PRESENTJES van SINTERKLAAS werden in 1600 verboden „Het vullen der schoenen met slicker- demick strekt slechts tot afgoderije" Dynamiek bij Bach en Ravel PEEK CLOPPENBURG ATOOMSPOOK wekt oude loodmijnen tot nieuw leren Nenthead, Engelands hoogst gelegen dorp, in dienst van de atoom-chemie R 155 N1EÜWE LEIDSCHE CODHANT S VRIJDAG 30 NOVEMBER 1951 ~rm Dominees legen bisschop DE DELFTENAREN mogen wel eens informeren of de oude stadskeur van 1600, die in 1607 werd vernieuwd, wel degelijk buiten werking js, want anders lopen zij kans een boete te krijgen als zij op de markt hun inkopen gaan doen voor St Nicolaas. In die keur staat immers dat het verboden is „op den 5en December, 't welck genaemt wort Nicolaesavond, cramen op het marktveld op te slaen, in welke vercoft werden verscheyden goederen, die men den kleinen kinderen dyets maeckt, dat denzelfden Ni- oolaes hen luyden geeft, 't welckde luiden affleidende is van de ware Godsdienst ende streckendde is tot superstitie ende afgoderije, dewelcke in een christelicke gereformeerde stadt niet en behoort getolereert te worden Dit verbod werd uitgevaardigd in de tüd toen de Spaanse bisschop en de domi nees in Nederland elkaar nog niet goed konden verdragen als tegenwo dig. Op het ogenblik is de gemijterde strijd tegen St Nicolaas als volksfeest. Al hebben de dominees deze strijd uiteinde lijk verloren, aanvankelijk boekten zij enkele overwinningen. En één van die overwinningen was het verbod om op de Delftse markt St. Nicolaas-presentjes te verkopen. Een andere dominee veroordeelde het bakken van sinterklaaspoppen, omdat dit „papistisch" was. Hij gebruikte daarbij als tekst Jeremia 7 vers 18, waar ook gesproken wordt over „vrouwen, die het deeg kneden om geheelde koeken te i ken voor de koningin des hemels". Weer een ander keerde zich op kansel tegen „het vullen der schoenen met snoeperij ende slickerdemick, daar dit slechts strekt tot supersitie ende af goderij Verguldavondjes Recht van spreken hadden de domi nees, die waarschuwden tegen de bruiken op de „verguldpartijtjes"* bU de bakkers. Die partijtjes, waarbij jongelui uit de klantenkring genodigd werden om onder vrolijk gezang en gekout de speculaas poppen met verguld papier te versieren, dateren al uit de zeventiende eeuw. Helaas ging het daar lang niet altijd zo netjes toe als op het befaamde avond je bij bakker De Groot uit de Camera Obscura, waar Hildebrand de lieftallige Saartje, thans zonder mof, mocht weer- Soms werden er liederen ten gehore gebracht, die we hier niet graag zouden neerschrijven en menig suikerhart sneu velde, als de harten van de jongelui door geestrijk vocht en minnevuur ontstoken werden. Vaak eindigde zo'n avond dan in een woeste danspartij. Hiertegen werd zeer terecht gewaarschuwd, maar deze misbruiken konden toch de goedheilig man niet direct worden aangerekend. Goet hylic man De goede verguldavondjes waren ders een uitmuntende gelegenheid voor de Sint om zijn functie van „goet hylic man" oftewel huwelijksmakelaar uit te oefenen, want menige eerste ontmoeting rond de verguldtafel vol vrijers en vrij sters leidde tot een gelukkige echtverbin- Maar de verguldpartijtjes met hun licht- en schaduwzijden zijn verdwenen en St. Nicolaas kan alleen nog maai huwelijksmakelaar optreden door toe te staan, dat onder zijn naam gebroken har ten vergezeld van gedichten vol rozen geur en maneschijn verzonden worden. Op de preekstoel wordt zijn naam niet meer genoemd en in de huiskamer heb ben de