Mr Stikker gelooft niet aan eenwording van Europa Mensen verlagen tot stuk koopwaar-dat nooit ïi wenk voor Sint Gillette Met IVOROL: elke tand een brillant! Vogelvrij 2 DONDERDAG 22 NOVEMBER Hl die in het Nederlandse parlement het Ne derlandse buitenlandse beleid had te ver dedigen. Een duidelijk bewijs, dat de taak, die mindster Stikker op zijn schou ders heeft genomen, eigenlijk te zwaar is en vooral te groot. Door een al te gepro nonceerde internationale instelling wordit nationale taak in de schaduw ge plaatst. Wie deze taak naar twee kanten goed zou willen vervullen, moet een Janus-kop hebben, met een Europees en een Nederlands gezicht. Minister Stikker heeft gisteren het Nederlands gezicht te weinig getoond. Atlantische gemeenschap voorop Sprak meer als internationale figuur dan als Nederlands minister (Van onze Parlementsredacteur) RONDER HOOFDELIJKE STEMMING, met de aantekening, dat de communisten tegen waren, heeft de Tweede Kamer gistermiddag de begroting van Buitenlandse Zaken aangenomen. Onmiddelllijk nadat dit was geschied werd de traditionele feestverlichting in de vergaderzaal ge doofd. Helaas moeten wij constateren, dat de rede van minister Stikker, voorzover deze sprak over een eventuele voorkeur voor een Atlantische samenwerking boven een Westeuropese samenwerking, ons heeft teleur gesteld: daarvoor was de feestverlichting waarlijk niet nodig Tegenover zijn critici verklaarde de bewindsman, dat het er sleohts om gaat, hoe West-Europa het sterkst wordt geor ganiseerd. Voorkeur voor een Atlantisch dan wel een Europees verband zag hij sleohts als een verschil in. accent, niet in conceptie. Hij liet er echter op volgen, dat een Atlantische gemeenschap wordt toegejuicht, maar dat Nederland ook zou meedoen, wanneer andere vormen gevon den zouden worden. Als hieruit geen voorkeur blijkt voor het Atlantisch ver band. begrijpen wij er niets meer van. Terecht wees mej. Klompe (KVP) er in haar repliek dan ook op, dat er wel ter dege sprake is van meer dan een verschil in accent. Straatsburg in de kou Sceptisch toonde de bewindsman zich tegenover de mogelijkheden van een eigen Europees verband, al zag hij daarnaast ook niet, dat een Noord-Atlantische fede ratie naast de deur lag. Sterk sprak dit wel uit zijn uiteenzetting over het Euro pees leger. Hier zag hij eigenlijk niets dan leeuwen en beren op de weg. Wij kregen zo de indruk, dat het Europese leger nog wel heel wat jaartjes op zich kan laten wachten. In ieder geval is het duidelijk ge worden, dat de bewindsman in feite niet aan de eenwording van West- Europa als zelfstandig gebied ge looft. En hier was duidelijk een groot verschil aanwezig met de overgrote meerderheid van de Kamer. Maar wat erger is, in feite liet de minister hiermee de Nederlandse delegatie te Straatsburg in de kou staan. Aan het minösteiniële standpunt ligt ten grondslag de min of meer defaitistische gedachte, dat het avondland stervende is. Wij zouden liever zien. dat de mindster zich op het standpunt stelde, dat Europa weliswaar zeer gehavend is, doch dat alle krachten moeten worden ingespannen om van Europa een gelijkwaardige partner van Amerika te maken in de bondgenoot schappelijke strijd tegen het Russische gevaar. En niet tot een partner, die aan de leiband van het machtige Amerika Amerika dikste vinger in de pap Vooral In 's ministers beschouwing t het Europees leger bleek een duidelijke voorkeur voor het Atlantisch verband. Het eigenlijke motief hiervoor leek, dat er van een werkelijk Eupropees leger toch niets terecht zou komen. Blijkbaar verkeert de bewindsman in de veronderstelling, dat de eenwording in het grotere Noord- Atlantische verband meer kans v gen heeft. Waarom zou dit echter groter verband gemakkelijker gaan dan ln het kleinere West-Europees verband? Dit kan alleen, wanneer men er op spe culeert. dat door het machtige Amerika, deelhebber in dat grotere verband, op de een of