Jlietutfe gtihsttjt (fourant Amerik. bommenwerper op verkenning door Russen neergeschoten Mossadeq Leeuwenhart door Perzen bejubeld Wist U ZATERDAG 24 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen, en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Twee en dertigste Jaargang No 9288 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEP Chef-Red.: H. W. J. ENSERINJC Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantsastlcft fs gfjfblfoen mgn bert in tegenspeel" SPIONNAGE? „detective-veihaallje". Incident bij Wladiwostock Moskou protesteert wegens grens- schending gEN VLIEGTUIG van de Amerikaanse vloot, met tien man aan boord, wordt vermist. Aldus werd te Washington bekend gemaakt. Er bestaan sterke aanwijzingen, dat het toestel door de Russen werd neergeschoten. De Sowjet Unie heeft bij Amerika geprotesteerd, wegens schending van de Siberische grens door een Amerikaans vliegtuig. In de protestnota werd te kennen gegeven, dat Russische jagers op het vliegtuig hebben geschoten. De Russische protestnota werd op 7 November aan de Amerikaanse zaak gelastigde te Moskou overhandigd. Als gevolg daarvan verzocht het State Department generaal Ridgway, in zijn functie van opperbevelhebber op Korea, een onderzoek in te stellen. De Amerikaanse marine heeft niet I heden, waaronder deze bijzondere on meegedeeld. waar het toestel precies verdwenen is. maar de publicatie volgde, in verband met vragen van de pers over het bovengenoemde Russische protest. Uit berichten van Reuter en Ass. Press blijkt, dat de Amerikaanse machine be schoten werd bij een schending Mandsjoerijs-Siberische grens, nabij Wladiwostok. Een tweemotorige bom menwerper. die weerverkenningen ver richtte. werd reeds sinds 6 November vermist. Alle omstandigheden wijzen er der halve op, dat in de Russische nota 7 November, waarvan thans melding wordt gemaakt, dezelfde machine wordt bedoeld. De Russen beweren nog. dat het vliegtuig opzettelijk de grens pas seerde, daarna onder vuur genomen werd en boven zee verdween. De Rus Gromyko legde er de nadruk op, dat het toestel een verkenningsvliegtuig was. Er wordt verband gelegd tussen het verdwenen vliegtuig en de decoratie van twee Russische vliegers, die buitenge wone diensten voor de Sowjet Unie heb ben verricht. Deze Russische vliegers ontvingen namelijk de ..orde van de Rode Banier". Het betreffende nieuws werd op de frontpagina's van alle Rus sische bladen afgedrukt. De omstandig- Zware mijnexplosie te Kopenhagen Vele doden en gewonden Vijftien personen werden gedood en minstens 34 ernstig gewond bij een zware explosie, die gisteravond in het Deense marine-arsenaal te Kopenhagen plaats vond. De hevige ontploffing, die zelfs tot in Zweden gehoord werd, werd veroor zaakt door een brand, die oversloeg naar een mijnendepót. Onmiddellijk heeft de Deense min. van Defensie een onderzoek gelast naar de oorzaak van de brand, ten gevolge waarvan de mijnen ontploften. Aan Reuter ontlenen wij nog, dat op 30 km afstand te Malmö, in Zweden dus, een aantal personen uit hun bed geslin gerd werd. Dertig brandweerwagens waren binnen een half uur op het ter rein van de ramp aanwezig. Omstreeks één uur in de nacht was men er in ge slaagd het vuur te blussen. Later werd nog gemeld, dat brandweerlieden zijn omgekomen vele slachtoffers zijn onder de matrozen, die assisteerden. Toen de brand uitbrak, lagen er 300 te bed in nabijgelegen ka zernegebouwen. Brandweerlieden en red dingsploegen waren bezig een aarden wal om de vuurhaard te werpen, toen een muur instortte en hen bedolf. Vijf personen, onder wie het hoofd van de brandweer, werden hierdoor gedood. Men zal bij het onderzoek ook rekening moeten houden met sabotage, aldus Reu ter. Truman trekt concessies voor Rusland in President Truman heeft opdracht ge geven, alle economische concessies in te trekken, die aan Rusland en Polen, op grond