Tweede W. Barendsz de grootste Nederlandse koopvaarder PAS OP UW KEEL ABDIJSIROOP Vogelvrij 2 WOENSDAG 7 NOVEMBER IS» Toezicht op het credietwezen Dr Schouten: Geen behoefte aan deze staatssocialistische maatregelen K.V.P. wil werkingsduurr met één jaar bekorten (Van onze Parlementsredacteur) TK KAN MIJN STEM aan dit wetsontwerp niet geven, tenzij de minister in zijn verdediging nog onvermoede gezichtspunten zou openen. Dit zei de heer Schouten (A.R.), toen hij als eerste spreker in de Tweede Kamer zijn mening gaf over het wetsontwerp, dat het toezicht op het credietwezen, zij het voorlopig tijdelijk, om ervaring op dit stuk van zaken op te doen, regelt. Dr. Schouten zag een nauw verband I Nadrukkelijk keerde dr Schouten zich tussen de huidige situatie en de finan-1 tegen de bewering van het N.V.V., als zou cieel-economische politiek, die in de loop iemand, die een andere visie heeft op de der jaren door minister Lieftinck is ge- credietbeheersing dan neergelegd is in voerd. De goedkoop-geld-politiek, het prof. Lieftincks wetsontwerp, niet bereid monetaire beleid en de consolidatiepoli- zijn offers te brengen. Dit riekt naar het tiek hebben er toe geleid, dat er op het demagogische „plukt de armen, spaart de ogenblik een teveel is aan kortlopend rijken". Dr Schouten betreurde, dat van schatkistpapier, ten gevolge waarvan er bepaalde zijden dit element in de dis- geldmarkt en een krappe cussie is gebracht. K. V. P. voorstander De tweede spreker was de heer Janssen (K.V.P.)Deze bleek het - wetsontwerp te "kunnen aanvaarden, W-S het laatste mondeling overleg de nodige wijzigingen waren aangebracht. Met name juichte hij toe, dat overleg met de bankorgani- saties was voorgeschreven en dat de wetgever wordt ingeschakeld bij ver schil van opvatting tussen de bank- raad en de\minister van Financiën. Wel had hij bezwaar tegen de tijds- Niet alleen negatiet duur van 4 jaar. Dr Schouten had reeds De heer Schouten bleef echter niet°>vf-^delijk-blyvende of .ieen blijvend-tijdelijke regeling. Ook drs bij een negatieve afwijzing van het Janssen was hiervoor een beetje bang. Hij kondigde dan ook nu reeds kapitaalmarkt Uitvoerig beredeneerde dr Schouten, dat noch de noodzakelijkheid, noch de urgentie van het wetsontwerp voldoende is aangetoond. Groot bezwaar had de A.R. woordvoerder er tegen, dat de bankwet, waardoor de zgn. girale geldomloop zal kunnen wor den beheerst, doch geen wetsontwerp is ingediend op grond van artikel 17 van de bankwet, het artikel, dat juist van zo groot belang is voor het monetaire be leid, aangezien dit betrekking heeft op de begrenzing van het gezamenlijk bedrag der omlopende bankbiljetten, bankkassig- natiën en creditsaldi in rekening-courant bij de Nederlandsche Bank. dement aan, waarbij de duur regeling wordt verkort tot drie jaar. Uit drukkelijk stelde hij voorts vast, dat zijn fractie het „verkrijgen van ervaring", ir de beweegreden van het wetsontwerp ge noemd ter motivering van de tijdelijkheid van de wet. niet alleen uitlegt als be trekking hebbende op technische erva ring. maar ook wel ter dege op de ont wikkeling van de inzichten op financieel- economisch terrein. Vanmiddag werd het debat voortgezet. Bijslag op Indonesische wetsontwerp staan. Wat het bedrijfs economisch toezicht betreft (dus tér bescherming van derden) meende hij, dat hiervoor inderdaad een rege ling moet worden voorbereid, in nauw overleg met de diverse bank- organisaties. Aan een zelfstandig or gaan, vrij, zowel ten opzichte van de Nederlandse Bank als ten opzichte van de regering, in de geest van de verzekeringskamer, ware een derge lijk toezicht op te dragen. Wat betreft de sociaal-economische zij de van het vraagstuk, dus het toezicht op de credietverlening zelf, meende dr Schouten, dat de huidige omstandigheden inderdaad een noodregeling wettigen. Deze zou kunnen bestaan in het in on derling overleg vaststellen van het be drag dat de banken aan schatkistpapier moeten aanhouden, terwijl verder, even-i i eens in onderling overleg, 'de* nodige pensioenen aanvaard maatregelen moeten worden ontworpen, j Staatssocialistische en centralistische <Van onze Parlementsredacteur) maatregelen zijn helemaal niet nodig. I Op 16 October bleek in de Tweede Het reeds lang werkende gentlement's Kamer, dat er groot verschil van op- idat °P vrijwillige basis tot vatting bestond tussen de Tweede Kamer tz. i— en de reg€ring Qver het wetsontwerp tot toekenning van een tijdelijke bijslag op bepaalde Indonesische pensioenen. Staats secretaris Götzen vroeg toen schorsing -van de behandeling voor nader overleg met de commissie van rapporteurs. Het resultaat van dit nader overleg is ge-perkt. jweest een tussenoplossing, waaromtrent, Ouden van daaen en de wij reeds een en ander in ons blad heb-! 