3®* wfU; t)*B dC shag! Maar wij denken er zó over %jgg} Ak. NIEUWE LE1DSCHE COURANT s ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) uw blad over de verhouding van de ge trouwde man en vrouw moge voor mij aanleiding zijn, de aandacht eens te vra gen voor een ander, min of meer ver want probleem, namelijk dat-van de on gehuwde vrouw. In gedachten zie ik velen bij het lezen hiervan reeds glimlachen. Dat is gebrui kelijk wanneer dit onderwerp wordt aangeraakt. Maar de ongehuwde vrouw is allerminst belachelijk. Het moet eer der respect afdwingen dat zo vele on gehuwde vrouwen blijk geven van grote geestkracht en karakteradel. Merkwaardig is het dat velen blijk geven niet te beseffen wat het voor een vrouw is om ongehuwd te blijven. Mede doordat men al te zeer onder de indruk komt van de bewering van velen die ongetrouwd bleven, dat ze ook buiten het huwelijk gevoelen een taak te hebben gevonden waarin ze bevrediging vinden. Gelukkig voor deze vrouwen. Maar toch is het als regel niet in die mate het geval als ze jegens de buitenwereld beweren en zichzelf willen doen geloven. Meer of minder bewust blijft er stellig het vech ten met het onvervuld verlangen naar het huwelijk, waarover men zich aller minst behoeft te schamen, want het is gefundeerd in de aard en bestemming van de vrouw. Ik ben .er van overtuigd dat hiervoor wel bijzonder geldt de al gemene waarheid, volgens welke geen enkele levensdiepte van yreugd of smart is af te peilen door de buitenstaander. Toch moét de betrokkene er uit komen. Ze moét harmonie en innerlijk evenwicht vinden. Anders wordt ze een zonderling of een ongelukkige. Ze voelt dat, vaak onbewust, en vecht om een sfeer en levensmogelijkheid te vinden die een op lossing biedt en gelegenheid geeft om geestelijk als vrouw te kunnen adem halen. Naar buiten houdt ze zich groot. Dat spreekt vanzelf. Dat voelt ze als uit vloeisel van haar vrouwelijke eer. Hoe moeten we deze mensen helpen? In elk geval moeten we hen niet uit lachen, kleineren, tot voorwerp van spot en scherts maken in de voor hen zo pijn lijke zone, wat helaas zo vaak gebeurt. Maar we moeten hen ook vooral niet behandelen als beklagenswaardige lie den? Daar gaat iemand van karakter ook Maar hoe moeten we hen helpen? Want we hebben in het leven eikaars hulp nodig. En ook de ongetrouwde vr heeft in het beleven en aanvaarden haar ongetrouwd zijn, hulp nodig. Het praatje: je hebt nu een andere mooie taak, lijkt me zonder meer. te goedkoop. Daarmee zijn de innerlijke conflicten niet opgelost. Hoe moet het dan Weet de omgeving van zulke m< weten predikanten en ouderlingen, hoe ze de ongetrouwde vrouw kunnen helpen in haar strijd om zich te verheffen boven het onvervuld verlangen naar haar eigen lijke bestemming? Zijn we in dit opzicht werkelijk voor elkaar wat we kunnen moeten zijn? En hoe moet de eenvoudige vrouw die in deze omstandigheid komt te verkeren, leiding ontvangen om wel- bewust haar geesteshouding te vinden, zonder een innerlijk mislukt leven te zijn of zich een mislukt leven te voelen? Tenslotte mijnheer de redacteur, nog een vraag, en wel deze: wat wordt gedaan om het ongetrouwd blijven te voorkomen? Is niet al te zeer overheer send de mentaliteit volgens welke eer meisje maar moet afwachten, almaar af wachten? Die mentaliteit doet haar in vloed gelden ook daar waar gelukkig vrijere omgang tussen jongeman over wat hij op straat ziet, op zij lijdende dier, dat zijn nood niet klagen n en op nader onderzoek uitgaan, kan, maar moet afwachten en dulden is nuchter, zakelijk en eerlijk. Hij dragen dan waarschijnlijk gevonden heb- j On) nu bij de lijdende dierenwereld ben, dat een en ander na advies van de te blijven, denk een arts was geschied en daarmede zijn Per as en per boot