andere wijze die eenheid kan wor den geforceerd. Met alle gevolgen van dien. nl dat Amerika de dikte vinger de pap zal hebben. En dit gaat juist tegen het door verschillende sprekers de Kamer verdedigde standpunt, dat Europa als geheel gelijkwaardig naast Amerika moet komen te staan. Wij achten het een nationaal Ne derlands belang, wanneer wij vol ledig meespelen in een Westeuropese gemeenschap. In een rechtstreekse Atlantische gemeenschap zullen immers bitter weinig te vertellen hebben. Te weinig nationaal En hiermee komen wij tot het grootste bezwaar tegen de rede van minister Stik ker: de bewindsman heeft niet getoond, een speciaal oog te hebben voor het na tionale Nederlandse belang. Hij stond te ■preken als een internationale figuur, niet als minister van Buitenlandse Zaken, I^KIPLEKKERl Treinontsporing nummer zoveel Vannacht is op het rangeerterrein On- nen bij Groningen een lege kolentrein in zijdelingse aanrijding gekomen met een goederentrein. Enkele wagons va kolentrein ontspoorden en versperden de hoofdsporen van de lijn GroningenAs sen. Om 7.10 uur was het treinverkeer over enkel spoor weer mogelijk. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken De materiële schade viel nogal mee. Ernstige critiek in Tweede Kamer Oefeningen op Zondag moeten worden voorkomen Et zijn te veel vlag- en hoofdofficieren, meent de heer Tilanns (Van onze Parlementsredacteur) /"GISTERMIDDAG EN -AVOND is de Tweede Kamer nog een heel eind gekomen met de eerste termijn van de behandeling van de begroting van Oorlog en die van Marine. Vanmiddag zouden nog enkele Kamerleden aan het woord komen, waarna minister Staf zou antwoorden. Vandaag begon de vergadering pas om drie uur in verband met de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen minister Van Maarseveen. Oorlog tegen de ratten van 1421 December Jaarlijks een schade van 35 millioen Van 14 tot 21 December zal, zoals men weet, in de meeste Nederlandse gemeen ten een „rattenweek" worden gehouden. Dit is de eerste keer dat de actie gelijk tijdig over het hele land plaats zal heb ben. Om deze campagne te doen slagen is het nodig dat ieder in wiens omge ving ratten verblijven de burgemeester hiervan in kennis stelt. Op het platte land kan men zich ook tot de landbouw organisaties wenden. In ons land bevinden zich naar schat ting tien millioen ratten, die jaarlijks voor ongeveer 35 millioen schade ver oorzaken. Letterlijk alles wordt ver nield en bovendien brengen ratten be smettelijke ziekten over. Wordt bij de bestrijding niet voldoende medewerking verleend, dan bestaat er kans dat op verscheidene plaatsen rattenhaarden on gemoeid worden gelaten. Gesaneerde ge bieden kunnen dan weer snel besmet raken, want ratten planten zich snel voort. Zo is b.v. een aantal van 250 na komelingen geen zeldzaamheid. (Advertentie) OOK UW INGEWANDEN HOETEN OP TIJD „GEWASSEN" WORDEN. 'Uw haperende spijsvertering. Uw ver» traagde stoelgang verontreinigen en ver stoppen Uw Ingewanden en maken U moe, mat en lusteloos. Neem eens per week één of twee Laxeer-Akkertjea waardoor een werkelijke zuivering van de Inge wanden wordt verkregen. Hun zachte werking veroorzaakt geen overmatige stoelgang, geen krampen en geen ont steking der darm-Biymvliezen. Maak ééns iper week schoon-schtp met Laxeer- Lekkertjes en Ge voelt U een aader Vooral nu het defensiedebat aan orde kwam kort na de grote algemi beschouwingen en de begroting van B teniandse Zaken, waarbij ruimschoots aandacht is besteed aan de internationale defensie, kon het niet anders, dan dat er over allerlei, op zichzelf belangrijke, aangelegenheden werd gesproken en dat geen grote lijn te ontdekken viel. Oefeningen op Zondag Enkele onderwerpen van de vele zullen wij hieronder aanstippen. In de eerste plaats dan het houden van oefeningen op Zondag. De eerste die hier bezwaar tegen maakte was de heer Fens (KVP). Krachtiger deed dit nog de heer Roosjen (AR), die meende, dat by internationale oefeningen Nederland eerder en overtui gender van zijn standpunt moet .blijk geven. Ds Fokkema (AR) deed hier nog een schepje bovenop door te wijzen op de consciëntiebezwaren. Hy meende, dat er bij dergelijke grootscheepse oefenin gen ook rustperiodes moeten zijn en dat die dan op de Zondag kunnen vallen Ook had hij nog wensen ten opzichte van de verlofsregeling, die zodanig moet zijn, dat reizen op Zondag niet nodig is. De heren Fens (KVP) en Tilanus (CH) drongen met name aan op de grootst mogelijke soberheid by de defensie-uitgaven. De laatste vond ook, dat er te veel vlag- en hoofd officieren zijn. Hy was voorts, even als de heer Ritmeester (VVD), niet tevreden over de hulsvesting van be- roepspersoneel. Er wordt voor zgn. verplaatsingskosten (vergoedingen wegens het ergens anders wonen dan waar men werkt) niet minder dan f9 millioen geraamd. Daarvoor kun nen veel beter huizen worden gebouwd. Taak voor particulieren Ds Fokkema (AR) had bezwaar tegen de gebleken neiging om de geestelijke verzorging departementaal te maken. Hier ligt in de eerste plaats een taak voor het particulier initiatief. Hy vroeg de bewindsman dan ook over de sociale zorg en de welzijnszorg contact op te nemen met de particuliere organisaties en deze zoveel mogelijk te steunen. Ook de artillerie-inrichtingen vormen ieder jaar een punt van bespreking. De heren Tilanus, Roosjen en Ritmeester waren verheugd, dat eindelijk het wets ontwerp omtrent de status van dit bedrijf is ingediend. De heer Roosjen wees nog op de tegenstelling tussen degenen, die zich voor Duitse krijgsgevangenschap hebben gemeld en degenen, die zijn ondergedoken. Het verschil in behan deling met betrekking tot uitbetaling van salaris is nog steeds schrijnend en werkt slecht in op de verhou dingen. Hij bracht hulde aan de Korea-strijders Christelijke Werkgevers vergaderden A. Borst Pzn: Niet opnieuw de wet van vraag en aanbod bij de lonen „Het weer toepassen van de wet van vraag en aanbod op de loonpolitiek wijzen w'U volledig af. Het gaat om levende mensen, om schepselen Gods. Wanneer het de bedoeling zou zyn de mensen te verlagen tot een stuk koopwaar, dan zeggen de Protestants-Christelyke werkgevers: Dat nooit!" Met deze woorden keerde de heer A. Borst Pzn uit Wassenaar, voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, zich vanmorgen op de algemene vergadering in Utrecht tegen een uitspraak die de voorzitter van het Centr. Sociaal Werkgevers Verbond vorige week heeft gedaan. De Chr. werkgevers waren vandaag in de Domstad bijeen om te luisteren naar prof. dr F. de Roos, die sprak over de invloed van het Nederlandse monetaire beleid voor handel en industrie, en naar mr J. E. van Hoogstraten, die de vooruit zichten van de Nederlandse industrie in het Verre Oosten onder de loupe nam. De heer Borst vroeg in zijn openingsrede aandacht voor drie urgente punten: loon politiek, P.B.O. en internationale econo mische samenwerking. De heer Borst achtte het een overspan ning van menselijk kunnen om van Den Haag uit de lonen tot in alle details te regelen. Maar toch heeft de gebonden- loonpolitiek haar goede zijden gehad. De bezwaren richten zich veel meer tegen een bepaalde wyze van toepassing. „Wanneer we willen komen tot een meer vrije loonvorming, dan dienen we te beseffen dat een gehéél vrije loonvorming ongewenst is. Die is trouwens met het oog op de inter nationale omstandigheden ook niet te verwezenlijken." Het onderzoek naar een vrijere loon vorming zal zich voorshands moeten be perken tot het verlenen van grotere vrij heid aan het bedrijfstaksgewijze overleg. Ook kan gesproken worden over de van sommige arbeidersgroepen om d beiders in de investeringen te doen delen. Sprekende over de P.B.O. merkte de heer Borst o.m. op. dat het voorstel de Stichting van de Landbouw voor algemene maatregel van bestuur tot stelling van een bedrijfschap voor