brRuil c Massale doortrek ran Vlaamse in ons land gaaien shaver,. II NIEUWE 1EIDSCHE COURANT WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 Ineens hier en ineens weer weg Vroeg en laat vertrekkende zangertjes soorten, die meestal ja renlang in ons land zo goed als ont breken of in heel klein aantal elk najaar winter ons land komen bezoeken. Dat zijn bijv. de kleurige pestvogels, de kruis bekken en, zij het zelden, de notenkra kers. Zij vaUen nog eerder op, doordat deze soorten soms jaren achtereen vrij- Heb je geroeid £at ai Een week of zes geleden viel het ons al op, dat er in de bosrijke streken e van ons laftd meer Vlaamse gaaien te zien waren dan gewoonlijk. Deze prachtig gekleurde vogel, vrij algemeen in ons land, komt namelijk, even- als verscheidene andere soorten, soms in grote aantallen in het najaar bij ons voor. Sommige jaren gaat er eeii grote trek van deze vogels uit de Noordelijke landen over ons land en het begon er op te lijken dat we ook .ij dit najaar zo'n golf zouden krijgen. We gingen er eens extra goed op letten en inderdaad kunnen we de laatste weken weer spreken over grote ver- plaatsingen van de Vlaamse gaai. Onze eigen broed vogels trekken niet beduidend en zwerven buiten de broedtijd, maar vooral in de wintermaan- (n den, in kleine troepjes rond. a8 Deze kraaiachtlge vogel met zijn rood- gewoonlijk doortrekken. Soms hebben bruine rug- en borstveren, de zwart- en-witte slagpennen en de prachtige blauw-met-zwart-getekende vleugeldek- veertjes, die de jager zo graag op z'n hoed draagt, is weer in een abnormaal groot aantal in ons land te zien. Met de kuif hoog opgezet, horen we hem op et allerlei vreemde plaatsen, waar hij ge- woonlijk nooit voorkomt, schreeuwend ki en krijsend door de bosjes trekken. 0[ Ook in het Westen van het land zien n. we deze vogels nu overal. In de omge- 1€ ving van Leiden in de Leidse Hout, bij Warmond en zelfs rondom de Burcht komen zij soms dicht bij de menselijke woning, om daarna weer spoedig door te trekken. Andere malen zagen we kleine troepjes hoog over Leiden en Den Haag trekken en ook rondom Rotterdam vallen de grote aantallen van deze soort op het ogenblik op. De vlucht, die een vermoeide en bonte indruk maakt, doet ons er niet aan twijfelen, dat we hier Inderdaad te doen hebben met de Vlaam- d- te gaai, ook wel meerkol, eikelaarster, hout- of Spaanse ekster genoemd. Kleine ia. bosjes ln ons vlakke polderland zijn oasen voor hen. Daar verpozen zij even Om dan weer haastig verder te trekken, el In Warmond was zo'n troepje vrij dicht te benaderen en men vertelde I ons, dat zij in de broedtijd hier maar I zelden worden gezien. Sommige van I deze vogels vertoonden duidelijk een I overwegende grijze tint over het gehele verenkleed, maar vooral de rug, borst en kop. En dat bevestig de nog meer onze mening, dat we hier te doen hadden met de Noorde lijke vorm van deze soort. Zelfs scheen het of deze gaaien iets groter van formaat waren dan onze inland- se, hetgeen helemaal niet denkbeel- ii dig zou zijn. j" Welke ooizaken Over de oorzaak van zulke verplaat- r. dngen van deze soort kunnen we nog •iechts gissen. De een meent, dat voed selgebrek de oorzaak van de plotselinge massale trek zou zijn, de ander gelooft dat de weersinvloeden in het Noorden hier een belangrijke rol spelen en ï- misschien toch een koude winter li komst is. Voor mijzelf geloof ik, belde Invloeden van belang kunnen zijn, maar dat een goed broedseizoen van een bepaald soort in de Noordelijke