Jlicumc gei hstffeCourant Algemene Vergadering der V.N. te Parijs hedenmiddag geopend Dr Drees gaat begin 1952 naar Truman Pro Patria te Leiden vierde 17de lustrum Wist U DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week Twee en dertigste Jaargang No 97K Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-N ATIONAAL DAGBLAD Voor leiden en Omstreken .Stantoastich ghrbfeoeo myn hert ia tegljeaspoe-t" Egypte verwerpt ieder accoord Auiiolbijeenkomst der Grote Vier Stalin spreekt vandaag over een Russisch „vredesplan" DE VIJFDE Algemene Vergadering der Ver. Naties werd gisteren te Parijs gesloten. Vanmiddag om drie uur begint in het Palais de Chaillot de nieuwe ronde van het internationale politieke duel. De Rus sen kregen niet hun zin om de kwestie van de Chinese zetel prioriteit te geven voor de zesde Algemene Vergadering. Zulks was reeds een voor proefje van het politieke offensief van Wisjinsky, die aan het hoofd staat van tachtig man. President Auriol heeft een viermogendheden-bijeen- komst voorgesteld, dus van Truman, Churchill, René Pleven en Stalin, teneinde de spanning OostWest te verminderen. Dit is waarschijnlijk de reeds Zaterdag aangekondigde onthulling van Franse zijde over een opzienbarend voorstel. Na de aankondiging der rede van Truman inzake ontwapening, maakt Reuter melding van een Russisch aanbod voor een appèl der „Grote Vier". Stalin spreekt vandaag op de verjaardag der Russische revolutie en zal eveneens een ontwapeningsplan „afschieten". Gereserveerde houding Alle buitenlandse bladen, speciaal de Engelse, wijden grote aandacht aan de nieuwe „vredescampagne", zowel die van Truman als van Stalin. In het algemeen blijft men sceptisch gestemd. Lester Pearson, de Canadese min. van Buit. Za ken zei op een persconferentie: „Na jaar lang bijeenkomsten van de Ver. Na ties te hebben bijgewoond, denk ik be paald nuchter over het onmiddellijk resultaat van verklaringen en redevoe ringen. Maar er kan iets worden bereikt, als de Russen ons een halve kans geven". De verwachting is, dat de Sowjet Unie binnenkort de Assemblée (Algemene Ver gadering der V.N.) zal verzoeken een conferentie der „Grote Vier" voor te stellen. Op die bijeenkomst zouden alle belangrijke kwesties tussen Oost en West besproken moeten worden. Ook houdt men er rekening mede, dat Wisjinsky zal aandringen op verkiezingen in geheel Duitsland, onder toezicht der vier bezet tende mogendheden. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat Stalin in zijn rede van vandaag zal pogen veel van de kracht te ontnemen aan de rede, die Truman morgen houdt. Dit is dus een typisch voorbeeld van po litieke concurrentie. Inzake de Duitse verkiezingen wil het Kremlin niet, dat de Ver. Naties hier ingrijpen, maar dat do zaak geregeld wordt door de vier bezettende mogendheden. De kwestie Duitsland Inmiddels hebben de Ver: Staten reeds te kennen gegeven, dat zij aan de kwestie der verkiezingen voor een verenigd Duitsland voorrang willen verlenen op de agenda der Assemblée. De regering van West-Duitsland vreest, dat de Weste lijke Geallieerden en Rusland de Assem blée zullen gebruiken „om een handeltje te sluiten achter de rug der'Duitsers om". Om die reden was Herbert Blankenhorn, hoofd der politieke afdeling van het West-Duitse min. van Buit. Zaken, naar Parijs gezonden als „belangrijke bezoe ker". Wij wijzen er op, dat twee tegenwoordigers van Bonn de zitting der Assemblée bijwonen, zij het niet-officieel. Ten aanzien van het punt Duitsland,-trek ken Amerika, Engeland en Frankrijk één lijn. Zowel Reuter als Ass. Press geven te kennen, dat het voorstel