Jlieuuie ^eiJwrlje Gloumnt wist r Demonstraties Adenauer tijdens het bezoek van aan Franse hoofdstad DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantoastfcli f t afteMeoeti myn bert ia Ugficospoei" Twee en dertigste Jaargang No 92* Oefeningen op Zondag moeten worden voorkomen Overleg inzake inschakeling W.-Duitsland heden begonnen Circa 570 personen gearresteerd en 15 agenten gewond BONDSKANSELIER Adenauer heeft gisteren te Parijs met de Ameri kaanse minister van Buitenl. Zaken, Dean Acheson, een onderhoud van drie uur gehad. Andere deelnemers aan de besprekingen waren de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, John McCloy en de West-Duitse waarnemer bij de V.N., Herbert Blankenhorn. Adenauer toonde zich zeer tevreden over het verloop der onderhandelingen en later heeft hij op een persconferentie zich een groot voorstander verklaard van een verenigd Europa en van een gemeenschappelijke defensie. Hij is echter tegenstander van een eigen Duits leger. Minder geestdriftig was Adenauer over de ontvangst, die de Parijse communisten hem hebben bereid. Op de grote boulevards zijn namelijk verschillende betogingen gehouden tegen de aanwezigheid van Adenauer. Hierfoij werden 567 personen door de „Grote Drie" West-Duitsland geheel i politie gearresteerd. Een vijftiental politie-agenten werden lioht gewond, van wie drie naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Op vele punten der stad waren de straten beschilderd met het advies: „Adenauer raus", hetgeen dus •betekent: „Adenauer eruit"! De West-Duitse Bondskanselier is te Parijs voor besprekingen met Adheson, Eden en Schuman. Het gaat over het hestel van de Duitse souvereiniteit en de afsohaffing van het bezettingsstatuut. Een belangrijke vraag is. hoeveel solda ten kan West-Duitsland bij elkaar bren gen en welke wapens mogen zij gebrui ken. Zulks zal op de formele besprekin gen tussen de Westelijke „Grote Drie" en Adenauer, die vandaag op het Franse min. van Buit. Zaken geopend worden, een essentieel punt zijn. Uit het feit, dat Adenauer, zoals hier boven weergegeven, een apart onderhoud had imet Dean Acheson, kan men aflei den, dat de West-Duitse Bondskanselier het standpunt zal innemen van „voor wat, hoort wat"! De financiële lasten, welke uit het nieuwe accoord tussen de Weste lijken en Bonn voortvloeien, zullen met Amerikaanse dollars moeten worden ge dekt. Engeland, Frankrijk en andere landen kunnen hun Europese defensie verplichtingen onmogelijk nakomen, als Washington niet in ruime mate dollar- steuai verleent. Dit is dus ook het sterke punt bjj de onderhandelingen voor Adenauer. Reeds vroeger hebbem wij er op ge wezen. dat straks aan de „bezetting" van West-Duitsland een einde komt, maar toch zullen de Amerikaanse, Britse en Franse troepen blijven. Voor de nieuwe situatie zal dus ook een regeling getrof fen moeten worden. Ook zouden de Russen te Berlijn aanmerkingen kunnen maken, als er formeel geen „bezettings troepen" meer zijn, want wat hebben Amerikanen en Britten dan nog in Ber lijn te doen? De hoofdzaak is: Enerzijds wil de schakelen bij West-Europa. Daartegen- staat anderzijds, dat Bonn thans ge lijkberechtigd de volledige Duitse onaf hankelijkheid bepleit. Aangezien de Duitsers veel liever de hereniging willen ,Oost" en „West", zal Adenauer te Bonn moeten terugkeren met een acceptabel contract. Speciaal de aanhan gers van Schumacher stellen hun eisen. Te Parijs liggen dus nog vele voetangels klemmen. Prins Bernhard op jacht in Engeland Prins Bernhard is gisteren voor ee kort particulier bezoek in Londen aar gekomen met de PHPBA van d Rijksluchtvaartdienst. De Prins zal het hulpeskader van de Engelse