streken ;- soms ook grote verplaatsingen teweeg re kan brengen. Immers, het voorjaar er k de zomer zijn daar al zo kort, dat eer maand met een bepaald weertype vaur veel waarde kan zijn voor de voort planting van een soort. Inderdaad gaat e *en soort, dat door overbevolking ge brek aan het nodige voedsel krijgt, ex pansie zoeken, waarbij soms over voed- n selrijke gebieden wordt gevlogen, zodat de vogels in andere streken terecht komen. Het ene jaar vallen de grote troepen •ijsjes, vinken of kepen op, die soms e merkwaardig genqeg samen gaan met goede beukenootjesjaren, een andere maal zijn het de buizerds, de grote bonte J" spechten, zwarte mezen, roodborsten of «ndere soorten die in groter aantal dan Advertentiei trekkende zwarte roodstaart tegen in het vlakke land in de omgeving van Leiden, zittend op een hekje en ongetwijfeld op weg naar het Zuiden. Misschien heeft het diertje er maar vier of vijf dagen gedaan om in Spanje te komen, wellicht gaat het nog verder. Naast deze iangblijvers, die bijna acht maanden van het jaar in ons land toeven, hebben we de gierzwaluw die misschien maar een kleine vier maanden by ons verblijft. Laten we echter nu ook op onze echte wintergasten gaan letten: de bonte kraai, sijs, keep, koperwiek, kramsvogel en sneeuwgors. Ze zijn er Jaap Taapken. De koers gaat oplopen De kantonrechter kreeg visite van een groot aantal Leidenaars, die van de po litie een bon hadden gekregen, omdat zjj fietsende geen richting aangaven. Zü kregen allen 3 boete of een dag. Maar: als er geen verandering komt, zullen de boeten belangrijk hoger wor den. zei de kantonrechter Advertentie VERPLAATS U IN ZIJN WERELDJE. Dat wereldje van poezelige zachtheid, lieve geluidjes en schattige maniertjes. Dan voelt U het direct, daarbij passen alléén TEDDY luiers. Ex Animo hield vrolijke markt 't Leek wel 3 October gisteren in „Rehoboth". Kinderen met feestmutsen muziek makende instrumentjes hup- pelden er rond, er was vrolijke muziek en er waren veel mensen, die niet schroom den om herhaaldelijk in hun beurs te tasten. De vrolijke markt van Ex Animo dééd het, ondanks de regen, die aller minst tot een wandeling naar het Rapen burg aanspoorde. De voorzitter van Ex Animo, de heer Th. Brandt, opende deze vrolijke markt met enkele woorden. Daaruit bleek, dat de markt in recordtijd in elkaar was ge zet. Trouwe leden maakten zich daarbij zeer verdienstelijk, en het wijkbestuur was zo welwillend Ex Animo „Rehoboth" tegen wat men populair een habbekras noemt, af te staan. Met ere werd ook ge noemd de heer P. Flandrijn", de man, die voor de gezellige muziek zorgde. De bedoeling van de markt was geld in het laatje te krijgen, teneinde ook nog iets anders te kunnen uitvoeren dan de Mattheus-Passion. Ex Amamo studeert momenteel in „Ein Deutsches Requiem!' van Joh. Brahms en „Te Deum", van A. Brückner. Maar of men tot een uitvoering van deze scho ne werken kan komen, is zeer de vraag. Zonder orkestbegeleiding kan het niet en 1500 a ƒ1600 voor een orkest kan de penningmeester niet uittrekken, laat staan het bedrag, dat voor de eveneens onontbeerlijke solisten moet worden be taald. Is het niet bedroevend, dat men een stuk cultuur niet kan brengen, omdat het geld er voor ontbreekt? Kan hier niets aan gedaan worden? Het zal aan Ex Animo niet liggen als deze stukken niet worden uitgevoerd. We spraken even met de directeur, de heer H. W. de Wolff. Het is ontroerend, zei hij, hoe de jeugd van het koor meeleeft. Kleuters van 4, 5 jaar kwamen met