Meiiwe $riltórlje Gtmirant Joegoslavië door circa een millioen soldaten belegerd - Egyptische verzetsactie militair geleid Wist U DONDERDAG I NOVEMBER 19S1 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 92§l Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanloastlcfj it ahtbftotti mga bert In tegenspeel" Sluit Zaterdags de kantoren ZIE PAGBtA 5 Maarschalk Tito stelt vast Bij aggressie in Europa zal Amerika door een bevriend land worden gesteund GEKLEED in een grijze maarschalksuniform met rijbroek, en vele sigaretten rokende, heeft Tito van Joegoslavië een persconferentie gehouden voor ruim honderd journalisten. Maarschalk Tito stelde vast, dat de aan zijn land grenzende Kominformlanden ongeveer een millioen man onder de wapenen hebben. De Russische satellietstaten beschikken over veel krachtiger bewapening dan zijn eigen land. Die toestand be tekent een groot gevaar, niet slechts voor Joegoslavië, maar voor de i vrede in do gehele wereld. Vandaar, dat Joegoslavië in staat moet zijn om met behulp der Verenigde Staten deze achterstand in de bewapening in te halen. (In dit verband wijzen wij op de ver klaring van de Griekse generaal Plasti- die in zijn regeringsverklaring Wat de lichte wapens betreft, is de situatie gunstiger. Ten eerste maakt Joegoslavië die zelf en in de tweede plaats werden grote hoeveelheden van Amerika ontvangen. Op de belangrijke vraag, wat Amerika zou terugkrijgen voor het zenden van al die wapens, ant woordde Tito: „De Ver. Staten zullen een bevriend land aan haar zijde zien, indien aggressie in Europa niet slechts ons zelf betreft, maar gericht is tegen elk wille keurig land in Europa en de vrede in gevaar zou brengen". Voorts verklaarde hij. dat Joegoslavië niet het sluiten van een gewestelijk pact met Griekenland en Turkije overweegt. Nog geeft een minister z'n salaris terug Vredesboodschap van Brits vakverbond De bezuiaiöjgiinigscaimpaigine van Chur chill heeft succes. Thans heeft de nieuw benoemde minister Lord Oherwell, thesaurier-generaal en ailgemeen coorda- naitor van het atoomonderzoekafstand gedaan van zijn salaris ad 140.000 per jaar. William Shepherd Morrison, conserva tief, is benoemd tot voorzitter van hef. Engelse Lagerhuis. Hij werd gekozen met 318 tegen 251 stemmen. Het de eerste keer sinds 56 jaar, dat de ziitibar bij meerderheid van stemmen werd gekozen. Clement Attlee is gekozen als leider van de Labourfractóe in he Lagerhuis. Hij ontvangt een salaris vai 20.000 gulden per jaar. De algemene raad van het Britse vak verbond (T.U.C.), 8 millioen arbeiders vertegenwoordigende, heeft in een ver klaring gezegd, dat het vakverbond „vriendschappelijk" met de nieuwe rege ring wil samenwerken. Mits hetgeen Labour de laatste zes jaar op het gebied van sociale verzorging heeft opgebouwd, in stand blijft. Churchill heeft een aantal nieuwe ministers buiten zijn kernkabinet be noemd. Hij heeft als minister van Defensie drie medewerkers gekozen: voor Luchtmacht: Lord de l'Ysle en Dudley; Marine: James Purdon Lewes Thomas; Oorlog: brigade-generaal An thony Henry Head. De anderen zijn: voor Bevoorrading: Duncan Sandys, schoon zoon van Churchill; Brandstof en Energie: Geoffrey William Lloyd; Voed sel: Majoor Lloyd George; Vervoer en Burgerluchtvaart: John Scott Maclay; Landbouw en Visserij: -majoor Sir Thomas Dugdale; Kanselier van het Hertogdom van Lancaster (het betreft een porte feuille zonder departement): Burggraaf Swinton. Bejaarde mannen sloegen overvaller deur uit Schoenmaker hield zich letterlijk bij zijn leest Op twee bejaarde schoenmakers in Geldrop, de 70- en 76-jarige gebroeders B., is een mislukte overval gepleegd door