Ontslag van wethouders bij hoge uitzondering Chefarine ,4 Publicatie over spionnage was volledig juist Vogelvrij 2 WOENSDAG 28 NOVEMBER Geen uitlaatklep voor „dorpsruzies" Burgemeesters behoeven niet per se lid van politieke partij te zijn (Van onze Parlementsredacteur) T^R IS REEDS een initiatief genomen om te komen tot een wijziging van -"-J de gemeentewet, waardoor het ontslag van wethouders wegens het verlies van het vertrouwen van .de raad slechts kan worden verleend in 6terk sprekende gevallen. Dit verklaarde minister Teulings gistermiddag in de Tweede Kamer bij de beantwoording van de sprekers over de be groting van Binnenlandse Zaken. Er wordt niet overwogen het in 1948 ingevoegde artikel geheel in te trekken. De regering is n.l. van mening, dat het toch wel goede diensten kan bewijzen. Ook acht zij het niet juist, de ontslag- mogelijkheden te beperken tot wethou ders van „kennelijk revolutionnaire zlndheid". Men zal zich herinneren, hoe dit tikel 87a destijds werd ingevoegd om ontslag van Communistische wethouders mogelijk te maken. In de practijk i: echter gebleken, dat zich via deze uit' laatklep ook allerlei „dorpsruzietjes" tot een niet altijd fraai6 oplossing hebben gebracht. Vandaar, dat er in de Kamer stemmen waren opgegaan om het we artikel nu maar te laten vervallen. V< de regering is het echter moeilijk hier aan te voldoen, omdat daarmee toege geven zou worden, dat het destijds niet anders dan „gelegenheidswetgeving" geweest. „Raad voor ethische aangelegenheden"? Minister Teulings achtte eigenlijk geen termen aanwezig, de overeenkomstige bepaling ln de provinciale wet nu maar te wijzigen. Dat kan wel wachten tot er een algehele herziening uit de bus komt. Maar hij wilde het toch eens opnieuw bekijken. Ook wilde hij zich nog wel eens nader beraden over de vraag, of het mogelijk en gewenst is de Kamer van te v op de hoogte te stellen van voorgenomen grenswijzigingen en samenvoegingen gemeenten. De gedachte aan een raad voor ethi sche aangelegenheden, door mej. Nolté (KVP) geopperd, leek de bewindsman wel. Hij zou er eens met zijn ambtgeno ten over spreken. Burgemeestersben oemingen Wat de burgemeestersbenoemingen betreft meende de bewindsman, dat niet als cis gesteld kan worden, dat de burgemeesters persé lid zijn van politieke partij. Ook voelde hü er voor, party-instanties te raadplegen ©ver eventuele candidaten. De heer Van Dis (SGP) had er over geklaagd, dat in Hengelo een KVP-bur- gemeester is benoemd, terwijl er „maar" 41 pet der bevolking Rooms-Katholiek is. Tegelijk had hij er over geklaagd, dat er zo weinig SGP-burgemeesters zijn. Ja, zei ministers Teulings, maar als de heer Van Dis bezwaar maakt tegen de be. noeming van een R.K. burgemeester ih Hengelo móet ik hem er toch op;wijzen, dat er geen enkele gemeente is, waar de SGP een bevolkingspercentage van 40 haalt Voorschot voor gemeenten De na-uitkeringen van 5 pet uit het gemeentefonds over de J3ren 1948 1949 zullen by wyze van voorschot den uitbetaald en dus niet worden ge blokkeerd. Deblokkering van de „ge reserveerde" f 278 mlllioen uit het ge meentefonds ten behoeve van de woning bouw zal waarschijnlijk niet kunnen plaatshebben wegens monetaire be- Advertentie Chefarine „4" bevat méér en doet méér! Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen. Zij helpen bij hevige pijnen en griep, ook wanneer andere middelen falen. eCoot woruCfieM! De Ambonnezen kunnen niet in de be volkingsregisters worden ingeschreven, meende de minister, omdat dit onge wenste gevolgen voor de betrokken ge meentebesturen zou hebben. Het politievraagstuk moet zo spoedig mogelük worden opgelost. Dat is een mooie taak voor het volgende kabinet. Minister Teulings was zyn rede be gonnen met uiting te geven aan zyn innig gevoel van diepe weemoed omdat bü de verdediging van deze begroting hU achter de regeringstafel moest staan in plaats van zön overleden ambtgenoot mr Van Maarseveen. Hy dankte