Chr. vakbeweging heeft een veelomvattende taak ïongens van K. en G. krijgen les van een vakman Geestelijke vorming en oriëntering in conferentiecentrum Oud-Poelgeest Leidse amateur-tuinders ont vingen prijzen H. G. van LUIJKEN Toneelaroeu „Professorenwijk" maakte goed gebruik van de Schouwburg Rijkspolitie Noordwijkerhout „slaags" met onderofficieren Hygiëne in levensmiddelen-bedrijven laat nog veel te wensen over NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 Op, Leidse giaiicus Lagas kreeg het gouden insigne \P UITNODIGING van de afdeling: Leiden van de Ned. Chr. Grafische Bond sprak gisteravond in het gebouw voor Chr. sociale belangen de bondsvoorzitter, de heer J. A. Conjong, over het onderwerp „Groeiende verantwoordelijkheid." Tijdens de vergadering, die onder leiding stond van de heer Radius, werd aa heer Lagas het gouden insigne van het Chr. Nationaal Vakverbond uitgereikt 25 jaren lidmaatschap. De heer Conjong bood namens het bondsbestuur zijn har telijke gelukwensen aan de heer Lagas aan. ons kunnen zien, dat wij lid zijn var Chr. vakbeweging, dat wij het Woord Christus willen volgen. Wij zijn tot getuigenis geroepen. Op deze inleiding volgde een leerzame bespreking. En ten slotte kreeg de heer Lagas het genoemde insigne. Geref. Gemeente be roept ds Dorrestein De bondsvoorzitter wees er in het be gin van zijn rede op, dat wij in eer broken wereld leven en dat wij gedragen moeten worden door het geloof, dat Je zus Christus voor ons is gestorven en de Overwinnaar is. Voorts werden enkele flitsen van het organisatiewerk gegeven. Hij deelde mee, dat de bond het aantal van vijfduizend leden is gepasseerd. De leden hebben een taak. temeer omdat deze tijd in nood is. Wij zijn niet de wereld, maar staan in de wereld; daarom mag het gebeuren niet aan voorbijgaan. Er is zo langzamerhand angstwekkende situatie in ons volksleven ontstaan. Sprvwees op het Marshallplan, dat binnen afzienbare tijd afloopt en welks einde tot gevolg heeft, dat wij dan op eigen benen moeten gaan staan. Onze betalingsbalans is geheel ontwricht. Wij moeten een massa invoeren om te kun nen leven en de industrie gaande te hou den. Er is echter een dekkingspercentage van 99 procent bereikt. In het buiten land hebben wij geld moeten lenen. Uit Amerika ontving ons land 4 milliard gul den, waarvan twee-derden geschonken werden en één-derde terugbetaald moet worden. Spr. merkte vervolgens op, dat de Chr. vakbeweging eveneens verantwoordelijk heid draagt, en een grote, omdat zij in vloed moet uitoefenen op het economi sche leven. Wij moeten streven naar een rechtvaardige verdeling. De taak van de vakbeweging is veelomvattend geworden. En alle krachten moeten worden inge spannen om die ontwikkeling bij te hou den. Daarom is het nodig, dat de leden meelevende leden zijn. Men moet Nederland leeit mee met Italië „Zou het niet mogelijk zijn, dat alle couranten lezende gezinnen f 1 gaven aan de redactie van hun lijf blad, om de nood van het zwaar be proefde deel van de Italiaanse bevol king te helpen lengen?" zo schreef ons de heer B- A. Kesseboom, Pioen hof 10 te Leden. En hij voegde de daad bij het (geschreven) woord en deed een bankbiljetje in de envelop. Er is veel voor het voorstel te zeggen. Wij brengen zijn verzoek dan ook gaarne over. De gulden is reeds verzonden aan de Italiaanse legatie in Den Haag. Verduisterde boekhouder j 40.000 Weer lVz jaar geëist voor Haagse rechtbank Reeds enkele malen stond de bloem bollenreiziger-boekhouder W. H. G. Z. uit Noordwijk voor de Haagse rechtbank terecht wegens verduistering van f40.000 ten nadele van zijn patroons. Steeds werd de zaak aangehouden. Thans stond ver dachte weer terecht. Hoewel een vol macht om geld van de bank te halen was ingetrokken, had hij dit toch ge daan. Z. ontkende, dat de verduistering zo groot was; vele uitgaven zou hij heb ben gedaan voor de firma. Dit waren „zwarte" aankopen, die niet geboekt werden. De patroons ontkenden, dat hun privé-uitgaven zo groot waren; maar een andere getuige (een voormalige com pagnon) bevestigde de lezing van ver dachte. De officier volhardde bij zijn eis van 1% jaar met aftrek. De verdediger, mr Eriks, was van mening, dat een groot gedeelte van het tekort alleen boekhoudkundig een tekort was. Wel erkende verd. f 15.000 in een speelhol te hebben vergokt. Pleiter ver zocht vrijspraak en onmiddellijke invrij heidstelling, wat werd afgewezen. Uitspraak 6 December. Leiden Zuid-West B. en W. stellen de Leidse raad voor. (opnieuw) te