Nederland behoort souvereiniteit te behouden Een bizonder cadeau haar. of voor voor voor zoon dochter! VRIJDAG 30 NOVEMBER 19 Nieuw-Guinea in de Tweede Kamer Tal van sprekers bij de behandeling van Unie-aangelegenheden (Van onze Parlementsredacteur) HET VRAAGSTUK Nieuw-Guinea is niet in de ijskast, maar staat in de volle branding. Wat is uw Nieuw-Guinea-beleid? Hierop dient de regering een ondubbelzinnig antwoord te geven. Kan dit niet, dan is het moeilijk steun te geven. Aldus de heer Van de Wetering (CH) gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de Begrotingen van Unie-aan gelegenheden en Overzeese rijksdelen. H\j wenste geen genoegen te nemen met een voldongen feit, dat tot stand zou komen na binnenskamerse bespre kingen met een of andere commissie. Het C.H.-standpunt is ongewijzigd ge bleven: Nederland behoort de souverei niteit over Nieuw-Guinea te behouden. De regering dient dit ook duidelijk uit te spreken. Daarmee zijn Nieuw-Guinea, Nederland en Indonesië gediend. Taak nog niet volbracht Ook de heer Meyerink (AR) sprak in deze geest. De souvereiniteit over Nieuw-Guinea behoort rechtens bij Nederland. Hiervan mag onder geen beding afstand worden gedaan, zo lang onze taak t.o.v. land en volk van Nieuw-Guinea nog niet is vol bracht. Ook hij vond een duidelijke uitspraak nodig, om de bevolking van Nieuw-Guinea niet de indruk te ge ven, dat wij haar in de steek zullen laten. neraal Scholten met betrekking tot het vraagstuk der Ambonnezen in Nederland. De heer Meyerink zei, dat er rekening mee gehouden moet worden, dat de Am bonnezen langer hier moeten blijven dan aanvankelijk was gedacht. Naar zijn me ning zouden zij op Java geen lijfsgevaar meer ondervinden, maar toch is terug zending niet mogelijk, omdat er, stel dat zij hiertoe bereid waren, geen werkge legenheid is te vinden. Hij pleitte vooi opheffing van het toegangsverbod tot de kampen. Met betrekking tot West-Indië werd de regering gevraagd naar het beleid, dat zjj wenst te voeren. De heer Van de We tering vond, dat er bij de ontsluiting van Suriname te veel overheidsleiding is, wat de heer Meyerink helemaal niet met hem eens was. Inlichtingen werden voorts gevraagd over de komende Ronde Tafel conferentie. Vanmiddag werd het debat voortgezet. Bovendien ls het buiten discussie stel len van de overdracht van belang voor een goede exploratie van dit gebiedsdeel en voor het aantrekken van deskundigen. Ook voor Indonesië zelf is een duidelijke uitspraak nodig. Indien duidelijk gezegd wordt: wij zijn hier en wij blijven hier tot onze taak is vervuld, zal het vraag stuk spoedig buiten de Indonesische ge- dachtensfeer vallen. De heer De Kadt (Arb.) was een an dere mening toegedaan. Hij wilde een oplossing zoeken op internationaal niveau. Al meende ook hij, dat er in Indonesië overdreven wordt t.a.v. de Nieuw-Gulnea-kwestie, toch wogen voor hem het zwaarst de Nederlandse toe komstmogelijkheden in Indonesië zelf. De Nederlandse regering en de meer derheid van het parlement staan echter afwijzend tegenover souvereiniteits- overdracht. Daarom is geen oplossing mogelijk waar ook Indonesië aan zijn eis vasthoudt. Beide partijen nemen een te star standpunt in. Op zakelijke gronden Alle drie sprekers waren het er over eens, dat over wijziging van de unie-verhouding wel te praten valt. Maar dan op zakelijke grondslag. De heer Van de Wetering (CH) wilde daarbij niet vergeten welke offers reeds door Nederland