3 jben gemeld. Gisteravond heeft de Twee-j Ter uitvoering van het vernieuwings- gestegen brandstoffenprijzen 'de Kamer het wetsontwerp, zoals datprogramma van de vloot der Nederland- nader was gewijzigd, afgehandeld en se maatschappij voor de walvisvaart zal, (Van onze Parlementsredacteur) (aanvaard. De jus was nu natuurlijk van naar de huidige berekeningen, 46.6 mil- Drie moties heeft de communistische het debat af: binnenskamers was men lioen gulden geïnvesteerd moe Interpellatie opgeleverd, die gisteren inlreeds tot een oplossing gekomen. Een dem 33 millioen^ voor het nieuwe fa de Tweede Kamer door de heer Gortzak °Plossing. die gezien moet worden als werd gehouden over de gevolgen van de een^compromis. gelijk de heer Meyerink stijging der brandstoffenprijzen Drie communistische moties Kamergymnastiek Wet op pensioenfondsen aangenomen Gunstiger bepalingen voor ontslag na vijf jaar dienst (Van onze Parlementsredacteur) Op 18 October was de Tweede Kamer blijven steken in de behandeling van de pensioen- en spaarfondsenwet. Op het laatste ogenblik werden toen niet minder dan 13 amendementen van com munistische zijde ingediend. Gistermid-1 ponder te Rotterdam. In eik geval dag heeft de Kamer al deze amende-1den ,de Kamerleden graag menten meest bij zitten en opstaan, verworpen. De voorzitter liet. na daar toe door de heer Wagenaar (Comm.) te Kamerleden vragen: Hoe staat het met de Velser affaire Behoren de z.g. Velser affaire, de zaak- Menten en de zaak Schallenberg tot de kwesties die de regering door een speciale actie tot oplossing wil laten brengen? In het voorlopig verslag over de begroting 1952 van Justitie stellen veel Tweede Kamerleden deze vraag naar aanleiding van persberichten over een speciale actie enkele nog hangende zaken, ral Berging Maipu zal twee jaar duren De Duitse scheepvaart- en bergings maatschappij Bugsier heeft zich bereid verklaard het wrak van het Argentijnse schip Maipu, dat Zondagmorgen in de Helgolander Bocht zonk. te bergen. Naar schatting zal dit werk 2 jaar in beslag zijn aangespoord, eerlijk om de beurt de leden, die vóór en de leden die tegen de amendementen waren, opstaari. Voor sommige Kamerleden inderdaad een goede kamergymnastiek De artikelsgewyze behandeling bracht enkele min of meer belangrijke veran deringen in het wetsontwerp. Zo zal IT ook bS o„U8 Pdrin«.odo reden by een dienstverband van min stens 5 jaar aan de deelnemer in een pensioenfonds een premievrije aan spraak moeten worden toegekend, waar bij niet alleen rekening wordt gehou den met de eigen stortingen (zoals het wetsontwerp voorstelde), maar ook met de stortingen, voor hem door de werk gever gedaan. Verder wordt bij ontslag na vijf jaar dienstverband de premievrije aanspraak vervangen door een uitkering ineens- wanneer het een deelnemer betreft, die gaat emigreren. Het wetsontwerp werd tenslotte der hoofdelijke stemming aanvaard. Succes met walvisvangst Grootste walvisvaarder ter wereld wordt bij Wilton Fijenoord gebouwd DE TWEEDE WALVISVAARDER, die bij Wilton Fijenoord gebouwd zal worden (gelijk we gisteren in een deel onzer editie nog meldden) zal het grootste schip van de Nederlandse koopvaardijvloot worden. Het schip wordt 44.000 b.r.t. groot; het vlaggeschip van thans, de Nieuw-Am- sterdam, meet 36.667 ton. Maar ook wordt de tweede Willem Barendsz de grootste walvisvaarder ter wereld: de grootste van thans, de Argentijn Juan Perón, meet 24.570 ton. Wilton Fijenoord is trots op deze order. Het schip wordt 190 meter lang tussen 4 pet (onv.) div. de loodlijnen, en 27^ meter breed op het plandek. De bouwkosten zullen 33 millioen gulden bedragen. Het schip zal begin 1953 op