ïliemuc £ditsrfjc ÖTouranl Ingrijpendemaatregelen als men niet zuiniger wordt met kolen en licht Harriman confereerde te Londen met Churchill en zijn „staf" Wist U ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. AD VERTENTIËNƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Fwae en <Jerf!gste ferargang l?o 9270 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticf) fs gfjebreveix «nyn bert ia tegfjenspoet" Ambonnezen bidden om gerechtigheid Minister Van den Brink,,'t Is ernst" Vier provincies gisteren weer bijna in het duister gehuld (Van een onzer verslaggevers) MINISTER VAN DEN BRINK heeft gisteren opnieuw gewaarschuwd dat de kolenpositie en de daarmee samenhangende stroomvoorziening wel j niet hopeloos, maar toch kritiek zijn. De ernst van deze woorden kwam 's avonds aan het licht, toen voor de tweede keer in dit najaar enige pro- J vincies aan de rand van algehele duisternis kwamen. Enige malen werd door de radio het verzoek herhaald om in Noord- en Zuid-Holland, Noord- Brabant en Limburg zoveel mogelijk lichtpunten en vooral electrische I kachels uit te schakelen. De situatie was inderdaad hachelijk. Omstreeks uijr pas was het gevaar geweken. Vooral om zes uur vreesde de Cen- trale Bewakingspost in Den Haag het ergste. Men bemerkte daar dat de pro ductie het verbruik niet meer kon bjj- houden. Op dat ogenblik brandden de lichten in de kantoren nog, terwijl me nige huismoeder eveneens de lamp had aangedaan. Het sombere regenweer van gisteravond was de voornaamste oorzaak van de overbelasting. De piekuren, die op 12 November in gaan (7.309 uur 's morgens en 46 uur in de middag) kunnen enige verbetering teweeg bren gen. De moeilijke brandstoffen positie heeft verder tot gevolg dat de aan staande Kerstvacantie althans voor de Rijksscholen met ruim een week wordt verlengd. Overleg wordt zoals men weet gepleegd met het onderwijs over sluiting van de scho len op Zaterdag, gepaard met op heffing van de vrije Woensdagmid dag. Als het dringend beroep op de Ne derlandse bevolking om de grootst niet het gewenste gevolg zal hebben, zal het onvermijdelijk zijn tot diep ingrijpende maatregelen over te gaan. Dit zei minister Van den Brink op een persconferentie. Hij doelde hier op een nieuwe kolenrantsoenering, die in het uiterste geval noodzakelijk kan blijken. Deze winter 't moeilijkst Deze winter is voor de electriciteits- voorziening waarschijnlijk het moeilijk ste jaar. Volgend jaar zal het beter zijn, omdat dan de koppeling van het Noor den met de rest van Nederland is tot stand gekomen. De aangekondigde tariefsverhoging van 25 pet zal niet vóór Januari a.s. van kracht worden. Een verbruik van 240 kwh per jaar zal van de verhoging worden vrijgesteld. Dit wordt n.l. zo ongeveer als het noodza kelijke minimum-verbruik beschouwd. Speciale regelingen zullen er waarschijn lijk komen voor electrisch koken en voor het gebruik van electriciteit in het kleine ambacht. Voor het zgn. grootverbruik zul len de prijsbeheersingsvoorschriften wor den opgeheven. Wat de kolenvoorziening betreft: die van de industrie is het meest moeilijk. Dit komt, doordat er minder cokes beschik baar is dan vorig jaar, tengevolge van wij zigingen in de gasvoorziening. Indien de bestaande vooruitzichten niet verslechten, zal het mogelijk zijn, dat de voorraden gemiddeld het verbruik van twee weken tot een maand dekken. De sluiting overheidsinstellingen op Zaterdag geeft reeds een cokesbesparing van 60.000 ton. Uit Rusland wordt een invoer van 30.000 ton Dnoetz-anthraciet verwacht. Ook met Polen wordt onderhandeld over de koop van steenkool. genomen, want dat is eigenlijk het strui kelblok van het hele geval. De A.N.W.B. heeft er in een schrijven in de 250 beheerders van