ïlieutuc frifesrijc (ütmnm Tweede Kamer aanvaardde toezicht credietwezen Jessup hoopt, dat Wisjinski tóch zal meewerken Wist U Churchill wijst op het Britse risico als basis voor atoombommen ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 BUREAUX: öteenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; ƒ0.40 per week Tw®« en 3etflgsfe Jaargang No 9276 Een sprookje, anders niet? Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .«IiuiltKtlcb li «Hellion tn«n hert to liglitnspml' LIEFTINCK: ,.'T IS (VOORLOPIG) MAAR EEN AARDIGHEIDJE I" Nederlandse marconist als fakir Bracht grote slangen mee voor Artis De heer P. A. Holthuis uit Amsterdam, marconist van het KNSM-schip Bonaire, moet zich tijdens zijn jongste reis naar Nederland wel een soort blanke fakir ge voeld hebben, want in zijn hut bevonden zich drie boa-constrictors (grote slangen) en een anaconda, eveneens een soort boa. Andere griezelige passagiers in zijn hut waren vijf sapacara's, razend snelle hage dissen van ongeveer 50 cm lengte, die er met hun iets opgerichte lichaam een grappige manier van lopen op nahouden. Al deze dieren bracht de heer Holthuis uit Suriname mee voor Artis. Daar was men met de aanwinsten geweldig inge nomen. want tot nu toe bezat de dieren tuin slechts één boa-constrictor en sinds jaren geen enkele t-apacara. Verder bracht de marconist nog-ongeveer 100 visjes mee waarvan er een aantal in Artis zelfs vol komen onbekend waren. Slot van een vierdaagse Minister Lieftinck kreeg alleen steun van K.V.P., P.v.d.A. en Communisten (Van onze Parlementsredacteur) GISTERMIDDAG om kwart over zes was eindelijk de credietwezen-vier- daagse in de Tweede Kamer afgelopen: de wet, die het toezicht zal regelen, is aangenomen met 55 tegen 31 stemmen. De voorstanders beston den uit K.V.P., P.v.d.A. en Communisten. De tegenstanders waren de A.R., C.H., V.V.D., S.G.P. en de heer Welter. Slechts één wijziging ls aangebracht tijdens de artikelsgewijze behandeling. Door aanneming van een amendement- Janssen (K.V.P.) is de werkingsduur te ruggebracht van Vier op drie jaar. De stemmenverhouding was hier 64 tegen 21. De tegenstemmers waren alleen de leden van de P.v.d.A. Wonderlijk geval Met dit amendement was het een derlijk geval. Minister Lieftinck immers bestreed het. HierbU sprak hij waarde ring uit voor het feit, dat de heer Jans sen in zijn mondelinge toelichting niet had gerept van een noodvoorziening. De bewindsman stelde dan ook nadrukkelijk vast, dat het niet gaat om een noodv ziening, maar om een tijdelijke voorzie ning, om ervaring op te doen. Had de heer Janssen wel over een noodvoorzie ning gesproken, dan zou weer het eigen lijke strijdpunt zijn opgerakeld. De heer Janssen ging hierop niet nader in. Maar in de toelichting, voorkomende op het gedrukte ka merstuk, dat het amendement be helst, staat heel duidelijk: „voor de regeling van zaken, die nu tot een noodvoorziening aanleiding geven, lijkt een periode van 3 jaar (eveneens) voldoende" Van de verdere behandeling behoeven wij niet veel meer te vermelden. Ee poging van de heer Hoogcarspel (Comm. om bi) het sociaal-economisch toezicht steeds wettelijke bekrachtiging van d£ koninklijke goedkeuring van een alge meen voorschrift te eisen, en niet alleen wanneer de voorschriften worden gege ven in afwijking van het advies van de bankraad, leed schipbreuk. Het desbe treffende amendement werd verworpen met 37 tegen 50 stemmen. Met de com munisten stemden vóór de A.R., C.H. V.V.D., S.G.P. en de heer Weiter. Drie andere communistische amendementen behaalden slechts zes communistische stemmen. Schijndood Ook Prinses Margriet was gisteren, gewoon in haar speelkleren, bij de opening van de rijdende historische tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana" te Soestdijk. Twintig minuten lang werd een debat gevoerd over een interpretatiekwestie, naar aanleiding van een amendement- I Hoogcarspel. Dit