een gemaskerde jongeman, die meende de oudelieden met een cylinderrevolver schrik te kunnen aanjagen en er met hun spaarcentjes vandoor te kunnen gaan. De schoenmakers bezorgden de rover echter een duchtige verrassing, want de „jongste" broer hield zich letterlijk bij zijn leest en sloeg daarmee de jongeman oe revolver uit de hand. Na een wild ge vecht, dat ook buiten de werkplaats werd voortgezet, nam de overvaller de vlucht op zijn fiets. De politie ging de café's af en Inder daad bleek in een café te Heeze eer zenuwachtige jongeman te zijn geweest Daarop werd de dader, de 23-jarige D.. van zijn bed gelicht. Hy legde een vol ledige bekentenis af. Weer een auto door een trein gegrepen Op de (van flikkerlicht voorziene) on bewaakte overweg in Onna, in de rijks weg ZwolleSteenwijk, is gistermiddag een auto door een loco-motor gegrepen en zwaar beschadigd. De automobilist, de heer B. Bolsius van de Ned. Lloyd, be kwam geen letsel. De spoorwegarbeider B. Orsel echter werd door de meege sleurde auto getroffen en ernstig ge spelde, dat de betrekkingen tussen Grie kenland en Turkije zich zullen verbete- nu beide landen in het Atlantisch Pact zyn opgenomen en ook de verhou ding tot Joegoslavië veel gunstiger is.) Echter heeft Tito ook gezegd, dat Joego slavië er niet aan denkt, zich bij het Atlantisch Pact aan te sluiten, ofschoon neutraliteit voor enig land in Europa op. het ogenblik uitgesloten is. Hij beweerde voorstander van de her bewapening van Duitsland te zijn, maar op voorwaarde, dat dit Duitsland „wer kelijk democratisch" wordt. Een even tueel vredespact tussen de grote mogend heden achtte hij een bedreiging voor de mensheid. De kleine landen moesten zich hiertegen met kracht verzetten. Zo'n alomvattend pact zou neerkomen op de verdeling van de wereld in invloedssfe ren, waarin de grote mogendheden over de kleine zouden heersen. Hij beschuldigde de Sowjet-Unie ervan, 3or een dergelijk vredespact te ijveren, teneinde de Ver. Naties op te ruimen. In dergelijke politiek zag Tito juist de mogelijkheid van een wereldconflict toe genomen. D© spionnage-affaire Tsjechische gezant hult zich nog in stilzwijgen De gezant van Tsjechoslowakije bij ons hof, dr J. Martinic, deelde ons heden morgen mee nog geen commentaar tete waarschuwen kunnen geven op de door de Nederlandse gegrepen, regering verstrekte gegevens overl Gisteren werd voor de Amsterdamse Tsjechische spionnage-activiteit in ons rechtbank l1^ jaar tegen hem geëist. Het land. Hy wacht daarover de nadere in- psychiatrisch rapport noemde hem struoties van zijn regering af. fantast. Uitspraak op 14 November. Dr Drees morgenavond voor de radio Minister-president dr W. Drees zal morgenavond in een radio-klankbeeld, getiteld „Zo staan de zaken", een kort woord spreken. Dit klankbeeld, dat een overzicht geeft van de ontwikkeling in Neder land na de bevrijding, zal morgen avond om 19.15 in de radiorubriek Verklaring en Toelichting (Hilver sum 1) worden uitgezonden. MAARSCHALK TITO. Oplichter hanteerde een injectiespuit Jonge vrouw slachtofier van een fantast Een Amsterdamse jongeman, De G. ge naamd. had deze zomer een jonge vrouw, met wie hij zich alleen bevond, bedreigd met een windpistool en haar daarna een injectie naar later bleek water toe gediend. „Van die injectie zul je binnen een week krankzinnig worden", zo zeide hij, „waarna je aan een hersenbloeding zult sterven. Ik ben dokter, heb in de ge vangenis gezeten en ben mijn instrumen ten kwijtgeraakt. Nu heb ik geld nodig 2000 om my een nieuw instrumen tarium aan te schaffen. Dat moet jij mf verschaffen. Zodra ik dat geld van jt heb, stuur ik je poeders, die de werking