P,v.d./L acht het wetsontwerp „dood onschuldig" Critiek op rentebeleid vaak beneden de maat" KALODERMA Net IV 0 R 0 Lelke tand een brillani Vogelvrij 2 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 Toezicht credietwezen Minister Lieftinck werd van Chr.-Historisch overtuigd staatssocialist (Van onze Parlementsredacteur) VIJF TWEEDE-KAMERLEDEN hebben gistermiddag het hunne gezegd over de wet toezicht op het credietwezen. Het waren de heren Van de Wetering (C.H.), Hofstra (Arb.), Welter (K.N.P.), Van Dis (S.G.P.) en Oud (V.V.D.). Van deze vijf heeft alleen de heer Hofstra zich er voor ver klaard, al had hij met name bezwaar tegen de voorgestelde tijdelijkheid van het toezicht. Alle anderen achtten het een socialistisch wetsontwerp, waarmee zij niet konden instemmen. De heer Van de Wetering verklaarde ditmaal uitdrukkelijk, namens de hele Christelijk-Historische fractie te spreken. De heer Hofstra keerde zich allereerst bedrijfseconomisch toezicht behoeft geen tegen de grote dosis sentiment, die buiten de Kamer gemengd is in het debat rond de plannen van minister Lieftinck. Tot op zekere hoogte kan men dit onder schrijven, doch het moet ons van hel hart, dat een opmerking, als zouden hierdoor de tegenstellingen nodeloos zijn verscherpt, niet in de eerste plaats ge maakt mag worden door de heer Hof stra, de uitvinder van het beruchte dema gogische woord: „Pluk de armen, spaar de rijken". Over het verscherpen van tegenstellingen gesproken: men kan het zakelijk eens zijn met de opmerking var de heer Hofstra, dat het wel heel bar is prof. Lieftinck te vergelijken met di Schacht uit het Dritte Reich, en hei staatssocialisme een modern nationaal- socialisme te noemen. Maar een derge lijke opmerking verliest veel van haar waarde, wanneer dezelfde spreker even later de bankdirecteuren vergelijkt met wijlen Adolf Hitler. Buiging naai dt Schouten Opvallend was de buiging, die de heer Hofstra maakte naar dr Schou ten. Hij prees het, dat deze met uit sluitend zakelijke argumenten had gewerkt en hij toonde daarvoor respect. Ook meende hij, dat de A.R.- fractie niet gebonden is aan het re geringsprogram, dus veel vrijer staat dan de C.H.- en V.V.D.-fracties. De socialistische woordvoerder zag het wetsontwerp als een dood-onschuldige zaak, louter een uitvloeisel van de ont wikkeling van het maatschappelijk leven en van het credietwezen. Ook indien er geen nood was, zouden maatregelen niet ontbeerd kunnen worden. Hij wilde het wetsontwerp een kans geven, ook al was hy het niet met de tijdelijkheid eens, en al meende hü, dat de tijdens het voor- Overleg aangebrachte wijzigingen alles behalve verbeteringen waren. Grondslag onjuist Tevoren had de heer Van de Wetering (C.H.) in een deel onzer edities heb ben wy het nog kunnen melden zich tegen het wetsontwerp verklaard. Hy vond de grondslag onjuist en meende, evenals de heer Schouten eergistereri reeds had gezegd, dat eerst maar eens de staatsfinanciën in orde gemaakt moesten worden door een consolidatie a hoog opgelopen vlottende schuld. Ook de heer Oud (V.V.D.) noemde dit laatste het principiële punt. Tegen principieel bezwaar te bestaan, mits dit niet wordt opgedragen aan de Neder landse Bank, feiteiy-k een instrument van de minister. Overigens is uitbreiding van de overheidstaak niet nodig. Tegen de sociaal-economische binding van het bankwezen aan de regering bestaan ech ter veel grotere en wel principiële be zwaren. Compliment Uitvoerig motiveerde mr Oud, waarom hij het wetsontwerp een so cialistisch wetsontwerp vond. Tegen over minister Lieftinck achtte hij dit een compliment: deze immers heeft zich ontwikkeld van Christelijk- Historisch tot staatssocialist. De minister heeft bewust een politiek gevoerd, vooral op het gebied der rente, die consolidatie van de vlottende schuld bemoeiiykte. Financiering van kapitaals uitgaven met lage rente gevende geld middelen is uiteraard aantrekkelijk. Maar eenmaal loopt dat vast. Dan is het zuiver