werd Ingetrokken, na dat de minister een nota van wijzigingen had ingediend. Na protest van prof. Romme werd echter een nieuwe nota van wijzigingen ingediend, waarmee de vorige nota weer ongedaan werd ge- DAT op 23 Nov. de eerste steen wordt gelegd voor het nieuwe gebouwen complex van het inst voor de verede- van tuinbouwgewassen te Wage- ningen. DAT in Arnhem 16 slagers uit Reste ren e.o. werden veroordeeld tot f 10 boete en vier tot f 5. daar zij zich niet hadden verzekerd bij de stichting van het Centraal Bureau Slachtveeverzeke ringen, doch een eigen niet erkende vereniging hadden opgericht. DAT in Baflo (Gr.) een enorme be waarplaats voor pootaardappelen in gebruik is genomen, waarbij de koele nachtlucht onder de aardappelen wordt geblazen. DAT de Ned. gezant in Mexico. C. J. H. Daubanton, die Prins Bernhard ver gezelde op zijn reis door Z.-Amerika, is benoemd tot grootofficier in de Argen tijnse Orde van Verdienste, terwijl maj C. C. Geertsema, maj. G. Sonderman en kapt. DA.F. Eibers commandeur werden. DAT binnenkort een wetsontwerp tot goedkeuring van het Japanse vredesver drag wordt ingediend en nog vóór de goedkeuring besprekingen worden ge opend over een aanvullende regeling. DAT een Rotterdamse commissie B. en W. heeft geadviseerd zo spoedig mogelijk in het havengebied radarinstallaties aan te brengen en. als de proeven slagen, daarna ook langs de Nieuwe Waterweg. DAT minister Wemmers blijkens zijn antwoord aan het Tweede-Kamerlid Ver kerk (A.R.) onlangs bij minister Mul- derije weer heeft aangedrongen op con trole op het gebruik van rijwielachter lichten met rijkskeur. DAT van 28 Oct. tot 4 Nov. in ons land 33 runderen. 39 kalveren, 10 var kens en 56 biggen stierven door mond- DAT Artis. de enige Europ. dierentuin waar de talrijke eitjes van de „wande lende takken" uitkomen, de afgelopen weken honderden eieren heeft verstuurd, o.a. naar Parijs, Cambridge, Londen en Kopenhagen. maakt. Toen herleefde automatisch het Ingetrokken amendement-Hoogcarspel. Inmiddels was duidelijk geworden, welke interpretatie aan het desbe treffende artikelgedeelte moest wor den gegeven, zodat het amendement overbodig was geworden. Het werd dus opnieuw ingetrokken. Dit deed de voorzitter opmerken, dat „aange zien het schijndode amendement nu definitief overleden is", het geen on derwerp van beraadslaging meer uitmaakte. Dinsdag gaat de Kamer beginnen met de algemene beschouwingen. Zo wel politiek als financieel over de r(jks- begroting-1952. Aan het einde van de zelfde week zal vermoedelijk kunnen worden begonnen aan de begroting van Buitenlandse Zaken. Nieuwe instructies Meer ongeschoolden naar Australië De mogelijkheden om naar Australië te emigreren zullen ruimer worden ge maakt voor ongeschoolde arbeidskrach ten, gehuwden met kinderen inbegre pen. Geschoolden krijgen straks minder kansen om naar Australië te verhuizen. In verband met de nieuwe instructies, die hieromtrent aan de aanmeldingskan toren voor emigratie toegezonden moe ten worden, zullen van 17 November af gedurende enkele dagen geen aanmeldin- dingen voor Australië in ontvangst wor den genomen. Wie zich voor 17 November meldt, zal volgens de thans geldende bepalingen be handeld worden. In vele plaatsen van ons land werd Vandaag gecollecteerd met het oog op Klaproosdag (morgen, 11 Novem ber). Uit de opbrengst worden de onkosten bestreden, die verbonden zijn aan het bezoek, dat de naaste familieleden van gesneuvelde geal lieerde soldaten aan de graven in Nederland brengen. "VTu dient men uiteraard goed te onder- scheiden Terecht merkt prof. Rom me op. dat de rechtsovertuiging van ons volk deze inperkingen van de vrijheid niet draagt. Dat wil dus zeggen: de in- Derkineen, voorgesteld door de meerder heid der grondwetscommissie. Dat betekent evenwel niet. dat daar- n elke inperking is uitgesloten Wij zagen trouwens reeds, dat de grond- et naast de vrijheid om zich te