I Plannen voor pressie op zakenlieden om in Moskou te komen confereren Min. Teulings lichtte de communistische sluier nog verder op KALODERMA Begroting voor 1952 werd na praten geaccepteerd Prot. Chr. fractie liet slechts een woord van lof horen vijf uur 1W NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 (Van onze Parlementsredacteur) IK HEB bewijzen in handen, waaruit onomstotelijk blijkt, dat van com- munistii«.he zijde is ingegaan op besprekingen met een hier tijdelijk vertoevende buitenlandse ambtenaar om te komen tot het overbrengen van fondsen uit het buitenland, via handelstransacties, voor de financie ring van acties van de Communistische Partij Nederland. Ook zijn er be wijzen, dat men van bepaalde zijde in het buitenland zeer geïnteresseerd Ib in de achtergronden van Nederlandse handelsvertegenwoordigers, die regelmatig het betrokken vreemde land bezoeken voor hun zaken". Dit verklaarde minister Teulings gistermiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken. „O", antwoordde de heer Goedhart, „zyn de roebels al op?". Zo zin* het „Ik geloof, dat van deze plaats een waarschuwing niet achterwege mag blij ven, dat door de communisten geen mid del zal worden geschuwd om door zgn. compromitterende wetenschap te trachten ten aanzien van individuele personen macht over zulke handelsvertegenwoor digers te krijgen. De bedoeling van deze 8Ctie moge ik aan het voorstellingsver mogen van de leden der Kamer overla ten", zo besloot minister Teulings dit deel van zijn rede. Druk op Ned. zakenlieden De minister legde deze verklaring af toen hij nog iets nader inging op de Tsjechische spionnage-affaire. Reeds eerder had hij verteld, dat deze zaak „rond" was geraakt door uitlatingen vi een diplomatiek ambtenaar (de Tsjechi sche handelsattaché), die niet langer in dienst van zijn land wilde blijven, aar een oproep om naar Praag terug te ke ren geen gehoor gaf en asyl in Neder land vroeg en verkreeg. Thans citeerde de bewindsman een gedeelte uit de schriftelijke verklaring, door deze handelsattaché afgelegd. Hier uit bleek, dat deze zijn functie niet lan ger wenste te vervullen, omdat vai nationale vrijheid van zijn land, v voor zo lang gestreden was, niets i over was. Bovendien wenste hij niet mee te werken aan de voorbereiding van een economische conferentie te Mos kou, omdat hij daarin louter een middel zag om de Russische militaire inspanning te versterken. Tenslotte was het hem overduidelijk geworden, dat van communistische zijde, samenwerking met de betrokken buitenlandse mogendheid, plannen zijn beraamd pressie uit te oefenen op bepaalde Nederlandse zakenlieden om deel te nemen aan die confe rentie. „Man, je wordt nerveus' Ook over de Hannie Schaft-herdenking la gistermiddag opnieuw gesproken. De heer Gortzak (Comm.) noemde het weg halen van de te Haarlem bij de monu menten neergelegde kransen en bloemen „lijkenschennis" en „diefstal". Hierover was minister Teulings zeer verontwaar digd, hoewel hij verklaarde, er niets var te weten. Het werd toen zeer rumoerig In de zaal. De heer Gortzak Interrumpeerde tel kens. zo^at de minister bijna niet te verstaan was en de heer Goedhart (Arb.) hem toebeet: „Man, je wordt nerveus". Waarop de heer Gortzak terugriep: „WU zijn niet te koop, i JO werkt voor de BVD". poosje door, tot de voorzitter stilte had verkregen en opmerkte: „Is de rust weergekeerd? Dan kunnen wij verder gaan... De heer Gortzak had ook een minder fraaie aanval gedaan op de Noord-Hol landse commissaris der Koningin, Baron de Vos van Steenwijk. Hij insinueerde, dat deze tijdens de bezetting weinig van verzetsgeest had doen merken. Waar op Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (CH) verklaarde, dat Baron de Vos van Steen- ijk reeds van het begin der bezetting af door de Duitsers werd vervolgd. De heer Gortzak kan dit op haar gezag vol