Jltetttuc gtihsctfe(tfirorimt Van Zeeland stelt vast: de vrije wereld wil slechts één ding. Vrede fa Een V-l in 't Hollands Diep tot explosie gebracht Wist U DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 81441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIêN ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 92H Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken rSlüntpflstfcfi is gfjrbleotn ogo furt In Uffteaspttt" Over het lot van de bromfiets De stem der grote en kleine naties Voor Paraguay blijft Korea de vuurproef der V.N. IN DE ASSEMBLEE DER VER. NATIES hebben vele algevaardigden weer een lans gebroken voor het behoud van de wereldvrede, maar tevens gewezen op het gevaar van aggressie door een bepaalde mo gendheid. Zo heeft de afgevaardigde van Paraguay „Korea" de vuur proef der Ver. Naties genoemd, omdat de Russische ideologische expan sie daar gesteund wordt door kanonnen. Hij hekelde de houding van landen, die geen steun verleenden aan het V.N.-leger op Korea en de aggressie „door de vingers zagen". De Belgische minister van Buitenl. Zaken, Paul van Zeeland, nagelde het feit vast, dat de vrije wereld bovenal één ding wenst, namelijk: vrede. Wij zullen, zeer bekort, het essentiëleop de groeiende ongerustheid weergeven van de redevoeringen der ver- j neiging der Ver. Naties, om z schillende gedelegeerden. Zowel de stem laten met binnenlandse aangelegenheden der kleine landen als die der grote, heeft1 van souvereine staten-leden. De agenda recht, ja, moet gehoord worden. Dit is der Assemblée is bovendien overladen overeenkomstig het beginsel der Ver enigde Naties. Pakistan critiseerde de „blanke volkeren", die menen het recht te bezitten, de gekleurde rassen te be- Van Zeeland (België) wees er met nadruk op, dat niet de vrije landen de bewapeningswedloop zijn begonnen. Maar er zijn politici, die opzettelijk de feiten niet wilden zien. Zuid-Af rik a wees hij adviseerde, dat de Assemblée jaarlijks Moet Stalin geopereerd worden In Berlijn circuleert het bericht, dat de gezondheidstoestand van maarschalk Sta lin is achteruit gegaan, aldus Ass. Press. De bron is een tipgever van de staf der Russische controle-commissie In Wes terse kringen kon hier echter geen be vestiging van worden verkregen. Stalin, die in December reeds 72 jaar wordt, vertoeft momenteel aan de Zwarte Zee, waar hij het koude weer van de Russi sche hoofdstad ontloopt. Men meent te weten, dat Stalins oude hartkwaal ver ergerd is en een operatie noodzakelijk. Het rapport, door vier doktoren onder tekend, was aan de Russische missies in het buitenland gezonden en zodoende was het ook in Berlijn ontvangen. Twee mobilisabele divi sies thans gereed In September volgend jaar één parate divisie Het resultaat van de thans geëindigde herhalingsoefeningen voor de lichtingen 1945 tot 1949 (voornamelijk Indonesië- veteranen) is, dat ons land over ruim 60.000 geoefende soldaten beschikt, nl. S0.000 voor de territoriale verdediging en 30.000 voor het veldleger (strijdkrach ten te velde). Uit deze 30.000 man voor het veldleger zijn 5 regimentsgevechtsgroepen gevormd Hierbij komt nog de reeds met verlof gezonden regimentsgevechtsgroepen, die uit de lichting 1949II is samengesteld. In totaal dus zes mobilisabele regimentsge vechtsgroepen, d.w.z., voldoende man schappen voor de vorming van twee mobilisabele divisies. Eén divisie bestaat nL uit plm. 18.000 man. Deze parate troepenmacht bestaat thans nog uit de 31e regimentsgevechts groep van de lichting 1950II. (De lich ting 19501 is niet opgeroepen Red.). Wanneer de bij