ca deautjes en geld uit hun spaarpot aan dragen om de markt te helpen slagen. Ze hebben ook hun eigen stand „Ons kin-' derhoekje" verzorgd. En hoe keurig ze dat deden, hebben velen kunnen zien. Praten onder toeterklanken en het driftige geraas van het rad van avon tuur werd toen onmogelijk. De tijd voor de daad was aangebroken. En velen heb ben dit goed aangevoeld. De beurzen gingen open en Ex Animo kwam dich ter bij de verwerkelijking van Naar we vernemen heeft de markt f 850 opgebracht V.O.L.A. vraagt Kon. goedkeuring In de kleine Burcht opende de voo zitter van de vereniging van oud-leer lingen van de Leidse ambachtsschool gisteravond om acht uur een vergadering, waarin de heer L. G. van der Horst sprak over klein-koeltechniek en de toepassing daarvan. Vóór de lezing begon, deed de voorzitter, de heer P. Zwanenburg, nog enige mededelingen. Koninklijke goed keuring van de vereniging is aangevraagd. De aanvrage is thans in behandeling bij de procureur-generaal van het Hoog gerechtshof te Den Haag. De vereniging telt 250 leden en 25 donateurs, wat nog te weinig ls. De heer Zwanenburg wekte dan ook de leden op om te helpen het ledental te vergroten. Zaterdagmiddag wordt in aansluiting aan de lezing van de heer Van der Horst een excursie gehouden naar het slacht huis aan de Maresingel. Naar alle waarschijnlijkheid zal in de loop van het volgend jaar een begin wor den gemaakt met de bouw van de Ma- ranathakerk in het Morskwartier. De be sprekingen wijzen daar op, ofschoon er pas een datum is vast te stellen als de bouwplannen volledig klaar zijn en aan de bekendheid mogen worden prijs ge geven. Zo ver is het nog niet. Toch gaat de wijkgemeente Morskwartier er van uit, dat in 1952 de grote start plaats vindt Vandaar ook dat zij haar activiteit ver hoogt en nu al alles op alles zet om het interieur van de kerk straks zo goed mo gelijk te maken. Er is thans een actie gaande voor het orgeL De kerkvoogdijen moeten tegen woordig heel diep in hun beurs tasten an een orgel te komen: niet minder dan f 25.000 zijn er mee gemoeid. De wijkgemeente wil er in ieder geval voor zorgen dit jaar de f 5000 vol te maken. Het orgelfonds bevat al f 2000, dus de bazar moet f 3000 opbrengen. De ver wachting is echter algemeen, dat dit geld er komt. Blijft de opbrengst be neden de f 3000, dan zullen nakomende giften ongetwijfeld voor de rest zorgen. Morgenmiddag om 2 uur gaan de deu- ;n van de Chr. school aan de Hoge Morsweg open. Zij zijn open morgen en wel ontbreken en dan som® in grote aan tallen uit het Noorden komen aanzetten. Even onverwachts als zjj gekomen zijn, verdwijnen zij dan weer. Hoe ver zij doortrekken, waar zij precies vandaan komen en of zij weer naar hun gebied van herkomst terugtrekken, daar is nog maar weinig van bekend. Slechte reputatie De Vlaamse gaai heeft geen al te beste reputatie in ons land- Het is een geducht rover, die in de broedtijd vele nesten uithaalt en jonge vogels achtervolgt. Toch verdelgen deze gaaien ook vele schadelijke insecten, maar de boseigena- ren zorgen toch dat het aantal niet te sterk uitbreidt. Het is een der weinige soorten die aangetekend staan op de zwarte lijst van de Vogelwet 1936. Zy mogen door personen met jachtaktes het gehele jaar door geschoten worden. Ook de aalscholver, mantelmeeuw, houtduif, bonte kraai, ekster, roek en kauw vallen hieronder. Ondanks dat blijft de gaai een algemene vogel en tijdens zo'n mas sale doortrek hebben we een extra ge legenheid hen van dichtbij te kunner