Jlicutuc £eiïtsr()e GTouranl Het „zwarte plan" van Pleven werd door de Assemblée aanvaard Wereldbank zou Perzische olie gaan beheren Wist u WOENSDAG 21 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 87 Directie. Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: TeL >1441. Postrekening: 58938 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand: /0.40 per week ADVERTENTIEN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 929k Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-Red.: H. W. J. ENSERINfC Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NRT10NRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstieken .Stantoasticlj f« ghfbleoea myn hert ia teafjcaspoct" Dr VAN NES en de Annakliniek De bewapening in Flanktijk Kabinet kreeg vertrouwen met 18 stemmen meerderheid MARIANNE is voorlopig gerust gesteld. De Franse premier, Pleven, heeft in de Assemblée toch zijn vertrouwensvotum gekregen. Ech ter slechts met een meerderheid van 18 stemmen. De uitslag in de Assemblée was 247 tegen 229 stemmen, bij 106 onthoudingen. De Assem blée moest haar fiat geven aan het bezuinigingsprogramma en de plan nen betreffende volledige deelneming aan de Westerse defensie. Het „zwarte plan" werd dus geaccepteerd, hetgeen bezuiniging en versobe ring betekent voor een periode van lange duur, om de kosten der her bewapening te bestrijden. De drie maanden oude „coalitie-regering" van Pleven blijft dus in het zadel. Tegen stemden Gaullisten, Communis ten en een derde deel der Boerenpartij. Behalve de Socialisten, hielden de Radicalen en enige boeren zich afzijdig. Zo heeft dus Pleven voorlopig gezege vierd. Hij had Zaterdag om een motie van vertrouwen verzocht, nadat zijn regering hei plan had aangekondigd, op de dollarirwoer te besnoeien, misschien tot benzinedistributie en belastingver hoging over ie gaan, alsmede voorrang te verlenen aan de defensie-uitgaven voor het Pact boven de binnenlandse ver plichtingen. De meerderheid, waarmee de motie werd aangenomen, is echter 6leohts zeer gering. Nog aan de vooravond van belangrijke onderhandelingen over West-Europa, liep dus het Franse kabinet groot gevaar ineen te storten. Voordat de zitting be gon, besloten de Sooialisten zich van stemming te onthouden, terwijl de Boerenpartij bekend maakte, dat haar leden „naar eigen verkiezing" konden stemmen. Dit was dus een nieuwe klap voor Pleven. In het vooruitzicht van de belangrijke vergadering van de N.A.T.O. te Rome, en de aankomst van Adenauer te Parijs, dreigde opnieuw een politieke chaos. Gelukkig heeft het dringend be roep van Pleven deze regering toch het „vertrouwen" te geven, succes gehad. Frankrijk maakt deel uit van de twaalf N.A.T.O.-landen, wier stafchefs thans te Rome vergaderen. Het betreffende rap port zal Zaterdag aan de ministers van Buit. Zaken, Defensie en Financiën der twaalf landen worden overhandigd. Het gaat om het defensiecommando voor het Midden-Oosten, het Turkse verzoek om direct met het opperbevel van Eisen hower verbonden te worden, het instel len van een commandostelsel voor de Middellandse Zee en een Atlantisch com mando. Deze week verwacht men veel van Parijs. Immers daar zijn Adenauer en McQloy, de Amerik. Hoge Commissaris, Ook doorbraak bij Turijn gevreesd Ramp mogelijk door slechte dijken De zware slagregens in Noord-Italië houden nog steeds aan. De onafgebro ken regenval heeft het water in de Po bij Turijn in 48 uur tijds 2 meter doen stijgen. Een nieuwe overstroming wordt hier gevreesd. Een ander gevaar is ont staan doordat het water bij Cavarzere in de Adige is gevloeid. Ongeveer 10.000 mensen in Boara en andere plaatsen aan de Alige hebben instructie gekregen hun huizen te verlaten. Ook het meer van Lugano is buiten zijn oevers getre den. Het centrum van Lugano staat onder water. Intussen is