Miruiwe 'eihsdft GTeurant Truman wil algemene ontwapening, de atoombom inbegrepen Wist U Egyptenaren leven in een overwinningsroes DONDERDAG 8 NOVEMBER 1051 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 927| Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantnasticfj Is gbtiileoea tnyn hert ia teamsport" Leiden treft geen blaam Westen zicht zich tot het Oosten Inventarisatie der wapens na einde van Koreaanse oorlog T^RESIDENT TRUMAN heeft een beroep gedaan op de Sowjet Unie/ i om in te stemmen met vérgaande ontwapeningsvoorstellen, die, onder meer, het uiteindelijke verbod van, op atoomkracht berustende, wapens zouden inhouden. In zijn, over de gehele wereld uitgezonden radiorede, zeide de president, dat de kem van dit ontwapeningsplan bestaat uit het voorstel, nauwkeurig vast te stellen over welke strijd krachten en wapens elk land beschikt. Gedetailleerde voorstellen zijn door Amerika, Engeland en Frankrijk omstreeks middernacht als agenda punt bij de Assemblée der Ver. Naties ingediend. Truman gaf in zijn rede te kennen, dat als de Russen werkelijk voor het Westen bevreesd zijn, dan hier een plan aanwezig is, dat voor hen aanvaardbaar is en garan ties geeft. De besprekingen over het Westelijk ontwapeningsvoorstel zou den moeten aanvangen, direct nadat de oorlog in Korea geëindigd is. Waarnemers te Washington achten het niet waarschijnlijk, dat Rusland accoord zou gaan met een controle op de wapening door niet-Russische V.N.-functionarissen. Het ontwapeningsplan der Westelijke „Grote Drie" komt dus neer op ontwape ning onder toezicht, na een onderzoek telling van de wapens over de gehele wereld, atoombommen inbegrepen. Zulks zou geschieden door inspecteurs der Ve.r Naties. Terwijl de controleurs bezig zijn met hun taak, zullen dan afzonderlijke overeenkomsten worden gesloten voor een daadwerkelijke vermindering der be wapening. Verminderingen op grond van deze maatregelen zouden zo spoedig mo gelijk moeten worden tot stand gebracht. In het begin van zijn rede heeft Tru man uitvoerig gewezen op de noodzake^ lijkheid van algemene ontwapening, aan gezien de strijd op Korea voortduurt er de wereld bedreigd wordt door de com munistische aggressie. Over het ontwa peningsprogramma moeten alle landen het eens worden, die over een militaire macht van belang beschikken. De ir tarisatie der wapens moet zich ook uit strekken over de atoomwapens. Er die nen waarborgen te zijn tegen schen dingen. Als de feiten bekend zijn, kan mer aanvangen met het vaststellen van de juiste hoeveelheden en soorten bewape ning en strijdkrachten, waarover ieder land zal mogen beschikken. Ieder land zou niet meer dan een bepaald gedeelte van de nationale productie mogen be stemmen voor militaire doeleinden. Atoomwapens moeten aan de open baarheid worden prijsgegeven. Truman heeft er echter ook op gewezen, dat Tegen dreigend bankroet: Eerste maatregelen van Britse regering Invoer zal drastisch worden beperkt In aansluiting op de alarmerende rede van Churchill in het Lagerhuis, heeft de Britse minister van Financiën, Richard Butler, gisteren de eerste maatregelen van de regering bekend gemaakt, om het hoofd te kunnen bieden aan het dreigen de „bankroet". Engelands uitgaven in het buitenland zullen met een bedrag van 350 millioen pond per jaar worden ver minderd, om een einde te maken aan de onrustbarende daling van de goud- en dollarreserves van het land. Tot de artikelen, waarvoor