Ok noil zekerheid ingrediënten Frankrijks perikelen overzee 't Verklaarde uitzicht pROFlTEREND van de internationale spanning, pogen de landen van hel Midden- en Nabije Oosten, ja, feitelijk geheel Azië. het Westerse juk af 11 schudden. Wij nemen dit woord „juk' over, omdat, opgehitst door nationalisti- tische en veelal communistische politieke spi taf bijters, de Oosterse volken Het zó hebben leren zien, ofschoon ten onrechte. Neemt men bijvoorbeeld een boek ter hand, hetwelk „Pawiro" heet, en handelt óver de verhouding tussen Nederlanders en Indonesiërs vóór de oorlog, dan krijgt men een totaal ander beeld dan dat een juk. Het is buitengewoon belang wekkend de oorzaken na te gaan, die tot de enorme Hetze tegen het Westen heb ben geleid. De wereldoorlog heeft er dt stoot aan gegeven, maar lang vóór de wereldoorlog, waren de kiemen gelegd voor de rode. nationalistische, Oosterse infectie. Nu lijkt het er veel op, of wij hier ook te maken hebben met een cam papne van alle landen, welke de Islan belijden, zich richtende tegen de Wes terse suprematie. Dit verschijnsel althans valt te constateren van Teheran via Cairo 'tot Marokko. Banden van lange jaren wil men op revolutionnaire wijze verbreken Iractaten. waarin wederzijdse verplich tingen zijn vastgelegd, als „waardeloos'' verscheuren. Altijd weten de amokma- kers wel een stok te vinden om te han teren tegen het gehate, „imperialistische" Westen. Zo zegt men. dat „La douce France" de staat is, die de rechten var de mens schendt, terwijl in tal var Noord Afrikaanse gebieden de toestan den voor de inheemsen nog niet zo heel ver ve wijderd zijn van het begrip „sla vernij", waaraan de Franse regering zeker geen schuld heeft, maar welke standen door de inheemse potentaatjes worden geduld. Zowel in Perzië als in Egypte, bestaan schrijnende maatschappelijke tegenstel lingen. In Marokko kan men spreken van een sociale wantoestand, waarbij zij opgemerkt, dat er nog heel wat ont breekt aan de technische outillage bij de bewerking van de grond. Geleidelijk poogt de Franse regering hierin ver betering te brengen en een gezondere, democratische toestand te creëren, het geen tijd en geld kost. Het is echter absurd, dat de Arabische Liga, met Egypte aan de kop. Frankrijk in staat van beschuldiging poogt te stellen, gens wanbeleid Marokko. Laten de Arabische heren eerst eens de hand in eigen boezem steken. Hierbij zij beschei den opgemerkt, dat; de „buitenlandse po litiek" van Koning Faroek gekenmerkt wordt door aspiraties die ver buiten zijn, noodlijdend, territorium liggen. Geen wonder, dat enige dagen geleden een Franse afgevaardigde, woedend, de ver gadering van de Voogdij-commissie der V.N. verlaten heeft, zulks uit protest te gen het feit, dat men daar het Marrok- kaanse probleem wilde aansnijden, En Egypte houdt niet op met pogingen, een debat over Marokko uit te '.okken in de Assemblee. Daarbij trekken de veertien landen van het opnieuw geformeerde Arabisch-Aziatische blok één lijn. Er be staat echter grote kans, dat die pogingen tenslotte zullen uitdraaien op een Wes telijk compromis, waarbij de kwestie Marokko voor behandeling verdaagd zal worden naar de voegende vergadering van de Assemblée, in 1952. Men kan hier overigens gerust spreken van een Oostelijk front tegen het Wes ten. in dit geval speciaal tegen Frank rijk. Dit front wordt gevormd door Per- zië. Birma. India, Pakistan, Siam, de Philippijnen. Afghanistan, Egypte, Syrië, Irak, de Libanon, Saoedi-Arabië. Jemen en Indonesië. Het ontbreekt Frankrijk geenszins aan goede wil. want reeds sinds een aantal jaren werd gebroken met het stelsel, dat smadelijk „koloni satie" genoemd werd. Daarvoor in de plaats kwam immers de Franse Unie, waarvan het hoogste lichaam de Hoge- Toen de Franse Unie in 1946 tot stand kwam, zouden ook Tunis en Marokko er deel van uitmaken, maar het bestuur dier protectoraten voelde er niets voor, niet van plan zijnde het beginsel der souvereiniteit prijs te geven. De verhou ding van Frankrijk tot Marokko en Tunis wordt steeds onduidelijker en de moei lijkheden stapelen zich op. Ontegenzeg lijk kenmerkt zich ook in Indo-China een beweging, die men zou kunnen karakteriseren als een „los van Frank rijk." De staten Vietnam, Laos en Cam bodja, voelen weinig voor het Unie-ver band en dromen