uiten erkent de tegenpool van de verantwoor delijkheid volgens de wet. En wat de et brengt, is als regel al een inperking an de vrijheid. De wet: dat zijn de voor schriften. met name in de strafwetgeving. aan ieder die iets publiceert zich heeft te houden, wil hij niet met de rech- n aanraking komen. Die rechter kan straffen opleggen: boete of opsluiting, kan echter geen kranten verbieden. De mogelijkheid van verbod van kran ten wilde de meerderheid der grond wetscommissie wel, wil ook prof. Rom- ie wel. En nu dat niet doorgaat, vraagt hjj zich af, of de massa dan maar ten prooi moet vallen aan de-communistische leugennraatjes. Natuurlijk moet zij dat niet Maar naar onze overtuiging behoeft zij dat ook helemaal niet, zelfs zonder verbod. In de eerste plaats mag een communist maar niet titles, lelfs Trietin het vrije Nederland. Ook voor hem gelden de be palingen in de wetgeving. Als het moet, kunnen die bepalingen nog worden uitge breid. kan met andere woorden de verantwoordelijkheid nog worden ver scherpt. Daarbij verhelen wij ons niet, dat ook langs deze weg de vrijheid wel kan worden bemoeilijkt. Maar in beginsel is het beter dan een verschij ningsverbod. Het is elk geval beter een verschijningsverbod, zoals voor gesteld is door die meerderheid in de grondwetscommissie, een verschijnings verbod immers, op te leggen door poli tieke organen, en niet door de rechter. Welke maatstaven zouden die politieke organen trouwens moeten aanleggen? Bij de voorschriften van de strafwet weet iedere schrijver, waaraan hij toe is, maar de meerderheid der grondwetscommissie wilde het verschijningsverbod leggen in handen van politieke organen, die daar bij als norm zoudëVi moeten hanteren: de veiligheid van de staat. Geen wonder dat tegen zulk een algemene formule, te hanteren nog wel door politieke organen, i :r ernstige bedenkingen moeten rijzen. (Zie vervolg op pag. 2) Vuurbollen.,regen" boven ons land Kijk vanavond en morgen naar de sterren In de afgelopen week zijn boven ons land niet minder dan vijftien vuurbollen waargenomen. Dit is zo verzekeren sterrenkundigen ons een zeer uitzonderlijk verschijnsel. De deze week gevallen „sterren" be horen tot een zwerm, die ieder Jaar tussen 20 October en 20 November verschijnt, de z.g. Tauriden. Het grootste aantal kan verwacht worden gedurende dit weekeinde. Er zijn misschien wel één of twee vuur bollen per avond te verwachten. Ieder die er een ziet vallen, wordt verzocht dat te melden aan de werk groep Meteoren van de Nederlandse Vereniging voor weer- en sterren kunde in Utrecht, liefst met nauw keurige opgave van alle omstandig- Tragisch incident in burgemeesterskamer Gisteren heeft zich in Meppel een tra gische gebeurtenis afgespeeld. De onge- 50-jarige brigadier van de gem.- politie B. werd in de burgemeesterskamer op het gemeentehuis in het bijzijn van de burgemeester en de inspecteur van politie ter verantwoording geroepen. De brigadier wond zich op een gegeven ogenblik dermat? op, dat hij zijn dienst revolver trok en zichzelf door het hoofd schoot Onderweg naar het ziekenhuis WEERBERICHT Aanvankelijk regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later plaatselijk opklaringen en enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk Oostelijk, later Zuidelijk. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). Zondag: zon 7.51—16.56; maan op 15.38, onder 5.21. 1 Maandag: zon 7.53—16.55; maan op 1 15.53, onder 6.04. 