stapel worden gezet op de zg. kruiserhelling van de werf, waar thans de Maasdam voor de H.A.L. wordt gebouwd. De tewaterlating zal ws schijnlijk midden 1954 plaats hebben. De fabrieksruimte van deze walvis vaarder wordt 110 meter lang en 27 ter breed. Er komt accomodatie boord voor 450 man voor schip er briek. De oude Willem Barendsz behoort met zijn 10.635 ton tot de kleinste fabrieks- sèhepen, en is te klein geworden omdat de vangsttijd meer en meer wordt be- Financiering ouden van dagen en gepensionneerden. Bijna is het een alleenspraak, geweest tussen de heer Gortzak en de ministers Van Maarseveen (voor de gepensionneer den) en staatssecretaris Van Rhijn (voor de andere ouden van dagen). Alleen de heer Suurhoff (Arb.) heeft zich ook nog een ogenblik in het debat gemengd, eigelijk alleen maar om de communis tische interpellant af te straffen. Zowel minister Van Maarseveen als staatssecretaris Van Rhijn be toogden, dat de brandstoffenprijzen inderdaad omhoog zijn gegaan, maar dat die stijging ruimschoots is ge compenseerd door prijsdaling in an dere sectoren. Men kan geen bijsla gen geven, wanneer een bepaald ar tikel duurder wordt. Evengoed moet immers in ogenschouw genomen wor den de daling van de prijzen van an dere noodzakelijke levensbehoeften. De heer Suurhof wees er bovendien nog op, dat de heer Gortzak bij zijn cij fers de voorjaarskolenprijs vergeleek met de verhoogde winterkolenprijs. Op die manier is er altijd wel wat te vinden. Minister Van Maarseveen deelde mee, dat er inderdaad minder cokes zal zyn dan verleden jaar. Gepoogd zal echter worden, dit tekort op te vangen door de Invoer van eierkolen uit België. Tijdens het laatste kwar taal van dit jaar wordt hiervan niet minder dan 25.000 ton verwacht. De heer Gortzak liet zich niet uit het veld slaan. Hy kwam met een motie, waarin gevraagd werd een toeslag van 3.per maand voor gehuwde sociale rentetrekkers en 2.— voor ongehuw- den. Voorts met een tweede motie, waarin een bijslag van 3.per maand werd gevraagd voor gepensionneerden met een pensioen van minder dan 1601.— per jaar en van 2.voor pensioenen min der dan 2001.Zijn derde motie vroeg maatregelen om te zorgen 'dat de goed koopste soorten brandstoffen beschik baar blijven voor de ouden van dagen. Vanmiddag werd over deze moties ge stemd. Gisteren was reeds duidelijk, dat ze geen schijn van kans hadden. Zij zul len niet meer dan alleen de communis tische stemmen halen. In de keel beginnen enkele f|j| der gevaarlijkste aandoe- \- I» ningen. Neem bij de gering- li ste klacht, zoals kriebel, hees- W b heid, pijn of gezwollenheid de F «lijmoplossenae, snelwerkende De bijslag bedraagt voor gewezen bur gerlijke landsdienaren op of na 1 October 1934 gepensionneerd, voor op of na 16 December 1936 gepensionneerde officie ren, en voor alle gewezen militairen be neden de rang van officier 25 pet over de eerste honderd gulden, 15 pet over de rest Voor andere categorieën 20 pet over de eerste 100. Het maximum van bijslag en Indonesische duurtetoeslag wordt ƒ70 per maand. De bijslag doet de norm van bijslag, toeslag en pensioen niet stijgen boven een maximum van 420 p. maand. Onbewaakte cel in het raadhuis te Doorn Is het juist dat in het gemeentehuis in Doorn een cel voor arrestanten wordt gebruikt die 's nachts geheel onbewaakt blyft? Deze vraag wordt gesteld in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1952 van Justitie. Het schy'nt dat in het gebouw geen huisbe waarder aanwezig is en dat dit 's avonds omstreeks tien uur geheel wordt verla ten. Niet lang geleden moet een meisje enige dagen in de cel vertoefd hebben. Men vraagt zich af of deze toestand ver antwoord is met het oog op brandgevaar. brieksschip en 13,6 millioen voor nieuwing en uitbreiding van de jager- vloot (volgend jaar wordt weer twaalf jagers uitgevaren). De financiering zal geschieden uit aandelen-emissie (7500 gew. aandelen ƒ1000 tegen 100 pet, inschrijving 15 No vember. zoals we in een déél onzer edi ties meldden) en verder uit door de re gering gegarandeerde afschrijvingen van totaal bijna 38 millioen gulden. Een goed lustrum De maatschappij ziet met voldoening terug op de afgelopen vijf jaar. Hierin werd geproduceerd 71.250 ton