voor de waarderende hulde aan de verscheiden bewindsman, die hij een goed collega, een goed partügenoot en een goed vriend noemde. Om 6 uur gistermiddag brak de minis ter zijn antwoord af. Vanmiddag om een uur ging hij verder: op zijn program stond nog een zeer belangrijk onderwerp, n.l. de burgerlijke verdediging. (Advertenties Geelxt n„gezonde" verrassing! Minister: Geeft arbeider een ruimere taak Minister Albregts opende vanmorgea in Utrecht de efficlëncy-dagen van Nederlands Instituut voor Efficiëncy. Van de prae-adviezen voor dit congres hebben wij gisteren reeds melding ge maakt. Minister Albregts pleitte in zUn ope ningswoord voor een taakverruiming in de zin van een uitbreiding van dc werkcyclus van de individuele arbeider Daardoor kan het verantwoordelijkheids besef van de arbeider worden vergroot. Rode spruitjes niet zo'n wonder De Dordtenaar, die er in slaagde rode spruitjes te kweken, is niet de eerste die zo'n natuurwonder wist te bewerken. Een Amsterdammer verkreeg nl. al in 1917 bleekrode Brusselse kooltjes en buurman groene rode kool. Dat was gevolg van een vergissing door insecten, die zonder het te weten de kruisbestui ving toepasten. Op dezelfde manier kwa men in 1918 bleekrode boerenkool en zelfs gekrulde groene „rode" kool aan de markt. Maar smaken deed het nooit, zo meldt een abonné aan de Volkskrant Minister over zaak-Fedde Schuier Demonstratie van Friezen kon niet gedoogd worden" Politie werd met sinaasappelschillen en gejoel ontvangen (Van onze Parlementsredacteur) T^EEL HEEFT MINISTER TEULINGS gistermiddag in de Tweede Kamer nog niet kunnen zeggen over de zgn. Friese kwestie. Met loffelijke opzet stelde hij het hierop betrekking hebbende deel van zijn antwoord bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken uit tot een zo laat mogelijk tijdstip, omdat aanvankelijk de twee Friese gedeputeerden, de Kamerleden mr Algera en De Loor, nog niet aanwezig konden zijn, daar zij te Leeuwarden een vergadering van de Provinciale Staten moesten bijwonen. - rafctèr, culturele waarde Van' de gebeurtenissen te Leeuwarden a de bekende rechtzaak tégen Fedde Sehurer en Tjebbe de Jong had de be windsman nog slechts summiere gegevens de Friese commissaris der Koningin ontvangen. Een meer gedetailleerd rap- port zou nog komen, zodat het niet moge lijk bleek, nu reeds een definitief oordeel t te spreken. Tegen nivellering De Friese kwestie in het algemeen wenste de bewindsman te stellen in het kader van de decentralisatie. De strUd tegen de nivellering moet steeds worden bevorderd. Verstandige en beleidvolle regeerders zullen stellig zoveel mogeiyk rekening houden met specifieke geweste lijke belangen en met het volks-elgene. Dit geldt niet alleen voor Friesland, maar >k voor andere gewesten. Dat klinkt allemaal wel. heel mooi. doch naar onzé mening moet er toch ook onderscheid worden gemaakt tussen (ge zond) nationalisme en regionalisme. Dat geen kwestie van decentralisatie, dóch n oog hebben, voor geschiedenis, ka- lllllllllllllllllllllllllllllllllllil ARBEID IN NOOD (Vervolg van pag. 1). Prof. Waterink wees er dezer dagen nog op, dat ons gehele volksbestaan wordt bedreigd als de verhoudingen in de on derneming en op het terrein van de ar beid fout liggen en hij stelde duidelijk, dat het hierbij niet gaat om een kwestie van productie, maar om principiële pro blematiek. Ook op de efficiency-dagen is dit geluid gehoord en daarom zijn wij dankbaar, dat de heer Ruppert hier ook prae-adviseur is. Deze wijst er op, dat het een grote vergissing is te denken, dat ons volk er economisch bovenop kan ko men met technische en economische maatregelen alleen. „Arbeid is allereerst een godsdienstige zaak en de oplossing van het sociale probleem is verlossing", zo zegt hij. Niet de productie, maar de mens moet voorop staan in de probleem stelling. CLECHTS als zowel ondernemer en baas als arbeider zich voor zijn werk ver antwoordelijk weet aan