Jlieuwc fciitsrl) e(fiöurant Britten moeten rekening houden met tal van nieuwe versoberingen Situatie in Suezzone wordt nog steeds gevaarlijker Para's doorstonden atoom proef in Nevada-woestijn Wist IJ VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. Twee en dertigste Jaargang No 92W Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5tantüasticfi Is gfjebltoen myn fitrt In tcgfjenspott" Een kleurrijke stoet door de stad Na het voorbeeld van Churchill De „nalatenschap" van Labour maakt drastische bezuinigingen noodzakelijk CHURCHILL heelt het Engelse volk voorbereid op nieuwe versoberin gen, als het Lagerhuis de volgende week bijeenkomt. Hij en zijn ministers gaven reeds het voorbeeld door een deel van hun salaris te laten vallen. De aangekondigde maatregelen zijn noodzakelijk, om de steeds slechter wordende financiële toestand te verbeteren. De eerste aanval zal gericht zijn op de ministeries, waar alle verspilling zal wor den tegengegaan. Vandaag nog komt het kabinet bijeen, om de laatste hand te leggen aan de troonrede. Koning George zal die zelf niet kunnen uitspreken, omdat hij nog herstellende is van de ondergane longoperatie. De troonrede zal namens hem worden voorgelezen. de beveiliging van de aanvoerwegen van het Britse Rijk. De besprekingen zullen geen geval vóór de algemene verkie zingen in India gehouden worden en die vinden in Januari plaats. De datum der Gemenebestconferentie staat dus nog niet vast. Ook Engeland atoombom Churchill heeft voorts bevel gegeven het tempo van het Britse atoomenergie programma dermate te verhogen, dat over ongeveer een half jaar een proef- bom tot ontploffing kan worden ge bracht. Dit wordt dus in het voorjaar van 1952. De proefexplosie zal vermoe delijk in Astralië of m de Ver. Staten plaats vinden. ChurchiU is van mening, dat het prestige van Groot-Brittannië zal stijgen, wanneer het land de atoom bom bezit. Hij heeft daartoe Lord Cherwell, zijn wetenschappelijke raadsman uit de oor logsjaren, aangewezen om de leiding van het programma voor atoom-onderzoek en atoomproductie over te nemen. Deze belangrijke man. de 65-jarige Lord Cherwell. gaat resideren op Downing- street, vlak naast Churchill. Cherwell was reeds vanaf 1945 hoofd van de af deling „nieuwe wapens". (Dinsdag heeft Truman een wet getekend, waardoor de Ver. Staten bepaalde atoomgeheimen kunnen, delen met beviende landen). De economische politiek zal in de troonrede een zeer voorname plaats nemen. Butler, de nieuwe minister Financiën, heeft aan het kabinet rapport uitgebracht over de economische toe' stand, de „erfenis" zijnde van zijn La- bourvoorganger GaitskelL Het tekort op de Britse betalingsbalans bedraagt circa 600 millioen pond sterling per jaar en dit geeft dus reden tot grote bezorgd heid. Zoals in een deel onzer edities giste ren nog werd vermeld, heeft Churchill Davies Eccles, een der meest uitgesprO' ken leiders van de progressieve vleugel der Conservatieve partij, tot minister van Openbare Werken benoemd, ten nu nog 40 leden benoemd den. Voorts verneemt Reuter dat Chur chill begin volgend jaar een conferentie bijeen zal roepen van de premiers der Gemenebestlanden. Dit appèl betreft de Westelijke defen sieplannen voor het Midden-Oosten De conservatieve Schot William. Shepherd Morrison is benoemd tot voorzitter van het Lagerhuis. Sinds 1929 is Morrison lid van het parle ment. Enkele malen heeft hij ook deel uitgemaakt van de Engelse regering. Weer 3.000 ton boter naar Engeland Engeland zal een extra-hoeveelheid van drie millioen kilo Nederlandse koelhuis- boter afnemen. Reeds eerder werd een contract voor een zelfde partij afgesloten. Deze overeenkomst is echter nog slechts gedeeltelijk uitgevoerd. Wel is dit jaar al