luchtmacht bezoeken; hij is daar erelid van. Daarna zal de Prins met graaf Mountbatten op jacht gaan. Vermoedelijk zal de Prins Maandag naar Nederland terugkeren. Generaal Juin weer naar Parijs vertrokken Generaal Juin, de bevelhebber van de Nato-strijdikraohten in centraal Europa, is gisteravond per trein uit Den Haag naar Parijs vertrokken, 's Ochtends heeft hij voor het bezoek aan H.M. de Koningin in het Rijksmuseum „De Nachtwacht" be keken. Later was hij aanwezig op een cocktailparty in de Franse ambassade, waar veel binnen- en buitenlandse mili taire autoriteiten tegenwoordig v Voor zijn vertrek verklaarde de generaal, dat Nederland bij zijn defensie voor de zelfde moeilijkheden staat als Frankrijk. „Nederlanders en Fransen begrijpen el kaar dan ook volkomen", merkte hij op. Engeland accooid met: Amerik. commandant en Amerik. geweer Kanaalverdediging onder leiding van Brit Engeland heeft er in de te Rome ge houden tweedaagse geheime zitting van de 12 stafchefs van het Altantisch Pact (ter voorbereiding Twee tegen één op het diner i van die gele genheden, waar poli- ieke tegenstanders beter van gedachten kunnen wisselen dan welke georganisee- de vergadering ook. Dat heeft de Franse president. Vincent Auriol ook begrepen hij bood aan de deelnemers in de As semblee der Verenig de Naties een groot diner aan, waar zowel het Russische blok als het Westen van de zoete Franse wijnen dronken. Acheson, de Amerikaanse minister Buitenlandse Za ken, maakte tussen de gangen door een praatje met Malik. Maar waar kunnen politici onder elkaar anders over praten ver politiek. Nu ging het niet in de gespannen sfeer van de vergadering en Malik deed alvast een concessie aan het Westen, dat hij Engels sprak...' Wisjinski zag zijn rode broeder met de gladde Amerikaan van gedachten wisselen en omdat hij ook wel wist, dat het gesprek niet over ditjes en datjes ging, kwam hij er bij staan, om Malik een handje te helpen. Met veel gebaren en sprekende mimiek stonden die drie daar over wapentelling en het Atlantisch pact te praten, terwijl zij voor een ogenblik de ober met zijn champagne vergaten. Ache son had een zware dobber tegen twee van die aalgladde Russen, maar het eind van het liedje was. dat zij toch op elkaar een dronk uitbrachten. Morgen is er nog gelegenheid genoeg, om een paar keer „gemene oorlogsophi r" tegen elkaar te de Amsterdamse verpleegster, zuster Van Leer, die naar Lamba- rerte (Afrika) zal vertrekken om met dr Albert Schweitzer in zijn wereld vermaard hospitaal te werken. Ook voor bromfietsers Verplichte wettelijke aansprakelijkheid Minister Wemmers is in samenwerkin; met minister Mulderije bezig met di voorbereiding van een regeling waarbi. berijders van motorvoertuigen verplicht zullen worden zich te verzekeren wettelijke aansprakelijkheid tegenover derden. In de Tweede Kamer is de wem- geuit dat deze verzekering ook vooi bromfietsers verplicht zal worden ge steld. Dit blijkt uit het verslag over he' mondeling overleg tussen de minister er een Kamercommissie in zake de Ver- keersbegroting. Onbeschrijfelijke ellende in het ondergelopen Adria Achtergebleven mensen met hongerdood bedreigd vigo en de zee begint het water van de Po eindelijk wat te zakken en ook de regen heeft, tijdelijk, opgehouden. Maar dit heuglijke nieuws heeft de ellende in het geteisterde gebied niet op slag kun nen verdrijven. In Adria, dat 2 a 3 meter onder water staat, heerst een onbeschrijf lijke toestand. De achtergebleven inwo ners roepen van de tweede en hogere étages der huizen wanhopig om voedsel. Lukt het hun de aandacht van de boten met voedsel te trekken, dan laten zij mandjes zakken, om als hongerige dieren het brood