van handelsverdragen en basis va wederkerigheid, waren verleend. Ook dat gaat op z'n Amerikaans Enorme belastingdruk in de Ver. Staten Volgens de Amerikaanse Kamer Koophandel heeft de regering van Tru man het Amerikaanse volk tot dusverre 8 milliard dollars meer belasting laten betalen dan alle vorige regeringen zamen. Een derde van al het geld, dat oe Verenigde Staten in de loop van hun geschiedenis hebben uitgegeven, is blij kens mededeling van deze Kamer uitge geven door de regering van Truman. De Kamer van Koophandel becijfert, dat de schatkist van 1789 tot medio 1945 254,2 milliard dollars aan belastingen heeft ontvangen, vergeleken met 262,b milliard dollars onder de regering Truman. Voordat Truman president werd heeft de regering der Verenigde Staten 488,8 milliard dollars uitgegeven en nadien 281,8 milliard dollars. Brief deed er 10 jaar over Mevrouw D. H. Overbeeke-Muller uit Zoutelande ontving dezer dagen een brief uit Walla (Washington), die ruijn tien jaar nodig heeft gehad om de ge adresseerde te bereiken, ondanks het feit dat htf aangetekend en per lucht post was verzonden. De brief werd op 24 Januari 1941 ver zonden. maar de Britse autoriteiten na men het luchtpoststuk in beslag voor het Nederland bereikte. Lening Unilever Ltd mislukt Op de uitgifte van de 4 pet obligatie lening Lever Brothers and Unilever Ltd van 14 millioen pond sterling te Londen slechts voor 8M% ingetekend. Bij de opening van de handel te Londen had den de stukken 4V4 pet disagio. derscheidingen werden verleend, identiek met die, waarby aan Sowjet- vliegers onderscheidingen werden toe gekend, toen zy in het begin van dit jaar een toestel van de Amerikaanse vloot hadden neergeschoten. Maandag uitspraak Ambon- nese militairen De uitspraak In de zaak van de Ambon- nese militairen van het vroegere KNIL tegen de Staat betreffende hun ontslag uit de tydeiyke dienst van de Koninklyke Landmacht zal geschieden op 26 dezer 10 uur v.m. in het gebouw Laan Copes van Cattenburch 12, Den Haag, door het militair ambtenarengerecht. Over enkele weken in 2'/i dag naar Japan West-Europa, het Nabije Oosten, het Midden Oosten en Japan 2ullen ingang van 4 December a.s., zoals men weet, door een nieuwe luchtlijn met elkaar worden verbonden. Snelle Constellations van de K.L.M. zullen van deze datum af één maal per in 2?£ dag reisduur van het Amster- damese vliegveld Schiphol naar 15.700 km verwijderde Tokio vliegen en hierbij tussenlandingen maken in Frankfurt. Damascus, Bagdad, Kara chi, Bangkok en Manilla (technische landing). De Constellations, die iedere Dins dagavond uit Amsterdam vertrekken, komen op Vrijdagmorgen in de Japan se hoofdstad aan. Het vertrek uit Tokio heeft plaats op Z:ndag e aankomst op Schiphol op Dinsdagdag- middag, zodat de reis in Westwaartse richting slechts twee dagen duurt. De eerste Oost-Indiëvaarders die omstreeks 1600 naar Japan vo deden er2J£ jaar over. Fusie Engelse autofabrieken Morris en Austin De grootste twee Engelse automobiel- maatschappyen, de Morris en Austin, zullen een fusie aangaan. De 74-jarige lord Nuffield, oprichter van Morris, wordt president-commissaris der nic holdingcompany met 5 millioen pond sterling (ƒ53 millioen) kapitaal, direc teur Leonard Lord. De werld-voedlsel- en landbouworganisatie, die in Rome vergaderde, telde onder haar leden ook Nederland en onze afgevaardigde minister Mansholt ziet men hier in gesprek met de heer Louwes, directeur-generaal van de voedsel voorziening. Dennenbossen in ons land voor ramp bespaard Maar op de Veluwe gingen honderden ha verloren Thans is komen vast te staan dat de bestrijding van de larve van de dennen- bladwesp. die in het begin van de zomer vrijwel alle dennenbossen van ons land door haar optreden met ondergang be dreigde, door middel van bespuitingen met behulp van een vliegtuig van Prins Bernhard zodanig succes heeft opgele