komen aannemen, want het was de waar heid en niets dan de waarheid. Krantz voor de wolven geworpen De heer Goedhart (Arb.) vertelde nog iets over de gearresteerde Krantz uit de Tsjechische spionnage- affaire. Het is Daan Krantz, die in zijn jeugd bij de jeugdstorm was, doch zich later in communistische richting had ontwikkeld. Hij be hoorde tot de katheder-groep, waar bij meer communistische intellec tuelen aangesloten zijn. Maar de heer Wagenaar heeft hem nu Dor de wolven geworpen. Dat kan leer rijk zijn voor andere intellectuelen, die nog bij de C.P.N. zijn aangesloten: ook zij lopen kans, eens weggeworpen te worden als een uitgeknepen citroen. Wie an Stalin eet, sterft er aan Na de algemene beschouwingen over de begroting van Binnenlandse Zaken is de Tweede Kamer gistermiddag nog be gonnen met de behandeling van de af delingen overheidspersoneelszaken en centraal orgaan voor rijkspersoneelszaken. Vanmiddag werd het debat hierover voortgezet. (Advertentie). VERKODDHEID IK DE LUCHT1 Aspirin (uMHt in A*us/ „Niets kan worden gedaan aan de havens van Katwijk en Scheveningen" „De financiële toestand laat dit niet toe" herhaalde de minister (Van onze Parlementsredacteur) DE TWEEDE KAMER is gisteravond nog niet door de begroting van Ver keer en Waterstaat heengekomen. Wel is deze op een oor na gevild, maar vannacht om half een moest de eindstemming worden uitgesteld tot vanmiddag een uur. Er waren enige moties ingediend, waarover niet kon worden gestemd omdat het vereiste aantal Kamerleden niet meer wezig was. de oplossing van het vraagstuk van Gisteren meldden wij reeds, dat er drie moties in de lucht hingen. Zij zijn ook ingediend, al is één ervan weer ingetrok ken. De eerste is van de heer Schilthuis (Arb.). Deze vroeg in een lintworm-stuk spoedig over te gaan tot het treffen van maatregelen in het algemeen belang van de Nederlandse Rijnvaart, nu „het wel duidelijk geworden is, dat het bedrijfs leven er niet in slaagt de basis te vinden bevredigende vorm en mate van eensgezind optreden in de Nederlandse Rijnvaart". Afhankelijk van het buitenland Uitvoerig is deze motie bestreden door de heer Algera (AR)Hij kreeg er zelfs dubbele spreektijd voor. De heer Algera vond het eerder nodig, Advertentie Gelee: tubes -.85,1.25 en 1.85 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Dagcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 Ongeëvenaard in kwaliteit! Bromfietsen beneden 51 cc worden naar het rijwielpad verwezen Ook wettelijke aansprakelijkheidsregeling bij minister Wemmers in bewerking (Van onze Parlementsredacteur) UITVOERIG HEEFT MINISTER WEMMERS gisteravond bij de behan deling van de begroting van Verkeer en Waterstaat gesproken over het bromfietsenprobleem. Hij hoopte, dat dit zo spoedig mogelijk tot een oplossing gebracht zou kunnen worden. Een uitgebreid onderzoek heeft aangetoond, dat niet moet worden overgegaan tot een splitsing tussen snelle en minder snelle bromfietsen. Alle typen beneden 51 cc moeten als fiets worden beschouwd en naar de fietspaden worden verwezen. Het zal voorkomen, dat tydens de spitsuren sommige fietspaden overvol z(jn. Daarom ls in overweging, te bepa len, dat de wegbeheerder (ryk, provincie of gemeente) kan toestaan, dat op die uren bromfietsers ook gebruik mogen maken van de rijbaan. Gezocht wordt naar een bepaling, dat de bromfietsers zich moeten aanpassen aan het verkeersbeeld op de rjjwiel- paden, d.w.z., dat z(j zich als gewone wielrijders hebben te gedragen. Ook wordt overwogen te bepalen, dat zij hun snelheid zodanig kunnen regelen, dat zij snel kunnen stoppen. Hiervoor is het nodig, dat bijzondere aandacht aan de rem wordt geschort ken. Meer dan één kind zal onge twijfeld niet op een bromfiets mogen meerijden. De minister behield zich nog een oofdeel voor over de leef tijdsgrens, 16 of 18 jaar, voor het mogen „bromfietsen". In bewerking is een wettelijke aan- sprakelijkheidsregeling, waar de brom fiets misschien in betrokken zal worden. Wijziging van wet Op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid Roolvink (KVP) heeft mi nister Wemmers thans geantwoord dat de rechtens onzekere positie van de bromfietsen zo spoedig mogelijk moet worden beëindigd. De verkeerswetgeving zal daarom binnenkort worden gewijzigd. Hierbij zal worden overwogen onthef fing mogelijk te maken van het verbod van het berijden van z.g. toeristische rij wielpaden. Zijne Exponentie (Van onze Parlementsredacteur) ONDEUGENDE mensen, noemen minister Wemmers wel eens „zijne exponentie". Deze bijnaam heeft hij te danken aan prof. Romme, die hem tijdens de jongste kabinets formatie deed opdraven als „expo nent van de derde macht". Minder leuk voor deze bewindsman is het, dat dezelfde prof. Romme onlangs moest verklaren', dat deze derde macht slechts een hersenschim is ee lange avonden heeft de Tweede Kamer nu reeds met minister Wemmers doen gehad. Gisteravond heeft hij zijn antwoordrede uitgesproken. Keurig had hjj alles van zijn ambtenaren (als wij wel geteld hebben zaten er 32 in de loges) in verschillende mappen, voor elk ■werp één, voorgeschoteld gekregen. En de betoindsman las maar voort, met gezicht, alsof hij uit de Koran las. Tijdens de replieken werden er druk spiekbriefjes naar de regeringstafel ge stuurd. Ook toen beperkte de minister zich in zijn dupliek tot het voorlezen (soms was het schrift blijkbaar niet erg duidelijk) van hetgeen zijn ambtenaren op papier hadden gezet Zodat wij tot de conclusie zijn gekomen, dat de Kamer ie minister heeft gedebatteerd met de ambtenaren van het departement van Verkeer en Waterstaat. Defe vrij lange inleiding was nodig om tze lezers even te kunnen laten mee genieten van een wat ongelukkig uitge vallen uitlating van de heer Posthumus (Arb.). Toen deze zijn motie c jet water ging intrekken, o.a. omdat de minister verklaard had, dat het zou zijn. zijn eventueele opvolger te binden, sprak hij over de huidige be- indsman ..voorzover hij minister is". In de hierboven geschetste situatie, in of meer pijnlijk, doch door iedereen sportef opgefiomen en met (onderdrukt) gelach, zelfs bij de ambtenaren, beant woord. De heer Posthumus bedoelde: zolang hij minister is.,.. motie-Posthumus was de enige, die l ingetrokken. Na de heer Posthumus beklom de heer N. van den Heuvel (K. V.P.) de katheder om over zijn eigen e iets te zeggen. Gedienstig kwam de heer Haken (Comm.) aandragen prullemand: daar zou ook dit Kamerstuk gedeponeerd kunnen worden. Edoch, de motie werd gehandhaafd en even later stond de prullemand eenzaam in een bijna verlaten zaal In het eerste halfjaar van 1951 heeft Nederland lelijk van de grote boom ge leefd: het heeft voor bijna ƒ800 millioen of ƒ80 per hoofd ingeteerd of schulden bij het buitenland gemaakt en dat t< wijl Marshall nog met ƒ319 millioen bijgesprongen. Geref. Noorderkerk te Alphen aan den Rijn 25 jaar in gebruik Iels over de historie van het gebouw aan de De Ruyierstraat (Van onze correspondent) Het is in de geschiedenis der Chr. Kerk herhaalde malen voorgekomen, dat beslissend moment het woord of de daad van een eenvoudige vrouw ge bruikt werd, om een bepaalde zaak in Gods Koninkrijk de nodige stimulans te wen. Daarvan is ook sprake by de luw van het Geref. kerkje aan de De uyterstraat te Alphen aan den Rün. De kerkeraad van de Geref. kerk van Alphen zat eigenlijk wat met de handen in het haar. De kerk aan de Raadhuis straat werd te klein voor de groeiende gemeente. Burgerlijk begon Alphen in die tijd de vleugels krachtig uit te slaan en dat had ook zijn invloed op het kerkelijk leven. Wat moest men? Er werd gewikt en gewogen: verbouw of nieuwbouw? De tienduizenden guldens van toen vormden evengroot bezwaar als de honderd duizenden van