bepalen, dat een herzie ning van het uitbreidingsplan Zuid-West wordt voorbereid. Naar wij vernemen, is in de gister avond gehouden vergadering van mans lidmaten van de Geref. Gemeente in d« vacature van ds L. Rijksen tot predikant gekozen en door de kerkeraad beroepen ds T. Dorrestein van Opheusden. Ds Dorrestein aanvaardde het pasto rale ambt op 29 Augustus 1940 te Op heusden, welke Gemeente hij dus nu elf jaar dient. De predikant is 57 jaar oud. Sigarenwinkeliers vergaderden De sigarenwinkeliers uit Lelden en omgeving hielden een gecombineerde vergadering in De Turk. Druk werd ge sproken over het besluit van het siga- renkartel, over de verbetering van de winstmarge en over de weigering van de extra-korting bij orders, geplaatst bij de fabrikant. Besloten werd de motie betreffende de twee procent extra-kor ting op alle rechtstreekse leveringen, die door de hoofdbesturen aan de orga nisaties werd voorgelegd, door de leden te laten bekrachtigen en het hoofdbe stuur te machtigen alle ten dienste staande middelen te gebruiken om dit accept ongedaan te maken. Agenda voor Leiden Vrijdag „Staalwijk" half 35 en 711 bazar kerkbouwfonds (Maranathakerk-Vredes- kerk). Rapenburg 61, 8 uur: J. M. A. Janssen, Egyptoloog, over het graf van Toetanch- (K. i O.) Comedie Schouwburg, brengt „Leocadia" voor K. Levendaal 103, 7.45 uur: Chr.-Hist. Unie, afdeling Leiden, candidaten Twee de Kamer; televisie. Stadsgehoorzaal, 8 uur: „De stem des volks", Bachcantaten en „De schipbreuk" van Joh. Wagenaar. Turk, 8 uur: smalfilmliga, o.m. de be kroonde kleurenfilm .Burlesque". Rehoboth, 8 uur, Staatk. Geref. Partij, ds H. Visser over „Zegen en vloek". Pieterskerkhof 4a. 2—5 en 7—9.30 uur: tentoonstelling handgeknoopt smyrnawerk van oud-leerlingen b.Lo.-scholen. Zaterdag Stadhuistoren, 11-12 uur: R. Heering bespeelt het carillon. Pieterskerkhof, 2 uur: aankomst Sint Nicolaas (daarna Stadsgehoorzaal). Valk, 3 uur: Chr. onderwijzers, J. E. Kok uit Noordwijk, „Wat stempelt ons tot Chr. onderwijzer?" Volkshuis, 4 uur: geluidsfilm „Louis Pasteur". Pieterskerkhof 4a. 9—12, 2—5 en 7—9.30 uur: tentoonstelling handgeknoopt smyr nawerk van oud-leerlingen b-Lo.-scholen. Maandag Stadhuis, 2 uur, gemeenteraad. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond 3-Octoberviering voor deelnemers aan optocht 1951, gezelschap Roland Wagter. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal 10—4 uur -De <tm 9 December). Prentenkabinet: tekeningen van Lu ciano Guarnieri (2—5 uur, Lm. 1 Dec.) GEZINSVERBRUIK NIET GESTEGEN Uit de prijsindexcijfers is gebleken, dat het gezinsverbruik van 15 September tot 15 October niet is gestegen. Het to taalcijfer bleef sinds 15 Juni J.1, onver anderd op 121 (basis 1949 100). Op 15 Juni 1950 bedroeg het 108 en op 15 Maart JL 117. Studenten zongen en speelden in de Zuiderkerk Nog maar kort voor de vacantie in het universitaire leven lieten het Leids Stu- dentenzangkoor en het Studentenkamer orkest „Collegium Musicum" zich onder leiding van Henk Berghout in de Pieters kerk horen. Thans, nauwelijks vijf m den later, trad men opnieuw voor voetlicht", ditmaal in de Zuiderkerk. Enerzijds is voor een amateurs-era ble deze tijd van voorbereiding kort, welk euvel enkele vertolkingen de teke- droegen. Anderzijds echter moet wor den vastgesteld, dat desondanks een op merkelijke vooruitgang viel te consta- Reeds de suite van Telemano, waarmee het programma werd geopend, gaf van verheugende groei blijk. Ondanks slippertjes van de cellisten, was de klank meermalen verrassend en met name het voor de beide fluiten in de Gavotte, mooi geblazen, maakte een uitste kende beurt. Deze goede indrukken werden voort gezet in de Jenaer Symphonie, al dan niet Beethoven. Zo ja (vele historici zwijgen het bestaan van dit opus), heeft Beethoven het voor 1800 gecompo neerd. Een vergelijking met de „negen" kan dit werk niet doorstaan. Daarvoor is het niet beduidend genoeg, hoewel meer passages de vraag „ja of neen" ten gunste van Beethoven doen beslissen Een bevredigende vertolking, waarbij compliment voor de strijkers en in bijzonder voor de eerste violist in Menuetto. waren nog meer interessante kennis makingen, zoals „Die Gunst des Augen- blicks" van Zeiter voor koor, soli ei kest, waarin de „Solisten" naar vermogen bijdroegen tot een verdienstelijk welsla- ;n van het geheel. Een wat hoge greep was „O magnum mysterium'" van T. L. da Vittoria, orgine Spanjaard, doch behorend U. Romeinse school en vertegenwoordiger de a capella-stijl. Dit