de lichting 1950II in gedeelde militairen in Februari a.s. met verlof gaan, is ook de regimentsgevechts groep, die uitde lichting 19511 wordt gevormd, gereed. In de daarop volgende maanden worden uit de lichting 1951II en uit de lichting 19521 nog enige regi mentsgevechtsgroepen gevormd, zodat 't leger in September 1952 een parate di visie zal tellen. Nobelprijs voor Britse natuurkundigen De Nobelprijs voornatuurkunde is to gekend aan twee Britse geleerden, wii werk geleid heeft tot een grotere kennis van de atoomenergie voor vredesdoelein den. Het zijn Sir John Cockcroft, direc teur van de Britse atoomstad Harwell professor E. T. S. Walton van Trinity College in Dublin. De prijs, die gelijke lijk tussen de winnaars verdeeld zal wor den, bedraagt 167.612 Zweedse Kronen, d.i. ongeveer 122.000. De geleerden ver wierven grote bekendheid door hun ont dekking in 1932. Zij slaagden er toen ir als eersten een atoom te splijten door het electrisch onder hoge spanning te bombarderen. Zij gaven er toen hun twijfel over te kennen, „of het wel veilig zou zijn de destructieve krachten v. atoomenergie in de handen van de te leggen". De Nobelprijs voor scheikunde werd toegekend aan prof. Glenn Theodore Sea- borg van de universiteit van Berkeley (Californië), voor diens ontdekking nieuwe elementen, w.o. plutonium. niet langer dan zes weken bijeen zou zijn slechts de gewichtigste vraagstukken behandelen. Hij bevestigde het standpunt zijn regering, dat deelname aan het defensiecommando voor het Midden- Oosten noodzakelijk is. Perzië (Nasrollah Entezam) zette uiteen, dat grote mogendheden de kleine re landen op ontoelaatbare wijze hebben bedreigd. Vijftig jaar van bittere onder vinding met de olie-exploitatie door buitenlanders, had tot nationalisatie der Perzische olie-industrie geleid. Het had geen zin, aldus Entezam, de wereld op te zetten tegen Perzië, dat slechts zijn rechten wil uitoefenen. India deed een beroep op de minis ters der „Grote Vier" om te Parijs eer „geen-oorlogsverklaring" op te stellen. Er worden plannen besproken voor mindering der bewapening, buiten com munistisch China om, welk land eer grootste legers ter wereld onder zich heeft. Het bestaan van het nieuwe China kan men niet negeren. El Salvado: bepleitte het toetreden van Italië, Portu gal en Ierland tot de Ver. Naties. Egypte organiseert guerilla-oorlog Ergerlijke sabotagedaden De Egyptische regering zal reeds over enkele dagen de leiding der „bevrijdings bataljons" overnemen. De jongemannen krijgen een militaire opleiding. Na af schaffing van het Brits-Egyptisch ver drag, waren niet-officieel deze bevrij dingsbataljons gevormd. Het is niet uit gesloten, dat een guerilla-oorlog zal wor den gevoerd. De vijandelijkheden tegen de Britten duren voort. Gisteren werden twee Engelse soldaten gewond, bij een beschieting door een groep Egyptische sluipschutters.. Ten Zuiden van Port Said hebben saboteurs het spoorwegverkeer het ongerede gebracht door wissels onklaar te maken. Telefoonlijnen, die uit bepaalde delen der Kanaalzone naar Port Said lopen, werden doorgesneden- Nog geen noodlening voor Mossadeq Mossadeq heeft te Washington onthuld, dat hij de opbrengsten uit de Perzische olie-industrie heeft aangeboden, als on derpand voor een nood-lening der Ame rikaanse regering. Washington is op het voorstel niet ingegaan. Mossadeq heeft erkend, dat de economische en financiële positie van Perzië momenteel zeer ernstig is. Er moet terstond een oplossing gevon den worden. Volgens A-F.P. poogt Mos sadeq een crediet te verkrijgen ad. 123 millioen