van de injectie ongedaan maken". Inmid dels ontnam hij Baar een bedrag van .10. De vrouw slaagde er in omwonenden de jongeman werd Waren het maar sokken En 't was nog wel vredesvergade- ring daar in Tokio. Maar de Japan- die in de boe van de socia listische partij over het moeilijke pro bleem „vrede" wil den spreken, wa- licht ontvlam baar. Ze konden het worden toen mijnheer Choe foe yong iets lelijks door de zaal riep naar Nagaya- stonden gelijk alle vredesstrijders begonnen met stoelen te gooien eikaars tuin den te bijten. Het duurde maar even. of iedere gedachte vrede werd bruid in deze zaal vol kleine, tierende mannetjes, die met hun ogen rolden. De rechtse linkse leden de partij zet- lan hun argu menten kracht bij met blauwe ogen bloedneuzen, terwijl er één zelfs de vlag met het woord „vrede" er op, om Staatssecretaris wijst op TV-fouten Geen politiek en propaganda voor de televisie Staatssecretaris Cals heeft er de.Neder- landse Televisie Stichting op gewezen dat uitzendingen met politiek karakter via de televisie, zoals die tydens de eerste televisie-maand zyn vertoond, zoveel mogelyk achterwege moeten blyven. Hy neemt hierby dus het standpunt in acht dat ook bestaat t.o.v. de radio, waarby politieke polemieken en propagandisti sche uitzendingen zoveel mogelyk ver meden dienen te worden, en beperkt moeten blyven tot perioden voor de ver kiezingen. Kennelyk doelt staatssecretaris Cals hier op de VARA. Voorts heeft hy er op gewezen, dat de langdurige overschrijding van de zend tijden (soms zelfs meer dan een half uur) niet in overeenstemming is met de ge maakte afspraken. Ook wordt volgens de staatssecretaris byna steeds achterwege gelaten bij de inleiding van het programma te melden dat het uitzendingen zijn va Nederlandse Televisie Stichting, die den verzorgd door een van de omroepverenigingen. Stukken „algemeen programma" dienen ook als zodanig te worden aangekondigd. Tot opperbevelhebber van de Franse vloot in het Middenlandse Zeegebied benoemd vice-admiraal Sala. de hals van zijn tegenstander legde en dreigde, hem te zullen opknopen, als hij geen „genade" zei. Wat een wereld, wat een wereld. Zolang er een rechts en links bestaat in de partijen, zal er om de vrede gevochten moeten worden. Want helaas het in de politiek -niet gesteld als met jn paar sokken, die geen links en rechts kennen....! Prins Bemhard uit Ver. Staten terug Koningin wachtte een uur lang op Schiphol Prins Bernhard is vanochtend om streeks half tien op Schiphol terugge keerd van zijn bezoek aan de Verenigde Staten, waar hij o.a. president Truman heeft ontmoet en verscheidene marine installaties heeft bezichtigd. K.L.M.-Constellation Friesland, waarmede de Prins de overtocht maakte, verscheen omstreeks half negen boven Schiphol, doch moest een uur blyven cir kelen wegens de dichte mist, die zelfs in radarlanding onmogelijk madkte. H.M. de Koningin, die met Prinses Beatrix naar de luchthaven was geko- de Prins af te halen, moest dan ook al die tijd wachten totdat de Fries land was binnengepraat. Ter begroeting waren voorts verschei dene autoriteiten aanwezig. Luitenant eerste klasse A. F. Albers, de marine-adjudant van de Prins, die de tocht naar de Ver. Staten meemaakte, zal eerst over enige dagen met een Amerikaans legertoestel naar Nederland vertrekken. De Prins heeft een groot deel van de overtocht in de cockpit van de Friesland doorgebracht naast gezagvoerder Griffin. Vanmiddag reeds zou Prins Bernhard, zoals mea weet, in IJmuiden de radar installatie officieel in gebruik stellen. Prinselijk Paar bij President Truman Prinses Elizabeth aan ongeluk ontsnapt Prinses Elizabeth en haar