tot wapentelling de kern is van het „vredesplan Truman". Paard verblind: voerman onder auto gedood Bromfietser door vrachtwagen gegrepen en overleden Op de Rijksstraatweg AssenMeppel nabij Smilde werd gisteravond het paard van de ruim 60-jarige voerman L. K. uit Smilde verblind door een vracht auto die uit de tegenovergestelde rich ting kwam. Het paard schrok hevig en bij zijn pogingen om het dier in bedwang te houden, werd de voerman door een passerende auto gegrepen. Hij is in het ziekenhuis overleden. Bij Meppel werd gisteravond de omstreeks 40-jarige P. Murris uit Mep pel met zijn bromfiets door een achter opkomende vrachtauto aangereden en verscheidene meters meegesleurd. De man overleed korte tijd later. De 78-jarige wielrijder J. Kremer te Stadskanaal kwam bij het over steken van de rijweg in botsing met een personenauto, bestuurd door de expedi teur H. M. uit Gasseltenijveen. Hij werd bijna op slag gedood. Een 80-jarige fietser die Zondagmiddag te Amsterdam door een Amerikaan se personenauto werd aangereden, is gisteren aan zijn verwondingen bezwe- Zeven en zeventig passagiers en 152 leden van de bemanning van het op de Noordzee gezonken Argentijnse schip Maipu zy'n in het emigrantenkamp te Hamburg aangekomen. Nog een atoomproef (grootste?) in V.S. Gistermiddag is op het proefstation nabij Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada de vijfde atoomontploffing in de huidige serie teweeggebracht. Volgens waarnemers is de wolk, welke na de ontploffing zichtbaar was, wellicht de grootste tot dusver. In Las Vegas, op 120 km afstand, was een gerommel te horen, terwijl ook een plotselinge windstoot werd gevoeld. Uit het feit, dat ook de bewoners van ver van het proefterrein gelegen plaatsen per radio werden ge waarschuwd de ramen open te zetten om glasschade door luchtdruk te voorkomen, leidt men af, dat deze ontploffing van de sterkste van deze serie was. Een visje om met een dame uit te gaan Wat sommige vrouwen al niet doen, op te vallen! In Chicago, op de Nationale schoenententoonstelling, wat dit exclu sieve schoentje te zieneen miniai acquarium met levende visjes als onder bouw voor een soor sandaaltje. Wij weten niet, wie meer te beklagen is: de dame, die haar middagwandeling op dit excen trieke schoeisel moet maken, of de goud vis, die gedwongen wordt, onder haar zool te zwemmen. In de eerste plaats lijkt ons de luchttoevoer voor de arme beestjes niet zo gunstig en ten tweede ontstaan er onbeschrijfelijke moeilijk heden, als je met zo'n schoentje in een spijker trapt. Natuurlijk is er wel voor gezorgd, dat de wanden van veilig glas zijn gemaakt, maar het tot! er bij ons niet in. dat er bij een flinke voet-stoot geen scherven zullen ontstaan. Doch, ge lukkig, er is in Amerika maar één model van dit modieuze gevalletje en er zullen voorlopig geen schoen-acquaria in serie worden gemaakt. De ontwerper wilde alleen maar eens een spierinkje uitgooien, om een kabeljauw te verschalken. Dat de spiering een goudvis werd en hij er bovendien nog bot mee ving, had hij. bij enig nadenken, kunnen voorzien'. Met als achtergrond het beroemde en imposante vlaggeschip „Victory" van Nelson, marcheren manschappen van de derde Britse infanterie-divisie in Portsmouth naar de vliegdekschepen Illustrious en Triumph, die hen naar het Midden-Oosten zullen brengen. Hun bestemming is Fayid, in Egypte, waar het Hoofdkwartier hen nodig heeft in verband met de gespannen toestand bij het Suez-kanaal. Steeds meer oog voor Nederlands positie in Europa DE NEDERLANDSE minister-president dr Drees heeft van de Ameri kaanse president