Plukmachine knijpt de maïskolven Woubrugge van hun stengels in I NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 3 NOVEMBER 15* Deviezen en vruchtwisseling Opbrengst zal dit jaar klein blijven Men kan wel zeggen, dat de Nederlandse boeren doorkneed zijn in hun vak. Zij kennen hun gewassen. Iedere gewassoort in zijn variëteiten. Zij kennen bij bena dering de opbrengst, die een ha tarwe, rogge, bieten, aardappelen, erwten, boekweit en vlas na de oogst zal geven. Er kunnen abnormale omstandigheden zijn, die hun berekeningen tot nutteloos werk maken. Maar als ons klimaat middelmatig met de boerenwensen overeenkomt, blijft het humeur doorgaans wel op peil. Anders is dit alles met het gewas, dat Verlies nog maar enkele jaren op de Neder landse akkers prijkt: de mais. De boer kent het niet en hij loopt bewust risico, dat hij het in de lente aan een deel van zijn kostbare grond toevertrouwt. Er zijn twee redenen dat veel Nederlandse boeren toch het experiment met df mais al hebben aangedurfd. Dat is ir de eerste plaats de zekerheid, dat eer goede opbrengst in mais een goede op brengst in geld ten gevolge heeft. En ir de tweede plaats de zekerheid, dat de malsverbouw hem de mogelijkheid schept van groter variëring in de wisselbouw. De grond, die altijd dezelfde gewassen moet voortbrengen, wordt op den duur aardappelmoe, bietenmoe en tarwemoe. En de mais geeft een welkome gelegen heid de grond aan een weinig opluchting te helpen. Het plukken van de vol groeide mais De mais, die op het veld voldoende i« gerijpt, wordit geplukt. Het plukken met de hand berooft de boer van veel kost bare tijd en kost bovendien grote som men aan arbeidsloon. De machinale plukmethode is dus al .gauw voordelig Kan men de kosten van handplukken op ongeveer f 200—f 250 per ha begroten, de machinepluk is de helft voordeliger. Een plukmachine is uiteraard een duur ding en de aanschaf daarvan kan de doorsnee boer zich niet zo oorloven. Voor de maisverbouwers zaak zich te organiseren. De orga vorm heet in de meeste gevallen kern". Zowel het plukken, het dorsen als het drogen gebeuren in georganiseerd verband, een verband, gevormd door de boeren uit een dorp of een streek. Gisteren zagen wij de Ford Wood Bross-plukker van de madskern N.K.V. (d.i. Noordelijk kleiveengebied) in Woubrugge in vol bedrijf. Het pluk- svsteem is bij deze machine als volgt: één regel mais komt voor de machine- mond. Aan weerszijden der monding loopt een van lipjes mais komt bij deze machine practisch niet voor. Snel werken mogelijk. Een perceel van 1 ha, met pluk waarvan men gistermorgen was I gonnen, was gistermiddag om half v afgewerkt. Het dorsen van de kolven Voor het dorsen van maïskolven kan men de gewone korendorsmachdne ge bruiken. Bij de machine, die wij gisteren op het bedrijf van de heer Anton Kem penaar aan het werk zagen, was toerental van de dorstrommel vertraagd tot ongeveer 340350 toeren per mii Verder dorste men daar met een dichte dorstrommel om het springen der kolven te beheersen. De maissoort was hier Wisconsin 240, een hybride. Van de op brengst per ha was zelfs bij benadering geen opgave te doen. De boer kent de opbrengst pas, nadat het product, dat normaal een vochtgehalte van 36 tot 38% heeft, tot een vochtgehalte van 14% is uitgedroogd. In dit verband komen wij nog even terug op de maiskern, welke organisatie onontbeerlijk is, omdat men anders allemaal tegelijk gaat plukken. (Geplukte mais gaat door het hoge vocht gehalte snel schimmelen,) Regelmatige aanvoer naar de drogerij is dan niet te verzekeren, hetgeen tot grote 6ohade moet leiden. Bij handpluk kan men de mais dan nog