Jlieume geitedfe (üouraut Gefantaseerde verhalen over een staken van het vuren, gevaarlijk GAZELLE Lichting '50 zwaait over twee maanden af Wist VRIJDAG 30 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste jaargang No 9293 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Sïflntoasticlj Is gfjebfeoea mgn bert ta tcgfjenspotl" Presentjes van Sinterklaas Zie pag. 9 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Truman laakt de pers Strijd voortzetten, totdat het „bestand" getekend is PRESIDENT TRUMAN heeft op een persconferentie te Key West nieuwsbureaux en onafhankelijke bladen gegispt, wegens gefan taseerde verhalen over een staken van het vuren. De Verbondenen zullen druk blijven uitoefenen op de communisten, totdat een wapen stilstand in Korea is getekend. Hij hoopte, dat ieder thans zou begrijpen, dat in Korea het vuren niet gestaakt is en ook niet gestaakt kan worden, vóórdat alles in kannen en kruiken is. Het is de plicht der Ver. Naties de pogingen voort te zetten, totdat de gestelde doeleinden zijn bereikt. Een vroegtijdig verslappen der actie zou op den duur meer slachtoffers eisen dan nodig is. Inmiddels heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenl. Zaken de berichten bevestigd, dat Amerika van andere landen wenst, dat nóg meer troepen naar Korea worden gezonden. Zelfs al wordt een wapenstilstand gesloten, dan blijft het noodzakelijk, aanhoudend troepen te zenden- omdat die in Korea nog lange tijd nodig zullen zijn. Het vlot niet bijster met de bespre kingen over een bestand te Pan Moen Djon. al zag het er aanvankelijk naar uit, dat er nu eindelijk schot in kwam. Zo hebben de Noordelijke onderhandelaars weer een voorstel der Verbondenen van de hand gewezen. Dit behelsde, om na het sluiten van een wapenstilstand, van uit de lucht boven geheel Korea, een ge meenschappelijk toezicht uit te oefenen, opdat er geen nieuwe militaire voorbe reidingen zouden kunnen worden getrof fen. Een noodzakelijke maatregel van controle dus. De Noordelijken hebben zich tegen dit voorstel heftig verzet, want zij beschou wen de maatregel als een „onbeschaamde inmenging in Koreaanse binnenlandse aangelegenheden". Bovendien heeft de Noord-Koreaanse minister van Buitenl. Zaken een telegrammetje naar de Ver. Naties gezonden, waarin onmiddellijk staken van de vijandelijkheden op Korea wordt geëist en terugtrekken van de troepen uit de frontlijn, terwijl absoluut de buitenlandse troepen Korea onver wijld moeten verlaten. Voorts wordt ge- eist, dat sancties getroffen worden tegen de verantwoordelijke „oorlogsmisdadigers" in Korea. Voor wie het niet snapt, zij hier onthuld, dat daarmede de Verbon denen bedoeld zijn. Wij kunnen met de beste wil ter wereld in dit alles geen vredesstemming bij de Roden ontdekken. Er wordt weer zwaar gevochten, want volgens Reuter, hebben de Verbondenen hevige „offensieve acties" uitgevoerd, ja. volgens een nieuwe richtlijn van het hoofdkwartier, staan de troepen der Ver. Naties sedert gistermiddag weer op „voet van onbeperkte oorlog". In het gebied van Tsjorwon en ten Noorden van Jang- Jongens- en Meisjesrijwielen een prachtig en blijvend St Nicolaas- geschenk. Grote sortering. GEBR. HUISMAN Showroom Hogcwoerd 66 Telefoon 22962. Nieuwe Bijbelvertaling van de pers gekomen Naar wij vernemen is de nieuwe Bijbel vertaling van het Nederlands Bijbelge nootschap thans van de pers gekomen. Met de verzending is al een begin ge