te verslinden. Reddingsploegen vonden een man, dood van kou en hon ger, op een grote baal stroo drijven. On der hem bevond zich het bevroren lichaam van een kind, dat hij had willen beschermen. De V.S. hebben 8 milliard lire geschon ken voor, hulpverlening, de arbeiders van Vaticaanstad hun gezamenlijk dagloon, ad 2 millioen lire. Op de lijn Milaan— Luino is, door verzakking wegens over stroming, een tunnel ingestort, juist toen een passagierstrein passeerde. Twee per sonen werden gedood en ruim 30 gewond. In het Rhone-dal in Zuid-Frankrijk staat een groot aantal politiemannen, litairen, brandweerlieden en burger- vrijwilligers gereed om onverwijld in te ïd zijn sterk gezwollen. A'damse politieman nam een „iooitje" aan Anderhalf jaar geëist Tegen de 43-jarige ex-rechercheur van de Amsterdamse Vreemdelingenpolitie A. W. F. G., die thans stuurman op een kustvaarder is, werd gisteren in Amster dam 1 Vz jaar geëist. Hij nam van een uitgewezen Italiaanse koopman een be drag van ƒ50 aan. Maar hij had het als een fooitje beschouwd, zoals dit wel va ker gegeven werden. Het leek gisteren tijdens de rechtszaak wel, alsof zoiets normaal is. Volgens een schriftelijke verklaring van de Italiaan dreigde G. er mee dat hij een stempel in zijn pas zou krijgen, waardoor hij niet meer naar Nederland zou kunnen terugkeren. Voor ƒ50 kocht de Italiaan die stempel af. Een kennis van de Italiaan had echter de politie ge waarschuwd en toen de rechercheur de ƒ50 had gekregen (in de trein tie hem naar Parijs zou brengen) werd hij bij het volgende station aangehouden. Hij bekende grotendeels, maar ontkende dat er iets gezegd was over een stempel in het paspoort. zeggen. Morgen, als de koptelefoons w> knetteren en de wire-recorders weer officiële verdachtmakingen vastleggen Malik weer echt of quasi boos de zaal verlaten kan KOFFIE: 509 en 517 Bon 509 Algemeen (A- en B-kaar ten) en bon 517 Algemeen (D-kaar- ten) zijn aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie, met ingang van morgen en tot en met 8 December. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bon reeds op 20 De cember worden aangewezen. Daarna volgt, zoals gebruikelijk, de bonaan wijzing weer om de zes weken. in gestemd, dat een Amerikaan benoemd zal worden tot opperbevelhebber in het Atlantische Oceaan-gebied. Voorts be sloten een Kanaal-commando in te stel len. Dit houdt in, dat Frankrijk, België, en Denemarken onder leiding van Engeland gemeenschappe lijk, zowel in vredes-, als in oorlogstijd het Kanaal-gebied zullen bewaken. Het derde belangrijke resultaat vi bijeenkomst is, dat het Amerikaanse ge- als standaardgeweer voor de Atl. landen is aanvaard. Engeland heeft zijn die invoering van het nieuwe Britse geweer beoogden, laten varen. Het feit, dat de meeste landen al zijn om geschakeld op de Amerikaanse bewape ning, heeft blijkbaar de doorslag gege- i. De ministerraad moet de besluiten evenwel nog goedkeuren. Schout bij nacht C. W. Slot in Kanaal-commando In aansluiting op het A.P. bericht, dal Frankrijk, België, Nederland, Denemar- Engeland een z.g. Kanaal-com mando zullen vormen, vernemen wij, dat Nederlandse zijde de commandant zeemacht. Schout bij nacht C. W. Slot. dit commando zal opgenomen worden. Dat ligt ook voor de hand. De comman dant zeemacht is belast met de beveili- de zeetoegangen. Aangezien het hier om een Kanaalcommando gaat. zal hij, met zij>n gehele apparaat aan mijnen vegers, torpedojagers en kustpatrouille- vaartuigen bij de nieuwe Atlantische eenheid ingedeeld kunnen worden. Zoals men weet zal een Britse admi raal het bevel over dit Kanaalcommando uitoefenen. Gisteren werd de Franse generaal Juin, opperbevelhebber