socialistisch, wanneer de minister Iets wat U bijzonder welkom is! Juist deze weken vóór Sin terklaas moet U ervoor zorgen, dat U het Snoepje van de YVeek krijgt. U kunt immers best wat extra snoepgoed gebruiken om de schoentjes te vullen voor weinig geldJ En dan nog water ztfn bij het Snoepje verpakt aller aardigste kaarten met ver' rassend geïllustreerde Sin terklaasliedjes. Zo kunt U 4 kaurlen met acht liedjes in Uw bezit krijgen. De Gruyler's Snoepje van de Week kost ook n u nog slechts 10 cent. U krijgt hel elke keer als U 4 gul den aan De Gruyter-arti- kelen besteedt. Dat gaat vlug genoeg: bedenk maar eens wat Uper week alleen al aan margarine uitgeeft Geen ontwerp, maar een nota Vrij advies van S. E. R. over ouderdomswet De regering heeft besloten het advies van de Sociaal-Economische Raad de definitieve ouderdomsvoorziening te vragen in de vorm van een vooront werp van wet, maar in de vorm var. uitvoerige nota. Op deze wijze kan beter aandacht worden geschonken aan plan van de raad van vakcentralen. De regering vindt het namelijk gewenst dat de Sociaal-Economische Raad ook over dit plan zijn oordeel uitspreekt, aldus het antwoord op de schriftelijke algemene beschouwingen van de Tweede Kamer omtrent de rijksbegroting 1952, (Zoals men weet nemen de vakcentra len een ander standpunt in dan de rege ring. die bij het in voorbereiding zijnde wetsontwerp een bodempensioenfonds wil garanderen, dat zal kunnen worden aan gevuld door de bedrijfspensioenfondsen. Het besluit om een vrij advies van de S.E.R. te vragen over een nota. dus niet i wetsontwerp, is een tegemoet- aan een gezamenlijk adres van Red.). Vragen over incident bij Barneveld Het Tweede-Kamerlid Weiter heeft de minister van Justitie vragen gesteld over het incident in het Amtoonnezen- kamp „De Biezen" en wil weten of de Ambonnezen van enig strafbaar feit verdacht werden en of herhaling niet kan worden voorkomen. Advertentie iENAVOtüuitH| I A.N.W B. ^EUBINGI Het ontslag van de Haagse H.C. Een verklaring van de zijde der regering Het A.N.P. meldt: Inzake het aan de Hoofdcommissaris van Politie te 's-Gravenhage met ingang van 1 Februari 1952 verleende eervol ontslag met dankbetuiging, vernemer wij van bevoegde rude het volgende Politiefuncties behoren tot de zogenaam de „slijtende betrekkingen", welke nr de 55-jarige leeftijd vervroegde pen- sinonnering mogelijk maken, evenwel niet op verzoek van de betrokkene. Dit legt aan het bevoegde gezag de plicht op, zorgvuldig na te gaan of tieambtenaar na zyn 55ste jaar nog ten volle is opgewassen tegen zijn taak indien twijfel op dit punt bestaat, overwegen of het dienstverband al dan niet bestendigd moet blijven. De leiding van het omvanrijke politiekorps in grote gemeente als Den Haag. vraagt vooral In het huidige tUdsgewricht, bijzondere kwaliteiten. De tegenwoordige Hoofdcommissaris, die zijn functie onmiddellijk na de be vrijding aanvaardde, heeft met be kwaamheid en tact het herstel en de vernieuwing van de door de bezetter ge-- desorganiseerde Haagse politie geleid en daarbij ook goede resultaten bereikt, doch dit neemt niet weg, dat zowel de burgemeester en de Commissaris der Koningin als de ministers van Binnen landse Zaken en van Justitie in het al gemeen de gang van zaken onbevredi gend oordeelden, wat zy moesten toe- schryven aan een aarzelen en onvol doende doortastenheid bij de leiding. Toen het niet mogelijk bleek hierin wyzigingen te brengen en de burgemees ter voor deze aangelegenheid opnieuw de aandacht vroeg, stond de regering voor de keuze zich neer te leggen bij de staande situatie of op andere wijze in de leiding te voorzien. ZU achtte het eerste niet verantwoord en zag zich dientenge volge zeer tot haar leedwezen genood zaakt de Hoofdcommissaris te pension neren. Ten slotte kan worden medege deeld. dat nog geen enkele maatregel is genomen om te voorzien in de vacature. Geen subsidie voor Diergaarde Blijdorp Ged Staten van Zuid-Holland stellen voor afwyzend te beschikken op verzoek van de Rotterdamse Diergaarde „Blijdorp" om subsidie. Voor de jaren 1951'53 was f 27-500.