verd, dat meer dan 1100 ha bos behouden kon blijven. De meeste bedreigde boscomplexen be vonden zich in de Zuidoosthoek van dt Veluwe, waar enkele honderden ha den nenbos, waarvoor geen bespuitingen wer den aangevraagd, volkomen zyn kaalge vreten en tot ondergang gedoemd, zoals we al eerder meldden. Bij Ede, waa ha verloren ging, is men al begonnen met het vellen van de bomen. In het verleden heeft men steeds mach teloos gestaan tegenover deze plaag. Slechts uit de lucht kan men de larve be strijden. En met succes, kant 70 tot 95 procent van de dieren wordt door de be spuitingen vernietigd. Patiënt moet Stalin in de ogen zien I In Hongarije heeft het centrale co mité van de communistische partij er volgens Time over geklaagd, aldus de „Vkrt." dat niet in alle ziekenhuiska mers het portret van Stalin tot troost en sterking der zieken aanwezig is. Het centrale comitém laat hierom we ten: „Zielecontact (met Stalin) is bui- lengewoon belangrijk in ziekenhuizen. Vooral in de operatiekamer moet het portret van Stalin zodanig worden op gehangen. dat de patiënt op de opera tie-tafel Stalin recht in de ogen kijkt. De patiënt moet weten, dat Stalin altijd over hem waakt." Hoofdredactrice gearresteerd Mevrouw A. H. Führi—Mierop, noofd- redactrice van de Nieuwe Courant te Soerabaja (Nieuw Soerabajaas Handels blad heet die krant thans) is gisteren door de politie aangehouden in verband met een artikel „Ouwe koeien", van 27 October j.l., waarin zij reageerde op een rede van ir Soekarno. Een woordvoerder de procureur-generaal verklaarde, dat hij formeel niet op de hoogte was an het gebeurde. Vijf procent pandbrieven Rott. Scheepshypotheekbank De Rotterdamsche Scheepshypotheek bank te Rotterdam gaat over tot uitgifte 5 procent pandbrieven k pari met 4 procent uitloting per jaar. Sfuur sigaretten naar militaire tehuizen De bond van meisjesverenigingen op Geref. grondslag heeft een sigaretten- actie op touw gezet ten behoeve van d« inrichting van het Protestants militair tehuis in Den Bosch. Het is de bedoeling dat elk lid vóór 5 December een pakje sigaretten naar het centraal bureau van Pro Rege, Nieuwe Gracht 90, Utrecht, zendt. De pakjes zullen in de militaire tehuizen worden verkocht onder het mot to: „Samen, meisjes en jongens, richten wij het militaire tehuis in Den Bosch in". Geen kranten in Dublin Gisteren verschenen er in de Ierse hoofdstad geen kranten, als gevolg van een staking, waarbij duizend transport arbeiders betrokken waren. Alle drukke rijen in Dublin waren eveneens geslo ten. De staking der transportarbeiders heeft 5000 arbeiders by dagbladen en drukkerijen werkloos gemaakt. Amerika wil Frankrijk helpen Ass. Press voorspelt, dat Amerika met spoed 200 millioen dollar naar Frankrijk zal zenden om een financiële ramp te voorkomen. Dit bedrag zal onttrokken worden aan het buitenlandse hulppro gramma. Op het ogenblik vertoeft de Amerikaanse minister van Financiën, Snyder, te Parijs. Oliehymne of oliedrama Regering te Teheran erkent Faroek óók als de wettige Koning van de Soedan AAN PREMIER MOSSADEQ, die uit Caïro te Teheran is teruggekeerd, viel een uitbundige ontvangst ten deel. Langs de weg van het vlieg veld naar de stad hebben naar schatting 100.000 mensen de bereisde „Per zische Roel", die in Washington en Caïro veel gezien heeft, toegejuièht. Zelfs werd de Perzische oliehymne gezongen. De regering te Teheran heeft zich bereid verklaard Koning Faroek óók als de Koning van de Soedan te erkennen. De hier vermelde oliehymne, die ook door de radio weerklonk, geeft eer pisch beeld van de gevoelens van deel der Perzische bevolking, die va politieke kant der olie-affaire wel weinig zal begrijpen. Een der coupletten luidt: „de olie is genationaliseerd; Perzië is 't centrum van de mannen met de leeuwen. Vice-premier Hoessein Fatemi ver klaarde, dat het Perzische volk nooit de broederlijke gevoelens