kregel oordeel ongeschreven hebben OTjvers gade, die gewapend met stokken gelsten. wilde hij eich niet belachelijk -" - ™v maken, zoals hij dat nu gedaan heeft in de ogen van hen, die van de loop der gebeurtenissen op de hoogte zijn. Voor 99 procent van de lezers zal de bedoelde dame een onbekende zijn. Voor de weinige anderen is zij een be kende en geëerde figuur. Wat zou deze nobele vrouw zeggen bij het lezen van het stukje? „Heus de mensen* zijn niet slecht, ik ben heel gelukkig, dat God ij ook smaadheden laat dragen. Als Hij niet vond, dat mijn schouders sterk genoeg waren, om die te dragen, zou Hij me die niet opleggen. Ik ben blij, dat ik ze mèg dragen." Laat ik daarom de inzender niet ver der om zijn ..nuchter" betoog veroor delen Maar heeft de inzender wel eens de moeite genomen, met de vereniging in kwestie en haar doel kennis te ma ken? Weet hij misschien ook, of de ver eniging niet een haar toebehorend pand heeft ontruimd voor huisvestingsmoge lijkheden, al is dit niet voor particu lieren? Wat de N.LC. betreft het is niet de ?rste keer, dat tegen dierenzorg door knuppels vaak daarbij geholpen door de jeugd onbarmhartig op de dieren slaan, ze trappen en schoppen en priemen. Denk eens aan de meer dan 80.000 kettinghonden in ons land, die tot levenslang zijn gedoemd aan een vaal; korte ketting, dikwijls zonder, of zo niet met een slecht nachthok." De bestrijding van al dit dierenleed, waaronder ook het pijnloos afmaken van dieren, die te veel zijn, behoort tot het werk van dierenbescherming. Waardoor dus iedere gave aan het werk renbescherming ten volle is EEN. DIE HET OOK Leiden. NUCHTER BEKIJKT. Rotte plek ..Eén, die het nuchter bekijkt" legt wél de vinger op een wonde juister was misschien rotte plek. Men walgt inder daad van deze hebbelijkheden. Dames bijvoorbeeld, die zich door dieren laten likken en die attentie teder beanb den. zijn geen zeldzaamheden. Wij als normale mensen ergeren ons daaraan. Maar, nuchtere bekijker, laten we Het Leidse dierenasyl aan de Van der Valk Boumanweg te Leiderdórp maakt van zielige zwerfhonden door de mensen in de steek gelaten weer fiere en trouwe metgezellen van diezelfde mensen. Maar het asyl is te klein én niet doelmatig meer. Hebben wij een plicht tegenover het dier of niet? Foto N. van der Hotst. een inzender in deze rubriek van leer is getrokken. Ik meende dezelfde te her kennen, maar kan mij vergissen. Ik wil U 'bij deze mijn spijt en verontwaardi ging betuigen, dat in een blad van uw formaat plaats wordt geboden aan stuk jes, die op onlogische en ongefundeerde wijze, op het gezicht oordelende, zonder nader onderzoek, zonder nadenken, on barmhartigheid helpen propageren. Daarvoor moest de redactie te hoog staan, haar taak is daardoor te groot. S. v. Z. J Leiden Vreewijkstraat 1 (De rubriek „Alles goed en wel.. bedenken, dat deze dingen in de meéste gevallen waarschijnlijk uitingen zijn van een diepgeworteld psychologisch gebéu ren, hoewel ze een hinderlijke perversi teit zijn. U weet het: „Tout savojr vallen van trouw en aanhankelijkheid opsommen, waarvan ook u misschien zult zeggen: Ja, het dier mag niet langs de straat zwerven om van honger en narig heid om te komen. Is de mens niet over het dier gezet, niet om het te exploiteren? De Ned. vereniging tot bescherming van dieren met 150.000 leden is geen „zieke lijk gedoe" maar een volksbeweging. N. TIMMERS, Rijnsburg, Burg. Meijboomstr. 