thans. Toen was daar die vrouw, de ontsla pen eerste echtgenote van de heer T. de Vries. Zy was het, die aan de toenmalige predikant, ds E. Schouten (eveneens overleden) een flink bedrag aan gespaar de halve guldens overhandigde met de woorden: „Voor de nieuw te bouwen tweede kerk"! Toen de predikant hiervan zyn kerkeraad melding maakte, voegde hij hieraan onmiddellijk toe: „En j dan ook bouwen!" De kerkeraad heeft zich toen onmid dellijk achter deze geloofsdaad gesteld. Er werd grond aangekocht in de wyk, waar zich destijds voornamelijk de nieuwbouw concentreerde en waar het „Oosthoekdorp" in wording was. Een destijds wel zeer geschikte plaats op de hoek GrijpensteinstraatDe Ruyterstr. werd in gereedheid gebracht. Het kerkje verrees onder leiding van de bouwkun dige, wijlen de heer B. Snel. De eerste steen werd gelegd door de reeds ge noemde ds Schouten en er werd een oor konde ingemetseld, herinnerende aan d« geefster van het eerste benodigde kapi taal. Spoedig le klein Het heeft geen zin om critiek te leveren op de blijkbaar wat te beperkte blik hen, die destijds leiding gaven aan het Geref. kerkelijk leven te Alphen. Het is echter wel merkwaardig, dat mei kerkelijke gemeente een te nauw broekje aangemeten heeft. Voor een aanneemsom van omstreeks 25.000 gulden kwam een kerk tot stand de Rijnvaart te zoeken in het alge meen handelsoverleg met Duitsland. Bovendien meende hij, dat een op lossing in de nationale weg nimmer valt te bereiken. De Rijnvaart is een export-industrie. Beschouwt men deze op zichzelf, trekt Nederland altijd aan het kortste eind. Wij zijn immers geheel afhankelijk van het buitenland. Wij hebben wel eei grote vloot, maar. niet de goedaren, dii moeten worden vervoerd. Hij meende dan ook, dat de aangewezen weg was chippers te bundelen in een supra-' nationale organisatie, waaraan deelgeno men wordt door de landen, die de acte van Mannheim hebben ondertekend. Minister Wemmers was het echter met de motie eens. Hij vond haar een wel kome ruggesteun, omdat zij volkomen strookt met de plannen der regering. Autobusvervoer De tweede motie was ingediend door de heer N. van den Heuvel (KVP) en beoogde de regering te verzoeken, door wijziging van de richtlijnen voor het verlenen van vergunningen voor autobus-vervoer, tegemoet te komen aan het euvel, dat het streven naar vrijwillige samen werking der ondernemers op het per- sonenvervoersgebied niet voldoende resultaat oplevert. Minister Wemmers voelde voor deze motie niet veel. Het gesignaleerde euvel achtte h(j e-igenlyk niet aanwezig. Hy had heus wel voldoende oog voor het belang van de kleine vervoerders. Toch zegde hy toe, nader te zullen overwegen, of bevordering van de sa menwerking op andere w(jze kan ge schieden dan zoals de richtlijnen bedoe len. Slag in de lucht De derde motie was afkomstig van de heer Posthumus (Arb.). Zy wilde de prioriteit vaststellen van de plannen tot bestrijding van verdergaande verzilting, voor de zoetwatervoorziening en voor de bevaarbaarmaking van de Gelderse IJs- sel en de Twentse kanalen. Van verschillende zijden werd deze motie een slag in de lucht genoemd en nadat de minister had verklaard, zelf net zo goed van de prioriteit overtuigd te zijn en bovendien beloofd had de plan nen aan de Kamer te zullen zenden ter vertrouwelijke, kennisneming, trok de heer Posthumus zijn motie maar in- Van de overige door de minister aan geroerde punten noemen wij de volgende: De weg Rotterdam-Den Haag voldoet niet aan de eisen, die men daarin be hoort te stellen. Verbetering zal een slor dige tien milioen gulden kosten. Op de nieuwe begroting is daarvoor niets uit getrokken, maar toch zijn er al voorbe reidende maatregelen getroffen door de aankoop van stroken grond onder de ge meente Delft. Een gewijzigd rijtijdenbesluit wordt thans ontworpen. Dit zal aan het bedrijfs- 260 zitplaatsen (inclusief gaanderij), kleine consistoriekamer en een ver gaderzaaltje, dat In tweeën gesplitst kon worden. Had men geen vertrouwen in de toekomst van de burgerlijke gemeente Alphen? Hoe dit ook zij, na enkele jaren bleek de kerk voor deze snel uitgroeiende om- ing te klein. Na een tiental jaren is een plan geweest tot verbouw, maar vermoedelijk is men toen teruggeschrok ken voor het bedrag, dat gelijk was aan de bouwsom. De kerkeraad van heden zucht wel licht: „Had men het toen maar gedaan!" ander besluit genomen. Door qp de Zondag de harmonicadeuren te openen, was het mogelijk, de vereni gingslokaaltjes by de kerkruimte te voe gen. Men zat daar echter op stoelen en gelijkvloers. En in de tijd, dat de dames nog grote hoeden droegen, was er geen sprake van, dat men de dominee kon Volwassenen zaten er bij voorkeur niet; veel jonge mensen echter bijzonder straatkerk (inmiddels in Noorderkark omgedoopt) weer dicht konden blijven. Maar de Brouwer-woningen voerden >k weer een aantal Geref. gezinnen naar deze omgeving. Gevolg: de lokaal tjes zyn enkele weken geleden opnieuw In gebruik genomen. Gelukkig zijn er tot nog toe geen klachten over jeugdige wandaden. Maar het ls toch maar een noodoplossing. Uit deze summiere weergave zal het duidelijk geworden zyn, dat er in dit ju bileumjaar geen reden is tot jubelen. De kerkeraad en de commissie van beheer houden zich ernstig bezig met de vraag, hoe men de dreigende moeilijkheden het best kan opvangen. Organist jubileert mee Met de aankoop van een orgel is men destijds bijzonder goed geslaagd. Deze commissie bestond uit de heren C. J. v. d. Byl, J. van Eijk (beiden overleden) en H. van Leeuwen, Het instrument is af komstig uit een R.K. kerk te Zwolle en staat onder toezicht van Monumenten zorg. Een goed orgel: prettig; een goede or ganist is echter méér. Die heeft men nu reeds 25 jaar in de heer W. Verduijn. Vakmensen zeggen, dat het instrument te veel ingebouwd is. Hoe dit zij, de heer Verduyn weet er voortreffelijk mee om te gaan. Hij kan het doen juichen op een wyze, die zelfs hen, die ongevoelig zijn voor muziek, onder bekoring brengt. In mej. M. v. d. Pol heeft h\j een bekwame plaatsvervangster. graag. Ook hier ontstond het „engelen-1 ,indige^ met de kosters: het "eu '°t gr°te ergernis van menigec},tpaar Stuivenberg heeft deze functie predikant. De ouderlingen, die bu toer- gedurende de eerste twintig Jaar met beurt hier plaats namen konden ook trouw Ven-uld. De taak ls toen niet het nodige ontzag inboezemen. j overgenomen door het echtpaar Do Vos. Twee jaar terug ls de derde preekge- He-t is, naar we menen te weten, kran- legenheid, de aula van het Chr. lyceum, ten-activiteit, die dit jubileum naar voren in gebruik genomen. Resultaat hiervan brengt. Van een herdenking er van is was, dat de lokaaltjes in de De Ruyter-lnog niet sprake geweest. Mej. Truus de Vries gaf een overzicht over de achterliggende periode. Zij had dit op rijm gezet, zodat zy de volle be langstelling kreeg. Onder meer herinner de zij er aan, dat ds A. van Baaien, die hier in 1926 predikant was, en zyn echt genote het Initiatief tot de oprichting hebben genomen. Opmerkelijk was, dat in het bestuur drie „Corren" zitting had den, t.w. de dames Cor Bergman, Cor de Vries en Cor van der Broek. De vereni ging heeft natuurlijk verschillende ups en downs meegemaakt. Maar het werk is doorgegaan en de vele „oude gezichten" waren er een bewijs van, dat Martha al tijd iets te betekenen heeft gehad. Jam- Raad van Oegstgeest Speeltuinvereniging zal toch subsidie krijgen De heer Blomsma (P. v. d. A.) opende de rij sprekers. Met voldoening consta teerde hij, dat de bouw van twee nieuwe scholen en de aanschaffing van een nieu we brandspuit in het programma konden worden opgenomen. Betreurenswaardig vond spr„ dat voor het komende jaar geen toestemming kon worden