zal vergeten, die de Egyptenaren Mossadeq hebben be toond. Er heerst een juichtoon, dat het vriendschapspact van 1922 tussen beide landen is uitgebreid. Londen wijst protest al In dit verband wijzen wij nog op de situatie in Egypte. Meer en meer blykt immers, dat de politiek van Perzië Egypte wordt samengekoppeld. Ten ste-heeft de Britse ambassadeur te Caïro- nota aan de Egyptische regering overhandigd, waarin de beschuldigingen Over broodprijs nog niet beslist? Telegrafisch protest van Kamèr- lid v. d. Wetering In tegenstelling met vorige berichten ordt thans vernomen dat over de prijs an het volksbrood nog steeds geen ministeriële beslissing is gevallen. Voor over bekend was, zou de prijs van het olksbrood in de raad voor economische aangelegenheden uit de Ministerraad moeten worden behandeld. Het is dan ook velen onduidelijk hoe men gekomen kan zijn tot een ambtelijke uitspraak dat de prijs niet zal veranderen. Inmiddels heeft het Tweede Kamerlid Van.de Wetering (C.-H.) bij het minis terie van Landbouw telegrafisch tegen deze uitspraak geproteseerd. Volgens de heer Van de Wetering maakt de kwestie nog steeds onderwerp uit van overleg tussen Kamer en Regering. Dit Kamerlid heeft namelijk in Mei een interpellatie gehouden over het bakkersbeleid. Er werd toen besloten deze zaak naar de middenstandscommissie uit de Kamer te erwyzen voor overleg met de Regering. Ook de Kath Bakkersbond heeft tegen de ambtelyke uitspraak geprotesteerd. Vergiftiging van ganzen wordt onderzocht Naar de dood van duizenden wilde gan zen die in de Noord-Oostpolder vergif tigde tarwekorrels verorberden en onder veel lijden bezweken, wordt thans een onderzoek ingesteld. Men vraagt zich af hoe het mogelijk was dat zoveel en der mate zwaar vergiftigde tarwe werd uit gestrooid, wie het bevel daartoe heeft gegeven, wie het ten uitvoer heeft ge bracht en op welke manier dit is ge beurd. Met deze kwestie bemoeien zich de in ternationale vogelbescherming, de ja gersverenigingen en de Dierenbescher- betreffende hardhandig optreden der Britten in de Suez Kanaalzone worden tegengesproken. De Engelse troepen moesten optreden, omdat de Egyptische politie de betogers niet in toom had, Het is de Egyptische regering zelf, die agitatie en wanorde heeft toegelaten. Deze Engelse protestnota is een antwoord op zes Egyptische nota's, die in drie weken tijds aan Londen zyn aangeboden. Ten tweede is van belang, dat de Britten thans de evacuatie van Ismailia hebben voltooid. Het betreft 1250 gezinnen en, naar schatting, 8000 personen. De R.A.F. zal vandaag vanuit Line- harh via Nicosia (Cyprus) 2270 man per vliegtuig naar het Midden Oosten bren gen. Eisenhower wachtte op Prinses Margaret Géneraal'Elsenhower heeft gisteren circa twintig minuten aan de ingang het Atlantische hoofdkwartier bij Parys de „wacht" moeten betrekken. Wat het geval? Prinses Margaret zou hem bezoek brengen. Maar de chauffeur de koninklijke auto was de weg kwyt geraakt in Parijs en tengevolge hiervan arriveerde Eisenhowers hoge gast later, dan berekend was. Prinses Margaret ge bruikte overigens zeer genoegelijk de thee by de opperbevelhebber van het Atlantisch Pact, waaraan ook de echt genote van Eisenhower deelnam. Coventry naar Stalingrad De burgemeester van de Engelse stad Coventry heeft een uitnodiging aanvaard volgend jaar naar Stalingrad t« komen. o men weet werd Coventry byna ge heel door de Luftwaffe verwoest, terwijl Stalingrad een afschuwelyk beleg va troepen van generaal Von Paulus had te doorstaan. Red.) Adenauer, de West-Duitse Bonds kanselier, is even in Parijs ge- st, om met de Grote Drie de hand te leggen aan het vredesver drag met Duitsland. Het is met de besprekingen nogal vlot gegaan, hetgeen dit plaatje demonstreert, i.r. Acheson, Adenauer, Schu- i en Eden, breed-lachend v de fotograaf. De moord aan het Westeinde Weer levenslang geëist tegen