2. Nuchtere dierenbescherming De foutieve mening als zouden vele dierenbeschermers geen oog hebben voor de nood in de mensenwereld, is er één die telkens wordt gelanceerd en zo heel graag bij oningewijden post vat Wanneer wij de bijna 90-jarige historie van de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren raadplegen en aan gedachten laten voorbijgaan een fabelachtige stoet van mannen en vrou- i, die zich het lot van de dieren heb ben aangetrokken, dan zien wij figuren verschijnen, die vooraan hebben gestaan velerlei bewegingen, welke de men! met name het kind ten goede kwa- n. Het zijn de voortrekkers van dieren bescherming geweest en wij kunnen wel zeggen, dat hun voorbeeld tot op vandaag door de huidige bestuurders dezer beweging wordt gevolgd die de kinderbescherming, de vredesbeweging vrouwenbeweging in het leven heb ben geroepen: dat kan toch ook niet an ders. want dierenbescherming behoort ir de onbreekbare schakel van barmhartig heid en naastenliefde. Naastenliefde en liefde voor het dier komen voort uit dezelfde bron. Mensen, die alleen voor dieren voelen (en die zijn ongetwijfeld), tonen, dat hun barm- hartigheidsgevoel niet normaal ontwik keld is en mensen, die alleen voor men sen voelen en niet voor dieren, gever daarvan eveneens blijk, want mens er dier behoren bij elkaar. Beiden hebben hun leven ontvangen uit dezelfde Hand en beiden hebben bescherming nodig ten -Tichte van onrecht, geweld, onverschil ligheid, ruwheid en onbeschoftheid. Uiteraard zijn er mensen, die over dreven met dieren doen, maar dat heeft niets met de gezonde en nuchtere dieren bescherming te maken, zoals deze door d'erenbesoherming wordt beoefend. Er zijn ook mensen, die kinderen verwen nen, maar dat heeft niets met kinder bescherming te maken. Wij vragen ons af waarom er toch [altijd weer boze en domme gedachten zijn ten aanzien van een edel strev dierenbescherming is. Wij willen door het dier tot de mens komen om hem bied bij te brengen jegens alles wat leeft en groeit. Een goed dierenvriend is goed mensenvriend en als hij dat zou zijn. dan houdt hij op dierenvriend te zijn, maar dan mag men dit niet op rekening van de dierenbescherming stel len. Wij ontvangen dagelijks lange lijsten klachten ten aanzien van gruwelijke mis dragingen van mensen jegens dieren, klachten die er duidelijk getuigenis afleggen, dat het bij zulke lieden binnen niet in orde is. Dierenbeschermers weten heel goed, zij weten het misschien veel beter dan deren en zij voelen het in elk geval veel dieper, dat er een Korea is en atoombommen worden gemaakt en hongersnood heerst in een deel i wereld, maar daarnaast zien zij ook het andere deel van Gods schepping in diepe De dieren zijn bovendien afhankelijk. i ander verband houdt met Hot huABnhrpnopn daarop ingesteld jongevrouw is ontstaan. De practijkijs de rubriek van het vrije tracht er aan te ontkomen met allerlei j rubriek waarin de lezers hun mening ten min of meer clandestiene handigheidjes, beste mogen geven zonder dat de redac- sneden maar velen worden toch nog het slacht-1 ai te zeer ingrijpt. De inzender var offer van de traditionele opvatting in „Ziekelijk gedoe.." schreef onder ben. Of e uw tweede bezwaar, het bijeenbrengen van gelden voor een asyl weet ik niet. We zijn nu eenmaal gedompeld in een bezeten wereld, waarin je van alles kunt verwachten. Oegstgeest. H. VAN DER M. (Nee, natuurlijkhoudt het een geen band met het ander. En bepaalde rln- Tenslotte dit: dierenvrienden zullen niets nalaten, maar alles doen wat in het belang is van de mens. lichamelijk geestelijk. Zij offeren daarvoor hun tijd en geld en zij wenden daartoe hun gaven aan. zoveel maar mogelijk is. maar daar naast staan zij ook op de bres voor hel dier én dat doen zij met grote liefde dezen. Er blijven stellig meer vrouwen j „Heel vernuftig vond de een; walglijk ongetrouwd dan nodig is. Zelfs gebeurt j meende de ander". Een zin als deze mag het dat ouders of buitenstaanders een i njet worden geschrapt, wil deze rubriek meisje een huwelijkskans welbewust ont- de inzenders vrij laten in het uiten houden of