van de Geallieerde landstrijdkrachten in Centraal-Europa, door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen op paleis Soestdijk. Rechts Prins Bernhard, geheel links de hoge Franse gast. Vergunning, maar geen verplichting Loonrondje van ten hoogste 8.50 als Sinterklaasverrassing Rijksbemiddelaais accooid met uitkering van 11 pet weekloon of 2,5 pet maandloon HET COLLEGE van Rijksbemiddelaars heeft thans toestemming ver leend töfFèen uitkering-ineens van 11 procent van een weekloon of- 2% procent van een maandloon, met inachtneming van de grenzen welke golden bij de jongste loonsverhoging aan mannelijke en vrouwelijke werk nemers van 23 jaar en ouder en aan mannelijke en vrouwelijke werk nemers beneden de 23 jaar. Voorts aan de zgn. kostwinners, dit zijn man nelijke en vrouwelijke werknemers beneden de leeftijd van 23 jaar, wier normale inkomsten ten minste 2/3 deel vormen van de totale inkomsten, waaronder begrepen uitkeringen ingevolge sociale voorzieningen van het gezin waartoe zij behoren. Minister Teulings thans officieel benoemd Gisteren is het Koninklijk Besluit ver schenen. waarin mr F. G. C. J. M. Teu lings, vice-minister-president en minister zonder portefeuille, benoemd is tot mi nister van Binnenlandse Zaken ad inte- TV-handelaren verstoord over houding K.N.V.B. De afdeling Zuid-Holland Noord van de Nederlandse vereniging van radio- detailhandelaren heeft geprotesteerd tegen het besluit van de KNVB, dat de voetbalwedstrijd NederlandBelgië niet per televisie mag worden uitgezonden. Zij menen, dat hierdoor de handel in televisie-apparaten ernstig wordt belem- In aansluiting aan ons bericht van gisteren wordt nader gemeld, dat aan Abe Lenstra, die een aanbod van de Franse voetbalclub Nice heeft gekregen, zelf werd overgelaten het bedrag te be palen. „Als ik een bedrag vraag, zal het 250 000 zyn en langer dan één jaar wil ik niet weg", aldus Lenstra, die meende met dergelijke eisen de Franse scouts wel van het lijf te kunnen houden Deze Sinterklaasverrassing is, zoals we vorige week meldden, een staartje in de jongste loonronde. Zij dient om de vermindering van het verbruik van 19 Maart tot 15 September te beperken tot 5 procent. Voor zover het loon van de betrokkene een bedrag van ƒ4000,per jaar te boven gaat, komt het meerdere voor de bereke ning niet in aanmerking. De uitkering bedraagt derhalve ten hoogste 8.50. Als basis voor de berekening dient het loon van de week, waarin 3 December 1951 valt, te worden genomen (resp. het maandsalaris over November). De compensatie-uitkering mag wor den uitgekeerd: voor werknemers op weekloon ter gelegenheid van de loonbetaling in de loonweek, waarin 3 December 1951 valt, voor werk nemers op maandlonen ter gelegen heid van de loonbetaling over No vember of December 1951. Ter verdere toelichting zy nog mede gedeeld. dat het de werkgever mede ge oorloofd is een uitkering-ineens te ver strekken. aan werknemers in zijn dienst, die gedurende de week waarover de uit kering wordt verstrekt, geheel of ge deeltelijk niet hebben gewerkt. Voor de berekening van het bedrag der compen satie-uitkering mag in dat geval worden uitgegaan van het loon, dat de werkne mer zou hebben verdiend, indien hij nor maal zou hebben gewerkt. Uit de beschikking blijkt dus. dat de regering niet bereid is de loonuit- kering verplicht op te leggen, zoals door werknemers- zowel als door werkgeversvertegenwoordigers is be pleit op grond van het feit, dat de nu genomen maatregel moet aansluiten bij die van April j.l. De besturen van het C.N.V. en het N.V.V. betreuren dan ook, dat voor de uitkering- ineens de vorm van een vergunning en niet die van een verplichting is gekozen. Het