gemaal, de Hertog van Edinburgh, zijn gisteren uit Montreal in Canada, te Washington aan gekomen. Op het vliegveld van Washing- President Truman ter be groeting aanwezig. Langs de weg van hst vliegveld naar Blair House had zich ongeveer een half millioen mensen op gesteld. President Truman en Prinses Elizabeth reden in een open auto. Rechercheurs stonden op de treeplank, andere auto waren Prins Philip, Truman en Margaret Truman Zij zaten aan aan een banket, dat door President Truman was aangeboden. Daar- woonden zij een ontvangst bij van het Washingtonse perscorps. Eerder op de dag hadden brandweerlieden de be stofte regeringsgebouwen van het Gapi tooi schoongespoten. Na een verblyf va: enige dagen te Washington keert het Prinselijk Paar naar Montreal terug. is het eerste bezoek van een der Britse Koniinklyke Familie aan de Amerikaanse hoofdstad, sinds het bezoek Koning Gedige en Koningin Eliza beth in 1939. Vermelden vrij nog, dat de Prinses te Montreal aan een ongeluk is ontsnapt. Op het balcon van een ziekenhuis stortte blok beton neer, een minuut, nadat ran die plaats was weggegaan. Het stuk beton was, vermoedelijk door eer windstoot, losgeraakt uit een balustrade Ihr Van Starkenborgh groot officier van de Koningin De oud-gouverneur van Nederlands - Indië, jhr mr A. W. L. Tjarda van Star kenborgh Stachouwer, kamerheer in bui tengewone dienst van de Koningin, is met ingang van 30 October jl benoemd tot grootofficier van Hare Majesteit. Geen bloedproef in Den Haag? Vrijspraak geëist tegen monteur (Van een onzer verslaggevers) Vrijspraak eiste de officier van Justi tie bij de Haagse rechtbank tegen de monteur J. P. C. K. alhier, die onder de invloed van sterke drank een auto zou hebben bestuurd. Hij was over het trot toir gereden, had een onvaste gang en at dies meer zy. In de wagen waren twee lege jeneverflessen gevonden en verd. rook naar drank. Hij beweerde ech- slechts twee glazen bier te hebben gedronken en voorts een hele fles zenuw drank. Een bloedproef was niet afgeno men, omdat daar in Den Haag geen ge legenheid voor was. De president van de rechtbank sprak hierover zyn verwon dering uit. Een scheikundig onderzoek had uitge maakt, dat het drinken van de zenuw drank in zo'n grote hoeveelheid inder daad dezelfde verschijnselen kan voort brengen als alcohol. De off. van Justitie vond het een vervelende geschiedenis dat er geen bloedproef was genomen, maar hij achtte nu het bewijs niet ge leverd. Uitspraak 15 November a.s. r - «o ln de Portugese haven Oporto lag enige tijd het mysterieuze en luxueuze jacht President Robert voor anker, dat enkele dagen geleden naar Tanger is ver trokken. Inzet: het gewichtige briefhoofd van de Haagse jongeman Robert L., die zich president noemt van een maatschappij, waarbij o.m. ook de Maas trichtse notaris Q. is betrokken. Anti-Brits gestook neemt toe Escadrilles van de R.A.F. naar Kanaalzone ter bescherming Engelse gezinnen DE EGYPTISCHE verzetsbeweging, die met „vechtgroepen" werkt, heeft een actie op grote schaal ondernomen, om de Britse strijd krachten uit de Suez Kanaalzone weg te werken. Deze vechtgroepen, waar van reeds eerder sprake was, worden gevormd door nationalistische, Mo hammedaanse organisaties. Twee escadrilles van de R.A.F. begaven zich met spoed naar de Kanaalzone, om de gezinnen der Britse militairen en de installaties aldaar, te beschermen. Volgens een verklaring van de Egyp tische min. van Binnenl. Zaken, zijn een zevental Egyptische politieman nen, onder wie een luitenant, door de Engelsen met geweld meegenomen naar het Britse kamp te Tel El Kebir, in de Kanaalzone. De, hierboven genoemde, verzetsbewe-1 dat zU