afraden omdat ze ergens „duidelijk aangewezen taak" zou hebben! Terwijl het huwelijk de eerste taak is van de vrouw. Met die „duidelijk aan gewezen taken" moeten we in het leven erg voorzichtig zijn. Ten zeerste zou ik het op prijs stellen indien we over dit alles eens de mening zouden mogen vernemen van lezers van uw blad. En misschien is weer een ge zaghebbende figuur bereid om tenslotte het verlossende woord te spreken, zoals prof. Waterink op zo uitnemende wijze deed in zijn artikel over de getrouwde man. Een van Uw vele abonné's. (Adres ter redactie bekend). Een nuchtereof een geprikkelde egoïst Hierbij veroorloof ik mij, mijn ver ontwaardiging uit te spreken over het in de<ze rubriek geplaatste artikeltje onder het opschrift „Ziekelijk gedoe" (N.LC. van 3 dezer). De schrijver noemt zich „Een, die het nuchter -bekijkt". Men mag zich noemen zoals men wil, mits het verantwoord is. Velen zullen deze mens misschien alleen een kleine, ge prikkelde egoïst vinden. M.i. zou een nuchter en eerlijk mens zijn -geprikkeld- Familieberichten uit andere bladen Getrouwd: F. van Santen en E. H. Mok, Amsterdam. Bevallen: Mevr. Kuiper-le Coultre, z.. Amsterdam: mevr. Pekelharing-Mat- thijsen, z., Amsterdam. Overleden: C. F. J. Teunen. m.. 63 j.. Amsterdam; D. H. Kolff, m., 77 j., Naarden; M. J. van Eeghen. m.. 54 j„ Amsterdam: J. Stigter, m., 74 j.. Soest- dijk; E. H. W. Haksteen- de Veer. v., Baarn: A. J. Hardick, m., Losser; H. C. Blatt-Conijn, v.. 81 jZeist; E. Talsma, m., 76 j., Baarn; A. J. H. L. Kuperus- Nout, v., 45 j., Haarlem. hun mening. De verantwoording blijft berusten bij de inzenders. Het bestrijden van een mening moet van de lezers zélf komen. Daartoe bieden wij, zoals hier onder blijkt, volop de gelegenheid. Wat ook anders verwacht van een blad dat nummer één staat op de inter nationale erelijst van Dierenbescherming? Red. N.L.C.). Géén ziekelijk gedoe Het blijkt wel. dat de geachte schrij- er van „Ziekelijk gedoe.geen idee heeft van wat dierenbescherming beoogt. Mag ik hier een stukje citeren uit een brochure van de Ned. vereniging tot be scherming van dieren? „Is dierenbescherming geen sentimen teel gedoe? Zijn dierenbeschermers geen mensen, die thuis honden en katten ver troetelen en die op straat ach en wee klagen als er van dierenmishandeling nog geen sprake is? Is dierenbescherming niet gelijk aan ziekelijkheid, overgevoe ligheid, overdrijving en wat dies zij? Dat er overdreven mensen zijn op het gebied van de dieren, wie zal het ontkennen? Maar dat heeft helemaal niets te maken met gezonde dierenbe scherming. Er is in de wereld ook zoiets als godsdienstwaanzin, maar dat heeft toch niets met de Christelijke religie te maken. Men moet niet generaliseren en evenmin van een goede zaak een ca- ïicatuur maken, om er zich dan op een al te goedkope manier van te ontslaan. Het wezen van dierenbescherming is: rechtvaardigheid en ontferming. Recht vaardig is de strijd om het zwakke ie beschermen, hetzij mens of dier; ontfer ming is het verlangen om een weerloos levend wezen aan leed of mishandeling te onttrekken of er voor te beveiligen. Dat er naast heel veel dierenleed ont zaglijk veel mensenleed heerst, behoeft hier niet in den brede te worden getoond. Een goed dierenvriend is goed mensenvriend. Hij zal alles in het werk stellen om zijn medemens te hel pen en te steunen, maardaarnaast heeft hij ook gevoel, diep gevoel, vooi het (vaak tot het bittere einde toe: dit schrijven mogen beslist het moet met taaie hardnekkigheid orden toegepast op de uit liefde G. NIEUWENHUYSEN, oortgekomen daad van de Leidse dame. j)en Haag. directeur Dierenbescherming. DE GOUD-GELE VIRGINIA den, dat alle dieren een redelijk en ze delijk bestaan zal zijn verzekerd. Binnen afzienbare tijd, het