verkre gen voor de rioolwater-zuiveringsinstal latie. De woningbouw in de vrije sector achtte de heer Blomsma bevredigend, maar de bouw van arbeiders- en kleine middenstandswoningen liet volgens spr. alles te wensen over. Een te ver gaande bezuiniging op de openbare verlichting vond spr. onjuist, evenals de beperking van de subsidie voor de speeltuinen. Het uitbreidingsplan wordt, zo zei de heer Blomsma, nog steeds te traag voorbereid. De behandeling van de begroting in de afdelingen vond h(j een verbetering. Het college van B. en W. achtte spr. by de minimum bezetting van drie personen zeer kwetsbaar en hy stelde voor een waarnemend wethouder te benoe men, die direct in functie kan treden, wanneer de omstandigheden zulks nodig maken. MM Zo de zoon, zo de vader Nadat de raad de begroting 1952 reeds in de afdelingen had besproken, is in de gisteravond gehouden vergadering nog vijf uren van gedachten ge wisseld over verschillende artikelen. De algemene beschouwingen gingen hieraan vooraf. Het was reeds na middernacht toen de begroting in haar geheel werd aanvaard. Mevrouw Kramers (P.v.d.A.), die ieder jaar gepleit heeft voor eenheid in d< sociale zorg, had, naar zij zei, alleen be reikt, dat nu alle cijfers in één hoofdstuk staan geboekt. Spr. klom wederom op haar stokpaardje en hield een pleidooi de aanstelling van een ambtenaar sociale zaken en een sociaal werk ster. Ten slotte vroeg mevr. Kramers W. met een voorstel te komen tot in stelling van een raadscommissie sociale aangelegenheden. Dr Simon Thomas (V.V.D.) uitte de ens, dat de gemeente haar eigen belas tinggebied zal terugkrijgen. Spr. dankte voor de goede leiding var openbaar l.o. Hij vroeg, hoe het college denkt spoedig te voorzien in de zo nodige ruimte bij de school, temeer, daar het bijzonder onderwijs plannen heeft om uwe school te bouwen in één der wijken der gemeente (inderdaad: Leidse Houtschool. Red.). as ir De Gruyter (V.V.D.) niet duidelijk, waarom de regering millioenen beschikbaar stelt voor de t.b.c.-bestrij- ding van onze veestapel en de gemeente belet haar rioolwater te zuiveren, dat vol zit met pathagene kiemen. Spr. v schuwde voorts om bij de uitbreiding der gemeente te waken voor opoffering cultuurgronden. Hy informeerde, o: ït uitbreidingsplan industrieterrein ordt gecreëerd en waar dat zal zijn. De heer Van Kerkhoff (K.V.P.) hield ;n uitvoerige beschouwing over de cul turele, artistieke, sociale en geestelijke aspecten, die de gemeente, naast de teriële, kent. Hij wees er voorts op, dat woonruimte ook leefruimte moet zijn. De schepping van een sociale dienst achtte spr. niet nodig, maar het kwam hem voor. dat de commissie voor financiën uitgebreid moet worden met een lid de P.v.d.A. Als laatste spreker voerde de heer Van Vugt (K.V.P.) het woord, die zijn teleur stelling uitsprak over de geringe bouw activiteit van de gemeente. Inzake de verdeling van woonruimte maakte spr. zich de tolk van een deel der R.K. bevol king, dat in deze toewijzingen een katholieke tendens meent te bespeuren. Ook ten opzichte van de ambtenarenbe- zetting verzocht spr. een weerspiegeling van de bevolkingsgroepen. Een pleidooi voert de heer Van Vugt voor de aanleg van speel- en sportvel den. Hij was van oordeel, dat de gemeen te in deze ernstig in gebreke blijft. Namens B. en W. antwoordde wet houder dr Di'ssclblocm (K.V.P.) de sprekers (wethouder De Neef was nég afwezig wegens ziekte). Hij dankte voor de toegezwaaide lof. Het zou z.i. niet juist zijn. Indien het ge meentebestuur zich niet zou storen aan de regcringspolitiek. Inzake de opmerking omtrent de traagheid in het uitbreidingsplan, tel spr., dat het niet meer mogelijk ls dit uit te voe ren in het kader van de autonomie leven worden voorgelegd als basis voor critische beschouwing. De bewindsman herhaalde, da*, de fi nanciële toestand niet toelaat, in de eer ste jaren iets te doen voor de havens van Katwijk, Scheveningen en Yerseke. De financiering van de verbetering van de haven te Zaltbommel is echter verzekerd De hulpactie van het Roode Kruis voor de overstromingsramp in Italië beval de bewindsman met warmte aan. In Neder land zijn de maatregelen voor het geval er een overstromingsramp zou dreigen, voldoende. Laat in de nacht begon de Kamer nog aan de PT T.