zijn gebracht. De heer Meyerink (AR) was het eens met de regering, dat formeel wel de be sprekingen over de Unie-verhouding en die over Nieuw-Guinea kunnen worden gekoppeld. Maar op practische gronden gaat het niet, gelijk ook de regering het ziet: de standpunten t.a.v. Nieuw-Guinea liggen zo ver uit elkaar, dat besprekin gen daarover geen zin hebben. De rest van de besprekingen zou door koppeling van beide vraagstukken In gevaar wor den gebracht. De heer Meyerink meende voorts, dat Nederland in Australië een bondgenoot zal vinden, hetgeen de heer De Kadt (Arb.) echter bestreed. Ambonnezen nog niet terug De heer Van de Wetering meende, dat vertrouwen gesteld moet worden in ge- (Advertentie) PRISMA gjatprecies met de tijd mee! VRAAG UW JUWEUER/HORLOGER Spoedige oplossing Rapport over gehuwde ambtenares gereed (Van onze Parlementsredacteur) Het werk in verband met het vraag stuk van de gehuwde amtenares bevindt zich in het laatste stadium. Er ligt een uitvoerig gedocumenteerd rapport gereed. Te hopen valt. dat een spoedige oplossing kan worden bereikt. Dit verklaarde mi nister Teulings gistermiddag in dc Tweede Kamer bij de voortgezette be handeling van de begroting van Binnen landse Zaken. De bewindsman voelde er niets de zgn F 221-ers een afzonderlijk be- roepsrecht toe te kennen. Gaat men deze weg op, dan kan op dezelfde gronden ook herziening van alle andere zui ringsgevallen worden gevraagd. Verschillende leden hadden er bezw tegen gemaakt, dat de beslissing over gemeente-classificatie zolang uitblijft. Het rapport van de commissie-Kruyt is ver schenen en nu is weer advies gevraagd de S.E.R. De minister betoogde, dat de opdracht aan de commisie-Kruyt be perkt is geweest. Er zitten ook econo- misch-politieke kanten aan de zaak er daarvoor is de S.E.R. het juiste orgaan om van nader advies te dienen. Tegen de suggestie van de heer Stapelkamp (A.R.) om al vast incidentele wijzigin gen in de classificatie aan te brengen maakte de bewindsman bezwaar.. De heer Wagenaar (Comm.) diende eer otie in, waarin gevraagd wordt, de in- rim-ziektekostenregeling voor ambte- iren niet te doen ingaan op 1 Januari 151, maar op 1 Juli 1950. Vanmiddag werd over deze motie er de begroting zelf gestemd. Motie over IJsselmeerpolders Geen achterstelling van „het oude land" (Van onze Parlementsredacteur) Bij de behandeling van de begroting voor het Zuiderzeefonds is gisteravond in de Tweede Kamer een debat ontstaan over het beleid met betrekking tot de verhouding met het oude land. Dit debat culmineerde in de indiening van een motie door de heer Engelbertink (K.V.P.) in de Kamer als haar oordeel en uitspreken, dat het beleid met betrekking tot de nieuwe IJsselmeerpol- ders zoveel mogelijk behoort te worden gevoerd in het openbaar, met volledige inachtneming van de belangen van verhoudingen in het oude land en nauwe inschakeling van de betrokken maatschappelijke organisaties. Voorts wordt de regering gevraagd, tot r dere waarborging van dit beleid, richt lijnen vast te stellen voor de werkzaam heid van alle bij dat beleid betrokken ambtelijke instanties. Minister Wemmers had aan deze motie helemaal geen behoefte. Bij het bevol ken van de polders wordt rekening ge houden met de verdeling der bevolkings. groepen over geheel Nederland, .maai voorop staat, dat de pioniers bekwaam zijn voor hun werk. Overleg met de organisaties is er steeds. De belangen van het nieuwe land praevaleren boven