meemaken. Intussen zijn alle insectenetende zang vogeltjes nu wel naar Zuidelijker oor- in liet elastische echeerblad van het Br»un- droogscheerapparaat. Enig op de gehele wereld, 's Morgens met Braun geschoren, bent U 'a avonds nog zo glad als wat! Vraag vrijblijvend demonttrali* in een goede *aak. i- 5V« fa». CV. H«M. N«t HereegrecM 11. A'faw, 1st. 4SM2 De Demping worstelt tegen complex van destructieve krachten Ook optimistische geluiden op de receptie De speeltuinvereniging De Demping hield gisteravond in het wjjkgebouw Leven daal een receptie ter gelegenheid van haar vijf-jarig bestaan. De voorzitter, de heer Ponstein, wees er in zijn openingswoord op, dat het speeltuinwerk in deze buurt van de stad zeer zwaar is. De medewerking van de ouders van de kinderen is tot dusverre slecht geweest. clubwerk, waarop de voorzatter de op merking maakte, dait De Demping zich reeds met dit aspect van het speeltuin- den verdwenen. Een der laatsten is wel de zwarte roodstaart, oorspronkelijk een rotsvogeltje van midden-Europa, dat zich langzaam naar het Westen heeft uitge breid. Tussen de massale stenen en t tonnen bouwsels van onze steden zijn nu vrij algemeen als broedvogels in c land te vinden. Ze voelen zich hier best thuis. Het eigenlijke biotoop, de rots en steenpartijen, wordt prachtig ver vangen door de grote steden. Een goed voorbeeld van aanpassing bij de heden daagse omstandighedenl In het Westen zeldzamer dan in het Oosten en Zuiden van ons land, maar toch hier en daar broedvogel in Den Haag, Rotterdam, Lei den en Hoek van Holland. Misschien nog wel op meer plaatsen. Deze kleine zangvogel is een der laat ste, die de rij sluiten van vogels, die de winter doorbrengen rondom het Mid- öellandsezeegebied en soms nog verder. Vroeg in het voorjaar, omstreeks Maart, zijn ze alweer present Ook de roodborst- lapuit is zo'n vogel, die ver weg trekt, maar slechts korte tijd in ons land ont- breekt. De meeste insectenetende zang- j vogeltjes gaan ai eind Augustus/begin September op reis, om in April/Mei terug te komen. De jaawergadertag-en, hoe gezellig ook, worden zeer slecht bezocht. Het is over het algemeen moeilijk de kinde ren dn het gareel te brengen. Zij kennen geen orde en er zijn er ook, die geen orde willen kennen. Criitiek op het werk van de medewerkers van De Demping is er bij de ouders weL Toch blijft het be stuur de noodzakelijkheid er van inzien, dat er in deze wijk een speeltuin is. Juist in deze wijk! Men bedrijft nu een maal niet speeltuinwerk om zonder zor gen te zijn. Ik- zijn ook resultaten ge boekt. Thans groeit een vaste kern van kinderen, die beginnen te begrijpen waar het in het speeltuinwerk om gaat, die de vernieling tegengaan. Tenslotte dankte de heer Ponstein de verschillende speel tuinverenigingen, de Leidse bond, d< gemeente en de winkeliers. Bij de laat sten wordt gelukkig niet tevergeefs aan geklopt. Achtereenvolgens voerden hierna het woord de heren Van der Wal mens de speeltuinvereniging Rondom de Watertoren, Broers namens de speel turnvereniging Ons Eiland, Vijlbrdef na- de Ned. Unie van speelituinorgani- saües, Volkers, hoofd van de gemeente lijke school aan de Havenstraat. Fliippo namens de Leidse bond van speeltuin verenigingen en pater Duynstee. De heer Volkers wees nog op de betekenis van 't Twaalfjarige jongen te water De 12-jarige B. H. uit de Kanaalstraat, die op de Botermarkt reed, raakte de macht over zijn stuur kwijt en kwam in de Nieuwe Rijn terecht. De 34-jarige P. H. uit Zoeterwoude bedacht