maakt. De complete nieuwe vertaling is thans verkrijgbaar. Ongeveer 75.000 personen hebben bij voor-intekening deze Bijbel besteld. De oplage is echter zo groot dat de nieuwe vertaling ook in de boekhandel verkrijg- baar zal zijn. Vóór Kerstfeest zullen de intekenaren in elk geval hun exemplaar hebben ont vangen en zal de uitgave ook in hun boekwinkel te krijgen zijn. Vanmiddag toch Hannie- Schaftherdenking In een bijeenkomst in het Haarlemse Concertgebouw, waar gisteravond werd geprotesteerd tegen de politiemaatregelen die Zondag j.l. de communistische Han- nie-Schaftherdenking onmogelijk maak ten, werd besloten om hedenmiddag als nog naar het erekerkhof in de Bloemen- daalse duinen te trekken en daar toch nog bloemen te leggen op het graf van Hannie Schaft. Ons nieuwe feuilleton Ons nieuwe feuilleton, waarmede wij morgen beginnen, is getiteld „Ik wil zekerheid". Dat is de leus van Flip Warre, die na zijn H.B.S.-tijd maar één doel kent: naar Indië te gaan. Want daar is te vinden wat in het vaderland steeds schaarser wordt: zekerheid. Door voorspraak van de heer Van Meerlekamp gaat Flip eindelijk naar Indië. Hij heeft 't daar goed naar zijn zin, vooral wanneer na enige tijd ook Annie overkomt. Hij heeft dan een lieve vrouw, een goede baan en schitterende vooruitzichten in alles zekerheid. Ook hier geldt echter: wie rijk willen worden, ral len in verzoeking. Weer maakt Flip promotie, maar vóór hij zijn nieuwe taak zal aanvangen, gaan ze met ver lof naar Holland. Tijdens hun verblijf in 't vaderland breekt de tweede wereldoorlog uit. Dit verhaal boeit van begin tot eind. Van de l ekende auteur K. Jonkheid, die r< meerdere feuilletons voor ef mocht dit trouwens >acht. Is genoeg' e lezers van de goede bekende u een pennevrucht te mo gen aanbieden. goe, deden de V.N.-troepen aanvallen. Volgens een rapport van de vijfde lucht- machtgroep zijn weer grote aantallen Noordelijke voertuigen waargenomen, die zich naar het front begaven. Vermelden wij nog, dat in de Zuid- Koreaanse havenstad Poesan een muni tiefabriek in de lucht is gevlogen. Men neemt aan, dat degenen, die zich in de fabriek bevonden, allen om het leven zijn gekomen. Jïuzie met tragische atloop Twee Ned. schepelingen in Lago's verdronken Een ruzie met inlanders in de Afri kaanse haven Lagos hèeft twee Neder landse bemanningsleden van het ss Nigerstroom het leven gekost. Het zijn de kok D. Verkerk uit Amsterdam en de 19-jarige stuurmansleerling Wijnhold uit Delfzijl. Verkerk kreeg in de havenplaats, na een bioscoopbezoek, ongenoegen met een paar inlanders. Wijnhold wilde hem hel pen, maar beide jongelieden werden door de inlanders via een pier in het water gedrongen. Beiden zijn verdronken en tot heden zijn hun stoffelijke overschot ten nog niet gevonden. De Nigerstroom is een schip van de Hollandse Stoombootmij. Voor 90.000 vermisten de hoop opgegeven Op 22 November J.l. waren 87.921 ver misten in ons land als overleden aange- ageven. Naar schatting moeten .nog 5 10.000 zaken worden afgedaan. Deze ge vallen zijn echter zo ingewikkeld, dat er geruime tijd mee gemoeid zal zijn. ..Vadei en zoon" hij de visvrouw VAC>e«.: tf..