Jlicuwe £riltscl)c GTourant Stalin wil wel praten, maar wacht op een formele invitatie Wist U WOENSDAG 7 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. Twee en dertigste Jaargang No 9275 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef:Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRlSTELlfK-NATlONAAL DAGBLAD Voor Den Haag en Omgeving .Slanltosucj is gttllisrn tngn bert in tegljenspaet" Een tweede Willem Barendsz Hoe krijgt men „Grote Vier" bijeen Truman bereid, mits de Rus naar Amerika komt dan STALIN wacht een formele uitnodiging van de Westelijke leiders af. Aldus een verklaring van Wisjinsky na het voorstel van Auriol, dat Truman, Pleven, Stalin en Churchill elkaar in Parijs zouden ontmoeten. Zowel Reuter als Ass. Press leggen de nadruk op de afwachtende hou ding van het Kremlin. De Sowjet Unie voelt wel iets voor een viermogend- hedenbespreking, mits er later een conferentie der „Grote Vijf" op volgt en de vijfde partner zou dan communistisch China zijn. De grote vraag is, hoe president Truman hierop zal reageren. Truman zou niet af te brengen zijn van het, eenmaal ingenomen standpunt, dat een conferentie tussen hem en Stalin dient plaats te vinden in de Verenigde Staten. Officiële kringen te Londen zijn van oordeel, dat het „opzienbarende" voor stel van Auriol door de Britse regering in welwillende overweging zal worden genomen. Het Franse plan klopt met het geen Churchill zelf voorstaat. Ook de Conservatieve premier zou graag met Truman besprekingen wiUen voeren over de wereldproblemen in het algemeen, waarbij ook alle kwesties tussen het Oosten en het Westen onder de loupe zouden worden genomen. Generaal Erskine: Cairo verantwoordelijk voor chaos Handel met communisten wordt uitgebreid De Britse gezant te Cairo heeft giste ren het Engelse antwoord op de opzegging door Egypte van de verdragen van 1936 en 1899 aan de Egyptische regering over handigd. Hierin wordt verklaard, dat Engeland de verdragen nog steeds als ten volle geldig beschouwt. Het denkt er niet aan de eenzijdige opzegging van de ver dragen te aanvaarden. Aangaande de chaotische toestand in de Suez-Kanaal- zone heeft de Britse opperbevelhebber aldaar, generaal Erskine, de Egyptische regering van „misdadige onmenselijkheid" beschuldigd. Eerst schept zij een toestand van paniek onder het volk, waarna zij niet in staat blijkt de hierdoor verwekte chaos op te heffen. Volgens het Egyptische blad El Nida is een „hoge Egyptische autoriteit" naar de Sowjet-Unie vertrokken om de betrek kingen tussen Egypte en Rusland te rege len, met name op handelsgebied. Op 11 November zal de commissie voor de bui tenlandse handel van de Egyptische rege ring te Cairo bijeenkomen, om de han delsbetrekkingen met communistische landen te bestuderen. Eva Peron met goed gevolg geopereerd Eva Peron. de echtgenote van de Ar gentijnse president, is gisteren geope reerd. In een officiële bekendmaking wordt de operatie, die 3^è uur duurde, goed geslaagd genoemd. De aard van de ingreep is niet meegedeeld. Er wordt echter grote betekenis gehecht aan het feit. dat voor deze operatie de Ameri kaanse kankerspecialist dr George Tho mas Pack uit de V.S. is overgekomen. Tevoren arriveerde dr Ernest Green Allen, een narcotiseur, uit New York te Buenos Aires. Volgens niet-officiële me dedelingen zou dr Juan Carlos Ahumada, een vooraanstaande Argentijnse gynaeco loog, de operatie hebben bijgewoond. Nederlaag voor de regering Pleven Rumoer om de benzine De Franse Nationale Vergadering kwam, na zeven weken op reces te zijn geweest, voor het eerst weer bijeen. Zij wees de agenda van de hand, zoals de regering die had opgesteld. Gaullisten en communisten keerden zich tegen deze be groting, maar ook vele Gematigden en Radicalen, welke partijen vertegen woordigd zijn in de coalitie-regering van Pleven. De