bisschop en de dominees zich met elkaar verzoend bij suikergoed en ms Zweedse visserij ging door nauwe samen werking hard vooruit Buitenland loont veel belangstelling voor de nieuwe methoden In de na-oorlogse jaren heeft in Zweden bij de in- en uitvoer van vis een opmerkelijke verschuiving naar de export plaats gevonden. Terwijl vóór de oorlog de import twee maal zo groot was als de export, bestaat tegenwoor dig een overschot. heilige ook in de pastorieën een wel kome gast, maar dat is wel eens anders St Nicolaas op het ros van Wodan Geen wonder ook, want deze heilige is op een illegale manier in onze gezinnen binnengedrongen. In de vroege middel eeuwen. toen het oude Germaanse bij geloof officieel was verdwenen, maar nog voortleefde in de harten van de eenvou- digen, was de schimmel, waarop Wodan door het luchtruim reed, vacant. Ook de wilde rager, die. de schoen vulde met goud, bestond niet meer volgens de pas- Maar de kerk was verdraagzaam en nam er genoegen mee, dat veel oude ge bruiken voortleefden in een nieuw ker kelijk gewaad. Zo kwam cie bisschop van Myra te zitten op het ros van Wodan, en voortaan was hij het, die binnenkwam door de schoorsteen, vanouds de verbin dingsweg tussen de huiselijke haard en de geestenwereld daarbuiten. Tegen slickerdemick Moeilijker werd het na de reformatie, want hoe kon men dulden, dat in het Ge reformeerde gezin de verjaardag van een heilige werd herdacht? De dominees kwamen in het geweer en toen begon de De opleving in de Zweedse visindustrle is grotendeels het gevolg van de associatie van de vissers op basis van producentele coöperatie. Zowel vaststelling van prijzen, verdeling van de winst, assurantie, aan- koop van stookolie en controle op kwali- teit, als de diepvriesinstallaties voor hel verduurzamen of bewaren van het over schot van de vangsten zijn werkzame aandelen dezer coöperatieve organisaties. Kleinere eenheden binnen ieder visserij genootschap zorgen voor schepen, opslag plaatsen, ijs enz. De wetenschappelijke onderzoekingen nemen een belangrijke plaats in. DoQr duizenden vissers worden registraties gemaakt betreffende scheeps uitrusting en tuigage, olie, ijs, benevens tijdstudies, die een basis vormen deze onderzoekingen. De haring vormt het voornaamste deel in de export van verduurzaamde ingeblikte vis. Momenteel loopt de s van IJsland-haring, de favoriet het inbliken en verduurzamen, opmerke lijk terug en men verwacht, dat de bij de Zweedse conservenindustrieën ge plaatste orders voor het lopende seizoer voor de helft kunnen worden vol daan. Ook in het Kattegat en Skagerrak is de haringvangst minder overvloedig. Een beter geluid komt van de Fladen- gronden, waarvan thans ook haring goede kwaliteit wordt aangevoerd. Het aartepunt van de visserij gaat zich dan k naar hier verplaatsen: bijna ,'art van de Zweedse haringvangst wordt door de Fladen-gronden opge leverd. Van 1945 af, toen de eerste Zweedse schepen zich naar dit veraf ge legen punt waagden om er hun geluk te beproeven, hebben ze hier steeds haring kunnen vinden en ieder jaar vissen zij er van 20 Juli af drie maanden lang met De Zweedse vissersvloot bestaat uit kleine motorboten met een bemanning VIA NAALD EN PLAAT Van Magnificat naar Bolero Voor de Kerstvesper in 1723 te Leip zig schreef Bach op de woorden van de Lofzang van Maria uit Lucas 1 zijn „Magnificat". Oorspronkelijk had Bach dit werk in Es-dur geschreven met al lerlei tussenvoegsels, die betrekking hadden op het Kèr'stfeëst. Om het werk