werk stelt e eisen, die bevredigend werden ver- De uitvoering van gisteravond liet dit al merken Het Leidse tamboers- en pijperscorps „Kunst en Genoegen" van de Hervormde wijkgemeente „Levendaal" gaf gister avond in de grote zaal van de Burcht een uitvoering voor de ouders en de donateurs. De heer J. van Leeuwen opende. Eersi heette hij de ouders en. de donateurs hartelijk welkom en toen nog: de heren Stenz en Van de Pompe van K. en O., de heer Wakka van De Post, de heer Van der Tuin van Werkmans Wilskracht, de heren Gijsman, Van Bem- mel en De Koning van het wijkbestuur van Levendaal en de vertegenwoordiger van de vereniging Koninginnedag. In zijn openingswoord zei de heer Van Leeuwen, dat het zo langzamerhand tra ditie begint te worden, dat K. en G. elk jaar een grote uitvoering geeft. Dit is om te laten zien en te laten horen hoe er is geoefend en wat er is bereikt. Spr. herinnerde aan de reorganisatie van deze tak van het Levendaal-jeugdwerk en aan het optreden in de Drie October- optocht. Belangrijk was de mededeling, dat K. en G. in staat werd gesteld om de jongens lessen te laten geven door een vakinan, een vaste kracht van de Kon. Marine-kapel- Het devies moet zijn en blijven: Wat we brengen, moet goed zijn. De steun van de donateurs kan niet worden gemist. Het corps kwam keurig voor de dag. Het podium was een lust voor het oog. Ook muzikaal is K. en G naar onze me ning vooruitgegaan, al moet er hier en daar nog wel worden geschaafd. Maar daar zal de genoemde vakman ongetwij feld voor zorgen. Zwakke inzetten zoals die bij de vorige uitvoering vielen op te merken, kwamen ditmaal niet voor. Er werd fors en met gevoel gespeeld- Jam mer dat bij het prachtige koraal van Bach de piano moest uitvallen. Het stuk kwam nu niet tot zijn recht. Toch kranig van de uitvoerenden dat zij alleen wilden doorzetten! Het klonk in ieder geval zui ver. De tamboursafdeling hoefde voor de pjjpersafdeling. ook wat de kwaliteit betreft niet onder te doen. Het publiek beloonde beide dan ook met een hartelijk applaus. Opvallend was ook, dat gister- Mackeleabergh. avond niet een uitvoering werd gegeven, die tot in de puntjes officieel was. De heer Van Leeuwen gooide tussen de verschillende nummers wel eens een grap. Dat ging er in; het bevorderde de sfeer van dit onder-elkaar-zijn. Na de pauz» werd door de toneelgroep van Ons Eiland het blijspel Papa strijkt de vlag opgevoerd. Ook was er nog ballet, uitgevoerd door mej. A- de Visser en de heer P. Wetselaar. K. en G. heeft weer voor een goede avond gezorgd. Kwart eeuw bij de N.Z.H. De heer A. Wijtkamp, die 25 jaar con ducteur bij de N.Z.H.V.M. is, werd in zijn woning, Bakhuis Rozeboomstraat 27. gehuldigd door de heren C. Heeten, chef van het vervoer, D. van de Vijver, hoofdinspeoteur, en Th. Thomas, wnd. chef van het vervoer. De heer Heeten bood de jubilaris een enveloppe met in houd en een oorkonde aan. Namens de maatschappij voor nijverheid en handel de zilveren medaille met oorkonde. Het personeel van de werkplaats te Rijns burg. waar de heer Wijtkamp enige tijd schilder was, stuurde een fruitmand. Voor mevr. Wijtkamp waren er bloe- Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Lambertus H z v L Leenheers A W Swanenburg; Maaike d v C Klink H C Botermans; Corenlia J d v J Zijderveld en J Onderwater; Willem A M P van Es en J M Outshoorn; Hester v P lepelaar en H van Tongeren. Ondertrouwd: P de Graaf en A Straat hof; H C van Helmond en C H Ruigrok; C Springer en J Schouten; W A v d Voorn en A P Swagers; J M v d Mey en A D Martijn; J A van Geel en W J v d Kwaak; C J H Parels en J I Th Dusoswa; G Brugman en M Ramp; A Zierikzee en J Uiterdijk; J J Smit en A M L W C van vuld. Jammer, dat de tekst niet stond af gedrukt. Tot slot „La Fuite en Egypte" van Berlioz. Inzonderheid dit laatste pro gramma onderdeel belicht de verdiensten van de dirigent Henk Berghout, die met artistiek begrip zijn culturele taak ver staat. Obk dit beminnelijke pastorale werkje, onderdeel van een Bijbelse can tate. was een prettige kennismaking en tevens een bewijs van Berghouts muzikale speurzin. Hierin liet het koor zich van zijn beste zijde kennen. De Franse tekst genoot een gevoelige uitbeelding, terwijl de sopraan-solo Innemend werd gezongen door Ank Reinders, zij het ,dat de hoogte haar niet gemakkelijk afging en de stern- plaatsing in het algemeen voor verbete ring vatbaar is. Een compliment voor het muzikaal geheugen! Het orkest volgde in dit werkje bepaald verrassend voor een niet beroeps