dollar. Militair accoord tussen Tito en Amerika Maarschalk Tito en de Amerikaanse ambasadeur hebben te Belgrado een acoord getekend betreffende militaire steun van de Ver. Staten voor het Joego slavische leger. Amerika zal Joegoslavië alle mogelijk bijstand, o.a. militaire uit rusting en materieel verstrekken, op voorwaarden, die in overeenstemming zijn met het Handvest der Ver. Naties. De overeenkomst zal voorlopig een jaar van kracht blijven. Eva Peron, de echtgenote van de Argentijnse president, die onlangs is ge opereerd, heeft het ziekenhuis weer Een der fotografen waagde zich wat dichter bij de Marine-ploeg, die op het Hollands Diep zorgvuldig de voorbereidingen trof voor de liquidatie van de V-I. Ondertussen openden mensen in de buurt voor alle zekerheid de vensters voor de luchtdruk.... r V y -ps; - -1. up iw -AM jpsc r"-~- Ontplolting te zacht voor de radio Bom van 250 kg werd er naast gelegd en ME toen schoof men de ramen op (Van een onzer verslaggevers) ET EEN DOFFE KLAP is gistermiddag in het Hollands Diep, enkele honderden meters ten Westen van de Moerdijkbruggen, een uit de oorlog achtergebleven V1 ontploft. Een enorme modderwaterzuil steeg daarbij tot hoog boven de grauwe watervlakte op, terwijl zware brokstuk ken van het monsterlijke projectiel tot ver in het rond vlogen. In het na bije Strijen-Sas, waar uit voorzorg de ramen open stonden, keerde toen de rust spoedig weer en de mannen van de Kon. Marine, die met het opruimen van de V 1 belast waren geweest, vonden dat ze het maar weer eens aardig gedaan hadden Het was al lang bekend, dat bij Strijen- Sas, ergens in het Hollands Diep, een nlet-ontplofte V 1 moest liggen. Pas ruim een jaar geleden hebben pontonniers" uit Isolationist wijzigt standpunt Tait wil Amerikaanse troepen legeren in Suezzone Nauweit samengaan van Engeland met Ver. Staten is primaire veiligheidseis De BEKENDE, REPUBLIKEINSE senator, Taft, heeft zijn oordeel te kennen gegeven over de huidige buitenlandse politiek van Amerika. In menig opzicht loopt zijn visie parallel met die van McArthur. Taft acht een hecht bondgenootschap tussen Amerika en Engeland, ja, een Brits- Amerikaanse verdediging van de Britse eilanden, voor de Ver. Staten succesvoller dan een verbintenis met enige staat van het Europese vaste land. Eerst moet het Congres de gehele Amerikaanse politiek grondig her- beschouwen en richtlijnen geven, alvorens Amerika meer troepen in Europa legert dan de zes divisies die er zich thans reeds bevinden. Taft, de gezaghebbende leider der Re-|dige handen gekomen, Afrika vormt een publikeinse Senaatsfractie, en mogelijkbedreiging voor Zuid-Amerika. candidaat voor het Presidentschap der Met alle eerbied voor de persoonljjk- Ver. Staten, heeft zijn oordeel uitgespro- heid en het streven van generaal Eisen- ken in een werk, getiteld „A foreign hower vindt Taft het minder bemoedi- policy for Americans", dus „Een buiten-1 gend, dat de pogingen landse politiek voor de Amerikanen." Indonesië neemt taak van K.P.M. over En wil daartoe 500 technici uit Japan charteren De secretaris-gen era al van het Indone sische ministerie van Verbindingen heefit Merdeka medegedeeld, dat men de scheepvaart tussen de eilanden, welke thans in handen van de K.P.M. is, zelf ter hand zal nemen. Voor dit doel heeft Indonesië 45 schepen van 500 tot 800 ton in Europa besteld. Deze zullen in de loop het volgend jaar in dienst worden ge steld. Als dit werk gereed is, kam de regering een einde maken aan de taak de KP.M. Er is echter nog een tekort aan krachten voor dit zware werk n hieraan