echter ook bij andere gelegenheden te kunnen gebruiken, verwijderde Bach later de tussenvoegsels en transponeerde hij het Magnificat naar D-dur. In deze vorm wordt het tot heden uitgevoerd en het is wel een van Bach's meest ont roerende werken geworden. Naast de vijf vocale solisten (sopraan, mezzo-sopraan, alt, tenor en bas), de strijkers en het koor, vraagt het Magni ficat een bezetting van 3 trompetten, pauken, 2 fluiten, 2 hobo's, fagot, cem balo en orgel. De Deutsche Grammophon Gesellschaft heeft van dit werk een zeldzaam mooie opname gemaakt (AVM 2407/2409) in de bij deze maatschappij befaamde Archief-productie. In deze Archief-productie zijn vertolkingen op genomen, die muziekhistorisch zo ge- irouw mogelijk zijn gehouden, zowel wat betreft de bezetting als de klank kleur der instrumenten. Het Magnificat wordt uitgevoerd door de Singgemein- schaft Rudolf Lamy met als instrumen taal ensemble de Solisten-Vereinigung der Bachwoche Ansbach o.l.v. Ferd. Leitner. Hier is de ideale Bach-interpre- tatie. En zijn echter maar vier vocale solis ten. De alt Gertrude Pitzinger, die zo ongelooflijk mooi de aria „Esurientes" vertolkt, zingt ook de mezzo-sopraan aria „Et exultavit", die eigenlijk net iets te hoog voor haar ligt. De andere solis ten: Martha Schilling (sopraan), Heinz Marten (tenor) en Gerhard Gröschel ibas) geven niet alleen de echte Bach- sfeer, maar zijn ook zangtechnisch te be wonderen, evenals het koor. Deze op name moet elke Bachliefhebber in zijn beert hebben. In dezelfde Archief-productie heeft de D.G.G. een opname gemaakt van het Brandenburgs Concert No. 3 van Bach, eveneens gespeeld door de Solisten-Ver einigung der Bachwoche Ansbach o.l.v. Ferd. Leitner, de 39-jarige- dirigent en Generalmusikdirektor in Stuttgart. Wat Leitner hier in de oorspronkelijke be zetting met 3 violen, 3 alten, 3 celli en continuo bereikt, is van een hoogte, zo als we die maar zelden horen. (AVM 2401). Een van de elementen van Bach's mu ziek is wel de beweging, soms spreekt men wel eens van „mechanische bewe ging". Doch in werkelijkheid is dit het dynamische wezen dezer muziek. Het dynamische wordt bij Bach echter nooit een obsessie; het is meer een enorme vi taliteit! die nimmer verflauwt en ook niet moe maakt. Het dynamische kan in de muziek ook andere vormen aan nemen en kan dan een overspannen vi taliteit aan de dag leggen. Zo b.v. als in de „Bolero" van Ravel, waarvan His Master's Voice een uitzonderlijke opname maakte (DB 21193/94). Het werk werd in 1928 geschreven voor de balletten van Ida Rubinstein en 20 minuten lang hoort men steeds herhalingen van het min of meer Spaanse thema, dat telkens door de instrumenten anders gekleurd wordt. Op de achtergrond is dan het onafgebroken rhythme van de trom. Een zeer obsede rend werk. dat tot een enorme climax wordt gebracht en waarin tenslotte de vitalite.t wordt gebroken door een or kestraal glissando: doodmoe stort alles ineen. De vertolking door het Boston Symphony Orchestra o.l.v. Serge Kous- sevitzky i« uitnemend; geniaal wordt hier de climax opgevoerd. Het is een van de waardevolle nalatenschappen van de onlangs overleden dirigent Koussevitzky. En de grote technische moeilijkheden bij de opname van dit werk zijn geheel Ce.Basoskl. van 68 koppen. De grootte van deze schepen was destijds een belemmering om op grote afstand te vissen, aangezien de reisduur niet opwoog tegen de vangst. De kleinere boten worden echter geleide, lijk vervangen door een groter en steviger