Truman de uitnodiging ontvangen, naar Washington te komen voor een persoonlijk onderhoud. Dr Drees is voornemens, aan deze uitnodiging gehoor te geven. Naar alle waarschijnlijkheid zal de minister president echter niet voor het begin van het volgend jaar naar Washington kunnen reizen. Het werkprogramma van dr Drees laat niet toe, reeds eerder aan de nodiging gevolg te geven. Hij wil ons land liever niet verlaten, zolang de behandeling van de begroting-1952 in de Tweede-Kamer nog aan de gang is. Aangenomen kan worden, dat de wens van president Truman, in een per soonlijk gesprek met dr Drees verschil lende problemen door te praten, mede is ingegeven door de speciale positie, welke ons land inneemt bij de onder handelingen, die een nauwe samen kig der landen van het West-Europese continent beogen. Het inzicht, dat Nederland op het Europese vasteland een belangrijke sleutelpositie inneemt, wint in Amerika meer en meer veld. Enerzijds speelt Nederland een belangrijke rol in het kader van de Benelux, anderzijds jouhaux krijgt Nobelprijs voor de vrede De Nobelprijs voor de Vrede vai jaar 1951 is toegekend aan de Fransman Leon Jouhaux. Jouhaux is leider vs vakbond Force Ouvrière en sinds 1949 voorzitter van de internationale raad beweging voor een verenigd Europa. De Nobelprijs bedraagt dit jaar ongeveer f 120.000. Jouhaux is de zevende Frans- lan, die deze prijs gewonnen heeft. Diphterie in Uitgeest: school gesloten In Uitgeest (Noord-Holland) zijn v scheidene gevallen van diphterie gecon stateerd. Tot dusver zijn alle patiënten kinderen van de R.K. bewaarschool. Op medisch advies is de school voor onbe paalde tijd gesloten. Alle kinderen en de onderwijzeressen moeten zich laten onderzoeken. men van mening, dat de houding van Nederland van grote invloed kan zijn op die der Scandinavische landen. De besprekingen, die dezer dagen te Parijs over verschillende problemen gevoerd worden, zullen zeker van invloed zijn op de voorgenomen ontmoeting tussen President Truman en minister-president Défilé voor Prins Bernhard de gebeurtenis van de dag (Van een onzer verslaggevers) Al lang voor 1866 toonden Leidse studenten hun vaderlandsliefde door hun optreden in militair verband. In 1866 evenwel werd de studenten weer baarheidsvereniging Pro Patria officieel opgericht. Het 17e lustrum werd vandaag, zoals dat in Leiden heet, luisterrijk gevierd. Hoogtepunten waren: de inspectie door en het défilé voor Z.K.H. Prins Bernhard. Tal van Neder landse en buitenlandse militaire eenheden en muziekkorpsen namen hier aan deel. petten van de K.M.K. het signaal „Geeft Terwijl i 11 i twee uur voor de parade, zich al Leidenaars voor het stad huis opstelden om toch vooral niet te laat te zijn en de politie met de Konin klijke marechaussee te voet en op de motor, voorbereidende verkeersmaatre gelen trof, kreeg men op andere punten van de Sleutelstad een voorproefje van de militaire show. Militaire eenheden en muzlekcorRsen,-j.(i ceremonieel tenue en in het eenvoudige bruin, marcheerden naar het Levendaal om daar de inspectie te ondergaan. De Breestraat, met „Mi nerva" als middelpunt, vlagde unaniem, evenals het Rapenburg. In „Minerva" werd allereerst een re ceptie gehouden, waarbij aanwezig waren vele hoogleraren, vertegenwoordigers andere studenten-waarbaarheids- corpsen, burgemeester jhr F. H. van Kinschot, weth. J. C. van Schaik en tal van binnen- en buitenlandse militaire autoriteiten. Wy merkten o.a. op admi raal b.d. C. E. L. Helfrich, generaal-maj. b.d. K. E. Oudendijk, voorzitter van de Kon. Ned. Vereniging „Ons Leger". Om 10 over twaalf arriveerde