openbare verlichting de aandacht op gevestigd, dat bij de stroombeperking vóór alles reke ning moet woorden gehouden met de ver inmiddels heeft i voorzitterschap va rapport opgesteld o op korte termijn i Oplossingen prof. Dresden, i tot kolenbesparing de verdere toe komst te komen. In de eerste plaats wordt j daarin gewezen op de noodzaak bétere voorlichting. Voorts wordt gedacht aan verbetering van stookinstallaties, ver- I betering van de controle op het stoken, I verbouwing van stookinstallaties bij bin- j nenschepen, verschillende toewijzingen naar gelang van de efficiency van de stookinstallaties, het zgn. „thermisch" bouwen van huizen en andere gebouwen, de bouw van waterkrachtstations aan de Maas en aanpassing van electriciteits- en gasbedrijven. Dit rapport wordt op het j ogenblik door de minister bestudeerd. Vervanging, zij het geleidelijk, van 1 lenstookinrichtingen door oliestookinrich tingen zal zeker niet worden tegenge werkt. Ter vermindering van het kolen- verbruik is voor de industrie het toewij zingssysteem gehandhaafd. Voor cokes in de maten I, II en III wordt slechts 85 pet toegewezen van het verbruik tijdens de vorige winter. De enige mogelijke oplossing vooi kolenvraagstuk is de opvoering va: binnenlandse productie bij de mijnen. Dat kan alleen als er meer mijnwerkers komen. Dit Is een allesbehalve gemakke lijke zaak. Een commissie studeert thans over. In 't bijzonder wordt daarbij het huisvestingsprobleem in ogenschouw Man en vrouw li ET is ons een bijzonder voorrecht in dit nummer een artikel te kun nen brengen van prof. dr J. Waterink over de verhouding van man en vrouw. Prof. Waterink die met zijn gaarne gelezen schrifturen reeds zo- velen aan zich heeft vqrplicht, behan delt deze verhouding naar aanleiding van de discussie in ons blad gevoerd. Zijn artikel moge tevens een afslui ting zijn van de discussie over dit onderwerp, daar het ons onmogelijk is de vele tientallen brieven die we nog ontvingen, op te nemen. keersveiligheid. Bochten, wegversmal lingen enkruispunten moeten siteeds duidelijk fWhtbaar blijven, evenals over steekplaatsen. Verder kunnen bij beper king van een goede natrium- of kwik- verlichting gemakkelijk lichte en don kere plekken ontstaan, die een extra- sterk contrast geven. De directeur-gene raal van de indjustrievoorziening heeft zich met heit schrijven van de A.N.W.B. geheel verenigd en de eleotriciteits- bedrijven verzocht er rekening mee te houden. In de Industrie is men over het alge meen bereid de kantoren, wan neer dit maar enigszins mogelijk is, op Zaterdag te sluiten. De productie mag echter niet verminderen en daarom wordt sluiting van de fabrieken onmogelijk geacht. Amsterdam zal aan het verzoek tot sluiting van kantoren en scholen op Zaterdag niet voldoen. Het gemeente bestuur verwacht, dat de sluiting slechts een geringe besparing zou opleveren, daar dan op Maandagmorgen extra-hard moeten worden. Kamerleden vragen Voldoende hulp als een A-bom valt? Gerekend op 15.000 doden en 25.000 gewonden Verscheidene Tweede-Kamerleden heb ben hun bezorgdheid uitgesproken t.a.v. de burgerlijke bescherming. Men mag t van de veronderstelling uitgaan dat ons land na 1952 slechts een enkele atoombom zal vallen, maar met ern stiger mogelijkheden moeten rekenen, zo lezen we in het voorlopig verslag over het wetsontwerp waarbij voor het lopen de jaar 50*millioen wordt aangevraagd ten behoeve van de burgerlijke verde diging. Minister Teulings' verklaring, dat bij :n atoombom gerekend moet worden op 15.000 doden en 25.000 érnstig- en licht gewonden deed de vraag rijzen of bij een dergelijke aanval op een grote stad in derdaad tijdig hulp kan worden ver schaft en of er voldoende chirurgische hulp zal zijn. Andere