type van 60 ton. De regering verstrekt voor drie jaar interest-vrije leningen voor de bouw van nieuwe schepen. Dank zij deze maatregelen en goede e< mische „planning", heeft de vissersvloot zich tot een hoog peil opgewerkt. De meeste boten zijn voorzien van motoren van 100-300 P.K. Voorts heeft men radio aan boord en echolodlna voor het op sporen van de visscholen. Reinheid Reinheid wordt speciaal in het oog ge houden bij de behandeling van de vis er het gaat dan ook om de kwaliteit. Een haringboot van gemiddelde grootte n 300-400 lege kratten mee, van speciale rekken voorzien, en 10-12 ton ijs. Direct iet vangen wordt de vis zorgvuldig gesorteerd in de kratten, terwijl iedere partij in een flinke hoeveelheid ijs wordt gepakt. Zo arriveert de vis vers in de haven zonder ook maar iets te hebben •leden, De schepen brengen doorgaans •tere prijzen in de buitenlandse havens op dan andere boten, die op dezelfde gronden vissen. In tegenstelling tot ande landen, waar de trawlers meestal het bezit zyn van de grote rederijen, bezit de Zweedse visser zijn eigen schip er leder deelt in de winsten van de ver koop, wat stimulerend voor het werk is. een groot coöperatief bedrijf wordt de snelle en automatische lossing en be werking van de vis vergemakkelijkt dooi grote machines, die de vis op een grote transportband naar de electrische hak- machines voeren, waar de koppen worden verwijderd. Met een minimum handenarbeid worden de haringen onder de hakmessen geplaatst, die zij snel 1 verlaten, waarna ze in manden terecht komen. Binnen twee uur kan de inhoud een vissersboot van gemiddelde grootte worden gereinigd, gewogen, in vaten gedaan en gepekeld. Smorgasbord Naast verse en zoute vis levert de Zweedse industrie nog verscheidene andere producten op. In de fjorden het Skagerrak wordt een bescheiden familielid van de haring gevangen, nl. de „skarpsill" of sprot. Verwerkt tot ansjo vis of sardientjes leveren zij een goede bron van inkomsten op. Engeland e: Komt U eens bij P C de 2002 prachtige èn prac- i tische Sint Nicolaas-ge- 1 schenken vrij bezichtigen. Dan weet U, wat U „hem" geven zult! Of koop de P C-waardebon, waar op de gelukkige na Sinter klaas zélf kan komen uitzoeken! „O, kom er eens kijken!"" het verplicht U tot niets t Beteren stuiken qeedhoper! Acht schrijvers... één roman! T^EN boek dat is een individueel ge- J-J val. De auteur kiest zijn onderwerp schrijft. Maar nü is een boek verschenen, van de hand niet van één, r van acht schrijvers. Ook geen ver- zamelboek van opstellen of essays, maar één roman, waarbij elk de draad opnam waar zijn voorganger hem had laten vallen. Die roman Is „De Doolhof" (uitg. Het Wereldvenster, Amsterdam) en de schrijvers zijn in alphabetische volgorde): Anna Blaman. Antoon Coolen, Max Dendermonde, Henriëtte van Eyk, Hella Haasse. Alfred Kossmann. Adriaan der Veen en Simon Vestdijk. Is de alpha betische volgorde ook de volgorde, v in zij hun hoofdstuk hebben geschreven? Dat is voorlopig nog een geheim. De lezer mag er naar raden, en wil dat een al te zinledige bezigheid zijn, dan dient men wel enige kennis van deze schrijvers te hebben. Een soort „Boekenweekje" Wie het probleem oplost en dus de schrijvers in de juiste volgorde kan geven, heeft kans in de uitgeloofde prijzen te vallen. Een verzamelroman derhalve. Is zij ge slaagd? Stellig in zoverre zij het vakman schap van de schrijvers heeft beproefd. Gegeven was een hoofdpersoon van be paald karakter en in dit opzicht vertoont