God, die hem zijn dagelijks werk als een taak en roeping op de schouders legde, kan het probleem van het wantrouwen, van de vlucht voor verantwoordelijk)*^ en de dreigende massaficatie worden opgelost. Het probleem is, dat de mens zich in zijn arbeid niet meer door God geroepen weet en dat hij het beeld Gods in hem dreigt te verliezi doordat hij zich niet meer verantwoordelijk weet, d.w-z. in zijn werk geen antwoord geeft op die Goddelijke roep. Dit is de kern van de huidige arbeidsproblemen en vanuit deze kern moet de oplossing worden gezocht. Het gaat om de mens in de arbeider en in de ondernemer. Deze probleemstelling is heel wat belangrijker dan alleen de vraag naar hogere productie, hoe belang rijk deze op zichzelf ook wezen mag. En als dit probleem vanuit de Christelijke levensvisie kan worden opgelost, zullen alle andere dingen, ook de productiever hoging, ons als vanzelf toegeworpen wor den. (Advertentie). Pijnlijke stramheid dat ia bet begin. Haar dbn... Chagrijnige Rheumatische Pijnen in al Uw ledematen, nn hier, dan daar. Laat 't met U niet zo ver komen. Neem Kruschen Salts bij de eerste aanwijzin gen van Rheumatische pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun werking verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stram heid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuur lijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers. Die weten van geen onzuiver bloed, nog minder van de pijnlijke gevolgen. Vraag Uw leveran cier een flacon Kruschen, om persoonlijk die radicale verbetering te ondervinden. .specifieke eigenschappen van een samenstellend deel van het Nederlandse volk. Dit is geen kwestie van decentralisatie, maar van erkenning van een zelfstandig recht. Is deze erkenning er niet, dan is een toejuichen van de strijd tegen nivellering niet r centralisatie is immers het uitstrijken het recht van de centrale overheid, wijl men juist moet komen tot een kenning van een zelfstandig, niet af geleid, recht. „Politie moest optreden" Wat de gebeurtenissen te Leeuwarden zelf betreft, verklaarde de bewindsman, dat men nimmer eigen rechter mag spelen. Een demonstratie kon niet wor den gedoogd en de poli! ie had dc plicht, dc menigte uiteen te doen gaan. Er werd op straat zoveel lawaai gemaakt, dat mer er in de rechtzaal last van had. Boven dien werd de politie met gejoel ei sinaasappelschillen ontvangen. Hebben wij het wel, dan waren de sinaasappelschillen voornamelijk afkom stig van -studenten, tuk op een relletje. Overigens was het frappant, dat de op het Zaailand te Leeuwarden aanwezige Friese agenten niet de minste last had den met het tot kalmte manen van de menigte. Het maakt nog wel enig ver schil. hoe men tegen demonstranten op treedt. Of de nodige tact is gebruikt, wagen wij te betwijfelen. Hoe het ook zij, de minister kon nog geen definitief oordeel geven. Nadere mededelingen hier- zullen van zijn kant nog wel worden gegeven. Minister Teulings Herdenking van Hannie Schaft was stunt „Wansmakelijk gedoe" rond verzetsfiguur (Van onze Parlementsredacteur) Voor de grote woorden van de Com munisten kan het gezag niet op zij gaan. Wat er om de Hannie Schaft-herdenking in Bloemendaal wordt geweven over ver ering van helden van het verzet, is maar een wansmakelijk gedoe, waar de gehele bevolking zich aan ergert. Minister Teu lings zei dit gistermiddag in de Tweede Kamer by de behandeling van de be groting van Binnenlandse Zaken in ant woord op het gezwollen protest, dat de heer Gortzak (Comm.) had laten horen tegen het verydelen van de herdenking. De minister gaf een uitvoerige uiteen zetting van het hoe en waarom van de getroffen maatregelen. Het bestuur van de erebegraafplaats te Bloemendaal had reeds lang besloten dat op de begraaf plaats alleen maar de algemene her denking van 10 Mei zou worden gehouden en geen individuele herdenkingen plaats zouden hebben. Aanvankelijk meende het bestuur echter, dat de poort