is een on afwendbare historische ontwikkelings gang, zullen namelijk in alle beschaafde tanden behoorlijke en nog betere rechts regelen gelden: o.a. zodanige, waarbij maximum arbeidsuren voor bepaalde die ren zijn voorgeschreven (in vele landen is dit al zo), waarbij het verboden zal zijn, dieren zonder meer op willekeurig* wijze te dodén, waarbij hét aan onbe schaafde en onwaardige individuen, die dieren mishandelen, verboden zal zijn nog verder dieren te houden (in bepaal de landen reeds ingevoerd) enz. enz. Dit alles is nuchter bekeken en heeft met ziekelijk gedoe niets te maken. Het is een beschavingsnoodzaak. Hierdoor worden de dieren ook geenszins boven, mensen gesteld. Men moet het ene <be-willen schrijven over de kinderbijslag, hoorlijk voor mensen zijn) doen, zonder Want menigmaal wordt deze uitkering jaar en dag het publiek opvoedt in deze richting: alleen indien U van tevoren een goed tehuis weet voor jonge honden of katten, moogt U ze in leven houden. Zo niet, dan is het veel beter, de dieren direct na de geboorte op zachte wyze Hier is het dus niet Dierenbescherming, die een te veel veroorzaakt, maar de vele mensen, die nog altijd niet willen luisteren en de zo aardige dieren eerst maar in het leven laten om later te trach ten, ze kwijt te raken. Leiden. MR W. HUGENHOLTZ. Kinderbijslag is onmisbaar Naar aanleiding van het stukje „Wat was de bedoeling?" zou ik als huisvader en|van een zeer groot gezin ook eens iets Houdt die nuchtere alleen van zichzelf? De schrijver van „Ziekelijk gedoe" dou betèr hebben gedaan, zich éérst op de hoogte te stellen over zijn onderwérp- De dame in kwestie is een moeder, die alles wat zij bezat (haar enige zoon) in de oorlog verloor. Alleen het hondje, dat haar zoon toebehoorde, hield zij over. Vindt U het niet begrijpelijk en mense lijk, mijnheer, dat zij dit zo lang moge lijk trachtte te behouden? U houdt zeker niet van dieren, maar alleen van U zelf. Ik weet niet, of U tot een of an dere Kerk behoort, maar uw haat tegen hulpeloze dieren, die van mensen, ook U, afhankelijk zijn, wordt U daar zeker niet geleerd. Verbeter de wereld, maar begin met U zelf! MEVROUW BROERS Leiden Breestraat. Dierenasyl geen ziekelijk gedoe Het is te betreuren, dat een „nuch ter" persoon het zo frappant verkeerd kan bekijken, ja zelfs zijn oordeel (ver nietigend) uitspreekt over iets, dat hij totaal niet begrijpt. Het pleit niet het oordeel van de onbekende schrijver om domweg een volkerenbeweging als ae wereldfederatie der verenigingen bescherming van dieren, waaronder de Ned. vereniging met als bescherm vrouwe H.M. Koningin Juliana, als zie kelijk gedoe te kwalificeren, want de bouw van het langverbeide dierenasyl komt uit deze gelederen. De schrijver moet zich eens de ver houding tussen mens en dier realiseren. Het zal er nooit van komen, dat het dier boven de mens wordt gesteld, zeker niet zo lang er nog mensonterende die renmishandelingen plaats vinden. De vrees van dier boven mens bekruipt mu toch ook wel eens, maar dan anders, namelijk wanneer ik een dier zie mis handelen; dan stelt de mens zich onder het dier. U moet nooit op excessen sta- het andere (behoorlijk voor dieren gen) na te laten. Overdreven gedoe en ziekelijke uit wassen van sommigen zijn uitzonderin gen. die Dierenbescherming meer kwaad dan goed doen en die Dierenbescherming in een verkeerd licht plaatsen. Vertroetelen van dieren is evenmin dierenbescherming als wekelijkheid met kinderen ware kinderliefde is. Toch is het m.i. ten opzichte van dieren vaak beter, dat het water „overkookt", dan dat hêfin het geheel 'ntet kookt" of zelfs „ijskoud" blijft! En nu nog iets over de anonieme fi guur, die het nuchter bekijkt, zoals h(j in de N.L.C. van 3 dezer zegt, doch die het