reeds van een status, welke aan landen van het Britse Gemo rebest werd toegekend. Hét wederoptre- den van Keizer Bao Dai in het vroegere Indo China, heeft de positie der Fransen niet veel verbeterd. Bovendien duurt de strijd van de Vietminh onder leiding van do commu nistische opstandeling Ho Tsji Minh nog steeds voort, daarbij gesteund door Rood China. Wat Ho Tsji Minh betreft- er ging gisteren een bericht, dat hij als leider vervangen zou zijn door Truong Tsjinb, die ook zijn politieke opleiding te Mos kou genoten zou hebben. Hoe dit ook zij, veel verschil in de doelstellingen der Vietminh zal dit wel niet uitmaken. Wat Syrië betreft, eveneens deel uit makende van de Arabische Liga, zal men moeten afwachten, in hoeverre het óp- treden van de nieuwe machthebber, kolonel Sjisjakly. voor Frankrijk een gunstiger wending betekent. De staats greep diende om de Volkspartij te elimi neren. waar de sympathieën te veel uit1 gingen raar het Oostelijk blok van Ara bische staten, strevende naar een „Groot Syrië", met Irak en Jordanië. Het grote probleem voor Syrië is: Aansluiting bij het Westelijke defensiecommando voor het Midden Oosten of niet. Primair is echter, dat Syrië zijn onafhankelijkheid weet te handhaven. Nu tenslotte* de president van Syrië is ■fgezet en kolonel Sjisjakly de stafchef, de macht van de president heeft overge nomen. zal men spoedig vernemen, welke koers het uit gaat. Een aanwijzing voor eijn politiek vormt de Russische kwali ficatie „Amerikaanse agent", die het Syrische volk het defensiecommando voor het Midden Oosten wil opdringen.. Voorstel tol Grondwetswijziging Kamers krijgen meer invloed op buitenlands beleid Oorlogsverklaring echter ook mogelijk zonder voorafgaande toestemming DE REGERING heeft bij de Tweede Kamer opnieuw een wetsontwerp tot wijziging van de grondwet ingediend. Deze keer gaat het over de buitenlandse betrekkingen. Het werk van de Staten-Generaal is de laatste jaren op dit gebied aanzienlijk toegenomen, doordat ons land niet meer een neutraliteitspolitiek kan voeren, maar in allerlei organisaties met an dere landen moet samenwerken. In verband daarmee wordt nu voorgesteld de invloed en medezeggenschap van de Kamers uit te breiden. Aan de an dere kant wordt ook de taak van de regering aangepast aan de veranderde omstandigheden. Zo wordt bv. uitdrukkelijk vastgesteld dat de Koning (in dit geval worden hier mee bedoeld: de Koningin èn de minis ters) de ontwikkeling van de internatio nale rechtsorde moet bevorderen. Tot nu toe gaf de grondwet slechts aan dat de Koning geschillen met vreemde mogend heden door rechtspraak of andere vreed zame middelen moet trachten op te lös- Deze bepaling zal nu, wanneer de voorstellen althans worden aangenomen, komen te vervallen. Oorlogsverklaring i oorlogsverklaring zal de re- meer in alle gevallen toe- Haast met de instelling van bedrijfschappen Bedrijfstakken die op 15 Februari '53 anneer de vakgroepen worden opge heven tegelijkertijd een bedrijfschap in werking wensen te laten treden, beho ren vóór 1 Maart as. bij de Sociaal- Economische Raad een verzoek tot in stelling van het bedrijfschap in te die- en Deze haast is nodig omdat met de •oorbereiding van een algemene maat regel van bestuur waarbij bedrijfschap wordt ingesteld vrij veel tijd is gemoeid heeft de SER meegedeeld. 100 Scholieren behaalden brevet zweefvliegtuigen Honderd leerlingen van middelbare scholen die bij een van de dertien plaat selijke zweefvliegclubs een kosteloze cur sus hadden gevolgd, hebben dit jaar op het vliegveld Teriet bij Arnhem het brevet zweefvliegen behaald. De op leiding is bedoeld als voorselectie van de verkeers- en militaire vliegers. Zij werd gegeven in opdracht van de re gering. Ds Sahetapy in kampen toegelaten Ds Sahetapy, voorzitter der synode an de Zuid-Molukse Kerk, heeft thans zeer toestemming de Anvbonnezenkam- ien in Nederland te bezoeken. Nieuwe directeur Maasoord geïnstalleerd Dr F. J. Tolsma is gisteravond geïn stalleerd, als geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting Maasoórd te Pbórtiigaal. Hij komt in de plaats van dr J. v. cl. Spek, die sinds 1930 de leiding heeft gehad en kort geleden afscheid heeft genomen. De installatie werd verricht door de Rotterdamse wethouder A. Hoge- weg. Provincie vraagt Rijkssteun In „Maas en Waal" maar 1 pet waterleiding Het gebied ten Zuiden van de Waal kan minstens evenveel aanspraak maken op steun van het rijk als de acht nood- gebieden waarvoor het rijk dit jaar ir tottaai f 8 millioen zal bijdragen. Dit is het kort de inhoud van een rapport dat het provinciaal bestuur van Gelder land heeft toegezonden aan de regering de Eerste en Tweede Kamer. In 1947 was in het land van Maas Waal slechts 1 pet van alle bewoonde huizen aangesloten op de waterleiding meer dan een halve procent op de gasleiding. Voor de Bommelerwaard zijn deze cijfers 22 pet en 21 pet. Het aantal krotwoningen bedroeg in Maas en Waal 9 pet van het totaal en in de Bommeler waard 12 pet. Wat de latente werkloos heid betreft, is de toestand in Maas Waal en Bommelerwaard slechter dan de acht gebieden die steun krijgen. In Nijmegen en het Rijk van Nijmegen was het aantal mannelijke werklozen in Februari tot ruim 2200 gestegen. Ongeveer 3500 kazen zijn uit een der drie pakhuizen van de kaashandel H. de Vries Rzn te Hoorn gestolen. (Advertentie) VERRAS MOEDER stemming van de St.-Generaal nodig heb ben. Toestemming zal onnodig zijn, wan neer ons land wordt aangevallen of wan neer ons land als gevolg van internatio nale verplichtingen (bv. in het Atlantisch Pact) in oorlog raakt. In de toelichting op dit voorstel zegt de regering dat een aanvallende oorlog tegenwoordig abso luut onrechtmatig is. Na twee wereld oorlogen is deze gedachte volledig in het internationale recht doorgedrongen. Op een belangrijk punt wordt de macht van de Kamers uitgebreid: alle overeen komsten met andere mogendheden en met volkenrechtelijke organisaties (zoals b.v. de Wereldgezondheidsorganisatie) moeten voortaan door de Staten-Generaal worden goedgekeurd. Er zijn slechts en kele uitzonderingen. Zij betreffen kwes ties van minder of duidelijk belang. Tot nu toe mochten de Staten-Generaal al leen overeenkomsten goedkeuren die in de plechtige vorm van een tractaat wa ren gegotén. Wie zwijgt, stemt toe De goedkeuring gaat heel eenvoudig in haar werk: De Staten-Generaal moeten zelf binnen 30 dagen de wens te kennen geven dat zij er over willen spreken. An ders wordt de goedkeuring geacht te zijn verleend. Soortgelijke bepalingen worden voorgesteld voor de toetreding tot en op zegging van bestaande overeenkomsten. Een nieuw artikel 60e schept de moge lijkheid dat aan volkenrechtelijke orga nisaties (bv. de Europese kolen- en staal gemeenschap, het plan-Schuman) be voegdheden worden opgedragen tot wet geving, bestuur en rechtspraak. De kwes tie in hoeverre tractaten de burgers bin den, zal bij de wet worden geregeld. Al deze voorstellen van de regering komen grotendeels overeen met het rap port van de commissie-Van Eysinga. Zo als men weet, was dit rapport ook reeds door de staatscommissie voor de grond- etsherziening op belangrijke punten overgenomen. Grondwetswijziging in tien punten IN DE ZOMER van 1952 zal het bij de herziening van de grondwet om tien belangrijke punten gaan, die wij hieronder laten volgen. De eerstge noemde vier voorstellen heeft de rege ring thans bij de Tweede Kamer in gediend. raké'n .de bh'ftenlindse; b'ëfrékkingen. De-vijf ddatbpvólgeridè zijn reeds begin November bij de Kamer aanhangig gemaakt en het laatste punt is wel aangekondigd, maar nog niet officieel voorgesteld. 1. De regering moet de ontwikkeling van de internationale rechtsorde be vorderen. 2. Voor een oorlogsverklaring is niet meer in alle gevallen voorafgaande toestemming van de Kamers nodig. 3. Alle overeenkomsten met andere mogendheden en volkenrechtelijke organisaties moeten door de Kamers worden goedgekeurd. (Tot nu toe alleen plechtige tractaten). 4. Aan volkenrechtelijke organisaties Ob.v. de Europese kolen- en staalge meenschap) kunnen bevoegdheden tot wetgeving, bestuur ,en recht spraak worden opgedragen. 5. Ontwerpen tot wijziging van de grondwet worden in tweede lezing niet behandeld door de Staten-Gene raal, maar door een speciale Kamer voor grondwetsherziening. 6. De grondwet wordt aangepast aan de toestand die is ontstaan door de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië. 7. Het aantal Tweede Kamerleden wordt uitgebreid van 100 tot 150. 8. Het aantal Eerste- Kamerleden wordt van 50 gebracht op 75. 