niet ge sloten behoefde te worden. Op verzoek van de Noordhollandse commissaris der Koningin is dit tenslotte toch gebeurd. De communisten gebruiken een be paalde verzetsfiguur om daaromheen hun eigen propaganda te ontketenen, zei de „Psychologisch minder gelukkig" Zaak kwam aan het licht, toen attaché een boekje open deed voor de publicatie van de B.V.D. inzake de Tsjechische spionnage. Tevoren is overleg gepleegd met verschillende betrokken ambtgenoten, die hun toe stemming hebben gegeven. Wat gepubli ceerd werd, Is zakeiyk' volledig juist. Dit verklaarde minister Teulings gister middag in de Tweede Kamer by de be handel! tg van de begroting van Binnen landse Zaken. Het gevolg van de publicatie is geweest, dat van Tsjechische zyde voorlopig niet meer kan worden g?spionneerd. Volmondig erkende de bewindsman echter, dat aan de wijze van publicatie niet voldoende aandacht is besteed. Uit publicistisch en psychologlch oogpunt was het aan de pers verstrekte verhaal minder gelukkig. Wanneer later nog een publicatie moet worden gedaan, zal vooraf inschakeling van deskundigen bewindsman Ook hë^en zich 'echter °^ub^'ei^ebied Plaata hebb^ te beheersen en het gezag te eerbiedigen. .5SÜ?*. - ?-d- ben?«m maar een Perschef Houden zy zich niet aan de overheids maatregelen. dan heeft bet gezag alle nodige maatregelen te treffen. Tydens dit deel van de rede van minis ter Teulings bevond de Noordhollandse commissaris der Koningin, Baron De Vos van Steenwijk zich in een der Kamer- loges. Mej. Blaauw bibliothecares van Tweede Kamer (Van-onze Parlementsredacteur) In een gisteren gehouden vergadernig in comité-generaal heeft de Tweede Kamer aan de heer S. J. Robitsch, refe rendaris ter bibliotheek met de persoon lijke titel van bibliothecaris, met ingang van 1 April 1952 eervol ontslag verleend onder dankzegging voor de langdurige en met toewijding aan de Kamer bewezen diensten. Met ingang van dezelfde datum is aan mej. S. Blaauw, hoofdcommies ter biblio theek, de persoonlijke titel van biblio thecares verleend. Voorts is per 1 Januari 1952 de heer C. Ravelli bevorderd van administrateur ter griffie tot admi- nistrateur-A en de heer J. H. van Wijk adjunct-commies ter griffie tot cqmmies. Landelijke actie Emmakindertehuis zal herbouwd worden In het hele land zal een actie worden gevoerd voor de herbouw van het her stellingsoord Emmakindertehuis in Wijk Zee, dat plaats kan bieden aan kinderen. De kosten worden op f250.000 begroot. Om dit bedrag bijeen te brengen worden in alle twaalf gewes ten 'varr liet Centraal - Gënóbtschap van Kinderherstellingsoorden en Gezond- hèïdskolonies, die in,totaal 560 afdelingen tellen, comité's opgericht. Men wil de restauratie van het Emmakindertehuis aanbieden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afdeling Zuid- Holland van het genootschap in Mei 1952. dan een frase. De-1 Dit werd gisteren in Rotterdam meege- deeld op een vergadering van deze ai- deling. Vorig jaar heeft de afdeling 339.000 kinderverpleegdagen geboekt tegen 306.000 in 1938. maar zoals we reeds meldden, moesten dit jaar 1100 aan gen worden afgewezen. Ontslag 35 arbeiders in Beverwijk Evenals een aantal andere fabrieken in ons land hebben ook de eonservenfa- brieken van de N.V. Gebr. Docter te Beverwijk aan 35 arbeiders ontslag moe ten aanzeggen. Door de stagnatie van de uitvoer naar Engeland is een belang rijk deel van de orders tijdelijk geannu leerd. Inbreker had voorkeur voor pastorieën Vier en dertig inbraken pleegden drie Amsterdamse zware jongens by hun strooptochten in Gelderland en Overijs sel. Zij hadden het in het bijzonder be grepen op pastorieën. Dat heeft zelfs geleid tot de instelling van speciale be wakingsdiensten bij pastorieën. De hoofddader, de 37-jarlge Amster damse kantoorbediende H. M-. hoorde gisteren in Almelo vijf jaar tegen zich i; zyn helpers, de 58-jarige opkoper H. J. vap W. en de 45-jarige P. L. F. K. uit Amsterdam, resp. 