlijks verbruik van 240 kWh uitgezonderd. In December evenwel zullen B. en W. de raad voorstellen, de tarieven al vast te verhogen, afgezien nog de bedoelde 25%. Maar daarmede zijn de 42 mlllioen, in vier jaar te inves teren, er nog allerminst. Investeringen Ondanks alle moeilijkheden achten B. W. het niet mogelijk, het doen van kapitaalsuitgaven ln 1952 achterwege te laten. Er zullen nu eenmaal enige voor zieningen moeten worden getroffen. Ge raamd is 125.000 voor rente en af schrijving. hetgeen neerkomt op ruim twee millioen voor investeringen. B. en W. hopen t.z.t. de nodige voorstellen te Aan de voltooiing van het stadhuis wil len B. en W. in 1952 120.000 ten koste De gewone dienst van de begroting wijst als eindcijfer 7.804.984 aan, de ka- pitaaldienst 2.395.017. Hij dankte de menslievende gevers er wees op het belang van de transfusie- dienst- Het bloed wordt óf bewaard ir een koelkast, óf in Amsterdam verwerkt tot plasma. Dit is bloed in poedervorm, dat bij gebruik wordt opgelost ln gedis tilleerd water Ook wordt het bloed dik wijls direct gebruikt. Prof. Gaillard ver trouwde, dat op de donores ook een vol gende maal een beroep kon worden gedaan. Vervolgende ging hij ovei het uitreiken van de Landsteinerpenning. Uit Leiden ontvingen de onderschei ding: N. van Aldaba, J. Beckers, mej. J. Barendse, mevr J. W. Beintema—v. d. Zeeuw, mevr. M. Bergers—Leonards, P. Bink, mej M. v. d. Blij. mevT. B. Boelee- Lagerman, mevr. L- den Boon-v. d. Wilk. P. D. Bremer, M. Brouwer, D. G. van .Bruchem, A. J Brusche, mej. M. Buur- man, W- T. Buys Jr, G. A. N. Cornelisse, J. N. de Coster, P. W. Dekker, S Dreef, mevr. E. ven Es-Malipaard. G J. Flier- man. J. Geuke, J- A. C. van Giezen, B. van Hoorn, mej. H. A. T. Huyzendveld, A. Jansen Sr, C. J. de Joode, T. Y King- ma Boltjes, G Knotter. K. J. v. d. Kooy, mej. B G. Kors. mej. M. Krol, W. Kruit, J Kuperus, S. Langeveld, E. A. van La tum, mej. A- M. L. Leonards, mevr. L. Leyerzapf-Menkes, B J. Limburg, mevr. W Marehand-Polleman, M. v. d. Meer, W. C. de Groot-Feitkamp, mevr. P. M. Helleman-v d. Linde. mevr. W. v. d. Hoek-Zoet, J C. v. d. Meij, B Middel koop, E. H. Moens, mej J. J. Neuteboom- Knol, J N. J. Noorlandt, P. van Noort, mej. N- Nust, J. H. Omtzigt, mevr. I. Pont-Nagy, mevr. E Postel-Coster, J. du Prie, L. Punselie, J. Raar, L. J. de la Rie, G. F. Roelandse, P van Rossen, Th. J. Schrama, J. C. Sleyser, J. B van Steen, mevr. M. v. d. Steen-v d. Meel. mevr. N C. M. Straathof-Goddfjn, D. G. Stuyf- zand, C. H- van Teylingen. C. v. Trom melen, A. Tuythoff, J. v. Ulden, B. A. Versitraaten. C Vink. mevr A. A. van Vliet-Hogendorp, S. v- d. Vlist, J. de Vries, mevr. J. E. Wansink-Jongeleen, W A Wendt, C. J. v d. Wilk. J. T- Pas man, mevr J. v. d. Pompe-Molenaar, J- P. Oostendorp, mevr C. G. Otten-Verberg. D. Oudshoorn, A- Woutersloot. mevr. H-. G. Woutersloot-Antonisse, allen te Leidei# Uit Leidens omgeving werden onder scheiden: Alphen aan den Rijn: J. v. d. Zeeuw- Hlllegom: H. Buurman. Katwijk aan Zee: mevr. W. J. H. Gré- goire-Elsen. Oegstgeest: mej. J. Hoogervorst, E. Oostendorp. J. S. de With- Ter Aar: G. Vos- Wassenaar: C. G. v. d. Meer Mohr, H. E. C. v. d. Meer Mohr, J- Op den Kamp, C. J. Voorham. Zoeterwoude: E. van Niekerk, F. Over- devest, C. Steeman. Sinterklaas met paard in Stadsgehoorzaal De vereniging van vrouwelijke stu denten te Leiden bood Zaterdag in d« Stadsgehoorzaal aan ongeveer 700 kin deren een Sinterklaasfeest aan. Het bij zondere van deze middag was, dat de Sint met zijn paard de kinderen in de zaal kwam bezoeken. T.b.c.