rond het uitbreken van de ramp een politiek rumoer ontstaan. De communistische partij heeft een mo tie ingediend, waarin zij er de regering van beschuldigt, de gemeentelijke auto riteiten langes de Po niet te hebben ge holpen bij de eerste pogingen om het doorbreken van de dijken te voorko men, de reddingswerkzaamheden niet te hebben georganiseerd en het hulpwerk van vrijwilligersorganisaties te hebben gehinderd. De prefect van Rovigo daarentegen heft de plaatselijke com munisten beschuldigd van sabotage. Hun noodcommissie, die onmiddellijk ontbonden moet worden, heeft de mili taire autoriteiten herhaaldelijk om hulp verzocht op plaatsen, waar deze niet nodig bleek. Het duidelijke doel was de militaire strijdkrachten uit elkaar te trekken, aldus de prefect. Hoe het zij, ook van andere zijden is te kennen ge geven, dat de voorzorgsmaaregelen lang niet ver genoeg reikten. De meeste dij ken langs de Po waren onbekleed. Zij bestonden slechts uit leem en klei Eveneens in Frankrijk overstromingen In Zuid-Frankrijk staat een vierde deel van het departement Caucluse on der water, doordat de Rhone buiten haar oevers is getreden. Het zwaarst getrof fen is het plaatsje Bollene, waar ver scheidene huizen zijn bezweken. Ned. gift voor ramp in Italië Het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis heeft een gave doen toe komen. aan de liga van Rode Kruis ver enigingen te Genève als bijdrage in de Rode Kruis hulp aan de slachtoffers van de overstromingen in Noord-Italië. Een nieuwe sportiiets op komst De Somplex machine- en rijwielfabrie- ken brengen binnenkort een nieu -lortfiets voor de schoolgaande jeugd handel, die f190 kost. Deze fiets 33 goedkoper dan de Engelse, waarvan hij een getrouwe copie is. Bovendien is de kwaliteit beter dan van de Engelse fiets. Dit geldt in het bijzonder voc remconstructie, waaraan de Nederlander nu eenmaal hoge eisen stelt. Hoewel de aflevering pas in Februari kan beginnen, zijn al een paar honderd bestellingen binnengekomen, zo werd gisteren in aandeelhoudersvergadering meegedeeld. bijeen met de ministers van Buit. Zaken der Westelijke „Grote Drie". En Pleven regeert nog! Amerika springt met meer dollars bij Het grote probleem voor Pleven blijft hoe de herbewapening te financieren. Amerika had nieuwe dollarsteun toege zegd, maar het bedrag is nog niet be kend. Volgens Reuter, houdt men er thans in Washington rekening mede, dat Frankrijk 400 millioen dollars nodig heeft. Circa 50 millioen moet reeds zeer spoedig verstrekt worden, om te voor komen, dat Frankrijk zijn invoer van vitale goederen voor de economie en de defensie moet onderbreken. Er zij hierop gewezen, dat Amerika indertijd 7 milliard dollars voor steun aan het buitenland heeft uitgetrokken. Van deze 7 milliard was 950 millioen gereserveerd voor economische hulpver lening. Het kan nu zyn, dat Truman zelfs 1530 millioen dollars zal vaststel len voor economische doeleinden in Europa. Dit is dus een aanzienlijke ver hoging. Beslissingen ten aanzien der Ameri kaanse hulp aan Frankrijk hangen af van het resultaat der besprrttingen, die Harriman en Acheson te Parijs heeft met de kopstukken der Franse regering. Voor een meer stabiel Parijs heeft Washington de millioenen wel ove: Prinses Margaret 4 dagen in Parijs Prinses Margaret van Engeland is in gezelschap van haar tante, de hertogin van Kent, te Parijs aangekomen, waar zij vier dagen zal verblijven. Als hoogte punt van haar reis geldt een bezoek aan een liefdadigheidsfeest ten bate van het Britse, Hertford ziekenhuis. Op het vliegveld werd de prinses begroet door de Britse ambassadeur te Parijs. Nadat ze voor fotografen had geposeerd, begaf prinses Margaret zich door een haag van 50 politiemannen naar een wachtende Rolls Royce. Zij was gekleed in een kersenrode jas en droeg een hoed van