„hAö ik eets/ Paar Pond vaVi Die- v6Tre. vi*s VOOR. r*7>v ao Voor Vader en Zoon is de keuze gewis: Voor Vader de visvrouw, voor Zoonlief de vis. Doch wie zich bekreunt om de keuze van Maris, Wordt naar elders verwezen, omdat hij halt gaar is. (Uit „De Telegraaf") Reeds met de Kerstdagen klein verlof MET ingang van 1 Februari 1952 wordt groot verlof verleend aan de dienstplichtige onder-officie ren, korporaals en manschappen van de Lichting 1950, die tussen 1 Ja nuari en 30 Juni 1950 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen. Ook geldt dit voor hen die behoren tot een andere lichting maar in dezelfde tijd hun eerste oefening zijn begonnen. Aldus een vandaag verschenen legerorder. Eveneens gaan op deze datum met groot verlof de dienstplichtige korpo raals en manschappen van dezelfde lich ting, die tussen 1 Juli en 31 December 1950 voor eerste oefening zijn opgeko men. Uitgezonderd hiervan zijn zü. die opgeleid zijn voor reserve-officier, dienst plichtig onder-officier of korporaal; zü die behoren tot het regiment Aan- en Afvoertroepen, en zü, die door omstan digheden, afhankelük van hun wil, van deze opleiding zün ontheven. Bovendien wordt op 1 Februari groot verlof verleend aan de dienstplichtige korporaals en manschappen van de lich ting 1950 die vóór 1 Februari 1951 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen. Dit geldt echter alleen, wan neer zü bestemd zün om te worden inge deeld bü de nog te formeren oorlogs- batterijen van het regiment lichte lucht doelartillerie Betuwe. Klein verlof In afwachting van dit groot verlof kan aan degenen, die daarvoor in aanmer king wensen te komen, met ingang van 23 December aanstaande klein verlof buiten bezwaar van de schatkist worden verleend. Ook worden de dienstplichtige onderofficieren van de pioniers en pon- Moskou ontkent en herhaalt protest Over het vermiste Amerikaanse vliegtuig Moskou heeft de beschuldiging van Washington, dat de, sedert 6 November vermiste, bommenwerper van de Ameri kaanse marine is neergeschoten, perti nent tegengesproken. Wel werd een vliegtuig door Russische jagers „opge vangen", toen het Sowjet-Russisch grond gebied schond. Het bij Amerika inge diende protest werd herhaald. tonniers, die als voor-opgeroepenen reeds' in November 1949 de eerste oefening zün begonnen en niet bü een der genoemde oorlogsonderdelen zün ingedeeld, meteen met ingang van 23 December met groot verlof gezonden. Vermoedelük zullen zü, aan wie met ingang van 1 Februari a s. groot verlof wordt verleend, In September 1952 gedu rende een maand voor herhalingsoefenin gen moeten terugkomen. Degenen van de lichting 1950 die tus- n 1 Juli en 31 December 1950 voor de eerste oefening zün opgekomen, maar onder deze legerorder vallen, zullen ingang van 30 November 1952 met groot verlof gaan. Voor de dienstplich tige korporaals en manschappen van het giment Aan- en Afvoertroepen zal een afzonderlüke regeling volgen, aangezien deze in het genot van groot verlof wor den gesteld na 24 maanden eerste oefe ning. Angstpsychose in Duitsland Postpakketten met bommen, die doden en gewonden brengen Alle rijksveiligheids-instanties speuren naar oorzaak der geheimzinnige explosies DE WEST-DUITSE POLITIE stelt een onderzoek in naar twee bomont ploffingen, welke zich gisteren in West-Duitsland hebben voorge daan. De hoofdredacteur van het, te Bremen verschijnende, blad Nachrich- ten kwam om het leven door een bom, die zich in een, aan hem geadresseerd, pakket bevond. Voorts deed zich een ontploffing voor in het postkantoor te Eystrup bij Hannover, tengevolge waarvan één persoon werd gedooc zes anderen ernstig gewond. Zoals reeds vermeld, werden onmiddel lijk maatregelen getroffen voor eer intensief onderzoek