-begroting. De behandeling hiervan zou vanavond om acht uur wor den voortegezet. Kaagse meisjesvereniging Martha vierde zilveren jubileum Er waren eens drie „Corren" in het bestuur (Van onze correspondent) DE MEISJESVEREMGING MARTHA te De Kaag heeft feestelijk haar 25-jarig bestaan herdacht. Het verenigingsgebouw achter de Ned. Hervormde kerk was geheel bezet met genodigden, leden en oud-leden. WU merkten ook verschei dene personen op, die de oprichting hebben meegemaakt. Hun aanwezigheid ln het byzonder gaf relief aan deze samenkomst, die werd geopend door ds A. van mer dat de oprichters van de vereniging de vruchten van hun werk niet hebben mogen zien Maar past hier het woord .Jammer" wel? God heeft hen tot Zich geroepen. Truusje van der Broek bracht geluk wensen uit namens de Zonnestraaltjes. Mevrouw C. de Vries-van der Broek sprak als een van de oprichtsters. Na- rouwen vereniging voerde van Asselt-van Nieuwkoop oord, namens de Zondagsschool de heer S. Aardema. namens de ring van de bloembollenstreek mevrouw Van der Sleet van Noordw(jkerhout. Mevrouw Witvliet-Schrier bood een zilveren thee lepel aan. Ook mej. C. Bregman sprak waarderende woorden tot de jubilaresse. oordvoerder van de Chr. gemengde zangvereniging ..Looft den Heer" was de heer C. van der Voet. Na de pauze werd een opvoering ge geven van het toneelspel „Het meisje uit de Achterbuurt" van W. van den Berg, een stuk met een mooie inhoud. De vertolkingen vielen zeer te pr(jzen. De repetitie-s hadden onder leiding gestaan van de heer Hans van Es. De avond werd besloten met het zingen van de Avondzang. Burgerlijke verdediging in Tweede Kamer (Van onze Parlementsredacteur.) De Kamer zal, eventueel door nota'», voortdurend op de hoogte gehouden orden van hetgeen op het gebied van de burgerlijke verdediging tot stand wordt gebracht. Aldus verklaarde minis ter Teulings gistermiddag in de Tweede Kamer. De aangevraagde f80 millioen lijkt voorshands voldoende. Eind 1952 zullen de nodige telefoon verbindingen enz. gereed zijn, zodat de gehele mobilisatie van het apparaat bin- paar dagen haar beslag kan krUgen. De bemanning van de burger lijke verdediging via burgerlijke dienst plicht zal moeten worden gevorderd, als de bevolking niet voldoende vrijwillig eewerkt. Het complex van wetsontwerpen Inzake de organisatie van de burgerlijke verde diging zal zo mogelyk nog voor Kerstmi» de Kamer bereiken. Iedere Nederlander zal de hand uit de ouwen moeten steken. Het ligt niet in de bedoeling, evacuaties over grote af standen voor te bereiden. De bestelling van het brandweer- materieel kon niet langer wachten, omdat anders de levertijd met minstens een half jaar zou zijn verlengd. Dit was on aanvaardbaar. Hierna repliceerden de Kamerleden. der gemeente. De beslissingen moeten van hogerhand komen, met de amb telijke traagheid daaraan verbonden. Binnenkort komt het plan echter ln een oriënterende raadsvergadering. Het ontbreekt B. en W. niet aan moed n een „reservist-wethouder" te benoe- en, maar het college ziet de noodzaak daarvan nog niet in. Spr. zou wel gaarne illen treden in de gevoelens van mevr. Kramers, maar hij wilde de sociale zorg primair laten bij de instanties, die het dichtst bij de mensen staan: de geeste lijke groeperingen. De openbare school heeft wel groei, aar kent nog geen noodtoestand. Spr. :i toe, dat wanneer het openbaar onder wijs die nood kent als thans het bijzon der onderwys in de