de zelfde kleur, met een grote veer. Leden van haar gevolg wezen erop, dat de prin ses niet wenste, dat er bijzondere aan dacht aan haar verblijf werd besteed. Generaal Juin heden bij de Koningin Ten paleize Soestdijk heeft de Konin gin hedenochtend generaal Juin in audiëntie ontvangen. Minister Staf bood generaal Juin diner aan Generaal Juin, opperbevelhebber de geallieerde landstrijdkrachten Centraal-Europa, was gisteravond de gast van minister Staf op Oud-Wasse naar. Verder zaten o.a. aan vice-premier Teulings, de staatssecretarissen Moor man en Kranenburg, de chef van de generale staf. luitenant-generaal Has- selman, de chef van de luchtmachtstaf, luit.-generaal Aler. en de Franse am bassadeur Gamier. Om kolen te besparen Scholen een week langer Kerstvacantie De moeilijke toestand van de kolen- voorziening heeft minister Rutten doen besluiten de a.s. Kerstvacantie var Rijksscholen met een week te verlengen De minister heeft de bijzondere scholen verzocht hetzelfde te doen. Nasha buigt zich over Mossadeq.. Engeland nog heel i wat last zullen be zorgen, ontmoetten elkaar in Cairo. Op Schiphol keek de Prezische pre mier Mossadeq nog tamelijk opgewekt, maar nauwelijks was hij in de Egyp tische hoofdstad, of hij moest zich weer te bed begeven en wel in zijn hotel, sident van Egypte, Nahas Pasha, hem op kwam zoeken. Mossadeq zal een onderhoud hebben de Egyptische koning, want sinds de Egyptenaren zich in de Suez- kaal-kwestie van Engeland hebben afgekeerd, zijn zij dikke vrinden met de Perzen. Nahas Pasha buigt zich het bed. waar op de dodelijk ver moeide Mossadeq hem fluisterend een groet ontvangst in Egypte was oo\ tend, want na zijn aankomst enkele officiële formaliteiten vervuld worden, zoals het tekenen van het koninklijk register in het Abdin-paleis. En het gevolg was, dat Mossadeq strom pelend de trappen van z'n hotel besteeg. Daar kreeg hij gelegenheid, om uit te rusten van deze moeilijke wereld en van de oliekwestie in het bijzonder Een nieuwe proefballon Mossadeq wordt in demonstrerend Egypte als „de vijand der Britten" geprezen Koning Faroek van Egypte heeft de Perzische premier Mossadeq gisteren een audiëntie verleend, die een uur duurde. Tevoren had Mossadeq de Egyp tische premier Nahas Pasja ontvangen. De besprekingen, die tussen de Egypti sche en Perzische leiders plaats vinden, zogenaamd een „hoffelijkheidsbezoek", hebben als achtergrond de gemeenschap pelijke vijandigheid tegenover de Brit ten. Zulks blijkt ook uit de leuzen der Egyptenaren, die Mossadeq prezen als de „vijand der Engelsen"; de demonstra ties voor het verblijf van de Perzische premier. Minstens 20.000 personen waren bij het Abdin paleis te Cairo verzameld, toen Mossadeq daar kwam om het regis ter te tekenen. Volgens Reuter bestudeert Engeland thans een nieuw plan, ter oplossing het Brits-Perzische oliegeschil, waarbij de olie-industrie onder beheer vai Wereldbank zou worden gesteld. De We reldbank is een internationaal, finan cieel lichaam, dat volgens de overeen- RUe geruchten ten spijt 't Brood wordt niet duurder Ook de kwaliteit blijlt onveranderd De prijzen en de samenstelling van het brood blijven ongewijzigd. Ondanks alle andere geruchten blijft alles bij het oude. De verzoeken van do bakkersorganisaties die richting worden niet ingewilligd het subsidie op het volksbrood blijft gehandhaafd. Dit verklaarde een zegsman van ministerie van Landbouw vandaag. Uit kringen van de bakkerspatroons is aan drang geoefend om verandering in de prijzen te brengen. De laatste tijd is er n.l. een sterke verschuiving waar te ne men van het verbruik van wittebrood naar volksbrood, waaraan door de bak kers vrij weinig wordt verdiend. De bakkers vroegen toen een kwaliteit brood te mogen bakken, waaraan een behoor lijke winstmarge zou zitten. Na ambtelijk