bestuur van de K.A.B. gaf echter geen commentaar op de maatregel. Haamstede overtrad de bouwvoorschriften Minister neemt maatregelen Minister In 't Veld heeft de bevoegd heid tot het goedkeuren van de uit voering van bouwwerken aan de ge meente >Haamstede (Z. VI.) ontnomen. Dit zal gelden van 1 December a.s. tc 30 November 1952 toe; een jaar lang du: B. en W. van Haamstede hebben nl. een vergunning verleend voor de bouw van twee fruitbergplaatsen. terwijl wisten dat deze als noodwoningen den worden gebruikt. Voor deze bouwsels werden géén Rijksgoedkeuringen verleend, hoewel die eigenlijk wel vereist waren. Er werd dus gehandeld, in strijd met de Weder- opbouwwet. Het beleid van B. en W. in deze zaak was overigens zodanig, dat de minister zich genoodzaakt zag de goedkeurings bevoegdheid in te trekken. Over het uitvoeren van bouwwerken wordt beslist door de minister. Voyta BenesJ, de broer van wijlen Eduard Benesj, de vroegere president van Tsjechoslowakije. is op 73-jarige leeftijd te South Bend (V.S.) overleden. DAT minister V. d. Brink op zijn "Zeeuwse reis gisteren Middelburg en Vlissingen heeft bezocht. DAT er de as. zomer bij Velzen weer vier ponten i.p.v. drie zullen varen. DAT de in Kinderdijk gebouwde zeesleeptooot van 45 m lengte. Oceaan, aan de rederij L. Smit is overgedragen- DAT minister Mansholt het besluit heeft goedgekeurd om H. van Domme len en mr H. C. Visser uit Den Haag de pers. titel van dir. van het voedsel- voorziening-imporübureau te verlenen, en aan J- C. Rus te Wassenaar en J. M- Fritz te Voorburg die van adj.-dir- DAT de Australische ambassadeur Stirling Groningen en Friesland be zocht en !n Groningen een toespraak hield voor het Ned.-Engels genootschap. DAT een ruim 30-j. man is aangehou den, die uit een psychopathen-inrichting was gevlucht en in Nijmegen en elders oplichtingen had gepleegd. DAT de 43-j. boer Jorrit T. in Leeu warden wegens brandstichting in de door hem bewoonde boerderij tot 6 mnd- is veroordeeld. DAT het 10-j. bestaan van de NO- polder vermoedelijk in Juni 1952 wordt gevierd met een driedaags feest, o.a. :n grote poldertentoonstelling, en er >k een gedenkboek zal verschijnen- DAT van 26 Sept. t m. 8 Oct. 1952 ook eer een Femina-beoirs in de R'damse Ahoy"hal wordt gehouden. DAT de K. v. K. voor Utrecht nog maals aan de regering zal vragen om de tollen in Maartensdijk, die de ge meente weigerde te verkopen, toch te laten verdwijnen. DAT de kol. F. W J. M. Peters van de gen. staf bevorderd is tot generaal- majoor. DAT Haarlem ook een woningbouw lening aangaat, nl- van f5 min tegen 4 pet. in stukken van f 1000. DAT het plan tot ruilverkaveling van 2786 ha. nagenoeg de gehele gemeente Ottersum (L.), is goedgekeurd, en dit project 5—7 j. zal eisen en fl& min kost. DAT bij de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend waarin wordt gesteld de geldigheidsduur van 31f zettingsregelingen te verlengen v Februari a.s. tot 15 Februari 1953, daar de wetten die deze regelingen moeteh vervangen niet tijdig gereed kunnen DAT de A'damse raad een verhoging van de gas- en electriciteitstarieven goed keurde. en tot dir. van het gem. energie bedrijf benoemde E. Luuring, thans secr van de directie van de Overzeese gas- en electr. mij te Rotterdam. DAT het Ned. Vrouwencomité in Ben- nekom een conferentie heeft gehouden over „De vrouw en het nieuwe Europa' ook Westduitse vrouwen deel- DAT i-v-m. de ingebruikneming de Benelux-luchtdoelartillerieschool in Lombardsyde (B.) op 29 Nov. vanwege de Ned. luchtdoelartillerie een krans wordt gelegd by het graf van de On bekende Soldaat te Brussel. DAT het Centraal werkcomité vacan- tie op 30 Nov. en 1 Dec. in Utrecht ver gadert en o.a. de kindervacanuebeste- ding aan de orde komt. De Amerikaanse pers bevoordeeld Productie krantenpapier verhoogd met de helft Amerika heeft goedgekeurd, dat de productiecapaciteit van de binnenlandse industrie van krantenpapier met bijna de helft zal worden vergroot. Zulks betekent, dat de productie, thans onge- 1.100 000 ton per jaar bedragende. 