traan en 4960 ton potvisolie, met een totale op brengst van ruim ƒ78 millioen. waarte genover ƒ53 millioen exploitatiekosten stonden. De gehele productie is elk jaar aan de regering doorverkocht. Het geplaatste kapitaal wordt door de uitgifte van aandelen verdubbeld tot 15.040.000. Het winstsaldo nam toe van ƒ523.369 tot ƒ763.138. Voorgesteld wordt (Advertentie/ Chefarine „4" doet wonderen TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN I pref. aandeelhou ders en 8 pet (61 voor gewone aandelen. Besloten is ƒ1.191.712 af te schrijven op de vloot, 2,2 millioen te vernieuwingen en ƒ2.276.538 te ren voor diverse belangen. Contract met regering Overeenstemming met de regering is bereikt omtrent een contract van acht jaar, waarbij de maatschappij aan di gering de traan verkoopt tegen wereld marktprijs met garandering van minimumopbrengst, die voldoende it. de kosten te dekken", afschrijvingen te verrichten en een dividend uit te keren van 6 pet. Dit percentage daalt in géval van een zeer teleurstellende vangst, i bij een vangst, zoals de directie die meent te mogen verwachten, is een dividend van 8 pet zeer wel mogelijk. Zoals men weet is de Willem Barendsz thans op weg naar de Zuidpool. Meisje geschaakt: zes weken de cel in Wegens het ontvoeren van een derjarig meisje uit een gesticht aa: Maliebaan te Utrecht is de 28-jarige Utrechter T. V. gisteren door de politie rechter aldaar veroordeeld tot zes ken gevangenisstraf. De man passeerde het gesticht aa Maliebaan enkele malen per dag e Juni had het 17-jarige meisje W. B. kans gezien zijn aandacht te trekken Er ont stond een drukke correspondentie. Het meisje wierp briefjes uit het raam en op zijn beurt wierp de man haar briefjes toe in sigarettendoosjes. Later wist het meisje met behulp van de Utrechter onopgemerkt uit het gesticht te ontvluch ten en haar intrek bij T. V. te nemen. De politie kwam haar echter op 't spoor. A'dams dienstmeisje van 15 jaar verduisterde 800 In Amsterdam is een 15-jarige dienst bode aangehouden die in twee maanden bij haar werkgever f800 heeft gestolen. Het kind werkte bij een winkelier in de binnenstad. Haar moeder was er jaren lang werkster geweest en reeds als kleu ter kwam het meisje er aan huis. Nadat in September bij de winkelier in dienst kwam, miste men al gauw f 50 en later nog eens f 100. De winkelier meende hij rekenfouten had gemaakt, maar Zaterdag was weer ruim f 600 verdwenen hiervan kon alleen het meisje de schuldige zijn. U denkt er toch ire. vooral niet: Geschil Veilig uast U indi en speciaal alkalivi Grotere restaurants Schiphol kan weldra 800 man bedienen Het hoofdgebouw op Schiphol zal bin nenkort aanzienlijk worden uitgebreid. De capaciteit van het intercontinentale restaurant wordt vergroot, zodat v aan 500 gasten tegelijk bediend kunnen worden. Het Europa-restaurant zal in de toekomst 300 gasten kunnen herbergen. De hele voorgevel van het hoofdgebouw wordt in dezelfde stijl als de verkeers toren opgetrokken. Hiervoor zal de toe gestane regeringssubsidie van f 200.000 niet voldoende zijn en daarom zal ook de K.L.M. een belangrijk deel vai kosten moeten dragen. De uitbreiding moet gedeeltelijk i:_ hoogte (twee verdiepingen) worden ge zocht. In verband daarmee zal de teerinrichting van de P.T.T. naar Am sterdam worden overgebracht. In de buurt van het nieuwe vrachtge bouw wordt een grote speeltuin aange legd. Een tot locomotief omgebouwde jeep zal de jonge bezoekers tot in alle hoeken en gaten van het vliegveld Nieuwe weefsels voor dameskleding Geel de modekleur voor mantels en grijs voor costuums Voor het ee: de mode van tuums weer ee door nieuwe st sinds 15 jaar wordt in damesmantels 1 belangrijke rol gespeeld weefsels. Er worden min mogelijk draden gebruikt stof goed tot zijn recht te laten komen. Voor het aanstaande voorjaar is geel de modekleur bij de mantels en costuums terwijl grijs de boventoon voert bij japonnen. De sohoenknoopjes zijn het komende seizoen zeer klein. Dit vertelden de organisatoren van negende Amsterdam fashion week, een tweejaarlijks samentreffen tussen Ne derlandse kledingindustrie en de bui tenlandse inkopers, dat van 14 tot 24 November plaats zal hebben. De omzet van de kledingindustrie