gemeente, B. ei hun plicht zullen doen. Het college treft, aldus spr., geen wyt van traagheid inzake de rioolwater zuiveringsinstallatie. Wanneer de inves teringsmoeilijkheden niet waren geko- zouden we zeker verder geweest zijn. Wat de huisvesting betreft, zal alles in het werk worden gesteld om de benodigde gelden te krijgen, ter wijl geprobeerd zal worden Oegst geest het karakter van woongemeen- te te doen behouden. Burgemeester Du Boeuff vulde het ge sprokene van de wethouder hier en daar ïog aan. Hij zei toe alle problemen he! openbaar onderwijs nauwgezet te zul len gadeslaan en trachten op te lossen. t W. menen, dat naast bouwvolume ook geld beschikbaar moet worden ge steld door de Marine. Spr. ondersteunde het voorstel om een lid van de P.v.d A. op te nemen in de financiële commissie. By de replieken voerden alle spre kers nogmaals het woord waarbij over het algemeen werd onderstreept hetgeen reeds was gezegd. Ir De Gruyter kon b(j de beantwoording van zyn vragen vernemen, dat Oegst geest vele werkers buiten de gemeen te woonruimte geeft, als studenten, verpleegsters, e.d. Er wordt veel ge daan aan woningruil met Leiden, waarbij zelfs met een rekening-cou rant van woningen wordt gewerkt. De liefde kan echter niet geheel van één kant komen. In principe is de voorzitter het echter met Ir De Gruy ter wel eens, gezien het woonkarak- ter der gemeente, maar eigen woning zoekenden gaan voorshands voor. Tenslotte vroeg de voorzitter de heer Van Vugt zijn woorden over anti-R.K- tendenz terug te nemen, daar hie geen sprake is, wat de heer Den Ouden als voorzitter van de woonruimte-vorde ringscommissie nog onderstreepte. De heer Van Vugt deed dit vooralsnog niet daar hij eerst de zaak nog eens wil onder- Presentiegeld verhoogd De artikelgewijze behandeling beperkte zich uiteraard tot het algemeen verslag van de afdeling en de memorie van woord. Niettegenstaande de commissie van financiën afwijzend had geadviseerd, werd een voorstel van mevr. Kramers om het presentiegeld te verhogen tot f 7.50 aangenomen met 7 tegen 6 stem De lantaarns zullen blijven branden tot 23.30 uur. De heer Oosterom (Prot.-Chr.) had hiervoor gepleit- Na half 12 blyven alleen branden de lantaarns op de hoeken van de straten, terwijl de lampsterkte van de avondlantaarns wordt terugge bracht van 100 op 60 .Watt Inzake de rioolwaterzuiveringsinstal latie, betreurt de heer Den Ouden (Prot- Chr.) het zeer, dat door de investerings politiek der regering, de gemeente straks voor veel hogere kosten komt te staan. Volgens de leden van de P.v.d.A. moet de gemeente meer doen voor het school zwemmen. ie:s. waarvoor, volgens wet houder Dijsselbloem. de ouders verant woordelijk zijn. Inzake de subsidie aan de speeltuin vereniging ontstond een vrij fel debat over het niet toekennen van een res'e- rende post van f 610 op de vorige begro ting Het bleek echter, na lang heen en weer gepraat, dat er misverstand was ontstaan over het woord „subsidie", eigenlijk kosten voor aanschaffing en onderhoud geheten Indien de raad van oordeel is. dat de vereniging recht op „subsidie" heeft zal het alsnog moeten worden toegekend, zo meende de voor zitter. De stemming wees uit dat 11 leden er voor en 2 er tegen waren, waardoor de f 610 alsnog aan de speeltuin zal wor den gegeven. De heer Blomsma wilde de vermake- lijkhe'c.sbelas:ins gelijk trekken met d:e van Leiden. B en W. zullen dit nader rnder ogen z:en Hoewel de ProL-Chr.-fraetie er geen behoefte aan had om algemene beschouwingen te houden, sprak ten slotte de heer Oosterom als fractie voorzitter een woord van waardering aan het adres van B- en W. en amb tenaren voor het vele werk aan de begroting besteed. De sluitende begroting werd hierna in haar geheel aangenomen Er was geen rondvraag meer. Het was dan ook al middenua'ht geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5