-kerstzegels De vereniging tot bestrijding der t.b.c- te Leiden heeft een kerstzegelactie geor ganiseerd. De opbrengst van de zegels, nen o.a op brieven kan plakken. Familieberichten uil andere bladen ONDERTROUWD: I. Kamp-Meijer en W. Salomon, Amersfoort-Amsterdam. GETROUWD: Mr N. Kok en Jkvr. A. E. de Jonge van Zwijnsbergen, Baarn- Amsterdam; ir J. H. Biekart en W. H. Brenkman, Amsterdam; ir. W. J. van Hoogenhuyze en H. M. G. Fischer, Ber lijn. BEVALLEN: Mevr. Willink-Noble. tweel. z-, Winterswijk; mevr. van der Boom-van Houtun, z. Laren NJi. OVERLEDEN: L C. Thibault Bigot, m. Arnhem; Th A. F. J. M. Daniëls-Jacobs, 50 J., Oegstgeest: W. Vermeer, m. 75 J., Dordrecht; J. E. Scholtz-Meesman, v.. Diemen; J. G. Wackwitz, m. 81 J. Heem stede; E. van Uye Pieterse, m. 52 J.'Hil versum; L. E. de Ridder-Pierson, v. 92 J. Ede komt ten goede aan de consultatie-bu- reaux. Boekjes, die honderd zegels van drie cent bevatten, zijn verkrijgbaar bij: de penningmeester, gironummer 45396: het consultatiebureau, Rijnsburgerweg 70; de zusters J. L. Snijders en A. Haas noot, Morslaan 9 (na 7 uur, 's avonds); mevr. Van Roijen-Gratama, Lammen- schansweg 1. Ook zijn de zegels verkrijg baar in vellen van tien stuks. Streekkennis van Leiden en omgeving „De Romeinen aan de Rijnmond" Bij A. W. Sijthoffs uitgeversmaat schappij N.V. is verschenen in de serie „Rond de Sleutelstad streekkennis van Leiden en omgeving" het boekje getiteld „De Romeinen aan de Rijnmond" van D. Wijbenga. Het boekje telt vijf hoofd stukken, t.w. een Inleiding; de Romei nen aan de Rijn; de heirweg langs de Rijn; inheemse nederzettingen; het ge bied ten Noorden van de Rijn. De il lustraties zijn van de heer A. van Noordt De commissie voor streekkennis Lelden ls in 1947 op initiatief van B. W. ingesteld. Zij stelt zich ten doel bij de inwoners, ln het bijzonder bij de jon geren de kennis van en de belangstelling voor hun stad en omgeving te verleven digen en aan te kweken. Ter bereiking van dit doel is een serie brochures in voorbereiding, waarvan de «erate nu de Romeinse tijd behandelt. Het boekjt met «teun van het gemeentebestuur onder de deskundige medewerking van dr W. C. Braat tot stand gekomen. De ultvoarina zot hot Imuta hovordoren. en toilet-accessoires in de etalages had liggen, waar ik liever niet in wilde trap pen, „nu heeft Voltaire eens gezegd, da' als het om geld gaat, iedereen dezelfde godsdienst belijdt. Een vrij cynische op merking, maar toch niet helemaal on juist. En daarin ligt de grote veroorde ling van het geld. Of liever gezegd: var het geld. zoals het de begeerte bij de mens opwekt". Zo filosoferend over dingen, t Bowientje en ik geen cent verstand hebben want we hebben niets op de bank, geen vorderingen op de staat of welke andere beleggingszorgen ook zo filosoferend, zeg ik. waren we in her hartje van de stad aangeland, tvac poorters en buitenlieden zich verdrongen voor de extra mooie uitstallingen. „Moe", zei een kind bij de ingang var een groot warenhuis, „als Sinterklaas daarbinnen is, loop ik hard weg. Ik geef 'm geen handje". Er was angst in z'n stemmetje en z'n lipjer beefden. „Het lijkt wel iets op de buitenlandse politiek", zei ik. „Wisjinski, Eden, Ache son en al *ic grote bonzen in Parijs, spe len stuk voor stuk voor Sinterklaas. De een biedt dit aan, de ander dat, niemand wenst een 'randje uit te steken „Doe niet zo eng", zei Bowientje en liep verrukt naar een complete trein die door dalen en tunnels, langs rivieren en weiden voortsnelde, terwijl ijverige baanwachters de overwegen bewaakten „Ik wil wedden, dat jij best zo'n trein- gevalletje zou willen hebben!" „O zeker", antwoordde ik. „Weet je niet, dat een bekend Amerikaans wi huis een speciale afdeling heeft vaders, om weer eens naar hartelust met treintjes en hijskranen en vol-automa- tische autootjes te kunnen spelen, alsof ze opnieuw in hun jeugd waren? Psy chologisch verdraaid handig! Iedere vol wassen man blijft een kind, op stuk van spelen. Alleen, hij krijgt geen gelegen heid z'n lusten in deze te botvieren, wxl hij zich niet belachelijk maken. Maar in zo'n speciale