490-000 ton per jaar zal worden verhoogd. De Ver. Staten importeren jaarlijks circa 5 millioen ton kranten papier uit Canada. De vergunning voor de uitbreiding van de productiecapaci teit der papierindustrie is gegeven, om de pers in staait te stellen, voort te gaan met volledige voorlichting van het publiek. Het zal echter nog enige tijd duren, alvorens de benodigde materialen beschikbaar zijn. Lijken van Britse soldaten in Suezkanaal geworpen Uit een afvoerkanaal bij Suez zijn de lijken opgehaald van twee vermiste Britse soldaten. Bij de gevechten in Is. mailia werden zij als „vermist" opge geven. Thans blykt dat zij vermoord zijn en de verminkte lijken in het Kanaal geworpen werden, aldus Reuter. De jongste Pbilips-uitvinding De Philipsfabrieken in Duitsland heb ben volgens DPA, een nieuw muziekin strument vervaardigd, waarvan de toon langs electrische weg wordt opgewekt. Het geluid wordt door een luidspreker versterkt. Het nieuwe instrument, de „Ela-Gerat", kan vele muziekinstrumen ten nabootsen. Nederlander gearresteerd te Djakarta Woensdagavond is te Djakarta de Ne derlander mr H. D. Buurman, die werk zaam was op het ministerie van Verbin dingen als adviseur voor de luchtvaart, in hechtenis genomen. De procureur- generaal wil niet laten zeggen, De Theems is by Windsor buiten haar oevers getreden. Reading wordt overstroming bedreigd. Geestelijk weerbaar W^AT is eigenlijk „oorlog?" We kunnen antwoorden: het is een strijd tussen volkeren, met alle denkbar» wapenen. Tussen volkeren! Nu niet meer tussen huurlegers zoals in de tijd van Maurits; nu niet meer alleen tussen de dienstplichtige legers, zoals in 19141918; het is een strijd, waarin steeds de volkeren als geheel betrokken worden. Niet alleen de soldaat, ook de ambtenaar, ook de fabrieksarbeider, ook de huisvrouw, zelfs het kind. En dan: met alle denkbare wapenen. In vroeger eeuwen ging men elkaar met de speer te lijf; 1870 kenmerkte zich door de in massa aanvallende cavalerie; -1918 was een stellingen-oorlog, met naast gevechten met het blanke wa pen de enorm ontwikkelde artillerie en Tanks en bombardementsvliegtuigen kenmerken de laatste oorlog. Steeds meer wordt de niet-militair er in betrokken. En de volgende oorlog zal dit nog „ver volmaken." HET DOEL van iedere oorlog is: de overwinning, waaronder wordt ver staan het doen beëindigen van alle tegen stand van de vijand. Zelden eindigde een oorlog doordat militair-technisch iedere tegenstand onmogelijk was. De voornaamste factor was, dat bij de ver liezer het m o r e e 1 de wil tot verdere tegenstand ineenstortte. Men zag geen in de strijd; men kon de ont beringen niet meer aan. Men „gaf zich men wilde niet meer. En deze dan vrijwel steeds niet de mi litair, maar het volk, de burgers. De moderne oorlogsmethode werkt nu sterk in de richting van het breken van het moreel, en dan zo mogelijk nog vóórdat er feitelijk oorlog is. Wanneer volk, een leger, overtuigd is van de superioriteit van de tegenstander, zal het nauwelijks strijd voeren, en de overwin ning wordt gemakkelijk behaald. Daarom werkt de vijand op het onder mijnen van de volkskracht, zowel door het scheppen van ongunstige economi sche situaties, als door het op psycho logische wijze beïnvloeden van de geest der burgers en militairen. Meer nog dan in 1940—1945 