tegemoet te komen, wil de Indonesische regering in het kader van herstelbetalingen in Japan technische krachten vragen op scheepvaartgebied. Het ministerie van verbindingen heeft daarvoor 500 deskundigen uit Japan Voorts is men voornemens, binnen 10 Jaar alle spoorwegen te nationaliseren. Aldus vernam de Nieuwe Leidsche Courant Taft, die vóór en tijdens de tweede reldoorlog volkomen isolationist was, geeft blijk zijn isolationistische stellingen gedeeltelijk overboord te hebben gezet. Hij adviseert o.a.: In sommige delen der wereld Amerikaanse troepen te le geren, vooral bij het Suez Kanaal, om dat dit als internationale waterweg be houden moet blijven. Zulks is ook nood zakelijk voor de verdediging van Afrika, auw met Azië verbonden is, en vele strategisch belangrijke grond stoffen gevonden worden. Een, in vijan- Zeldzaam jubileum in Dellt Dertig jaar klant bij vier winkeliers Mevrouw H. J. KluyverVan Lut- senburg Maas te Delft, de echtgenote van prof. Kluyver, die morgen zal op treden als promotor van Prins Bern- hard, had gisteren een kleine hulde in ontvangst te nemen wegens een zeer merkwaardig jubileum. Tijdens haar 30 jaar lange verblijf in Delft is mevr. Kluyver nooit van bakker, kruidenier, slager en groenten leveran cier veranderd. Namens deze winke liers werd haar gisteren een grote mand thuisbezorgd, waarin ieder van hen enkele artikelen uit zijn winkel had gedaan. Onder verdenking gelden der omzet belasting verduisterd te hebben (ver moedelijk ca. f4000) is zekere-E. M. uit Groningen, die in losse dienst is v Belastingen, gearresteerd. Legt Churchill „defensie' spoedig neer? Volgens Ass. Press, zal Churchill in de nabije toekomst waarschijnlijk zijn functie als minister van Defensie neerleggen. Men verwacht, dat Churchill een plaats vervanger naar Rome zal sturen, wanneer daar op 24 November de ministers van Defensie der Pactlanden bijeenkomen. Als plaatsvervanger wordt genoemd Lord Ismay, de minister voor Commonwealth betrekkingen, die gedurende de tweede wereldoorlog de Britse militaire gelegenheden regelde. Een der voori ste redenen, waarom Churchill ook de leiding van defensie op zich had ge nomen, was, dat hij precies wilde weten wat er gebeurt in een ministerie, dat het grootste deel der begroting voor zich op eist. Frankrijk brengt 28 divi sies op de been Frankrijk zal zijn strijdkrachten tegen 1954 tot 28 divisies uitbreiden, zo heeft de Franse minister van Defensie, Bidault, volgens Reuter verklaard. Het Is de ste keer, dat de Franse regering een der gelijk hoog streefgetal heeft genoemd. Brandje in 't gebouw der Ver. Naties In het nieuwe gebouw van de Assem blée der Ver. Naties te Parijs, heeft gis teren de eerste brand gewoed. Op de openbare tribune der vergaderzaal van de beheersschapsraad brandde een siga rettenpeuk door de vloer, tijdens een ver hit debat over het probleem Zuid West Afrika. Met brandblusappara'.en en enige emmers water behoorde het brandje spoedig tot het verleden. de West-Euro- pese landen ten aanzien der defensie, als één Staat te doen beschouwen, tot op heden volledig hebben gefaald. Taft betreurt, dat in Amerika een al gemene grondgedachte voor de strategie ontbreekt. Bezitten wij, zo vraagt Taft zich af, wel enig, voor toepassing gereed, programma voor de situatie in Joego slavië, Birma of Indo China? Wrak van Amerikaans toestel gevonden Geen spoor van overlevenden Een Franse reddingsploeg heeft het wrak van het vermiste Amerikaanse vliegtuig gevonden. De wrakstukken lig gen op de Noordelijke helling van de Mont Dore, ten zuiden van Clermont Ferrant, zo