Kamerleden drin- aan op voorschriften voor het maken schuilkelders in warenhuizen, kan toren en fabrieken. Met grote belangstelling ziet men uit aar de plannen van de regering in zake de voorlichting van de bevolking, waar- 1,25 millioen is uitgetrokken. Een goede voorlichting voor de zelfbescher ming van burgers tegen brandbommen acht men van grote betekenis. De beste methode om bij de bevolking bereidheid te wekken tot medewerking aan de bur gerlijke verdediging is het wekken van vertrouwen door daden, aldus het voor lopig verslag. A'damse vrouw bedwelmd en van 50 gld berooid De militaire politie speurt naar een militair, die Donderdagavond in de bin nenstad van Amsterdam een vrouw met een vloeistof heeft bedwelmd en haar daarna van 50 heeft beroofd. Amerikaanse parachutisten van de elfde luchtlandingsdivisie waren betrok ken bij een atoombom-oefening in de Nevada-woestijn. Geen hunner, werd echter gewond, toen, 10 kilometer vóór de troep, de atoombom explodeerde. Men wilde eens nagaan, hoe de uitwerking van de ontploffing op militairen Na twee jaar bij Amsterdam gegrepen Zakenman stak een enorme som in eigen zak Bedrijf van Efa-Produka in negen maanden tot faillissement gebracht EEN AMSTERDAMSE ZAKENMAN, die kans heeft gezien in enkele maanden een kapitaal van 800.000 te verteren dat niet zijn eigendom i, is in een watersportcentrum bij Amsterdam gearresteerd. Het is de 54-jarige J. C. A. M., beherend vennoot van de in September 1949 failliet verklaarde Efa-Produka stofzuigerfabriek. Toen het faillissement werd uitgesproken, was hij uitgeweken naar België. Vier dagen geleden keerde hij echter terug om eens poolshoogte te nemen. De politie kreeg hier vrijwel onmiddellijk lucht van en slaagde er in hem op te sporen. Over 1948 maakte de Efa-Produka nog •n winst van ƒ100.000, maar het vol gende jaar werd een verlies van 240.000 geleden. By het faillissement bedroegen de schulden 2 millioen. Een onderzoek bracht aan het licht dat M. het bedrijf in negen maanden als het ware had leeggepompt door België en Zwitserland N.V.'s op te richten waaraan de Amsterdamse fabriek stofzuigers verkocht voor 20 minder dan de kostprijs. In Bel gië en Zwitserland gingen de stof zuigers echter tegen de normale prijs van de hand. Op deze wjjze werd in België 'n winst van 200.000 en in Zwitserland een winst van ƒ100.000 gemaakt. Deze sommen verdwenen in de zak van M., die het geld met handen vol uitgaf In allerlei mondaine gelegenheden. Op deze wijze is naar schatting 800.000 gulden aan het. bedrijf onttrokken. Geen wonder dat in Amsterdam de zaken spaak liepen en verschillende malen slechts met moeite de salarissen en lonen voor de 400 werknemers konden worden bijeengebracht. Toen bü het faillissement de boeken onderzocht werden, bleek dat M. ook nog twee ton voor privé-doeleinden had op genomen. Verder had hü 1300 stofzuigers ter waarde van ruim een ton verkocht en niet verantwoord. Weer een andere oplichterij pleegde hij met een hulpmotortje. Hoewel er slechts één exemplaar van bestond en er geen machines voor serieproductie waren, wist M. dank zij een handige reclame in totaal 2000 orders te noteren. Voor iedere bestel ling eiste hij een borgsom van 100, zodat weer twee ton in zijn bezit kwam. Een „speedwheel" is echter nooit afgeleverd. Ook ziekenfondspremies van het per soneel droeg de zakenman nooit af en belastingen betaalde hij zelden. Intussen 'erwacht men niet dat veel van het geld zal worden teruggevonden, want vermoe. delijk is M. uit geldgebrek naar Amster dam teruggekeerd. Zijn uitgaven in het buitenland moeten dan ook wel heel bui tensporig zijn geweest. Eenvoudige volksjongen De fabrikant was vroeger een een voudige volksjongen. Na twaalf