die van het oude land, omdat het ni land niet mag worden opgeofferd a kwalen van het oude. De heer Engelbertink had echter juist aan de bovenschikking van het nieuwe land t.o.v. het oude land een broertj dood. Hij wilde de nevenschikking uitge drukt zien en handhaafde derhalve zijn motie. Over deze motie en de begroting zelf werd vanmiddag gestemd. Verslag Hollandsche Bankunie Nederland verkeert in een zorg wekkende positie Krasse maatregelen zijn nodig om verbetering te brengen Nederlands toestand is ondanks een recordproductie zorgwekkend, verklaart het jaarverslag van de Hollandsche Bank unie over de periode 1950/51 (tot 30 Juni j.l.). Het dringt aan op gezondmaking het ruilmiddel en wijdt de grote te korten op oraze betalingsbalans uitsluitend gebrek aan geldelijk evenwicht Om e bereiken is een sluitende begroting noodzakelijk. De bank wil daarom, dat er einde wordt gemaakt aan alle uit gaven, die niet economisch verantwoord of noodzakelijk zijn, ongeacht de vraag of zij soms wenselijk worden geacht De verheidstakken moeten hetzij efficiënter erken, hetzij zo mogelijk worden afge schaft. De vrijkomende arbeidskrachten moeten in het productieproces komen. Lapmiddelen helpen slechts tijdelijk. Als zodanig somt het verslag op: speculatie belasting, welke het beursverkeer en werkelijke koersvormin-g belemmert, de beperking van het bedrijfscrediet, welke de productieverhoging remt, de bouw- stop, welke een inbreuk is op de rechten de mens en een rustig gezinsleven, de Jiuurstop, welke de huizenbouw be lemmert, de belastingen, die onderne mingslust en arbeidsvreugde wegnemen, hoewel deze beste werkverschaffers zijn, de dividendbelasting welke op een waan berust en de beleggingslust belemmert, commissarissen- en tantièmebelasting, de loonstop, welke een onrecht is jegens ijver en kunde. In plaats daarvan wil de bank aandacht voor loon naar prestatie, verslag verklaart, dat Nederland de keuze staat tussen krasse aanpas sing of wijziging van de wisselkoers. Het boekjaar was uiterst bevredigend, ondanks daling van de peso is de gulden- t behoorlijk gestegen. Het balans- Geringe verhoging rente Rijkspostspaarbank (Van onze Parlementsredacteur) Een belangrijke verhoging van de rente bij de Rijksspostspaarbank is niet ver antwoord. Wel is met minister Lieftinck overleg gaande over een toelaatbare ge ringe verhoging, zei minister Wemmers gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling van de P.T.T.-begroting. De toestand van het staatsbedrijf der P,T.T. is niet zo rooskleurig als wel eens wordt verondersteld. Daarom is aan tariefsverhoging niet te ontkomen. Er zal echter naar gestreefd worden, deze zo be perkt mogelijk te houden. Dagbladen en tijdschriften zullen niet onder de verho ging vallen, „omdat de bewindsman over tuigd is van het belang van een goede voorlichting". De vergoeding voor dienstkleding voor het P.T.T.-personeel vond de bewindsman te laag. Hij bezint zich op een wijziging. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Eenzelfde lot onder gingen de begroting voor het Scheep vaartfonds en het Staatsvissershavenbe- drijf te IJmuiden. Dit jaar reeds 84 ontvluchtingen Van 1 Januari tot 1 November J.l. zijn uit Nederlandse gevangenissen, huizen van bewaring en gestichten 84 personen ontvlucht. Daarvan werden 67 gevallen teruggemeld, zo heeft minister Mulderije op vragen van Tweede Kamerleden ge antwoord. Een vrouw in de Televisie- raad (Van onze Parlementsredacteur) Overwogen zal worden of in de Tele- visieraad het vrouwelijk element kap worden vertegenwoordigd. Wellicht kan dit, wanneer de VPRO besluit aan de Televisie-stichting mee te doen. Dit antwoordde staatssecretaris mr Cal* gistermiddag in de Tweede Kamer op mondelinge vragen van mevr. Fortanier. De Wit (VVD). Geen gereglementeerde roulette Strijd tegen speelclubs wordt voortgezet Politie en Justitie blijven voortdurend waakzaam voor de bestrijding van clan destiene speelgelegenheden. Bij opspo ring en vervolging worden vaak grote moeilijkheden ondervonden, maar minis ter Mulderije ziet er op toe dat de acti viteit van de betrokken instanties niet verslapt. Dit deelt de minister aan de Tweede Kamer mee in de memorie van antwoord over de begroting van Justitie. Om het kwaad van de speelclubs te bezweren, zijn er voorlopig nog vol doende wettelijke mogelijkheden. Zodra dit niet meer het geval is, zal de be windsman edhter niet nalaten nieuwe wettelijke voorzieningen te overwegen. De minister blijft van mening dat aan de speelzucht niet mag worden tege moetgekomen door een gereglementeer de roulette. Verkeer en Waterstaat aangenomen (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de begroting van Verkeer en Waterstaat zonder hoofdelijke stemming aangeno men, met alleen de communisten tegen. Tevoren waren twee moties aangenomen, nl. die, ingediend door de heer Schilt- huis (Arb.) inzake de Rijnvaart, met 539 stemmen (tegen A.R. en S.G.P.) en die. ingediend door de heer Van den Heuvel (K.V.P.) inzake de richtlijnen voor het verlenen van autobusvergunnin gen met 4422 stemmen (tegen P.v.fl.A. en Communisten). Nieuwe apparaten in Koninklijk vliegtuig De regering vraagt f69.000 meer voor het onderhoud van een vliegtuig voor de leden van het Koninklijk Huis en de re gering, om een moderne navigatie-appara- tuur te kunnen aanbrengen. Deze appa raten kan de regering tegen zeer voor delige voorwaarden in Amerika krijgen. Advertentie) nét qesc/ienk wen iedere /na*/ Afe. VITO ELECTRISCH DR00G-SCHEERAPPARAAT totaal is f 574 (v.J. 444) millioen. Er waren aanzienlijke interne koersafschrijvingen, Derden gelden in Israël stegen 64 pet, Ar gentinië 62, Venezuela 49, Nederland 35, uitzettingen Israël 116, Argentinië 80, Brazilië 42, Ned. Antillen 40, Nederland niet vermeldenswaard, zodat de stijging der credieten in Nederland geenszins ab normaal is. Op gebouwen werd f3,5 min afgeschreven. De panden in Den Haag vorden na voltooiing der Twee Steden •erkocht De bruto-winst was f24,2 (20.8) min, salarissen en sociale lasten f 13.3 (12,2) min, onkosten f4,7 (3.6) min, netto winst f6,3 min. Reservering risico en belastin gen f4 (3) min. Het dividend bedraagt 12V4 (10) pet, waarvan 4/5 in aandelen Het personeel telt 2116 (1922) man. Cura$aose Handelmij Na afschrijving van f 1 min (v.j. f550.299) heeft de Curagaosche Handel eer 1950 f 1,8 (1,1) min winst en de clareert 12*6 pet div., waarvan 10 pet naar keuze in contanten of aandelen (v.j. idem). De koersverschillen, ontstaan door devaluatie van de gulden vormen een re van f 11 min. Faillissementen (Opgegeven door Van der Graal Sc Co.) UITGESPROKEN Fa. RiJpert en Co., Nieuwe Huizen 21. reda, vennoten J. L. A. Rijpert en B. E. J. Dekkers. Cut. mr O A Ch Verpaalen: L M Ie Laar. h/o. Hotel i I Geen algemene dieren- wet te verwachten Minister Mulderije acht de wenselijk heid van een algemene diere-nwet twijfelachtig. Wel