onderzoek is echter ge bleken dat er géén verandering kan wor den gebracht in de tot heden gevolgde politiek op het gebied van het dagelijks (Het is nu wel zeer de vraag, of bakkersgezellen de gevraagde 10 procent loonsverhoging krijgen. Zoals wy giste ren meldden, stelden de patroons eer stijging van de broodprijs als voorwaar de. Minister Mansholt had zijn toestem ming toegezegd voor doorberekening var de kosten voor de verwerkelijking var enige verlangens, doch de broodprijs hoort daar blijkbaar niet bij. Red.). Rechter keek vreemd op 't Mag van de minister" De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie zowel als de waarnemend kan tonrechter in Apeldoorn keken vreemd op, toen hun door de verdachte een chauffeur van de P.T.T., die terecht stond omdat hij zijn auto te dicht bij een hoek een straat had geplaatst een dienstschrijven van het Hoofdbestuur der P.T.T. werd getoond. Daarin stond nl. vermeld dat de minis- r van Waterstaat aan het Staatsbedrijf der P.T.T. ontheffing van dit verbod had verleend, voor zover dit motorrijtuigen betreft die in gebruik zijn voor het lich ten van brievenbussen. Overeenkomstig de vordering van het O.M. werd de P.T.T.-man van rechtsver volging ontslagen. 't Ontslag van de Haagse hoofdcommissaris Nog niet aanhanging gemaakt bij Ambtenarengerecht Naar wij vernemen is het beroep tegen zijn eervol ontslag, dat de Haagse hoofd commissaris, de heer G. W. Valken, by het Ambtenarengerecht zou indienen, aldaar nog niet aanhangig gemaakt. De procedure bij dit gerecht is vrij lang durig. Tegelijk met zijn klaagschrift, dient de betrokkene het bewijs van zijn ontslag over te leggen. Daarna wordt hem verzocht zijn stukken van overtui ging bij het gerecht in te dienen. Ook de tegenpartij dient haar stukken in, waarna partijen gelegenheid krijgen eikaars verweer te bestuderen. Daarna wordt de datum van behande ling vastgesteld. Acht dagen vóór de openbare behandeling liggen de stukken voor partijen ter inzage. De uitspraak volgt in de regel drie weken na de open bare behandeling. Waar er nog geen klaagschrift is, kan 't dus nog geruime tijd duren, voor de zaak-Valken in openbare behandeling Geen televisie Nederland België Het bestuur van de K.N.V.B. heeft be sloten geen toestemming te verlenen voor televisie-uitzending van de landervwed- stryd NederlandBelgië, welke Zondag a.s. te Rotterdam wordt gespeeld. •joh OSSBBH 9 Vliegers die in de Ver. Staten zijn opgeleid, arriveren vannacht met de Veendam in R'dam en gaan morgen om 8 uur van boord. komst van Bretton-Woods moet helpen bij de na-oorlogse wederopboüw en wikkeling. Het desbetreffende plan dervindt de steun van een der leden- staten van de Bank, die zich ook heeft gewend tot de Britse regering. Het is echter nog niet bekend, of de voorgestelde regeling ter kennis van de Perzische regering is gebracht De lei ders der Wereldbank staan echter sym pathiek tegenover het voorstel, hetwelk inderdaad een oplossing voor het Per zische oliegeschil zou kunnen betekenen. Vóór de bank echter officieel kan op treden, moet zij door de Britse en Per zische regeringen officieel worden aan gezocht, zulks is tot heden nog niet ge schied. Orang oetan geboren in diergaarde Blijdorp Gistermiddag is in diergaarde Blijdorp te Rotterdam een jonge orang oetan ge boren. Dat gebeurt in gevangenschap zelden. Bekend zijn alleen de geboorte van de orang Buschi in de dierentuin van Dresden en enkele geboorten Philadelphia en Edinburgh. Ook in cude Rotterdamse diergaarde is zo'n g boorte eenmaal voorgekomen, maar baby is toen na acht dagen gestorven. Met spanning wacht men in Rotterdam af, hoe deze telg van moeder Tineke vader Bonzo zich zal houden. sSÊÊmSÊBBÊsKÊ/KÊÊÊi Als eerste gemeente in Nederland zal Zuilen een schaakbuurt krijgen, waar namen van beroemde schakers aan