— per jaar ge- Ged. Staten menen, dat de financiële omstandigheden van de Diergaarde niet zullen verbeteren en de provincie de middelen ontbreken om by te springen. Kamer vraagt opheldering Productie bij Fokker belemmerd Het feit, dat de regering er bezwaar tegen had aanwezig te zijn bij de opening euwe fabrieksgebouwen der N.V. Fokker, heeft de aandacht van ver scheidene Kamerleden getrokken, zc blijkt uit het voorlopig verslag over d< begroting 1952;van Oorlog. Deze Kamer leden .vragen minister Staf een uiteen zetting van de gang van zaken, waardoor kennelijk de productie zeer wordt be- MINISTER LIEFTINCK is teleurgesteld door de critiek die in de afdelin- le"™frd,t" dli' v"Td e meerd hoeveel Gloster Meteor-straal- gen van de Tweede Kamer is uitgeoefend op zijn rentepolrtiek. Naar jagers tot dusver zijn afgeleverd. Som zijn mening gaan de leden die vinden dat zijn rentepolitiek volkomen heeft mige leden hadden de indruk, da<t met gefaald, uit van de veronderstelling dat hij een politiek voerde waardoor het materiaal van de luchtmacht het geld kunstmatig goedkoop »erd gehouden. Dit uitgangspunt is echter "„"dCT'S'arom^Lg'ïï^^gave onjuist, verklaart de minister in zijn antwoord op de algemene beschou- gen van alle ongelukken die zich dit jaar wingen omtrent de rijksbegroting 1952. bij militaire oefeningen hebben Zn totaal 74.000 terug 7.500 gerepatrieerden zonder werk De opneming van gerepatrieerden uit Indonesië in het arbeidsproces verloopt het algemeen niet ongunstig, meent de regering. In 1950 kwamen 56.000 personen Nederland en in het eerste halfjaar 1951 ongeveer 18.000, in totaal dus 74.000. Van hen kwamen er ongeveer iiiavn warmee u niiiiiaiei 20.500 in aanmerking voor een werkkring. 11'rA 1'1'CaOngeveer 7000 personen hebben inder- 'erdergaande bevoegdheden ,i(„ vraagt. Een socialist gaat immers het standpunt, dat de staat inderdaad allerlei dingen kan beheersen Juist op dit punt lopen de socialistische ei niet-socialistische meningen uiteen. Ook de heren Welter (K.N.P.) en Van Dis (S.G.P.) meenden met een socialis tisch wetsontwerp te doen te hebben. De consequentie van een beheersing van het bankwezen is het beheersen van het ge hele bedrUfsleven. In feite is dit een po ging tot stille socialisatie. Vanmiddag werd het debat voortgezet. Allereerst kwam prof. Romme aan het woord. Na hem stond op het lystje inge schreven de heer Hoogcarspel (Comm.). daad werk gevonden en 6000 zijn genomen in de Koninklijke Landmacht. Er zouden dan nog 7500 gerepatrieerden zonder werk zijn. Van dit aantal staan er momenteel rond 2000 als werkzoekend ingeschreven bij de arbeidsbureaux. On der de overigen bevinden zich velen die in Nederland bijzondere aanpassingsmoei lijkheden hebben Drieling in Coevorden Mevrouw A. A. Leemhuis-Rein ink te Steenwijksmoer (gem. Coevorden) heeft het leven geschonken aan een drieling, twee jongens en een meisje. De kinderen wogen samen 15 pond. Minister Lieftinck verweert zich Lage interest geen gevolg van politiek, maar van het marktverloop U Ik door provincies en gemeenten, werd het percentage van 3 pet voor langlopende leningen gekozen in overeenstemming met het rendement van overheidsfond- se-n op de beurs. Het doel daarvan was het versterken van de marktpositie der gemeente e.d., en dus niet het dicteren van een bepaalde rentestand. De rentenormen zijn van tyd tot tyd aangepast aan het koerspeil op de beurs- Daardoor heeft de overheid na 1945 zeer grote bedragen nieuw geld kunnen lenen tegen een matige rente. Dit voor een belangrijk deel te danken ge weest aan het feit dat de overheids organen niet tegen elkaar konden omdat ze alle gebonden w dezelfde rentenormen, aldus minister. Beneden de maat" Doordat daarnaast nog vele andere partyen op de markt optraden, werd de rentestand niet bevroren, maar bleef hy onderworpen aan de werking van