in een droogschuur of droogren verzamelen, waarna het pro duct pas in Februari en Maart van het volgend jaar ter beschikking van de ver bouwer komt. Bij de machinale plukmethode is dit niet mogelijk. Hoogstens kan de mais tweemaal 24 uur onverzorgd blijven lig- maar dan treedt onherroepelijk be derf op. Het is dU3 zaak voor de boeren, wan- ;er de landbouwvoorlichtingsdienst zich in 1953 uit de maiskernen gaat terug trekken, toch georganiseerd te blijven. Is de organisatie juist aangepakt, dan is het mogelijk de boer binnen een week zijn product afgewerkt terug te bezorgen. De1 weersomstandigheden zijn er oorzaak van, dat de maisopbrengst dit jaar klein zal blijven. In de groei- maanden kon de mais niet loskomen toen het gewenste weer in October op zette, was het te laat om de mais nog goed te kunnen doen afrijpen. De mais- soorten, waarmee men tot nu toe werkt, zijn echter ook niet helemaal gesohikt ons klimaat. Daarin zal misschien spoedig verandering komen, want er wordt hard aan beter materiaal gewerkt. Nationaal-economisch bezien is de maisteelt van groot belang. Immers, wy kunnen ons bij een goede mais-oogst veel krachtvoederinvoer uit de dure dollar- staten besparen. i de maisstengels in de machinemond komen. De afge- ia de Picassiaanse paardekop omhoog; er vallen er juist i paar op de wagen. Daar worden ze door de jongen over het wagenvlak verdeeld, om opeenhoping te voorkomen. Foto N. van der Horst. het dus w ketting achterwaartse richting. De ketting^ grijpt de stengels en werkt waar de kolven door en naast elkaar draaiende plukrollen worden afgeknepen. De geplukte kolven gaan vla een Jacobsladder omhoog vallen op wagen. Agenda voor Leiden Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur orkest, populair Weens K. O, Litteris Sacrum: Burcht, 8 uur: feestavond onder-offi cieren t.g.v. 40-jarig jubileum Sanatoriumfonds. Vlies, 8 uur: ledenvergadering afde ling Leiden „Toonkunst' Schouwburg, 8 Miranda. Zondag Opening najaars-Zendingsweek in Herv. Gemeente. Maandag De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder land—Engeland, lezing over H. G. Wells. Burcht, 8 uur: Vrouwenavond „Haag- we gkwartier". Vlies, 2.30 uur: Vereniging van huis vrouwen, Drostefilm „Geschenk der Goden" Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Schouwburg, 8 uur: Toonkunst, Bach- programma op oude muziekinstrumenten door het gezelschap Philirs. Stadsgehoorzaal, 8 uur: populair Weens programma van het Rott. Philharmo- nisch Orkest voor K. en O. Dinsdag Tafeltennishal Hogewoerd 103, 7 uur tafeltennis vijfkamp. Alphen aan den Rijn: Zendingstoog- avond classis Leiden N.H. Kerk in kerk aan Julianastraat. Woensdag Vlies, 8 uur: filmavond afd. Leiden Ned. vér. van ex-pol. gevangenen uit de bezettingstijd. Chr. Geref. kerk, 7.30 voor het gewas. Geref. Gemeente, 10, 2.30 dankstonden voor het gewas. Zuiderkerk, 8 uur: dankstond gewas. Filmzaal Academie, 8 uur: dr J. de Graaf over: „De Russische mens en Rus sisch Christendom in deze tijd". (N.C. S.V. en V.C.S.B.). Donderdag Leeszaal R»uvens, 8 uur: boekencur- sus K. en O. „Wat lezen wij deze win ter?" Oosters Instituut, 8 uur: Tiroleravond afd. Leiden Ned. Chr. Reisvereniging. ,r: dankstond 7.30 uur: Familieberichten uit andere bladen Verloofd: E. Geyer en J. de Kleuver, Wenen. Overleden: A. M. Knottenbelt, v., 76 j. Leiden; J. F. Rose, m., 91 j., A'dam; C. Lammerts, m., 41 j., Oud-Gastel: N. G. Jannink, m., 69 j., Goor; P de Wit, m., 73 j., A'dam; W. Chr Kerkhof, m., 37 j„ A'dam; L. A. M. Wynaendts van Resandt In Leiden geen vreugde over het Munsterse vredesverdrag Prof. dr J. H. Kernkamp bijzonder