ambach- dertien ongelukken begon hü ir 1933 te Amsterdam een reparatie-inrich ting voor stofzuigers. Het bedrijf werd verplaatst en nadat het door brand was verwoest, opnieuw uitgebreid. In 1946 bereikte het een productie van 1000 stof zuigers per week, De zaak gold als betrouwbaar. In het bedrijf had M. volkomen onaanvechtbare positie doordat iedereen die zich tegen hem verzette, terzijde werd geschoven. Wellicht heeft dit ook zijn ondergang veroorzaakt. Prinses Elizabeth en President Truman zitten op de divan in de Canadese ambassade in Washington, vóór het diner, dat daar dezer dagen werd aan gericht. De Prinses droeg een diadeem in het haar en amuseerde zich uitstekend in het gezelschap van de altijd glimlachende Amerikaanse staatsman.... Herziening bewapeningsplan Eisenhowfer eist meer spoed bij de vorming ven gevechtsklare divisies AVERELL HARRjfevN, „e speciale afgezant van president Trumait, is onverwacht van Parijs naar Londen gevlogen. Zes uur achtereen voerde hij geheime besprekingen met Churchill, de minister van Buitenl. Zaken, Eden, de minister van Financiën, Butler, de minister van Vervoer, Brandstof en Energie, Lord Leathers, en de Amerikaanse ambassadeur in Londen, Walter Gifford. Volgens Reuter was het voornaamste punt der conferentie ten huize van Churchill, de versnelling der Atlantische defensie programma's. Harriman zal dit plan de volgende week te Parijs bespreken, terwijl generaal Eisenhower te Washington dezelfde aandrang zal uit oefenen bij president Truman. Egypte en de verdediging van het Midden Oosten. Mede zou het punt van een spoe dige ontmoeting tussen Truman en Churchill ter sprake zijn gebracht. Te oordelen naar AFP, hebben de be sprekingen te Londen ook gehandeld over de grote moeilijkheden van Engeland om zijn herbewapening te financieren. Men verwacht, dat voor Engeland een ernstige economische crisis voor de deur staat, die prijsstijging van de essentiële goede- met zich mee zou brengen. Tenge volge daarvan wordt een vergroting van de Amerikaanse economische steun niet uitgesloten geacht. Naast de herbewapening waren de beide andere belangrijkste punten van het con tact tussen Harriman en Churchill, het hervatten der onderhandelingen over het Perzische oliegeschil. Voorts de kwestie Bonte Os" maakt het bont Vlees 25 pet goedkoper in Nijmegen Gisteren opende in Nijmegen een com binatie van slagers de slagerij De Bonte Os. Daarbij werden prijzen aangekon digd, die 20 tot 25 procent lager waren dan de gangbare prijzen in Nijmegen. Tot nu toe hielden de Nijmeegse slagers zich aan een afspraak om be paalde prijzen aan te houden, die over het algemeen iets hoger waren dan elders in den lande. Na een spoedverga dering liet de Nijmeegse Slagerspatroons- vereniging gisteren haar leden in de prijsvaststelling vrij. Prompt zakten in verscheidene zaken de prijzen. Flessenmelk één cent goedkoper Met Ingang van morgen worden de maximum-winkelprijzen van flessenmelk en melkproducten (yoghurt, pap enz.) in flessen met één cent per literfles verlaagd Deze prijsvermindering is mogelijk door een verlaging van de winst die de fabri kanten bij de bereiding maken. De prijs bedraagt thans dus weer 25 :nt evenals vóór 23 Juli jl. Inmiddels verneemt Reuter uit Wash ington, dat Eisenhower van oordeel Is, dat twintig gevechtsklare divisies in Juli 1952 meer waard zijn, dan een plan voor zestig divisies in 1954. In Pactkrin gen is men van oordeel, dat het volledige Russische leger met een 180 divisies geen onmiddellijk gevaar oplevert, maar wel de gevechtsklare Russische en Duitse divisies, die thans in Oost-Duitsland oefe nen. Het plan van Eisenhower zal wijzi gingen in de schema's voor de wapenpro ductie in Europa en de Ver. Staten mee