Maar alle muzikanten trokken duizenden belangstellenden SMet Momentje naar de PARADE nieuwe leidsche courant 3 woensdag 7 november 19* Vakmensen en amateurs Beestenmarkt werd gehouden ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan van „Pro Patria" voor de Leidse muziekgezelschappen. De „arena" was omzoomd door dikke rijen belangstellen den en achtereenvolgens moesten voor de spiedende ogen van de juryleden ver schijnen: Nieuw Leven, T. en D., Chr. muziekvereniging Concordia, De Post, Werkmans Wilskracht, Leids Politie Mu ziekgezelschap en R.K. Harmonie. De jury bestond uit kapt. Rocus van Yperen, directeur van de Kon. Militaire Kapel; kapt. Gijsbert Nieuwland, directeur van Eerste prijs voor Concordia; dankbaar applaus voor Britse korpsen HET PRACHTIGE SCHOUWSPEL, dat de twee Britse bands gisteravond op de Aalmarkt ten beste gaven, zal de Leldenaars heugen! De kleurige uniformen van de Schotten en de Grenadier Guards, hun spel, hun excercltie waren zo perfect, dat men er van onder de indruk geraakte. Tijdens het spelen van. deze muziek, die niet hard is, hing over het massale publiek een doodse stilte. Zijn deze Britse militairen vakmensen,eerste prijs werd In de wacht gesleept ook de amateurs hebben zich gisteravond door Concordia, tweede werd het muziek niet onbetuigd gelaten. Op de Nieuwe gezelschap van de Politie en de derde laats werd gedeeld door De Post en de .K. Harmonie. De korpsen marcheerden daarna af aar het Stadhuisplein, dichte drommen ensen met zich meevoerend. Daar speel den allereerst de drie korpsen met lage stemming, De Post, Nieuw Leven en de R.K. Harmonie, een mars-appèl, waarna de korpsen met hoge stemming volgden, nl „Concordia", de Politie-muziek, Werk mans Wilskracht en T. en D. De dirigeer stok zwaaide Gerardus Dik van Werk- ans Wilskracht, de oudste dirigent. Als tegenstelling tot de' vrolijke mars muziek van de Leidse korpsen hoorde hierna de tedere klanken van de pipe- and drumband 1st Royal Scotch en van het corps of drums 2nd Bat. Grena dier Guards „The Royal Guards", die iddags ook bij de parade zo'n succes oogstten. Op de kleding van deze muzikanten, die allen „recht van lijf en leden" zijn, raakt men niet gauw uitgekeken. De Schotten droegen uiteraard hun „kilts" en cape. de doedelzakspelers hadden een groene tuniek, de drummers een rode. De Grenadiers waren gekleed in rode jas. blauwe broek en op hun hoofd torsten zij de torenhoge kolbakken. Het optreden van beide korpsen was een stukje mili taire show van de eerste graad. Dit in drukwekkende deel van de lustrum viering werd door de muziekkorpsen be sloten met het spelen van het Neder landse en Engelse volkslied. R.K. sociale jeugdzorg te Leiden Ged. Staten stellen Prov. Staten vooi het subsidieverzoek van de stichting vooi R.K. sociale jeugdzorg te Leiden af t« wijzen. Men is van oordeel, dat niet aar één plaatselijke instelling op het gebied van de massajeugdzorg incidenteel provinciaal subsidie kan worden strekt. Wellicht zal de stichting nu door bemiddeling van haar centrale organi satie voor een provinciale bijdrage in aanmerking kunnen komen. Subsidie Leidse kweekschool Ged. Staten geven Prov. Staten overweging te besluiten het subsidie voor de Leidse kweekschool over 1951 te stellen op f 4000. de Marinierskapel; dr C. L. Walter Boer, inspecteur van de militaire muziekkorp sen, en de heer J. A. Römer, praeses van Sempre Crescendo. De molen De Valk baadde in het flood light, rustigjes wiekzwaaiende boven al dat gedoe daar beneden. De muzikanten bliezen en trommelden om het hardst. En de militaire