heeft de Amerikaanse lucht macht medegedeeld. De eerste berichten zeggen niets over mogelijke overleven den onder de 33 militairen, die het toe- lan boord had. Zuster van de Sjah van Perzië naar ons land De zuster van de Sjah van Perzië haar man. de heer Chafik, directeur v de rijksluchtvaartdienst in Perzië, w den vandaag per vliegtuig uit Parijs land verwacht. Het echtpaar brengt niet officieel bezoek en zal ongeveer week op kasteel Oud-Wassenaar blijven. De heer Chafik is Egyptenaar. Hij indertijd een warm voorstander van Nederlandse standpunt voor vrijheid in de luchit. Kind met speelgoedmasker op onder auto gedood Doordat ze een speelgoedmasker droeg en daardoor een naderende vrachtauto n-iet opmerkte, werd de vierjarige Grietje Kok te Lemmer overreden en gedood. Dordrecht by toeval de juiste plaats ont dekt. Een demontageploeg van de Kon. Marine heeft daarna twee maal vergeefs getracht, het oorlogswapen, dat bü eb gedeelteiyk boven water stak en een ge vaar voor de scheepvaart opleverde, met een bok te lichten. Daarom besloot men tenslotte het ra dicale middel van vernietiging door ex plosie toe te passen. Schuins langs de kop van de VI dre ven de marinemannen gistermorgen, toen het eb was 4 buizen in de grond en vul den deze met 40 kg springstof. Boven dien legden ze een gisteren uit de haven van Pernis opgeviste bom van 250 kg naast de VI neer om zo geiyk ook dit projectiel onschadeiyk te maken. Nadat de scheepvaart door de Ryks- waterstaat was gewaarschuwd, op 1000 meter aXitand te blijven, stegen kwart over vier achter eikaar drie rode llehtkogels op, ten teken, dat het vuur- koord was aangestoken. Behalve het vuurkoord, dat de mannen gelegenheid tydig een heenkomen te zoeken, voor de lading ontplofte, was er nog een electrische leiding om de explosie teweeg te brengen, zo het vuurkoord mocht Zwak ploije Dit gebeurde echter niet, want nauwe lijks 10 minuten na het sein aanschouw de de bU de sluis van Strijen-Sas samen gestroomde menigte de hierboven be schreven explosie. De persfotografen, die zich in een lichtopstand hadden ver schanst, konden het niet beter treffen; Op grote afstand werd deze foto ge- tijdens de V 1 -ontploffing, die een enorme waterzuil veroor zaakte, doch waarbij de klap nogal meeviel DAT de Eerste Kamer Dinsdagmiddag om 2 uur bijeenkomt om enkele minder belangrijke wetsontwerpen te behande len. DAT het Eerste Kamerlid De Dreu (PvdA) aan de ministers Lieftinck, In 't Veld en Staf heeft verzocht de be schikbaarstelling van gelden voor de bouw van militaire woningen met ver minderde rijksbijdrage te bevorderen. DAT het Tweede Kamerlid Schilthuls (PvdA) aan de ministers Stikker, v. d. Brink en Wemmers heeft gevraagd waar om over de Rijnvaartconferentie die op 9 October in Den Haag werd gehouden wel een communiqué is verstrekt aan de Belgische, maar niet aan de Ned. pers. DAT de prachtige gobelins uit de Weeskamer van het Enkhuizer stadhuis, die in zeer slechte staat verkeren, ver moedelijk niet gerestaureerd worden, daar de kosten (80 100 mille) te hoog DAT behalve Eisenhower ook generaal Sir John Harding, opperbevelhebber van het Britse leger in Duitsland en gen. Juin, de Franse bevelhebber. Woensdag in R'dam de Canadese infanteriebrigade zal verwelkomen. DAT er al 14.000 Volkswagens in ons land rijden. DAT de Mij De Schelde te Vlisslngen, hoewel tot 1955 van opdrachten voor zien, toch moeilijk het personeel aan het werk kan houden t-g.v. trage materialen- levering, naar werd verklaard bij de huldiging van 64 jubilarissen. DAT gisteren in Krimpen a. d. IJssel