naar de geheimzin nige pakketten. Twee leden van de fede rale recherche vertrokken naar Bremen. Al de rijksveiligheidsinstanties kwamen in actie, om de ministeries en de poste rijen te beschermen tegen deze geheim zinnige ontploffingen. In het gehele land scheen een zenuwachtige stemming te zijn ontstaan. Het kwam zover, dat vele mensen weigerdervotv't^akketies posterij aan te neme.u Aan Ass. Press ontlenen wij nog enige nadere bijzonderheden over de explosie, zoals die plaats vond op het bureau het reeds genoemde, blad „Nachriohten" te Bremen. De secretaresse assistent van de redacteur, Dr Adolf Wolfard, zijn daarbij zwaar gewond ge worden. Het pakje was met de ochtend post gekomen en vermeldde als afzender „bibliotheek van de universiteit te Göttingen". Onmiddellyk onderbrak radio-Bremen de normale uitzendingen met de waar schuwing aan de bevolking, vooral geen pakjes open te maken, waar „persoonlijk" op stond. Blijkens mededeling van de politie heeft de tweede explosie plaats gevonden in het postkantoor te Eystrup, waarbij een 20-jarige ambtenaresse het leven verloor en zes andere personen e verwondingen opliepen. De politie stelt een onderzoek in of er tussen beide ontploffingen verband bestaat. Een derde pakket, waarvan men vermoedde, dat het springstoffen bevatte, werd bijtijds door de politie onderschept in het postkantoor te Verden. Springstof-deskundigen zün ontboden, om het te onderzoeken. Er is ware jacht begonnen naar verdacht uitziende postpakketten. Volgens latere berichten, wordt de mogelükheid van „politieke aanslagen", eventueel van de zyde der neo-nazi's. niet Aartsbisschop Stepinac nog deze maand vrij Volgens Reuter zal aartsbisschop Stepi- ïac van Zagreb eind December vrijgela- en worden en toestemming krijgen om n Joegoslavië te blijven. Waarnemers veronderstellen, dat Tito er niet langer op staat, dat de aartsbisschop Joegoslavië verlaat als voorwaarde voor zijn vrijla ting, zoals eerder gemeld. geheel verworpen. De, hier genoemde, dr Wolfard, die een vooraanstaande plaats bekleedde in de Christelijke Democrati sche partij, legde indertijd zijn functie neer. toen de nazi's zijn krant overna Gedurende de jongste verkiezingen pleitte zjjn onafhankelyk blad voor de vorrfling ener grote coalitie van C.D.U. Vrüe Democraten en Socialisten. De Putsch in Damascus Syrië's premier geeft niet toe Naar de garnizoenen in de Noord- Syrische steden Aleppo en Hama zijn versterkingen gestuurd, met het oog op geregeldheden iv.m. de staatsgreep te Damascus. In deze stad is alles rustig. Het leger heeft 50 personen, onder wie alle ministers op drie na, gearresteerd. De lei- de opstand, kolonel Sjisjikli, zou op premier Atassi druk uitoefenen om speciale regering te vormen, tenein de het parlement te onbinden, waarin de volkspartij de meerderheid heeft. Atassi dit geweigerd hebben. Kol. Sjisjikli zal de gearresteerden echter niet eerder vrijlaten, voordat het parlement zou zijn ontbonden, aldus verluidt te Beiroet. Minister Mulderije: Leugenontdekker nog niet gewenst Bloedproef alleen vrijwillig Zolang over de betrouwbaarheid van de z.g. leugenontdekker wetenschappelijk >er zekerheid is verkregen dan thans, acht minister Teulings proeven met dit instrument in strafzaken niet ge wenst, zelfs al zou de verdachte met deze proeven instemmen. Wat de bloedproef betreft, meent de inister dat deze niet met de leugen ontdekker op één lijn mag worden ge steld. Omdat