de markt. Minister Lieftinck vindt het dan ook onjuist zyn rentebeleid te zien ais politiek om de rente kunstmatig laag te houden. Bepaald onredelijk en oorstellingen van zaken beneden de maat vindt hij de slotsom van velen, gevolge van dit rentebeleid de Van 31 December 1945 tot eind 1950 Wordt partijwezen bij daalde de vlottende staatsschuld van ruim f 11,2 milliard tot ruim f6,3 mil- Wet geregeld liard en tijdens het lopende jaar ver-j Dezer dsgen k8„ instelling worden minderde deze schuld reeds met meer verwacht van een staatscommissie die dan f 1 milliard Bovendien werd in deze onder meer de opdracht heeft na te gaan perioden nog resp f350 millioen en of en zo ja, in hoeverre behoefte bestaat f 150 millioen afgelost op het schatkist- aan een wettelijke regeling van het par- papier dat uit hoofde van de over- tijwezen. Dit deelt de regering mee ïr neming der Rijksmarkenvorderlngen haar antwoord op de algemene politieke was ondergebracht bi] de Nederlandse beschouwingen van de Tweede Kamer. Steeds meer vracht per K.L.M. Daarentegen is de bruto vlottende schuld van de gezameniyke gemeenten over Atl. Oceaan van 1 Juli 1950 af in een jaar tijd ge- k.L.M. vervoerde in de eerste stegen van f513 millioen tot f918 mil- 9 maanden van dit jaar een record hoe- Loen. Deze stijging valt alleen toe te veelheid vracht over de Atlantische schrijven aan het sterk geslonken kapi- Oceaan tussen Amsterdam en New York, taalaanbod. Niet de rentenormen, maar ni. 875.000 kg tegen 615.000 en 400000 kg de sterke ontsparing is daarvan de in dezelfde perioden van resp. 1950 oorzaak, aldus minister Lieftinck. 1949. (Advertentie, Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Actiefcrème: tube 1.65 en Dagcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube Ongeëvenaard in kwaliteit! pot 3.50 1.95 Prol. J. H. de Haas waarschuwt; Sterftecijfer in eerste levensweek3000 Terwijl aan de gevreesde tb.c. per jaar over alle leeftijden 2000 slachtoffers in Nederland vallen, sterven iedèr jaar nog 3000 pasgeborenen in de eerste levens week. De prae-natale zorg (zorg voor het kind vóór de geboorte), de jongste spruit aan de medische stam, heeft dan ook extra aandacht nodig. Deze waarschuwing richtte prof. dr J. H. de Haas, geneeskundig inspecteur van- de Volksgezondheid in algemene dienst, tot de aanwezigen op het gisteren in Rot terdam gehouden congres van de federa tieve commissie voor kinderhygiëne in Zuid-Holland. g een ander Cijfer illustreerde prof. De Héras de noodzaak van een doel treffende prae-natale zorg. Het sterfte cijfer van pasgeborenen in de eerste levensweek is vrijwel gelijk aan het aan tal kinderen dat in de hierop aansluiten de 51 weken overlijdt. Prof. De Haas kondigde enkele plan- ?n aan. Het pionierswerk dat op het gebied van de prae-natale zorg in Am sterdam. Utrecht en Rotterdam is richt, hoopt men in een aantal consulta- tie-bureau's over het gehele land uit t« spreiden. Zuid-Holland moet 15 consul tatie-centra hebben. Het congres werd gehouden ter gele genheid van het tienjarig bestaan van de federatieve commissie voor kinderhy- Zuid-Holland, waarin enkele Kruisverenigingen en andere organisaties Aanklacht tegen generaal Scholten Naar aanleiding van de beschuldigin gen van generaal b.d. P. Scholten, hoofdleider der Ambonnese kampen, verklaart de C.RAM.S. (Commissie Rechtspositie Ambonnese Militairen en Schepelingen) dat de in de C.R.A.MS. democratisch verenigde kampraden door de heèr Scholten overal buiten zijn ge houden, terwijl deze als een dictator. lend op het geweld der rijkspolitie, allerlei maatregelen tracht door te zet ten. Tegen diens optreden in de kam pen „De Biezen" en „Schaffelaar" is een klacht bij de Justitie ingediend, daar de gewelddadigheden tegen Am bonnezen, die geen enkel strafbaar feit hebben gepleegd, noch daarvan den verdacht, strafbaar zyn. Advertentie). Van het erf van School en Kerk Beioepingswerk Advertentie KOM DE NATUUR TE HULP EN „ONTLAST" UW