invoerbe perkingen te verwachten zijn, behoren o.m. ham in blik en vleesconserven, di verse soorten suikerproducten, blikfruit en blikgroente. ver fruit en noten. Voorts zal de Engelse staatsbank noten. Voorts zal de Engelse staatsbank onmiddellijk het disconto verhogen van 2 tot 21,i pet. Hierdoor zal de rentevoet voor bankleningen in Engeland stijgen en het geld duurder worden. Men hoopt dat dit een deflationaire invloed zal heb ben. Voorts wordt het bedrag dat Engel sen mee naar het buitenland mogen ne men van 100 tot 50 pond verminderd. Churchill behaalde gisteren in het Lagerhuis zijn tweede overwinning. Met 305 tegen 227 stemmen werd een Labour- amendement, waarin bezwaar werd ge maakt tegen het plan om tot het Kerst reces alleen regeringszaken te behande len, verworpen. Sjah roept Mossadeq telegrafisch terug De Sjah van Perzië heeft premier Mos sadeq telegrafisch verzocht onmiddel lijk naar Pezië terug te keren in ver band met de toestand in zijn land. Anti-Stalinistische bond gevormd Kerensky weer opgedoken Te Wiesbaden hebben vertegenwoor- dgers van elf emigrantenorganisaties uit Rusland, een anti-communistische bond opgericht. Het zijn vluchtelingen uit de Kaukasus, Toerkestan. Armenië. Wit-Rusland, Georgië, Azerbeidsjan en Rusland zelf. Een gemeenschappelijk program werd opgesteld, dat mede on dertekend werd door Kerensky, premier van de eerste Russische republiek in 1917. Deze anti-communistische bond wordt gesteund door het „Amerikaans comité voor de bevrijding der Russische volken". Heuss verwerpt Piecks voorstellen Heuss, de WestduLtse president, heeft de voorstellen van zijn Oostduitse ambt- fenoot, Pieck, inzake algemene verkie- «Vngen in geheel Duitsland, verworpen. De heer J. M. Landré, directeur van de Regerings-Voorlichtingsdienst, zal waarschijnlijk begin Februari a.s. naar de Verenigde Staten vertrekken om daar op uitnodiging van de Amerikaanse rege ring gedurende ongeveer vier maanden de overheidsvoorlichting te bestuderen. lang de huidige internationale spanning voortduurt, de Westelijke „Grote Drie" verplicht zijn collectieve maatregelen te nemen voor de veiligheid. de Sowj et-Unie instemt met welk stel ook, dat neerkomt op een permanente controle door niet-Russische V.N.-functio narissen op de atoom- en andere wape ning. Men vraagt zich af, of Rusland met enig punt uit Trumans program accoord zal gaan. als uitgangspunt voor een „pro pagandistische tegenactie" tegen de Wes telijke voorstellen. Ook is het twijfelach tig, of het Amerikaanse Congres toestem ming zal geven voor de inspectie der Amerikaanse atoom-installaties. Trumans heeft er bij het Kremlin aangedrongen, dit voorstel te aanvaarden het Russische volk er over in te lich ten. Echter erkende de president, dat de onderhandelingen met de Sowjet-Unie een lang en somber hoofdstuk der ge schiedenis beslaan. In de afgelopen zes jaar ondervonden wy veel Russische kwade trouw, mislei ding en verbroken beloften, maar niet temin moeten wy, onze verantwoordelijk heid beseffende, blijven pogen ontwape ning teweeg te brengen. Resumerende, dit Westelijke voorstel is gedaan niet in plotselinge golf van optimisme, evenmin in een laatste wanhoopsgebaar. In het voorstel tot ontwapening komt tot uitdrukking, dat de volkeren der wereld De ogen van de wereld zijn op het ogenblik gericht op Parijs, waar de ge delegeerden van de Verenigde Naties in de zesde zitting van de U.N.O.