13 Nov. V.M. Verplichtingen van de vrijheid De moeilijke positie van Engeland De ontwapeningin de Assemblée Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heft waarschuwend zijn vinger naar het Russische blok in de Assemblée der V.N. Ergens in Noord-Brabant" Prins reikt trophee van Anjerfonds uit Prins Bernhard zal op Maandag 3 Dec. als regent van het Prins Bernhard-fondg ergens in Noord-Brabant een trophee uit reiken aan de burgemeester van de ge meente waar op dat ogenblik per 100 in woners het grootste aantal loten zal zijn verkocht voor een loterij die f 100.000 moet opbrengen voor culturele vereni gingen en instellingen in Noord-Brabant. De loterij wordt georganiseerd door het Anjerfonds Noord-Brabant, een provin ciale afdeling van het Prins Bernhard- fonds. Het trophee een presse papier wordt op 17 November voor het eerst uitgereikt door de. commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay. Vier luitenant-generaals benoemd De chff van de generale staf, luitenant generaal B. R. P. F. Hasselman, aan wie bij zijn aanstelling in deze functie ,1 Febr. jl.) de tijdelijke rang van luite nant-generaal werd toegekend, is thans bevorderd tot deze rang. Evenzo is tot luitenant-generaal be vorderd de Nederlandse territoriale be- velehbber. generaal D. C. Buurman van Vreeden, die reeds de titulaire rang van lt.-generaal bekleedde; voorts de gene- raal-majoors A. T. C. Opsomer, com mandant van de strijdkrachten te velde, en ir D. H. C. Brethouwer. directeur ma terieel van de Koninklijke Landmacht. Morgen verkiezingen Peron zet nog drie generaals af Gisteren zijn nog drie Argentijnse generaals afgezet, op grond van „het herhaaldelijk deelnemen aan samenzwe ringen tegen de wettige regering". Morgen vinden in geheel Argentinië die presidentsverkiezingen plaats. Er zijn 6 mnllioen stemgerechtigden. De laatste dag van de verkiezingscampagne is het in sommige plaatsen erg onrustig ge weest. Bij relletjes in Buenos Aires vielen 16 gewonden. Ver. Naties geen koets door duiven getrokken, op weg zijnde naar Utopia PHILIP JESSUP van de Amerikaanse delegatie der V.N., heeft een be roep gedaan op de Sowjet Unie orji, ondanks de rede van Wisjinsky, de besprekingen over de ontwapening thans in de Ver Naties te beginnen, in plaats van deze uit te stellen tot een latere datum. Hij zei, dat de Sowjet Unie de wereld wil doen geloven, da de V.N. over een toverstaf beschikt en een koets door duiven getrokken, waar iedereen in kan stappen en mee gaan naar „Utopia". Zulks, aldus Jessup, is niet het geval en het Westelijke ontwapeningsplan moet nu terdege worden onderzocht. Wisjinsky heeft wel gelachen om het boven Moskou en Washington explo- plan van Truman, maar misschien heeft1 derende atoombommen, niet bepaald ge- de Rus een onjuiste vertaling van Tru- schikt zün om de vredes-idee aan te wak mans rede in handen gekregen. Dus las keren. De mensheid heeft geen behoefte Jessup de passage voor, waarin Truman j aan deze sombere profetieën van een er bij Rusland op aandringt het plan te derde wereldoorlog. Het zijn de reporta- aceepteren. De drie mogendheden hadden ges. zoals die dan in 1960 geschreven gevraagd om direct de wapenbeperking zouden worden, en aan dit soort verhalen pakken, terwijl in het tegenvoor-1 hebben schrijvers als Koestier. Priestley Wisjinsky gesproken wordt over en Marguerite Higgins meegewerkt. conferentie voor wapenbeperking, die vóór 1 Juni 1952 bijeengeroepen moet orden. Ook is niet waar, dat in het Westelijke plan niet voorzien wordt in een verbod atoomwapens, zoals de Russen zelf hebben voorgesteld. Maar de meerder heid van de Ver. Naties wenst een ver bod met contróle. „zodat de wereld niet alleen behoeft te vertrouwen op een stukje papier". De hinderpalen, die de ontwapening in de weg staan, zjjn vooral: wederzijds wantrouwen, een tekort aan kennis over de omvang der legers der erschillende landen en het vraagstuk der contróle op de atoomenergie Jessup hoopte alsnog, dat de Russen in de Assamblée bereid zjjn tot mede- Speelt Acheson Wisjinsky in de kaart De houding van Jessup. alsnog hopen de op Russische medewerking, loopt niet geheel parallel met die van Dean Ache- waar de Amerik. min. van Buitenl. Zaken bjj zijn rede in de Assemblée ze ker geen „verzoenend" geluid deed horen. Op die wijze speelde hij de Russen In de kaart, want Wisjinsky kreeg daar door de