m.i. verkeerd bekijkt. Jammer, dat zijn naam en adres onbekend zijn, waar ik hem anders lectuur kon zenden, opdat hij tenminste eens iets te weten kan ko men over het enorme werk, dat Dieren bescherming locaal, nationaal en inter nationaal verzet ter wille van recht en rechtvaardigheid voor dieren. Hij zou dan o.a. lezen, dat Hare Majesteit Beschermvrouwe is van de Ned. vereniging; dat er een politiebond U ontsmet Met waardebon voor JUêUtdC GOAL-voetbalfoto ik kan u anderzijds honderden ge- zal de evolutie z Over dierenbescherming als plicht In alle landen der wereld heeft Die renbescherming. vooral in de laatste jaren ervaren, dat de vaak verregaande mishandeling en de slechte verzorging van en geringschatting voor dieren in het algemeen niet zo zeer uit aangeboren menselijke wreedheid en slechtheid voortspruiten, maar in de meeste geval len te wijten zijn aan onnadenkendheid, gebrek aan innerlijke beschaving en wanbegrip. Dierenbescherming heeft der halve een opvoedende taak en moe lichten en voorlichten. Aan bepaalde mensen moet nog bijgebracht worden, dat dieren geen levenloze voorwerpen zijn. maar wezens, die gevoel hebben als wij, pijn kunnen lijden als wij en die recht hebben op een zo behoorlijk mogelijke behandeling. In beschaafde landen onder beschaafde mensen wordt dit al gemeen als vanzelfsprekend ingezien. Toch zijn er nog altijd mensen, die er nog niets van begrijpen. Het zijn indivi duen als die welke in de oudheid en zelfs nog in de 19de eeuw lanceerden, dat slaven geen rechten hadden en geen ziel, vogelvrij waren, geen personen maar „zaken". Langzamerhand ging men dat anders bekijken. Zogenaamde „ziekelijke philantropen" en „sentimentele mora listen" zorgden er voor, dat de slaven al meer tegen de wreedheden van hun meesters beschermd werden, tot einde lijk de slavernij werd afgeschaft. De lusteloze gang der beschaving heeft nu de positie der dieren als vanzelf aan de orde gesteld. Binnen afzienbare tijd door mensen met geen of weinig kinde ren maar lichtvaardig veroordeeld. Uit die enquête zou blijken, dat maar de helft van de bijslag ten goede van de kinderen komt. Dit zegt echter maar weinig, want wij besteden ook wel eens groot deel van de bijslag voor andere doeleinden, maar dan is in de voorafgaande maanden van mijn salaris veel voor de kinderen aan geschaft, zodat die andere dingen dan broodnodig betaald moeten worden. Men moet bedenken, dat dc uitgaven •oor' de" kinderen altijd aanzienlijk meer bedragen dan de kinderbijslag. Onze kin deren zijn gelukkig gezond, maar daarom eten zij ook als wolven. U zoudt ver baasd staan als u zag, wat er allemaal bakker, melkboer, kruidenier, groen teboer. slager enz. betaald moet worden, an schoenen en kleren nog maar te zwijgen. En natuurlijk slijten in een groot gezin ook de vloerkleden, lopers •eel harder. Misbruiken, zoals in ge noemd stukje opgesomd, behoren heus tot de zeldzaamheden. Men kan toch niet zeggen, dat de lonen naar omlaag moeten, omdat enkele mensen met een laag inko- toch een bromfiets gaan berijden? is het voorstel om boven een be paald inkomen geen kinderbijslag te ge niet uitvoerbaar, omdat het maar ad ministratie en kosten meebrengt Boven dien heb ik gelezen, dat Kinderbijslag fonds van die mensen met grote inko mens meer premie ontvangt dan het hun n bijslag uitkeert. Uiteindelijk zijn de nder goed gesitueerden dus gebaat met de huidige situatie. En wat die opmerking betreft, dat een groot gedeelte van de bijslag naar rooms- katholieken gaat, dat is de schuld van de protestanten, onder wie op bedekte wijze de kinderbeperking verschrikkelijk veld heeft gewonnen. Wij zijn, ondanks de aak grote zorgen, toch blij met ons kroost. Wij kennen moeite en problemen, van men in kleine gezinnen vaak