zich geen moment en sprong gekleed H. achterna. Hij wist de jongeman uit het water te halen. De knaap had geen letsel opge- Verleden week kwam ik nog zo'n door-| lopen. werk heeft bezig gehouden. Ook de be schermheer der vereniging, de heer J. G. J. Veihey vam Wijk, gaf van zijn be langstelling blijk. Lantaarnpaal door huis aan Haagweg Bewoners dachten aan bominslag De weduwe Crama-Nievaart Haagweg 42 was gistermiddag ziekenhuis gegaan. Het gemakkelijke rode stoeltje, vanwaar zij altijd op de Haag weg uitkeek, stond dus leeg in de hoek de kamer aan de straat. Omstreeks vier uur reed een auto van de graan handel Schrama uit Voorschoten ov« Haagweg richting stad. Ter hoogte dit perceel, waar de rooilijn voorbij bakkerij Paats uitspringt, moest de chauffeur van de wagen uitwijken een fietser. Aan de linkerzijde va weg zag de bestuurder een auto staan. De wagen van de firma Schrama raakte plotseling uit zijn vaste koers. Een lantaarnpaal moest het trottoir ruimen. De auto schoof het ondereind van de paal in de hoek van de woning Crama. De kracht op de paal was zo groot dat de muur geheel doorbroken werd en het ge vaarte zelfs nog door de vloer ging. De consternatie op de eerste verdieping, waar de dames J. Loman en M. Crama wonen, was zeer groot. Mej. Crama, die wegens ziekte moest rusten, was juist opgestaan. Mej. Loman rustte nog. Beide dames dachten onmiddellijk aan een bom inslag, toen het ongeluk gebeurde. Het ongeval is, op de schade in de beneden woning en aan de auto na, tamelijk goed afgelopen. Moraen en Vrijdag bazar voor orgel Maranathakerk .vordt een bedrag van 13000 verwacht Agenda voor Leiden Woensdag Prediker, 8 uur: jeugdfilmvoorstel ling „Het grote avontuur". HoogL Kerk, 8 uur: Hervormings- dienst ds J. de Wit, mjn.v. Hervormd kerkkoor. Evang.-Lutherse kerk, 8 uur: vormingsdienst, ds D. Kuilman. Schouwburg, 8 uur: K en O, Haagse Comedie: Het meisje van buiten (The country girl). Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie orkest met Geza Anda, piano. Schouwburg, 8 uur: K en O, Hel meisje van buiten. Vrijdag Vlies, half 5: Leidse vereniging var industriëlen huldigt mr F. J. J. Trap an (25 jaar secretaris). Zaterdag Stadshuistoren, 1112 uur: R. Hee- ring bespeelt het carillon. Stadsgehoorzaal, 8 uurResidentie orkest, populair Weens programme- Vrijdag 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 11 uur. De voorbe reidingen begonnen in de afgelopen zo mer, zodat men heeft moeten „stomen" om klaar te komen. Er is gestoomd. In dit verband willen wij in het bijzonder noemen de vrouwengroep en de cate chisanten. De laatsten hebben tweedui zend loten aan de man weten te brengen. Het Morskwartier verwacht, dat de Hervormde Gemeente in haar geheel dit alles gunstig zal beantwoorden. Met an dere woorden: dat het resultaat de ver wachtingen dekt óf nog te boven gaat. HK immers te betreuren zijn, als de Maranathakerk wat het orgel betreft de moeizame weg van de Kooikapel moest gaan. I. K. I. maakt het goed De directie van de Internationale Kunststoffen-Industrie N. V. deelt op zoek van de Vereniging voor de effec tenhandel mee, dat de gang van zaken dit jaar zeer bevredigend is. De omzet van beide fabrieken blijft zich gunstig ontwikkelen en vertoont een belangrijke stijging. Men is er in geslaagd de grond- stoffenvoorraad te vergroten. Aan de liquiditeitspositie werden door de be langrijke bedragen, die hierin zijn ge stoken, zware eisen gesteld. Door de schaarste van de voor het nieuwe pakkingsmateriaal