landbouw (waarover straks de S.E.R. moet adviseren) de vraag oproept of zich een goede voorstelling heeft gemaakt van het gehele beeld van de bedrijfs organisatie. met name op het gebied var de grensafbakening tussen de verschillen de organen. Het gevaar van een te ruimt bevoegdheid achtte spr. hier acuut aan wezig. Daardoor worden sommige takken van de voedingsindustrie achtergesteld of ondergeschikt gemaakt aan het eenzijdig landbouwbelang. „Handel en industrie: let op uw saeck!" en aan de Canadezen, die juist gisteren in Europa zijn aangekomen. Hij hoopte, dat zij ditmaal niet in werkelijke strijd gewikkeld zullen worden, doch dat zy pal zullen stagn voor de vrede, me: geweer aan de voet. De heer Vermeer (Arb) wilde voc zoveelste maal wijzi'Nhg van de dienst- weigeringswet, omdat hij meende, dat dienstweigering- op humanistische motie- mogelijk moet zijn. Ook pleitte hij voor geestelijke verzorging door humanisten van buitenkerkelijke mili tairen. De heer Vonk (WD) pleitte voor een parate defensie, waarvoor het vorige kabinet te weinig oog had gehad, de heer Mol (KVP) sprak langdurig over de geneeskundige dienst en de heer Haken (Comm) kwam met de verrassen de mededeling, dat de Communisten tegen de begroting zouden stemmen om dat het beleid is gericht op Nederlands inschakeling in de Amerikaanse oorlogs voorbereiding Advertentie). Geef hem een Gillette veiligheidsscheerapparaat Sinds 50 jaar is 'n Gillette een zeer welkom geschenk. JUNIOR ARISTOCRAT één-delig precisie-scheer apparaat met een Dispenser, (om snel de mesjes te kunnen verwisselen) bevattende 10 Blauwe Gillette 6leufmesjes, in aantrekkelijk etui van kunstleer. Prijs f7.75. Andere practiscbe geschenken Gillette apparaten in prijzen van fl- tot f20.-. Dispensers met 20 Blauwe Gillette mesjes ook los verkrijgbaar f 3.-. Een goeie morgeri' begint met Gillette! De ware internationale eenheid vervolgde de heer Borst zal er j komen als er een geestelijke eenheid We laten de moed in West-Europa niet zakken, al waren vele verwachtingen niet in vervulling gegaan. De ontwikkeling van een wijdere economische gemeen schap achtte de heer Borst na het verlies van Indonesië voor de ontwikkeling van de Nederlandse handel en industrie nood zakelijk. Regering stelt voor: Artillerie-inrichting blijft een N. V. Kapitaal wordt uitgebreid van 3 tot 31 millioen Om te voorkomen dat het bedrijf voor de Duitse oorlogsproductie zou moeten gaan werken, is het staatsbedrijf van de artillerie-inrichtingen bij de Hembrug tijdens het begin van de oorlog omge zet in een N.V. Nederlandse Machine fabriek Artillerie-Inrichtingen, die ge reedschappen en werktuigen vervaar digde. In een wetsontwerp wordt thans voorgesteld de oprichting van deze N.V. te bekrachtigen. De productie van gereedschappen zal gedeeltelijk worden gehandhaafd, maar op de duur belang rijk worden overtroffen door de mili taire productie. De Hembrug zal dan voor verreweg de meeste gebruikte kali bers kunnen voorzien in de totale be hoefte van ons land aan oefenmunitie en in een deel van de behoefte aan oor logsmunitie. Om uitbreiding van de productie mo gelijk te maken, stelt de regering thans voor het aandelenkapitaal te vergroten van f3 millioen tot f31 millioen, een extra-uitkering van f2,6 millioen voor oorlogsschade te verlenen, een geldle ning van ten hoogste f5,3 millioen te verstrekken en voor het pensioenfonds een renteloze lening van f 400.000. In afwachting van een wettelijke regeling is hiervan reeds f 20 millioen voorge schoten. Het pensioenrisico zal worden ondergebraoht bij het algemeen burger lijk pensioenfonds. 