juryleden keken boven dien zeer nauwkeurig naar het marche ren, want dat speelde bij het marscon cours ook een belangrijke rol. Zo af en toe sloegen enkele studenten op de „ere-tribune" de maat van de mu ziek op eikaars „hoge zijen" en boden Engelse militairen, die midden in het „strijdtoneel" verzeild waren geraakt een plaatsje aan. De Engelse militairen, die gisteren binnen de Sleutelveste waren, hebben op hun linker-bovenmouw een embleem, bestaande uit twee gekruiste sleutels. Men moet niet denken, dat dit iets met het Leidse wapen heeft uit te staan. Het geeft hun onderdeel aan, n.l. de tweede infanterie-divisie voor Duits land. Voor enkele ogenblikken moest het concours worden gestopt, omdat een oude heer, die bij de genodigden zat, onwel werd. Per E.H.D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Toen alle zeven muziekkorpsen met elkaar heel wat muziek in de lucht had den geblazen, kon de praeses van Pro Patria, jhr H. M. J. van Nispen tot Seve- naer, de prijswinnaars bekend maken. De Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: L. M. Hauser en H. D. Nieuwenhuis, Parijs. GETROUWD: J. F. van der Willigen en J. F. Sydenham, Alberton-Germiston Transvaal; B. van der Woude en C. M. van Hulst, Haarlem; M. Samada en W. J. Willemse, Nice. BEVALLEN: Mevr. Loos-Rij neke, z. Rotterdam; mevr. De Jongh-Ostenburg, z. Leeuwarden; mevr. Herbschieb-Van Hernen, z. Semarang; mevr. Bijleveld-Van Marwijk Kooy, d. Maartensdijk; mevr. Tjeenk-Willink-Groot, z. Wezep (Gld.), mevr. Van Hoek-Groenveld, z. Zuilichem. OVERLEDEN: dr J. Ch. Went, m. arts, 9 j. Haarlem; W. van Duiken, v. 86 j. Bilthoven; A. C. Lomars-Marcal, v. 90 j. Enschede; H. van Reek, m. 80 j. Kapelle, H. E. de Jongste-Korteweg v. 69 j. Nu- mansdorp; J. L. Wittmann m. Parijs; A. P. G. Hassels v. Amsterdam. Een verdiend applaus tijdens de parade, die Prins Bemhard giste ren voor het stadhuis afnam, kreeg de Schotse „pipe- and drumband". Foto N. van der Horst. Agenda voor Leiden Woensdag Vlies, 8 uur: filmavond aid. Leiden Ned. ver. van ex-pol. gevangenen uit de bezettingstijd. Chr. Geref. kerk, 7.30 uur: dankstond voor het gewas. Geref. Gemeente, 10, 3 e: dankstonden voor het gewas. Zuiderkerk, 8 uur: dankstond voor het gewas. Filmzaal Academie, 8 uur: dr J. de Graaf over: „De Russische mens en Rps- 6isch Christendom in deze tijd". (N.C. S.V. en V.C.S.B.). De Lakenhal, 4 uur: opening tentoon stelling „De 9" door jhr. mr F. H. var Kinschot. Alphen aan den Rijn: Zendingstoog- avond classis Leiden N. H. Kerk in kerk aan Julianastraat. Donderdag Leeszaal Reuvens, 8 uur: boekencur- sus K. en O. „Wat lezen wij deze win ter?" Oosters Instituut, 8 uur: Tiroleravond afd. Leiden Ned. Chr. Reisvereniglng. Vrijdag Rehoboth, 8 uur: A.R. kiesvereniging Oude Vest 13, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Christen-vrouwenbond, causerie over Estland door mevr. M. van Nieuw- koop-Teemand. Academiegebouw, 4 uur: aanvaarding hoogleraarsambt door dr H. A. E. van Dishoeck. Burcht, 8 uur: Dierenbescherming, vertoning van de film „Dieren in stad en land", spreker de heer G. Nieuwen- huysen, dir. v. Dierenbescherming. K. en O.. 10,15 uur v.m.: dekenfabriek „Cronestein". Snouck Hurgronje-huis, 1 O., lezing over de taal der Pyramiden door J. M. A. Janssen, egyptoloog. Prediker, 8 uur: comité Jeruel, Mara- nathasamenkomst. Zaterdag Stadhuistoren, 1112 uur: R. Heering bespeelt het carillon. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond scheidsrechtersvereniging groep Leiden en omstreken. Prentenkabinet, 2 tot 5 uur: tentoon stelling van houtsneden van Frans Masareel (1889 in België geboren). Foyer Stadsgehoorzaal, 3 uur: film „Marokko, tuin van Allah", toe te lich ten door D. van Sijn, cineast te Den Haag (voor K. en O.). ba afloop volking te loopt jhr H. M. J. de praeses het défilé begaf Prins Bernhard zich tot vreugde van de be- van het stadhuis naar Minerva. Op de foto links van de Prins Nispen tot Sevenaer, de praeses van Pro Patria, rechts het collegium van het studentencorps, de heer J. J, C. Alberdingk Thijm. Foto N. van der Horst. En omdat dat Bowientje van rru rasecht onder de vrouwen is al-s 50+ onder de kazen (U kent toch dat zure mopje: Het verschil tussen ma vrouw is, dat de man in z'n jeugd met soldaatjes speelt en de vrouw met pop pen terwijl, als ze groot geworden zijn. de man dol is op poppen en de vrouw op soldaatjes), zei ze gisteren tegen me: „We moesten toch maar even naar de parade gaan kijken". Ik houd niet van lange en onnodige discussies en stemde dus onmiddellijk toe. Er was veel krijgsvolk op de straat, toen we in de richting van sociëteit Minerva togen. „Het lijkt me leuk," zei Bowientje. ..om te zien hoe Prins Bernhard in de sociëteit ontvangen wordt". ..Ja maar," zei ik, „daar mag jij niet in!" „En waarom niet?" wilde Bowientje weten. „Waarom jij wel en ik niet!" Ik legde uit, dat de sociëteit z'n mores heeft, en dat het geen mos is om ei vrouwvolk binnen te halen. „De konin gin mag er zelfs niet naar binnen," zei ik ten overvloede. „Ja maar ik," zei ze. ben de koningin niet. Ik kijk niet zo krap". Waarmee ze wèl de spijker op z'n kop sloeg, doch nog niet binnen was. stelden er ons na een debat van Gangetje tot aan de Eglise Wallone, tevreden mee ons bij de trappen van het verboden huis op te stellen. En daar za gen we dan onze Prins uit de auto en in de sociëteit stappen. ..Hij ziet er keurig uit," zei Bowientje. „Hij heeft net zulke schoenen aan als jij. Alleen zijn de jouwe zwart en de zijne nieuwer". Na welke opmerking we ons snel naar het Levendaal begaven, om de inspectie mee te maken. Nu mag ik van de heer Enserink maar een kolom van de krant gebruiken, voor m'n stukje, zodat ik het Levendaal maar oversla en XJ ineens meeneem, mét dat Bowientje van me, naar de Breestraat, de troepen aan ons voorbij defi leerden. D.w.z. het was eigenlijk bedoeld de Prins, maar ze gingen toch ook >rbi). Er druilde een zacht regentje nee m grijze lucht, toen wij ons opgesteld hadden tegenover de trappen van het stadhuis. De Prins was er. En vele hoofd- innen over honderd en deftige heren ?f hoge hoeden en paraplus. .De Prins is een flinke man; die draagt géén paraplu" rei Bowientje. En toen be gon de optocht. voor mij yond het meer een mode show. Er was weinig gewoon eerlijk, ruig krijgsvolk onder. Er was veel helrood en diepblauw, veel goud en veel wit, en ik weet zeker, dat menige modekoning een n zou uitbetalen voor zo'n show. De Royal Guards met hun doedelzak ken deden het prima, bij dat sombere En Pro Patria, met slobkousen die witter waren dan het fijnste wit, begon naargeestig van uit de maat te lopen. „Daar hebbie", riep Bowientje enthou- tst, „nou de Grenadier Guards, waar de N.C.R.V. zoveel gramofoonplaten van heeft. En thans, dames en heren, hoort U de Stars and Stripes van Sousa, ge speeld door de Grenadier Guards, onder leiding van George Miller, weet je wel?n „Mevrouw", zei een meneer met een verregende hoed, die bij een ijzeren drie poot stond, „zou IJ wat zachter willen spreken? Ik sta hier uit te zenden!" „O wat enig!" kreet Bowientje, „mls- De grote acht verstevigde banden Feestavond voor