uitvoering gegeven aan twee contracten voor de levering van in totaal 12 millioen j kilo verse boter. Deze extra-ove: komst van 3.000 ton betekent voo schatkist een meevaller, daar de partij reeds was bestemd om tegen verlaagde prijs in de Nederlandse winkels te den gebracht. Russen bouwen: Een krachtzender in Oost- Berlijn Om „Rias" uit de lucht te blazen In de Russische sector van Berlijn I wordt momenteel een nieuwe radiozen der van 300 kilowatt gebouwd, die be- I doeld is om de Amerikaanse zender I „Rias-Berlin" uit de lucht te verdringen. De zender, die 21 December, de verjaar dag van Stalin, gereed moet zijn, is drie- maal sterker dan de Amerikaanse zen- 1 der. Met uitzondering van Radio-Moskou j zal het de sterkste radiozender van I Europa zijn. Weer zes Harpoons op Schiphol Vanmiddag is op het vliegveld Valken burg de tweede groep van zes Harpoons 1 in ons land aangekomen. In totaal krijgt Nederland 18 van deze vliegtuigen van Amerika. De eerste groep van zes werd op 7 September jl. afgeleverd. Mr G. L. P. Warburg uit Groningen Kamerlid (P.v.d.A.) I De heer J. Roorda te Ter Apel, die be- I noemd verklaard was tot lid der Tweede i Kamer in de vacature-Tuin (P.v.d.A.). heeft die benoeming niet aanvaard. In zijn plaats is nu benoemd verklaard mr I G. L. P. Warburg, advocaat en procureur te Groningen. Minister Joekes morgen weer aan 't werk Minister Joekes die, zoals men weet, i enige tijd geleden in het Rode Kruis- 1 ziekenhuis te Den Haag een operatie onderging, hoopt morgen zijn ambts bezigheden te hervatten. Bij grensoverschrijding: Auto-radio geeft soms moeilijkheden Kamerleden vragen afdoende oplossing Veel Nederlandse automobilisten heb ben hun radio niet op het nationaliteits- bewijs van hun wagen staan. Bij het pas seren van de Nederlandse grens kan het daarom gebeuren dat het radio-apparaat wordt uitgebroken of dat een borgstel lingssom moet worden gestort. Hiervoor heeft men echter niet altijd voldoende geld bij zich en op deze manier ontstaan oponthoud en ergernis. In het voorlopig verslag van de Twee de Kamer over de begroting 1952 van Fi nanciën wordt nu de vraag gesteld of hier niet een eenvoudiger werkwijze kan worden toegepast, b.v. door een aanteke ning op de pas te maken. „Bakkersverdiiet" niet meer nodig? De Haarlemmer Willem Stuvé heeft octrooi aangevraagd op een primeer machine waarmee hij een eind denkt te kunnen maken aan het bestaan „bakkersverdriet". Met bakkersverdriet bedoelt men het brood dat teveel wordt gebakken en oud wordt zodat het niet meer verkocht kan worden. Met de pri meermachine kan men brood weer „vers" maken. Het oude brood gaat over een lopende band door een zeer hete oven waarvan de temperatuur kan worden ge- regpld. Daarna wordt het in de primeer machine door oververhitte, met natuur boter vermengde stoom in een 'betere staat gebracht, zodat het niet meer vers brood is te onderscheiden. komt in Rotterdam het economisch studentenparlement in tweede zitting bijeen. Het wetsontwerp Toezicht Credietwezen komt aan Coca Cola koelde gemoederen niet al Vergelijk slechts mogelijk als Britten spoedig de Egyptische bodem verlaten T^GYPTE BEKLAAGT ZICH, dat de Britten de aflevering van petroleum k-J uit Suez gestaakt hebben. Door de tekorten zullen er ernstige wan ordelijkheden ontstaan, want er is nog slechts voor enkele dagen olie. Deze toestand is zeer gevaarlijk, aldus de Egyptische min. van Binnenl. Zaken, Fouad Serag El Din Pasja. De Britten hebben het mis, zo betoogde hij, als zij denken, dat Egypte zal wijken voor pressie. Wil men tot een vergelijk komen, dan zullen de Britse troepen met spoed de Egyptische bodem moeten verlaten. Volgens een Engelse woordvoerder zal een derde van alle gezinnen