uitslag der stemming was 343 tegen 277 stemmen. Het verzet vond zijn grond in het feit, dat de regering de benzineprijs met 20 procent had ver hoogd. Later werd een nieuwe agenda aangenomen, waarop tegen de wens dei regering een debat over de nieuwe prijs der benzine is geplaatst. Mexicaan gekozen tot voorzitter der V.N. Luis Padilla Nervo, advocaat van beroep In aansluiting aan hetgeen gisteren vermeld, over de opening van de zesde Assemblée te Parijs, wijzen wij nog op de enorme belangstelling, die daarvoor be stond Oorspronkelijk had men gedacht 900 plaatsen voor het publiek beschik baar te stellen, doch dit aantal moest worden verminderd, toen 2000 verslag gevers verzoeken om toelating indienden. Alle plaatsen waren uitgerust met kop telefoons en een schakelinrichting, waar door men de Franse, Engelse, Russische, Spaanse of Chinese vertaling der debat ten kon horen. De rede van Auriol en diens voorstel voor een bijeenkomst der Grote Vier, werd gevolgd door het verkiezen van nieuwe voorzitter. Zoals men weet, was de Pers Entezam aan de beurt van af treden. Gekozen werd bi) geheime stem ming een Mexicaan, namelijk Luis Pa dilla Nervo. Hij werd in 1898 geboren, is meester in de rechten en vertegen woordigde Mexico in de Veiligheidsraad. Trygve Lie hoopt, dat de arbeid der As- •emblée vóór 26 Januari 1952 beëindigd zal zijn. Het huwelijk van Prinses Gabrielle van Luxemburg met de Deense graaf Knud von Holstein-Ledreborg, is gisteren te Colmar-Berg ingezegend. Vandaag houdt Truman zijn aangekon digde rede betreffende pogingen tot ver- indering der internationale spanningen, o. het ontwapeningsvoorstel. In dit verband verdient de aandacht, dat van tevoren de ministers van Buit. Zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk, dus Ache- Eden en Schuman, te Parijs tot een accoord kwamen inzake een voorstel tot twapening over de gehele wereld. Na de rede van Truman, zal men daar meer De drie ministers hebben ook het pro bleem China besproken en de respec tieve standpunten zullen gehandhaafd blijven. Zoals men weet, heeft Engeland de regering van Peking erkend, Ame rika en Frankrijk niet. Mede is het vraagstuk betreffende het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland de orde geweest. De drie ministers zullen het verzoek van Bonn voor een internationale „commissie van onder zoek" in beide delen van Duitsland, krachtig steunen. Vermelden wij nog. dat er een voorstel voor wapentelling over de gehele we- ild in de maak is, atoomwapens inbe grepen. Een onfeilbaar inspectiestelsel de mogelijkheid van geheime voor raden moeten uitsluiten. Via Trygve Lie zal dit plan bij de Assemblée worden ingediend. Nog dit jaar Georganiseerd overleg in ere hersteld Ook het Ambtenarencentrum toegelaten? Naar de Nieuwe Leidsche Cr verneemt zal nog dit jaar het georga niseerd overleg tussen de regering en de vertegenwoordigers van het over heidspersoneel in ere worden hersteld. Detaak van de salariscommissie ad hoc, die na de oorlog dit werk heeft verricht, zal dan afgelopen zijn. De Prot. Chr. overheidsdienaren zul len. in het Georganiseerd Overleg ver tegenwoordigd worden door de Chris telijke centrale van overheids- en onder wijzend personeel. Hierin werkt de Ned. Chr. bond van overheidspersoneel samen met de (nog niet bij het C.N.V- aangesloten) organisaties van Christe lijke onderwijzers en met enkele andere organisaties. Vermoedelijk zal het Ambtenarencen trum als „vierde zuil" tot het G O. wo: den toegelaten, naast de R.-K., Prot. e socialistische organisaties. Russen stoorden Ned. televisie Nederlandse televisiekijkers hebben gisteravond de stem van de Russische M.V.D.-chef Beria door hun huiskamer horen schallen. Twee maal werd het ge- van de V.A R.A.