bedroeg over 1950 rond f750 millioen en over de eerste helft van dit jaar f490 millioen. Hiervan werd 11V* pet geëx porteerd. De export bleef in de eerste maanden van dit jaar beneden die in 1950. maar overtrof in Juli en Augustus weer de invoer. Indonesië heeft gebrek aan dokters De Indonesische minister van gezond heid, dr Leimena, heeft medegedeeld, dat Indonesië slechts één dokter heeft op 60.000 zielen, tegen India 1 op 6300, Japan 1 op 1200 en Nederland 1 op 1000. Bui tenlandse dokters zijn noodzakelijk. Van het ert van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk r o e p e n: te Gouderak cand. J. Plomp te Meerkerk: te Genemuiden en te Neerlangbroek (beide voor de tweede maal) B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. Aangenomen: naar Purmerend (vac.-F. Bannink) A. F. L. v. Dijk te Etten. Gercf. Kerken Beroepen: te Blija H. Hempel te Nijega-Opeinde; te Semarang (Java) E. J. Wassink te Doetinchem. ingenomen: naar Uithuizen'W. C. P. den Boer te Vorden. Geref. Kerken (Art 31 K.O.) Aangenomen: naar Armedele (Australië) G. Janssen te Leeuwarden. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Leeuwarden J. C. Maris te Haarlem-Noord en B. van Smeden te Rotterdam-Zuid. De culturele vorming van de jeugd Op het jaarlijkse congres van de drie Geref. jeugdbonden, dat op De Witte Hei is gehouden, zijn na een referaat ds S. J. Popma uit Amsterdam de vol gende conclusies aangenomen over culturele vorming van de jeugd: 1. Bij de principiële vorming in jeugdclubs en -verenigingen zaj er rekening moeten worden gehouden, dat ook mat betrekking tot de aesthetische cultuur onze jonge mensen Gods Woord moeten verstaan: van daaruit moeten zij hun levenspractijk bepalen tegenover het wezen en de resultaten van de heden daagse cultuur en hun leven richten naar een goede christelijke cultuur. 2. In haar arbeid zullen onze clubs en verenigingen zioh met de aesthetische cultuurarbeid op bescheiden wijze kun nen bezighouden, waarbij, zowel op de gewone als op de feestelijke vergaderin gen, cultuurvoortbrengselen, die verant woord zijn, behoren dienst te doen. 3. Om dit te bereiken zullen de bestu ren van de jeugdbond-en in hun organen, of door uitzonderlijke uitgaven, leiding dienen te geven: de plaatselijke leiders en leidsters moeten zich bezinnen op de juiste wijze, waarop deze in practyk wordt gebracht. 4. Bij deze arbeid worde met dank baarheid gebruik gemaakt van het goede, dat onze christelijke kunstenaars ons bieden: het is nodig hen ook te betrek ken in de leiding, door het vragen van hiun adviezen en medewerking. 5. Wat betreft de lichamelijke opvoe ding kome er meer contact met de chris telijke organisaties, die er op het gebied an deze opvoeding bestaan. Benoemingen Chr. onderwij's Benoemd: tot onderwijzer(es) aan bijz. school te Een (Dr.) J. de Vries te Sua- (tijd.); aan Chr. school te Heem stede mej. A. A. Vermeer te Arnhem; Bethelschool te Nijmegen H. Bel graven te Raamsdonkveer; aan Ned. Herv. VGLO-school te Utrecht F. J. van der Heiden aldaar; aan CVO-school te Vroomshoop A. Makken te Appingedam; Chr. school te Zeist W. van der Pol te Haarlem en mej. H. ten Zijthof te Zelhem. De vereniging van Juridische faculteiten Nederland is begonnen met de uitgave an het juridisch studentenblad Ars Aequl. let blad bevat een Jurisprudentie onder de >rg van prof. mr J. J. Drion, prof. mr D. Hazewlnkel-Surlnga en prof. mr J. P. Hooy- jreniglng -v Prot. Chr. l Utrecht t onderwijzend p« eekscholen houdt op aarvergadering. Het lied der aetheraolven DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram 7.45 Morgen gebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Voor de 9.35 Gram 9.40 Schoolradio NCRV: 10.00 Gewijde muziek 10.30 Morgendienst KRO: 1-1.00 Voor de zieken 1-1.45 Gram 12.03 12 55 Zonnewijzer 100 Nieuws 1.20 Gram 1.35 Viool en piano NCRV: 2.00 -letropole Orkest en solist 2.45 Voor de touw 3.16 Gram 3.20 Planotrio 4.00 Bijbel- ■verdenking 4 30 Gram 5.00 Voor de jeugd 5.30 Voordracht 5.50 Regerlngsultzending: H. M Laupman: „Papoease jagers op potvissen i 6.00 Nieuws 6.15 Kerkkoor en oor de jeugd 6.50 Leger des Heilsconcert 7 05 „Levenswagen van allerlei lard en een pastoraal antwoprd" 7.20 Vocaal •nsemble 7.40 Radiokrarrt 8.00 Nieuws 810 Sevarieerd programma 10.15 Buitenlands overzicht 10.35 Gram 10 45 Avondoverden- leing 11.00 Nieuws 11.15—lg. 00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- k 7.30 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8 15 Gram 9.00 Morgen wijding 9.15 Gram 9.25 De groenteman 9.30 •ram 10.50 Voor de kleuters 11.00 Kamer orkest 11.45 Voordracht 12.00 Piano en orgel 12.33 Accordednmuzlek 1250 Financ: ters de weg NorgLangeloo bereikt. Op een be- de mannen hier verscholen. En naar mate de Wat ik bedoel? Ik zou willen proberen die hoorlijke afstand van Norg verwijderd koos zon hoger aan de hemel klom, groeide hun span- beide kerels bij de kraag te vatten en voor die R°oie w«l™ "et terrein van de aanslag Hier ning kapitein een hoge losprijs te vragen. Ik geloof. de weg aan weerszijden met bos begroeid, Het moest Verhaal een ,.e8e .eep-.je - wel tien aur zijn volgen» de dit zaakje kunnen opknappen, zonder dat vooral met dicht struikgewas. zonnestand maar geen krijger had zich nog we gevaar lopen er ook maar een schram bij de Dromer had Franke» het verdere plan laten zien. Zouden de met ongeduld verbelden op te doen Het terrein tussen Norg en Langeloo van de overval opgesteld. Hij en Wylde Keimpe misschien niet verschijnen? Waren de huurlin- leent zich'zeer goed voor deze grap. Mannen, mWhi'" "il N"™ vertrokke hoe denken jullie hierover?" besloot Rooie Wil lem. Een ogenblik was er stilte. Deze werd verbro ken door de stem van het Varken. „Laten we hem maar pakken, dat varken!" „Jouw plan lijkt niet slecht- Willem", meende de Dromer. „Een flinke zak met duiten zou ons te pas komen. Wat de uitvoerbaarheid betreft, H. v. Norg gen misschien weer uit Norg vertrokken? Daar werd een stofwolk zichtbaar in de rich ting van Norg. Ze kwam langzaam nader. Er passeerde nu een troep soldaten met paard en wagen; de kerels waren vermoedelijk uitge stuurd om te fourageren. Weer lag daarop de weg een tijdlang uitge storven. Toen passeerde er een boer, die een spade over zijn schouders droeg. Eindelijk weer een stofwolk. Thans naderden (overzicht 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1 Dansmuziek 155 „U kunt het geloven -niet" 2 00 Geschiedkundige anecdoten 2 2.30 „Oor die agtergrond van die Ur iuid-Afrika". causerie 2.45 Gram 3 Voor de zieken 4 00 „Van vier tot vijf" 5.00 Voor de jeugd 5 30 Saxafoon en plant Nieuws 6 15 Practische wenken voor liefheb bers van de duivensport 6 20 Sport Lichte muzdek 655 Voor de kinderen Gesproken brief uit Londen 7 05 Avro-a lei 7.10 Metropole-orkest 7.40 Rubriek kunst en cultuur 8 00 Nieuws 8 05 Radio 1 i orkest 9 20 Klankbeeld ove AVRO-allerlei 10.20 Orkestconcert Nederlandse industrie 9.50 Enquête Nieuws 11.15 Sport 11.30 Zang en orgel —1200 Gramofoonmuzlek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 1.00 Lichte muziek 1 20 Voor de boeren Voor de arbeiders 2.00 Nieuws 2.10 Medede lingen 2 20 Filmprogramma 3.00 Vooi scholen 4.10 Hoorspel 4.40 Orkestconcert Causerie 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nii 7.15 Sport 7.20 Rhythmische muziek 7.45 Voor de boeren 8 00 Hoorspel 8 30 Instrumentaal Kwartet 9 30 Gevarieerd programma 10 00 Nieuws 10 15 Klankbeeld 1100 Gevari muziek 11 30 Wetenschappelijk overzicht 11.45 Parlementsoverzicht 12 00 Nieuws 12.03—12.08 Reportage. ENGELAND. BBC Light Programmi 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's Dagboek 12.15 Orkesteon- cert 12.45 Voordracht 100 Parlements zicht 1.16 Lichte muziek 1.45 Orkcstco 2.45 Voor de kinderen 3 00 Voor de v Lichte muziek 4.30 Voor de soldaten 4.45 >rdeonmuziek 5.15 Mrs Dale's Dagbo Causerie 5 45 Orkest concert 6 15 „Echc from the past" 6 30 Militair orkest 7 15 Vc de Jeugd 7.45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8 Sport 8.30 Verzoekprogramma 9 00 Ge\ rieerd programma 10.00 Vragenbeantwoc d-ing 10.30 Hoorspel met muziek 11 00 Nleu' 15 Actualiteiten 11 20 Lichte muziek 12 lordracht 12.15 Orgelspel 12 58—1.00 Nieuv ik laat het graag aan jou over dit te beoorde- stelden zich verdekt op aan de ene kant van de in kalm tempo <wee ruiters. Het waren onge- len. Ik ken het terrein niet". weg; aan de andere zijde verscholen zich de twijfeld