het -boek ook wel een zekere eenheid. Misschien is er zelfs wel iets van als opzettelijkheid aandoende duidelijkheid, wanneer de schrijvers ieder op de beurt, doen uitkomen, dat ze het karakter de hoofdpersoon toch vooral goed heb ben begrepen Het karakter krijgt daar door, .nèt, èlk hoofdstuk, iets méér caricaturaals. De ontmanteling wordt in het kader van deze typisch psychoana lytische literatuur als schrijnender, tot dat het laatste hoofdstuk daar is als een langgerekte zucht, waarmede men uit de beklemming ontwaakt. TAAT slothoofdstuk is kostelijk. Het ■*-' brengt ons de ontnuchtering, juist omdat het de hoofdpersoon, die hard bezig was zichzelf in de doolhof te ver liezen. ons weer voir ogen stelt als een gewoon, ja vooral gewóón nuchter mens Een kostelijke ontknoping en ontwarring Maar is het het slot, dat op dit verhaal pas'.e? Is dit het einde, zoals de andere zeven schrijvers zich het hadden gedacht? Ons dunkt van niet. En zo openbaart zich in de kloof tussen die eerste zever en de laatste achtste in scherpe duidelijk, heid, wat tegelijk de zwakte is van deze roman: een roman die is opgebouwd en die hoe kon 't anders? te weinig is gegroeid. In het streven naar eenheid in karaktertekening heeft men de eenheid in opzet natuurlijk niet kunnen vinden. Maar ook dat was te verwachten. Het geheel werd er wat rommelig door. Wij zijn geneigd, in het ontbreken van de eenheid in de opzet een der spannende elementen van deze roman te zien. Span nend is zij. Er zijn onder de schrijvers, die er aan medewerkten, die in hun „eigen" boeken na een bepaald of on bepaald aantal bladzijden onvoldoende boeien. Maar hier was het een kwestie van competitie in klein en (vooral ook) kort bestek. De eenheid had groter kun nen zijn; de variatie is er te groter door geworden. Om echter de acht schrijvers te leren kennen en te leren beoordelen, heeft men aan de knappe aardigheid van deze verzamelroman niet genoeg. Ook wat dat betreft, staat zijop zichzelf. Eindbedrag Haak-In ruim 3.016.000 Mr A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R(adio)V., heeft gisteren het eind- bedraag van de Haak-In-actie in Am sterdam overgedragen, nl. ƒ3.016.306,83. Burgemeester d'Ailly, voorzitter van de Stichting Koningin Wilhelminafonds, deelde mede. dat het bedrag als volgt zal worden besteed: 1. Steun aan de bouw van instituten aan het A. van Leeuwenhoekhuis en het Rotterdams Radio Therapeutisch Insti tuut ƒ2.000.000; 2. Inrichting van centra aan de universiteitsklinieken ƒ500.000; 3. Inrichting van sub-centra ƒ200.000; 4. Aankoop van radium, radio-actief ko balt of andere bestralingsmiddelen ƒ180.000; 5. Verbouwing van laboratoria en röntgenafdelingen ƒ135.000. (Advertentie) Verenigde Staten zijn de afnemers. Haringfilets in dozijnen ver scheidenheden, kaviaar van kabeljauw kuit, gerookte paling en zalm, makreel, visgehaktballen en andere lekkernijen vinden in het buitenland een belangrijke afzet, speciaal in de Ver. Staten, waar de Zweedse „smorgasbord" (cafetaria's) erg in trek zijn. Bevroren kabeljauw en schelvisfilet hebben ook een willige markt in de Ver. Staten. Een gepatenteerde diepvriesmethode, die de gewone methode 20 tot 30 maal in snelheid overtreft, conserveert alle vis- en. In de herfst of winter kan nu voorjaarszalm worden geserveerd, zo als ware ze pas gevangen. Ver scheidene vllegtuigladingen gingen in het afgelopen seizoen naar ISngeland en andere landen. Grote hoeveelheden vis worden tot olie verwerkt. Tijdens