Haagse tuinder (Van een onzer verslaggevers) Voor de tweede maal verscheen gister middag de 26-jarige tuindersknecht J. B. uit Den Haag voor het Haagse Gerechts hof, beschuldigd van moord op zyn echt genote, gepleegd op 8 Juli 1950 in een hofjeswoning aan het Westeinde. De pro cureur-generaal mr Zaayer, bleef by zyn conclusie, dat B. voor de gruweldaad, die hij gepleegd heeft, de volle verant woording moet dragen en levenslange ge vangenisstraf voor deze man op zyn plaats is. Zoals men weet hoorde B. zich in November 1950 door de Haagse recht bank tot levenslang veroordeelen. Tegen dit vonnis tekende hij appèl aan en in Februari van dit jaar werd de zaak uit voerig voor het Haagse Hof behandeld. Doch ter inwinning van een psychiatrisch rapport -werd door dit college de behan deling geschorst en gistermiddag her opend. De verdediger, mr A. Smink, be treurde het, dat in de dagvaarding alleen sprake is van „moord" en aan B. niet subsidiair doodslag ten laste is gelegd. Moord achtte hij nl niet bewezen en op juridische gronden vroeg hy het Hof appelant vry te spreken en te ontslaan rechtsvervolging. Uitspraak 7 Dec. (Advertentie) Koekoeksklokken FA JAN M. PIERROT Maarsmansteeg 21 Telefoon 20778 Commissie adviseert: Geen verplichting tot winstdeling Een wettelyke verplichting tot winst- deling wordt afgewezen in een tussen tijds rapport dat de commissie Bezitsprei- ding heeft ingediend by de minister van Sociale Zaken. Het rapport geeft als de^ mening van de commissie te kennen dat invoering van winstdeling zoveel mogelyk aan het bedrijfsleven moet worden overgelaten. In Wageningen is de eerste steen gelegd voor de nieuwe gebouwen van het Instituut van Tuinbouwgewassen. Mislukte speculatie te Parijs Wisjinsky verwerpt de Westerse ontwapeningsplannen Volgens de Rus is et geen sprake van een verzoening der standpunten WISJINSKY heeft het Westerse ontwapeningsplan verworpen. Hij ver klaarde, dat het niet voorziet in „werkelijke ontwapening". Aldus de Russische minister van Buit. Zaken, die vanmorgen in de „politieke com missie" der Ver. Naties te Parijs het woord voerde. Dit is dus het Sowjet- antwoord op het door Engeland, Frankrijk en Amerika ingediende voor stel van negen punten. Men had te Parijs gespeculeerd op een verzoening der standpunten. Dat de definitieve aanslagregeling in d< inkomstenbelasting over 1948 en 1949 er In de vermogensbelasting over 1949 er 1950 op 1 October j.l. voor driekwart ge reed was en tegen 1 Februari vrijwel zal zyn beëindigd. DAT dr Z. Y. v. d. Meer en L. J. Pol man van het min. van Wederopbouw, en ir L. T. v. d. Wal en ir D. Mathlener van de prov. waterstaat gisteren in Al- blasserdam werden gehuldigd voor hel werk door hen verricht voor de weder opbouw van de dorpskern. DAT R. W. Branderhorst, die 25 j. lang als inspecteur voor de Bond voor daadw. dierenbescherming heeft gewerkt, de bronzen eremedaille van A'dam heeft ontvangen. DAT de laatste zitting van de confe- ntie over het Duitse vluchtelingenpro bleem in Oosterbeek werd bygewoond door mr F. T. Dijckmeester, die verslag zal uitbrengen aan de Koningin. DAT het mil. oefenterrein Plein 13 te Bergen op Zoom voor ruim 192 mille de gemeente is verkocht, doch bui de stad enkele terreinen voor oefen- ein gereed worden gemaakt. DAT de eerste ouderdag op de onder- officiersschool te Wezep gisteren dooi 800 personen is bygewoond. DAT A. J. de Groot, die 34 j. lang dir. van de gem. muziekschool in Bergen op Zoom is geweest, benoemd zal worden tot stadsbeiaardier. DAT Schiedam een lening van 2 mlr tegen 4 pet, zonder attracties, heeft uit geschreven (stukken van 1000, f 500 er ioc\ DAT het Volkshogeschoohverk nu ook in Zeeland is begonnen, en wel in het jeugdeentrum Nieuw Walcheren, Domburg. DAT de 27-j. Jan Elize Hammeteman te Ouddorp sinds Zondag wordt vermist, en men een ongeluk vreest. DAT het Tweede-Kamerlid Verkerk (A.R.) aan minister Lieftinck heeft ver zocht het natlonaliteitsbewys samen te voegen met het kentekenbewijs omdat nog steeds belangrijke aantallen auto's motorfietsen frauduleus worden In gevoerd, DAT over de dood van enige duizen den wilde ganzen in de N.