weet, maar ik kan ook spreken uitreddingen, waaruit duidelijk blijkt, dat God ons vaak genadig uitkomst geeft dat Hij meer barmhartigheid betoont met het grote gezin, dan de mensen vaak doen. VADER VAN GROOT GEZIN (Advertentie) GEZONDE SLAAP zijn voortgeschre- III1HF Zo komt de hengelaar te pas V525 ComMoM P 1 B Boi 6 Coee/<Ho««n van 4000 „nuchtere" politiemannen üie zich niet schamen op te komen vi het misdeelde dier; dat de Ned. vere ging 55.000 leden telt uit alle rangen standen en dat het nu al zó is, dat Nederland een volksbeweging groeiende is. die uiteindelijk haar beschavingstaak zal voleindigen, door aan alle dieren dierwaardig bestaan te geven, gevrij waard voor onnodige wreedheden en eng hartig menselijk egoïsme. Hoe durft „nuchtere onbekende" zich eigenlijk laten over de dame, die alles deed naar hond nog zoveel mogelijk in leven te houden? Weet hij wat dieren door hun liefde en trouw voor kunnen betekenen? Weet hij wat dit dier voor deze dame betekend heeft? En dat deze trouwe hond pas door haar is ge dood toen haar en zodra haar bleek, dat het dier liever niet wilde voortleven? Is dit overigens een dier boven een mens stellen? Welke mensen waren hier dan de dupe van? Even onzinnig is de bewering, dat het oprichten van een dierenasyl voor zieke, gewonde en zwervende dieren zou zijn een stellen van de dieren boven de men sen. Voor mensen worden milliarden uitgegeven (en terecht). Laat dan be paalde mensen vrij iets te offeren voor een dierenasyl, waar zwervende dieren tijdelijk ondergebracht kunnen worden om door een goed georganiseerde „plaat singsdienst" vervolgens gehuisvest te worden bij dierenvrienden. Pas als dit niet gelukt, is het noodzakelijk en ver antwoord dat het teveel aan deze asyi- dieren op de minst pijnlijke wyze (ver gassen of electrocutie) gedood wordt. De termijn stelle men op minstens drie maan den. En laat de „nuchterling" nu niet meer over een lam of ziek hondje pra ten! Het probleem, grote onbekende, is véél en véél groter en belangrijker dan U weet. Dierenbescherming is uitge groeid tot een wetenschap, die grote liefde, toewijding en kennis vereist en die voor velen, naast hun werk voor het dagelijks brood, een levensdoel is geworden. Begint U dus nu eerst eens met zich wat te oriënteren op dit gebied. Wees flink, noem mij uw naam en adres ên U ontvangt wat lectuur, die U op de hoogte zal stellen, want dat is m.i. erg nodig. Met enige verwondering las ik in de Dan zal immers ook blijken, dat Die-rubriek „Maar wij denken er zo over" renbescherming steeds in het redelijke bovenstaande vraag van J. S De vragen- blijft en bijvoorbeeld niet verlangt, dat steller meent een tegenstelling te heo- de nesten .jonkies" in leven worden ben ontdekt, namelijk deze: voor de ar- gelaten zonder meer, integendeel, sinds beiders in de zogenaamde vrije bedril- DIT MERK UW WAARBORG Pullman Matrassen thans onder ieders bereik 2-persoont PULLMAN Matras reeds v.n.f 167.50 Levering uitsluitend vla de winkeliers Vraag» adressen van PULLMAN- Dealers In Uw omgeving aan n.v. PULLMAN.ZWIJNDRECHT Een nieuwe klasse het noodzakelijk, dat ze langer gaan werken, waarvoor zelfs Zondags- arbeid wordt aangeprezen, en de am fa- gaan korter werken, want zij krijgen des Zaterdags vrij. Welnu, laat ik dan de heer J. S. maar reet geruststellen, want die tegenstel- ng is er niet Wanneer hij de couran- n goed gelezen had, zou hU dat zelf trouwens wel begrepen hebben. Hij zou dan geweten hebben, dat de ambtena ren, die op Zaterdagmorgen vrij zijn, op Donderdagavond moeten werken om de verzuimde tijd in te halen. ZU doen heus niet voor hun plezier, mijn heer J. S., maar inderdaad omdat dit volgens de regering noodzakelijk is in erband met de kolenppsitie in ons land. De minister