de oorlog voorzag een fabriek geheel Zwe- van bepaalde vitaminen en zag nog kans om grote hoeveelheden te expor teren naar door de oorlog geteisterde landen. Veel kabeljauw en afval wordt door de fabrieken verwerkt tot vismeel, kunstmest en veevoeder. De haringkop pen verwerkt men tot kippenvoer. Het is begrijpelijk, dat in het buiten land veel belangstelling voor de nieuwe Zweedse methoden wordt getoond, waar. bij de wetenschap en industrie ten nauw- in coöperatieverband zijn verbonden. Van verscheidene buitenlandse autori teiten en van de FA O. zijn reeds aan vragen binnengekomen. DE ontsluiering van het geheim van de vrijmaking der atoomenergie trol de meerderheid van het mensdom bij verrassing. Een golf van wilde toekomstdromen sloeg over de wereld. Fantastische atoommoge lijkheden werden geopperd. Het zou weldra mogelijk zijn, hoorde men verkondigen, om de ijskappen aan Noord- en Zuidpool tot smelting te brengen. De wereldindustrie zou over ongekende en onbegrensde gie-mogelijkheden komen te beschikken. Grote mail- en vrachtschepen zouden van Europa naar Amerika kunnen varen op een hoeveelheid brandstof, die in een doosje van enige kubieke centimeters zou kunnen worden meegevoerd. als een exploitabele loodertslaag werd ontdekt, bloeide Engelands hoogst gele gen dorp open nu ziet het jyjAAR na iedere droom komt het ontwaken en daarmede de terugkeer tot de werkelijkheid. Hoewel het ook in de sfeer der realiteit juist bleek en bleef, dat de atoomenergie grote militaire en industriële mogelijkheden in zich borg, kwam men niettemin tot bescheidener verwachtingeh wat betreft de omvang dier mogelijkheden. Waarom? Omdat zelfs de beste kok zonder eieren geen omelette kan makenanders gezegd omdat de „atoom-grondstoffen" uranium thorium slechts in betrekkelijk ge ringe hoeveelheden op aarde voorkomen omdat zij slechts op een paar plaat- in exploitabele hoeveelheden aanwe zig zijn. Grote en rijke hoeveelheden uraniumerts zijn (tot dusver) slechts be kend in Tsjecho-Slowakije, de Belgische ïgo, Noord-Canada en op enige ande goeddeels geheim gehouden plaatsen. Zeker, ook in tal van andere gebieden vindt men uranium-houdende ertsen het uranium-gehalte is daar zo klein, dat men de thans bekende midde len de winning van uranium niet lonend 'U zijn. Geleerden hebben berekend, dat, zo en er toe zou overgaan een belangrijk deel van het wereldverbruik aan energie te putten uit het „atoom" instede van uit steenkool, aardolie en waterkracht, de weinig bekende mijnen van radio-ac tieve mineralen binnen enige Jaren zou den zijn uitgeput. De nuchtere waarheid is, dat behoudens nieuwe sensationele ontdekkingen van radio-actieve minera len de aardkost zo weinig winbaar uranium bevat, dat de grootst mogelijke zuinigheid op het stuk van uraniumver- bruik geboden is. Nenthead yANZELFSPREKEND leidde dit in zicht er toe, dat alom ter wereld koortsachtige jacht naar uranium en andere „atoomgrondstoffen" werd ont ketend. Van wetenschappelijke curiositeit is uranium immers geworden tot een der belangrijkste grondstoffen op aarde! Reeds zo wordt gezegd zijn er in Australië belangrijke vondsten gedaan.. ook in ons eigen werelddeel speurt naarstig naar „atoomgrondstoffen", bij voorbeeld in Engeland. Eeuwen geleden reeds werd lood ge- onnen in de barre hooglanden, de „fells" m Cumberland. In 1950 heeft een Britse maatschappij de ontginning dier oude loodmynen opnieuw ter hand genomen wel met het doel, metalen te winnen, voor de atoom-chemie