de klanten in de Burcht De winkelierscombinatie „De grote acht" organiseerde in de grote zaal de Burcht een feestavond, die bedoeld was als contact met de klanten. De pro gramma werd op uitstekende wijae ver zorgd door het gezelschap van John Kelly, die vooral succes oogstte met zijn muzi kale clown. Dan Lino. De bezoekers wer den gratis onthaald op koffie en sprits en deden mee in een grootscheepse verloting. De avond stond onder leiding van de heer Chr. Kooloos. De stampvolle zaal genoot uitbundig. Leiden spaarde in October In October werd bij de Leidse spaar bank ingelegd f 575.089,63 en terugbetaald f522.582,02. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 321 en het aantal afbetaalde boekjes 179. Op 4544 rekeningen van deel nemers aan de afhaaldienst werd f65.252,05 bijgeschreven. Er werden busjes ter lediging aangeboden met gezamenlijke inhoud van f7.519,35. Het bij de jeugdspaardienst gespaarde be drag was f483,50. Het tegoed der 30.058 inleggers bedroeg aan het einde der maand f 15.848.576,64. Zestig jaar getrouwd Het echtpaar C. A. Allers en M. C. A. AllureBeuzemaker, wonend, in de Co- betstraat, h<~' -1 op 20 November te her denken, aal het zestig jaar geleden te Leiden in de echt werd verbonden De bruidegom was tot 1923 machinis. bij de Ned. Spoorwegen en geniet dus al 28 jaar van zijn pensioen. Hij maakt nog elke dag een fikse wandeling door Lei- dens straten. Dit huwelijk werd gezegend met de geboorte van drie zoons en twee dochters. Er zijn vijf kleinkinderen, die allen nog in leven zijn. De bruidegom is nu 87 jaar en de bruid 80. Beiden hebben over hun gezondheid niet te klagen. Ook onze gelukwensen! Kijk, zal Marcel Keezer hier tot de Engelse en Schotse officieren hebben gezegd, zo werkt nou een Hollandse windmolen. Foto N. van der Horst. Kindertekeningen uit de sloppen van Boston Interessante tentoonstelling in het Prytaneum In de grote benedenzaal van het Pry taneum hangen op het ogenblik twaalf kindertekeningen, of liever aquarellen, afkomstig uit het Childrens Art Center •>etnn Deze instelling heeft tot doel verwaarloosde en ontspoorde kinderen de straat te houden en hun scheppen de talenten te ontwikkelen. Schoonheid brengen in de sloppen der grote industrie-gebieden, zoals Engeland die kent, en het gevoel voor schoonheid aankweken bij kinderen, afstammelingen mensen, die sinds tientallen, mis schien wel honderdtallen van jaren niets dan grauwe ellende hebben gezien, is een prachtig werk. De resultaten, zoals die thans in het Prytaneum te zien mogen dus alleszins belangrijk geacht worden. Het Leids Universiteitsblad zegt van deze tentoonstelling, die onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum wordt gehouden, dat de stijl van deze werken van kinderen onder de vijftien, in vrijheid gemaakt en zonder modellen of afbeeldingen, opvalt door eenvormig heid van stijl. Zeker is, dat de leidende hand van deskundigen in dit werk overal merkbaar is. Men zie bijvoorbeeld de paarden op een der tekeningen. Ook de verhoudingen zijn niet overal meer kin derlijk. Dat het werk over het algemeen Im pressionistisch is, kan echter niet gezegd worden. Sommigen der kleine artiesten hebben dat, wat het belangrijkste was voor hun verbeelding, ook als het belang rijkste voorgedragen. Anderen zie bijvoorbeeld de brand hebben een uitgesproken vertellend, resp. illustratief talent. Weer anderen tonen decoratieve neigingen. Een enkel stuk, zoals het Japans aandoende land schap, toont aan. dat zo er al geen reële voorbeelden zijn gebruikt er toch in ieder geval eens-geziene afbeel