INGEWANDEN. Het Is een gebiedende els de natuur een handje te helpen, wanneer Uw ingewanden hun werk niet met de vereiste regel maat doen. Want dan ontstaat verstop ping met alle gevolgen daarvEin, zoals hoofdpijn, een vale gelaatskleur, onwel, riekende adem. neerslachtigheid. Zorg dat de giftige stoffen tydig en regelmatig uit Uw lichaam worden afgevoerd. Neem daarom eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes die vlug en veilig Uw inge wanden zuiveren. Ook bg chronische verstopping het aangewezen middel want Laxeer-Akkertjes veroorzaken geen kramp en geen gewenning. ■yr.vor-ft:'- - j. Ned. Hcrv. Kerk. Troepen: te Leeuwarden (vac.- G. H. Steyn) J. T. Wiersma, studenten predikant te Delft; te Harderwijk (3e pred.pl.) J. W. v. d. Linden te Kamerik. .•dankt: voor Klundert M. Otte- vanger te Leiden; voor Kesteren P. J. F. Lamens te Elspeet. F Lamens roepbaar: cand. K. M. de Bruyn, Rotterdamseveer IA, Gouda. Geref. Kerken, troepen: te Aarlanderveen (bij accl.) W. J. van Hoek te Zuilichem; te Hoogvliet F. Minnèma te Oostwold. Chr. Geref. Kerken. Bedankt: voor Enschede (vac. J. Tamminga& A. Hilbers te Oud-Beijer- land. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Rijssen (Ensch.) F. Mallan te Bruinisse. Vrije Evang Gemeenten. Beroepen: te Rotterdam D. Visser te Oude-BildtzijL Amerika en het Vaticaan Rooms-Kath. reactie op Protestantse bezwaren De R.-K. pers bezig met de vai gebrachte bezwar men benoeming ambassadeur van n Amerika houdt ziel Protestantse zijde in- :n tegen de voorgeno- an generaal Clark tot de V.S. bij het Vati- Het Roomse weekblad Tablet schrijft dat de Rooms-Katholieken verrast pijnlijk getroffen zijn door de „bitter- vijandige manier, waarop vele niet-R.-K. geestelijken op de benoeming hebben ge reageerd. Deze reacties droegen bijna alle de stempel van onbillijkheid tegenover de Amerikaanse R.-K." De R.-K. bladen i, dat deze zaak ongemotiveerd van hét politieke op het godsdienstige plan is gebracht, en verklaren, dat de benoeming de R.-K. vrij onverwacht is ge komen, terwijl het Vaticaan de eerste berichten over de benoeming uit de pers >u hebben vernomen. Opmerkelyk is het, dat R.-K. kringen dc Prot. kerken beschuldigen, dat zij deze gelegenheid hebben aangegrepen om de benoeming in het godsdienstige strijdperk te trekken, teneinde op deze manier oude veten nieuw leven in te blazen. Oit be hoeft, zo verklaart men in R.-K. kringen, niemand te verwonderen, want. de anti- Roomse tendenzen onder de Protestanten laaien in de laatste tijd steeds feller op. Men acht het in bedoelde kringen eigen aardig, dat.de Protestanten, die nu zo fel reageren, nooit hebben geprotesteerd tegen diplomatieke betrekkingen met de koning van Engeland of de keizer van Japan, die naast-hoefden van-staten, ook hoofden van een godsdienst wuden zijn.- Leiden treil geen blaam Amerik. professor vond geen nieuwe Tacitus Van de zijde van de Leidse universi teitsbibliotheek spreekt men een Ameri kaans persbericht tegen, als zou prot Clarence Mendell van de Yale Univer sity bij zijn jongste bezoek aan Leiden, een belangrijk, verloren gewaand hand- schrift van de beroemde geschiedschrij ver Tacitus (plm. 54120 n. Chr.) heb ben ontdekt. Volgens het Amerikaanse bericht vond prof. Mendell de originele tekst van een levensbeschrijving van Tacitus' schoon vader Agricola, die fortuinlijke veld-: tochten in Brittannië heeft geleid. In de zeventiende eeuw zou de Leidse hoog leraar Theodoor Ryck er nog van heb ben gewaagd, maar daarna zou het hand schrift verloren zijn gewaand. Prof. dr J. H. Waszink van Leiden, deelt echter mede, dat prof. Mendell bijl zijn bezoek aan Leiden in 1950 een heelj ander stuk in handen heeft gehad, nl. copie van een deel van Tacitus' be roemde levenswerk Annales. Mendell maakte daarbij aannemelijk dat deze copie, die vroeger in het bezit is geweest van Th. Ryck. óók in het bezit is ge weest van Rudolf Agricola, de be roemde Nederlandse humanist. Kennelijk heeft een