zal hij bevorderen dat de leemten van de thans geldende voorschriften wordt voorzien. Boven- heeft de minister van Binnenlandse Zaken reeds een algehele herziening van de wettelijke regeling voor het gebruik honden, als trekhond toegezegd. Verder zijn op het Departement van Verkeer en Waterstaat voorschriften ontworpen betreffende het vervoer van dieren overzee, zo heeft minister Mul derije aan de Tweede Kamer medege- Spoedige beslissing op gratieverzoeken Een van de vier gevallen waarin een spoedige beslissing op het gratieverzoek kan worden tegemoet gezien, is de zaak Kotalla. Dit heeft minister Mulderije medegedeeld aan de Tweede Kamer. Arnhem komt met nieuw soort lening Ook obligaties met vervroegde Ook Arnhem gaat over tot een lening ten dele met uitgestelde rente, doch deze emissie heeft tevens de bijzonderheid, dat er ook obligaties met vervroegde rente worden uitgegeven. De lening be draagt f 5 millioen 20-jarige obligaties a pari. groot f 1000. Inschrijving 7 Decem ber bij Amsterdamsche Bank, Twentsche Bank, Incassobank, Rotterdamsohe Bank. Van Ranzow's Bank. Serie A geeft de eerste 10 jaar geen rente, het 11de jaar 9 pet, het 12de t/m 20ste jaar 10 pot; de serie B het 1ste t/m 3de jaar 7 pet, het 4de t/m 10de jaar 6ü pet, het 11de t/m 20ste jaar geen rente. Vlaardingen vergroot zijn Het nieuwe leningtype van Vlaardin gen, de z.g. „Vlaardingse nieuwe", vol doet zo goed, dat de gemeente de emit- tenten gemaohtigd heeft, het bedrag van f3 min tot f5 rpln te verhogen. Ook Hilversum overweegt een derge lijk type lening. Lening der Prov. Zeeuwsche Electr.mij Ter financiering van de uitbreidings-' plannen gaat de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmij te Middel burg een 17-jarige obligatielening f7 millioen aan. koersende 100 pet met rente van 4)£ pet in stukken van f 1000, waarvan f 2 min reeds geplaatst. In 1953 hoopt men de nieuwe centrale gereed te hebben. Vijf-procents pandbrieven Veenkoloniale Terwijl nog slechts enkele dagen ge leden voor het eerst 4'i pet pandbrieven ener gewone hypotheekbank verschenen, komt thans de N.V. Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheepsverband met de emissie van 5 pet 20-jarige pandbrie ven van f1000 en f500 tegen 99V4 pet. Als nominaal voor f 1 millioen is plaatst, zal men notering ter beurze KORT "EN KLEIN De conferentie over de P.B.O. in de landbouw gaat op 3 en 4 December in Eerbeek nog niet door, omdat minister Mansholt, die er zou spreken, verhin derd is. In het laatst van deze week zal een nieuw paviljoen van de Psychia trische Inrichting Wolfheze in gebruik worden genomen, voor 70 patiënten. In 1944 werden daar enkele gebouwen ver woest. Dr W. Mol is tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar bij de heelkunde aan de Groningse Universiteit benoemd. De St. Crt van Woensdag bevat een regeling betreffende prestatietoeslagen san deelnemers der rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling. De 24-jarige bedrijfsleider D. v. R. uit Rotterdam, die belangrijke sommen geld en een hoeveelheid automaterialen heeft verduisterd en iemand tot afgifte van 500 heeft gedwongen, is gisteren door de Rotterdamse rechtbank veroor deeld tot 4 maanden met aftrek. Er was 10 maanden geëist, -tr De vakgroep Groot handel in Melkproducten die binnenkort op grond van overheidsrichtlijnen zou moeten verdwijnen, heeft besloten haar werkzaamheden reeds thans over te dra gen aan de onlangs