- assemblée bijeen zijn. In de grote politieke krachtmeting, die daar plaats heeft, spelen Amerika, Rusland en het Midden-Oosten een grote rol Op deze joto zien we de afgevaardigden van Saoedi-Arabië (links bovenaan), mevr. Roosevelt (rechts bovenaan) en onder: de Russische delegatie met Wisjinski en Jakob Malik. De krachtproei te Parijs Amerika, Rusland, Brazilië en Nederland spreken eerst Een Nooz weid vooizittez van de belangrijke „politieke commissie" der V.N. IN DE ASSEMBLéE der Ver. Naties te Parijs begint vandaag de eigenlijke krachtproef. Vertegenwoordigers van Brazilië, Amerika, Rusland en Nederland zullen de eerste sprekers zijn. De Rus Wisjinsky heeft voorge steld, de kwestie der vertegenwoordiging van communistisch China op de agenda te plaatsen. De Duitse waarnemers, de heren Blankenhorn en Gus- tav Boeker, zijn officieel tot de vergaderingen der Assemblée en de com missies als „waarnemers" toegelaten. Zulks is voor de Oost-Duitse premier Grotewohl aanleiding geweest, stappen te ondernemen bij de Russen, ook waarnemer van Oost-Duitsland de vergaderingen der Assemblée te laten bijwonen. Het eerste grote duel zal dat zijn tus- :n Dean Acheson en Wisjinsky. Gisteren werd het bestuursbureau der Assemblée gekozen. Het bestaat uit president Pa- dilla Nervo van Mexico, wiens naam als voorzitter men bij herhaling zal ontmoe ten, de presidenten der zes comité's zeven vice-presidenten. De Noor Moe werd bij acclamatie gekozen tot voorzitter der „politieke commissie", die dus de belangrijkste aangelegenheden zal behandelen. Prins Wan Waithayakon, gedelegeerde van Siam (Thailand) werd president van de economische en finan- Mevrouw Ana Figueroa van Chili werd op voorstel van mevrouw Roosevelt, voor zitster van de sociale commissie. Zij is de eerste vrouw die het voorzitterschap zal bekleden in een commissie der V.N. De afgevaardigde van de Dominicaanse republiek, dr Max Henriquez Urena, werd voorzitter van de beheerschapscommissie en Stone, de Canadese gezant in Stock holm, voorzitter van de commissie voor administratieve zaken. Vermelden wy Defensie en toelating Turkije en Griekenland de NATO-problemen Zoals gisteren reeds gedeeltelijk ge meld, zal op 24 November a.s. te Rome de volledige raad van ministers van het Noord-Atlantische Pact bijeenkomen. Griekenland en Turkije zullen vertegen woordigd zijn door waarnemers. De be langrijkste agendapunten zyn de verde diging en de economische toestand van het Pact en welk aandeel Griekenland en Turkije zullen hebben als leden van de organisatie. Men verwacht, dat generaal Eisenhower de bijeenkomst zal bijwonen. nog, dat Manfred Lachs, een Pool, ge kozen werd tot voorzitter van de juri dische commissie. Zulks op voordracht van India, daarbij gesteund door Tsjecho- slowakije. In de verslagen der Assemblée zullen deze namen veel voorkomen en ten dien- van onze lezers hebben wij die daar- vermeld. De zittingen der Ver. Naties het Palais Chaillot zijn in de Ver. Sta- en in andere landen, waar televisie ontvangst mogelijk is, op het scherm te DAT de nieuwe la wierDokkumer belangrijke nieuwe N.O Friesland en opend. DAT de luit-kol. der genie W. B. Boon mi<r. 1 November benoemd is tot kolonel. DAT de restauratie van de toren der lie eeuwse Ned. Herv. kerk te Deinum gereed is gekomen. DAT minister Peters (Minuor) een particulier bezoek heeft gebracht aan zijn Belgische collega De Quae, het mu seum van Tervuren en de nationale parken van de Belgische Congo