Chefarme.4 Groot enthousiasme in Tweede Kamer over het Plan-Schuman „Een kruiwagen is van hout en een lantaarnpaal is ook van ijzer" NU f j^adem! MkoOP in Middenstand vraagt ingrijpen in toestand kolenhandel Vogelvrij 2 WOENSDAG 31 OCTOBER 1331 NI Prof. Gerbrandy als dissident (Van onze Parlementsredacteur) .MER is gisteravond laat klaargeki ronde van de behandeling van het plan-Schuman, tot de vorming van een Westeuropese kolen- en staal-gemeenschap. De Kamerleden heb ben het hunne er van gezegd. En, gelijk van te voren te bezien was, gelet op hetgeen in de schriftelijke voorbereiding tot uiting is gekomen, is er geen schijn van kans, dat de goedkeuringswet zal worden verworpen. Al leen de communisten waren fel tegen, terwijl prof. Gerbrandy, als eenling onder de Anti-Revolutionnairen, een afwijkend standpunt bleek in te ne men. Hetgeen overigens nog niet wil zeggen, dat hij per se zal tegenstem men, al lag de bedoeling daartoe wel in zijn rede opgesloten. Laten wij ditmaal eens beginnen met de hele en halve tegenstanders. De munisten zonden twee sprekers In de frontlinie. De eerste was dhr D die slechts bij bijzondere gelegenheden in de Kamer verschijnt. Zijn betoog 3 er een van: van dik hout zaagt n planken. De kern van het verdrag dat het Duitse imperialisme wordt her steld. het doel is, de prijzen van kolen en staal hoog te houden enz. enz. Het enthousiasme van de Partij van de Arbeid was tekenend, want nu kwam de nazi aap uit de rose mouw en meer van derge lijke uitdrukkingen. Geen wonder, dat de voorzitter op dat ogenblik mr Bur ger een enkele maal zijn hamer moest hanteren, terwijl de socialisten af en toe de communistische spreker door in terrupties nog meer poogden op te Jut- ten. Diens fractiegenoot mr Stokvis, deed het een beetje rustiger en con strueerde strijd van het verdrag met de grondwet. Het betoog van Prof. Gerbrandy verschilde vooral wat uitgangspunt be treft, aanmerkelijk met dat van de an dere sprekers. Allemaal toch zagen het plan-Schuman als een eerste stap op de weg naar een verdere federalisatie van Europa. Prof. Gerbrandy daarentegen wilde, hoezeer hij ook geporteerd is voor een nauwe economische samenwerking In West-Europa, het hele plan-Schuman niet anders zien dan als een verdrag zonder meer tussen de vijf deelnemende landen. Hij meende dan ook het plan op gijn eigen mérites te moeten beoor delen en dan was voor hem de kern, waartegen zijn bezwaren zich richt ten, dat Nederland voor vijftig jaar zijn alleenzeggenschap over zijn voornaamste grondstof, de steenkool, prijsgeeft. Bovendien vreesde hij, dat de kolenverbruiker het kind van de rekening zou worden. Hij zag, even als de communisten, hier een be paalde vorm van kartelvorming, het- Ook de heef Korthals (WD) was een groot voorstander. Hij noemde het plan-Schuman een test-case, welke zal moeten bewijzen, dat er in de goede richting wordt gewerkt. De heer Van Th iel (KVP) vroeg vooral de verwer kende industrieën in Nederland bij de uitvoering van het plan-Schuman In meerdere mate jn te schakelen (een ondeugende opmerking: de heer Van Thiel komt uit een familie van spijker fabrikantenZijn fractiegenoot mr M a e n e n meende, dat de sprong moet worden gewaagd, doch dat de minister de in de Nederlandse mijnen heersende onrust zo volledig mogelijk moet probe ren weg te nemen. De heer Nederhorst (Arb.) poogde het plan voor een socialis tische uitvoering te annexeren, al gaf hij volmondig toe, dat de tekst van het verdrag in dit opzicht volkomen neutraal is. Deze openhartigheid be zorgde hem van de heer Schouten een pluim op de hoed, doch tevens de mededeling, dat, wanneer het plan-Schuman inderdaad een socia listisch plan zou zijn, de heer Schou ten er vuur en vlam tegen zou zijn. De heer Schouten meende daarentegen, dat het plan zodanig moet worden uit gevoerd, dat er ook op het gebied van de economie een zodanige verhouding tussen gezag en vrijheid komt dat er sprake kan zijn van een harmonisering. Welke minister? Melden wij nog, dat de heer Schmal (CH), eveneens een vurig voorstander, zijn bevreemding er over uitsprak, dat alleen minister Van den Brink en niet minister Stikker achter de regerings tafel zat. Gelijk bekend, is minister Stikker juist gisteren naar Parijs ver trokken in verband met de voorberei ding van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Ook de heer Van der Goes van Naters was hierover niet tevreden en vroeg of minister Van den Brink over de nodige, inlichtingen van Buitenlandse Zaken kon beschikken om alle vragen, die niet rechtstreeks op zijn eigen economisch terrein liggen, te nbwoorden. Minister Van