ensemble. Een waardevolle avond, waarvan helaas ?n te gering aantal bezoekers heeft ge noten. Henri Welbooren. Onder gietton van 2000 kilo gekomen Gistermiddag omstreeks half 2 is op de gieterij van de kettingfabriek aan het Utrechtse Jaagpad een ernstig on geluk gebeurd. Drie mannen vervoerden daar op een lorrie een 2 ton wegende gietton. Toen de lorrie plotseling slipte kwam de 52-jarige J. de la Rie uit de Irenestraat onder de ton terecht. Hij werd met zware inwendige kneuzingen door de E.H-D. naar het Acad. Zieken huis overgebracht. Zijn toestand is zor gelijk. Weinig groei in de Ver. tot IJsbestrijding De vereniging tot ijsbestrijding heeft gisteren in Het Gulden Vlies vergaderd. De heer W. H. van Oordt werd tot voor zitter gekozen en de heer N. Parlevliet Jr als bestuurslid herkozen. Het jaar verslag van de secretaris gewaagde van een te langzame groei van het ledental. Het is onbegrijpelijk, zo werd opge merkt, dat velen profiteerden van het werk van de vereniging (het breken van ijs) zonder daaraan bij te dragen. Le minimum contributie bedraagt f 5- De financiële toestand van de vereni ging is gezond. Goed verzorgd en bezocht Zangersavond te Sassenheim Alles bijeen genomen, stond de zangersavond van gisteren in de Gerefor meerde kerk van Sassenheim zeer duidelijk op een hoger peil dan die te Oude Wetering, de vorige maand. Het was verheugend, tot deze conclusie te kunnen komen. Men kan slechts hopen, dat de opgaande lijn zich ook verder zal handhaven. Voor het actieve bestuur van de „Ring Leiden en Omstreken" zal dit een reden tot grote voldoening zijn. De vooruitgang betreft allereerst het programma, al ontbrak nog de eenheid. De negen medewerkende koren waren onderling nogal verschillend in prestatie. De zwakkere hadden (dat is nu juist het grote voordeel van deze avonden) volop de gelegenheid, op een aangename wyze hun lacunes en fouten aan de wei komen. En met de dirigenten wal evenzeer het gevaL Zo'n vergelijking kan ae zelfkennis bevorderen. „Halleluja" (Leiden) gaf onder lei ding van Tilly Stenz-Leening van een waarlijk voorbeeldige zang te genieten. Dit is een koor, dat niet alleen tecn- nisch heel wat presteert (hoe soepel en gemakkelijk werden ook de meest be weeglijke lijnen getrokken!), maar bovendien een eenheid van klank pro duceert, waarop vele koren jaloers kun- Het essentiële van het Evangelie bereikt ons alleen door de Kerk rt HET KASTEEL OUD-POELGEEST weri gisteren de derde studentenconle- rentle voor geestelijke vorming en oriëntering gehouden. De conferentie, geor ganiseerd en geleid door de Hervormde studentenpredikant, dr K. E. H. Oppen- helmer, had als thema: Het leven van de Gemeente. Gesproken werd door ds J. M. de Jong uit Amsterdam en door dr W. Aalders van Den Haag. politiek terrein de taak om vanuit ons kerkelijk beginsel het standpunt van de bepaalde politieke partij, waartoe we be horen, om te buigen naar de boodschap van het Evangelie. Dr Aalders sprak over het geestelijke leven van de Gemeente. Als we de Kerk van Christus binnentreden, zien we pas iets als we eerst over die Kerk hebben leren denken. We moeten onze detail- critiek over boord werpen. De Kerk spreekt ons pas aan, als we „groot" kunnen Ds De Jong sprak over de Gemeente in het leven van de wereld van nu. Ir. deze eeuw, die men wel de eeuw var de Kerk heeft genoemd, is de belang stelling voor de Kerk na de eerste we reldoorlog maar vooral na de tweede het algemeen toegenomen. Aan de kant staat wel het onloochenbare feit, dat de massale confessionele kerke lijkheid in verval geraakt, maar aan de andere kant zijn er toch ook enkelingen kleine kringen, die elkaar vinden en herkennen als Gemeente van Jezus Chris tus. Ook heeft de activiteit, die de Kerk de laatste tijd op verschillende terreinen heeft ontplooid, in brede kring belang stelling gewekt. Het is volgens mij, aldus spr., vanzelfsprekend, dat het essentiele het Evangelie ons alleen bereikt door bemiddeling, dat is door de Kerk. Het eneens een vanzelfsprekend feit, dat levenspractijk en geloof onlosmakelijk elkaar verbonden zijn, vooral op het ïin van Gemeente en Kerk. God heeft een woord voor de wereld ei velden zijn wit om te oogsten. Daarom moeten wij als intellectuelen met de Kerk meewerken, en er op toeziende, dat haar werkwijze niet veroudert. In de eerste plaats hebben we tot taak ïze geloofsinhoud door te denken er te verhelderen. We moeten weten wat w< geloven en daarvoor moet worden ge werkt. Vervolgens hebben we op ethisch terrein