2Vt jaar en l'i jaar met aftrek. goede raad: benoem by de B.V.D. „König" is mr Krantz De minister vertelde ook de ware van de gearresteerde die zich König noemt. Deze heet In werkeiykheld mr D. E. Krantz. De justitie heeft de zaak in onderzoek en dan Is het de gewoonte (er is zgn. rechtsingang verleend) dat verder niet over wordt gesproken. Dat deed de bewindsman dan ook niet. Overigens Is het een algemeen bekend feit, dat mr Krantz ln Leiden woont do zoon is van een voormalig verwoed N.S.B.'er. BU de behandeling vai rechtszaak cal er meer over kunnen den gepubliceerd. De bewindsman ontkende, dat e de publicatie ook maar in de verste verte iets van een „stunt" was bedoeld. Het moment voor het doen van mededelingen was nu eenmaal ryp. Het doel was. den volke duidelijk te maken, dat er en welke gevaren dreigen. Bekentenis aigelegd In aansluiting aan de mededelingen minister Teulings wordt nader vernomen dat mr Krantz een bekentenis heeft af gelegd. HU zou hebben toegegeven dat hy in opdracht van de Tsjechische ge heime dienst verschillende gegevens heeft verstrekt aan de communistische agent Oldrich Neumann- Mr Krantz had met deze spion reeds Dodelijke ongelukken in Amster dam en Maartensdijk In Amsterdarp is een 81-jarige vrouw overleden, die Maandagavond by het Oosterpark aldaar op de fiets door een vrachtauto werd aangereden, doordat zij haar even-wicht kwijt raakte. In de bocht bij Fort Blauwkapel te Maartensdijk kwam de motorryder C. Snuit Vleuten tè vallëh.'Hij was 'op slag dood. Protest tegen hogere electriciteits- prijs De R.K. Bond voor het Gezin heeft bij minister Van den Brink geprotesteerd tegen de aangekondigde verhoging van de electriciteitstarieven. De nieuwe rege ling treft volgens de bond, vooral de grote gezinnen, omdat men in een hoger tarief zal vallen als men meer dan 240 kWh per maand verbruikt. in Tsjechoslowakije kennis gemaakt. Hij kwam kort na de communistische „Putsch" met zyn vrouw terug naar Nederland en werd hier op aanbeveling van enkele hooggeplaatste personen aan gesteld als wetenschappelijk medewerker by de Rijksdienst voor het Nationale Plan aan het Lange Voorhout in Den Haag. Er bestond geen argwaan tegen hem. daar hij vertelde dat hij Tsjechoslowakije had moeten verlaten vanwege de om wenteling. Uit het voorlopig onderzoek zou zijn gebleken dat mr Krantz niet spionneerde om geldelijk gewin, maar uit ideologi sche motieven. Over belangrijke gege vens heeft hij echter niet kunnen be schikken. De splonnagezaak kwam aan het licht toen de handelsattaché van de Tsjechische legatie in Den Haag niet langer In dienst van zyn regering wil de biyven en hy de B.V.D. de ge gevens voor de publicatie verschafte. Deze ambtenaar werd door zyn rege ring teruggeroepen, maar weigerde te gaan. Hij heeft in ons land asyl ge kregen. De centrale kerkeraad der Her vormde gemeente van Utrecht heeft na enkele jaren van bespreking en voorbe reiding besloten om ds C- B. Burger, predikant met bijzondere opdracht voor de arbeid in en om Leeuwenberg, in de gelegenheid te stellen kerkdiensten te leiden in de Hervormde kerken van Utrecht. Kerk en School Beioepingswerk Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Rotterd Charlois (vac. J. J. H. v. d. Ree) C. Mackaay te Amersfoort. Geref. Kerken Beroepen: te Middelburg (vac, A. H. Oussoren) W. J. Meister te O schie; te Hollandscheveld E. J. Duur» te Westeremden. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt: voor Zwagerveen-Zwt westeinde H. J. Meyerink te Drogeh Gesl. doet. ex. N« t. Leiden, idem de ht A. Ensel. R'dam. A J M Mussert. Den Hl Gesl. doet. ex Ned. Ind. recht mevr. j. M ster-Braam. Den Haag. lden\ de li Schuld. Den Haag. R Tj. Waskitc Gesl. doet. ex. wiskunde J J A Beenató R'dam. Gesl. cand. ex. wis- en natuurkui (E) J. v. d. Linde. Leiden, idem van Someren, R'dam en C Mulder. Leli idem (K) mej. A v d Hoven van Gendn Den Haag en de heren K. Büchll. Leii H D van Nieukerken, Den Haag, idem mej. A Vogelenzang. Leiden. Uniecollecte Lyst 7 van de opbrengsten van jaarcollecte voor de scholen rpet Bijbel vermeldt: Transport lijst f 44.636,74, Bergum (Noord) f 149 Britsum f 108.50, Ee f 235.75, Hemel f 140.