Z.K.H. Prins Bernhard. die gekleed was in gene raalsuniform, bij de sociëteit, waar hij werd ontvangen door de praeses van „Pro Patria" jhr H. M. J. van Nispen tot Sevenaer en door de heer J. J. C. Alberdingk Thijm, de praeses van het Collegium van het Leidse studentencorps. Even voor half één bliezen de trom- Viji arbeiders vasten voor Eva Vfjf jonge arbeiders en een meisje zijn gaan vasten voor het ziekenhuis, waarin Eva Peron, de echtgenote van de Argentijnse president, op een operatie Vier hunner begonnen Zondagmorgen n 9 uur te vasten; zij beloofden elkaar plechtig te rullen volhouden tot Zater dag 10 November en voor het herstel mevrouw Peron te zullen bidden voor een beeld van Onzë Lieve Vrouwe van Lujan, dat zij op een wagen mee het ziekenhuis genomen hadden. Naar de Times bericht lijdt Eva Peron mogelijk aan kanker. Een kanker- specialist is bij haar ontboden. Acht". Prins Bernhard kwam na enkele seconden aan om de troepen, die keurig op het Levendaal stonden opgesteld, te inspecteren. De verschillende muziek corpsen, w.o. dat van de Schotten spe ciaal opviel door zijn kleurige kleding, zorgden tijdens de inspectie voor de no dige muzikale omlijsting. het Stadhuis werd afgenomen, voor duizenden Leidenaars de gebeur tenis van de dag. Het is evenwel de vraag of Prins Bernhard er ook zo over zal denken. Hoewel men tussen de mi litaire muziek-corpsen een grote afstand had gehouden, speelde de muziek de marcherende militairen parten en waren er onderdelen, die geheel de kluts kwijt laakten en speciaal het detachement van „Pro Patria", dat geen hoogte kon krij gen van het Schotse rhythme. Een en ander neemt echter niet weg, dat de militaire show het oog boeide, hoewel het jammer was, dat een fikse regenbul aan de parade afbreuk deed. Z.K.H. Prins Bernhard, bescherm heer van Pro Patria, wordt be groet door de praeses van de Leid se Studentenweerbaarheidsvereni- ging, jhr H. M. J. van Nispen tot Sevenaer. Foto N. v. d. Horst. Gen. Van Fleet (Korea): Zo gauw mogelijk kom ik naar Nederland „Niets 2ou me meer plezier doen dan om Nederland, het stamland van myn vaderen, te bezoeken. Ik heb dan ook het plan te komen, zo gauw ik gelegenheid voor heb." Dit schrijft de lui tenant-generaal James A. van Fleet, opperbevelhebber van de VJV.-strijdkrachten in Korea, in een dankbrief aan het A.N.V.V. in Den Haag, dat hem voor een bezoek aan ons land uitnodigde. De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer stuurde de generaal, die van Neder landse afkomst is, een fotoreportage uit 1950 over de onthulling door prin ses Margriet van een beeldje op de Woerder Sluis in Spaarndam. Dit beeldje herinnert aan de Amerikaanse legende van het Hollandse jongetje De parade, _die door Prins Bernhard dat sen dijkbreuk voorkwam door een hele nacht lang zijn duim in een gat in die dijk te houden. Generaal Van Fleet sprak legende tot zijn mannen tijdens de on derhandelingen van Kaesong, waarbij hij opwekte om penetratie vijand te voorkomen. Vleugelboten. Op een werf bij Pa rijs is men begonnen een aantal vleugel- boten in licentie te vervaardigen. Deze boten verheffen zich bij bepaalde snel heden grotendeels uit het water en on dervinden op die manier veel minder wrijving. 