de taak van samenwerking. Wat door de theoloog in grote lijnen is gegeven, moet nader uitgewerkt en corrlgeerd worden. Als dat gebeurt, lopen we geen gevaar dat de Kerk een domi- neeskerk wordt, maar dan wordt z voor alle rangen en standen va maatschappij. Ten slotte hebben w< „Door eendracht verbonden" vergaderde De Leidse tuiniers- en bloemistenver eniging „Door eendracht verbonden" be loonde gisteravond in café Aniba aa Herenstraat het ploeteren van haar leden met een grootscheepse prijsuitreiking. Begonnen werd met de bekendmaking van de uitslag van de tuinwedstrijd. Hierbij behaalde de heer H. Wagemans de eerste prijs (wisselbeker) en de heer Th. G. Buis de tweede (plaquette). De erevoorzitter, tevens jury-lid, de heer Joh. Jonker, reikte de prijzen uit. Mede juryleden waren de heren H. de Pree er A. Lagendijk, terwijl de heer Veldhuy- zen als plaatsvervanger optrad tijdens de ziekte van de heer Jonker. In de wedstrijd kweken voor particu lieren zonder glas had de heer Th. Buis een eerste prijs (plaquette). De tweede werd niet toegekend en de derde werd gewonnen door de heer M. J. Ver hagen. Voor particulieren met glas viel de eerste prijs toe aan de heer W. Bazar in Staalwijk Vijf Hervormde predikanten warer gistermiddag te vinden in het wijkge- bouw Staalwijk. Niet om er gewichtige vraagstukken te bespreken, maar or bezoekers van de bazar te activeren tot het openen hunner beurzen. Zij hadden al het goede voorbeeld gegeven en niet zonder succes afscheid genomen het rad van avontuur dat driftig één stuk door stond te draaien. Die bazar in Staalwijk is bestemd i de bouw van de Maranathakerk en minder concreet van de Vredeskerk. Ds Kloek zei het in zijn openingswoord, dat Staalwijk het Morskwartier de hel pende hand wil bieden. Kerkbouw daar er nodig. De uitbreidingen van onze stad zijn van dien aard dat uitstel niet verantwoord meer is. De goederen voor deze actie waren het overschot van de grote bazar, die enige tijd geleden in alle zalen van de Stadsgehoorzaal voor de Hervormde kerkbouw is gehouden. Mis schien beleven wij het nog. dat in de Professorenwijk de Vredeskerk wordt gebouwd. Maar aller aandacht is nu ge concentreerd op het Morskwartier, al dus de predikant, die in het bijzonder had welkom geheten ds D. J. Vossers de centrale kerkeraad, ds H. J. var Achterberg van het Morskwartier en d( vertegenwoordigers van de Gemeente commissie. Groot zyn de zorgen van d< kerkvoogdij. Het is zaak, dat wij haar zorgen zo veel mogelijk verlichten. De bazar wordt in de grote zaal ge houden. Hij is niet groot, maar wel heel gezellig, zodat de Staalwijkers in de eerste plaats niet moeten verzuimen hem een bezoek te vereren. De dames, die hem hebben georganiseerd, zijn dit bovendien alleszins waard. Zij hebben hard er voor gewerkt, met medewer king van een aantal mannelijke lidma ten, d*t het niet leuk zou zijn, als er ook iets overbleef. Yanavond tussen 7 l uur is er nog gelegenheid de boel op te maken. der Leek, die de wisselbeker won. De tweede prijs was voor zijn zoon H. van der Leek. Deze uitslagen waren reeds eerder bekend gemaakt, maar de prijs-, uitreiking had gisteravond plaats. Zo ging het ook met de vensterkweek voor particulieren. Hier werd slechts een f'erde prijs toegekend, en wel aan de heer F. Roman. Voor de groep dahlia's ging de wisselplaquette naar de heer J Smit. Tenslotte werd nog een chrysanten- keuring gehouden. In de vrije groep won de heer J. v, d. Jerg de wisselplaquette, in de wedstrijdgroep eveneens. Over de in de rubriek „Hoe heet ik?" Ingezonden materialen ontspon zich een geanimeerde gedachtenwisseling. Bij de rondvraag kwam de kwestie van de deelneming van scholen aan kweek- u^edstrijden ter sprake. Voorzitter Smit kon mededelen, dat de vereniging deze mooie taak na de oorlog had moeten overlaten aan de oudercommissies. Er was (als altijd) voor deze vergade ring grete belangstelling. Belastingdienst Leiden De adspirantnschrijvers N. P. Dool ter inspectie der belastingen le afd. en J. I- Wolfs ter inspectie der invoerrechten en accijnzen alhier zijn benoemd tot schrijver van 's Rijks belastingen in tij delijke dienst voor onbepaalde tijd. De adjunct-commies titulair J. W. A. Smit ter inspectie der Invoerrechten en accijnzen alhier is met ingang van 1 De cember verplaatst naar de inspectie Utrecht I- en A. denken, want zij is iets groots. Als de Kerk in details bezien, zien we niets meer. Dat ligt niet aan de Kerk, maar dat komt, omdat ons oog niet eenvoudig is. Wat is nu