te DAT de Onderlinge Glasverzekerings- mij. te Amsterdam volgende week Don derdag haar 75-jarig beetaat herdenkt. Britse torpedojagers naar Port Said Nationalisten bedreigen Egyptische winkeliers De Britse torpedobootj ag ers Corunna en Agincourt zijn naar Port Said ver trokken. Nog steeds nemen de verster kingen toe. De Egyptósohe nationalistische groepen gaan voort met hun aggressiew houding. Egyptische winkeliers in Ismaalia, die aan de Britten waren leve ren, worden bedreigd met de dood. Hoessein Makki, secretaris van de Perzi sche Oliecofrtmissie, verklaarde, dat Perzië steun verleent aan Egypte en er geen reden is om zich bij het door de „Grote Drie" voorgestelde defensiecom mando voor het Midden-Oosten aan te sluiten. In dit verband vermelden wij nog, dat de Syrische regering as afgetre den. Het kabinet blijft de lopende zaken Koning Faroek ruilde zijn vrouw voor de opstand tegen Engeland (Speciale correspondentie) CAIRO, 7 November. ER DOEN DUIZENDEN GERUCHTEN de ronde in de Egyptische steden en dorpen. Het gewone volk gelooft alles, mits de vertelsels maar voor boden zijn van de victorie. De kranten worden gretig verkocht en vele voorlezers doen analphabeten kond van de glorieuze Egyptische succes sen: Britse wapendepóts ontploffen aan de lopende band; verzetsgroepen hebben Britse vliegtuigen buitgemaakt; in de Kanaalzone hebben onder grondse strijders hoge officieren gearresteerd en gegijzeld; indien de Brit ten met de wapens gaan werken zal Moskou para-troepen zenden; in het Suezkanaal is een Britse oorlogsbodem tot zinken gebracht enz. Het dolste is- niet dol genoeg. Het volk redeneert niet meer, het is op drift geraakt en daarin schuilt het grote gevaar. Op 3 Nov. werd er weer een Britse legergroep in de kanaalzone door „wak kere verzetsstrijders" ontwapend en op de vlucht gejaagd, nadat veertien Engel sen waren gedood en enige tientallen ge wond. De feiten waren als volgt: een Britse patrouillegroep stiet op zes Egyp tenaren, waarvan er twee gewapend wa ren met geweren zonder munitie. De beide geweren, afkomstig uit Italië, wer den in beslag genomen en de zes opge schoten jongens werden de zone uitgezet. Klaar! Weer een heldenfeit, lezing van de jonge Egyptenaren luidt heel anders. Aan de andere kant gaat er vrijwel geen dag voorbij of de Britten worden vanuit hinderlagen beschoten. Ernstig zyn de gevolgen in de regel niet, maar ze werken op het Egyptische volk als een rode lap op-een stier. Waar is Abd-el-Krim Waar is Abd-el-Krim gebleven? Hy ver toont zich nergens. Bezoekers krijgen de mededeling, dat de oude leider van de Rif-oorlogen ziek is, doch.... hij bevindt zich niet in zijn villa onder de rook van de Moskee van Sultan Hassan, noch in een ziekenhuis. Algemeen gelooft men, dat hij Egypte heeft verlaten en elders in (Frans) Noord-Afrika is ondergedoken om het verzet te organiseren. De Ibissen fluisteren weer. Ze hebben al eens een aureool rond zijn oudé, eer- nabij de Odykerweg te Z biedwaardige hoofd gevlochten. In de twintiger jaren leidde hy zijn Rif-kabylen tegen de Franse en Spaanse troepen alleen door het samengaan van Madrid op het eiland De bovenlaag, grondbezitters, studen-. Reunion had hij na de tweede wereld ten, ambtenaren, intellectueren en poli- oorlog verzocht zijn levensavond In tici, oordelen anders: ze geloven tien per-1 Frankrijk te mogen slijten. Deze gunst cent van wat er in de Egyptische dag- werd hem toegestaan, doch toen