23.000 Liter water per minuut Grote brand op Meerkerk in Amsterdamse haven Vuurzee van brandende olie uit copra dreef op bluswater "DOOTWERKERS waren vannacht omstreeks twee uur aan de Sumatra- kade te Amsterdam bezig met het lossen van het stoomschip Meer kerk der Ver. Ned. Scheepvaart Mij, toen een van hen plotseling in ruim 4 brand ontdekte onder een van de balen copra. Nog eer hij goed en wel alarm had kunnen slaan, bemerkten zijn collega's dat er overal onder de lading de vlammen oplaaiden. In allerijl werd het vuur met brand- blusapparaten aangetast Inmiddels wat ook de brandweer uitgerukt en deze gaf al spoedig het sein „Grote brand". Van de wal en de waterkant wierpen een waterkanon en 37 stralen in totaal DAT de A'damse advocaat en procu reur mr O. J. T. N. Domela Nieuwenhuis wegens zijn werk voor Britse onderda nen in oorlogstijd benoemd is tot Mem ber of the British Empire. DAT S. A. Hasnie, secretaris-generaal van het Pakistaanse ministerie van Han del, in ons land is aangekomen voor een bezoek van enkele dagen aan instellin gen en bedrijven. DAT deskundigen uit de galvanische industrie, onder wie N. J. Stokkermans van de^ Galvano te Leiden, voor studiereis naar de Ver. Staten zijn trokken. DAT de raad van Arnhem f3,5 mil- lioen beschikbaar heeft gesteld als voorschot voor de bouw van 378 wonin gen door de R-K. Woningstichting St Eusebius en dit geld via de Bank voor Ned. Gemeenten geleend wordt uit het pensioenfonds voor de bouwnijverheid te A'dam. DAT in A'dam een tentoonstelling in de 50 best verzorgde Belgische boe ken uit de laatste 10 jaar en de 50 best verzorgde Nederlandse boeken uit 1950 geopend, die ook nog o.a. in Den Haag zal worden gehouden. DA'i de beroemde Sabelspoort n Arn hem gerestaureerd zal worden, waar rijk en provincie resp 30 en 35 pet de kosten (in totaal f 150.000) bij dragen. DAT bij de aanbesteding arbeiderswoningen in Slotermeer (nabij A'dam) de inschrijvingen ruim f2,3 mil- lioen (P. Bot en zn. Heerhugowaard) tot bijna f2,7 millioen (N.V. Water- landse Aannemings Mij te Landsmeer) beliepen. DAT de onderwijscommissie uit de Tweede-Kamer gisteren te Eindhoven (na Enschedé en Arnhem) de mogelijk heden voor de vestiging van de tweede TH. bestudeerde en o a. de D.AE. en Philips bezocht. DAT de KN.A.C. aan minister Wem- mers heeft verzocht het gebruik richtingaanwijzers door trams spoedig verplicht te maken. DAT de Maastrichtse fabriek waterglas, een product i rende en klevende eigenschappen, de productie in 1952 zal verhogen van 1 000 tot 2.000 ton per maand. DAT de Westduitse minister van Eco nomische Zaken, prof. dr Erhard, op 19 November te Maastricht met prof. dr H. Gelissen e.a. zal spreken over de Ned.- Duitse handelsbetrekkingen. DAT het Eerste-Kamerlid prof. dr F. C. Gerretson eind November en begin December op initiatief van het Alg. Ned. Verbond te Antwerpen, Gent, Leuven, Brussel en Brugge spreekt over „De Lage Landen in het Europa van morgen" DAT W. de Ridder te Vlissingen, secr.- penningmeester van de woningbouwver. Gemeenschappelijk Belang, is benoemd tot ridder in de Orde van O.-N. DAT oud-staatsecretaris prof. dr W. C- M. v d. Grinten gisteren te Utrecht op de jaarvergadering van de Raad van Groot winkelbedrijven sprak over de P.B.O. DAT van de St Stevenstoren te Nij megen dezer dagen het betonskelet wordt gestort en dan het hoogste punt bereikt zal zijn. DAT veel wegen thans glad zijn door natte bladeren en de K.NA..C. dan ook heeft gewaarschuwd voor slipgevaar. DAT het nog niet zeker is of telers, die voor de oogst 1952 50 are of minder tarwe zullen verbouwen, voor de gehele opbrengst vrijgesteld zullen zijn levering van tarwe, zulks in afwijking van de geldende regeling. DAT bij W. de Haan in Utrecht een CB.S.