de langverbeiden. In druk gesprek ver- De overigen keurden ook het plan van de Dromer en de Os. Enige tientallen meters ver- diept reden de kapitein en zijn adjudant door wilddief goed. der in de richting Langeloo kregen het Varken het vredige landschap, dat door de voorjaarszon „Welaan dan, mannen. We zullen zo gauw en Berend hun post, terwijl op een zelfde af- tot nieuw leven was opgewekt. Ze schenen zich mogelijk de kans wagen. In de nanacht gaan we stónd naar de kant van Norg Folkert en de in het geheel met van enig gevaar bewust te op weg, want we moeten onze stellingen ingeno- Gladde in de wildernis schuil gingen. Rooie Wil- zijn. men hebben vóór de zon aan de hemel staat", lerm> Keimpe, de Dromer en de Os zouden de Eensklaps sprongen daar voor hen twee kerels aldus Frankes eigenlijke aanslag volvoeren, terwijl, indien deze uit de struiken. De paarden schrokken, maar r. LMn„Lon noonhiiif nn onverhoopt mocht mislukken en één of beide der werden onmiddellijk door deze mannen bij de De kameraden bespraken nog een ogenblik op Geiderse krijgers links of rechts mochten trach- teugels gegrepen, welke manier ze hun vijana net gemaKKenjKst ten te ontsnappen, de andere mannen moester De beide ruiters waren een ogenblik verbluft levend in handen zouden krijgen- Daarop gingen ingrijpen. Toen tastten ze naar hun pistolen. Ze kregen ze s|aPen> terwijl Siep m de landweer de wacht De zon verscheen aan de kim en begon haar echter geen tijd ervan gebruik te maken, Dleei nouaen. dagelijkse klimtocht aan de hemel. Het vogel- want reeds waren nog een tweetal kerels uit de Een drietal uren voordat de dag zou aanbre- heir was ontwaakt en zijn morgenzang vervulde struiken gesprongen, die hen met een zware ken, begaven de mannen zich op weg, na eerst de voorjaarslucht. eiken knuppel een gevoelige slag tegen het hoofd hun geweren te hebben nagezien en geladen. Een De mulle zandweg lag daar eenzaam met al gaven, waardoor ze een wijle versuft geraakten, paar honderd meter voor de anderen liepen Foi- zijn kronkelingen. De straffe Oostenwind van de Met behulp van de andere vier samenzweerders kert en de Gladde. Mochten zij onraad verne- laatste tijd had de gele zandsporen uitgedroogd die nu ook waren komen toesnellen, werden dè men, dan zouden ze direct hun makkers waar- Toen het wat later werd, passeerde er een paar beide ruiters van hun paarden gesleurd. Onmid- malen een boerenkar. De paardehoeven deden dellijk daarop werden ze ontwapend. WELVERZORGDE HANDEN 1-1 elk jaargetij Hamea-Gelei Werkweekend van De Jonge Kerk Dr W. A. Visser 't Hooit sprak De Jonge Kerk hield haar traditionele werkweekend in Oosterbeek ditmaal in aanwezigheid van o.a. dr W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Dr Visser 't Hooft sprak over De KerK tussen Oost en West en over de situatie en uitzicht van de Wereldraad van Ker ken. Hij wees er op dat het gesprek tus sen de kerken moet worden voortgezet. Niet omdat de internationale grenzen steeds betrekkelijker worden, doch om dat het abc van het Evangelie dit van ons verlangt. Dan is er voor defaitisme geen reden voor allen die uit het geloof Dr Visser 't Hooft merkte op dat er, politiek gezien, geen „derde weg" is; er moet gekozen worden. Doch de Kerk heeft een eigen weg, die zich buiten en boven de propaganda houdt. Daarbij gaat het niet om de systemen, maar om de mens. De Kerk kiest niet, maar beproeft de geesten waarop het systeem is opge bouwd. Het weekend werd geopend door ds H. A. Visser uit Amsterdam, voorzitter van De Jonge Kerk en stond onder lei ding van de secretaris, dr H. Bartels. In een speciale kerkdienst in Oosterbeek ging Zondag voor ds G. Lans, jeugdpre- dikant te Amsterdam. Vrije Evang. zending naar Batakland Naar gisteren op een zendingsavond ln Gouda is medegedeeld, hebben de medi sche zendingsarbeiders der Vrije Evang. Gemeenten in Nederland het verzoek ontvangen weer, zo spoedig mogelijk, naar het Batakland terug te keren om te helpen aan de wantoestanden het hoofd te bieden. Zoals bekend is, heeft deze zending voor de oorlog gearbeid op Samosir, een eiland in het Tobameer. Door het oor logsgeweld is veel verwoest en ook moesten de zendingsarbeiders, o.a. de zusters J. Rijkhoek