-televisie ernstig ge stoord door een Berlijnse relais-zender van Radio Moskou, die op dezelfde golf lengte als Lopik uitzond. Onder ovaties die op de rede van Beria volgden, golf den de klanken van het Russische volks lied uit de luidspreker. Nadat een om roeper enkele woorden had gesproken, zweeg het station plotseling. Het geluid de Russische relais-zender was ster- en helderder dan dat van de zender In de haven van IJmuiden liggen 20 vissersschepen, die niet eerder zullen uitvaren, dan wanneer het conflict in de IJmuldense trawlervisserij een op lossing heeft gevonden en de bemanningen een volledige uitkering van hun aandeel in de besommingen hebben ontvangen. De kaden, waar anders zo'n levendige drukte heerst, zijn thans uilgestorven. Beria (in plaats van Stalin) hield ophitsende rede Haatzaaien tegen het Westen en verheerlijking van het Russische communisme DE SURPRISE van Stalin heeft op zich laten wachten. Volgens Reuter was hij zelfs niet aanwezig bij de herdenking van de Octoberrevolutie in het Moskouse Bolsjoi-theater. In plaats van Stalin hield Laurentie Beria, het hoofd van de geheime politie, tevens minister van Binnenl. Zaken, een „rede", die een felle aanklacht was tegen de Westelijke „impe rialistische" mogendheden, maar tevens een absurde verheerlijking van het Russische communisme. De min. van Oorlog, maarschalk Vassilevsky, gaf een dagorder uit, opwekkende tot voortdurende paraatheid van leger, luchtmacht en vloot. In alle Russische steden werd vuurwerk afgestoken! In aanwezigheid van zeer vele leden an het Politburo en hoge partij- en regeringsfunctionarissen heeft Beria zijn rede gehouden. Kort geformuleerd, valt zijn betoog in de volgende punten samen te vatten: 1. Amerika is het centrum van imperialisme en aggressie. 2. Het impe rialistische Westelijke kamp stuurt op een wereldoorlog aan. 3. De Sowjet Unie Rood China streven daarentegen naar wereldvrede en broederschap. 4. Mocht de Westelijke aggressor toeslaan, dan zal hem een vernietigende slag worden toe gebracht. 5. De inschakeling van Japan en West Duitsland bij het Westelijke kamp, het plan-Schuman en het plan-Pleven dienen slechts ter versterking van het Weste lijke militarisme. 6. Amerika gaat prat op het bezit aan goud en het omkopen kapitalistische regeringen. 7. Ge lukkig is er een strijd over de grond stoffen gaande tussen Amerika en Enge land en hoe meer ruzie, hoe meer Rus sische vreugd. 8. Een andere Westelijke zwakheid Is het groeiende nationalisme in het Mid den Oosten en Afrika. 9. Tussen Truman en Hitler is geen verschil. 10. Het Sowjet- systeem is zowel politiek als economisch onoverwinnelijk, handel en industrie ver keren in zeer gunstige toestand. Wil het Westen de handelsbetrekkingen hervat ten. dan is het Kremlin hiertoe bereid. In aanmerking genomen, dat Beria tijdens zijn rede voortdurend sprak over de Westelijke „hysterische heren", moet men zich afvragen of men deze hysteri cus zelf wel ernstig kan nemen. Is dit nu het antwoord van Stalin aan Auriol? Parade op het Rode Plein Te Moskou op het Rode Plein werd de traditionele militaire parade gehouden. Deze werd afgenomen door maarschalk Malinowsky. Zijn redevoering en die van Beria waren van hetzelfde Russische laken een pak. Te oordelen naar de re porter van radio Moskou, is het kaliber der Russische kanonnen zodanig toege nomen, dat geen motorvoertuig ze kan trekken! De militaire parade duurde een en die van de luchtmacht stond onder leiding van Stalins zoon, generaal Wassily Stalin. „Zeg, zullen we de ruzie hier voor goed afdrinken?" Uit Groninger studentensociëteit Zware brandkast met f 2000 spoorloos Een zware brandkast met f2000 ai geld en enige boekhoudbescheiden is uit de studentensociëteit Mutua Fides in Gro ningen dezer dagen spoorloos verdwenen. Aanvankelijk dacht men aan een studen tengrap, maar het hele bureau bleek i hoop te zijn gehaald en uit een bureaula as nog een bedrag van f50 