dingen mede een rol spelen. Zulk een landschap maakt geen kind enkel en al leen naar aanleiding van door deskundi- schien hebben ze door heel Nederland m'n stem gehoord!" De man mompelde iets van dat daar geen microfoon vooi nodig was, maar Bowientje hoorde 't ge lukkig niet. En toen kwam daar de Koninklijke Mi litaire Kapel. „Steengoed", was Bowien- tje's oordeel. „Die prachtige donkere broeken en die rode jasjes zijn oi Maar ik moest denken aan een Engels Far and near and low and louder On the roads of earth go by Dear to friends and food to powder Soldiers marching, all to die. Wat zoveel tuil zeggen als: Daar gaan ze, overal ter wereld. Velen hebben hen lief, maar uiteindelijk is het kanonnen- Ik kan soms van die sombere gedach ten hebben, en ik keek er zelf raar op, toen ik dat voetvolk voorbij zag Bowientje's gedachten gingen een heel andere kant op. „Ik moet opeens aan de Marseillaise denken", zei ze. „Hoe zo?" vroeg ik. „Nou," zei ze, „die Propatriotten lopen erbij, alsof ze zeggen tuilZen, dat eindelijk het heerlijk avondje is gekomen: Allons enfants de la patrie! Le jour de gloire est arrivé.' Vooruit, kameraden, onze gloriedag eindelijk aangebroken!" En ook hierin zat wel iets, vond ik. Toen daverden de tanks voorbij. „Dat zijn Chaffee-tanks", zei Maurits Reckman, die een specialiteit is op 't ge bied van oorlogstuig. „Waarom hebben die kerels plakband voor hun mond?" vroeg Bowinetje. .Mo gen ze niet praten?" „Dat is", rei Maurits, „geen plakband, maar de huistelefoon. In die band rit een klein gevoelig plaatje, dat als microfoon dienst doet. Op deze manier kunnen ze met elkaar praten." „Ik zou", zei Bowientje, „wel eens toif- len weten wat die ene soldaat, die zo stram salueert, op datzelfde ogenblik door die plakband aan z'n collega's achterin zegt. Misschien wijst hij hen wel op een aardig meisje, langs de kant!" „Foei!" zei Maurits. Want op stuk van oorlog is hij heel serieus. En het bleef maar regenen. Op het stadhuisbordes stond iedereen, die meer is dan rechtuit. En de hoed van de burgemeester, die gewoon op de be gane grond en naast zijn vrouw stond, (ik bedoel niet de hoed, maar de burge meester-zelf), glom in de trage regen. Zo trokken ze allemaal voorbij. Het trompettencorps van het regiment Hu zaren van Boreel, het verkenningseska dron, de muziek van de luchtvaarttroe pen, het garde-regiment Prinses Irene en al die andere dappere mannen, die in deze wereld eigenlijk overbodig moesten zijn. En Prins Bernhard stond model. De hand aan de pet. Onafgebroken bijna. „Hij zal wel nat worden," zei Bowientje. En toen had ik het laatste woord, want ik merkte snedig op: Och ja! Waarom wij wel en hij niet?" Ds Plomp hield een toespraak voor de Chr. Besturenbond Bedreiging ook van binnen uil De Leidse Chr. Besturenbond opende gisteravond officieel het winterseizoen met een bijzondere byeenkoms'. in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen. Ds J. Plomp, Geref. predikant, sprak over het onderwerp: „Organisatie onder eigen Ds Plomp besprak allereerst de titel van zijn toespraak en herinnerde daar bij aan de oproep van dr A. Kuijper in 1907 in zijn artikelen in de Standaard over de sociale roeping onder eigen ba nier. Wij willen ons nu opnieuw bezin nen op deze roeping. Juist in onze ont kerstende wereld ls nieuwe bezinning nodig. Er zijn nu misschien wel meer tegenstanders en vijanden dan er vroe- Spr. noemde eerst die Christelijk ge- organiseerden. die lid zijn uit gewoonte, uit traditie. Men ls lid. maar beseft niet wat onze vaderen ons in de Chr. vakbeweging hebben