voor de KNSM de Argos (3000 ton) is te water gelaten. DAT de bekende paardenfokker J. Kooima, die meer dan 60 j. een hengsten, houderij heeft gehad, op 85-j. leeftijd in Sint Annen (Gr.) is overleden. DAT de Groningse landbouwcoöpera ties het Instituut voor Landbouwcoöpe ratie hebben opgericht. DAT de partijraadsverg. van de KVP is vervroegd tot 14 en 15 December te Utrecht. DAT de Ned. bond van werknemers in boekhandel en uitgeverij een prijs vraag heeft uitgeschreven voor een over: „Hoe denkt u als wernemer de stand van zaken in boekhandel en/of uitgeverij?" (eerste prijs een ENSIE- encyclopaedie). DAT de 66-j. kapt. O. Hoogendijk, eigenaar van de sleepboot Johanna, 50 j. een eigen boot onder zyn bevel heeft- DAT 14 leden van de electrotechn. fabrikanten-ver. met de Westerdam. ECA-studiereis uit de V.S. zijn te ruggekeerd. DAT het wetsontwerp voor de belasting op het gebruik van de Duitse ..Auto bahnen", waartegen de KNAC had ge protesteerd, door de Bundesrat is verwor pen, waardoor uitvoering in de huidige vorm in elk geval niet meer mogelyk is. DAT de Ned. textielkleinhandel in 1950 een omzet heeft gemaakt van f 1665 min, 10 pet van het totale verbruik van bevolking. DAT dr ir Z. IJ. v. d. Meer, dir.-gen. van de Volkshuisvesting, op 27 Nov. de eerste steen legt van de woningen die door Culemborgers in hun vrije tijd wor den gebouwd. DAT grote kudden wilde zwijnen nu reeds in ongekende aantallen uit hst Reichswald N.- en Midden-Limburg bin nentrekken en er bij Swalmen al zeven zyn neergelegd. DAT de Zeeuwse staten het streekplan Walcheren na vele wijzigingen hebben goedgekeurd. DAT E. Luuring, directeur Overzeese Gas- en Electriciteitsmy te R'dam, door B. en W van A'dam is voorgedragen als directeur van het gemeente-energie- i bedrijf. Omzichtig gingen Marinemensen te werk, toen zij gistermiddag in het Hollands Diep de explosieven bij de V-l, die daar al sinds de oorlog lag, aanbrachten. Korte hongerstaking voor1 Uno-gebouw De Parijse politie heeft vannacht een einde gemaakt aan een hongerstaking, als het ware op de drempel van het V.N. gebouw. Deze staking was op touw gezet door Jerry Kraus, jeugdig volgeling van de wereldburger Garry Davies, die in middels maar weer Amerikaans burger is geworden. Onze Jerry Kraus was met dozijn vrienden naar de ingang van Metrostation Trocadero gemar cheerd, vlak buiten het terrein van de V.N. gelegen. Ofschoon hy van plan was daar zes dagen vastende te blijven zitten, bracht de politie de heren naar het bu- i. De leuze van Kraus luidt: „De V.N. ten zichzelf proclameren tot een we reldregering". Dean Acheson en mevr. Roosevelt voelden er niets voor! IJmuider trawlerstaking opgeheven De drie weken geleden te IJmuiden uitgebroken trawlerstaking, waardoor ruim de helft van de vloot kwam stil te liggen, is vanmorgen geëindigd. Het conflict was ontstaan door de maatregel, dat tengevolge van de grote haringvangst een deel van de binnen lopende vissersboten direct naar de vis- meelfabriek werd verwezen. Deze schip pers moesten dan delen in de besommin gen der andere schepen. De O.V.B., een van de communistische E.V.C. afgeschei den organisatie, wilde van deze maat regel niets weten en proclameerde do staking. Thans heeft men zich er blijk baar bij neergelegd, want de maatregel zal bij grote vangst van kracht blijven. De C-V-B. nam het besluit om de sta king op te heffen met 38 tegen 34 stem men en 2 blanco aan. Vanmiddag zouden bijna alle schepen zee kiezen. De Leldse dekenfabrikant Zaalberg ls gisteren, terugkomende van een reis naar Duitsland, met zijn auto in Ede op een geparkeerde vrachtauto gebotst. Hij kreeg een ernstige schedelbasis fractuur. zwaar en donker stak de modderzuil af tegen het vlakke landschap. Moeilijker had het de N.C.R.V.