verdwenen. De brandkast is te zwaar om hem alleen te dragen of per fiets te vervoeren, zodat "b inbraak meer dan een persoon be trokken moet zijn geweest en vermoede- en auto is gebruikt. De daders ten met de situatie in het gebouw goed op de hoogte zijn geweest. Zij hebben eer ruitje van een zijdeur stukgeslagen, waar door zij toegang kregen tot het souter rain. Met een pook die men uit de keuken haalde, werd het ©ot van de commissie- kamer geforceerd en een sleutelkastje kapot geslagen. Uit het kastje werd de sleutel van de administratiekamer haald, waar vermoedelijk tevergeefs de sleutel van de brandkast is ge- Drukke correspondentie in gevangenis Briefjes aan onderkant van privaattonnen Een ingewikkelde meineedzaak heeft n Arnhem geleid tot de ontdekking var ;en vernuftig systeem om brieven in en uit de gevangenis te smokkelen. De of ficier van Justitie kreeg dezer dagen een brief, waarin enkele gedetineerden die niet langer aan de smokkel wilden werken, nauwkeurig beschreven hoe de fepistels aan de verschillende verdachten deze meineedzaak in of buiten de gevangenis de cel binnenkwamen of verlieten, vastgeplakt aan de onderkant de privaattonnen. Op deze wijze konden de verdachten volledig van el- kaars verklaringen op de hoogte zijn er de rechtercommissaris stond dan ook aan vankelijk voor een hopeloze taak. Twee mannen en een vrouw uit Doe- tinchem hadden onder ede verklaard dat feestelijke bijeenkomst, die in werke lijkheid om twaalf uur was afgelopen, tot had geduurd. Zodoende verschaften en alibi aan een kennis die er van beschuldigd werd in de bewuste nacht kippen te hebben gestolen. De officier eiste tegen hen resp. 6, 12 en 21 maanden. Uitspraak over 14 dagen. Deens Koninklijk paar naar Italië Koning Frederik en Koningin Ingrid 'an Denemarken zijn gisteren per trein uit Kopenhagen vertrokken voor een va- cantie van 14 dagen In Italië. Bij het lijk van een familielid de nachtwake houdend, werden gisteren te Cecina in Italië 12 personen gewond, toen de vloer van de kamer, waar de kist stond opgesteld, instortte Churchill waarschuwt: Engeland staat voor bankroet Betalingsbalans moet thans onverwijld in evenwicht worden gebracht CHURCHILL heeft in een tjokvol Lagerhuis zijn eerste rede als premier uitgesproken. Hij liet de ernstige waarschuwing horen, dat Engeland voor een bankroet staat, indien niet terstond de betalingsbalans in even wicht wordt gebracht. Voorts zal er een geheim debat over de defensie worden gehouden. Bezuiniging is noodzakelijk en kolen en vlees zullen schaars blijven. Ik heb mijn salaris en dat van mijn ministers verlaagd, al dus de premier, en deze maatregel was bedoeld als een noodsein. Gebaseerd op schattingen, bedraagt het tekort van het Verenigd Koninkrijk circa 600 millioen pond sterling per jaar. De fi nanciële crisis, veroorzaakt door het te kort op de betalingsbalans is erger dan in 1949 en in vele opzichten alarmeren der'dan in 1947. De oorzaken hiervan zijn gemis aan vertrouwen in het pond sterling en ook het verlies van de Per zische olie. Over de buitenlandse politiek zei Chur chill te hopen, door onderhandelingen op het hoogste niveau de spanning tussen Oost en West te doen verminderen Hij waarschuwde echter tevens voor een te groot optimisme. Inzake de denationalisering van de staalindustrie was hij van oordeel, dat zijn regering over een voldoende meer derheid beschikt om deze maatregel door te zetten. Het zou echter nog wel tot Kerstmis duren, alvorens voorstellen hiertoe konden worden ingevoerd. Inmiddels heeft de vakbond van Britse metaalarbeiders uiting gegeven aan zijn ernstige bezorgdheid over het besluit der conservatieve regering, om de ijzer- Ameland uit isolement verlost De postboot, die de dienst tussen Ameland en Holwerd onderhoudt, heeft vanmorgen weer langs de normale route gevaren, zodat