Amerikaanse jour nalist de beide Agricola's met elkaar verward en dusdoende het gewraakte bericht gelanceerd, dat bijna de Leidse klassicl het odium van slaperigheid en gebrek aan speurzin had gegeven. Te weinig ijzer, zegt prof. Engelbert uit Delft Ir W. F. C. Engelbert van Bevervoorde heeft gisteren het ambt aanvaard van gewoon hoogleraar in de economische geologie in Delft. Hij merkte in zyn inaugurele oratie op dat in Europa de toekomstige voorziening van fosfor-arme ertsen gerust zorgelyk kan worden ge noemd. Het ijzererts-tekort is reeds dui delijk merkbaar en deze situatie zal zich geleidelijk toespitsen. Prof. Engelbert Bevervoorde noemde als oplossing de ontginning van bepaalde ertsen die i in milliarden tonnen voorhanden (Advertentie) Het lied der aethergolven VRIJDAG 9 NOVEMBER. HILVERSUM I (4.02 m). KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisyrouw. 9.35 Schoolradio. 9.45 Radio Philh. Orkest. 10.15 Symphonette-orkest en soliste. 10.45 Instr. dubbelkwartet. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.03 Lunchconcert. 12.33 Gram 12 55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 1.20 Actualiteiten. 125 Pianospel. 1.45 Voor de huisvrouw. 2.00 Schoolradio. 2.20 Piano recital. 2.45 Klein koor en solisten en Instr; ensemble. 3.00 Schoolradio. 3.30 Gram. ■4:00 Voor de zieken. 5.00 Voor de jeugd. 5.15 Kin derkoor. 5.35 Gram. 6 00 Nieuws 6.15 „Op bouw in Liefde", causerie. 6 25 Gram. 6.40 Causerie over de Stichting ..Bejaardenzorg". 6.50 Lichte muziek. 7.05 „Uniformen van de Kon. Marine", causerie. 7.15 Regeringsultz,: Verklaring en Toelichting. 7.35 Gram. 7.52 iliteiten. 8 00 Nieuws. 8 08 De gewone 8 15 Omroepork en solist. 8.50 Klank- beeld. 9.35 Promenade-orkest. 9.55 „Om mst van Nederland", problemen uderende Jeugd. 10.15 Metropole Ork. 10.35 „De Nota-Rutten en het Kleuteronder- causerie 10.45 „Ik geloof In ene lige. Katholieke Kerk". 1100 Nieuws, amusementsmuziek. 11.55—12.00 Lichte HILVERSUM II (298 m). VARA: 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas- ek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Grarr oor de .huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA 120 Gram. 10.30 Schoolradio. 10 50 Cello er lano. 11.10 Radiofeuilleton. 11.30 Orgel en 1.50 I 2 00 2.20 Gram. Om 3.15 Voordracht. 3.45 Rep tage. VARA: 4.00 Gram. 4 30 Voor de k deren. 5.00 Mannenkoor. 5.20 Muzikale ca 6.00 Nieuws. 6.15 Felicitaties. 6.45 „Denk de bocht". 7.00 Meisjeskoor. 7.15 Prijzi praatje. VPRO: „Eenheid en Eendracl causerie. 800 Nieuws. 8.05 Bi 8.30 8.40 „Eer king. 28) Hierop verdwenen Rooie Willem en zijn gezel len zo spoedig mogelijk weer in de bosschage, hun gevangenen meevoerend. Ook de paarden wer den als buit meegenomen. Toen men zover in de wildernis was doorge drongen, dat men zich enigszins veilig voelde, - werd een ogenblik halt gehouden. De handen ontkennend het hoofd, van de beide gevangenen werden met sterke touwen op de rug gebonden. De zadeltassen wer den geledigd en Folkert en de Gladde werd op dracht gegeven om naar Friesland te rijden om daar de paarden te verkopen. Hun geweren moesten ze achterlaten en zodra ze de Friese dorpen naderden, moesten ze de zadels verdon keremanen. Ze dienden zich voor te doen als een paar Drentse boeren, die uit hun land waren gevlucht uit vrees voor de Gelderse ben- „Neen? Maar ik jou wel. Je hebt me daat in Drente is nog één teveel", antwoordde kes de beide gevangenen liet blinddoeken. Zeer Willem Frankes op weinig vriendelijke toon. langzaam werd nu de tocht voortgezet, want het Het bendelid, dat men Varken noemde, was lopen door de hoge heide en over het oneffen nu naast de Gelderse bevelhebber gaan lopen terrein was nu buitengewoon moeilijk geworden en richtte zich tot hem: „Ken je me nog, var- voor de beide geblinddoekte mensen, ken?" Toen de doek weer van de ogen der gevange- De kapitein zag hem even aan en schudde nen werd verwijderd, bevonden zij zich in de hut op de Lutteke