gelegenheid op zijn woorden een eel feller accent te leggen. Evenzo heb ben de Amerikanen geen verstandige stunt" uitgehaald met het reeds beruch. te nummer van het Amerikaanse tijd schrift „Colliers". Terecht heeft Wis jinsky dit een staaltje van ergerlijke oorlogspropaganda genoemd. De Russen hebben dit nummer onmiddellijk in grote oplage laten herdrukken en verspreiden. t moet ons van het hart, dat de griezelig gekleurde afbeeldingen van In grote lijnen weergegeven, begint de derde wereldoorlog met een aanslag op Tito, gevechten tussen Russische en Kominformtroepen met Joegoslavië, het ingrijpen van de Ver. Naties, de vernie tiging van het Rode leger, de uitmoor ding der Russische leiders, nadat vele landen aan de verschrikkingen van atoombomaanvallen waren blootgesteld. Stalin is dan dood. Beria zijn opvolger en Wisjinsky naar Turkije gevlucht, waar hjj zich dan ontpopt als „Mensjewist". De uitwerking van dit soort oorlogspro paganda zal stellig de mentaliteit der Russen in de Assemblée nadelig beïn vloeden. DAT p.-v. is opgemaakt tegen een' A'damse rechtskundig adviseur, die zich ten onrechte „dr" noemde en door de woorden ..invaliditeits- en ziektewet" op zijn naambordje de indruk wekte medicus te zijn, terwijl hij ook een cliënt lichamelijk heeft onderzocht. DAT de A'damse koopmansbeurs van 12 Nov. t.Tn. 1 Febr. een kwartier eerder wordt gehouden (13.1514 45 u). DAT H. G. B. Kruyff van Dorssen, oud-chef materieel luchtmachtstaf, gis teren met de Rijndam naar Canada is vertrokken om daar een partic. functie te aanvaarden b(j een Amerik. vlieg tuigfabriek. DAT het Rode Kruis zes ledikantjes met toebehoren naar het ziekenhuis Kinderzorg te Enschede heeft gezonden i-v.in. de kinderverlamming. TVfag dat nu zo maar? Dit ls de vraag •J-*-"- die men nogal eens hoort uit de mond van iemand, die iets gelezen heeft dat hem niet zint. Het is geen nieuwe vraag, maar een die op geregelde en ongeregel de tijden opduikt. Men vindt haar eigen- lij'; ook terug in de beschouwing, waar in prof. Romme dezer dagen uiting heeft gegeven aan zijn teleurstelling, omdat het grondwetsartikel over de persvrij heid ongewijzigd schijnt te zullen blij- Mag dat dan maar?, zo vraagt prof. Romme Moeten dan niet uitgaven, die n;et haar revolutionnair leugen- en las- tergif de veiligheid van de staat in ge vaar brengen, verboden kunnen worden? Hij haalt stemmen aan van mensen die or.der arbeiders plegen te verkeren en die bitter klagen over de „ontmoedigen de sabotage", welke de communistische pers met haar leugenachtige voorlichting bedrijft. Een ernstig verschijnsel blijkt hij het te achten, dat inperking van deze revolutionnaire vrijheid, als door de meerderheid der grondwetscommissie werd voorgesteld, naar het oordeel der regering niet door een voldoend brede rechts- en doelmatigheidsovertuiging in ons volk wordt gedragen. Nogmaals, deze klanken zijn niet nieuw, wat intussen niet betekent, dat ze daar om geen aandacht zouden verdienen. Mo gen de communisten alles? Mogen zij de massa maken tot een gewillige prooi voor hun propaganda? Voor herbewapening afhankelijk van Indonesisch antwoord Amerikaanse steun CHURCHILL heeft gisteravond verklaard, dat Engeland een „zeer speciaal risico" op zich heeft genomen, door goed te keuren, dat het de meest vooruitgeschoven Amerikaanse basis voor atoomwapens is geworden. Wij hebben ons hiermede, aldus de Britse premier, tot een der allereerste doelen van de Russische vijandschap gemaakt. Daarom heb ben wij het volste recht, van de Amerikanen algeheel begrip voor ons standpunt te verwachten en ik ben er zeker van, dat wij dat ook zullen krijgen. In dit verband verdient ook de aandacht, dat generaal Eisen hower atoombommen ter beschikking krijgt voor de W.