-O. polder thans aan de ministers Wemmers en Rutten schriftelyke vragen zyn gesteld door het Tweede-Kamerlid v. d. Goes Nateri (Arb.). DAT mr P. H. Valentgoed, mr Vonk (regering), ir M. H. de Jong. H. A. Hoed (werkgevers) en H. J. Kan- ne, mr W. Brak (werknemers) van 4 Dec. af namens ons land de verg. van de comm. voor binnenl. transport zullen bijwonen. DAT de liberale Ned. Vakcentrale (ruim 20.000 leden) in een brief aan d< ministeiTaad n.a.v. het nieuwe loon- rondje protesteert tegen de „nivellering" van de Inkomens. DAT de financieringsregelingen voor woningen, kleine bedrijfspanden, boer derijen en kernfinanciering binnenkort in de Staatscourant zullen verschynen. DAT de afwikkeling van de huisraad- schade volgend jaar op het ministerie van Financiën grotendeels gereed zal komen en op 1 November 400 000 van de 666 000 gevallen definitief waren vastgesteld. DAT binnenkort wetsontwerpen in zake de belastingrechtspraak en een techni sche herziening van de omzetbelasting worden ingediend, tèrwfyl een nieuwe wet op de omzetbelasting in voorberei ding is. DAT de laatste twee jaar by de staats loterij resp. f «8.000 en f86.000 aan prij zen (0.8 pet van het totaal) niet werd af gehaald. resolutie, welke aan de Assemblée voorgelegd. De Rus zag in de Westerse voorstellen geenszins een stap vooruit, vergeleken bij de oorspronkelijke klaring: ook kwam deze resolutie de Russische opvatting niet naderby. Wisjinsky wilde dan echter wel „zon der ergernis en drukte" proberen, de Westerse voorstellen opnieuw onder de loupe nemen, omdat hij zo uitsluitend geleid werd door het verlangen naar waarheid en vrede! De Rus achtte de politieke stromingen in de landen, welke de voorstellen hebben ingediend, met name Amerika, gevaarlyk. Weer een record van de K.L.M. Welk een enorme vlucht de burger luchtvaart heeft genomen, blijkt wel uit het feit. dat op 20 November j J. 's werelds oudste luchtvaartmaatschappij, de KLM. de milliardste passagier/km binnen het jaar verkocht. Het is voor de eerste maal dat dit cijfer in een dergeUjke korte periode werd bereikt. Vertrouwen mende jaren „bloed en tranen" zouden kosten. Een zeldzaam openhartig woord voor een staatsman. Maar een woord, dat volkomen op zyn plaats was. Men wist, waar men aan toe was; men kon het ge vaar onder ogen zien; men wist wat er geëist werd; men was klaar voor de Hoe is het nü, in ons land? We lezen onze kranten en we huiveren voor wat dreigt Maar wat dreigt er eigenlijk? Welke concrete situaties kun nen zich voordoen? Hierover leest men zelden iets. Er dreigt oorlog tussen Amerika en Rusland. Maar is men ervan overtuigd, dat er oorlog dreigt tussen Nederland en Rusland? Niet omdat we nu eenmaal in het schuitje zitten, maar omdat Rusland er op uit is, geheel Europa, geheel de wereld te overweldigen? Hoe vaak leest men niet van „eventuele aanvallers" van „zekere machten", enz. Laten we gerust man en paard noe men. Het heeft geen zin meer, schuile vinkje te spelen. Daarom moeten wij klaar staan. Niet zoals in 1940, toen ieder dacht, dat het óns land wel voorby» zou gaan. Nu moeten wij paraat zijn. Niet alleen als leger, óók ais volk. Niet alleen mili tair, óók moreeL vijand zal gebruiken. We moeten ver trouwd 'gemaakt worden met de feite- lykheden van vyfde colonne, geruchten, propaganda door pamfletten, radio, e.d., van intimidatie en al het andere dat de burger bedreigt. We moeten weten, wat ons te doen staat bij luchtaanvallen, bij luchtlandin gen. Ons volk moet een duidelijk beeld krijgen van wat een oorlog kan brengen. Want gevaren, die tevoren goed worden onderkend, kunnen het rustigst