Haer. Verhaal van Strijd en Liefde HOOFDSTUK XIV. Nasporingen De zonnewijzer op de kerkmuur vertelde, dat het drie uur was geweest. De administrateur yan de legerafdeling, die in Norg lag en deels in tenten, deels in boerenschuren was onderge bracht, werd onrustig. Hij zat reeds een paar uren op zijn kapitein te wachten. Deze had hem t - - -I—--—--"" dc. dle morgen verzekerd, dat hij uiterlijk twaalf geld te komen nu genoodzaakt kogel willen geven, varken! Misschien geven wij uur van zijn wandelrit terug zou ziin En noe waren hun paarden te verkopen. hem nu aan jou!" was hij niet verschenen, terwijl de chef van de De Gelderse overste begreep, dat hij in han- afdeling stipt een man van zijn woord was -verzameling mannen, Meermalen had de administrateur de bevel- H. v. Norg Toen een en ander geregeld was en de ruiters waren vertrokken, werd de tocht naar de schuil- den gevallen was HIHH plaats ondernomen. De beide gevangenen waren van wie hij niet veel medelijden kon verwach- hebber gewaarschuwd om toch niet steeds al- van de opstoppers, die hen een ogenblik hadden ten. Hij zweeg tijdens zijn verdere tocht en op leen of met een enkel man uit te rijden want verdoofd, weer bijgekomen, hoewel hun hoofden zijn gezicht was grote bezorgdheid voor de toe- het aantal desperado's, dat aanslagen Dieegde een flinke buil vertoonden. De kapitein, een ste- komst te lezen. op eenlingen of zwakke groepjes, groeide met de vig gebouwde man van middelbare leeftijd. Een paar maal op hun reis in Westelijke dag. meende tot zijn vijanden te moeten zeggen: „Dai richting moest een rijweg worden overgestoken. De oude snorrebaard liet een onderofficier van hebt ge knap geleverd' Hij vroeg vervolgens Er werd dan door de troep in dekking halt de ruiterij bij zich komen. „Wat voor doel hebt ge met ons?" gehouden en vóór men verder trok moest eerst r.De kapitein is nog steeds niet terug: ik ben „Ge zult Uw vrijheid weer terug kunnen krij door een paar mannen worden vastgesteld dat ongerust". i"?»S er een som ,voor U word net terrein links en rechts veilig was. De ondergeschikte waagde het om lachend op betaald antwoordde hem de wilddief. De kapitein moest in stilte erkennen, dat zijn te merken: „Hij zit misschien hier of daar aan ..wie zal die losprijs dan moeten betalen?' vijanden niets aan het toeval overlieten; hij een glas wijn", vroeg de krijger „Ik zelt bezit geen geld." begreep, dat hem nu en later ook niet de min- De administrateur werd kwaad en bulderde de „Dan zal Uw troep wel moeten betalen. Hel ste kans van ontsnapping zou worden gegeven, man toe: „De kapitein drinkt geen wijn, bruta- 1 ons onverschillig, wie het doet. Komt er geen De karavaan was nog ongeveer acht kilome- *e slungel! Neem enige mannen en zoek hem. (Wórdf vervolgd). geld, dan krijgt ge de kogel. Eén Gelderse sol- ter van de Lutteke Haer verwijderd, toen Fran- volk", causerie. VARA: 9. 9.50 Dultslands overzicht. 10.05 Populaire muziek. VPRO: 10 40 „Vandaag". 10.45 uur Avondwijding. VARA: 11.00 Nieuws. 11 15 ..In huwelijk en gezin", causerie. 11.30-12 Orgelspel. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m 12 00 Schoolradio. 1.30 Voor de arbeidei 155 Weerberichten. 1.00 Nieuws. 2 10 Grai 3 00 Schoolradio. 4.00 Crltieken. 4.45 Oper orkest. 5 30 Caus. met gram. 6.00 Voor kinderen, 7 00 Nieuws. 7.15 Sport. 7.20 Amu muziek. 8 00 ..Melody from the Stars". 8 Voordracht. 9.00 Sketches. 9.30 Klankbeel 10.00 Nieuws. 10.15 Toespraak. 10.45 Reclti 1L0O Nieuwsbrief uit Amerika 11.15 Plano recital. U.45 Parlementsoverzicht. 12.00 uur Nieuws. Reportage. ENGELAND BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Mrs. Dale's Dagboek. 12.15 Orkest- concert. 12.45 Voordracht, 1.00 Parlements overzicht. 1.15 Orkestconcert. 2.45 Voor de kleuters. 3.00 Voor de vrouw. 4.00 Cubaans rhythmisch orkest 4.30 Voor de soldaten. 4 45 Amusementsmuziek 5 15 Mrs Dales Dag boek. 5 30 Orgelspel. 6 00 Arbeldersorkest 6.30 Amusementsmuziek. 7.15 Voor de Jeugd 7.45 Hoorspel. 