-, Katlyk f 193.50, Reitsum f 263 Terzooi f 239-, Tynje f 238,50; W (Geref. school) f 224.50, Emmer-I scheidenveen f 850.-, Nieuweroord (H vormde school) f 78.-, Ruinerwold f 11 Schoonoord f 140.-, Weefwille f 216 Hardenberg f 536.35, Lemele f 236. Amerongen f 232.79. Egmond aan f 68.25, Weesp f 1.000,-, Ameide f 127,1 Rotterdam (Charlois) f 606,65; Zevi hoven f 223,50; Rilland Bath f 107r Serooskerke (W.) f386;-; Yerseke f 16! Totaal van 175 locale comitl f 51.523,21. Fokker werd gepasseerd Amerikaanse straaljagers aai ons land opgedrongen? Richtlijnengalgvoor autobusbediijven in Twee Kamex geczitiseeid DE (Van onze Parlementsredacteur) E TWEEDE KAMER is er in ge slaagd, van gisteravond 8 uur tol vanmorgen kwart, over een de eerste ronde af te doen in de behandeling de begroting van Verkeer en Water staat. Niet minder dan dertien sprekers ■oerden het woord. Veel werd herhaald •an hetgeen het vorig jaar reeds by de (Adverieniit .Verrukkelijk zeg, Het lied der aethergolven 29 NOVEMBER 1951 HILVERSUM I. .402 m. KRO: 7 00 Nieuws 7.15 Morgengebed 7.30 enderslultlng 9.00 Nieuws 9 10 Voor d. huisvrouw 9.35 Gram NCRV: 10.00 Gewijde luziek 10 30 Morgendienst KRO: 11.00 V< e zieken 11.45 Kamerkoor 12.03 Lunehcon- ert 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 G: 35 Viool en piano NCRV: 2.00 Gram 2 45 'oor de vrouw 3.15 Gram 3 30 Strljkkw 00 Bijbellezing 430 ZendersluIUng lieuws 6.15 Voor de jeugd 6 40 ,.Op de ng" 6.50 Leger des Hellsmuzlek 7.05 Lei ragen van allerlei aard en een pastoraal ntwoord 7 20 Verzoekprogramma 7.40 Radio- rant 8 00 Nieuws 8.10 Gevarieerd program- ia 10.15 Buitenlands overzioht 10.35 Gi 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.15 12.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM n. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnae- ek 7.30 Zendersluiting 9 00 Nieuws 9 10 Mor genwijding 9.25 Gram 9.30 „De Groenteman' 9.35 Gram 10.50 Voor de kleuters 11.00 Ge varieerd programma 11.45 Boekbespreking Pianoduo 12.33 Orgelconcert 12.60 Fi- De lof van IVOROL gaat van mond tot mond! 45 we eerst eten en dan rijd jij naar Peest om berijders in het zand, als het kuren kreeg. En HOOFDSTUK XXII Hanna te halen. Of heb je er weinig trek in?" lopen! Ja, man, zet maar niet zo'n ongelovig De voormalige hopman kleurde als een school- gezicht, maar het is nog slechts enkele jaren Naar Hanna jongen. Daar hij in deze streek niet bekend geleden, dat hij alle paarden in de wijde om- De volgende morgen zat de Vilder in een van de »f.s; gat Willem Frapka hem nu aanwijzingen trek klopte. Er moet nog Arabisch bloed in hem kroegen van Vledder achter een kroes bier. Hij was de enige bezoeker. „Zijn de soldaten hier nog, Remmelt?' vroeg hij de waard. „Neen, ze zijn vanmorgen al vroeg weer af gereisd. Gelukkig maar, Bertus, want ons hier levend op." „Heb je ook gehoord, waar ze naar toe ver trokken zijn?" „Ze zeiden, dat ze naar Koevorden gingen. De hertog geeft het Drentse land op, maar hij heeft het dan ook helemaal leeggehaald." „Hebben ze voor een paar dagen ook niet een gevaarlijke kerel gevangen genomen, Remmelt?" informeerde de Vilder verder. De kroegbaas lachte. „Ja, ze noemden hem een baard over welke dorpen en gehuchten hij moest rij- zitten." den om op een snelle en veilige wijze Peest te De jonge man geloofde het wel en antwoord- bereiken. de maar niet. Na het middagmaal ging Godfried zich gereed „Ziezo, hét is klaar," hernam Bertus, „Je maken voor zijn reis. Hij verwisselde zijn boven- hoeft hem niet aan te dry ven; hij neemt zelf de ',,1 f kleding voor oude plunje van Bertus. Met draf wel aan." VTaten Mot oow. ,rl. Verhaal af. Strijd en Liefde H. v. Notg De lange weg naar Peest werd