hoogleraar PROF. DR J. H. KERNKAMP, die door de stichting „Het Leidsch Universiteits fonds" werd benoemd tot bijzonder hoogleraar in de economische geschiedenis aan de Rijksuniversiteit alhier, heeft gistermiddag dit ambt aanvaard met een inaugurele rede in het Groot-auditorium der universiteit over „De economische artikelen inzake Europa van het Munsterse vredesverdrag." Prof. Kernkamp be sprak in dit verband alleen de bepalingen, welke de verhouding tussen Spanje de Republiek ln Europa hebben geregeld. De Leidse vereniging heeft gistermiddag in het Vlies ne kring mr F. J. J. Trapman ge huldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar geleden tot secretaris van deze vereniging werd benoemd. Er wer den twee toespraken tot de heer Trap an gehouden. De eerste was van mr C. Leembruggen, voorzitter der vereniging. Hij dankte de heer Trapman voor het zeer vele werk, dat hij in het belang van de ver eniging heeft gedaan. Hij heeft veel gedaan dan gevraagd en zelfs ver wacht werd. Ook voor de leden indivi- Mr Trapman 25 jaar secretaris van Leidse vereniging van industriëlen Hij is een raadsman voor vele leden industriëlen dueel was zijn bemiddeling op industri eel gebied van gewicht. Nooit heeft hij zich aan enig werk onttrokken. De heer Trapman heeft de bijzondere gave om met mensen te kunnen omgaan. De spanningen, die wel eens hoog kunnen oplopen, weet hij altijd tot hun juiste proporties terug te brengen. Öok wees mr Leembruggen op de gezonde humor van de jubilaris. Hij is een raadsman voor vele leden. In de kleine wereld van de stad Leiden beweegt de heer Trapman zich op velerlei gebied. Zodoende kon hij tal van belangrijke contacten voor de vereniging tot stand brengen. Hiervan heeft de vereniging in rijke mate gepro fiteerd. Na deze toespraak werden enke le geschenken aangeboden. Als voorzitter van de textielgroep van de vereniging en namens de vakraad voor de textielindustrie voerde de heer J. van Deventer het woord. Hij wees vooral op de sfeer, die de heer Trapman altijd in de vergaderingen van.de ver eniging brengt. De heer Trapman toonde zich zeer erkentelijk voor deze huldi ging. Hij zei o.m., dat het hem een ge noegen en een eer was en is voor deze vereniging te werken. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters Jansen. Langezaal, Nieuwzwaag, Postel Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 3 November 13 uur tot Zaterdag 10 November 8 uur waargenomen door de apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Het verkeer op 6 November commissaris van politie verzoekt bekend te maken, dat in verband met de parade, die op 6 November ter gelegenheid van het feest van „Pro Pa- tria" wordt gehouden, het normale ver keer tussen 10 uur 's morgens en 2 uui middags aan beperkingen onderhevig zal zijn. Voor alle verkeer zullen zijn afgeslo ten: Levendaal (10.301.15 uur), Apo- thekersdijk (10.3011 uur), Breestraat (1113.30 uur). Ook de leveranciers, zo als bakkers, melkbezorger, enz. zullen deze maatregel rekening moeten houden. Parkeren zal verboden zijn van 911 jr op de Apothekersdijk en van 9 uur it na afloop van de parade op Leven daal, Breestraat, Rapenburg (Westzijde), Kaiserstraat (behalve achter de boom pjes) en Witte Singel (tussen Vreewijk- brug en Noordeindsplein). De tram- en autobusdiensten zullen zich tussen 10 en 2 uur eveneens aan bepaalde wijzigingen moeten houden. Daarvoor wordt verwezen naar de pu blicaties van de betrokken vervoermaat schappijen. Aan haar centrale ligging op de weg lar Noord-Duitsland had de stad Deven- ..r de eer te danken op 5 Januari 1646 algemene verzamelplaats te zijn voor