25 Missionnarissen vertrekken op 8 December per K.L.M. van Schiphol naar Afrika. In Marseille en Rome ko men nog 30 missionnarissen aan boord. Van het erf van School en Kerk Prof. Grosheide intiem gehuldigd Oud-leerlingen boden hem een bundel aan Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk B «roepen: te Launceton (Tasmanie, Australië) J. Roodenburg te Voorburg: te Mirboo North (Gipsland, Australië) M. J. Bonting te Rijnsburg. Aangenomen: naar Kropswolde cand. J. I. J. Knottnerus te Den Haag. Bedankt: voor GiessendamNeder- Hardinxveld J. R. Cuperus te Doorn- SPÜk Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Semarang R. Brands te Bergentheim. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Hilversum (2e pred. pl.) A. Hilbers te Oud-Beijerland. Baptisten Gemeenten Bedankt: voor Hoogezand J. A. Scholte te Nieuw-Weerdinge. Spanning in kring der vrijzinnigen In Arnhem is gisteren en vandaag de 81ste algemene vergadering gehouden van de Nederlandse Protestanten Bond. Ds mr G. D. Boerlage uit Oegstgeest hield gisteren een openingsrede, waarin o.m. betoogde dat in de centrale ci missie van het vrijzinnig Protestanti! een spanning is waar te nemen, omdat men zich afvraagt, hoe hét vrijzinnig Protestantisme nog reden van bestaan heeft. Wie zulks betwijfelen of de vraag ont kennend beantwoorden, trekken zich terug in eigen kerkgenootschap zoeken de samenwerking meer in c menisch verband. De toekomst van vrijzinnig Protestantisme aldus ds Boerlage zal vöoral afhangen va verenigingen. In de Ned. Prot. Bond is geen achter uitgang van het ledental te bespeuren, maar de vooruitzichten zijn er ook niet gunstiger op geworden. De N.PB. telt thans 70 kerkhoudende afdelingen en ruim 15.000 leden. Beurzen voor technische studie in Amerika Er worden wee-- twee beurzen beschik baar gesteld voor Nederlanders om deel te nemen aan de zomercursus voor bui tenlandse studenten aan het Massachusetts Institute of Technology te Cambridge. Massachusetts. VS Inlichtingen voor 15 Januari a.s. te verkrijgen bij het Neder- land-Amerika instituut, Museumplein 4, Amsterdam. Prof. mr dr J. A. van Praag, thans buitengewoon hoogleraar, is benoemd tot gewoon hoogleraar in het Spaans aan de gemeente-universiteit van Amsterdam. De in de oorlog verwoeste R.K. St. Walburgiskerk te Arnhem zal op 28 No vember weer in gebruik genomen (Advertentie) Het lied der aethergolven VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 HILVERSUM I 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Morgengebed 730 Zendersluiting 9 00 Nieuws 9 10 Voor de huis- v 9 35 Schoolradio 9.45 Gram 10.3S Sym- phonette-orkest en solisten 11.00 Voor de n 11.40 Gram 12.02 Schoolradio 12.33 Metropole-orkest 12.55 Zonnewijzer 1.00 vs 1.20 Actualiteiten 126 Lunchconcert 1 45 Voor de hulsvrouw 2.00 Schoolradio 220 Strijkkwartet 3.00 Schoolradio 3.30 en 3.40 4 00 Voor de zieken 4 30 Zendersluiting 6 00 Nieuws 6.15 „Als die van ons", klank- 625 Gram 6 36 Regeringsuitzending: dr L. G. M. Jaquet: „Wat betekent Japan Indonesië?" 6.45 „De uitkijkpost" 625 Lichte muziek 7 05 „De uniformen van de Koninklijke landmacht in de laatste eeuw", rle 7.15 Regeringsuitzending: „Verkla- en toelichting" 7 35 Kamermuziek 722 Actualiteiten 8 00 Nieuws 8.08 De gewone man 8.15 Operaconcert 825 Brabant halfuur 9 25 Gram 9.55 „Om de toekomst van Neder land" 10.15 Residentie-orkest 10.35 „De nota Rutten en het basis-onderwijs", causerie 10.4 „De geloof in ene, heilige katholieke kerk' causerie 11.00 Nieuws 11.15 Lichte muziek U.35—12.00 Amusementsmuziek. HLVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Oohtendgymnas- tiek 7.30 Zendersluiting 9 00 Nieuws 9.12 Gram 920 Voor de huisvrouw VPRO: 10.00 „Thuis" rie 10.05 Morgenwijding VARA: 10.2 Gram 10.30 Schoolradio 10.50 Voor de zieke 11.25 Radiofeuilleton 11.45 Gram AVRO: 12.0 Orgel en accordeon 12.33 Sport en prognose 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 Orke. concert 2.00 Voor de vrouw 2.20 Voordrac met muziek 3.20 Gram VARA: 4.00 Muzlk; causerie 4.30 Zenderslultlng 6.00 Nieuws 6 40 Het ontzielde lichaam van de man met de hok onder de toren. Hij liet een paar bossen stro Hij bedacht zich echter geen ogenblik. Snel zwarte baard werd op een