het geheim, het wezen, .de ziel van de Kerk? Is het de viering var het Heilig Avondmaal, de bediening var de Heilige Doop of de prediking? Neen het is veeleer een vonk, die tussen dat alles overspringt. Het geheim van de Kerk is een Gods-bewustzijn. Elk men selijk bewustzijn is een bewustzijn van de werkelijkheid In die werkelijkheid moet iets zijn dat hoger is, dat souverein is. Wie dat ontdekt heeft is op de weg van onze Heer Jezus Christus. Het ge heim van de Kerk is. dat zij in verbin ding staat met de Laatste, de werkeljjk- nen zijn. Ook de verzorgde uitspraak en de intelligente voordracht waren zeei te loven. Hierdoor konden bijv. de moei lijke werken van Möhring zo voortref felijk slagen. „Excelsior" (Leiderdorp) gaat onder zijn jonge dirigent Hans Boelee nog steeds vooruit. Een eigen werk van deze muzikale leider („Gloria") trok de aan dacht in enkele onderdelen (bijv ..Ag nus Dei"). Het is wel niet bijzonder oorspronkelijk, maar bezit ontegenzegge lijk verdiensten, die een dankbare st waarborgen. De keurige uitvoering centueerde het goede stemmenmateriaal en het bezit van een behoorlijke tech nische vaardigheid. Dezelfde dirigent gaf met „Concordia" (Noordwijkerhout) een gevoelige ver tolking van „Komm, holder Lenz" uit „Die Jahreszeiten". Het tempo was re langzaam. De klank is nog niet voldoen de homogeen, maar er was een streven naar verbetering merkbaar. „Wassenaars Mannenkoor" zong dege lijk en meestal gaaf, onder dirigent G van de Water, o.a. .Morgenbede" (Al- tink) en „Israël" (Hespe). Enkele on gelijkheden in de inzetten en een nie altijd feilloos gave intonatie zal men no( kunnen corrigeren. „Halleluja" (Oude Wetering) vertolkte „Psalm 122" van Sweelinck (eigenlijk tt moeilijk) en het slotkoor uit de Johan nes-Passion. De technische uitvoering was niet slecht, maar de voordracht v te vlak, toonde een gemis aan devotie (Advertentie) RADIO GRAMOFOON TELEVISIE MONDHARMONICA'S Breestraat 97 Telef. 20035 aanbidding. Dirigent J. Sillevis zal aan dit uiterst belangrijke element zijn voile aandacht moeten besteden. „Melodia" (Voorhout) maakte onder zijn leider D. van Vliet met Mozart's 117e Psalm (Laudate Dominum) een goede beurt. De sopraansolo klonk wat zwak. Een opmerkelijke verschijning was „Hosanna" van Benthuizen. De heer D. van den Bosch legde juist op de voor dracht alle nadruk. De zang klonk wel dadig muzikaal en deed de technische tekorten (bijv. in .Achter Hem aan" en „Vrede" van Kools) bijna vergeten. „Hosanna" kan, als het aan afwerking en uitspraak alle aandacht besteedt, ze ker een voortreffelijk koor worden. „De Lofstem" (Sassenheim), dirigent W. Bak, voldeed goed (oa in „Zondag morgen" van Bonset), maar de klank is nog niet lenig genoeg. Dat bleek om. in de crescendi en decrescendi. „Zingt den Heere" (Zoeterwoude) werkte ook voldoende, o.a. in „Avond lied" (Keuning), maar de stemmen zijn nog te zelfstandig. De heer Boelee streefde duidelijk naar een sprekende voordracht Tot slot zorgden alle koren onder de beer Bak voor een mooi klinkend slot: „Domine, salvam fac" (Giesen). Het goed bezochte concert werd ook bijge woond door de burgemeester van Sas senheim. Joh. van W. heid overkoepelende, de God van Abra ham, Izak en Jacob. Dit Godsbewustzijn maakt de mens soms extaticus of mysti cus. De extaticus en de mysticus kunnen de werkelijkheid van die God niet Zij kunnen er niet bij. Maar, zo zegt Paulus, er is een uitnemender weg door onze Heer Jezus Christus, Die de Zoon is van die en dat allerlaatste, van God. De Vader en de Zoon zijn eben- bürtig, gelijkwaardig. De Zoon kent de Vader en de Geest zal komen en het ons allen leren. Door die Geest kunnen wjj vrijmoedig Abba, Vader, zeggen, met God worstelend om het met Hem een: worden. Een discussie volgde. Verrassend spel in een sterk stuk De heer J. van Harteveld, vice-voorz an de buurtvereniging „De Professoren wijk", opende de gisteren in de schouw burg gehouden toneelavond. Hij deed eer beroep op de leden om de vereniging trouw te blijven: anders moeten-verschei dene goede dingen achterwege blijven. De toneelgroep voerde het stuk „Wat eeuwig leeft" van Wim Dumont, in drie bedrij en. op. Onder de goede regie van de heer F. H. M. Kok. die teven6 de hoofdrol speelde, werd er de hele avond gesponnen aai draad, die de zaal met het toneel verbond. Een groot aandeel in het scheppen dit contact had de heer Kok, die op blieme, doorleefde wijze de innerlijke verscheurdheid van een zich van zijr w verwijderende kunstschilder uit beeldde. Mevrouw