het isolement Delftse jongen om het leven gekomen Man tegen paard gereden en overleden Bij de drukke Rotterdammerpoort- brug te Delft werd de 14-jarige Joh. Tetteroo van de Burgwal dezer dagen met zijn fiets gegrepen door een auto die temidden van een lange file voer tuigen voor de brug had moeten wach ten. De jongen moest met een gebro ken dijbeen in het St Hyppolituszieken- huis worden opgenomen. Hoewel zijn verwondingen zich aanvankelijk niet ernstig lieten aanzien, is hij gisteren overleden, vermoedelijk ten gevolge van inwendige kneuzingen. De 48-jarige grondwerker J. Klein uit Barendrecht botste gisteren op de Groene Kruisweg te Rotterdam met zijn motor tegen een paard dat uit de wei was ontsnapt. De man is kort daarop overleden. In Parrega (Fr.) werd de 9-jarige Marten Ouderkerken door een vracht auto gegrepen. Een uur later is hij aan zijn verwondingen bezweken. DAT het Tweede-Kamerlid Engelber- tink (K.V.P.) aaii minister Lieftinck heeft verzocht de verplichting tot terug betaling van voorschotten die ten on rechte door oorlogsslachtoffers zouden zijn genoten voorlopig op te schorten. DAT het Tweede-Kamerlid v. d. Weij- den (K.V.P.) aan minister Mansholt heeft verzocht de verhoging van de prijs van voedergranen (ten behoeve van het C.C.D.-apparaat) ongedaan te maken. DAT tegen de 22-j. Duitse stoker H. B., die in Schiedam een Noorse zeeman drie steken met een mes heeft gegeven, voor de R'damse rechtbank 2 jaar en 6 mnd. DAT de Raad van Zandvoort accoord gegaan met de verkoop van grond de Haagse bouwcombinatie Lancee en' DAT de Leeuwarder obligatielening Van Meggelen, die er langs de Noord- Boulevard 570 flatwoningen zal bouwen. DAT in Mei op de Afsluitdijk, 3 km van Den Oever, wordt begonnen aai bouw van een watersport-restaurant aanlegplaats voor jachten, en de kosten worden geraamd op 700.000, waarvan de helft uit de Marshall-pot komt. DAT de busdienst MaastrichtAken en Heerlen—Aken gisteren is heropend DAT Werkspoor te A'dam machines installaties heeft geleverd voor de grootste kunstmestfabriek van Egypte, die onlangs in gebruik is genomen en het A'damse bedrijf op 9 Februari 125 jaar zal bestaan, waarbij het personeel een Röntgenapparaat zal aanbieden. DAT de psychometrist-homoeopaath S. W. J. S. te Maastricht conform het vonnis van de kantonrechter door de Maastrichtse rechtbank wegens over treding van de wet op de geneeskunde is veroordeeld tot f200 boete (eis: f400). DAT voor de R'damse rechtbank f50 boete is geëist tegen de 48-jarige riet- werker C. V. uit Almkerk die door het wegwerpen van een sigarettenpeukje bij rietschelven een brandschade van f 100.000 zou hebben veroorzaakt. DAT het echtpaar Smits-Eggly in Den Bosch op 26 November zijn diamanten bruiloft viert- f3 millioen is overtekend met f0,8 mil lioen doordat een levensverzekerings maatschappij voor f 1,5 millioen heeft in geschreven. DAT Artis te A'dam dit jaar en vol gend jaar vermoedelijk een door over heidssubsidie te dekken tekort van 285.000 per jaar zal boeken en Ged. Staten van Noord-Holland resp. 60.000 j thans in A'dam verblijft, en 72.000 willen bijdragen. Nederland zal publiceren. DAT in Maart in Musis Sacrum te Arnhem een luilekkerland van chocola, slagroom en marsepein wordt aangelegd acht kamers die o.a, St. Nicolaas en bruiloft uitbeelden tg.v. het 50-jarig bestaan der afdeling Gelderland van de Ned. Banketbakkersvereniging. DAT de gemeente Schaesberg een eigen electriciteitsbedrijf wil stichten en daartoe het net van de Prov. Lim burgse Electriciteits Mij wil naasten, waarvoor de hulp van een college van scheidsmannen is ingeroepen. DAT de Nederlander mr A. Th. L. A Heyligers, tot 1947 raadsheer in het ge mengde hof te Alexandrië en oud- praeses van het Leidse Studentencorps, op 69-jarige leeftijd in Nice is over- DAT het luxe passagiersschip Prinses