zonder wettelijke grondslag geen dwangmaatregelen tegen een ver dachte mogen worden genomen, kan de bloedproef echter alleen worden toege past wanneer de verdachte zich daaraan vrijwillig onderwerpt. DAT de Limburgse K- v. K. minister Van den Brink hebben verzocht een lagere kolenprijs in Limburg toe te pas sen vanweg de lage vervoerskosten. DAT gistermorgen bij het hoofdbe stuur van het Rode Kruis per giro al meer dan f 10 000 was binnengekomen voor de watersnood in Italië. DAT de gem. Velsen zal trachten het sinds Aug. 1950 om hygiënische redenen gesloten zwembad te IJmuiden-Oost te onteigenen. DAT de N O.P.-directie volgend jaar 24 fruitteeltibedryven uit mag geven en in 1953 weer 24 en over enkele weken de inschrijving wordt geopend. DAT alle by de Ned. Jeugdgemeen schap aangesloten bonden de Rode Kruls- actie voor Italië zullen steunen DAT burg. De Ranitz van Utrecht in Liverpool de Royal Insurance Company dank heeft 'betuigd voor het teruggeven van drie 17e eeuwse lufjiters uit de Utrechtse Dom. DAT het aantal t b c.-patiënten In* R'dam op 1 Januari 1950 5221 bedroeg, op 1 Ooctober 1950 5043, op 1 Januari 1951 4331 en op 1 October 1951 4156, een geleidelyke afneming dus DAT momenteel nog 93 Indonesië-de- serteurs in een strafgevangenis of rijks werkinrichting verblijven en minister Mulerije voor hen gèen algemene am nestie overweegt DAT het slechte weer de Noordzeevis sers al dagenlang belet om te werken en de visprijzen aan de wal maar blij ven stijgen. DAT voor de bouw van 75 woningen in Alkmaar de fa Klaver en Molenaar laagste inschrijfster was met f 727 000 (hoogste f989.000). DAT B. en W van R'dam overwegen de A'damse Bank te dwingen het ge bouw op de Coolsingel, waar al jaren niets meer aan gebeurt, te voltooien. DAT aan min. Wemmers thans toe stemming is gevraagd voor de aanleg van een startbaan t.b.v het oprichten van een reparatiebedryf voor vliegtuigen van Aviolanda bij de ontworpen R'damse luchthaven. DAT het eerste by Werkspoor in Ne derland voor de Indon. spoorwegen ge bouwde personenrijtuig vanmorgen in R'dam aan boord van de Zeeland werd gehesen en er nog drie zware locomo tieven meegaan. DAT de Sibajak, die eerst tussen de reizen door in eigen beheer zou worden vernieuwd, in Maart as. by de Rott. Droogdok Mij zal worden nagekeken. DAT de eieren in Barneveld gisteren f 18f 19 de honderd deden, tegen f 19 (20 vorige week. DAT Friesland met 240 ha is uitge breid, nadat gisteren aan de waterschap pen De contributiezeedyken van Oost- dongeradeel en De Anjumer en Lioes- senser polier een nieuwe zomerdijk van Paesens tot De Bant werd opgeleverd en er nog 370 ha klaar ligt voor inpol dering. DAT aan de opleidingsschool van de rijkspolitie te Nistelrode. waar thans 60 personen in opleiding zijn, op 1 Januari een cursus begint van 50 Jongere mare chaussees, die overgeplaatst wensen te worden naar de rijkspolitie. DAT de leeuwen- en ysberengroepen van Klants dierenpark in Valkenburg (L.) op 11 December naar Schotland vertrekken om op te treden in een cir cus te Edinburgh. DAT het telefoonverkeer met Grieken land ingaande 1 December niet meer over Londen radio, maar rechtstreeks over Frankfurt a/d Main gaat, en i.v. daarmee het tarief is verlaagd DAT de gep. kapt. t. z. van adm. J M. Tinga, werkzaam aan de min. van Oor log en van Marine, de titulaire rang van schout bü nacht is verleend. DAT P W. van Rossum, alg. secr. van de Ned, K. v. K voor