9. De minimum-leeftijd voor het lid maatschap van de Tweede Kamer en de Prov. Staten wordt verlaagd van resp. 30 en 25 jaar tot 23 jaar. (Voor Eerste Kamerleden blijft de minimum-leeftijd 30 jaar). 10. (Nog niet ingediend). Prinses Bea trix zal in geval van regentschap niet op haar 18e jaar, dooh pas op haar 21e jaar meerderjarig zjjn. Kinder-spel 'i Gaat oud en jong steeds meer verbazen zoals 't krioelt van Sinterklazen. In alle grote magazijnen zie je ze veel te vroeg verschijnen. Door lunchrooms en door poffertenten schuiven in rok geklede venten. Het taaltje dat ze daarbij spreken pest niet altijd bij 't bisschopsteken. De meeste zwart-beroete Pieten azen vooral op jonge grieten. Het kleine kind icordt pas beloond als kassa-bonnen zijn getoond. Het krijgt een fluitje en een handje Zo gaat het in ons lieve landje. Toch wordt, trots duizend heil'ge mannen 't geloof in één Sint nooit verbannen. Het kleine kind heeft ze wel door! Het ziet het aan een scheve snor of aan wat slordig ambtgewaad dat hier een pseudo-bisschop staat. Maar toch het laat hem de illusie, wie maakt met Sint of Piet nou ruzie? 't Gaat zelfs gehoorzaam versjes zingen als moederlief mee aan blijft dringen. Maar is het avondje gekomen waar alle kinderen van dromen, dan zegt het, eerlijk en oprecht: Nou-komt de Sint, hè Mammie, écht! ROBBIE RADAR. Genoeg K.L.M.-machines voor toeristenklasse Een belangrijke beslissing zal deze eek vallen in Nice, waar vertegenwoor digers van de luchtvaartmaatschappijen bijeen zijn om o.a. te spreken over invoering van de toeristenklasse op de Noord-Atlantische vliegroute. Wanneer deze goedkope toeristenklasse er komt, zal het aantal passagiers vermoedelijk be langrijk toenemen. De KLM verwacht echter dat zij voldoende machines zal hebben om aan de grotere vraag te be antwoorden. Ter versobering Kon. bezoek aan A'dam voortaan één dag Het jaarlijkse officiële bezoek van de Koningin aan Amsterdam zal in het vervolg niet meer een week, doch één hoogstens anderhalve dag in beslag ne men, in verband met de soberheid welke door "de tijdsomstandigheden wordt geëist, en tevens omdat de Ko ninklijke familie dichter bij Amsterdam verblijft dan vroeger het geval was Men zocht naar een gelegenheid, die zich bijzonder zou lenen voor een vast jaarlijks bezoek Uit voorstellen van burgemeester d'Ailly zal men ten paleize een keuze maken. Israël beperkt zijn immigratie In 3 Va jaar reeds 650.000 personen opgenomen Het Joodse agentschap voor de immi gratie heeft bekend gemaakt, dat aan de In 1952 door' Israel te voeren imimigratre- p.obtiekde volgende punten ten grond slag. zullen liggen: 1) 80% van de immigranten moet jon ger dan 35 jaar zijn; 2) ongeschoolde arbeiders moeten .iicjb. verbinden on> twee. jaar in de, land- louw le werken; iÖV'Dé - ódspirattt-lmfïfl'gï«ntéri Móéten tiejisch gekeurd worden; 4) de resterende 20% van de immi granten zal personen boven de 35 jaar omvatten, die geschoold zijn of voldoen de middelen hebben om in eigen onder houd te voorzien, of die familie in Israel hebben, die voor hen kan zorgen. De beperking is gemaakt, dat deze ieuwe regels niet van toepassing zullen zijn op Joodse gemeenschappen, die hulp dringend nodig hebben, aldus het agent- In de 3Ms jaar van zijn bestaan heeft Israel reeds ongeveer 650.000 immigran ten toegelaten en onlangs is er. in ver scheidene Israëlische bladen op gewezen, dat men zal moeten kiezen tussen een gematigder immigratiepolitiek én econo* mische en sociale bankroet. Russische basis in Philippijnen Na de berichten over onbekende onder zeeboten bij de Noordkust van Nieuw- Guinea en de Admiraliteitseilanden maakt Ass. Press melding van een verklaring van het Philippijnse ministerie van Ver dediging. dat het onbevestigde berichten heeft ontvangen volgens welke op eiland ten Zuiden van Balawan in Soeloe-zee een basis voor Russische derzeeërs is gevestigd. Al deze berichten brengen niets niei De verschijnselen van voor Pearl Har bour herhalen zich, met dit verschil, dat het nu niet Japan maar Rusland is naar de Nanyo (de eilandenwereld Zuidoost-Azië) oprukt. Rusland heeft het beruchte Japanse plan-Tanaka voor verovering van Azië overgenomen daarom heeft Rusland met Engeland Amerika samengewerkt om Indonesië Nederland los te maken. Op de vele eilanden is het gemakkelijk een basis te vestigen zonder