Irene van de reder Doeksen op Ter schelling is aangekocht voor de presi dent van de Afrikaanse negerrepubliek Nigeria en een Ned. bemanning zal DAT eind November de première zal gaan van de film „Dit is uw lucht macht", die voornamelijk op de oplei ding betrekking heeft. DAT de Braziliaanse schrijfster, dich teres en journaliste Cecilia Meireles. die boek Wat ontbreekt Tn de krant van Zaterdag hebben onze lezers kunnen kennisnemen van de indrukken, door een onzer verslaggevers opgedaan bij een bezoek aan kampen van Ambonnezen. Daarop heeft de hoofdlei der van de woonoorden, generaal-majoor b.d. P. Scholten, een poging gedaan zijn beleid te rechtvaardigen. Dat laatste was zijn goed recht en ook in de erkenning van dat recht moet uit komen, dat wij leven in een rechtsstaat. Aan dit laatste zou men intussen wel eens kunnen gaan twijfelen, wanneer men kennis neemt van de instructie, wel ke is toegezonden aan de sociale leiders van de woonoorden der Ambonnezen. Onder het schrijven van dit artikel ligt een exemplaar van deze instructie voor ons en het moet ons van het hart, dat het ons onder het lezen er van wel vreemd te moede is geworden. De Nederlandse regering heeft over de kampen der Ambonnezen een ganse schaar van lieden aangesteld. Aangezien in deze tijd de regel schijnt te moeten worden gevolgd, dat het geen zin heeft iets op eenvoudige wijze te doen. wan neer het ook ingewikkeld kan. treft men in de kampen aan: sociale kamp)- leiders, assistent-kampleiders, kampbe heerders en administrateurs. kampleider wordt aangesteld „door of vanwege de minister van Binnen landse Zaken". Welke taak heeft hij? Hij moet maatregelen nemen ten behoeve het handhaven van orde en rust bin- het woonoord. Dat schijnt wel het be langrijkste te zijn. Dat wordt trouwens de instructie nog eens met zoveel woorden herhaald: .Elke maatregel, wel ke hij neemt dient aan deze belangrijke opdracht getoetst te worden". Dat handhaven van orde en rust blijkt el zeer nauw verband te houden met de vraag, wie men als bezoeker binnen het kamp mag laten. Ook hierover heeft de kampleider strenge voorschriften gekre gen: hij mag toelaten: gezagsdragers en ambtenaren, die krachtens hun ambt of functie hierop nspraak kunnen maken: b. zij, die een door de directeur van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg of door de ad junct-directeur van de D.U.W. getekende schriftelijke machtiging kunnen tonen: c. Nederlandse journalisten op vertoon van de perskaart. Wel kan de kampleider toe stemming geven tot het bezoek van fa milie of vrienden, maar telkens slechts voor één keer. En anderzijds kan de kampleider de deur helemaal op slot doen, „indien dit in de sfeer van het handhaven van de rust en orde nood zakelijk blijkt". TITaar de kampleider heeft nog een an- I'J-dere taak. Hij moet aan de directeur de Dienst voor Maatschappelijke Zorg maandelijks rapport uitbrengen de geest van de Ambonnezen binnen zijn kamp, alsmede over tal van andere kwesties, en ook over de politieke beïn vloeding van buitenaf. Hij moet mede deling doen van „de stemming onder de Ambonnezen in het algemeen en hetgeen deze stemming eventueel ten gunste of ten nadele heeft beïnvloed." Wanneer de kampleiding zich zo heeft te bemoeien met wat, naar wij nog altijd menen, behoort tot de private sfeer van de mens, kan men zich afvragen, of de Ambonnezen zelf er helemaal niet meer aan te pas mogen komen. En inderdaad, dan moet de kampraad worden genoemd, bestaande uit „daarvoor in aanmerking eiland is verbroken. Gistermiddag komende vertrouwenslieden uit de Am- half twee vertrok de barkas die .bonnezen uit 't woonoord". Maar ook van veerdienst naar Holwerd (Fr.) Meze kampraden berust.de instelling weer onderhoudt uit Nes. Aan boord bevon- £®heel bij de kampleider en de kamp- don zich ongeveer 20 van de 40 passa- r"d m0" zlch blijkens de instruc- giers die Maandag niet van het eil.ndl'1» W^en tot overleg en sebnnt dan konden vertrekken. Ongeveer twee kilo-|verd®r beperkte kader tan meter buiten de Frieae kust liep delz'Jn bevoegdheden te mogen zorgen ..voor boot aan de grond. Enkele passagiers;1"' n «n fS" trokken toen de stoute schoenen aan "ïï2 liepen door het slik naar Holwerd. In-!"