doodgeschoten zouden worden, als ging staat onder leiding van vooraan-jzy op 3 November nog in de Kanaalzone staande militairen, zoals veldmaarschalk Aziz El Masry Pasja, voormalig bevel hebber van het Egyptische leger en kolo nel Abdoellah El Tel, voormalig Jor daans militair gouverneur van Jeruza lem. Laatstgenoemde is in Jordanië by verstek ter dood veroordeeld, onder be schuldiging van medeplichtigheid aan de moord op Koning Abdoellah. Behalve het zevental Egyptische poli tiemannen, hebben de Britten meerdere Egyptenaren gearresteerd, o.a. een aan nemer en hoteleigenaar uit Suez, ver dacht van anti-Britse propaganda. De Engelse militaire autoriteiten moeten wel tot zeer krachtige maatregelen over gaan tegen al deze anti-Britse agitators. Zo is een officier van politie gearresteerd, omdat hy aan de employé's van het Egyptische min. van Oorlog had gezegd, Noordelijke concessie op Korea De Noordelyke onderhandelaren op Korea hebben weer een concessie ge daan, waardoor de hoop op het totstand komen van een wapenstilstand is toe genomen. Nadat de Geallieerden hur laatste voorstel hadden afgewezen, heb ben zij verzocht ermee accoord te gaan. dat de demarcatielijn gelijk moet lopen met de huidige frontlinie, met een buf ferzone van 4 km breedte. Het voor naamste bezwaar der Geallieerden zal waarschynlyk zyn, dat Kaesong nu in handen van de Noordelijken blyft, ter- wyl deze plaats door de Verbonden Troe pen indertijd met het oog op de bespre kingen aldaar is ontruimd. Aan het ge hele front is de activiteit verminderd. Staking in V.S. uitgebreid tot de schepen De staking der New Yorkse haven arbeiders heeft zich uitgebreid tot de stuurlieden en machinisten van een aan tal Amerikaanse koopvaardyschepen. Hierdoor dreigt het scheepvaartverkeer langs de gehele Atlantische kust en ln de Golf van Mexico te worden lamge- het werk zouden zijn. Ook zyn overal de Kanaalzone Arabische vlugschriften aangetroffen, waarin Egyptenaren met de dood worden bedreigd, als zy voor d« Britten blijven werken. Inmiddels is door het Britse hoofd, kwartier te Cairo bekend gemaakt, al dus Reuter, dat de scheepvaart van all< landen, inclusief Egypte, gebruik ma kende van het Suez Kanaal, geheel on- mogeiyk zou zyn geworden, als de Britse marine niet aan het werk was gegaan, toen de Egyptische arbeiders de boel in de steek lieten. De Egyptische sabotage hield in. aan alle schepen, ook die niet onder Britse vlag varen, bevoorrading met voedsel te ontzeggen. Hierdoor werd het goederenvervoer uiterst bemoeilykt, ja, de Egyptische han- de handel van alle landen met Egypte, wordt als het ware verstikt door het feitelyke ophouden van verlading de havens. Totnogtoe werden door de incidenten met de Britten in de Kanaalzone, twintig Egyptenaren gedood. DAT wegens diefstal van 500 gr blad goud uit een gestalde auto in A'dam 1 j., waarvan 4 mnd- voorw.. is geëist tegen de garagebediende H. aldaar en wegens heling tegen de vroegere bediende S. (die echter blyft ontkennen) 9 mnd. DAT S. A. Hasnie, secr.-gen. van Han del in Pakistan, van 5 t.m. 7 Nov. op uitnodiging van de regering Nederland bezoekt DAT de hoofdcommies te Hoogeveen J. v. d. Linde, die na 47 j. werk op de gemeente-secretarie met pensioen gaat, benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau. DAT de veerboot Koningin Emma (Terneuzen-Hoedekenskerke) gisteren kort na vertrek naar Terneuzen haar schroef verloor, voor anker ging en pa; assistentie kreeg toen een schipper toe vallig passeerde en een sleepboot ging DAT Zaterdag te Vlissingen op de mijnenvegers Walcheren. Deurloo, Room pot en Westerschelde een plaquette het wapen van Walcheren wordt gebracht. DAT minister Van den Brink op 20 21 November Zeeland zal bezoeken- DAT gisteren door De Schelde in Vlis singen het Argentijnse emigrantenschip Alberto Dodero aan de opdrachtgevers is overgedragen en het op 17 Nov. van A'dam uit naar Argentinië vaart. DAT de Barneveldse raad weigerde grond te verkopen aan de coöp.