benodigde grondstof is de productie nog niet in staat aa grote vraag te voldoen. Tot een verdere vergroting van de omzet zal ook bij dragen de productie van de nieuwe ge patenteerde schuifsluiting. Verwacht wordt, dat de resultaten van 1951 die van 1950 zullen overtreffen. K. i O. Burcht, 8 uur: feestavond onder-offi cieren t.g.v. 40-jarig jubileum van hel Sanatoriumfonds. Vlies, 8 uur: ledenvergadering afde ling Leiden „Toonkunt". Volkshuis, 4 uur: H. C. Verkruijsen over sociaal gerichte kunst. Vanavond om 7 uur wordt de gerestaureerde Hervormde kerk Woubrugge opnieuw in gebruik genomen. Het is ongetwijfeld niet moeilijk, het er over eens te zijn, dat deze restauratie, die onder leiding stond van de heer Van der Sterre te Leiderdorp, voorbeeldig is geslaagd. Het herstel richtte zich tot in zijn kleine onderdelen zo veel mogelijk op het oorspron kelijke. Tegenover het orgel be vindt zich de galerij, waarvoor een vorm werd gevonden, die de har monie van het interieur niet ver stoort, wat aanvankelijk wel werd gevreesd. Voor de gewone kerk diensten acht men het plaatsen- vraagstuk opgelost, maar w\j heb ben het vermoeden, dat dit zich vanavond nog wel zal doen gel- Foto N. van der Horst. Damescomité van Groenoord voerde propaganda In de Burcht belegde het damescomité van Groenoord gisteren een propaganda- avond. Mevrouw Renardus, de voorzitster van het comité, verwelkomde in het bij zonder mevrouw Reitsma, de ere-voor zitster, en mevrouw Van Ommeren, be schermvrouwe. Mevrouw Reitsma spoorde in een toe spraakje aan om de voorbereidingen voor de in April van het volgend jaar te hou den bazar te steunen. Hierna werd door eigen leden het stuk „De stier van Cali- fornië", onder regie van de heer Brussel, opgevoerd. Dit is een dol, alleronwaar schijnlijkst spel, dat toch zo veel geestig heid bevat, dat de aanwezigen zich af en toe moesten vasthouden om niet van hun stoel te vallen. Twee jongens traden nog zeer verdienstelijk met hun accordeon op. Tussen de bedrijven door werd een ver loting gehouden. (Advertentie) Het werk van de Vlaamse kunstenaar Frans Masereel Lezing en film voor het L.A.K. Hoe wrang en scherp het houtsnijwerk van Frans Masereel ook mag zyn, toch ligt er altijd zijn liefde tot de mens aan ten grondslag. Hy heeft de ellende, die velen op aarde moeten doormaken, met zijn mes uitgebeeld. Hij heeft, als een dichter, getracht uitdrukking te geven aan zijn hoogste gevoelens. Zijn scheppingen volgden elkaar in grote snelheid op; zij getuigden steeds alle van het grote n terschap van deze Vlaamse kunstenaar. Had maai een xugzak genomenI i.W">crT In de filmzaal van de academie hield de conservator van het Antwerpse pren tenkabinet. de heer Frank van der Wijn- gaert, 'n voordracht over 't werk en het leven van Masereel. Hij zag in 1889 hst levenslicht. Toen de eerste wereldoorlog over België kwam, was hij dus een jon geman van vijf en twintig, op wie deze ontzettende gebeurtenis de diepste indruk maakte. Hij vluchtte over Frankrijk naar Genève, waar hij een groep gelijkge zinde kunstenaars vond. Zij gaven een blad uit. La Feuille, dat onder leiding stond van Romain Rolland. Ieder num. van dag tot dag. was een aanklacht tegen de oorlog. Dat was ook Iedere tekening, die er in voorkwam. Deze tekeningen waren van Frans Masereel. Zo ontstaan zijn eerste houtsneden, die heden nog tot ons spreken, alsof zij voor deze tijd zijn gemaakt. In die jaren na de eerste wereldoorlog spreidde Mase- een geweldige werkkracht ten Misschien