opgerichte Vereni ging van Groothandelaren in Melk producten. Het secretariaat is: Jan van Nassaustraat 85, Den Haag. Nassaustraat 85, Den Haag. -fa In de Eerste Lindendwarsstraat te Amsterdam heeft een 26-jarige bootwerker onder invloed van sterke drank in een ruzie zijn radio met zo grote kracht op de vloer gegooid, dat het er door zakte en in de kamer van de benedenburen (zün schoonouders) terecht kwam. -fa Sinds Augustus bereikten ons land uit Amerika tien stukken veldartillerie, die tot de krachtigste wapens uit het Wes terse arsenaal gerekend kunnen worden. Bovendien kwamen in Rotterdam aan vier eenheden van de vier-loops lucht doelmitrailleur, 2,j> millioen machinege weerpatronen (caliber 50). een kleinere hoeveelheid van het caliber 30. voorts 231 ton ammunitie voor artillerie, v onder ook ar.ti-bazooka-raketten en volautomat is.-he vuurleidingstoestellen voor zwaai afweergeschut. Er zijn reeds enige nieuwe ladinsen onderweg, die nog voor Oudejaar in Rotterdam zullen komen. Om belangstelling wekken voor de Brands, Em- M. A. de Geus-Victor, Utrecht: Ta. Groothandel onserven-Zuidvruchten ..Swencos". Amster- am en vennoten H Th A Sweenen. Keirers- racht 356 en J A Sweenen. Argonauten- raat 4. Cur. mr B N Grolleman. K. E. de Roos. Pijnboomstraat 48, h.o. Emballeerbedrijf ..West End". Den Haag. Cur. r H. i Solinge-Henker OPGEHEVEN N.V. i Exploitatie Mij „Bagal", H. B. Valstar. Den Haag. VERNIETIGD: A. Velema. Den Haag. Fa. A VA en ven- oten A. Verhulst en D. A. Verhulst, Am- GEËINDIGD: N.V. Technisch Adviesbureau v. d. Ned. choenindustrie B. KUjberg NV.. Den osch: F H Zi) der veld. Den Haag; Fa Geha. Fa. De Ridder en Van Hoew|jk, Schiedam vennoten M. v. Hoewijk en C. van Hoe- ijk. te Rotterdam. SURSéANCE VAN BETALING: De N.V. Fa. Wed. Krai Jhr i Vier Trip. de Fa. Llnco's Bouw be- vennoten A L Lindeman, sn A H Nijboer. Rhljnvii Feithlaan 35. voorlopig bewindvoerder mr J F H Boom: N.V. Weverij en fabriek ..De Tuunte". Wintersv pig, bewindvoerders mr J G M Lochem en mr W H Weldemai wijk. verhoor 15 Jan. v.m. 10.30 Fa. Glaa-Import Schloe» voorlopig, bewindvoerder x - W. P. M. 10 Januari ontwerp-acooord; N.V. Leidse Uitgevers Maatschappij. Rijswijk, rlopig bewindvoe de. verhooi werp-accooi 17 Jar Voorbereiding Econ. Unie met België en Luxemburg (Van onze Parlementsredacteur) Zodra het advies over het ontwerp verdrag voor eenEconomische Unde met België en Luxemburg is ontvangen van, de raad van presidenten van de. Benelux - commissies, zal overleg worden gepleegd met het Seniorenconvent, de Buiten landse Commissie en de commissie voor de handelspolitiek uit de Tweede Kamer. Bovendien zal over de economische aspec- contact worden opgenomen met de zgn. Benelux-commissie uit de Sociaal Economische Raad. Dit verklaarde mini6ter-president dr Drees gistermiddag in de Tweede Kamer op mondelinge vragen van de heer Nederhorst (Arb.). uitbreidingsplannen van het Ned. Herv. Diaconessenhuis te Meppel en jonge meisjes op te wekken zich als verpleeg- aan te melden, is een film digd op een draaiboek van de heer P. J. Smink, leraar aan het lyceum te Mep- Ook de D.U.W.