voor de hop man een ware marteling. Hij verlangde zeer naar Hanna, maar de schimmel behield zijn be daarde stap, alsof er niet zoiets als tijd bestond. Godfried wilde het oude beest niet jlagen, maar een paar keer zette hij het dier toch in een kalme draf. Evenwel, na een vijftig meter had Pooio wiiiüm iiot t,™ï cc" "aQlu va" enige dagen oud en versleten dit zijn oude stap al weer hernomen, rtfp al him boerenlaarzen aan zijn voeten zag de gewezen „Ik geloof, dat ik zelf nog vlugger kan lopen," Wff kriiesman er nu uit als een boerenknecht in mopperde de ruiter, maar er zat niets anders geschoten heeft. Maar de knaap is ontkomen, WPrklrlpriii u„* hu was hun te slim af. Teen is met hem ook d.Tilde- ----- -- ----- - P~ het geval te berusten. een officier verdwenen." .Hebben ze niet naar hem gezocht?" Hanna's neef zag ietwat verw9nderd, toen daar De Vilder haalde de oude schimmel van stal .irmnem r.,Qr „oor- Met ZÜ° drie koetjes en zijn landbezit van nog een onbekende boer of knecht zijn erf kwam op- ''Z rpkpn ^LH- rSon r i.inin ®een vijf bunder had de keuterboer slechts wei- rijden op een aftandse schimmel. Maar maar. Gisteren, de gehele dag. njg werjï voor een Daard; het was dan ook meer Met een zucht van oDluehtine li hphhPTt hom „h.iririo ni® werk voor een Paard; het was dan ook meer "Met een zucht van opluchting liet de ruiter 7a Koot-oman plvtiiin f li f,™ gevonden. het trotse streven om ook boer te willen lijken, zich van zijn rossinant glijden. Intussen stond „Daar wi" ik dan een extra glos op drinken. dreef om de oude schimme' te °nder" dee„ bocr GodMed va" Rilssen Schenk me nog eens in, Remmelt." Godfried zag met een medelijdende blik naar De ex-hopman lachte. „Herkent ge me niet?" Tegen de middag was de Vilder weer thuis, het dier, toen Bertus een deken over de scherpe „Ja, nou zie ik het. Je bent de hopman! Maar Hij stalde de oude schimmel en spoedde zich rug van het paard spande. wat zie je er uit!" toen naar de beide gasten om hun de heuglijke De Vilder merkte dit op en zei: „Ik voel, wat „Vind je? Waar is Hanna?" mededeling te doen van het vertrek der huur- ge denkt, mijnheer de hopman. Maar gij vergist „In huis. Bij de vrouw. Geef mij die knol lingen. Toen hij zijn verhaal gedaan had, wend- je. Ik weet wel, het dier is reeds tien jaar oud, maar." de hij zich tot de hopman; „Godfried, nu gaan maar toen hat nog ione was, gooide het al zü* (Wordt vervolgd) nancleel weekoverzicht 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 Metropole-orkest 1.55 „U kunt het geloven of niet" 2.00 Voor de vrouw 2.45 Gram 3.00 Voor de zieken 4.05 Hersen gymnastiek 4 30 Zendersluiting 6.00 Nieuws 6.15 Voor de Jeugd 6.40 Gram 6 55 Voor de kinderen 7.00 Gesproken brief uit Londen 705 Militaire reportage 7 15 Dansorkest en solisten 740 Ronde Tafel parlement 8 00 Nieuws 8 05 Radio Phllharmonisch orkest en solist 9 05 „Om zeven uur thuis", hoorspel 10.35 Gram 11.00 Nieuws 11.15 Sport 11 30— izlek. <mg) 55} pepermunt uitmuntend f ENGELAND. BBC Home Service. 330 I.00 Lichte muziek 1.20 Voor de boeren 1.30 Voor de arbeiders 2.00 Nieuws 2.10 Mede delingen 2.20 Filmprogramma 3.00 Voor de scholen 4.10 Hoorspel 4.40 Orkestconcert 5 Causerie 6.00 Voor de kinderen 7 00 Nleu' 7.15 Sport 730 Rhythmisehe muziek 7... Voor de boeren 8.00 Hoorspel 8.30 Nieuw Londens kwartet 9.30 Gevarieerd progrc 10.00 Nieuws 10.15 Discussie 11.00 Gevai muziek 11 30 Wetenschappelijke causerie 11.45 Parlementsoverzicht 12.00 Nieuws 12 03—12.08 Verslag Ver Naties. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's Dagboek 12.15 Orkestcon cert 12.45 Voordracht 1.00 Parlementsover zicht 1.15 Lichte muziek 1.45 Orkestconcert 2.45 Voor de kinderen 3.00 Voor de v Lichte muziek 4.30 Voor de soldaten 4.45 Accordeonmuzlek 5.15 Mrs Dale's Dagboi 5 30 Causerie 5 45 Orkestconcert 6 15 ..Echoes from the past" 6 30 Militair orkest 7 15 Voc de jeugd" 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Jongenskoor 9 00 Gevarieerd program- 10.00 Vragenbeantwoording 10.30 Hoor- :1 met muziek 1100 Nieuws 11.15 Parle- ntsoverzlcht 11.20 Dansmuziek 12 00 Voor dracht 12.15 Orgelspel 12.56—1.