de leden der luisterrijke Nederlandse am bassade, die twee jaar later met een vredestractaat, dat klonk als een klok. de kroon op het werk zou zetten van de Nederlandse „koopmansrevolutie". De heren reisden natuurlijk met gevolg en ook ontbraken de Nederlandse dames niet op het appèl voor „consult" en represen tatie. Volgens buitenlandse berichtgeving maakten immers de mannen in de repu bliek zo veel werk van hun echtgenoten, dat zij nimmer een besluit namen zonder haar raad te vragen en zonder haar alle geheimen toe te vertrouwen. De eervolle bevestiging van de Repu bliek der Verenigde Provinciën, groot geworden door haar economische macht, geschiedde voor heel de wereld bij de vrede van Munster, die door het nage slacht in meer of mindere mate in binnen- buitenland, door alle eeuwen heen, bejubeld en verguisd is. Twee dingen vallen onmiddellijk op: de staatsen laten hun provinciale instruc tie steeds zwaarder wegen dan die var de generaliteit. Gedurende de tachtig jarige oorlog zijn er talrijke vredesonder handelingen gevoerd, die in 1609 leidden tot het twaalf-jarig bestand, dat reeds vele artikelen bevat, welke later worden teruggevonden in liet vredesverdrag. Na de besprekingen van 16321633, die op niets waren uitgelopen, voerden ten slotte de conferenties, die in 1646 begonnen, tot de ondertekening van het vredesverdrag op 30 Januari 1648. Zeeland weigerde aanvankelijk tot rati ficatie over te gaan. Het gewest voerde een voortdurende obstructie-campagne. Zelfs was er een ogenblik sprake, dat Zeeland zich los zou maken van de Unie, om met Frankrijk verbonden de oorlog voort te zetten en in de kaapvaart bestaan te blijven zoeken. Vervolgens beschreef prof. Kernkamp de handelspolitiek van de Nederlandse kooplieden, welke er toe leidde, dat handel op Spanje ook na het uitbreken de opstand gewoon doorging. Tegen de bezwaren van de massa, die dit af keurde, redeneerden de kooplieden, dat de republiek Spanje niet zou kunnen beletten zich langs een andere weg van het benodigde hout en koren te voorzien, indien de Hollanders deze handel staak- i, aangezien een effectieve blokkade de brede Spaanse kusten door de Hollandse vloot tot de onmogelijkheden behoorde. In dat geval zou dus het na deel geheel aan de zijde der republiek zijn, waar men de grote winsten, aan de Spaanse vaart verbonden, zou moeten n. Zelfs ontzagen de Amsterdam- zich niet, in de jaren 1637 en vol gende, schepen voor de koning van Spanje uit te rusten. En na de vrede van Munster zag men in de Spaanse havens geen andere vlag meer dan de Nederlandse. Uitvoerig besprak prof. Kernkamp de sluiting van de Schelde, waardoor Ant werpen gevoelig werd getroffen. Tijdens de Munsterse onderhandelingen beseften Ds Ottevanger wacht nog één beslissing Voor zeven beroepen bedankt Ds M. Ottevanger heeft onrustige we ken achter de rug. Het was in de geschie denis van de Leidse Herv. Gem. dan ook nog niet voorgevallen, dat op één predi kant binnen een maand acht beroepen werden uitgebracht. Het laat zich echter izien, dat in de volgende week de rust de pastorie aan de Fruinlaan zal te- jkeren. De predikant heeft namelijk voor zeven beroepen bedankt (nu ook jr dat van Elburg). Dinsdag hoopt ds Ottevanger naar Klundert in de West hoek van Noord-Brabant te reizen om zich aldaar op de hoogte te stellen en Woensdag zou dan de laatste beslissing Toen wö tegenover ds Ottevanger op merkten, dat er dan een nieuwe reeks beroepen zou kunnen komen, antwoord de hy onmiddellijk: Ik hoop, dat men mij dan meer met rust laat. Waaruit men de conclusie zou kunnen trekken, dat straks ook Klundert een „bedankje" krügen. Het