der militairen in de Kanaalzone naar het moederland terug gaan en de blijvende gezinnen zullen worden samengebracht in zeven „beschermde gebieden". Deze veiligheidsmaatregelen zijn noodzakelijk. In een communiqué der Britse marine 1 politie een tierende menigte geholpen by in het Suez Kanaal wordt vastgesteld, het omverwerpen van twee Britse le- dat de eenheden nu zodanig zijn ge- gerauto's, geladen met kostelijke flesjes stationneerd, dat het hoofd kan worden Coca Cola. De menigte deed zich aan de geboden aan arbeidsmoeiiijkheden in het drank tegoed, maar de verhitte gemoe- Kanaal. Egypte is bevreesd, dat door het afsnijden van de olietoevoer het be- vloeiings- en afwateringsstelsel, alsmede de electriciteitsvoorziening bedreigd wordt. Bovenal zullen de bakkerijen be nadeeld worden. Als de bakkerijen niet voldoende brood meer kunnen bakken, zal de revolutie uitbreken. Voorts jeremieert Egypte over de uit zetting van „lastige" Egyptenaren uit de Suez Kanaalzone. Intussen duurt de terreur en de intimidatie voort. Een Egyptenaar, die voor de Bi-itten werkte, werd met gebroken benen en verbrijzel de schedel langs de weg gevonden. Ismalia heeft, volgens Reuter, Egyptische Tweede Kamer: Meer emigratie binnen Europa gewenst Algemeen is men in de Tweede Kamer in oordeel dat de regering speciale aan dacht behoort te schenken aan de emi gratie binnen Europa. Dit is vooral ge wenst met het oog op de versterking van de economische positie van West-Europa, aldus het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1952 m Sociale Zaken. In het bijzonder wordt de aandacht m minister Joekes gevraagd voor emi gratie naar Ierland en de bevordering emigratiemogelijkheden voor in tellectuelen. Rapport van Schacht over Indo nesië wordt openbaar De Indonesische ministerraad heeft besloten, het rapport van dr Hjalmar Schacht over de economische en finan ciële positie van Indonesië te publiceren. Indonesisch minister te Rome De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr Soebardjo, is voor officieel bezoek te Rome aangeko en zal een onderhoud hebben met de Italiaanse premier tevens minister van Buitenlandse Zaken. De beruchte bende-leider Dorim Alias Suria is door eenheden van het leger, na een spannende klopjacht, ge dood. Aldus meldt Aneta uit Bandoeng. deren waren blijkbaar nog niet voldoen de afgekoeld, want de lege flesjes wer den naar passerende Europeanen ge- Egypte schijnt Roemenië gepolst te hebben over de mogelijkheid, Roemeen se olie te leveren aan Egypte via Alexandrië. Gisteren hebben 5000 stu denten gedemonstreerd voor het hoofd kwartier van de plv. Britse opperbevel hebber te Lahore, in Pakistan. Het pro test gold de Britse actie in Egypte. Honderdjarige gehuldigd Gisteren heeft de weduwe Wesselink te Silvolde; beter bekend als Opoe Tuen- ter, haar honderdste verjaardag gevierd. De gehele dag was het een komen en van vele belangstellenden o.a. van burgemeester en wethouders van de ge meente Wisch. De verjaardag werd in speciale dienst in de Hervormde kerk herdacht. De gemeenteraad bood de ja rige haar portret aan. Eisenhower en Bidault naar Amerika Acheson in Parijs gearriveerd Afstanden bestaan niet meer. Nota's worden er, naar verhouding, minder ge wisseld, want als de ministers elkaar be langrijke dingen te zeggen hebben, vlie gen zij over en weer. Zo is Georges Bi dault, plv. premier en minister van De fensie van Frankrijk, naar Washington gevlogen, waar hij contact zoekt met de Amerik. min. van Defensie, Robert Generaal Eisenhower vertrekt van avond nog uit Parijs naar Washington, voor besprekingen met Truman en an dere Amerikaanse regeringsleiders. Waarschijnlijk zal Eisenhower bü de President rapport uitbrengen ovei vorderingen