zullen in «.en nieuwe oorlog de psychologische en economische methoden gebruikt worden. Men is er trouwens reeds mee begonnen. ;n het: „de koude oorlog." Juist omdat deze methode gericht is tegen de geest, zal alleen een geestelijk weer baar volk een krachtige tegenstander Daarom dient alles er op ge richt te zijn, het volksmoreel te ver sterken. WANNEER men wil, dat onS volk innerlijk bereid is om, ten koste wat dan ook. pal te staan in een oorlog, is het noodzakelijk, dat het wéét, aarvoor het strijdt De Russische soldaat wéét Hij is, door ;n systematische propaganda en een vèr-houden van de Westerse wereld, doordrongen van de idee, dat alleen het "sme de wereld redden kan. Hier ligt zijn taak; hiervoor leeft hij; hier- ior heeft hij zyn leven veil. W ij weten, dat alleen Christus de we reld kan redden. Maar weten wij dit inderdaad, d.w.z. beleven wij dit ook? Helaas veel te weinig. En bovendien ook in ons volk zovelen, die Christus al dan niet erkend ver- Toch zullen wy, ook als volk. moeten weten, waarvoor wij hebben te strijden. En hoewel door velen niet als zodanig begrepen dit zijn de Christelijke grondbeginselen. Het moderne pessi misme en de daaruit voortvloeiende angst maakt de mens egoïstisch. Hij zal moeten worden losgerukt uit dit egoïsme zich meer en meer moeten zien als deel van het geheel, als staatsburger. T"\E MENS moet zien, dat dit staats- burgerschap hem rechten geeft, maar ook plichten; dat hij mede-verantwoor delijk is voor alles wat wij als volk hebben: onze vrijheid van religie en meningsuiting, onze rechtspostie, onze cultuurschatten, ons gezinsleven. Dit alles moet naar voren worden ge bracht Pers, radio, televisie, literatuur zij zijn hiertoe de prachtige hulpmid delen van onze eeuw. Diep besef van de waarden van onze Christelijke be schaving dient te worden aangekweekt. Democratische rechten zoals b.v. het kiesrecht moeten in het licht der publiciteit komen, om ons volk er van te doordringen, welke waarden zij in houden, welke verantwoordelijkheid zij Langs deze weg kan ons volk wakker worden geschud, nm te gaan beseffen waartoe een eventuele strijd dient ten einde daardoor in die strijd bereid te zijn, zijn plicht te doen, een plicht, door deze rechten opgelegd. Waarover generaal Eisenhower hier zo'n plezier heeft weten we niet. maar in ieder geval schijnt hem de kennismaking met de Canadese am bassadeur in Nederland, de heer Dupuy, best te bevallen, 't Kan ook rijn, dat de generaal op deze manier zijn tevredenheid betuigt over de aankomst ran de Canadese troepen in Rotterdam, die bestemd zijn voor de verdediging van West-Europa. Opa Kostering 100 jaar) haalt ouderdomsrente De oudste inwoner van Delft, „opa" W. H- Kostering. viert vandaag zijn honderdste verjaardag. De grijsaard leest nog dagelijks de krant en staat iedre morgen tegen half zeven op om de vogels te gaan voeren Vanochtend ging hij nog zelf naar het postagent schap om zijn ouderdomsrente te halen en dat is toch een wandeling waar iemand met jonge benen zeker twintig minuten over doet Aan fietsen heeft opa nooit gedaan ..Daar krijgen ze mij niet op", zei hij toen hij de eerste velo- cipède zag en hij heeft woord gehouden. WEERBERICHT Opnieuw regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk wisselende bewolking met voornamelijk in de kustgebieden enkele buien; langs de Waddenkust tijdelijk nog krachtige, overigens over wegend matige Westelijke wind. Morgen weer toenemende bewol king met regen; overwegend matige wind krimpend naar Zuid of Zuidoost. Weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 8.12—16.40; maan 1.02— 14.08. 29 Nov. NJd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1