gegeven. Deze le- vormen een bedreiging van binnen uit. De bezinning ls er dan ook ener zijds om zichzelf af te vragen: Waarom ben lk lid van een Chr. vakorganisatie' De Chr. vakbeweging moet strijden voor verbetering van onze maatschappelijke verhoudingen, maar daarin strijden wij tevens voor de heerschappij van Chris- ook op het maatschappelijke ter rein. Het leven van een Christen is een leven der dankbaarheid. Wij zijn door Christus met al onze zorgen verlost en hebben dus vrije tijd om onze roeping te vervullen, om Zijn Woord ook voor het sociale leven aan anderen door te geven. Zij. die dit zullen doen. zullen tegen stand en vijandschap ontmoeten, ook van de kant van hen, die bulten de poor: van beweging staan. Men zal tegenstan ders vinden, die zich wel Christen noe- maar die niets voelen voor Chr. organisatie. Zij verschillen met ons ten aanzien van de van God gegeven richt lijnen voor het sociale leven. In 1870 werd niet gesticht een alge- ene Christelijke organisatie, maar een algemene organisatie, waarvan Ieder lid kon worden. De vergaderingen werden met gebed geopend en gesloten. Wie hebben deze organisatie gebroken? Nie? maar zij. die besmet waren met de buitenaf gekomen leer van Marx. Zij verwierpen het overleg. j moeten zo veel mogelijk arbeiders Nederland onder onze banier bren- zo besloot ds Plomp. Hoe trekken wij op? Trouw aan de beginselen in al Zangklasse van Mees van Huis naar Leiden Barfimeüs-avond op 28 Nov. Naar wij vernemen, komt de van de radio zeer bekende zangklasse van het Chr. blindeninstituut Bartimeüs te Zeist onder leiding van de Utrechtse organist Mees van Huis op Woensdag 28 Novem ber naar Leiden om een uitvoering te o in de Burcht. Enige leerlingen zul len ook laten zien op welke wijze zij les ontvangen met behulp van het Braille schrift. Ten slotte zal een film over het werk worden vertoond. De propaganda-jeugdlelder van deze Instelling, de heer A. Baane, schreef ons onder meer: De zaal van de Burcht js Ito groot: 450 zitplaatsen. Wij nemen geen risico, omdat wij voor de eerste maal ln Leiden komen. Eigenlijk is men er dus een beetje bang voor, dat de Burcht niet vol komt. Wij geloven, dat deze vrees straks beschaamd zal worden! Ook Leiden kent deze kwalitatief zeer hoog staande zangklasse. Is het niet een genot naar haar te luisteren als zü voor de radio zingt? Voor nadere hijzonder- heden wijzen wij op de betreffende ad- ntie, die op Zaterdag 24 November ln de N.L.C. zal staan. „De Goede Woning": een kwart millioen tekort we hemel en een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid wonen zal. De vergadering stond onder leiding van de heer D. van 't Zelfde, voorzitter van de Chr. Besturenbond. Ochtendlijke ontploffing Om kwart voor tien vanmorgen wilde men in het kantoor van de firma Schudel =n Co, Papengracht hoek Breestraat. de gaskachel aansteken. Dat gaf een hele knal. die velen in de omgeving deed op schrikken. Een rooster van de kachel, in de buitenmuur aangebracht, vloog er kracht uit en trof een been van een juist passerende jongeman. Het viel echter nogal mee: de jongeman kon op eigen benen naar huis gaan. Leerlingenavond van de Leidse-Houtschool De grote zaal van Irene te Oegstgeest as gisteravond geheel bezet, toen het hoofd van de u.l.o.-afdeling van de Leidse-Houtschool, de heer B. van Luijn, de eerste leerlingenavond opende. De hele avond werd gevuld door de leerlin gen zelf. Dat de plankenkoorts af en toe de overhand kreeg, is te begrijpen. Het. valt dan ook niet mee voor een groot auditorium een Frans, Duits of Engels gedicht ten b??te te geven. Verder waren schetsjes, 'zang en muziek. Leerlingen ouders kunnen „vrolijk" op deze avond terugzien. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna S. J. dr v. J. M. H. Borghans en J. M. de Groot:; Jeroen zn v. A. N. Gerritsen en J. Koolhaas; Paula dr v. A. Baardman en P. van der Klis. OVERLEDEN: M. A. M. van Noort, wedn. 75 jr; E. H. M. van den Berg. wed. v. Buis 71 jr; C. H. Slot. vrouw 78 jr; I. van Veer, huisvr. v. Priester 36 jr. Haagse politierechter Werklieden wilden extra slgarettencentje 'wee asphalteurs uit Den Haag werk te Leiderdorp bij de Touwfabrieken hielden zich niet alleen met asphal- teren. maar ook met diefstal van lood n zink bezig. Zij haalden dit van het ak van een oud fabrieksgedeeltg. Des ronds gingen zij per auto naar huis en het metaal werd dan keurig in een bak verstopt. Ook een zinken afvoerpijp werd stukken gehakt en meegenomen. In Den Haag vond men wel kopers en zo trachtte men een extra sigarettencentje te krijgen. Diefstal in vereniging, meermalen ge pleegd. is bewezen, concludeerde thans de officier van Justitie bij de Haagse politierechter, waarvoor de asphalteurs terecht stonden. Hij eiste tegen ieder drie weken gevangenisstraf. De verdachten verzochten een voorwaardelijke straf. De politierechter vond hiervoor de feiten echter te ernstig en veroordeelde de verdachten tot elk twee weken ge vangenisstraf. Een andere asphalteur. die zorgde, dat de metalen, die door vorige verdachten van het dak werden neerge laten. in veiligheid werden gebracht, was reeds eerder veroordeeld. De officier eiste twee maanden. Het vonnis luidde eken. Tegen een los-arbeider. die slechts enkele dagen in het complot had gezeten, werd een week gevagenisstraf geëist. Mr Schuering bepleitte een voor waardelijke straf. De politierechter ver oordeelde de man tot f25 boete en een •eek gevangenisstraf voorwaardelijk. Bloemenhandelaar zocht extra-winst Wegens diefstal van anemonen te H:l- Leom moest een bloemenhandelaar uit De woningbouwverenigingen hebben l ieuw-Vennep voor de H.egre polilie- het tegenwoordig niet gemakkelijk. Dat T rr terechtstaan. De man had trou- moge ook hieruit blijken, dat de ier ..De °P "1" Z» hJ Goede Woning" over het laatste boek- !"k 15° M'ciaaen gekocht d.e zijn jaar een tekort van een kwart millioen had ""«vreemd btj de bloemen- heeft, naar ons ter ore kwam. Zoals men weet. worden de exploitatierekeningen •de bouwverenigingen steeds aan de raad voorgelegd. De gemeente moet in ij de meeste gevallen immers bijspringen Het is dan ook te verwachten, dat i ander zal worden gen behandelde onderwerpen uit de ge schiedenis, de aardrijkskunde etc. Dat dit „kindermuseum" te Boston grote belangstelling van paedagogen trekt, is begrijpelijk. Tot zelfs in Moskou werd werk uit het Childrens Art Center geëxposeerd. Het L A.K. mag dan ook terecht de heer M. Smit Siblnga dankbaar zijn. omdat hy deze twaalf specimen ut Boston naar Leiden heeft weten te brengen. C. Th R. hij werkte. er van Justitie achtte, mede i het strafblad, een flinke straf op plaats en eiste twee maanden ge in eenisstraf. De politierechter veroor deelde conform. Postzegelverzamelaars bijeen De Leidse vereniging van postzegel verzamelaars vergaderde gisteravond in „De kleine Burcht". De heer K. E. König uit Koog aan de Zaan hield een lezing over de drukprocessen van post zegels. De uiteenzetting was heel inte ressant. maar de belangstelling gering, als gevolg van de „Pro Patria'-feesten. Sfeer in 't gezin? De rJSieutve Leidsche" er in!

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3