de gevels zullen prijken. Eén hunner is natuurlijk: dr Max Euwe, wiens naam hier onder een koningsstuk aan de muur uordt bevestigd. DAT min. V. d. Brink gisteren o a. Goes en Zeeuwsch-Vlaanderen bezocht en allerlei problemen besprak. DAT bij een brand in de boerderij van A Titulair te Heierhoeve (L.) gisteren 34 stuks vee zijn omgekomen. DAT op 28 Nov. een Ned. filmexpe ditie (vijf mannen en een vrouw) van A'dam per woestynauto naar de Goud kust vertrekt om te filmen voor een Ned. cacaofabriek. DAT voor het A'damse Hof twee mnd- voorw. werd geëist tegen de in Haar lem tot een maand veroordeelde 47-j. boer J H K. uit Wormer, die zijn paard met een hooivork had geslagen zodat de steel brak. DAT het Tweede-Kamerlid Wagenaar (Comm.) aan minister Mulderije heeft gevraagd waarom de jeugdige gevangene R. W. v. Kempen op 13 November in de gevangenis te Vught geen verjaardagpost mocht ontvangen. DAT O. en W.-Souburg als eerste meente in Zeeland een woningbouw lening heeft uitgeschreven voor slecht* f 105-000. DAT het aannemersbedrijf G. M Spindler te R'dam met f4.386.000 laagste inschrijver was voor de bouw van 482 arbeiderswoningen in Ridderkerk (hoog ste f5.654.100). DAT 4e Nijmeegse universiteit we gens d» kolenschaarste enkele gebouwen sluit en andere Zaterdags dicht zullen DAT het Leeuwarder raadslid J. Vel- lenga (P. v. d. A.) de burgemeester vragen heeft gesteld over het optreden van politie en brandweer bij de relletjes die Vrijdag plaatsvonden rendom de rechtzaak tegen Feade Schuier en Tjebbe de Jong (taalkwestie) DAT een groot aantal pluimveefok kers gisteren in Utrecht een fokkersdag van de Alg. Ned. Pluimveever. en de Ned. genetische "*r bewoonden. DAT voor de bouw van 76 Patrimo nium-woningen in Zaandam de gebrs Albers uit Abcoude 'aagate inschrijvers waren voor fitfC«tt inoogste f971.000) DAT de A'dama« kleermaker M. J. Hulsman wiens voró» ringen op de vak groep Kleermakerij (die misprijzend over zijn uitvinding var. een nieuwe coupe zou hebben geschreven) in kort geding zijn afgewezen, in hoger beroep is gekomen by het Haagse Hof. DAT het 50-j. bestaan van de bond van steen- en offsetdrukkerijen en foto- lithografische inrichtingen gisteren in A'dam is gevierd waarbij de bond het Praedicaat Koninklijke werd toegekend »n het lid var. verdienste R. Zegera Veeekens tot e-e'id ia benoemd. DAT ul'. N.- en Z.-Beveland (70000 inw.) door de voortschrijdende mechani satie in de landbouw jaarlyks 500 jonge mensen wegtrekken, van wie 400 ónder de leeftijd van 30 jaar. DAT de nieuwbouw van de drukkerij van de Maasbode aan de Schiedamsevest te R'dam is gegund aan de fa. J. A. Des- sing aldaar, voor f241.600. DAT een 29-j. Middelburgse schip persknecht in Vlissingen is gearresteerd die zich in twee dagen tijds aan v(jf aanrandingen zou hebben schuldig ge maakt, en al eerder voor dgl. misdrij- drijven werd veroordeeld. DAT 27 pet van het aantal buitenl. bezoekers in Dusseldorp Nederlanders DAT dr N. C. W. Hesse en dr W. Zijl van de Utrechtse universiteit per KLM uit Siam zyn teruggekeerd duizenden tropische vogels en zoogdie ren voor dieren .uinen in en buiten Italiaanse brandweerlieden van Alessandria varen door de straten van Adria met platte vaartuigen, waarmee zij de door de watervloe den bedreigde gezinnen naar een veiliger streek 1 Artikel „Velser affaire" in algemeen belang Eis tegen krant (wegens belediging) afgewezen De civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft in haar uitspraak over een aanklacht die wegens belediging tegen de Volkskrant was ingediend, het openbaar belang gesteld boven het par ticulier belang, en de eis tot schadever goeding ad f 25.000 verworpen. Het was de zaak van Natzi Serphos uit Curasao, die zich beklaagd had over enkele passages in een artikel over de z.g. Velser-affaire. Inderdaad