-reporter, die staan de voor een venster op de bovenverdie ping van een café, zyn luisteraars had voorbereid op een hevige explosie en toch nog z'n best deed, het zwakke plofje want meer was het niet in de mi crofoon op te vangen Sombere dag voor het verkeer Zes doden op de weg op natte donkere herfstdag Bestelauto vloog in Amsterdam met 90-km vaait op een personenwagen OP de sombere, natte herfstdag van gisteren hebben ongelukken op de weg zes mensenlevens geëist. Het ergste ongeluk (en tevens het ern stigste auto-ongeluk dat sedert jaren in de hoofdstad is voorgekomen) ge beurde gisteravond in Amsterdam- Oost, waar op het kruispunt Midden weg-Nieuwe Weg een onverantwoor delijk snel rijdende bestelauto een botsing met een personenauto maak te, die aan twee jonge mensen het leven heeft gekost. Een voorzichtige wielrijder, die op het kruispunt even stopte alvorens over te steken, werd de aanleiding tot dit onge luk. Achter hem naderde met een snel heid van zeker 85 tot 90 km een kleine bestelwagen. De bestuurder kon de fietser niet geheel ontwijken, maar ter- wyi hij slechts het voorwiel van de fiets schampte, schijnt hy de macht over het stuur te zijn kwijtgeraakt. Met reusachtige snelheid schoot d« kleine bestelwagen over de weg, raakte een verkeerszuil, kantelde en kwam bo venop een personenauto terecht. De be stelwagen werd geheel in elkaar gedrukt Twee inzittenden, de 20-jarige chauffeur J Kroese en zijn 15-jarig nichtje J. van Hoppe, werden op slag gedood; de derde inzittende, de 17-jarige monteur A. Hof- stra, wonder boven wonder slechts licht gewond. Ook de twee inzittenden de personenauto kregen slechts lichte verwondingen, hoewel ook hun wagen ernstig werd gehavend. In Bennekom werd de 57-jarige landbouwkundig ingenieur W. J Schothuis uit Wageningen op de Edese weg. toen hij op de fiets overstak, dooi een auto gegrepen en gedood. Te Amersfoort raakte de 32-jarige mej. Gilhuis op de Utrechtseweg met haar fiets bekneld tussen de trottoirband een aanhangwagen. Kort daarop over leed zij. Het 10-jarig zoontje van O. Oldersma iiep in Langendyke (Fr.) bij het uit gaan van de school onoplettend de straat over en werd door een auto overreden cu gedood. In het centrum van Assen reed de 45-jarige mevrouw M. de W.—van N. met haar bromfiets tegen een ziekenauto. Het slachtoffer moeder van acht kinderen werd zo ernstig gewond, dat zij aan de gevolpen is overleden. Groningen niet enthousiast voor woningbouwlening Terwijl over het algemeen de animo /oor woningbouwleningen groot is, maakt de stad Groningen daarop een uitzonde ring. De inschrijving op de lening van ier millioen gulden is daar vandaag ge ëindigd. Na zes weken was er gisteravond nog slechts voor f 933.000 ingeschreven. Eerste herfststorm in aantocht Van onze weerkundige medewerker) Een „actieve depressie" boven de doen waaien. Na het voorbijgaan van een rug ran hoge luchtdruk, die enige weersverbete- ring bracht na het sombere, druilerige herfstweer van deze week. zullen bewol king en wind en daarmee de regenkan- :n opnieuw toenemen. Intussen sneeuwt i vriest het in Scandinavië. De overvloedig regen brengende de pressie, die ons deze week natte voeten bezorgde, is nu van Noord-Duitsland West-Rusland weggetrokken. WEERBERICHT Tijdelijk regeu Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid- West. Zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1