™ of m !n hoevCTr' h» middels liepen ook twintig passagiers uit Holwerd naar de boot, nadat omgeroepen dat men waterlaarzen moest dragen- Met deze reizigers keerde de barkas omstreeks zes uur terug op Ameland- 't Piekuur-mannetje waarschuwt uiteraard onder zijn directe verantwoordelijkheid bepaalde taken en bevoegdheden aan de kampraad kan overdragen". A'l, 5 u niet op een gegeven moment plotseling in het donker wilt komen te zitten, zult u van 12 November af, dage lijks naar de waarschuwingen van dit mannetje moeten luisteren. Want op die datum beginnen de piekuren en iBij zul len die allemaal in acht moeten ne anders loopt het spaak. Van 's morgens half acht tot negen uur en s middags van half vijf tot zes uur staken de omroep verenigingen de uitzendingen en zijn er als het goed is in geen enkel huis in Nederland electrische kachels, strijk ijzers, broodroosters, fornuizen, electri sche dekens, scheerspiegels, overbodige lampen enzovoort enzovoort op het aangesloten. Het is een zaak van groot belang, die wij dienen met het uitdraaien van electrische apparaten met op de bovengenoemde uren. Want de in stallaties kunnen het niet meer aan ei bovendien zijn er te weinig kolen. Vooi deze feiten staan wij en als nu niemand het uitsluitend ran zijn medemensen laat afhangen, maar ieder en zélf de nood ziet. zal de piekurenperiode er misschien toe leiden, dat de centralen de stroom- afneming nog nét kunne* bolwerken. deze instructie zo leest, dan m zich toch wel kwalijk aan de indruk onttrekken dat er meer sprake kampen dan van woonoorden. Waarom in deze instructie niet neerge legd een grotere bevoegdheid voor de kampraad welks bevoegdheid thans ge heel afhankelijk is van hetgeen de kamp leider er van gelieft te maken? Wij hebben er geen bezwaar tegen anneer aan de kampleider een instruc- e wordt gegeven. Maar zoals zij thans luidt, is de instructie meer gericht tegen de Ambonnezen dan dat zij de bevoegd heden van de kampleider bepaalt en dus ook beperkt. Er worden in deze instructie allerlei dingen gezegd over de sfeer en geest en stemming. Er wordt ook gesproken van tegemoetkomingen en gunsten, maar er wordt niet gezegd waaruit deze kunnen bestaan: er wordt alleen gezegd, dat ze kunnen worden ingetrokkenHet ware ons wat waard geweest, indien deze instructie wat meer blijk had gegeven van sfeer en geest en stemming, dat er iets meer had doorgeklonken van begrip Dm deze ontheemde mensen in hun wel uitermate moeilijke omstandigheden te henaderen, ook geestelijk te benaderen. Onze verslaggever heeft er aan het slot zijn beschouwing iets over gezegd. Zou ook hier niet liggen het begin der wijsheid, waaraan het in het overheids- contact met deze mensen nog altijd teveel heeft ontbroken? Pak sneeuw van 60 cm in St Louis In St Louis (Missouri. VS.), een stad met 1.600.000 inwoners, heeft gisteren de zwaarste sneeuwstorm sinds 39 jaar ge woed. Door het sneeuwdek, dat op som mige plaatsen ruim 60 cm dik ligt. wordt het verkeer erg belemmerd. De tempe ratuur was 's middags zes gr. onder nuL WEERBERICHT Tijdelijk regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk enkele opklaringen en hier en daar mist, maar vervolgens weer tijdelijk regen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. wei nig verandering in tempera tuur (Opgemaakt te 10 uur). Donderdag 8 November Zon op 7 44 ur. zon onder 17.01 uur. Maan op 15 04 iur, maan onder 1.22 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1