past echter niet, op deze zaak vooruit te lopen. de Zeeuwen die vooral belang hadden bij de sluiting heel goed, dat de realis tische brutale politiek van het sluiten der Schelde, een ten hemel schreiend onrecht was. Men zou het vermoedelijk wel kun nen bestendigen tijdens een bestand, maar naar gevreesd werd, niet bij een vrede. Dit is de verklaring van de Zeeuwse oppositie bij de omzetting van een be stand in een vrede. In. Leiden was men vooral ontstemd over het in de steek laten van Frankrijk. Besloten werd alle vreugdebetoon over het vredesverdrag achterwege te laten. Geen feestgedruis, maar wel rumoer weerklonk in Leidens straten, toen om streeks de helft van hooimaand 1648 een hooglopende ruzie ontstond tussen Adriaan Heereboord, een der corypheeën van de Leidse academie, en zijn zwager Pieter de la Court, die vooral als econoom en politicus een der markantste figuren in de economische geschiedenis van ons vaderland is. Aan het einde van zijn beschouwingen gekomen wilde prof. Kernkamp een alge meen verslag over dit familieschandaal, waar heel Leiden in meeleefde, liever voor de collegezaal reserveren en de bij lagen in de studentensociëteit Minerva behandelen. Een uitkomst zijn. onze BETON-KOLENHOKKEN onverwoestbaar, inhoud 7 H.L. Leidsche Schelpkalkbranderij IV.V. „TRIO" Op onbewaakte overwegte Wassenaar Twee Katwijkse arbeiders gedood tussen tram en vrachtauto Onder de vele tramreizigers ontstond een paniek Twee Katwijkse bouwvakarbeiders, de 60-jarige D. Vooys van de Sluisweg 72 en de 58-jarige J. de Vreugd, Secr. Varkevisserstraat 220, verloren gistermiddag het leven, toen de vrachtauto, waarin zij zaten, op een overweg op het terrein van de voor malige R.I.M.I. werkplaatsen by de Maaldrift te Wassenaar werd gegrepen door de motorwagen van een tramstel der Haagse Tramweg-Maatschappij. De chauffeur van liep geen noemenswaardige verwondingen op. Een trampassagier, de heer A. K. uit Leiden, en de bestuurder W. van Eden uit Wassenaar werden gewond; enkele andere passagiers kregen slechts lichte verwondingen. Het voorbalcon van de tram werd ingedrukt, terwyl de achterzijde van de auto werd ontzet. vuld, en trok meteen, als bij ingeving, zijn hoofd terug. Een seconde later schuurde de vrachtauto langs de zijkant van de tramDo ruiten aan de rech terzijde werden vernield. Onder de tramreizigers brak een pa niek uit; iemand sprong uit de rijdende wagen. Toen de tramwagens tot stilstand waren gekomen, was er direct een wegen wachter bij om eerste hulp te verlenen. De bestuurder Van Eden klaagde over De overweg, die ligt op h'et militaire terrein en veel wordt gepasseerd door vrachtauto's in verband met bouwwerk zaamheden, was op het ogenblik, dat het ongeluk plaats greep, enkele minuten na vijven, niet bewaakt. Omdat het zicht daar ter plaatse zeer slecht is, was het wel de gewoonte, dat een man voortdu rend de wacht hield. De chauffeur van de G.M.C.-vrachtauto van de expediteur G. Dekker uit Nieu- werkerk aan den IJssel, moet aan de £at- wykers die rechts van hem in de ca bine zaten, ge vraagd hebben: „Kan het?", terwijl hij zelf kon consta teren, dat er van links geen tram naderde. Zijn pas sagiers hebben kennelijk de tram niet gezien, wat zij antwoordden: „Ja het kan". Toen de de overweg bijna was gepas- eerd, werd de i wagen reghts achteren ge grepen, een klein eindje meegesleept met de motor in de richting van waaruit de tram kwam (Den Haag) tegen een stapel bielzen geworpen. De beide Katwy- kers werden uit de cabine geslingerd raakten tussen tram en auto. Zij werden op slag ge- De tram kon op de eigen baan met flmke snelheid rij den, ongeveer 60 km. Door de bot sing werd het ge hele voorbalcon in gedeukt en het mag een wonder worden worden genoemd, dat de bestuurder en de passagiers weinig is overkomen. Het de "bestuurder onmogelijk zijn electrische remmen te gebruiken, omdat de installatie was vernield. De conduc teurs van beide wagens draaiden daarom de handremmen aan. maar toch was de ^KBO.