-publicatie is verschenen statistiek van de bestaande huwelijken en van de vruchtbaarheid dezer huwe- DAT de oplegger van een trekker gis teren op de Friese straatweg bij Gronin gen losschoot en door de voorgevel het huis van de fam. Zeinstra binnenreed, noch niemand gewond werd. DAT een 18-j. meisje bij een stoeipartij met een 17-j. bakkerszoon in Murmer- woude door een kogeltje uit een wind buks in het hoofd werd getroffen doch niet levensgevaarlijk gewond werd. DAT de oudste landelijke grafische werkgeversorg.. de Ned. bond van steen- offsetdrukkerijen en fotolithografische inrichtingen, op 20 Nov. in A'dam het 50-j. bestaan viert 23.000 liter bluswater per minuut In de vuurzee. Behalve ruim 4 stond weldra ook het tussendek in lichtelaaie. Door de grote hitte ging de bran dende olie uit de copra en de katoen- pitten op het bluswater drijven er pas toen het water tot boven het hoog ste tussendek was gestegen, kon mer de drijvende vuurgloed doeltreffend bestrijden. Het duurde tot vijf vanmorgen eer men kon zeggen dat de kans op uitbreiding van de brand was geweken. Om zeven uur rukte de brandweer in. De schade aan het schip valt niet te schatten. Indien het vuur de scheeps wanden heeft ontzet, zullen langdurige reparaties nodig zijn. Men trachtte dit te voorkomen door de wanden met bluswater koel te houden, maar ten gevolge van de hitte veranderden de waterstralen in dikke stoomwolken. De Meerkerk is een geheel gelast Victoryschip van 10.000 ton. De oorzaak van de brand is nog on bekend. Fraude van deurwaarder ten minste 70.000 De fraude van de in Utrecht gear resteerde deurwaarder K. B. betreft in totaal een bedrag van ten minste f70.000. Hoewel de recherche nog geen definitieve cijfers wenst te verstrekken, is komen vast te staan dat een groot aan tal personen vorderingen op de deur waarder heeft Onder deze vorderingen zijn verschillende bedragen die B. in op dracht van derden had geïnd. Touwtrekkers vóór behandeling van het wetsontwerp, een toezicht wil brengen op de banken en het credietwezen, dan komt daarmede een zaak aan de orde, die eigenlijk al is dood geschreven. Als het goed is. dan dienen de schriftelijke stukken bij een wetsont werp als dit om de mondelinge behande ling voor te bereiden. Maar thans hebben de schriftelijke stukken eigenlijk alles wel opgeslokt De posities zijn al zo gere geld, dat er weinig verrassends meer te voorschijn kan komen. Met name betekent het dit, dat de beide grote regeringspartijen, de KVP en de PvdA, elkander hebben gevonden. Aan vankelijk had prof. Romme tegen het wetsontwerp nogal bedenkingen. Maar hij deed tegelijk een oplossing aan de hand; wanneer de voorgestelde regeling nu eens een tijdelijk karakter zou krijgen Men behoefde geen vreemdeling te zijn in het politieke Jeruzalem van het Neder land onzer dagen, om te begrijpen, dat nu ook naarstig een oplossing in deze rich ting zou worden gezocht. Dat ging intussen niet bijster gemak kelijk. Want minister Lieftinck en de zijnen zijn van oordeel, dat een toezicht als hij beoogt géén tijdelijk karakter dra gen mag. De vondst die toen gedaan is. was werkelijk ingenieus. Goed, minister Lieftinck wilde er dan wel mee accoord gaan, dat de regeling een tijdelijke zou worden, maar alleen omdatmen op dit ogenblik nog te weinig ervaring heeft. Met andere woorden: een tijdelijke rege ling, die niet straks weer zal worden op geheven, maar die straks zal worden ver vangen door een andere, een definitieve, waarin de ervaringen kunnen worden verwerkt. TNTUSSEN, de regeling heeft dan nu, hoe dan ook, een tijdelijk karakter ge kregen, en het laat zich aanzien dat het prof. Romme en de zijnen allang ge noeg is. De Volkskrant schreef vanmor gen reeds dat er nog slechts een kans van één op tien is, dat het ontwerp zal worden verworpen. Trouwens het blad acht ook geen