der Europese defensie. Het weekeinde brengt hy door in Fort Knox (Kentucky). Inmiddels is Dean Acheson te Parijs gearriveerd ter bijwoning van de komende Algemene Vergadering der V.N. Uiteraard zal er ook gelegenheid zyn voor diverse politieke „onder onsjes' o.a. met de Franse minister Schuman over Marokko. Voor het eerst in de geschiedenis: v ««gfe, Geen verdere proefnemingen van dit soort VOOR HET EERST in de militaire geschiedenis is een proef met een atoomontploffing genomen, waarbij grondtroepen betrokken waren. Dit gebeurde gisteren in de woestijn bij Las Vegas (Nevada, V.S.). Ruim duizend Amerikaanse parachutisten, speciaal hiervoor opgeleid, lagen met het gezicht tegen de aarde gedrukt in loopgraven, mangaten en andere gevechtsstellingen. Toen allen reeds lange tijd paraat hadden gelegen, wierp op 10 km afstand een B-29 bommenwerper een atoombom af, die op 700 meter hoogte explodeerde. De ontploffing was te Las Vegas zicht baar als een lichtstraal. Hieruit leidt meh af, dat het niet een zgn. „babybom" als bij de eerste proef. Bij de oefening zijn geen verliezen geleden, aldus is cieel meegedeeld. De troepen, die speciaal verbindingssysteem Ladden HflHmsl Dit is de geweldige semaphoon van het IJmuidense havenbedrijf, die gisteren in gebruik werd gesteld door Z.K.H. Prins Bemhard. Door middel van de radarinstallatie kunnen de schepen thans veilig door de minst binnen de havenhoofden geloodst worden. gelegd, waren ingeschakeld o gaan of atoomwapens met goed gevolg gebruikt kunnen worden ter onder steuning van de grondstrijdkrachten om te bewijzen, dat infanterie een atoc aanval kan doorstaan. Een woordvoerder van het Amerikaan, se leger heeft verklaard, dat dit de enige proef is, waarby troepen zullen werken. Deze mededeling heeft geleid tot de conclusie, dat men voldaan is de proefneming. De kracht van de ontploffing deed mensen in Noord-Hollywood. 360 km t de plaats van proefneming, de politie het seismografisch Instituut opbellen. een aardbeving te rapporterenIn Las Vegas, dat op 120 km van het proefterrein ligt, brak een aantal winkelruiten. Arabische Liga ver gadert in Parijs De „politieke commissie" van de Ara bische Liga zal in Parijs vergaderen, bespreking van de voorstellen van Enge land, Amerika. Frankrijk en Turkije in zake het defensiecommando voor het Midden Oosten. W alvis-cotelet voor de Oostenrijkers De Oostenrijkers hebben te kampen met een tekort aan vlees. Varkensvlees en kalfscarbonade zal voortaan slechts op Zaterdagen mogen worden verkocht. Volgens Reuter zal er nu walvisvlees worden ingevoerd. Westduitse staalpillen voor Eva Peron Met het lijntoestel van de KLM heeft een Westduitse chemische fabriek hon derd ampullen met een staalpreparaat Eva Peron die aan bloedarmoede lijdt, naar Buenos Aires gezonden. Olie-hymne 1 Het Perzische Conservatorium Muziek heeft volgens Ass. Press bekend gemaakt, dat een „petroleum-hymne' gecomponeerd, waarin de nationalisatie wordt verheerlykt. Het lied zal by de thuiskomst van premier Mossadeq Amerika óver de radio worden uitge zonden. Botsing te Wassenaar Dronken bestuurder nam pillen in Ademzuiverend middel kon echter niet helpen De Amsterdamse politie heeft gister avond een automobilist aangehouden die onder de invloed van sterke drank in Wassenaar een aanrijding had veroor zaakt en daarna was doorgereden. De po litie in Sassenheim had de man reeds ge- gnaleerd toen de wagen zich slingerend ver de weg bewoog. Zij waarschuwde de Amsterdamse politie en deze hield de bestuurder aan omdat hij op de linker kant van de weg reed. De man werd naar het bureau over gebracht. Aanvankelijk wist men echter niet of er van dronkenschap sprake was, omdat er geen dranklucht viel te bespeu- Reeds