C. Klaassen gaf eer juiste interpretatie van de rol der echt genote. die vecht voor het behoud var haar man, hem desondanks moet af staan hem later, na een verwonding ten ge volge van een ontploffing, blind terug krijgt Corry Berbee was een goede dochter in de kunstschilder. Haar dramatisch talent kwam het best tot uitdrukking in de scène, waarin zij haar vader vroeg, of het waar was, wat de mensen over hem vertelden. Sterk, verantwoord spel gaf ook de heer J. O omens als Koos Friends, vriend collega van de kunstschilder. L. Gay- kema als Rolf, de zoon, viel in dit gezel schap niet uit de toon. Ineke Jansen als Nell ten Brink, vrlen- n van Rolf, was een tikje te weinig ge prononceerd in de verbeelding van slecht karakter. Hoewel haar verdwijnen het toneel telkens een waarderend gedempt gelach van het publiek kreeg. Mevrouw D. Gubbi paste geenszins in dit gezelschap, als leerlinge en vrien dinnetje van de kunstschilder. Een reële schilder zou op zo'n leerlinge van leven niet verliefd geworden zijn. heeft meer warmte en betere mimiek vrouwenhanden nodig. Daar kan het feit. dat zij moest invallen niets aan af doen.' Zij kende haar rol uitstekend. De overige rollen werden matig ver- Goede voeding en slanke lijn Mevr. De GoederenKoopman voor de Leidse huisvrouwen Indië-vaarders teisterde, konvt thans weinig meer voor, maar de minder op- Ondanks het feit dat er van Amerika uit nogal wat adviezen aan de dames worden verstrekt over het behoud van de slanke lijn envan de gezondheid, moet geconstateerd worden dat de Hol landse vrouw vaak uitmunt in „mollig heid". De bekende diëtiste mevr. De GoederenKoopman, die gistermiddag in het Vlies sprak voor de afdeling der vereniging van huisvrouwen, we dames echter op, dat die Amerikaanse adviezen niet altijd even goed zijn op te volgen. Ook de voedingsleer heeft de laatste tientallen jaren enorme vorderingen ge maakt en veel van wat vroeger „onom stotelijk heilzaam" was, wordt thans zoal niet verworpen dan toch van ondergeschikt belang geacht. De basis van wordt uitgegaan is de zeker heid, dat wij ver van de natuur zijn af gedwaald en dat onze voeding daarom niet meer volledig is Scheurbuik, het 1JM,B cwe,,. oei vitamine C-tekort, dat vroeger de Oost-1 gedachtenwisseling volgde. vallende vitaminen-tekorten, die echter zeer storend kunnen zijn, vormen een dagelijkse bron van klachten bij huls arts en specialist. Studenten lijden vaak aan de gevolgen van hun gebrekkige voeding en vallen zo vaak ten offer de gevreesde tbc. Bij de voeding gaat het thans meer zoals vroeger alleen on calorieën-waarde. Men wijdt grote aan dacht aan de vitaminen èn aan de dere bestanddelen, zoals mineralen zouten. Spr. besprak uitvoerig de zaken van zwaarlijvigheid en achtte sportbeoefening en massage slechts van betrekkelijke waarde voor de bestrijding Vervolgens gaf zij aan, wat verboden is. wat weinig gegeten mag worden, waar van men normaal mag gebruiken en wat vrij veel mag eten. Een geanimeerde Hermandad aan de kop in N.C.R.V.-lamiliecompetitie wijkerhout, zat gisteravond al bijtijds mei 5 wachtmeesters, nl de heren D. Visser, N. D. Stoop, L. van Leeuwen, B. Hoogen dorp en D. van Duuren, in spanning te wachten op de technische dienst van de N.C.R.V. Omstreeks 10 voor half 9 arri veerde de heer Schouten met de technicus voor het politiebureau. In enkele minuten waren de instrumenten uit de wagen ge haald en opgesteld, want om half 9 moest de rijkspolitiegroep Noordwijkerhout Voorhout reeds de voorwedstrijd in de familiecompetitie tegen de beroepsonder officieren van de Luchtmacht Nederland uit Den Haag „spelen". De politie was er zich van bewust, dat zij met een intelligente tegenstander de strijd moest aanbinden, zij het nu zon der wapens, maar met de hersenen. De voorwedetrijd verliep voor de rijkspolitie al gunstig. Bij deze .schermutseling- kwam zij met 10 punten winst uit de strijd. Naarmate de grote wijzer van de klok lar de 12 draaide, steeg de spanning. Toen de klok negen slagen liet horen en het bekende „Leg nu maar kous en krantwerd gehoord, begon de „aetherslag" pas goed. De politiemannen hadden niets anders te doen, dan rustig op hun stoel te blijven zitten en enkele woorden, beginnende met een L, op te schrijven. Maar toch knoopten enkelen hun tuniek los en liep het (angst?) zweet langs hun gezichten. De wedstrijd verliep spannend, want al stonden de mannen van Hermandad na de eerste helft met 22 punten voor, na de zesde vraag wonnen de onderofficieren terrein: de