dat dit bemerkt wordt. Men denke aan de maanden, die de Duitse kruiser Emden bij Simaloer in Nederlands-Indië heeft doorgebracht tij dens de eerste wereldoorlog. In 1941 waakte de Nederlandse Marine, doch deze is verdwenep, terwijl ook de Philippijr onbeschermd zijn, Westduitse vakbonden breken met Bonn Omdat de Westduitse vakverenigingen niet kunnen instemmen met de economi sche politiek van de regering, hebben zij besloten, de samenwerking met de rege ring te beëindigen. Wel zal een vakver enigingsvertegenwoordiger met de rege ring blijven onderhandelen, maar de vak bonden kunnen zich niet meer vooi beleid mede-verantwoordelijk voelen..De. punten waarover geschil bestaat zijr o.m. te weinig zeggenschap van de vak bonden bij het vaststellen van de eco nomische politiek en geen invoering var medezeggenschap der arbeiders in de chemische industrie. Citroenen tegen mond- en klauwzeer Als geneesmiddel tegen mond- ei klauwzeer wordt in het Duitse orgaan Landbouw-economische pers aanbevolen de citroen, In Duitsland zouden reeds met goed gevolg proeven zijn genomen. In Midden-Amerika heeft men, volgens het blad, wrargenomen, dat kudden rund vee. die de vruchten van wilde citroen bomen aten, in tegenstelling tot andere kudden iliet aan deze ziekte leden. Weldoeners der mensheid De strijd tegen de leukaemie Een jury van vier bekende geneeskun digen zal een prijs toekennen van 1000 tot 5000 dollar aan een ieder, die belangrijke bijdrage levert inzake de kennis en bestrijding van leukaemie (een groep ziekten, waarbij o.a. het kenmer kende verschijnsel is, de enorme ver meerdering van het aantal witte bloed lichaampjes in het circulerende bloed). De prijs is uitgeloofd door de New- Yorkse stichting Robert Roesier de Vil- lers. Juryleden zijn o.a. dr Albert Adler van de universiteit van Zürich en dr Jan Waldenstroem van de Universiteit van Op de radioconferentie te Genève is de overeenkomst, waarbij de golfleng ten in de wereld opnieuw worden ver deeld, ondertekend. DINSDAG 4 DECEMBER 19! Van het erf van School en Kerl Reünisten over S.S.R. inl Beroepingswerk Ned. Hcrv. Kerk Amsterdam i i P. Kramer te Akkerwoude. De organisatie van Reünisten der SSR Beroepen en aangenomen: naai zond ons een verklaring met betrekking narch, Reformed Church Alberta, tot het gebeurde in SSR. Amsterdam. da- K- Hanhart, cand. te Heemstede, i Zij herinneren er aan. dat enige jaren de voor de arbeid onder de Hervo geleden door leven van SSR A pogin- ?ml|ra.,:<eP 'de h?er Hanhart is 11 gen ondernomen zijn, de grondslag van Ia"de Michigan, afgestudeerd), de SSR, de Heilige Schrift overeenkom- Aangenomen, n. Renesse-Nooi) stig de Drie Formulieren van Enigheid, te vervangen door een nieuwe grondslag, die meer ruimte zou laten. Waar dit niet mogelijk bleek, hebben zij gepoogd, bij behoud van de SSR grondslag, toelating mogelijk te maken van hen, die zich als lid persoonlijk niet wilden stellen onder het gezag van de grondslag der vereni ging. Op het Uniecongres van 1950 is dit streven als ontoelaatbaar afgewezen. In verband daarmee heeft thans in SSR A. een ernstige gebeurtenis plaats gevonden. Een groot aantal leden is nl. uitgetreden en overgegaan tot oprichting van een nieuwe vereniging met een an dere grondslag en. met een ruimere mogelijkheid van toetreding. Terwijl zij ondanks dit laatste, ondanks het boven vermelde besluit der Unie, pretenderen „in traditionele zin de voortzetting te zijn van de meer dan zestig jaar oude SSR A." Voor alles moet deze pretentie onrecht- maitg genoemd worden, omdat het gezag der Heilige Schrift overeenkomstig de drie Formulieren van Enigheid bepalend is voor 't wezen der SSR, en in de grond slag der nieuwe vereniging, die niet over het gezag der Heilige Schrift spreekt, dit gezag in feite miskend wordt. Ondergetekenden ontkennen, dat het kleiner worden van SSR A, vanwege de oprichting van twee nieuwe faculteiten aan de Vrije Universiteit, voldoende grond welle cand. F. A. van Liere te Zaltbi mei; naar Hellendoorn (toez.) A H. te Appelscha. Bedankt: voor Leeuwarden J. j Wiersma, studentenpredikant te Delft. Geref. Kerken Tweetal: te oZutkamp D. Middi koop te St. Pancras en C. Lugtigheidl Thesinge; ds Lugtigheid is beroepen. Beroepen: te Urk (twee vacatur» L. J. Boeijinga te Fijnaart en G. N. La mens te Heinkenszand; te Westmi i caiid. J. Heule te Bloemendaal. Bedankt: voor Leens (Gr.) Ritsema te Zaamslag (Z.); voor Leidi dorp (vac.