meende de agenten de auto mobilist weer in vrijheid te moeten stel len, toen zij bemerkten dat hij een tablet- lam. Bij onderzoek bleek dit chloro- te zijn. een stof die de adem zuivert. Op hetzelfde ogenblik kwam per telex het verzoek binnen een onbekende auto mobilist aan te houden, die waarschijn- onder de invloed van sterke drank in Wassenaar een ongeluk had veroorzaakt. De dronken man had aan de Rijks straatweg te Wassenaar een geparkeerde auto geraakt, toen de politie hem bevel gaf te stoppen en hy toch doorreed. De politie was op de wegpiraat attent ge maakt door de bestuurder van de gepar keerde auto, die eerst achter de wagen de dronken man had gereden. De ge parkeerde wagen werd licht beschadigd. Franse vrees bewaarheid Marokkaanse nationalisten zijn tot actie overgegaan Het kwam tot botsingen te Casablanca, waar doden en gewonden vielen T~*E VREES van Frankrijk, dat ook in Marokko en Tunis de onrust zal U toenemen, onder invloed van de gebeurtenissen in Perzië en Egypte, wordt bewaarheid. Het gistte in de Arabische wijk van Casablanca, nadat tengevolge van botsingen met de politie een aantal Marokkanen, onder wie een kind, om het leven waren gekomen. De moeilijkheden begonnen, toen degenen, die voor de gemeenteraadsverkiezingen hun stem wilden uitbrengen, hierin gehinderd werden door intimiderende nationalisten. De politie, die door Arabieren met evenals de Engelsen uit de „koloniale stenen bekogeld werd, had een aantal gewonden te betreuren. Het stern-bureau de voorstad Derf Ghalef werd door i menigte van naar schatting duizend n aangevallen. In verband met de ongeregeldheden, aldus Ass. Press, wer den de troepen geconsigneerd- Een mili taire vrachtauto met soldaten werd door een menigte demonstranten vernield. Bij Reuter wordt nog gemeld, dat ten gevolge van de intimidatiecampagne slechts 1200 van de 12.000 kiesgerechtig den opkwamen. De botsingen duren nog voort. Gisteravond begaf de sultan Marokko zich naar Casablanca, waa een dringende conferentie had met de plaatselijke pasja. In het licht dezer gebeurtenissen, wordt de Franse angst begrijpelijk, om DAT 15 Engelsen, o.w. 12 journalisten, gisteren Hilversum, Bussum, Lopik en Eindhoven bezochten om op uitnodiging in Philips de Ned. televisie te bekijken. DAT de plaats van de in een andere functie benoemde Jhr. mr K. F. L. K. Vredenburch in de politieke commis- van de V.N. wordt bezet door mr J. A. H. Luns, ambassaderaad te New York. DAT de eierprijs in Barneveld opnieuw steeg tot 19.75 5 20.25 de honderd, tegen 19.25 vorige week. DAT de ex-ambtenaar van de Zieken fondsraad, de 32-j. J. G. S. uit A'dam wegens verduistering van f33.000 uit de as van die raad, tot 3 j. is veroordeeld. DAT de Koningin een telegram van deelneming heeft gezonden met het over lijden van de Helderse mensenredder Janus Kuiper, wiens stoffelyk overschot gisteren in Huisduinen ter aarde is be steld, waar ook vele van zyn vroegere makkers rusten. DAT de twee dagelijkse treinen A'dam- R'dam via Breukelen/Harmelen m.i.v. de romerdienstregeling 1952 gaan rijden op voor beursbezoekers geschikte tyden. U..DAT H' G- J- Schelling, architect DAT de Leeuwarder rechtbank gisteren by de N.S. en bouwer van o.m. de sta- in de civiele zaak tussen P. de Boer te tions A dam-Amstel, Bussum, Enschede, Drachten enerzijds en de Staat der Ne- Hengelo en het nieuwe station te Leiden, derlanden en de off. v. J. in Leeuwarden, met pensioen is gegaan. j mr dr F Hollander, anderzijds, een laatste DAT Zaandam ditmaal het volksfeest1 Ults,tel van *ier ^eken verleende op van Sint Maarten op 12 November viert,20 van gedaagden, daar 11 November op Zondag valt. I DAT premier Mossadeq van Perzië 1000 DAT de Amerik. katoenstad Memphis dol'ar h"" iC!cl;0"k" „aa" ïT^ma": de vlag met het wapen van deze stad t Douglas DC-3 der KLM. met naar het geadopieerde Enschede heettelk toestel hh naar Amerika is gev ogen. gestuurd- en de 25 bemanningsleden deze tip by uit zondering mogen aanvaarden. DAT de dirigent Hein Jordans en de: nAT leden van het Brabantse Orkest deze DAT de e.k. weken geen sportwedstru- r. tr? SMSjrjs brab. Anjerfonds. 