nuttig zijn Een der eerste plaatsen, die van de nieu- ontginning profiteerde, is Nenthead, gelegen op een hoogte van bijna 500 me- Daar, in die streek, dateert de lood- winning van de tijd, dat de Romeinen heer en meester waren in West-Europa. Oude groeven vindt men nog overal in de hoger gelegen streken van Weardale Teesdale, zomede bij Alston. Van gro te omvang was de loodwinning er nooit Zij droeg immers steeds een niet syste matisch karakter. Pas in de laatste tijd hebben geologen onderzocht (en gevon den), waar nog noemenswaardige hoe veelheden erts te vinden zouden zijn. ■jvrENTHEAD's economische geschiedenis is tamelijk bont Perioden van wel vaart (die samenvielen met geslaagde exploitatie van de loodertsen) wisselder, af met perioden van achteruitgang en werkloosheid (die samenvielen met de stopzetting der loodertswinning). Telkens uit, dat de toekomst der ongeveer 700 inwoners voor de eerstkomende jareD weer goed zal zijn, omdat men ontdekt heeft, dat zich in de verlaten groeven vrij grote hoeveelheden vloeispaat be vinden en bovendien nog lood in aan trekkelijke quantiteiten. Vloeispaat is van grote betekenis voor de atoom-che mie, zodat het juist is om te zeggen, dat het Atoomspook Nenthead tot nieuw le- De oude installatie daar ter plaatse is reeds herbouwd en gemoderniseerd. Een nieuwe vloeispaatmijn is geopend en ve le oude groeven tot mijlen in de omtrek van Nenthead worden opnieuw onder zocht en in exploitatie genomen. Het vloeispaat van Nenthead is van hoge qualiteit. Het wordt vervoerd naar Avon- mouth, waar men er (vloeispaat is na melijk het mineraal, waaruit het element fluor bereid wordt) fluorwaterstofzuur uit vervaardigt, een der grondstoffen jTOOM - ENERGIE, atoom-bom, atoom-spookzy houden se dert de eerste atoombommen op Ja pan vielen, de mensheid in hun ban gevangen. Koortachtig wordt er ge zocht naar mogelijkheden op atoom gebied. De atoomrace is ontketend en in de kille regionen der „hoogste" politiek leidt de atoomduivel vaak de dans. Zelfs in stille, vergeten dorp jes bespeurt men de Macht van het Atoom. Dit leert ons de jongste ge schiedenis van Nenthead, Engelands hoogst gelegen dorp. voor tal van fluorhoudende stoffen. Deze stoffen zijn van groot belang voor de atoom-scheikundigen, maar ook voor de aluminiumindustrie en andere bedrijven. Ten tweeden male De huidige exploitatie der oude lood mijnen en nieuwe vloeispaatmijnen is een tweede „magische demonstratie" dier oude groeven in de jongste tijd. Gedu rende de Tweede Wereldoorlog liet het Britse Ministerie van Voorraden (Minis try of Supply) er namelijk zink uit ha len. Het is begrijpelijk, dat de dorpelin gen van Nenthead tevreden zijn en ei zich over verheugen, dat de mijnexploi tanten van weleer minder kennis en min der technische hulpmiddelen bezaten dan die van heden. Want ware dit anders ge weest, dan zou Nenthead thans geen pe riode van welvaart tegemoet kunneD gaan. (Advertentie) VERRAS MOEDER Een moderne Assepoester? SSEPOESTER droeg glazen muiltjes, maar ook de moderne vrouw zal nu doorzichtig schoeisel gaan dragen. Echter niet om te dansen met de schone prins, maar heel prozaïsch om kousen en schoenen tegen regen en modderspatten te beschermen. In het buitenland draagt de vrouw deze plastic slobkousen, „Filmshoes" genaamd, al enkele jaren, maar dit jaar zal ook de Nederlandse vrouw kennis kunnen maken met het lichte slobkousje, dat de solide, maar onelegante overschoen wellicht kan vervangen. Voor ons land een