heeft Serhpos schade geleden door dit artikel, aldus de rechtbank, maar het openbaar belang prevaleert Bovendien is de publicatie in het dag blad niet geschied zonder de zorgvuldig heid, dip de redactie van een krant zich dient op te leggen. De Velser-affaire, zo overweegt de rechtbank verder, heeft bij velen in ons land grote ongerustheid ver wekt en men is gaan twijfelen of het on derzoek voldoende onpartijdig Is geweest. De rechtbank was weliswaar van mening dat de publicatie een sensationele vorm had, doch overwoog dat het de be doeling is geweest om het grote publiek in beweging te krijgen, hetgeen waar schijnlijk ook bereikt had kunnen wor den door een rustiger opgemaakt artikel; een beroep op het dienen van het alge meen belang mag echter wel gegrond worden geacht Nieuw-Guinea Ook Menzies spreekt tegen De Australische premier, R. G. Men zies, is gisteren aan de tand gevoeld over de berichten in de New York Times, dat de Australische minister van Buitenland se Zaken, Casey, In Den Haag een Australisch-Nederlandse samenwerking tot beveiliging en opbouw van Nieuw- Guinea zou hebben voorgesteld. Menzies antwoordde hierop, dat hij naar aanlei ding hiervan contact had gehad met Casey en dat deze het bericht volkomen ongegrond noemde. Volgens Menzie is de gehele zaak en puur verzinsel. Van oorlog en angst TEDER, die regelmatig de kranten leest, de nieuwsberichten hoort en de oor- logs- en defensievoorbereidingen in vele landen volgt, stelt de vraag; ..Komt er oorlog?" Ja, bij velen is het zo, dat zij zich alleen nog afvragen: „Wannéér zal de oorlog beginnen?" Men leest van de stryd in Korea, die zoveel kansen biedt, op een Wereldoorlog uit te lopen, van de gespannen toestand in Egypte, Perzië, West- en Oost-Duits- land. Inao-China. En wanneer wy deze berichten op ons hebben laten inwerken, komen daarbij de publicaties over nieu we, verschrikkelijke wapens: Atoom bom; H-bom. In zekere zin zyn ze zelfs al weer ver ouderd- Steeds nieuwe vindingen worden gedaan; in Chili, ontdekte men een methode om in grote gebieden het stikstofgelialte van de lucht zó te vermeerderen, dat leven onmogelijk wordt; men is doende met het experiment van de „kunstmaan" een vanaf de aarde gelanceerde raket, die als een maan om de aarde zal draaien en de inzittenden de mogelijkheid zal bieden, ieccr punt op aarde zeer precies te bestoken; laboratoria in alle delen der wereld zyn ingeschakeld in het onderzoek naar de mogelijkheden van bacteriologische en andere wapens. TTIT alles grijpt de mens aan en de angst voor een nieuwe oorlog en voor de verschrikkingen daarvan ligt over de mensheid. Velen zijn verlamd door deze vrees. Zij zien het als een be dreiging, waar men niets tegenover stel len kan, een bedreiging die almaar nader Werkzaamheden op lange termijn.... ze blijven liggen. Waarom zou men er mee beginnen? Vóór ze klaar zijn is er oorlog! In het huwelijksleven grijpt het in. „Kinderen? Zo vlak voor de oorlog? Wat voor z:n heeft het?" F.n men vlucht naar minder bedreigde gebieden: Austra lië. Nieuw-Zeeland. Wij willen op dat alles eens nader in gaan- We zuiler» bezien, of er reden is tot angst, welke gevaren er nu reeds zijn. welke maatregelen getroffen kunnen worden, en wat gedaan kan worden om het dreigende onheil af te wenden. Inderdaad, angst beheerst de wereld: angst voor een verschrikkelijke oorlog. En er is reden tot angst. Maaris het leven-in-de-angst de juiste houding? ■/ONDER dat men de ogen sluit voor vat er gebeurt, behoeft men nog niet angstig te zijn. In de eerste plaats el, omdat wij als Christenen geloven in de Almacht Gods. Niets gebeurt zonder Zijn wil. „Wat zijt gij bevreesd, kleingelovigen?" In Zijn handen ligt immers het lot der wereld, het lot van ons allen? Wij zingen toch: ,Neem goed en bloed ons afwij gaan ten Hemel in"? Angst