-diploma Terwyl de Wassenaarse politie pogin gen in Jiet werk stelde om de zware G M.C. weg te slepen en de tramdienst over enkel spoor werd voortgezet, spra ken we de heer H. Koopman, die ook by bouwerij werkzaam is. Hij heeft het —I.B.O.-diploma en is lid van het Rode groot dat de wagens eerst na j Kruis te Wassenaar. Toen hij een ver- j°m K.r 101 stllstand schrikkelijke klap hoorde, begreep hy Omdat de verbindingsstang tus- direct, dat er on de over«-e<r ,Wc de motor en de bijwagen ondertussen brak, liepen de wagens afzonderlyk de lange afstand uit. De conducteur van de eerste wagen, de heer Th. Steinenbach uit Wassenaar, merkte, dat bestuurder Van Eden een noodremming maakte. Om te zien, wat er aan de hand was, keek hy buiten de wagen, die flink met reizigers Invaliden zullen tonen wat ze kunnen Demonstraties in de gemeentelijke werkplaats Van alle gemeentelyke werkplaatsen ons land is die van Leiden hoogstwaar- schynlyk wel het minst in het ooglopend gehuisvest. Aan het einde van de Groene- steeg, grenzend aan de algemene begraaf plaats, staat een oude gemeenteschool, oor de oorlog, zo goed en zo kwaad als dat ging, tot blindenwerkplaats werd 'ngericht. En hier werken dag in dag uit twintig blinden of halfblinden en twaalf andere invaliden met grote toewijding het werk, dat hun ligt. it is nog niet zo heqj lang geleden, we een uitvorige reportage hebben gegeven van wat zich in de werkplaats de Groenesteeg alzo afspeelt. Men houdt zich daar bezig met het vervaar digen van borstelwerk, corridormatten ruige matten en het repareren van biezenstoelen. gaatjesstoelen, stofzuiger borstels, rietmeubelen en wasmanden Bovendien werkt er een doofstomme, die jn schelpen kunstige voorwerpen weet creëren (zie de foto). Mede door de afgezonderde ligging an de werkplaats is de belangstelling an het Leidse publiek voor de prestaties an de gehandicapte tewerkgestelden minimaal geweest. En dat is verdrietig. Niet omdat de Invaliden verlegen zijn sentimentele opmerkingen over hun lot. Integendeel! Maar wat zy presteren - en dat is heel wat! mag gezien wor- len; en zij willen dat graag laten zien. Er is nu een gelegenheid tot het be- :ichtigen van het werk geschapen De directeur, de heer H. Bassie, biedt be langstellenden op Woensdag 7 en Don derdag 8 Nov. van 25 en 7930 uur op Zaterdag 10 November 10 November, klaproos dag in Leiden Op het Nederlandse volk zal volgende week Zaterdag weer een beroep worden gedaan door het Ned. oorlogsgraven- comité om de nagedachtenis van de ge allieerde strijders en bevryders te eren. Van dit comité is H.M. de Koningin be schermvrouwe. Op 10 November, klap roosdag, zullen de collectanten ons volk herinneren aan een ereschuld, die nog ingelost. Het Ned. oorlogsgraven- comité biedt zoals bekend jaarlyks gastvrijheid aan veel nabestaanden van de geallieerde gevallenen bij hun bezoek de graven van hun dierbaren. Dit wordt het comité mogelijk gemaakt door de opbrengst van de collectes. Ook in Leiden heeft zich, onder leiding van mevr. A. Groen—Nieuwenhuizen Se- gaar, een comité gevormd. Zoals vorig jaar zullen matrozen en leden van de V.V.S.L. medewerking verlenen, maar klaproosdag zal slechts aan zijn doel be antwoorden, indien een groot aantal col lectanten en collectrices zich beschikbaar wil stellen. Men kan zich reeds nu op- GroenNieuwenhuizen Segaar, Pieterskerkhof 36, telef. 