België en Luxem burg in Brussel, op 68-j. leeftijd aldaar is overleden. DAT de R'damse raad gisteren besloot toe te treden tot een overeenkomst betr- het stichten van een centrum tot be strijding van geslachtsziekten. DAT koning Gustaaf van Zweden aan de Erven Lucas Bols te A'dam het prae- dicaat Hofleverancier heeft verleend. DAT de 30-j. boerenknecht Ewe P uit Foxwolde. die tijdens een ruzie om zijn 16-j. meisje Froukje Stokroos haar vader en oom neerstak (van wie de vader overleed) in hoger beroep in Leeuwar den tot 9 J. is veroordeeld (rechtbank- vonnis 12 j.). „De zee. de zee klotst voort in eindeloze deining (Willem Kloos) Ook een Staatsgreep in Siam Songgram opnieuw marionet Na de staatsgreep, waarover we giste ren melding maakten, wordt geseind dat door een staatsgreep de regering van Thailand ten val is gebracht. Leger en marine van Siam hebben zich van de macht meester gemaakt. De regering van maarschalk Piboel Songgram werd „ont bonden", aldus Reuter. Circa drie en een half jaar geleden kwam Songgram aan de macht. In Juni werd hij door marine officieren ontvoerd, doch, niettegenstaan de kanonneerboot, waarop hy zich be vond, na opening van het vuur, zonk, wist hij zich in veiligheid te stellen. Song gram had vier weken geleden in het par lement verklaard, dat de politie een com munistisch complot had ontdekt. Zijn macht steunde op de militaire leiders, die hem thans ten val brachten. Koning Poemipon Adoeldet, die uit Zwitserland waar hij studeerde, op weg naar zyn va derland is, was Woensdag uit Singapore naar Bangkok vertrokken, om voor het eerst weer sinds 1946 als staatshoofd op te treden. De diénsten van het vliegveld te Bangkok functionneren normaal. Er zal spoedig een nieuwe regering worden samengesteld. De situatie is verward, om dat, volgens een later Reuter-bericht, in lieuwe kabinet. Songgram toch weer als premier zou optreden. (Advertentie) IAARPENDULES Lopen ruim 1 jaar zonder opwinden. Fa JAN M. PIERROT MAARSMANSTEEG 21 TEL. 20778 Epidemie-gevaar in Noord-Italië NATO-landen adopteren Nu het water in de Po reeds enkel® meters is gedaald en de hoogste plaatsen in het onderlopen gebied weer droog vallen, bestaat de mogelykheid tot het uitbreken van een epidemie. Het water geeft thans namelijk de slachtoffers terug, die het heeft opgeëist. Honderden lijken en de kadavers van enkele duizenden stuks vee moeten worden geborgen. Ver der zyn door de watermassa's de lyken van begraafplaatsen weggespoeld. Het is nog niet mogelijk een juiste schatting te maken van het aantal slachtoffers. E1C steden en dorpen, die het meest te lijden hebben, zijn door de elf landen, waarmee talië samen in de NATO verenigd is. ge adopteerd. Het Noorse parlement heeft 100.000 kronen beschikbaar gesteld. Nog geen plannen voor hogere huren Alleen mogelijk met gelijktijdige loonsverhoging De regering heeft tot nu toe geen moge lijkheid gezien om over te gaan tot een tweede huurverhoging. Dergelijke maat regelen kunnen nl. niet worden genomen zonder nieuwe loonsverhoging. De conse quenties, daaraan verbonden, moeten zorg onder het oog worden gezien. Dat deelt minister In 't Veld aan de Tweede Kamer mede. Om alle huren op het niveau te brengen in de kostpryshuur voor nieuwe wonin gen (zoals sommige Kamerleden hadden voorgesteld) zou de huur van de voor oorlogse woningen in doorsnee moeten worden opgevoerd tot 250 procent van het 1 van voor 1940. Ook de huren voor de 1940 