-veiling- ver. Ede en omstreken, voor de vesti ging van een eierveiling, daar hij een eiermarkt voldoende vindt. DAT de Haarlemse raad B. en W. heeft gemachtigd een woningbouwlening van f 5 min tegen 4 pet uit te schryven e nodig een premielening. DAT in het hoenderpark Zijpe te Twisk (N-H.) een eitje van nauwelyks 14 gr en een ei van 150 gr (met twee dooiers en een compleet ei van 60 gr er in) geraapt werden. DAT Philips' telecommunicatie-indus- trie te Hilversum en de Argentynse Philipmij besprekingen voeren met de Argentijnse regering over de levering van materiaal voor een tele-communi- catie-project DAT 428 Canad. militairen gisteren per schip in R'dam aankwamen op doorreis naar Hannover, en er dit jaar nog ruim 6000 komen. DAT in Drenthe opnieuw een geheime zender is opgespoord, nl. de Wild West en tegen vier personen, de exploitant J. S. te Valthermond, diens zoon en dochter en de kapper J. F. zyn geverbaliseerd. Voelen niet voor politiebewaking* 700 Bouwvakarbeiders in Amsterdam staken Op een woningbouwcomplex van 1800 huizen in Amsterdam-West zyn van de 1200 bouwvakarbeiders er een 700 sedert Maandag in staking als gevolg van het ontslag van 13 hunner. Nu het werk aan het complex reeds ;r gevorderd is. achten aannemers af vloeiing van arbeiders noodzakelyk. Een der kleinere onderaannemers ontsloeg met toestemming van het G-A.B. er der tien. Zy verschenen Maandag echter toch op het werk, maar werden door de politie weggejaagd. Daarna bewaakte de politie het bouw. object. Prompt besloten 700 man te sta ken. „Zy voelen niets voor politiebewa king wegens dergelyke arbeidsconflicten op bouwwerken", verklaarde een be- stuurder van een der Unie-bonden. Toerbus'ondeznemers: Geen internat, bussen van Spoorwegen Op een landeiyke vergadering in Am- steraam van toerwagenondernemers, aan. gesloten by de Federatie van Nederland se Organisaties voor het Personenvervoer, is een resolutie aangenomen waarin zy het in leven roepen of in stand houden van internationale toeristische autobus- lynen en z.g. pendeldiensten door dochter ondernemingen van de Ned. Spoorwegen met nadruk afkeurden. Na afloop van de vergadering bleek dat de firma Lindbergh kort geleden een vergunning had aangevraagd voor inter nationale autobuslynen naar verschillen de Europese steden, mede namens andere toerbus-ondernemers. Sanering van het toerwagenbedryf achtte men blykens een tweede resolutie noodzakelyk. Daarby zou het toeristische vervoer en het zg. ongeregelde vervoer uitsluitend tot het terrein van de toer wagenondernemers moeten behoren. Gigantische Princess-vliegboot verrijkt Britse luchtmacht Staart van de 140 ton zware vogel kon niet onder hangar uit... Gisteren is verreweg de grootste vlieg- i zouden eerst gebruikt worden door lucht- boot, ooit in Groot-Brittannië gebouwd, vaartmaatschappjjen. maar ze zullen nu uit de hangar gebracht waar zy werd moeten dienen voor het vervoer van gebouwd. Deze hangar staat in Cowes, soldaten. Niet minder dan tweehonderd op het eiland Wight, waar de vliegtuig-1 man kunnen er tegelykertyd mee wor- fabrieken van Saunders-Roe zyn ge-1 den vervoerd over een afstand, zonder vestigd. Het is de eerste van drie 140 ton tussenlanding, van maar even 5600 ki- zware, tienmotorige vliegboten van de lometer, aldus The Times, zgn. „Princess"-klasse. Deze