de boot bladen staat en vrezen, dat de strijd op dit ogenblik reeds verloren is. Velen zien de huidige situatie slechts drijverij i de oppermachtige Wafd-partij, die thans ook in het koninklijk paleis de lakens zou uitdelen. Of het waar is weten we niet. Wel heerst in genoemde kringen algemeen de opvatting, dat de huidige actie reeds uit gestippeld is vóór het huwelijk van ko ning Faroek. Een feit is inderdaad, dat de Wafd ernstige bezwaren maakte tegen het huwelijk van de koning met Narri- man Sadek, temeer omdat haar vader en verloofde invloedrijke leden van de Wafd waren. Slechts in ruil voor een actie „los van Londen", heeft de Wafd zich bij het huwelyk neergelegd. Noodgedwongen moest de koning zUn belofte inlossen. Een Egyptische politicus heeft ons ver teld, dat het tijdstip der actie verkeerd is gekozen. Men had gemeend op Wash ington te kunnen rekenen, doch dat is tegengevallen. De angst voor eventuele rode inter ventie komt o.m. tot uitdrukking by de grootgrondbezitters die zich meer en van de actie distanciëren. In de kringen van de oppositie gelooft men, nen zal pogen het huidige conflict slepende te houden, ten einde het volk ;n geliefde afleiding te bezorgen zonder at men nochtans gelooft in succes. Bovendien moet gevreesd worden, dat de regering de situatie niet meer vol ledig in de hand heeft, daar tal van jonge avonturiers, anti-Britse elementen en maatschappelijk mislukten zich verenigd hebben in verzetsgroepen, die nauwelijks verkeersweg Mets- Nieuwezijlen, verbinding tussen Groningen, is Accoord over oliewinning in Birma Overeenstemming is tot rtand gekomen tussen de Birmaanse regering en de in Birma werkende <lrie Britse oliemaat schappijen -over de verdere exploitatie der oliebronnen. De regering krijgt een aandeel van 331/3 pet in een nieuw od ♦e richten maatschaDpii. waarin de drie Britse maatschappijen deelnemen. DAT de raad van Wageningen heeft besloten een 4 pet burgerlening van f500 000 met een looptijd van 20 jaar uit te schrijven voor de bouw van 50 woningen. DAT op 21 November het hele tele foonnet van Purmerend, Edam, Monni kendam, Middenbeemster, Oosthuizen en De Rijp automatisch zal zijn. DAT een besluit van Wageningen tot uitbreiding van de gasfabriek door Ged. Staten van Gelderland is afgekeurd, daar wellicht binnenkort uit Duitsland gas kan worden betrokken, en de gemeenteraad thans bij de kroon in beroep zal gaan. DAT de zaak tegen de 57-j. A'damse aannemer A. U., die wegens het uit betalen van te hoge lonen door de econ. politierechter tot f 1000 boete is veroordeeld, gisteren door het gerechts hof is aangehouden tot 12 December, doch de voorlopige stillegging van het bedrijf werd opgeheven. Cairo even ankerde, wandelde de ge vangen Abd-el-Krim rustig de loopplank af en Faroek verleende hem asyl plus een villa. In Algiers en Marokko wordt hij geëerd als een levende heilige, als martelaar voor de goede zaak. Zijn neef bundelt het verzet in Spaans Marokko In Cairo Is hij niet meer. De Egypte- »ren weten het, maar de kranten schrij- cn er niet over. Dat komt nog wel! HU is het sterkste stuk op het schaakbord van de Wafd. Alleen als Abd-el-Krim Tunis, Algiers en Marokko in brand kan steken, zal de actie ln Egypte enig succes hebben. Volgend jaar toch 50.000 nieuwe huizen Huren moeten omhoog, meent minister In 't Veld Dank zij de nationale en gemeentelijke leningen vóór woningbouw zullen er in 1952 vermoedelijk toch 50.000 woningen, dus 