-arbeiders krijgen volgende week een uitkering ineens an 11 pet van hun weekloon. De St. Crt van Dinsdag bevat een wij ziging van de prijzenbeschikking straat stenen 1951 en id. kalkzandsteen 1951. :n Dinsdag verschenen staatsblad ls 'de wet inzake de Eur. Betalings Unie af gekondigd- De Canadese ambassadeur, de heer P. Dupuy, heeft namens zijn regering zes kostbar® microscopen aangeboden voor de medische faculteit der Nijmeegse universiteit. In hoger beroep is voor het Amsterdamse hof 7 dagen voorw. geëist tegen een land bouwer uit Wijk bij Duurstede, die om een hond weg te jagen het dier met een buks had geschoten, (vonnis in eerste instantie 7 dagen onvoorw.). De 30-jar. chauffeur G. v. d. S. uit De Beemster. die op 21 Nov. 1950 tussen Utrecht en Zuilen met een zeswielige auto de 32-j. Utrechtse agent J. van Dijk had omver gereden toen deze kinderen over de weg loodste, is in Amsterdam in hoger beroep conform het rechtbankvonnis veroor deeld tot twee maanden. De agent werd ernstig gewond. Een 17-jarige jongen uit Turnhout (B.) en een jongen uit Baarle Nassau, die in België werkte, hebben bekend, in de laatste twee we ken 25 koeien uit Nederland naar Bel gië te hebben gesmokkeld. Zij zijn gear resteerd. Er is een kans dat in 1958 of uiterlijk in 1960 de electrische tram AmsterdamHaarlemZandvoort zal worden opgeheven en vervangen door een dienst met autobussen. In elk geval zal de Haarlemse tram binnen afzienbare tijd uit de binnenstad Amsterdam verdwijnen. -Cr De Westduitse regering heeft toestemming verleend tot de invoer van vloertapijten en stoffering voor 410.000 dollar (f 1 558.000) uit Neder land. it De Indonesische rnepiah wordt officieel afgekort als „Rp". Indonesië heeft de registratie van vreemdelingen (vooral Nederlanders) uitgesteld tot 27 December a.s. Ook de Indonesiërs buitenlandse afkomst worden gere gistreerd. Gevolg van Enquêierapport Nog twee strafvervolgingen in onderzoek Over de strafvervolgingen die de En quêtecommissie regeringsbeleid 1940 1945 in haar verslagen heeft aanbevolen, heeft minister Mulderije thans aan de Tweede Kamer een uiteenzetting gegeven. In één geval van meineed werd de ver dachte veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden voorwaardelijk en een boete van f500. Dit vonnis is^inmid- dels onherroepelijk geworden. In het tweede geval heeft de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof een justitieel onderzoek bevorderd. De mishandelingen In de Harskamp vallen onder de militaire Justitie. Deze zaken zijn door de vorige ministère van Justitie onder de aandacht van de minis- r van Oorlog gebracht. Het onderzoek naar een vermoedelijke schending van de plicht tot geheimhou ding heeft de procureur aanleiding ge geven tot het bevorderen van een straf vervolging. De minister heeft thans hier over nader contact met hem opgenomen. Minister Joekes: Eigenlijk geen reden voor looncompensatie (Van onze Parlementsredacteur) De Regering was van oordeel, dat de „overschrijding" van de 5 pet verbruiks- beperking slechts zeer gering en van tijdelijke aard was, zodat er in feite geen reden voor compensatie bestond. Op dringend verzoek van de Stichting van de Arbeid heeft zij echter gemeend, een vergunning voor het verlenen van compensatie (de bekende 11 pet van het weekloon of pet van het maandloon) aan het bedrijfsleven niet te mogen ont houden. De DUW-arbeiders krijgen deze com pensatie ook. maar administratieve be zwaren verzetten zich er tegen, nu iets te doen voor degenen, die een nooduit- kering ouden van dagen ontvangen of sociale rentetrekkers zijn. Aldus minister Joekes gistermiddag ia de Tweede Kamer in antwoord op monde linge vragen van de heer Suurhoff (arb.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 11