-H. van Rhijn) E. de Vries Dwingeloo. Benoemd; tot hulpprediker te Haai stede J. H. Meijer, thans hulpprediker Berkum. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt: voor Armadele in AustrJ lië (nadere beslissing) G. Janssen Leeuwarden. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Meppel D. H. Biesi te Hoogeveen en B. Nederlof te Dokku Dagconferentie voor Hervormde onderwijzers Op Zaterdag 22 December wordt Den Alerdinck. te Heino onder leidu van ds R. Dijkstra, Hervormde Raad voor Kerk en Scha conferentie voor Hervormde onde i SSR. onderlinge vorming in gehoor zaamheid aan de Heilige Schrift ook ir kleiner verband zeer goed, wellicht zelfs beter mogelijk is. En wat betreft de roeping tot een bij bels getuigenis in de studentenmaat schappij, zij er op gewezen, dat SSR en de SSR-student deze eerst goed kunnen vervullen, indien de grondslag gehand haafd en genoemde vorming betracht Indien SSR door achteruitgang van het ledental niet meer in staat zou zijn de eigen sociëteit te onderhouden, dan mag hoezeer op zichzelf te betreuren, aanleiding zijn om de grondslag in SSR op te geven. Op grond van deze feiten, raden onder getekenden dan ook alle studenten die hun christen-student zijn zoeken te be leven en te bouwen in onderworpenheid de Heilige Schrift dringend al de jeugdige kracht waarover zij be schikken, in gemeenschap met de gere formeerde studenten aan de andere openbare universiteiten en hogescholen zich te geven aan de strijd wezenlijking van het aloude SSR-ideaal. Mr P. B. Bouman, dr C. Tazelaar, ereleden van de Organisatie van Reünis ten der SSR, J. Berg, mr dr J. Donner, prof. dr F. C. Gerretson, ds H. A. de Geus, dr J. Itjeshorst, prof. dr ir J. H. der Maas, ir G. de Rooy, ere-leden afdelingen der Unie; dr J. de Langi oud-voorzitter van het bestuur van d Organisatie van Reünisten der SSR,; het bestuur'van de Organisatie van Reünis ten der SSR. De Groen-herdenking aan de V.U. De openbare zitting van de Senaat der Vrije Universiteit te Amsterdam, herdenking van mr Groen van Prinste- als sprekers zullen optreden prof. dr A. M. Donner en prof. dr A. Gos- iinga, zal worden gehouden Vrijdagmid- het AMVJ-gebouw. Vondpl- 6traat te Amsterdam. CJ1 tvuxei-cmie voor «ervormde onae stap. daar de wezenlijke taat ij2eta(esM„, gehoudm. „aar b iderlinep p aehoor- Ke„ 2al „Qrdc® hel inderwerp° Nieuwe Kerkorde en het onderwijs". Rectoraatsoverdracht te Kampen Op Donderdag 13 December hoopt pr<j dr H. N. Ridderbos het rectoraat van d Theologische Hogeschool te Kampen ovl te dragen aan prof. dr G. Brillenbul Wurth. Het lied der aethergolven WOENSDAG 5 DECEMBER. HILVERSUM I (402 m). NCRV 7 00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Een woord voor de dag. 7 30 Zenderslultlng. 9.0U Nieuws 9 10 Voor de zieken. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram 11.15 „Een adder In de wijn", hoorspel. 12.00 Cello en piano. 12.33 Gram 12 37 Adventsstonde. 12.59 Klok gelui 1.00 Nieuws. 1.15 Prot. Interk. Thuis front. 1.20 Amus.muz 150 Reg.uitzending: Jeugduitzending: „Wij slaan op de tong- gj0 Da| tong", o.l.v. Regina Zwart. 2.00 Adv<~— Kerstliederen. 2 30 Gram 2.45 Voor d jes. 3 00 Omroeporkest en soliste. 3.45 Voor de Jeugd 4 30 Zendersluiting. 6.00 Niei 6 15 Gram. 6 30 Orgelspel. 7.00 „Specti van het Christelijke Organisatie- en Ver gingsleven". 7.15 Boekbespreking. 730 slag wedstrijd kinderpostzegels 7 40 Ra> krant 8.00 Nieuws. 8.10 Commentaar fam: mpetiti 11.15—12 00 HILVERSUM n (298 m). VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym-nastie 7 30 Zenderslultlng. 9 00 Nieuws 9.12 Gran 950 Voor de huisvrouw. VPRO: 10.00 Schoo VARA: 10.20 Voor de vrouw 10.; iduo. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Gran 3 dreef. Zó zeker was het niet. Het stond in de „En nu heb ik het U gezegd, eer het geschied „Zo, knappe jongen, zag jij ze dadelijk! Haal Bijbel. Ja. De Bijbel is een oud b3ek. Nee, de is, opdat wanneer het geschied zal zijn, gij ge- zulke'grappen niet meer uit. Je maakt dat kind Bijbel is Gods Woord! Ja, als dat zo isloven moogt." van streek." Toen, zichzelf in de rede vallend: Hoe weet ik dat? Hoe kom ik te weten, dat het Wat is dat? Geloven, als het geschied is? Dan „Waar heb je die grote laarzen vandaan ge- zo is? pas? - - De waarheid van de Bijbel had hij altijd aan- Zodra vader de Bijbel gesloten en gedankt genomen als vanzelf sprekend. Daar vièl niet had, vroeg Flip: „Wat betekent dat? Geloven, aan te tornen. En nu vanmorgen, juist van- als hét geschied is? Wat gebeurd ic 'c oon K. JONKHEID haald?" „Met een stuk plank." „Hoe verzin je het!" „Ja, die Jan is een jongen met. fantasie," morgen, toen die vastheid constateerde Flip wijs. Jan keek kwaad. Maar omdat moeder het ge val blijkbaar niet zwaar nam, deed hij er het zwijgen toe. Onderweg naar school bedacht hij, dat Flip, die gisteravond had meegedaan, zich vanmorgén op de achtergrond hield. Enfin, het was goed afgelopen. Hij floot een paar regels van een lied je, dat op school in zwang was, en zette er toen de draf in, omdat hij op een afstand een zijn vriendj die zekerheid i feit, dat hoef je niet te geloven. Dat is zichtbaar!" Vader en moeder keken beteuterd. Ze wisten zo- gauw geen antwoord. „Ja," begon vader, „kijk eens. hm, hm, .Wat gebeurd is, moeten we óók geloven. We geloven allen, dat Willem de Zwijger in Delft vermoord is. Dat is een feit. En toch moeten we het geloven, want we waren er niet bij." „Nee, dat is toch anders. Dat was van te vo ren niet voorzegd." „Jij wilt naar Indië," vervolgde moeder, „dus je gelooft, dat Indië bestaat, al heb je 't nooit gezien." „Ja, natuurlijk, alle mensen. „Alle mensen geloven het en daarom geloof Een zijstraat inkijkend, herkende hij Flip, die Een verhaal dat eindigt, als oorlog 1940 begint. met bedaarde stappen naar de H.B.S. wandelde. benadrukt werden, was eensklaps op een enkel II. Onzekerheid benauwt. moment de twijfel in zijn ziel gesmeten: Is-het jij het ook." „Uw hart worde niet ontroerd. Gijlieden ge- wel waar? „Nee, kijk, dat is iets, waar niemand aan looft in God, gelooft ook in mij. In het huis En nu wéér. Nu hij weer hoorde de woorden twijfelt, niemand. .nee, dat is anders. Zo be- mijns Vadersvan de tekst: Gijlieden, gelooft in God. doèl ik het niet." Verder luisterde Flip niet. Geloofde hij in God? En in de Bijbel? Als het Hjj 2weeg Ze begrepen zijn diepSte bedoe- Het gezin was vanmorgen ter kerk geweest en allemaal. hij durfde bijna de zin zelfs in ling niet. En a, zijn- gedachten volledig bloot de voorganger had gesproken over het huis des zijn gedachten niet voltooien. als het alle- ieggen durfde hij niet. Wat vreemd! Verwar- Vaders, het uitzicht van de Christen, de vast- maal eens een verzinsel was, een mooi bedacht ren(j. heid der beloften, de zekerheid van ons heerlijk verhaal? n i j geloof. Maar waarom zouden ze dat doen? Waarom "Ik.za' dat ,ater wd! e,en? "f*"*™. ver- Nu las vader hetzelfde hoofdstuk. Dat deed zo'n verhaal? Misschien om de mensen te troos- r~?,e hij met een glimlach. Ook zijn ouders hij meer. ten, te paaienhadden verder mets te 2e«Ben In de kerk had Flip geluisterd. Dat gebeurde Hij hoorde niets meer van het hoofdstuk, dat Flip deed rustig en gewoon, de hele avond, niet altijd, maar vanmorgen wel. De prediker verder gelezen werd. Zijn hoofd werd rood. zijn Maar van binnen bleef de vraag. Is het wel ze- sprak van vastheid, van onwankelbare zeker- hart klopte voelbaar. ker, is het wel waar En zijn voornemen wor- heid. Dat had Flip aangetrokken, daar hield hij Maar hij herstelde zich. Weg daarmee. Luis- telde vaster: Ik wil zekerheid, van. Maar het leek hem, dat de spreker over- teren! (Wordt vervolgd 12.00 Voordracht. 12.15 Accordeono 12 38 Acc orkest. 1255 Kalender. 1.00 Ni 1.15 Amus.muz. 1 40 Orgelspel. 200 Ge ken portret. 2.15 Philli. orkest, koor e listen 3.20 Voor de Jeugd. 3.50 Pianori 4.00 Voor de Jeugd 4 30 Zenderslultlng. 6 00 Nieuws 615 VARA-Varia 6 20 ..St. Nicoli en de Kon. Marine", causerie. 6.30 St. Nico- laasfeest in een kinderhuls. VPRO: 7.30 de Jeugd. VARA: 8 00 Nieuws. 8 05 Uitslag Prijsvraag Kinderpostzegels. 8.15 Gev. progr 10.15 „Onder de pannen". BBC Home Service, 330 m. 12.00 Schoolradio. 1.00 Amus.muz 1.25 Gev programma. 2.00 Nieuws. 2.10 Reportages 250 Gram 3 00 Schoolradio. 4 00 Hoorspel 4.45 Causerie. 5.00 Twintig vragen. 5.30 uui Viool en piano 6.00 Voor de kinderen. 7.0C Nieuws. 7.15 Sport. 7.20 Lichte muziek 7.4; Boekbespreking 8 00 Gev. muziek 9.00 „Re quiem" mis. 10.00—10.15 Nieuws. 