stand werd 190 tegen 188 pun ten. Hierop gooiden de politiemannen hun reserves in het vuur. Stukje voor beetje werd de „vijand" weer teruggedrongen 1verslagen! De einduitslag was 390 tegen 357 pun ten. De rijkspolitie staat met deze stand tevens aan de kop van de tot nu toe ge speelde wedstrijden in de familiecom- pettie. Dat was een prettige gedachte. Nog plezieriger was het, toen de „opper" voor hem en zijn groep vele telefonische feli- citaits van superieuren, collega's en inwo- onze gemeente in ontvangst kon tolkt. Goede grime was er van Gerard Hoppezak. Een schildersatelier hadden wij ons iets anders voorgesteld. Het DPW- ensemble speelde vóór de voorstelling en in de pauze. Aan het eind van de avond kregen de speelsters bloemen en de spe lers sigaretten. Stand van 's Rijks kas De stand van 's Rijks kas was op 15 i7) dezer in millioenen guldens: Vorde ringen: Ned. Bank 74,6 (69,2), Bank Ned Gem. 84,2 (64,9), rijkscompt. 422,8 (416,4) Indonesië 35,3 (35.3). Suriname 0,1 (0,1), staatsbedr. 653,9 (644,1); verplichtingen: schatkistbilj. in omloop 1229,3 (1229,3) schatkist prom. bij Ned. Bank 1500 (1500), id. in omloop 3095.1 (3122,6), dag geld 53,6 (722). muntbilj. in omloop 138,1 (138,6), gem. 172 (138.7). Antillen 0.9 '0,9), Alg. Burg. Pens. fonds 50.6 (10.3). P.T.T. 425,1 (463,2), andere staatsbedr 0,6 (0,01), div. instell. 1013,7 (992,8). Verslag 1950 van de keuringsdienst van waren te Haarlem Het is goed te merken, dat in sommige levensmiddelenbereidende bedrijven de laatste Jaren weinig geld is geïnvesteerd Men kan soms van een achterlijke toe stand spreken. Uit hygiënisch oogpunt zouden verbeteringen beslist noodzake lijk zijn. Dit constateert dr G. Tierie. directeur van de keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem, waar onder ook Leiden en omstreken vallen, in het verslag over 1950. De inrichting van visverkoopplaatsen en -voe..uigen wordt langzamerhand ver beterd. De inrichting van nieuwe melk- verkopersbedrijven mag bevredigend worden genoemd. Herhaaldelijk werd her scheppen in plaats van tappen van melk uit bussen geconstateerd. Het schoon maken van broodwagens liet nog al eens te wensen over. Hoewel de prijzen van de levensmiddelen stegen, vond dit geen terugslag op de kwaliteit. Omdat vee! levensmiddelenhandelaara het „waarom" niet begrijpen, valt er nog veel aan te merken op de behandeling, bereiding bewaring en verkoop van artikelen wat betreft de hygiëne. Hier ligt een belang rijke voorlichtende taak voor de organi saties. Er werden 111 processen-verbaal op gemaakt tegen 188 in het vorige Jaar, zo- Arbeiders Wilton Fijenoord delen in winst De buitengewone aandeelhoudersver gadering van de Dok- en Werfmij Wilton Fijenoord N.V. te Schiedam heeft een statutenwijziging aangenomen, waardoor de arbeiders zullen delen in de winst Van de netto-winst wordt eerst 5 pet uit gekeerd op preferente, daarna 5 pet op prioriteits- en gewone aandelen, daarna een nader vast te stellen bedrag aan het personeel tot hoogstens 4 pet van het jaarloon. Het voorstel wettigt op verlan gen der rijksbemiddelaars een bestaande practijk. De directie wees een verzoek om bijstempeling van af dat er toch van een belangrijke verbete ring sprake ls. De meeste processen- verbaal werden opgemaakt op grond van het brood-, consumptie-ijs-, melk. en vlees- en vleeswarenbeslult Het aantal waarschuwlnger bedroeg 2290 (bij In specties) en 1446 (na uitkomsten van onderzoek). Meteor raakte jeep soldaat gedood Op de vliegbasis Leeuwarden is een Meteor-straaljager na de lan ding in botsing gekomen met een ieep. Een der inzittenden van de Jeep, de dienstplichtig soldaat J. Nieuwenhuizen uit Utrecht, werd zo ernstig gewond dat hij aan de gevolgen is overleden De jeep en het vliegtuig werden licht beschadigd. Amerikaanse methoden bij onze luchtmacht Majoor W. J. Kramer van de Neder» landse luchtmachtstaf bestudeert in Wiesbaden de organisatie van het hoofd kwartier van de Amerikaanse 12e lucht macht om de mogelijkheid l- overwegen sommige personeelsmethoden over te nemen voor het nieuwe commando van de Nederlandse technische luchtmacht, Jat in Januari zal worden Ingesteld zo meldt Ass. Press. Majoor Kramer zal te leiding krijgen van de afdeling Perso neel van het nieuwe commando Zeemeeuw vloog tegen een straaljager Een Gloster-Meteor-straaMager moest dezer dagen op Schiphol dir*~» ra dat hM was opgestegen haastig ra- dat een zeemeeuw vae gevlogen, waarr1 ug ontstond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3