meegevoerde kar ge- brengen en ontboeide de stroper. Deze liet zich tastte hij naar zijn scherpe dolkmes. Het uur legd. De geboeide stroper kwam op diens plaats met een zucht op het stro neervallen; zijn dood- van zijn wraak had eindelijk geslagen! De ge- in het gelid lopen en de afdeling zette zich weer moede lichaam snakte enkel nog maar naar rust, rechtigheid kon spreken! in beweging. Wat betekende het eigenlijk ook niets dan rust. De stroper verzamelde al zijn krachten, het voor desperado's en ontredderden, als de dood HOOFDSTUK XX was alsof hij de gehele wereld, zijn dochter, °P hun pad verscheen? Schier elke dag zagen zijn eigen veiligheid vergat, nu hij het voorwerp zij hem van zeer nabij. ue viucnt van zijn grootste haat daar voor zich zag. Met Het weer was inmiddels zeer slecht geworden. Willem Frankes lag op zijn stroleger in de een verbeten, verwrongen gezicht sprong hij uit De regen viel overvloedig neer en harde wind- kerker, half versuft van pijn en vermoeienis, de struiken; hij wierp zich op de zwarte kerel vlagen deden de druppels neerkletteren op de Slapen kon hij evenwel niet. Door een kleine en voor èèn der anderen ook maar iets kon doen marcherende colonne. De wilddief liep werktui- opening hoog in de muur. van een paar ijzeren om het te verhinderen, had hij de dolk in het Verhaal van Strijd en staven voorzien, viel een wefnig licht van de scheidende dag. De wilddief werd in zijn overspannen toestand door visioenen geplaagd. Daar kwamen onder anderen zijn kameraden, met bleke gezichten, aangetreden: de mannen, die daar in Uffelte dood aan de zandweg hadden gelegen. En ook kwam zijn dochter hem bezoeken. Ze knielde bij hem neer en ze zei met zachte stem, terwijl in de stoet en had de grootste moeite tran™ _in blonken: Vader, hond de afdeling bij te houden. Nu en dan dreef zult terugkeren bij mij. Mijn moeder Liefde H. v. Norg Een aantal lansknechten wierp zich op de wild dief. Deze verweerde zich niet; het was alsof hij na deze krachtsinspanning willoos was ge worden. Hij wist zich verloren en toch, het was hem, of deze daad als een verlossing voor hem was geworden. De huurlingen grepen de weerloze man en wil- gelijk den beginnen om met de wapens hun wraakge- om de tl, UQU - - - - voelens op hem te koelen, toen een der ruiters een stomp in de rug hem tot meerdere spoed 1S. dood en miin hroer. Vader, gij moogt van achter de afdeling snel kwam aanrijden. De- aan. Soms kwam de gedachte bij hem op zich nie* sterven. Ze streek hem met haar zachte ze riep met zware commandostem: „Laat af! maar te laten vallen, zich op de plaats te laten handen over zijn gezicht en bracht zijn verwil- Die kerel moet eerst door de kapitein verhoord afmaken. Zijn uitgeputte lichaam snakte naar derde baard een weinig in orde. worden. Bindt hem de handen, ik zal hem fouil- rust. Maar dan schoot er weer als een lichtstraal Het was donker geworden in de cel; door het leren." door zijn brein de gedachte, dat er misschien Sa* 'n de muur kwam geen licht meer. De avond De ruiter steeg af en begon de zakken van toch nog een kans was. De hopman had hem was gevallen, een donkere avond met zware Frankes te doorzoeken. De wilddief liet alles zoëven beschermd voor een ogenblikkelijke dood. reg®?.luchL emotieloos over zich heen gaan. Zijn taak was die de lansknechten hem hadden toegedacht. Wat volbracht, hij was bereid te sterven. wilde de hopman verder? Een ogenblik gleden zijn ogen over het gelaat „Ge zult moeten volhouden. Frankes. denk aar van de ruiter. Meteen schrok hij: Het is de jon- Hanna," zei dan een stem in hem. En zijn gees ge hopman! ging er met een schok door zijn ver- zette zijn lichaam aan tot de grootste inspan sufte brein. De jeugdige officier merkte zijn ver- ning. bazing en gaf hem snel een blik van verstand- Vledder was bereikt. De hopman riep nu twee houding. lansknechten en bracht met hen Willem naar een Willem Frank.