-Europese defen sie. Tegelijkertijd zal Engeland opnieuw om dollarhulp vragen aan de Ver. Staten, om zijn aandeel in de herbewapening te kunnen betalen. Voorwat de binnenlandse situatie betreft, de Britse minister van Voedsel voorziening heeft het Lagerhuis meegedeeld, dat de voedselvoorraden gedaald zijn beneden het peil van 1941. waarin zij wenst over te trekken, rr elkaar kunnen meesleuren. Politiek en militaire strategie van Amerika zijn er thans opgericht, de com munisten van aggressie te weerhouden. Een tiende der pogingen, die Amerika thans doet, zou een tweede wereldoorlog voorkomen en vermoedelijk direct tot del ondergang van Hitier hebben geleid, dan1 zou er niet veel bloed gevloeid zijn. be halve dan dat van Hitler. Ten aanzien van de binnenlandse positie, zeide de premier, dat Labour een ingewikkeld web van verbintenissen en tekortkomin gen had achtergelaten, zoals hij er zelden een gezien had. Hij hoopte, dat de verbeten partijstrijd niet voor onbepaalde tijd zou voortduren en steeds gewerkt zou moeten worden onder de schaduw van een derde alge mene verkiezing. Voor Engeland zou thans niets gemakkelijker zijn dan een bankroet en puinhopen, maar inplaats van een „bij de pakken neerzitten." zou de nieuwe regering moedig aan het werk gaan en zoeken naar de remedies voof de kwalen, waaraan Groot-Brittannië lijdt. Zoals hierboven reeds aangegeven, zal de Britse regering bij de N.A.T.O. (de financiële en economische raad der or ganisatie van het Noord-Atlantisch Ver drag) verzoeken, mee te mogen delen uit de dollarpot ad 1220 millioen dollar,, ter financiering van de herbewapeningspro gramma's. Aanvankelijk had men er op gespeculeerd, dat Engeland geen aan vraag om hulp zou indienen. Gezien de slechte economische toestand van Enge land, vraagt Londen nu om een bedrag van circa 300 millioen dollar, waardoor het aandeel der andere landen vermin derd zal worden. De daling der Britse voedselvoorraden wordt o.a. veroorzaakt, doordat Argen tinië en Australië minder vlees en boter importeren. Derhalve zullen de Britse rantsoenen verminderd worden. inzake Nw.-Guinea Het Indonesische kabinet heeft ln zijn zitting van gisteren het antwoord de Nederlandse regering op de verl ring inzake West-Nieuw-Guinea best ken. Zij zal dit antwoord vandaag door tussenkomst van de Nederlandse hoge commissaris aan de Nederlandse rege ring doen toekomen en dezelfde dag nog bekend maken. Op een vraag naar het standpunt vai de Indonesische regering inzake doze kwestie, deelde de minister van v lichting. Mononutu, aan de pers mede. dat de Nederlandse regering uit het s woord van de Indonesische regering zal moeten begrijpen, dat de Indonesische regering niet schroomt haar standpunt naar voren te brengen, doch dat dit standpunt getuigt van een constructieve en positieve instelling. Prof. Soepomo heeft Inmiddels tegen over Aneta het uitstel van zijn mis bevestigd. Op de vraag of dit uitstel band houdt met de kwestie-Nw. Guinea, zeide hij: Uiteraard. De Indonesische premier, dr Soekiman. heeft gisteren verslag uitgebracht i president Soekarno. Vervalsing Pholien ontkend De voornaamste economische adviseur van de Belgische regering prof. Masoin. heeft de socialistische beschuldiging, als zou de regering-Pholien de cijfers het nationale inkomen hebben vervalst, tegengesproken. Het bedrag was. volgens Masoin. gebaseerd op de „reële ve derstelling", dat de inkomsten uit indu strie. handel en landbouw te verv lozen zijn. Geconcentreerd v/ijn-praeparaat He<t Franse legerlaboratorium heeft eer geconcentreerde wijn vervaardigd, die voor het gebruik zes maal verdund moet worden. Deze vloeistof bevindt zich een plastic zakje en kan, zonder veel ruimte in te nemen, gemakkelijk worden vervoerd. Mossadeq blijft nog in Amerika Mossadeq, die einde dezer week na Teheran zou terugkeren, heeft zijn vt trek uit Amerika nog een week uitge steld. Zulks heeft de hoop doen rijzen, dat toch nog een formule zal worden gevonden voor hervatting der Brits-Per zische onderhandelingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1