machines Benoemingen in hoge militaire functies Nieuwe sous-chel en adjudant- DAT aan de R'damse Waalhaven hét generaal nieuwe fabriekspand van Van Cleeff en Kolonel C. J. Valk, tot voor kort mi- Co N.V. (matrassen, kapok enz.) in ge- litair attaché te Djakarta is thans offi- bruik genomen is. j cieel benoemd tot souschef van de gene- DAT gisteren de Friese boekenweek ""'F1 weer is bezonnen majoor J. G. Warringa op, die gisteren weer is begonnen. bevcl yan dc derde müjui„ a[de. DAT het Amsterdamse confectiebedryf j ling (het Zuiden van ons land) heeft Hollandia Kattenburg wegens gebrek aan overgenomen van gen.-majoor J. A. A. orders de werktyd voor plm. 700 manSitsen. tydelyk zal verkorten van 48 uur tot 24 Gen.-majoor Warringa werd, nadat uur per week. de functie van plaatsvervangend gene- -,j raai van de generale staf na het aftreden DAT de A.N.W.B. thans speciaal de n _a_ n •irtobusch.ufl.ur h«R verzocht overdag I pp 1April jx benoamd bt, dichte mist de koplampen vol te laten sou!.che[ yan dm g.|Ukt|Jdig met branden hetgeen overigens wettelijk is j lt.kol r H w c. j. va„Vn. die twee- voorgeschreven voor alle automobilisten. de sou^hef werd DAT de 26-j. los-werkman P. J. W. uit Voorts is de reserve It.-kol. B. J. Buma R'dam is aangehouden, verdacht van in- benoemd tot adjudant-generaal van de braak by een bouwkundige aldaar op 23 Koninklijke Landmacht als opvolger van Sept., waarby voor 2500 aan sieradengen.-maj. B. A. Sjoerdsma, die in Oct. '50 Werden ontvreemd. als zodanig werd benoemd en dezer da- t w tt zt. v Een de militaire dienst met eervol ontslag DAT mr C. J. A M. ten Hagen (Arb.) heeft verlaten. Lt.-kol. Buma was werk- ztln functie ala lid der Tweede Kamer op he, kabtnet v,„ de chel vln de ruim een half jaar met zal kunnen uit. generaib ,ut ,De .djudent-genereel «tenen, deer lal Uldend. Is aan een voart beh«r ov„ en h„,t tj, lor, I voor het personeel, dat onder de beve- DAT tegen de grondwerker G. M. C. in len v'an de chef generale staf is gesteld. Arnhem 4 weken is geëist, daar hy met Red.) grote snelheid een hellende weg was af-1 gefietst waarby ten gevolge van een De huur van troepenschepen botsing twee doden vielen; zyn 72-j. heeft het rijk vorig jaar f 88 millioen moeder die op de bagagedrager zat en gekost f 38 millioen meer dan oor-spron- een wandelaar. kelyk werd geraamd). Wanneer deze drie vliegboten in dienst zullen zyn genomen, zullen zy in een jaar evenveel soldaten kunnen vervoeren over dezelfde afstand, als negen troepen transportschepen van normale grootte. De eerste „Princess"-vliegboot zal naar verwacht wordt in de komende lente met de vliegproeven beginnen. Hoewel het kielvlak van de eerste „Princess" niet op zyn plaats was ge bracht, kostte het nog veel beleid om de vliegboot urt de hangar te brengen. De staart was nog te hoog om onder de overspanning door te kunnen en daarom werd er, toen de neus een flink eind naar buiten stak, water in dc staart gepompt. Dit deel van het vliegtuig daalde daardoor en de neus ging naar boven. Het staartstuk werd op rolletjes gezet en met behulp van een lier werd de romp op het platvorm getrokken ln de open lucht. Vier van de tien Bristol „Proteus"- schroef-turbinemotoren zijn gereed. De overige zullen de komende maanden worden afgeleverd. WEERBERICHT Meer wind Tot morgenavond verwacht De Brit: Vanavond en van- nacht enkele opklaringen en plaatselijk miat. Morgen overdag half tot zwaar be- VOr welkt met plaatselijk enige regen. Zwakke tot mec.se en later wellicht vry krach tige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur.) 18.26. 6 Nov. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1