-s was in een diepe slaap geval- Buiten de celdeur zaten twee huurlingen, ge- vapend met lange lansen en hielden de wacht. Tegen de dikke torenmuren kletterde de regen. Verder was alles stil. Slechts af en toe in de verte het geblaf van een hofhond. (Wordt vervolgd) Felicitaties 6 45 „Denk om de bocht" 7 00 Kinderkoor 7.15 Prijzenpraatje VPRO: 7.30 „Televisie en vrije tijd", causerie 7 50 Be richten 8 00 Nieuws 8.05 Boekbespreking 8 10 Gram 8.30 „Benelux" 8.40 „Een sterk volk", causerie VARA: 9.00 Gram 9 50 Buitenlands overzicht 10 05 Theaterkoor. -orkest en so listen VPRO: 10.40 „Vandaag", causerie 10 45 Avondwijding VARA: 11.00 Nieuws 11.15 „In huwelijk en gezin", causerie 1120—12 00 Or gelspel. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio 1.00 Dansorkest 1 30 Voor de arbeiders 2 00 Nieuws 2.10 Gram 3.00 Schoolradio 4 00 Crltieken 4.45 Opera-orkest 5.30 Gram 8 00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7 15 Sport 7.20 Marsen en walsen 8.00 „Melo dy from the Stars" 8 45 Causerie 9 00 Geva rieerde muziek 8.30 Klankbeeld 10 00 Nieuws 10.15 Nieuwsbrief uit Amerika 10 30 Geva rieerd programma 11.00 Cello en piano 11.45 Parlementsoverzlcht 12 00 Nieuws 12.03—12.08 Verslag zitUng Ver. Naties. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. t 1.15 i t 1.45 Orkestcc eert 2.45 Voor de kleuters 3.00 Vi 4.00 Amusementsorkest 4 30 Voor de soldaten 4 45 Lichte muziek 5.15 Mrs Dale"s Dagboek 5.30 Orgelspel 6.00 Mijnwerkersorkest 6.30 Rhythmische muziek 7.15 Voor de Jeugd 7 45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Geva rieerd programma 9 00 Actuele vragenbeant- woording 945 Gevarieerd programma 10.15 Verzoekprogramma 11.00 Nieuws 11.15 Actua liteiten 11.20 Dansmuziek 12 00 Voordracht 12.15 Dansmuziek 12.561.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.15 Omroeporkest 12.34 m- roeporkest 12.50 Koersen 12.55 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Orgelspel 2 00 Schoolradio 3.30 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Amusementsorkest 6.00 Gram 6.15 Causerie 6 30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7.30 Actualiteiten 7.50 Voordracht 8.00 Gram 815 Symiphonie-orkest (9 00 Kunst overzicht) 10 00 Nieuws 10 15 Jazzmuziek 10.45 Gram 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.10 Gram 1.40, 2.30. 3.00 en 4.00 Gram 4 30 Pianorecital 420 Gram 5 00 Nieuws 5 10 Verzoekprogram- .30. 7.00 en 7.30 Gram 7 45 Nieuws 8 rieerde muziek 9.15 Gram 10.00 Nieu' Muzikale causerie 10.45 Gram 10.55 A's 11.00 Gram 1120 Hoewel prof. dr F. W. Grosheide zijn zevenstigste verjaardag op Zondag onopgemerkt wenst te laten voorbijgaan, was een aantal Nieuw-Testamentici, die bij prof. Grosheide hebben gestudeerd van oordeel, dat de gedenkdag toch niel mocht voorbijgaan, zonder dat zij hem op duidelijke wijze hadden getoond van hoeveel betekenis de wetenschappelijk» arbeid van de hoogleraar voor hen li geweest- Daarom hebben de oud-leerlin gen prof. dr H. N. Ridderbos, dr N. J. Hommes, dr P. G. Kunst, prof. dr R Schippers en dr H. J. Westerink, dit allen bij prof. Grosheide zyn gepromo veerd, het initiatief genomen oir de bijzondere hoogachting van de oud- leerlingen te doen blijken. Gistermiddag nu heeft in een intieme kring een huldiging plaats gehad, tijdens welke prof. Ridderbos de arbeid van de zeventig-jarige in het bijzonder vo Nieuwtestamentische wetenschap heeft geschetst. Namens de oud-leerlingen heeft spr. prof. Grosheide een bundel getiteld Arcana Revelata" (de geopen baarde grondslag) aangeboden, wa: bijdragen van de oud-leerlingen opgenomen, alsmede van prof. dr N. Stonehous, te Philadelphia, prof. dr E P. Groenewoud te Pretoria, van de Leidse hoogleraren dr G. Sevenster dr J. de Zwaan en van dr H. C. Rutgers, oud-secretaris van het Ned. Bijbel genootschap. De bundel zal by Kok N V. worden uitgegeven. Combinatie gewenst van kleine gemeenten „Geen financiële motieven" Over het