en H. Fokkema en dr A. Scheurkogel dit gebied verlaten. Het grote ziekenhuis met alles wat er bij behoort, is volkomen vernield en sub - sidie,. zoals deze voor de oorlog werd genoten, is er nu niet. De jonge kerk op Samosir is gegroeid en bewust zelfstandig geworden. Hoewel opnieuw beginnen moeilijk zal zijn. wenst de medische zending van de Vrije Evang. Gemeenten toch aan het verzoek om terug te keren gevolg te geven. Er werd dan ook een dringend beroep gedaan op de gemeenten om materiële hulp te verlenen. Oost-Duitsers naar Kirchentag in Stuttgart? De president van de Duitse Kirchen tag, dr Von Thadden Trieglaff, heeft de Oostduitse minister-president, Grotewohl, toestemming verzocht dat Oost-Duitsers volgend jaar de Kirchentag in Stuttgart (W.D.) bezoeken. Zoals men weet is de Kirchentag in Oost-Berlijn dit jaar door duizenden West-Duitsers bezocht en vrijwel geen moeilijkheden. Grotewohl zou een uiterst welwillende behandeling van het verzoek in het voor uitzicht hebben gesteld. Industriële vormgeving aan Delftse T.H. Prof. Gio Ponti uit Milaan geeft in Delft enkele colleges in de bouwkunde, elke men kan beschouwen als voor lopers van een bij de afdeling Bouw kunde van de T.H. waarschijnlijk reeds volgend jaar op te richten afdeling voor Industriële Vormgeving. Na prof. Ponti zullen nog enkele andere buitenlanders komen. Dr ir Ch. A. van Gunst, weten schappelijk hoofdambtenaar aan de R.U. Ie Utrecht, is benoemd tot lector in de tandheelkundige materiaalkunde aldaar. Aan mej. dr H. J. van Leeuwen is op haar verzoek m.i.v. 1 Sept. 1952 eer vol ontslag verleend als lector te Delft. De bekende Ned. Hervormde predikant ds J. C. Koningsberger te Amsterdam is ter observatie in de neurologische kliniek te Utrecht opgenomen. Dit in verband met het hem enige maanden geleden overkomen ongeluk, waarvan hij nog steeds niet ge heel hersteld ls. Het Nederlands comité van de World University Service organiseert in Dec op Woudschot Unive ingres it vraag- betrek- ln dienst heeft, een veel academici in dier tenlander. Minister Mulderiji die geen academici iing en Christelijk r PAEDAGOGIEK M. O.-B. TILBURG. 7 Nov. (R.K. Leergangen). Ge slaagd: P. Fructuosus O F M Cap, Voor schoten (met lof). ACADEMISCHE EXAMENS. LETDEN. 7 Nov Geslaagd doet. ex Ned. recht mej C. J. Lasschuit te Leiden: doet. Cand. Geschiedeni Leeuwarden. Voor i AMSTERDAM (Gem. Univ.). 6 Nov Gesl. and. pol. en soc. wetensch J. Nljman. Ch. Irulnzeel, mevr. M. N. Zijlstra-Buis, J. P. l. Gruyters en mej Th. W. L. E. Huurman. GRONINGEN. 6 Nov Geslaagd: cand. e-neeskunde mej. G. Sinnema, Achlum (Fr.) i de heer J Koppe, Uithuizermeeden. GRONINGEN. 5 Nov. Geslaagd: doet. geneeskunde: H B Dutmer. Meppel: J F. M. Vos. Tilburg: J. A le Zenberg. Den Haag: R B Kuipers Westeremden: M. Ta- BRUSSEL. 324 m. 5 wE®nkema V2n D«k- Nijmegen: J. W. Oosterhuis. Hoogeveen- G. 12.34 Voor de boeren 12.42 J. Sehoemaker. Deventer. Kerkelijk voorber. •00 Engelse les ex mej. J. A. ten Ham, Barneveld. ipa treedt NIJMEGEN. 6 Nov. Geslaagd: cand. ex E J M 1.15 Gra 4 30 Gram 5 00 Nieuws 5.10 Gram 5.15 klass schuwen. In de ochtendschemering hadden de vrijbui- wolken van stof opdwarrelen. Uren lang lagen (Wordt vervolgd). 9 Nie doet i F G. politieke tribune 8.00 Verzoekprogramma 9.00 Gevarieerd programma 930 Gevarieerde mu ziek 9 40 Gram 9.45 Actualiteiten 10 00 Nieuws 10.15 Gram 11.00 Nieuws 11.05—12 00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10, 2.15, 3 00 en 4 00 Gram 4.30 Zang en piano 4.50 Gram 5 00 Nieuws 5.10 Amusementsmuziek 6.30 Gram 7.00 Omroepkoren en orgel 7.45 Nieuws 8.00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.10 Ver- zoekprogramma 10.55 Nieuws 11.00 Gram 1150 Nieuw*. UTRECHT, 5 Nov Geslaagd: tandarts ex. mej M. N. Schenk. Giekerk (Fr); E V. Schoonhoven. Groenekan: H Stoelinga, Hil versum: semi-arts ex P J Mol. Rozenburg; H. Baars, Utrecht: J. P Wiersema. Hilver sum: J J. M. Michels. Nijmegen: H J C. Kimmel. Breda: W. M. Gaasbeek. Culemborg; arts-ex.: B. R. Verburgt, Utrecht: G U. M. Oostburg (Zld): J. M F A. Utrecht: mej. H L Mol, Ettei N. Steirvdi UTRECHT. 7 Nov Geslaagd: ten M. Meijer, Alphen aan den Riji nd. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2