brengen. Basis voor accoord tussen Oost en West bereikbaar Meent Britse ambassadeur te Moskou De Britse ambassadeur te Moskou, Sir Alvary Gascoigne, heeft de Sowjet-presi- dent, Shvernik, meegedeeld van mening te zijn, dat een basis voor overeenstem ming bereikt zou kunnen worden voor de grootste problemen, waarvoor de wereld De ambassadeur maakte de opmerking bij het overhandigen van zijn geloofs brieven op het Kremlin. Hij zei, dat een basis voor begrip zou kunnen worden bereikt, vooropgesteld, dat er aan beide kanten goede wil en op rechtheid bestaat. Shvernik zou gezegd hebban, dat de Sowjet-Unie een vrede lievend volk is, dat evenals zijn regering een goeie verstandhouding met de andere landen wil. Een woordvoerder van de ambassade zei, dat de plechtigheid op het Kremlin zeer genoegzaam verlopen was. Shvernik en de andere Sowjet-functionarissen, onder wie de onderminister van buiten landse zaken Goesef, waren, volgens hem. zeer beleefd. DAT het nadelig saldo van het land- bouwegalisatiefonds 188 millioen) vorig jaar 39 millioen beneden de raming bleef, o.a. dank zij de opheffing van de koffiesubsidie en de verhoging van de suikerprijs. DAT min. Mansholt gisteren aanwezig was bij het afscheid van de 75-j. voorz. van de coöp. vlasfabriek Dinteloord te Steenbergen, P. M. Sneep, aan wie de zilveren erepenning van Steenbergen is uitgereikt. DAT de dir, van de Veeartsenijkundige Dienst, E. J. A. A. Quaedvlieg, op 12 Nov. om kwart voor acht over Hilversum 1 zal spreken over de bestrijding mond- en klauwzeer. DAT dr Drees gisteravond een kort woord sprak in een radioklankbeeld de R.VJD. over „Zo staan de zaken". DAT Purmerend als vermoedelijk eer ste gemeente gelegenheid geeft tot in enting van kinderen tegen kinkhoest (te gelijk tegen diphterie) gedeeltelijk op kosten van de gemeente. DAT de Ned. org. van accountants en administratiekantoren haar naam heeft veranderd in Ned. Associatie van Accoun- DAT gedep. staten van Limburg bij de Kamerleden pleiten voor verlaging van de heffing voor grenspassen, daar de Limburgers veel familie over de grenzen hebben. DAT het inst. voor middenstands- ontwikkeling 20 Nov. in Enschede ver- DAT de Utrechtse raad zich gisteren verenigde met een voorstel tot het uit geven van een 4 pet obligatielening van 4 min, met een looptijd van 15 j., in stukken van 1000, 500 en 100, voor de woningbouw. DAT de Commerciële Club te Gronin gen het Ambonnese woonoord Schatten berg bij Westerbork heeft geadopteerd en men St Nicolaas er heen zal zenden. DAT J. J. v. d. Laan als hoofd van het Ned. voorlichtingsbureau te Sydney wor lt opgevolgd door C. Bellaar Spruyt. chef van de afd. Voorlichting op Buitenl. DAT het echtpaar J. Nool-Gool te Koog a. d. Zaan op 16 Nov. 60 j. is getrouwd. DAT ook Texel een woningbouwlening heeft uitgeschreven van 3 ton 4 4 pet en de Wageningse raad Woensdag zal be slissen over een 4 pet lening van 5 ton. DAT de Larense makelaar C. F. S., die dronken achter het stuur heeft gezeten, in Haarlem is veroordeeld tot een maand gev.straf met intrekking van het rij bewijs voor 9 mnd. DAT het grenskantoor Locht in de weg Heerlen-Aken voortaan voor reizigers dag en nacht open zal zijn. Locomotief ging er alleen vandoor Met 50 km per uur van Oldenzaal naar Hengelo Met een snelheid van 50 km per uur is gisternacht een rangeerlocomotief zon der bestuurder van Oldenzaal tot voorbij Hengelo gereden. De machinist was op het spoorwegemplacement te Oldenzaal van de locomotief geworpen bij een bot sing met een trein die uit Bentheim (Duitsland) binnenliep. Toen de man bij zijn positieven kwam, zag hü de ma chine in volle vaart wegrüden in tegen overgestelde. richting.. Hoewel de. machi nist vrij erirstlgé verwondingen aan ie