6 °°r I kinderverlamming daar te grote inspan- ning kinderen vatbaarder maakt. ■DAT de R.K. bakkerspatroons hebben besloten aan de verlangens van de met DAT Qe 31"J rijwielreparateur H. C. H.. boycot dreigende gezellen i.v.m. de 2 pet <Je Jl-j. fabrieksarbeider A. A. van D. en vacantietoeslag te voldoen. 24-j. mej. J. A. M. P., allen te Nijmegen, die door hun meinedige verklaringen een DAT pontonniers tussen 3 en 17 Nov. rijwielhandelaar uit Nijmegen geruime in de Bergsche Maas bij Keizersveer een tijd onschuldig in de cel lieten zitten, in brug aanleggen. 1 hoger beroep te Arnhem zün veroordeeld DAT de ver. Ned. Fabrikaat bij figu- jtot rcsP- 3>i' e,n 1 i- (rechtbankvon- ren uit industrie, handel en consumen- inissen resP- 3%, IV* en 11/3 j.). ten 'n onderzoek heeft ingesteld naar hun DAT het Rode Kruis Korps thans 10.000 oordeel over de oorzaken van de gema- lieden telt (op 1 Nov. 1950 8158). tijde belangstelling voor het Nod. pro- I DAT de B damse raad gisteren een plan aannam voor de bouw van 551 woningen. duet. gebieden" verdreven te worden. Wy herinneren tevens aan de Franse klacht over de Amerikaanse politiek in het nationalistische Midden Oosten, die ook de Franse positie in Marokko en Tunis beïnvloedt. (Men zie ook het Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Ziehier de 42-jarige Zweedse ma rine-officier Ernst Hilding Anderson, die aan de Russen belangrijke stra tegische gegevens verschafte. Dezer dagen werd h\j voor de rechtbank te Stockholm geleid, om zich voor zyn spionnage-arbeid te verantwoorden. Hij zou zijn werk niet uit financiële, doch alleen uit ideële overwegingen hebben verricht. De toekomst van de industrie DE afhankelijkheid van ons land op het gebied van de grondstoffen- voorziening is groot en het is om die reden, dat het voortduren van de inter nationale spanningen voor ons een lang durige schaarste aan grondstoffen zal meebrengen. Immers, met het oog op die spanningen zijn de omvangrijke defen- -orders aan de verschillende landen gegeven en die opdrachten brengen nu eenmaal schaarste met zich mee. In de Verenigde Staten meent men, dat de moeilijkheden met de grondstoffen nog zuUen toenemen en enige jaren zullen i is de positie in ons land zó, dat wij anders kunnen verondersteUen, dan ;r ook in ons land alleen dan regel matig aanvoer van grondstoffen zal kun nen zijn, wanneer wij een belangrijk deel van die grondstoffen voor defen siedoeleinden besteden. Uit het bovenstaande valt te conclude- in, dat vele bedrijven alleen dan ten volle bezet zullen zijn, als zij nu maat regelen nemen om op het defensie-pro gramma over te schakelen. Deze over schakeling zou doelmatig zyn, indien inde in het oog gehouden wordt, jk is, dat vele Nederlandse in dustrieën te veel zélf maken, dat zü daardoor een hogere kostprijs verkrij gen dan nodig is. Immers, vele onder delen worden goedkoper „en masse" ge maakt Daarbij komt nog en hierop is door ons eerder reeds gewezen dat te weinig normaliseert; van vele producten bestaan te veel variaties. f~\OOR minder .zélf te maken zou men de benodigde onderdelen in genor maliseerde of standaard-uitvoering in grotere hoeveelheden goedkoper kunnen maken. Dit zou met zich brengen, dat vele industrieën in ruimere mate zich zouden bezighouden met de montage van de eindproducten en dat zij deze