was hij toen de grootste hout snijder ter wereld. Om de aanklacht te begrijpen, die uit zijn werk oprijst, moei men de tijd gekend hebben, die Mase reel uitbeeldt. Niet altijd is hij bitter. Zijn grootheid ligt niet alleen in het denkbeeld, maar ook in zijn uitvoering. Rondom een cen trale figuur bouwt hij zijn verhaal op; typisch Gotisch. Na 1922 worden zijn figuren minder strak de figuur zelf .staat trouwens ook dichter bij de men- „Rechters zonder wet" voor K. en O. We weten allen, dat het lynchen in Amerika nog niet tot de ondeugden van het verleden behoort. Daarvoor staat de huidige Amerikaan eigenlijk nog te dicht bij de pionier, die in de primitieve om standigheden, waarin hij leefde, vaak wel eigen rechter moest zijn. In een geordende samenleving over bodig geworden, blijven de oude instinc ten echter soms nog lang werken en het mag terecht als een moedige daad worden gezien de trotse Amerikaan van heden met zijn technisch volmaakte „be schaving" op dit gebrek aan zelfbeheer sing te wijzen. De film .Rechters zonder wet" heeft dat gedurfd, onomwonden en zonder een romantische verwikkeling om het publiek de bittere pil wat te verzoeten. In „The Ox-bow Incident", geregisseerd door William A. Wellman, géén liefdeshistorie en zélfs geen happy-ending; niets dan een triest exposé-de-la-troupe, een tot de hoogste spanning van tragiek opgevoerde „executie" en een zielige anti-climax, waarbij het miserabele van deze „eigen- rechters" genadeloos wordt prijsgegeven. Ze hadden allen htm geheime drijfveren, lafheden en wraakgevoelens, die de pri mitieve mens in hen wakker riep. Maar de schijn van wild-West grootheid valt van hen af als een vieze voddendeken en ze staan daar in al hun nare naaktheid voor het publiek, het verwende, in slaap gesuste.... Ook voor Nederland heeft deze film waarde. En dat niet alleen als menselijk document Want al lynchen wij in Europa niet meer, staan wij in feite wel zó ver van deze mensen af? Daarom was de reel In deze film, die wat moeilijk op vertoning van „The Ox-bow incident" gang komt en vooral ln het begin vaak voor de leden van K. en O. gisteravond wat kinderlijk en onbeholpen aan1-t ->0k een daad van betekenis. Artistiek zijn de denkbeelden van Masereel ge iwant de film werd met goed i heel tot hun recht gekomen. 1 schap gemaakt) èn moreel. Hij woont in die tijd hoog op Mont- martre, waar hij Parijs aan zijn voeten ziet liggen. Daarvan vindt men de resul taten in zijn serie De Stad van 1925. Hij illustreert boeken en heeft in vier jaar tijd minstens 1200 houtsneden gemaaxt. Dan ontdekt hij de zee weer en gaat schilderen. Vlak voor het begin van de tweede oorlog leek het, alsof Masereel aan het einde was van zijn houtsnyderij. Men kan zich voorstellen, wat de maand September 1939 voor deze man heeft betekend. Zijn gehele leven had hij met zijn kunst gevochten tegen de oorlog toen brak er weer een uit Hij werkte clandestien verder; zijn werk kwam ln Zwitserland uit Pas in 1946 hoorde men weer van hem als houtsnijder. Zijn toon is milder geworden, hij heeft meer mede dogen met de mensheid. Hij wil aan het leven geloven; ondanks alles ls het schoon, zegt hij en dat wil hij in zijn prenten tot uitdrukking brengen. Woor den vermogen het werk van Masereel niet naderbij te brengen. Men moet het zien, zo besloot de heer Van der Wijn- gaert, onderzoeken en herlezen. Als tweede deel kwam gisteravond de film l'Idée, naar een gegeven van Mase-

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3