heerlijke oplossing. Deze regenbeschermers worden kocht in plastic huisjes, waarin ze keu rig opgeborgen rün endat zakje met slobkousjes neemt net zo veel plaats in beslag als een zakdoek. Dat is gemak kelijk als men uitpaat. De „Filmshoes" zyn zo gemaakt dat ze niet kunnen uitscheuren: de randen zijn niet gestikt, maar gelast. En dan kunt U „Filmshoes" natuurlijk ook gebruiken om Uw avondschoentje in auto of taxi te beschermen, en het slob kousje biedt ook nog warmte, want de gure wind kan er niet doorheen dringen. Dat het een flatteus geval is, kunt U op de foto zelf beoordelen...* Rijksambtenaren krijgen j 5.- looncompensatie (Van onze Parlementsredacteur) De daarvoor in aanmerking komende rijksambtenaren zullen een salaris-com pensatie krygen wegens overschrijding de 5 pets „verbruiksbeperking". Ge zocht is naar een administratief zo een voudig mogelijke opzet. Allen krijgen sen zodanige uitkering, dat zij na aftrek van loonbelasting een bedrag van f5.- in handen krijgen. De regeling zal worden uitgevoerd, tegelijk met die van de tegemoetkoming in de premie voor de ziekenfondsverze kering, waaromtrent binnenkort een K.B. zal verschijnen. Aan de lagere publiekrechtelijke orga- ten (provincie, gemeente) zal worden •erzocht een overeenkomstige gedragslijn te volgen. Aldus verklaarde minister Teulings gisteren in de Tweede Kamer. Tekort aan monteurs bij de zeemacht Er bestaat bij de Zeemacht grote be hoefte aan vuurleidingmonteurs, radio monteurs. electromonteurs en wel in het bijzonder in de rang van korporaal- Om deze tekorten zo vlug mogelijk te dekken, is de mogelijkheid geopend, jon gelieden in beroepsdienst aan te nepien. die een betere vooropleiding hebben ge noten dan zij, die totdusver voor deze dienstvakken werden aangenomen. Zo mogelijk zullen deze jongelieden worden aangenomen in de stand van ma troos der eerste klasse en zij zullen na het doorlopen van een versnelde oplei ding tot korporaal zo spoedig mogelijk tot die rang worden bevorderd. Weer uitgeleverd aan België Meine Pot met valse pas naar Nederland Meine Pot, de vroegere Nederlandse consulaire ambtenaar in Brussel, die in Juni jL in verband met de affaire-Wester- ling-Sweerts in België werd gearresteerd, is dezer dagen in de trein uit Brussel aangehouden Hij probeerde op een vals paspoort in Nederland te komen, doch is inmiddels weer aan de Belgische auto riteiten uitgeleverd. Pot vertelde aan de marechaussée, die hem direct herkende ondanks het feit dat zijn baard verdwenen was, dat hij zijn ouders wilde bezoeken i.v-m. hun 40- jarig huwelijksfeest. Daarna zou hij weer geruisloos naar België zijn verdwenen. Hij werd enkele dagen in Roosendaal en Rotterdam opgesloten. Pot werd i.vjn. de affaire-Sweerts ia België tot een voorwaardelijke straf ver oordeeld. Hij verkreeg asyl in België. Daarom heeft men hem weer aan de Bel gische justitie overgedragen. Doeve versiert nieuwe K.L.M.-viiegtuigen De schilder J. F. Doeve beeft ontwer pen gemaakt voor enige decoraties op panelen van doorzichtig plastic in de negen niéuwe Super-Constellations van de KLM die in 1952 en 1953 zullen wor den afgeleverd. Tot nu toe werd de af werking van de details steeds op de vliegtuigfabriek verricht, maar thans heeft zoals we reeds meldden het interieur de toestellen een meer eigen cachet willen geven en daarvoor de stichting Kunst en Bedrijf ingeschakeld. Deze stichting heeft de opdracht dus gegeven aan Doeve.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 9