berekende, dat deze maat regel reeds een cokesbesparing van 60.000 opleveren. Of deze cijfers juist zijn, kunnen we wel buiten beschou- ïng laten. „Gaat dit argument voor andere wer kers in het geheel niet op?" vraagt J. S. Op deze vraag is in de courant van Za terdag reeds een afdoend antwoord ge geven, namelijk dit: In de industrie is het algemeen bereid de kan toren, wanneer dit maar enigszins mo gelijk is, op Zaterdag te sluiten. De productie mag echter niet verminderen daarom wordt sluiting van de fabrie ken onmogelijk geacht. Deze vraag is dus opgelost ervloede mag ik er misschien op wijzen, dat de „ambte- de beide vorige winters met het oog op het zogenaamde „piekver- bruik van electriciteit" reeds een werk tijd verschuiving hebben gehad, waarbij eneens de verzuimde uren door over werk (in het voorjaar) moesten worden ingehaald. Dit jaar moet dit weer ge beuren. Vorige jaren werd deze maat regel voor de particuliere werknemers eveneens aanbevolen, maar ook toen meenden de werkgevers, dat zy dit voor beeld niet moesten volgen. Zij hand haafden dan ook hun werktijden. Als de „ambtenaren" genoodzaakt zijn met een half uur middagpauze genoegen te nemen, noemt u dit dan nog profiteren? Al met al zal het de heer J. S. nu wel duidelijk zijn, dat het er bij deze maat regelen niet om te doen is, dat er „een nieuwe klasse" komt. De „ambtenaren" hebben daar trouwens geen behoefte aan ook. Maar ook de werknemers in de an dere bedrijven hebben er geen behoefte aan voor een denkbeeldige kloof tussen hen en de ambtenaren geplaatst te wor den met de vraag: Waarom komen de vakorganisaties hier niet tegen op? Iemand, die lid is van een vakorganisatie, weet de plaats, waar hij zijn vragen stellen kan. Alles goed en wel Ten slotte voor wat betreft de Zon- dagsarbeid, geloven wij, dat het stand punt van de Chr. vakbeweging voldoen de bekend is. Eén goede raad: Grijp nooit te vroeg naar de pen. Leiden. VEERMAN. Wervershoof geen novum In uw blad van 1 November las ik, dat de gemeente Wervershoof zich garan* stelt voor de rente en aflossing van een voorschot of hypotheek ten behoeve van de particuliere woningbouw. Bij dit De- richt was vermeld, dat een dergelijke regeling in ons land waarschijnlijk een novum is. Het is zeer goed geweest, dat u het woord waarschijnlijk hebt ge bruikt. want de gemeente Lisse heeft reeds vorig jaar een veel verdergaande regeling vastgesteld. Deze gemeente verstrekte tot voor kort zelf hypotheken van 85 procent van de met de rijkspremie verminderde grond en bouwkosten voor de bouw van par ticuliere woningen. Van deze regeling is een ruim ge bruik gemaakt en de gemeente is daar door een mooi aantal middenstandswo- ningen rijker geworden. Helaas zag de gemeente zich enige tijd geleden in ver band met de moeilijke financiële positie genoodzaakt de regeling te beperken tot liet garanderen van de rente en aflos sing van door particuliere bouwers met derden aan te gane leningen Wanneer de voor de bouw benodigde grond echter van ae gemeente wordt gekocht, bestaat er nog de mogelijkheid tot maximum het bedrag van de grondkosten een hypo thecaire lening van de gemeente te "ver krijgen. Daarnaast is de gemeente dan onder bepaalde voorwaarden bereid, de rente en aflossing van een lening, aan te gaan met derden, tot een bedrag van «5 procent van de stichtingskosten min de rijkspremie en verminderd met het be drag van de hypotheek van de gemeen te te garanderen. Het kwam mij gewenst voor uw aan dacht op het bovenstaande te vestigen Een korte vermelding in uw blad. dat de regeling van de gemeente Wervers hoof geen novum in ons land is. zou voor de gemeente Lisse wel prettig zijn. J. BOTH. JR. Lisse, Veldhorststr. 13.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5