mannenspeelgoedaf deling, waar de een 'n trein laat lopen, de ander met een windbuks schiet en een derde machtige kastelen bouwt, heeft de de ander niks te vérwijten. „Vind je 't hier niet énig?" zong Bo wientje „al die drukte?" Ik vond er niets enigs aan. Links porde een dikke juffrouw in m'n zij, precies achter me drukte een volgeladen karbies me in de knieholten, terwijl vlak vooi me de paradijsvogelveer van een dames hoed me in de ogen kietelde. Je kon ovei de hoofden lopen. Een jochie van drie had z'n lollie op de smerige vloer laten val len, en veegde 'm efficient af aan dt slippen van m'n jas. Ik was blij. toen we weer buiten ston den. De monumentale lantaarn van hei Stadhuisplein stond peinzend over het ge woel te kijken, en in de Koornbrugsteeg waren twee katten aan 't mauwblazen. Die namen de kans waar, nu de respec tieve families in de stad waren. Bij een banketzaak bleef Bowientje peinzend staan. Stil keek ze naar d< fleurige peren, de fluwelige perziken, df vrolijk-oranje mandarijntjes en de fel gele banen. „Dat is allemaal om de dooie dood nic' goedkoop, om met Kegge te spreken.' zei ik. „De kunst moet betaald worden," zei Boiaientje beslist. „Dit is kunstwerk, zit je. Je kunt beter een paar peren, kortom zo'n stilleven, van marsepein maken, dan schilderen. Vraag het Walter Bos maar eens. Dddrom, omdat dit kunstwerk is ls het zo duur. Kunstwerk dat je kunt opeten, wel te -verstaan. Dat kan je bi? een stilleven van Walter Bos en zo niet Daar kan je alleen maar naar kijken Daarom verdient hij minder dan 'n ban ketbakker." Bowientje kan soms minstens even cynisch zijn als Voltaire, zoals ge wel In einer kleinen Konditorei aan Breestraat strekten we onze moede benen. Da saszen wir zweie, mit Kuchen und Tee. Ik word altijd doodmoe, van dat dren telen langs winkels, waar je niet naar bin gaat. Ik geloof, dat ik nog net zo lief de vuilnisbak, desnoods stampvol met as, de trap afdraag En daar heb ik 1 een broertje aan dood. Bowientje voelde zich behaaglijk. Olijk keek ze me aan. terwijl ze van haar gevulde herenkoek hapte. „Ik heb iets leuks voor je gekocht, voor Sinter klaas," zei ze. „Een das zeker", zei ik. Gegriefd keek ze me aan. „Dat is gemeen", zei ze. ,Je heb in de linnenkast gesnuffeld." Zo af en toe sta ik van dat Bowientje in me te 'kijken. Want laat ik nu al zeven keer achter elkaar met Sinterklaas een das van haar gekregen hebben GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie VERZETTING MARKTTIJDEN Burgemeester en Wethouders van den brengen ter openbare kennis, dat de vette-varkensmarkt, welke gehouden moeten worden op Dinsdag 25 December 1951, en die, welke gehouden zou moeten worden op Dinsdag 1 Januari 1952, zullen worden gehouden op resp. 24 er December 1951. De markt voor aardappelen, groente, fruit en bloemen, welke op 26 December 1951 gehouden zou moeten worden, zal worden gehouden op 24 December 1951. Agenda voor Leiden Dinsdag Schouwburg, 7.45 uur: Ned. Comedl» brengt voor het L AK „De bruiloft vaa Figaro" van Beaumarchais. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: „De 9" (t.m. December) Nachtdienst apotheken. Apotheek Herdingh en Blanken, Ho- gewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, teL 20136. Suggestie voor de Leidse Woensdagmarkt Het is te verwachten, dat B. en W, dezer dagen zullen besluiten het tijdej lijke karakter van de Leidse Woensdag- markt om te zetten in een definitief. Zo-; als bekend, is de markt in dit stadium nog een proefneming, die tot 1 Januari a.s. zal duren. Naar wij vernemen, hebben de markt-] kooplieden er bij de betreffende instan tie op aangedrongen om de Woensdag-j markt in de toekomst ook het karakter van de Zaterdagmarkt te geven. Nu wor den des Woensdags alleen groenten,' bloemen en fruit verkocht. Men is van' mening, dat er bij het publiek voldoen de