voor en tegen van combinatie van kleine Hervormde gemeenten in land sprak ds A. Faber van Boxum gis teren op de najaarsvergadering van afdeling Friesland van de Vereniging Kerkvoogdijen, in Leeuwarden. De toekomst van die kleine gemeenten, zo zei ds Faber, wordt bedreigd door financiële moeilijkheden. Heel wat pre dikantsplaatsen gaan in de kleine ge meenten verdwijnen en er gaan allerlei stemmen in de kerk op, die positief die richting sturen. Maar financiële motieven zijn hier nooit geldig, aldus ds Faber. Alleen het geestelijk belang der gemeenten. Het kan gewenst zijn aan een bepaalde gemeente grotere geestelijke ruimte te geven, zodat men niet op dood spoor komt. Maar d. band tussen kerk en dorp worde niet lichtvaardig verbroken. Een predikant op een bromfiets kan een lege pastorie niet vergoeden, en in geen enkel gevél mag combinatie een „huwelijk óp con- Benoemingen Chr. Onderwijs Benoemd tot onderwijzer(es) aan Chr school te Etten-Leur mej. J. G. Over- bosdh te Princenhage. aan C.NS.-school te 's-Gravendeel C. Voerman te Bladel (N. Br.), en mej. F. F. Mans te Hengelo; aan Marnixschool (C.V.O.) te Rotterdam- Zuid W. H. Bouman te Papendrecht; aan vrije Chr. school te Veenendaal J. F Koster te Zwammerdam en mej. A. de Gooijer te Naarden; aan Geref. school te Leiden Joh. W. Kragt te Noordwijk. aan Ned. Herv. school te Zelhem mej. A. C. Tonsbeek te Zetten. Dr ir A. J. Zuur zal op 30 Nov. in Wa gen het ambt aanvaarden van b.g. eraar in de leer van het ln cultuur ren van drooggevallen gronden. Het Zeister zendingsgenootschap houdt op 13 December zijn 155ste ledenvergadering, n ds P. M. Legêne en ds H. M. Bielke. - Ten behoeve land i rekker zijn gezl: enkel» J. H. M. Derksen uit Amsterdam, di- ur van het Kath. Onderwijzers Bureau sitter van het Kath. Onderwijzers Ver en van de Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie, heeft de Pauselijke on derscheiding Pro Ecclesia et Pontifice ont- heer P A. Verburg, gehore op het proefschrift Tas telt. Eén historlsch-crl de opvattin* m over de emigratie-land. Zuid-Afrika; 3. „Moeten ook geschoolde vak lieden gesubsidieerd worden bij emigratie", cussie: Pauze: 4 00 Film over d« emigra- •landen Australië en Nleuw-Zeeland; 5 historie, de geestelijke en de practische Ie van emigratie; 6. Dagsluiting. (Advertentie). iENAVOpinnjM| aA.N.W B.^ËuwÏwgI f de prae-humanisti- sche philologie van Orleans tot de rational!*- linguistiek van Bopp. Zoals wij mel den. zullen die dag aan de V.U. ook drie ïeologische promoties plaats vinden. AMSTERDAM (Gem. Univ.). 21 Nov. Be- orderd tot doctor in de letteren en wijs- egeerte op proefschrift Le Baroque Espag- al et Calderon de la Barca, A. L. Con- onstandse. geboren te Brouwershaven. DELFT. 21 Nov. Op 28 Nov. zal lr G. G. aijle promoveren op Evenwichten bij hige druk tussen fluïde phasen in binaire en ter- naire systemen met ontmenging. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. 22 Nov Geslaagd cand. ex. ln de geneeskunde de dames A A Biegel. Delft. M J Fontein. Haarlem. Y M M A Duif. Den Haag. A G A Maas. Schiedam. A M Roëli. Den Haag. idem de heren D M J ten Doe- schate. Scheveningen. K W Eisenhardt. Zeist. J F W Hulstra. Apeldoorn. H Jansen. Den Haag. F Koning. Voorechoten. S van der Kooy. Den Haag. H M van Praag. Schiedam. G P van Rees Vugt. H A Scheepens. Den Haag. Y Sloterdijk. Scheveningen. E P Smit. Den Haag. D Tjabbes. Bloemendaal en D D Vodegal. Den Haag. AMSTERDAM (Gem Univ.), 21 Nov. Be vorderd tot arts R. Goudsmit. J. van Bilder- beek. P J D Marcelis. Amsterdam en C Woestentourg. De Rijp; geslaagd: arts-ex. le ged mej. M T C I J Teulings en de heren P J Bos. L C Binsbergen. P W C Hund. W H Wolters. Amsterdam en L A M Schulte. NIJMEGEN. Cl Nov Geslaagd: cand. ex. •chten HAM Jans. Overloon en F M L J Meijlink. Nijmegen; doet. ex. rechten (vry* studierichting) J A Bouts, Geleen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2