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. II.45 Amusementsmuziek 12.34 Voor de landbouwers 12.42 Pianomuziek 1.00 Nieuws .15 „Ziel van mijn land" 2.00 Gram 3 00 hgelse les 3.15 en 3.34 Gram 3 40 Franse les .00 Lichte muziek 4.30 Klassieke muziek 5.00 Nieuws 5.10 Omroeporkest 5 15 Voor de kinderen 6.15 Gram 6.30 Voor de soldaten ■ïleuws 7.30 Omroepkoor 7150 Causerie 8.0J Verzoekprogramma 9 00 Klankbeeld 9.30 9.45 Actualiteiten 10.00 Nieuws 10.15 Kamermuziek 11 00 Nieuws 11.05 Gram 11 30 12.00 Dansmuziek BRUSSEL. 484 m. 11.45 Gram 12 05 Omroeporkest en solisten .00 Nieuws 1.10. 2.15 en 3.00 Gram 4 30 Ka'- lermuzlek 5.00 Nieuws 5 10 Lichte muziek 6 30 Gram 7.45 Nieuws 8.00 Hoorspel 10 00 fs 10 10 Verzoekprogramma 10.55 Nieuws 11.00 Gram 11.50 Nieuws. begrotingsbehandeling was gezegd. Soi was het zo saai, dat men moeite ha niet in slaap te vallen. Een der Kamt leden nam zowaar op een gegeven oge blik een klein voorschotje op zyn nach rust Over het algemeen was er wel waa dering voor het beleid van minist Wemmers. Niet echter op alle punte Zo hangen er reeds een drietal móti in de lucht, die stellig ingediend zullf worden, wanneer het ministeriële woord (dat vanavond om 8 uur gegevi staat te worden) onvoldoende wor geacht. De heer Schilthuis (Aria.) is n.l. gi porteerd voor overheidsingrypen komen tot eenheid in de Rijnvaai Vóórts isde heer,N<- -.vap-Héuv CKVP) niet tevreden óver de richtlync voor het verlenen van vergunninge voor autobus-vervoer. Hij staat trouwen niet alleen: sprak de heer Krol (CH niet van de richtiynen-galg, waar pa; ticuliere ondernemers naar worden De heer Posthumus (Arb.) tenslott wil de prioriteit uitgesproken zien de ontzilting, de bévaarbaarmaking de Gelderse IJssel en de aanleg van nalen in Twente. Ook wenst hy over all hiervoor te ontwerpen plannen overleg met de Kamer. Vliegtuigen opgedrongen Het interessantste punt werd aangt roerd door de heer Algera (AR), Dei ■erbaasd over, dat voor de Nc derlandse luchtmacht geen straalvlieg tuigen aangekocht werden van Fokkei welk bedryf een type ontworpen heeft waarvoor internationale belangstellin bestaat. Amerika heeft ons Amerikaans liegtuigen opgedrongen. Hadden wij i'at anders van Amerika kunnen kryge n de vliegtuigen by" Fokker kunnen be stellen, vroeg de heer Algera. De dertien sprekers, die het voerden, waren de heren Schilthui (Arb.), Maenen (KVP), Krol (CH), Va: der Zaal (AR), Zegering Hadders (VVD) Algera (AR), De Ruiter (CH), Luca (KVP), Engelbertink (KVP), N. va3 den Heuvel (KVP), Posthumus (Arb. Haken (Comm.) en Van Dis (SGP). Voor bromiietsers een verkeersexamen Een lange iyst van vraagstukkenpas seerde de revue. Een van de aangeroer de onderwerpen was het bromfietsen- probleem. De heer Zégering Hadden (VVD) drong hierby aan op het afnemen van een verkeersexamen voor bromfiet- Morgen, wanneer wy het antwoord van minister Wemmers vermelden, heb ben wy wellicht gelegenheid op enkelf van de besproken kwesties dieper in te gaan. „Hoger loon, ongeacht de broodprijs" De bonden van bakkersgezellen heb ben nu onderhandelingen met de pa troons over hoger loon op niets zyn uit gelopen zich tot het College Rijksbemiddelaars gewend om bemidde ling te verkrUgen. Zoals men weet'wil len de werkgevers wel meer loon be talen, als de broodprijs maar hoger mag worden. De vakbonden willen de loon- kwestie daarvan echter niet afhankelijk maken De Ned. Christelyke bond van arbei- Iers in de voedings- en e,enotmiddelen- bedrijven heeft in verband met deze kwestie de vertrouwensmannen tegen Donderdagmiddag voor een vergadering Amsterdam bijeen geroepen. Advertentie) HOEST Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende (ABDUSIROOP

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2