den Brink zei, dat hij dat kon, maar dat hij de gegevens niet blindelings wenste te gebruiken. Overigens is het grootste deel der debatten ook bijgewoond door minister-president dr Drees, die plaats vervangend minister van Buitenlandse Zaken ls. Hij kwam echter pas. nadat de klachten over de afwezigheid van minister Stikker hadden geklonken. Besluiten wij vooi" ditmaal met de woorden, die de heer Schmal aan het einde van zijn rede sprak, n.l. dat ook voor het plan-Schuman geldt, dat als de Heer het huis niet bouwt, de bou wers tevergeefs zwoegen. De heer Bruins Slot drukte het iets anders uit: Een federaal Europa wordt al leen iets, wanneer het een Christelijk Europa wordt. Vanmiddag kwam minister Van den Brink aan het woord. Gerbrandy sloeg een stukje over (Van ome Parlementsredacteur) jL is lang niet iedereen het met prof. Gerbrandy eens, toch pleegt er in de Kamer wel naar hem te worden geluisterd. Dit komt, omdat hij zo zijn- eigen zeggingswijze heeft, waarbij hij niet zelden hilariteit verwekt. Gisteravond las hij enige passages voor uit een jaarverslag en daarbij sloeg hij een bepaald gedeelte over. Toen interrumpeerde minister Van den Brink: „Maar U moet nu ook eent voorlezen wat daar tussen staat". „Neen", antwoordde prof. Gerbrandy, dat doe ik niet, want dat komt niet in mijn kraam te pas". Grote hilariteit, hetgeen prof. Ger brandy deed opmerken, dat hij wel van pret hield, maar dat het hem ernst was: „Ik geef alleen dat. t op ik de meeste nadruk wil leggen". Even later stelde h(J de minister een bepaalde vraag. Daarop zat minis ter Van den Brink neen te schudden. Prof. Gerbrandy dacht kennelijk bij zichzelf, dat hij nu veiligheidshalve maar een interpellatie moest voor komen. Daarom zei hij: „Ik zie de minister zijn grijze haren schudden. Morgen kan hij mij dan wel uitleg pen, waarom hij dat doet...." DE verrassing van dit JptZy jvtk. Jubileumjsvr! Onze gehele voorraad: duizenden costumes van onvolprezen FORTY FOUR kwa liteit, die bestemd waren om verkocht te worden Profiteer van deze tijdelijke aanbieding en steek tot 120.- extra in Uw zak! |r f the house op quality Amsterdam. LeidsMtg. 7 Den Haag, Groenmarkt 24 Rotterdam. W.de Witst». J7 Minister Lieitinck in de Senaat geen vrijwel altijd prijsverhogend jr v werkt Hij meende zelfs, dat de hoge VertlOUWeTl VCtil DUlteilland autoriteit in bepaalde landen de pro ductie kan stopzetten. Anderzijds zag prof. Gerbrandy als eer groot bezwaar, dat in deze kolen- en staal, organisatie een concentratie van politieke en economische macht wordt geschapen. Voor- en nadeel Van de voorstanders was de heer Schouten (A.R,) het meest kort daardoor misschien wel het meest duide lijk. Natuurlijk zijn er aan het plan- Schuman bepaalde nadelen verbonden Maar tegenstemmen zou principieel be tekenen, dat wij ons zouden verzetten tegen een vrijmaking van het West-Euro pees goederenverkeer. De heer Schouten meende dan ook, dat de nadelen handhaven van de huidige toestand, met de naast en tegen elkaar werkende kolen- en staalindustrieën, veel en veel groter waren dan de nadelen, die er ook maar aan het plan-Schuman kunnen kleven. Ook de heer Weiter (KNP), die het anders dikwijls met zijn wapenbroeder prof, Gerbrandy eens is, was een geheel ander gevoelen toegedaan. Hij, evenals vele andere sprekers, zag ln het plan- Schuman een mogelijkheid tot het weg werken van de eeuwenoude animositeit tussen Frankrijk en Duitsland. Van anti-revolutlonnalre zijde sprak ook de heer Bruins Slot. Ook hij was een fervent voorstander. Overigens keer de hij zich tegen vooral door de heer Van der Goes van Naters ontwikkelde stellin gen op het gebied van volkenrechtelijke atatus van de Europese kolen- en staal gemeenschap. De heer Bruins Slot d«. dat een bijzonder Europees recht zich aan het ontwikkelen is, dat niet benaderd kan worden uit een oogpunt van inter nationaal recht, maar evenmin uit een oogpunt van nationaal recht zonder meer. Men kan natuurlijk wel vergelijkingen maken, evengoed als men dat kan tussen een kruiwagen en een lantaarnpaal. (U kent wel het klassieke mopje: wat is de overeenkomst tussen een kruiwagen en een lantaarnpaal? Een kruiwagen is van hout en een lantaarnpaal Is ook van ijzerWel moet de federalisatie be keken worden uit het gezichtspunt van de nationale zelfstandigheid. Dat wil zeg. gen, het historisch ogenblik, om tot fede ralisatie op een bepaald gebied over te gaan ligt daar. waar de problemen en derzelver oplossing als het ware over de nationale grenzen beginnen uit te puilen. Internationale P.B.O. De heer Van der Goes van Na ters (Arb.) zag de Hoge Autoriteit in