zouden opbouwen uit de door hen bestelde on derdelen, zgn. standaard-onderdelen, op de productie waarvan zich vele grote en kleine industrieën zouden toeleggen. Men mene toch niet, dat dit alleen voof grote landen mogelijk zou zijn. Ook in kleine landen is dit zeer goed uitvoer baar; in Zwitserland vervaardigen de horloge-fabrieken sinds lang de horloges uit de hun toegezonden onderdelen. Gaan we de voordelen van deze spe cialisatie na, dan wijzen we allereerst hierop, dat de bedrijven in de afzien bare toekomst, ondanks schaarste aan grondstoffen, de bedrijfsbezetting ge makkelijker zullen kunnen handhaven. Een voordeel van financiële aard is de verlichting van de financiering van de voorraden. De financiering van de debi teuren is hiermede ook gebaat, hetgeen in deze tyd van kennelyke kapitaal- schaarste een sprekend punt is. Voor een toekomstige verandering van het productieprogram is het niet vereist, volledig nieuwe machines aan te schaf fen, want men kan eenvoudig andere onder-leveranciers opzoeken. Dit brengt een bezuiniging mee op de investerings kosten, hetgeen gunstig is by de huidige kapitaalschaarste en al evenzeer devie- bespaart. /"tOK wijzen we er op. dat de organi- satiestructuur van het productie proces in ons land tamelijk ingewikkeld is, hetgeen zyn oorzaak vindt in het ge compliceerde technische apparaat, dat niet is ingesteld op één of enkele stan daardproducten. doch op vele procédé's. Maar dan is ook een vereenvoudiging in de leiding mogelijk, hetgeen coördinatie en planning vlotter zal doen verlopen. Ook zal men meer aan de lage leiding kunnen overlaten; de afstand van ae directie tot die leiding zal korter zyn. Zo zullen er grote voordelen bereikt kunnen worden voor de bedryven en dus voor de nationale economie, indien gestandaardiseerd en meer werk uit besteed wordt, zodat enerzyds vele be drijven weinig artikelen „en masse" gaan vervaardigen als onderleverancier en anderzyds de opdrachtgevers van deze bedryven zich meer en meer gaan be perken tot de montage van de eindpro- Of dit alles uitsluitend verrijking is? Immers neen. Want wy mogen er de ogen niet voor sluiten, dat in dit alles ook schuilt een vertechnisering van de arbeid. De arbeider krijgt zo nog min der van doen met het product als zo danig. Maar dat is dan één van de pro blemen, welke deze tyd aan ons allen oplegt: hoe te geraken tot een zo zuinig mogelijk gebruik van de grondstoffen en zo groot mogelijke productie; de andere kant toch te blijven naar eerherstel van de arbeid, die tegelyk is eerherstel van de arbeider. Margarineproductie weer gestegen De voornaamste Nederlandse marga- rlnefabrieken hebben, volgens het C.B.S., in 1950 totaal geproduceerd 168.996.000 kg margarine, 9.516.000 kg bakkersvet en 7.197.000 kg aan overige producten (bak- braadvet, spijsoliën enz.). In 1949 waren deze cijfers resp. 144.319.000 kg, 10.901.000 kg en 10.020.000 kg. De totale waarde van de productie ln 1950 was 212.286.000 tegen 189.715.000 in 1949. Het leeuwendeel hierin had de margarine, met resp. 18S.945.000 en 159.078.000. Per 30 September 1950 waren er 2465 personen bij deze fabrie ken werkzaam tegen 2453 een jaar te Tot ridder ln de orde van Oranje- Nassau is benoemd J. Zeeman, admini strateur van een thee-ohderneming in Indonesië. J- D- Troostheide is benoemd tot hoofdred. van het Zeeuwsch Dagblad (Prot-Chr.) te Goes. WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond veel be wolking met enige regen. Overigens wisselend bewolkt met voornamelijk in het kustgebied enkele buien. Matige en nu en dan vrij krachtige Zuid-Westelyke tot Westelijke wind. Iets kouder overdag. (Opgemaakt te 10 uur 19.35. 6 Nov. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1