belangrijke redenen meer aanwezig, waarom de KVP alsnog zou tegenstemmen. Nu kan men op zichzelf van gevoe len zijn, dat onder de huidige omstandig heden, dus tijdelijk bezien, toezicht op het credietwezen wenselijk is. Van beteke- zal het dan zijn, hoe dat toezicht wordt geregeld. Maar er zijn twee bedenkingen. De eerste is. dat er alle aanleiding is te dat de socialisten er op uit zullen zijn, het toezicht te bezigen als een mid del ter bevordering van hun typisch socialistische politiek. En de tweede is, t er na de jongste oorlog weinig dingen blijvend zijn gebleken alsde tijde lijke. Dat laatste ook maakt het niet bijster aanlokkelijk om ook aan een tijdelijke regeling steun te verlenen. Onze indruk is, dat veler beduchtheid r tegen een regeling als de voorgestelde wel j rechtstreeks" uit deze bedenkingen voort vloeit. Waarbij het wel van bijzondere betekenis is, of de wet naar haar opzet raamwet zal zijn, die dus grote be voegdheden legt in de handen der rege ring, of dat de wet zelf de bevoegdheden der regering behoorlijk zal aangeven en omlijnen, met allerlei mogelijkheden daar tussenin. Over die mogelijkheden zal het parlementaire debat wel voor een aanzienlijk deel gaan. In dit opzicht is er aan het ontwerp nog wel een en ander te doen. Wy den ude instelling van een beroeps instantie. maar er ware meer te noemen. Onze indruk is. dat de KVP in wezen overstag gaande, zal trachten juist in dit opzicht nog wat binnen te halen. Een herhaling dus van het spelletje touwtrek ken, dat de laatste jaren binnen de par lementaire arena al meer te zien is ge- Wanneer men bedenkt, dat de kans. dat het ontwerp toch nog verworpen wordt, feitelijk als niet meer bestaande kan wor den beschouwd, is het slot van het artikel, dat Het Parool gisteravond aan het ont werp heeft gewijd, ietwat zonderling. Het blad verwacht, dat het ontwerp niet zal worden verworpen. Maar het acht het blijkbaar toch nog wenselijk hieraan toe te voegen, dat, mocht het ontwerp deson danks niet worden aanvaard, dan voor „zich respecterende socialistische party" het ogenblik is aangebroken, de verantwoordelijkheid voor de regering niet langer te dragen. Wij zijn geneigd te vragen: waarom alsnog deze schijn van een krachtige taal? Of hoort dat misschien ook bij het touw trekken? Laatste herhalingsoefening bijna voltooid In de legerplaats bij Wittenberg (Stroe) verblijven thans de laatste drie bataljons die zijn opgeroepen voor herhalingsoefe ningen en bestemd zijn voor de territo riale verdediging. Wanneer zij op 16 No vember hun oefeningen hebben voltooid, zal het oefenschema van alle bataljons die in de loop van dit jaar voor dit doel werden gevormd en herschoold, zijn af gewerkt. De oefeningen worden besloten met een driedaags verblijf te velde, op 12. 13 en 14 November, in het gebied tussen Ny- megen, Den Bosch en Maastricht Een deel van de oefening wordt ten Zuiden Nijmegen uitgevoerd op Belgiscn grondgebied in samenwerking met Bel gische onderdelen. In totaal zijn dit jaar dan ln Oirschot (regiments-gevechtsgroepen) en Stroe (territoriale bataljon) naar ruwe schat ting ongeveer 50.000 man voor her halingsoefeningen onder de wapenen ge- WEERBERICHT In Djakarta zijn 150 huizen door brand verwoest. Achthonderd mensen, merendeels Chinezen, zijn dakloos. Minder wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen. In het Noorden aanvankelijk nog vrij krachtige, overigens zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). Woensdag: zon op 7.44, onder 17.03 uur; maan 14.52 tot 0.0 uur. Op 13 November

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1