8 00 Nieuws en radiojournaal 8.25 Sport. 8 30 Gev. programma. 9 00 Discus sie over actuele vraagstukken. 9.45 Gevar programma. 1015 Verzoekprogramma. 1100 Nieuuws. 11 15 Actualiteiten. 1120 Llchti muuziek. 12 00 Voordracht. Dansmuziek er Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 11.45 Gram 12 15 Omroeporkest. 12.34 Om- •eporkest. 12 50 Koersen 1255 Gram l.UC leuuws 115 Orgelspel. Pauze-gram. 2.00 uui :hoolfadio. 3 30 Gram. 5 00 Nieuuws. 5.t( musementsorkest 6 00 Gram. 6 10 Causerie 6.20 Gram. 6.30 Voor de soldaten. 7 00 uui 7.43 Gram. 8.00 Kroniek 'flOllst. 10.00 uui 10.1! 1045 Gram leuws 11.05^-12.00 Gram BRUSSEL 484 m. 1205 Amüsmuuz. 100 Nieuuws. 1.10. 1.4 2.3Q en 3,00_.Gram. 4.30 Strijkkwartet 5.1 5.10 Verzoekprogramma voor c 30. 7.15 en 7.40 Gram. 7.45 Nleuuw 8 00 Omroeporkest en solisten. 9 15 Gran ieuws. 10.10 Belgische muziek. 10-; 1055 Nieuws 1100 Gram 11.50 uu 347 en 249 r 1 8.00 „Fortunlo". c 1020 Gram. 10.30 Klartkb lek. 11 45-12 00 Nlei Ook een nieuwe R.K. Bijbelvertaling Naast de nieuwe Bijbelvertaling, die door het Ned. Bijbelgenootschap binnen kort verkrijgbaar wordt gesteld, is men R.-K. kring bezig met een nieuwe vertaling van de H. Schrift. Van deze z g. Hiëronymus-Bijbel zijn thans gereed de Evangeliën en het boek Handelin gen. In R.-K. kringen wordt thans vrijwel algemeen gebruikt de Caniciusvertaling, waarnaast ook nog een vertaling van de Franciscanen, bestaat, welke echter niet zp bekend is. De Hiëronymus-Bijbel zal worden uitgegeven door de-St, Wille- brordvereniging, waarmee zij het werk voortzet van de Apologetische Vereniging Petrus Canisius, die de 20 jaar geleden verschenen Canisiqs-Bijbel heeft ver zorgd. De viqr Evangeliën en het boek Handelingen zullen nu in één band. zo goedkoop mogelijk, worden uitgegeven, teneinde de nieuwe vertaling binnen het bereik van Rooms-Katholieken te bren gen Voor de volledige tekst van het Nieuwe Testament en van de gehele Bijbel blijft men echter voorlopig op de Canisius- Bijbel aangewezen, want het zal nog ver scheidene jaren duren voor deze nieuwe R.-K. Bijbelvertaling geheel compleet zal zijn. Jubilerende M.T.S.-ers uit Dordt helpen de jeugd De bond van leerlingen en oud-leer lingen der M.T.S. te Dordrecht viert van daag, morgen en Zaterdag het 40-jartg bestaan. Hoogtepunt van de festiviteiten is de oprichting van de stichting Jong- Dordt, die met de vereniging Pro Ju- ventute het clubhuiswerk ten behoeve van de ongeorganiseerde jeugd zal gaan bevorderen. Het kapitaal van de stich ting is bijeen gebracht met collecten bij de door de M.T.S.'ers jaarlijks georgani seerde St Nicolaas-intochten. De Geref. Lioi s-Moi i de TH te Delft, zijn - De inging var gelijke lustrum de Vrij. ivember Ingezet met een concert in d. taal. Op 16 November worden de reünis ontvangen waarna des middags d. imvergadering wordt gehouden. Hie 1 mevr M J Oranje—Van der Meulet •of dr G H J van der Molen als ere- worden geïnstalleerd. irdt tl. Rotterd N. Schm rdheid mej K. W. H. La Rotterdam; cand. godge- ;.'V d Wal, Delft en mevr. Trijp-Klelnstrlnk. Velp. Al- nd. ex. geneeskunde de dam rlieste, Schiedam: J. S M. L 's Graven- ide. Leiden; E. F. G. van Kuyk. Roer- >nd; M. Ch. Muijzert. Leiden: Idem heren S. Ablij. Haarlem: R C M Dalmeljer n Haag; E. Engelbrecht. Den Haag; J. la Hayze. Heemstede: C. P. van Heel, n Haag. R Kroes. Den Ha.-g: A. H J. n Loenen Martinet. Oegstgeest: J H ilssner. Ocgstgeest: II Merkus. Vlaardin- ->■ W Noordhoek. Dordrecht: W Scha- d Spuy. J R. Stee 1 Rotterdai Deek. Kui G F i de her M. L Vo| sang, A P Smits en S A Co) I H van Lieshout en F J M van Hesteren; ind rechten: mej M J A Fuhri Snethlage. UTRECHT, 7 Nov. Geslaagd: cand. rech- sn: DJ Th J Osse. Utrecht: cand. psycho- O L V t laude) Sot :and. i ;ogiek: L de Klerk. Culemborg: doe Indisch recht: S H Poppema. Groni econ cand Indologie Pater Vivaldus Hillegom (H J A Promes), Den Bosch

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2