gebouwde huizen zouden nog iets hoger moeten worden. Op een dergelijke wijze zouden de huurders naar schatting van de minister ongeveer 900 millioen méér opbrengen. Dan zou tevens de finan ciële steun van het Ryk (125 millioen gul den per jaar) kunnen vervallen. De minister noemt deze oplossing ech ter onaanvaardbaar. Een huurverhoging, als hier bedoeld, zou een loonsverhoging zulk een omvang met zich mede moe ten brengen, dat het bestaande loon- en pryspeil met één slag volkomen zou wor den verstoord. Noor schip brak in tweeën op de Oostzee Het Noorse motorschip Lady Kathleen (1857 ton) is op de Oostzee, ongeveer 56 mijl van Riga. in tweeën gebroken. De bemanning, bestaande uit 20 koppen, bevindt zich in veiligheid. Muziek bij de arbeid werken in de weve- de firma Kremersmaten in Enschede, profite- maatregel van hun directie. Het is voor hen, bij het razen de machines, n.l. onmogelijk, om de radio te luisteren, omdat de muziek uit de luid sprekers nooit de herrie van de weef getouwen kan over stemmen. De tech nische staf van Philips paste nu bij deze wevers het zelfde systeem toe, dat reeds in en kele theaters wordt gebruikt ten be hoeve van hardho- renden. De arbei ders kregen een soort gehoorappa raat, dat de muziek radio en gramofouïi vm een magne- een wereldprimeur. Een der jonge tisch veld kan opvangen. Voor zover be- ders met het apparaat, waarmee h kend, kan de weverij zich beroemen op ongestoord kan luisteren naar de i dietjes. Weer een dame op brom fiets verongelukt Jonge smid in Sneek door deksel getroffen en gedood Het aantal bromfietsongelukken neemt nog steeds hand over hand toe. Gisteren rerloor de 51-jarige mevrouw Van Manen uit het blindeninstituut te Huizen, ter wijl zij op haar bromfiets de helling van de Naarderstraat te Laren afkwam, door de snelheid de macht over het stuur Eerst reed zy tegen een op de berm lopende militair en vervolgens kwam zy vlak voor een passerende auto te vallen In het ziekenhuis is zij korte tijd later overleden. De jonge smid W. Hansen uit Sneek werd getroffen door het deksel dat van vat sprong toen hy bezig was met het lassen van petroleumvaten. Hansen kreeg hoofdwonden en is korte tijd later overleden. Over Unie en Nieuw-Guinea Indonesiërs Maandag naar Den Haag Maandag zal een Indonesische delegatie aar Nederland vertrekken om be sprekingen te voeren over nieuwe inter nationale overeenkomsten in plaats van het Nederlands-Indonesische Uniestatuut. De delegatie zal tevens confereren over de kwestie West-Irian (Nieuw-Guinea). Dit is vandaag na een zitting van het Indonesische kabinet bekendgemaakt Gisteren had de Indonesische regering over het zenden van een delegatie reeds overeenstemmirg bereikt met vertegen woordigers var de regeringsparty en. Meer Amerik. kolen naar Europa In Amerika worden besprekingen ge voerd over de uitvoer van meer kolen uit Amerika naar Europa tegen lagere prijzen. Zulks in verband met het tekort aan kolen in West-Europa, waardoor de opbouw der militaire sterkte in de Pact- landen wordt belemmerd. WEERBERICHT Veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met later enkele buien. Krachtige tot harde, in het uiterste Noorden van het land later wellicht storm achtige Westelijke wind. Morgen iets lagere temperaturen. (Op gemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zaterdag: zon 8.24—16.33; maan 11.40— 18.38. 5 Dec. EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1