knie had opgelopen, sloeg hij op het nachtelüke station snel alarm. De op hol geslagen locomotief was namelük de lün naar Hengelo opgestoven. Dank zü het alarm kon het baanvak worden vry'ge- houden en werden de overwegen op tüd gesloten. Binnen een kwartier daverde de locomotief het Hengelose station op, waar zü met een sprongetje over een remschoen wipte en koers zette naar Zutfen. Een eind buiten het station wist men de machine echter via een wissel ?n zülün te rüden. Daar kwam het gevaarte met een klap tegen een stoot- blok terecht. De locomotief viel om, maar werd niet ernstig beschadigd. Bü de spoorwegen vraagt men zich intussen nog af hoe de machine zonder tussenkomst van de bestuurder bü het begin van de dolle rit in tegenoverge stelde richting kon gaan rüden. Zo modern mogelijk Nieuwe kleine treinen met één klasse Bü de reeds aangekondigde aanschaf fing van kleine diesel-electrische treinen voor de minder belangrüke (zgn. secun daire) lünen gaat het zo delen de Ned. Spoorwegen thans medeom een be stelling van honderd rütuigbakken, die samen zullen vormen veertig tweewa gentreinen en twintig enkelvoudige rü- tuigen. Het staat nog niet vast hoe deze rij- tuigen Ingericht zullen worden. Het ligt in de bedoeling ze zo modern mogelük te doen zün. Deze rütuigen zullen slechts één klasse hebben (uiteraard de derde klasse). Jinx Falkenburg, die vroeger poseer de voor de Amerikaanse reclame- tekenaars, is thans een beroemde televisie-omroepster in de States. Zij kwam dezer dagen speciaal uit New York in Londen, om een concert bij te wonen. Over haar avondjurk droeg zij een witte bontstola en haar avond- tas, waarin een prachtig klokje en verdere vrouwelijke attributen te zien zijn, is van plastic. Maandag behandelt de raad vai Lochem een voorstel van B. en W. on met de Staat der Nederlanden een over eenkomst aan te gaan voor de levering van Duits gas. Waardevol compromis Tje voorstellen, die de regering in de afgelopen week by de Tweede Ka mer heeft ingediend om te komen tot enige veranderingen in de grondwet, be palen als vanzelf nog eens de gedachten by de betekenis van die wet in ons staats bestel. Zij doen dit al dadelijk door het par tieel kaï-akter, dat zij. dragen. Een alge hele herziening van de grondwet immers komt niet zo spoedig aan de orde. De ene herziening moge dan ingrijpender van aard zün dan de andere het komt toch hierop neer, dat hier en daar iets wordt geschaafd, hier en daar de grond wet in overeenstemming wordt gebracht met de eisen van het ogenblik. Dat dit tot gevolg heeft gehad dat de grondwet naar de vorm een merkwaar dig stuk is, behoeft wel nauwelyks be toog. Daarover is in de loop van de tüd al veel geschreven. Daar zijn er wel. die het gaarne anders hadden gezien. Die gaarne een grondwet hadden gehad als product van een leemteloze staatstheorie. Maar dat is een grondwet, althans onze grondwet, zeker niet. Gelukkig maar. zy n compromis. En elke herziening draagt ook weer het karakter van een compromis. Dat vaak niet dan na lange besprekingen en overwegingen wordt be reikt. Heel sterk is dat het geval met grondwet van 1848: zy was een com promis van de nieuwe liberale begeerten met de oude grondwet van Van Hogen- dorp en de zijnen, maar zü was ook een compromis van de liberalen en hun tegenstanders en tenslotte was zij een compromis van Oranje en het Neder landse volk. T~)it compromiskarakter geeft geen aan- leiding om nu de betekenis van de grondwet licht te achten. Integendeel. Juist als resultaat van wat mag worden beschouwd te zyn de botsing en uit- balancering van meningen heeft zy recht op waardering en een omzichtige be handeling. Vandaar ook de bijzondere voorschriften, welke nageleefd dienen te worden, wanneer