10.000 meer dan in de begroting was geraamd, worden gebouwd. Dit heeft minister In 't Veld gisteren in een ge sprek voor de V.A.RA. verklaard. Deze leningen moeten tezamen ƒ200 millioen opbrengen. Verder gaf de bewindsman als zijn mening te kennen, dat de huren in de toekomst zeker verhoogd moeten wor den, daar de regering ongeveer 5 per week op de nieuwe woningen moet toe leggen. De lonen- en pryzencommissie heeft de hurenkwestie thans in studie, want een huurverhoging zonder loons verhoging dan wel door prijsdaling op ander gebied, is niet mogelijk, aldus de minister. Regering houdt vast aan Nieuw-Guinea Het standpunt van de regering in de Nieuw-Guinea-kwestie heeft geen wijzi ging ondergaan. De regering is nog steeds oordeel dat Nederland de verant woordelijkheid blijft dragen voor het be heer en de ontwikkeling van N.-Guinea, heeft de regering de Tweede Kamer meegedeeld. DAT de dubbele Spinozabrug over, het Menvede-kanaal te Utrecht, een schakel in een betere verbinding tus-1 sen het Westen en Amsterdam, in ge-1 bruik is genomen. DAT in Leeuwarden 8 maanden is ge- eist tegen de 43-j. veehouder T. uit. Kubaard. die de door hem bewoonde en gedeeltelijk door hooibroei afgebrande boerderij (eigendom van B. Ph. en M. J. Baron van Harinxma thoe Slooten uit den Haag) geheel in vlammen had doen opgaan. DAT het aantal gevallen van kinder verlamming in Enschede en omgeving met drie is gestegen tot 24. DAT H. Posthuma te Leeuwarden, voorz., en mr Th. B. ten Kate, te R'dam, plv. voorz. der bedrijfsgroep assurantie makelaars-bezorgers en agenten, van functie hebben verwisseld. DAT m. i. v. 18 November tot burge meester van Geleen is benoemd dr J. P. D. van Banning, thans burgemeester van Schaesberg. Een Poolse verslaggever en een Hon gaarse fotograaf bezochten onlangs een Zuid-Koreaans krijgsgevangen kamp bij Pjonjang. Op de voorgrond: de Pool in gesprek met enkele ge vangenen, o.m. majoor P. V. Liles uit de Verenigde Staten, derde van links, die onder toezicht van de communis ten commandant van het kamp is. Er zijn verder nog een Turk (rechts met de hand op de heup) en een Engels man (geheel rechts). Laten we hopen, dat de behandeling der krijgsgevan genen zo goed is als deze fota suggereert. Auto in Franeker door ijzeren brugleuning Bestuurder verdronken Gistermiddag reed de 23-jarige ver- tegen wo ordige r H. de Haan uit Zwaag- westeinde met een personenauto door de ijzeren brugleuning van „Het Vliet'" Franeker, Toen men ae au-to met kraanwagen omhoog takelde, was de be stuurder al overleden. De oorzaak het ongeluk is onbekend. De 11-jarige Simon van V. uit N i Weerdinge (Dr.) werd gistermiddag op zijn fiets door een autobus overreden en op slag gedood. De auto van de Chileense consul-gene raal uit Genève, Don Fernando Donoso Siilva, is gisteren op de rijksweg bU Willemsdorp geslipt en tegen een vraohitauto gebotst. De echtgenote van de gezant, dde naast hem zat, werd ernstig gewond. Een politiejeep met zes agenten uit Veendam is gisteren op de weg tussen Wildervank en Bareveld tegen een stilstaande auto gebotst. Twee agenten werden ernstig gewond. De 36-jarige W. H. uit_ De Bilt stak t op zijn fiets plotseling de weg over en werd door een personenauto aangereden. Gis teren is hij aan de gevolgen overleden. Gelijkstelling schoolgeld N.O. en U.L.O. gevraagd De Stichting van de Arbeid heeft de aandacht van minister Rutten gevestigd I worden, althans, op het verschijnsel