is echter menselijk. Ook Chris tus kende de angst. Maar Hij liet er op volgen: „Uw wil geschiede". En in de zekerheid, dat Gods wil alleen goed ii, kunnen ook wij rustig verder gaan- Ver der gaanzonder lijdelijk af te wach ten wat moet gaan gebeuren. Bidt èn Wij bidden te weinig. Er is te weinig •n zich volkomen overgeven aan God. En het werken? Ook dat ontbreekt nog zoveel in het volkerenleven en in ons persoonlijk leven. Ja. wy zijn bezig ons defensie-apparaat te vergroten; wy hebben een Atlantisch Pact, een Westerse Unie. Maar is dat vol doende om een komende oorlog te keren? Weten wij weet ons volk waar vóór wij hebben te vechten? Weten wij op welke wijze de vijand aanvalt? Weten wij. hoe wij ons als volk en persoon hebben ;e verdedigen? Zyn wij mili tair paraat? Maar zijn wy ook ideolo gisch, psychologisch en economisch Helaas neen! Iedereen is beangst voor een nieuwe oorlog. Maar veel te weinig wordt beseft, dat niet alleen ons leger, maar dat ook en vooral ons volk strijd baar moet zijn in de komende oorlog. De komende oorlog? Maar is er dan niet al oorlog ook hier in het Westen, ook in ons land? Daarover in ons vol gende artikel meer. Reservaat zwaai getroffen Wilde ganzen vergiitigd in de Noord-Oostpolder Honderden (duizenden?) vogels stierven langzame dood door muizentarwe Vele honderden, misschien wel enkele duizenden wilde ganzen hebben in de Noord-Oostpolder door vergiftiging de dood gevonden. Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden zijn nl. in groten getale ganzen, die de laatste jaren gewend waren de wintermaanden door te brengen in het rietland bij de N.O. Polde:, vergiftigd coor muizen tarwe, da: op naburig graanlard was uitgestrooid. De ganzen hebben de tarwe zelf uit de gsatjei gehaaid of vergiftigde korrels opgepikt, dl» bunen de gaatjes waren gestrooid. Ook hazen, bonte kraaien en roeken vielen ten offer aan de muizentarwe De vogels sterven eerst ns langdurig lijden, want het gif was niet voldoende voo- een vlugge dood. Doordat verlamming optreed- van poten en vleugels, kunnen de vogels g*en voedeel meer zoeken: als ze niet door natuurlijke vyendan worden Oordeel van Raad voor de Scheepvaart „Burgers schipbreuk onbelangrijk" De Raad voor de Scheepvaart heeft reeds enige maanden geleden, naar wij vernemen, besloten de schipbreuk van het socialistische Tweede Kamerlid mr J. A. W. Burger, niet te behandelen. Het gebeurde wordt als een onbelangrijk i voorval beschouwd. Uit een openbare behandeling door de Raad is „voor het publiek geen lering te trekken". De Commissie uit de Raad, die deze beslissing nam <de voorzitter en twee leden) meent, dat het scheepje onder- bemand is geweest. gegrepen, duurt het dagen eer de dood intreedt. Voor menselijke consumptie zyn deze vergiftigde vogels uiteraard ongeschikt geworden Het rietland bij de N.O. Polder is het mooiste reservaat van wilde ganzen dat ns land bekend is en een pleister plaats voor ganzen uit een enorm Euro pees gebied. Naar een Europees paspoort De „paspoortencommissie" van de Raad van Europa zal het „ministers comité" vooreie l**, dc paspoorten te standaardiseren. D* bedoeling is de ver blijfsmogelijkheden van toeristen op minimaal drie maanden te stellen en de kosten der paspoorten te bepalen, vol gens minimum kosten van vervaardiging en aflevering. De desbetreffende com missie beveelt aan. de visa voor het ver keer, tussen bij de Raad van Europa aan gesloten landen, af te schaffen. WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt; Wisselende bewol king met enkele buien. Aan de kust tijdelijk harde, overi gens krachtige tot matige Zuid-Westelijke tot Westelyke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te ZON EN MAAN Donderdag: zon 8.1016.41; der 13.58. 29 Nov. NIL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1