belangstelling voor een tweede vol ledige markt zal bestaan. Of deze sug gestie kans van slagen heeft, is nog niei te zeggen. De heer Keereweer ter aarde besteld Gistermiddag is in alle eenvoud de' heer M. Keereweer, onderwijzer van de vereniging voor Chr. onderwijs alhier, op de begraafplaats Rhijnhof ter aarde besteld. Onder anderen waren aanwezig de heer P. Herfkens, hoofd van de Her-; vormde school aan de Munnikenstraat, ds D. J. Vossers en de heer M. H. de Reede, resp. voorzitter en secretaris van de vereniging, tal van hoofden van scho len, oud-leerlingen van de heer Keere weer en ook leerlingen. Ds D. Kuilman,! oud-voorzitter van de wijkvereniging Staalwijk, las een gedeelte van 1 Cor. 15, waarna hij het Onze Vader bad. Een broer van de heer Keereweer dankte voor de belangstelling. m Hete-luchtverwarming Leidenaar maakte van Amerikaanse oliestookhete-luchtverwarming In het buitenland bestaat reeds belangstelling Een Amerikaans oliestookapparaat, dat waarschijnlijk na de tweede we reldoorlog is ontworpen en vooral voor militair gebruik te velde geschikt isj bleek in de burgermaatschappij niet te voldoen. De Leidenaar Jan P. Meyeij construeerde toen een eenvoudig apparaat, waardoor de oliestookinrichting wordt tot een heteluchtverwarming. De capaciteit van die verwarming ii vervijfvoudigd, zodat de mogelijkheden om haar te gebruikeneveneens sterk toenamen. Het Amerikaanse apparaat, dat ln ons land in licentie wordt gebouwd, brandt 1 op alle mogelijke soorten olie, o.a. af gewerkte motorolie en levertraan. In de onmiddellijke nabijheid verspreidt het apparaat echter een overvloed van warmte, terwijl de te verwarmen loka liteit verder weinig van het Instrument profiteert. Dit bracht de heer Meyer op het idee, boven de oliestookkachel een bak van bepaalde afmetingen te plaat sen, waarop zes pijpen worden aange sloten. De lucht, die in de bak wordt verwarmd, kan zowel in de ruimte, waarin de stookinrichting staat, als op de kachel worden geleld. Bij de uitgang van de pijp bedraagt de tem peratuur als de kachel een tijdje heeft doorgebrand 200 graden Fahrenheit In de te verwarmen vertrekken mat de heer Meyer temperaturen van 85 gra den. Geeft het Amerikaanse apparaat alleen 10.000 calorieën, met gebruik making van het hete-luchtapparaat wordt dit aantal opgevoerd tot 40- 50.000 calorieën, al naar gelang de olie, stookt. Uiteraard kan men door afsluiting van de hete-luchtbuizen de temperatuur regelen. Vorige week kwam het apparaat ge reed en de heer Meyer deelde ons mee, dat er thans reeds belangstelling in het buitenland bestaat. Patent Is natuurlijk aangevraagd Vooral voor de tuinders te zijn, evenals ln werkplaatsen en lo-l kalen, aldus de mening van de heef Meyer. „Boek en Jeugd" naai Leiden De tentoonstelling Boek en Jeugd, di^ onlangs in Den Haag werd gehouden et verder door het hele land zal trekken] doet Leiden als tweede plaats aan. De ten- tonstelling wordt door het Leidse Volksj huis in samenwerking met de openbar» leeszaal Reuvens georganiseerd in hef Leidse Volkshuis van 10 tot 14 December. De boekminnende jeugd zal zich kunneii verlustigen in het zien van 600, in ver schillende rubrieken verdeelde en zee: aaidelijk en deskundig geannoteerde boe ken. Voor alle bezoekers wordt op den tentoonstelling een duidelijk overzictë egeven van wat op het gebied der jeugd] ectuur in ons land is verschenen. De ten; toonstelling, die overgenomen is door di Stichting jeugdlectuur, wordt op 10 De cember 's avonds om half acht geopen( Verder zal de expositie toegankelijk tot en met 14 December van 1517 i ei- van 19—21.30 uur. De entreeprijs deze interessante tentoonstelling is op hej luttele bedrag van tien cent gesteld- Vo< ieugdverenigingen en voor onderwijze»] •--«n wordt de expositie warn

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4