worden weerstaan. Gewaakt dient echter, dat geen oor- logs-psychose wordt gewekt. Geleidelyk en op de juiste wijze dient dit alles naar voren te worden gebracht. Nuchter en kalm moet ons volk onder ogen kun nen zien, welke gevaren dreigen, om des te beter te kunnen begrijpen en te kun nen weerstaan. Geen geheimzinnigheid geen „ln slaap sussen", maar klare en duidelijke taaL „Bloed en tranen" maar dan ook de beste kans op overwinning, ja zelfs op voorkoming van de oorlog. Want hoe groter de paraatheid .militair èn gees- telyk hoe minder de vijand verleid wordt, de aanval in te zitten. den uitgebannen. Dit kan bereikt wor den door de gevaren rustig onder de ogen te zien, maar ook door het schep pen van een sfeer van vertrouwen. Ver trouwen in leiding, in medemens, in zichzelf, in de beschikbare middelen. Dit vertrouwen is een zeer belangrijke factor. Wanneer iemand het vertrouwen kwyt is, staat hij alleen en naakt tegen over alle gevaren die hem bedreigen. Vertrouwen is de innerlijke band aan anderen, waardoor het individu zich ge steund weet in de door hem te vullen taak. Het vertrouwen in de leiding van land en leger is in oorlogstijd van het hoog ste belang. Niets doet eerder het moreel ineenstorten dan een gebrek aan ver trouwen, dat spoedig omslaat ln een wantrouwen, met als gevolg de drang, het gewantrouwde object uit de weg te Hier ligt voor de regering een enorme taak met hoogste prioriteit: zorg te dra gen, dat het volk vertrouwen in haar heeft. Een der middelen daartoe is open hartigheid, wat betreft de dreigende ge varen. Het woord van Churchill, dat „bloed en tranen" te wachten stonden, wekte geen angst, maar vertrouwen. Men wist, dat hy het beste vóór had met het volk. "TEN krachtig, positief bewind Is zeker J-i in staat, vertrouwen te winnen. Geen gedraai, maar een „ja" dat „ja" en een „neen" dat „neen" biyft. Harde maat regelen zullen worden geaccepteerd, wanneer het vertrouwen aanwezig is, waartoe een goede voorlichting absoluut onontbeeriyk is. Maar er moet ook vertrouwen zyn in de medemens. Wy moeten van elkander weten, dat vy allen bereid zijn het doel te bereiken. Duidelijke uitspraken van vakverenigingen, van politieke partijen, van welke groeperingen ook, kunnen dienstig zyn. Het vertrouwen moet zich ook richten op onze internationale partners, maar omgekeerd moeten wy. moet onze re gering, zorgen, dat deze partners hun vertrouwen in ons niet verliezen: dat zy ons kennen als een volk. dat zich inspant op militair, op economisch en ideologisch gebied. De regering moet ook het volk kunnen vertrouwen. Zij moet er zeker van zyn, dat niet op kritieke momenten eta kingen zullen uitbreken zy moet er zeker van zyn. dat de ambtenaren ten volle hun plicht zullen doen, dat de soldaat de be reidheid heeft, zyn leven te geven. Vertrouwen moet van twee kanten komen, maar wanneer dat vertrouwen er is. dan ls ook een onlosmakelijke band gelegd, die niet dan stimulerend kan werken. Het Is 125 jaar geleden dat in Warga (Friesland) de eerste Nederlandse schaatsenfabriek werd gesticht door de heer Keimpke Klaas Hoekstra. WEERBERICHT Later minder zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met nu er. dan regen, maar in de Noordwestelyke helft van het land later ook enkele opkla ringen. Aanvankeiyk prach tige en nu en dan harde Zuid- westelyke wind en zacht voor i het jaar. Later tot matig af nemende wind tussen Zuid en West ea minder zacht. (Opgemaakt te 10 uur). de tyd By zyn Intocht In Rotterdam was Sint Nicolaas gisteren vergezeld van twee zwarte Pieten, die elk op een ka meel reden. Onder luide toejuichingen ging de Sint me: zyn gezelschap het stidhuls binnen, waar aan burgemeester Oud de eerste presentjes werden uitge-1 14.30. Maandag: zon 8.1716.37; 4 59—14 44. 29 Nov. NJH, ZON EN MAAN Zondag: zon 8.15—16.38; maan 3 3>-

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1