men meent tot wijziging in de grondwet te moeten overgaan. Kenmerkend is Ln dit verband de wüze. waarop iemand als Groen van Prlnsterer de grondwet zag. Hij was niet bereid haar betekenis te overschatten. Hü zag bü- voorbeeld wel degelijk in. dat men de grondwet niet zomaar mocht beschouwen als „het plechtanker van Neerlands vrij heid en volksgeluk". Van de grondwet 1815, zei hy zelfs „dat zy de strekking heeft om voor nationale vryheden en rechten een soort van constitutionele fic ties daar te stellen" en dat zei hy alles- ns terecht. Maar dit verhinderde Groen toch ook iet om op 'een andere plaats de grond wet te noemen een „waarborg van gezag vryheid" en om de vraag op te wer- i wanneer hij tegen de grondwet, juist als ..grondwet, had geijverd. Een vraag die hy stellig niet onder woorden zou brengen, wanneer hij zich ook in dit op zicht niet sterk voelde staan. En hü voeg- aan toe, dat hü zelfs toen niet ge acht wilde worden tegen de grondwet te hebben geüverd, toen hij schreef dat een grondwet, hoe voortreffelÜk zij ook mag zijn. niets meer is dan een vorm. Een compromis dus. Wil men het nog anders gezegd: een synthese. Een synthese, ook in dien zin. dat zü zowel het resultaat is van wat in de bot sing der nationale meningen is bereikt alsook tegelyk de mogelijkheid openlaat in ontwikkeling. Een grondwet brenge geen ficties, als aarvoor Groen van Prlnsterer terecht beducht was. zij stelle de bestendigheid de grondslagen van het volksleven buiten discussie, maar zü verke ook de verstarring niet in de hand. Dit compromiskarakter van de grond wet betekent geen verzwakking van haar betekenis. Wü zün weer geneigd te zeg gen: Integendeel. Zü bevat wat na vaak lange strüd aan de str'üd Is ont trokken. Door een onzer jonge staats rechtgeleerden. prof. Donner, hoorden we haar onlangs niet onaardig vergelüken met een üskast. Zü houdt datgene in, waarop men zuinig is en dat men in elk geval niet aan bederf onderhevig wil doen zijn; zü blijft een regel van proce dure. Dat is zü niet het minst wanneer ;n erkenning inhoudt van de geeste- lÜke vrüheid van drukpers, van menings uiting, van vergadering, en die vrüheden trekt binnen de bescherming welke van haar juist als grondwet uitgaat. Als compromis, als synthese, is de grondwet een vertrouwenszaak. In haar toch hebben elkander overigens dikwüls bestrüdende meningen elkaar gevonden, hetzü reeds in een ver verleden, hetzü sinds korter tüdsbestek. Dat vertrouwen dient met zorg te wor den gehandhaafd. In een staatsbestel zün er weinig zaken ernstiger dan wanneer een overheid toont dit hoge karakter van deze hoogste staatswet te miskennen. Zü ondergraaft daarmede het vertrouwen zelf. Helaas is in deze laatste jaren te dezen aanzien niet altüd de nodige voor zichtigheid, die tevens wijsheid ls, in acht genomen, hetgeen zeer velen terecht ernstig heeft gegriefd. Thans liggen by' de Staten-Generaal wederom zes voorstellen tot wüzlging van de grondwet ter behandeling gereed. Zü verdienen, die omzichtige behandeling welke bü de aard van deze materie past. Of liever nog: de grondwet zelf. als be langrijk gegeven ln ons democratisch staatsbestel, heeft er recht op, dat alles ln rüp beraad geschiedt. Ons volk zelf behoort hier scherp toe te zien; het is ook zün zaak, waarom het hier gaat. WEERBERICHT 's Middags regen Tot morgenavond verwacht J«^De Bilt: Vannacht tydelyk opklaringen met weinig wind en plaatselyk lichte nacht vorst. Morgen overdag toene mende bewolking met in de middag regen. Matige tot krachbige Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 10 uur.) Zondag: zon 7.38—17.08; maan 13.46- 20 59. Maandag: zon 7.40—17.06; maan 14.16- 22.28. 6 Nov. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1