24093. Om haar bijzondere dankbaarheid te betuigen voor de gastvryheid.' die ons volk aan de nabestaanden der geallieerde stryders heeft bewezen, heeft de oud- strydersorganisatie van Engeland „The British Legion", aan de acht Nederlandse collectanten (trices), die de meeste gelden te verzamelen, een verblyf van en kele dagen in Londen of Brussel direct, dat er op de overweg iets was ge beurd. Bij aankomst bleek, dat er geen TVüTjj' "rfteer te bieden was. Hij vond de twee zwaar verminkte slachtoffers. Ook de heer W. Baljeu, eveneens uit Wasse naar, die ver van de plaats des onheils aan het werk was, hoorde de botsing. ..Daar heb je het eerste ongeluk", zei hij tot zijn collega's. Het gevaar van de overweg is algemeen bekend bij de mensen, de bij de bouwery werkzaam zyn. De bewaking schijnt af en toe wel wat te wensen overgelaten te hebben. Vorige week nog had een marineman een auto opgevangen, toen een tram naderde en de overweg niet werd bewaakt. De bewaker van de over weg moet op zyn post blijven tot de laat ste wagen is gepasseerd. Naar de schuld vraag wordt een onderzoek ingesteld. De heer Vooys was weduwnaar. Hy had een getrouwde dochter. Het tweede slachtoffer, de heer De Vreugd, was ge huwd maar had geen kinderen. De reiziger, die op het voorbalcon van de tram stond, de heer A. Keuze uit de Resedastraat te Leiden, werd aan de voet gewond door de schakelkast. Op eigen gelegenheid kon hij. om te worden behandeld, naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden gaan. De chauffeur van de vracht auto. die geen verwondingen opliep, was de heer J. P. van der Kiebaan uit Nieuwerkerk aan den IJssel. Bazar Geref. kerkkoor Op Woensdag 14 en Donderdag 15 November houdt het Gereformeerd kerk koor een bazar in de Boerhaavezaal aan de Vrouwenkerkkoorsteeg. Op deze his torische plaats hoopt het koor zyn fi nanciën zo te versterken, dat het zijn taak kan voortzetten. Er zal een speciale speelgoedafdeling zijn voor Sinterklaasin kopen voor de kinderen. Ook voor de volwassenen zijn er talloze geschenken te koop. die zeer voordelig geprysd zijn. Op Woensdag wordt een middag voor de kinderen gehouden, waarop gratis een poppenkast wordt vertoond. Er valt ook voldoende te consumeren. Limonade, koffie en thee volop. Zelfs zal men er socd bereiden. Wij hopen, dat velen zullen helpen het kerkkoor uit zyn moeilykheden te helpen. Nieuwe constructiewerkplaats De N.V. Kon. Ned. Grofsmedery heeft gisteren op een terrein in de Waard nabij Leiderdorp een nieuwe constructiewerk- plaats m gebruik j vooruitzicht gesteld. Zij, die hiertoe wor- 9 30 den uitgenodigd, kunnen een metgezel de mogelykheid de werkdemonstra- meenemen. De reiskosten worden ver- ties bii te wonen Het adres is* Groene- g0C het 00g op een goede adminis" D1J te wonen- Hel aares ls- Groene tratie is het gewenst, dat men zich tijdig steeg 97. «- opgeeft. Het Leidse comité verwacht Foto N. van der Horst I grote aanmelding! Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Saskia J. C. dr v. H. J. Veldhuyzen en M. van Tilburg; Jacobus J. Springer en L. Stokkel; Marinus J. M. zn v. J. P. M. Kok en K. A. Kis- ling; Eleonore F. dr v. J. W. H. Smits- hoek en H. Huyser; Agatha J. M. dr v. H. P. Verkerk en J. van Diemen; Elisa beth G. M. dr v. F. G. Korenhof en J. M. Driessen; Jan W. R. zn v. J. A. Stal pers en E. B. Wolf. OVERLEDEN: W. F. Kramp, man, 60 jr; A. van Vendeloo, zoon, 6 jr. Sfeer in *t gezinf De J\ieuice Leidsche" er in!

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3