11 00 Gram 11.25 Brldge-programma. 11.45 Parlemente- overzicht. 12 00 Nieuws Verslag V.N. ENGELAND, BBC Light Programma, 1500 'en 247 m. 12.00 ..Mrs Dale's Dagboek". 12.15 Orkest concert. 12 45 Voordracht. 1 00 Parlements- overzlcht. 1.15 Amus.muziek. 1.45 Orkestcon- cent. 2.45 Voor de kleuters. 3.00 Voor de vrouw 4 00 Orgelspel. 4 30 Voor de soldaten 4.45 Arbeidersorkest 515 „Mrs. Dale's 'dag boek". 5 30 Populaire muziek. 6.00 Klassieke muziek. 7.00 Pianospel. 7.15 Voor de Jeugd 7.45 Hoorspel. 8.00 Nieuws. 8.25 Sport. 8 30 Gev. programma. 9.00 Hoorspel. 10.15 Gram 10 30 Klankbeeld. 11.00 Nieuws. 1115 Act. 1120 Amus.muz.'12.00 Voordracht. Lichte mu- Nationaal Prog 12.00 Orkestconcert. 1.00 NIei recital. 2.05 Nieuws 2.10 Pi Amerik. uitz. 7.01 Orkcstconc ensemble. 8.30 „Mariana' d'Amour", operette. 10.16 Gra recital. 11.45—12 00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Operamuziek 12.15 Lichte muzle* 12 34 Lichte muziek. 12 50 Koersen. 12.55 uu Gram. 1.00 Nieuws. 1.15 Klassieke muzieK 1.35 Klassieke muziek. 2.00 Schoolradio. 3.3 Gram. 4 15 Vocaal kwartet. 4 30 Int. radio universiteit. 4.45 Vocaal kwartet 5 00 uu Nieuws 5 15 Gram. 5.30 Voordracht 5.45 uu Gram. 5.50 Causerie. 6 00 Gram. 6 30 Voo de soldaten. 7 00 Nieuws 7.30 KoormuzleK 750 Radiofeullleton. 8.00 „L'Eloile" opers 1000 Nieuws 10.15 Klassieke muziek. 11.0 Nieuws. 11.05 en 11.30—12.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12 05 Lichte muziek 1 00 Nieuws. 1.10 uu Operettemuziek. 3.00 Gram.muzlek. 3.5. Harprecital. 4.30 Gram. 5 00 Nieuws. 5.1 Lichte muziek. 6.30 Koorconcert. 7.00 G! ?k. 7 25 en 7.40 Gram. 7.45 Nieuws 8.00 Gram. 8.15 Symphonle-orkest en solisl 9.35 Gram. 10 00 Nieuws 10.15 Jazzmuziek 10.45 Gram. 10 55 Nieuws. 11.00 Gram 11.5 Nieuws. •t. 8 00 Vocaal of „La Folie i. ïi.oo Piano- Benoemingen Chr. onderwijs ienoemd: tot onderwijzerles) aan W. Munsterschool te Leeuwarden mej. M. Schreuders ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 4 Dec. Geslaagd doet. ex recht «e heren C. J. de Vriese *e Lcn P J d'Artillac Brill te Leiden: doet. e? Ind. recht J A. van Toren burg t Haag;, cand thol9gie de heer H. J. HOEST UW KIND Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKERS ABDIJSIROOP - 's Werelds beste hoestsiroop - De lederalisatie van Europa (Vervolg van pag. 1). T^EN tweede belangrijk punt, waarme -*-J men bij de beoordeling van het f noemde bezwaar moet rekenen, is c dat alle zaken, welke op nationaal gebied belang zijn, daarmede nog nie gestempeld tot nationale zaken, welker •egeling, voorzover nodig, door de natio nale Overheid moet of kan geschieden. Er zijn aangelegenheden, welke eer dan één volk, voor verschillende volken, van grote betekenis zijn, en wege regeling behoeven. Wanneer lanzien daarvan een nationale Regering het standpunt zou innemen stel zij kon dit vanwege haar machtspositie doen ik ga daarvoor souverein een regeling treffen, dan zou dit zeer beslist afkeuring verdienen. Het karakter van de zaken in de regeling, waaraan behoefte is, laten dit niet toe. Het zijn boven-natio- nale zaken, waarbij enige of vele landen zijn betrokken, en de voorzieningen, welke ter zake nodig zijn, dienen in ge meenschappelijk overleg tussen de Re geringen van die landen te worden ge troffen. Er zijn dus, eenvoudig gezegd, aange legenheden, welke op nationaal gebied een grote rol spelen, maar welke de nationale Overheid niet zelfstandig kan mag regelen. Met betrekking tot deze ngelegenheden moet nog een nader, zij :t een ietwat ruw, onderscheid worden gemaakt. Er zijn zaken, welke in aan merking komen voor een gemeenschap pelijke regeling tussen een paar of een beperkt aantal landen. Er zijn zaken, welke van Europese aard zijn. en waar op een regeling in Europees verband behoort te worden aangestuurd. Er zijn voorts zaken van internationaal karakter, welke langs de weg van internationale samenwerking dienen te worden geregeld. zover dr Schouten in het c deel van zijn artikel over de federalisatie Europa. Morgen hopen wij het tweede deel van zijn artikel te plaatsen. - De Commissaris van Gelderland jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford. heeft gisteren onder grote belangstelling zijn 60ste verjaardag gevierd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2