dat voor het nijver- dat een andere regeling moet worden heidsonderwijs hogere schoolgelden moe- gevonden dan de bestaande. In de be ten worden betaald dan voor het U.L.O. staande regeling zou Nieuw-Guinea zich Omdat de schoolkeuze hierdoor in on-|onder Nederlandse steun kunnen ontwik- gewenste zin wordt beïnvloed en er reeds kelen tot een gebied, dat zyn zelfbeschik- Geen stippeltjes landse regering met betrekking tot de grondwetsherziening. Dat voorstel schijnt daar overigens niet helemaal ongelegen te komen. Uit de kring der Indonesische regering immers is al verzekerd dat dit Nederlandse voorstel de betrekkingen in Indonesië tussen regering, parlement en. politieke partijen, welke betrekkingen blijkbaar wel iets te wensen overlieten, heeft verstevigd. Maar een woord van erkentelijkheid hiervoor schijnt er niet af te kunnen. Wat is het geval? In overeenstemming met het voorstel van de commissie die de grondwetsherziening heeft voorbereid, wil de Nederlandse regering artikel 1 van de Grondwet straks als volgt doen luiden: „Het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden omvat Nederland, Suri name, de Nederlandse Antillen en Neder lands Nieuw-Guinea". Vandaar blijkbaar de ontstemming ln Indonesië. Maar wat wil men? Geeft men in Indo nesië de voorkeur aan de oude tekst? Deze luidt: „Het Koninkrijk der Neder landen omvat het grondgebied van Neder land, Nederlands-Indië, Suriname en Curagao". Wij vermoeden zo, dat het in Indonesië nog wat meer misbaar had op geleverd, indien dit artikel ongewUzigd zou blijven. Maar moet dan niet in de grondwet worden vermeld, dat Nieuw- Guinea op dit ogenblik nog deel uitmaakt van het Koninkrijk der Nederlanden? "TERLIJK gezegd, begrijpen wij van dit Indonesische misbaar niet veel. Tenzij het moet dienen om de binnenlandse positie van de Indonesische regering ta verstevigen. Wij vragen ons at waarom president Soekamo zich wel bepaalds groviteiten mag veroorloven aan het adres van Nederland en de Nederlanders an de andere kant Nederland in zUa grondwet zelfs geen melding mag maken de simpele situatie zoals deze nog altijd is. Tot het misbaar is te minder aanleiding, aangezien elders in de voorstellen met betrekking tot de grondwetsherziening wel degelijk rekening is gehouden met de mogelijkheid, dat de status van Nieuw- Guinea wordt gewijzigd. Hiertegenover blijft artikel 1 van de grondwet dat wat het nu ook Is: louter geografische opsomming van de delen waaruit het Koninkrijk der Neder landen thans bestaat. Mocht later het Koninkrijk nog wat minder omvatten dan het geval is. dan moet het artikel nog maals worden herzien. Maar op dit ogen blik te doen alsof het Koninkrijk niets it lijkt ons zelfs voor bepaalde Indo nesiërs wat veel geëist. regering te wensen heeft overgelaten. Wij hebben ook in dit opzicht geen behoefte, als pleitbezorger van de Nederlandse re gering op te treden. Wel menen wy, dat de zaak eenvoudig genoeg is en dat het alleen maar een miskenning is van de fei telijke situatie, wanneer men het anders stelt. Of wilde men van Indonesische zijde de Nederlandse regering tot een uit spraak over Nieuw-Guinea forceren? Een regeling met betrekking tot Nieuw- Guinea schijnt nog gevonden te moeten zijn lieden die menen teveel aan kantoorpersoneel bestaat, heeft de Stichting de minister verzocht te bewerken dat het schoolgeld van de nijverheidsscholen gelijk wordt aan dat van de U.L.O.-scholen. Auto opzettelijk voor trein gereden De Rotterdammers W. en M. zijn ge arresteerd omdat zij getracht hebben de verzekering voor f 2000 op te lichten. Zij reden een tot dat bedrag verzekerde auto (die nog f 500 waard was) op een onbewaakte overweg onder Dubbeldam Vogens hun verwachtingen werd de auto door een trein gekraakt. Zy gaven voor dat de auto juist op de overweg defect geraakt en dat ze er nog juist en kunnen kruipen. Maar ze h daarbij zo kalm, dat de polit tweetal wantrouwde. En terecht. ZaterdagKlaproosdag Zondag a.s. is het eigenlijk klaproos dag, maar Zaterdag wordt al de grote collecte gehouden met de 'opbrengst waarvan het Nederlandse orlogsgraven- comité gastvrijheid wil verlenen aan de nabestaanden van de 30.000 gesneuvelde geallieerde soldaten, die in ons land zijn begraven. Daardoor wordt aan de naaste familieleden van de gesneuvelden ge legenheid geboden, het verre graf van hun zoon of man te bezoeken. Laat heel kingsrecht werkelijk kan uitoefenen. Aan die ontwikkeling staan de voorstellen van de Nederlandse regering waarlijk niet in de weg. En wij menen, dat dit belang van Nieuw-Guinea toch ook wel de Indone siërs mag toespreken. In Indonesië spreekt men nu van „een onvriendelijke daad" van de Nederlandse regering en enkele Nederlandse bladen in Indonesië schijnen zich in het misbaar te moeten mengen. Nogmaals, wat had men gewild? Had het artikel van de grondwet ongewijzigd moeten blijven? Hoe zouden onze oren hebben getuit Hadden er dan stippeltjes moeten staan? Maar daar is de grondwet ook al niet voor. Niet de vermelding van de feitelijk* toestand in de grondwet bederft de ver houdingen. Die verhoudingen worden wel schreven wil zyn. Had men zich overigens in Indonesië niet wat meer de tekst van de RTC-over- eenkomsten mogen aantrekken? Weer 50 vrijwilligers naar Korea Begin volgend jaar nog eens een paar honderd Zondagavond zullen er weer 50 vrij willigers van Schiphol naar Korea ver trekken, waardoor het totaal aantal aan vullingsmanschappen, dat dit jaar ver trok. zal stijgen tot ongeveer 700. Het oorspronkelijke, thans reeds teruggekeer de, detachement telde 636 man. De nieuwe vrijwilligers reizen met een extra Constellation naar Tokio. Na een korte training aldaar gaan ze per schip naar Poesan in Korea. Met de Constellation zal ook zuster Van de Plas naar Korea terugkeren voor de verzorging van onze gewonden. Ook vertrekken enkele leden van het oor spronkelijke detachement. In totaal heb ben thans 12 van deze Koreastrijders zich veer voor uitzending aangemeld. Begin volgend jaar hoopt men per troepenschip nog 200 a 300 man voor aflossing naar het Verre Oosten te zenden. Aanmeldin gen kunnen nog steeds gecchieden bij de Nieuwe Frederikkazerne. gebouw E4. Van Alkemadelaan, Den Haag. Nederland lonen, dat het nooit kan geten, wat ae dappere kerels van buiten onze grenzen hebben gedaan onze vrijheid. WEERBERICHT Morgen opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van nacht vrijwel overal tijde lijk regen. Morgen overdag opklaringen en slechts en kele verspreide buien. Over wegend matige wind. rui mend van Zuid-Oost naar Zuid tot Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 i Koerscorrectie Zweedse kroon Het Internationale Geldfonds heeft de fc#ers van de Zweedse Kroon vastge- Vrijdag: ...w ld op 5.17321 per dollar of 73 cents-1 onder 2.43. 13 Nov. V.M. ZON EN MAAN 7.47—17.00; maan op 15.1\

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1