het plan-Schuman als een Internationale publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in embryonale vorm. Hiermee was o a. mej. dr Klompé (KVP) het helemaal niet eens; zij meende, dat de zaak veel meer in het politieke vlak lag. En dat moet ook, wil men verder kunnen gaan met de waarlij ke federalisatie van West- Europa. Advertenties) Gij snakt Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los dat gevaarlijke slijm op met de krach tig werkende de gulden is versterkt Regering garandeert niet, dat zij stijging van buitenlandse prijzen opvangt HET VERTROUWEN van het buitenland in de gulden is de laatste tijd danig versterkt, al is van enkele zijden ook getracht wantrouwen te wekken. In serieuze kringen wordt geen devaluatie van de gulden ver wacht. Minister Lieftinck zei dit gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag over de oprichting der Europese Betalingsunie. Het herstel van onze betalingsbalans is in 1950 onderbroken door enige interna tionale gebeurtenissen, waaronder de oorlog in Korea. Daarna zijn onze reser- sterk teruggelopen. Sinds Augustus s echter 66 pet van het verlies over de vorige maanden weer ingehaald, zei de minister. Zouden wij niet hebben meegedaan in de betalingsunie, dan zouden wij on getwijfeld nog verder zijn afgegleden. De verbetering van onze betallngspositie is mede te danken aan incidentele om standigheden, zoals de reactie op de sterk gestegen import, de toeneming van de be taling in yerband met de devaluatiege ruchten ten aanzien van het pond en de franc, en de terugbetaling van monetaire credieten, waarbij Duitsland de laatste maanden meer presteerde dan te voorzien was. Toch is de grootste oorzaak van de verbetering volgens min. Lieftinck het nemen van enkele maatregelen in het binnenland. De regering kan er echter niet voor In staan. dat zU een nieuwe stijging van de buitenlandse prijzen zou kunnen opvan gen in het binnenland, aldus minister Lieftinck. Het debat leverde weinig bijzonders op. Ten slotte werd het wetsontwerp zonder Het recht onderschat Het wetsontwerp tot regeling van het vervoer met binnenschepen werd goedgekeurd met 26 tegen 6 stem men. De A.R.-fractie stemde tegen. Prof. Anema (A.R.) vond het ont werp een nieuwe stap van de rege- Met smalle beurs straks in de kou Zelfstandige zaken dreigen te gronde te gaan door verkoop van mijn-kantoren HET NEDERLANDS VERBOND van Middenstandsverenigingen heeft minister Van den Brink gevraagd in te grijpen in de onbevredigende toestand in de brandstoffenhandel, waarvan zowel zelfstandige groot- en kleinhandelaren als verbruikers met een kleine beurs slachtoffer dreigen te worden. Het verbond vreest dat een rechtvaardige verdeling van de be schikbare hoeveelheid kolen wordt verhinderd, zodat, wanneer de winter inzet, velen die over weinig geldmiddelen beschikken, geen brandstoffen zullen hebben. De Nederlandse mijnen en de Steen kolen Handels Vereniging aldus het schrijven houden zich door middel verkoopkantoren of agenten eigenlijk ook zelf bezig met de distributie aan de bruikers. Hierdoor is de situatie ontstaan dat deze verkoopkantoren en agenten de eerste plaats bevoorraad worden en zelfstandige groot- en kleinhandel m: moeten afwachten of ook hun iets wordt geleverd. Zeer velen van hen durven zelfs in hun vakorganisatie niet met klachten naar voren komen uit vrees dat dit hun bevoorrading nog verder zal benadelen. Doordat het bonnensysteem is op geheven voordat de voorwaarden tot herstel van normale handelsverhou dingen vervuld waren, moeten thans tal van zelfstandige detailhandelaren het aanzien dat hun klanten door de mijn-detailzaken worden voorzien. Het gevolg is dat die zelfstandige handelaren hun bedrijf te gronde zien gaan, aldus het verbond. Door het kolentekort slaan thans ook zij die over voldoende geld beschikken meer dan normale hoeveelheden brand stoffen in, zodat een rechtvaardige ver deling wordt verhinderd. Toen vorig jaar de kolendistributie ring op de weg van onderschatting van het recht. Het wetsontwerp, dat voor onze binnenscheepvaart een afzonderlijke vergunning eist, is in strijd met de Acte van Mannheim, daar deze in beginsel voor iedereen een vrije Rijnvaart wèarborgt. Ook Baron De Vos van Steenwijk (V.V.D. meende, dat het ontwerp een discriminatie van de Nederlandse schip pers op de Rijnvaart zal betekenen. Mi nister Wemmers ontkende dit echter. Van het erf van School en Kerl Aantal leerlingen VHMQ j constant 84.000 Langzame verschuiving van H.E.S, Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. B er o e p e n te Hontenisse cand. K. Verbeek te Ophemert: te Poortvliet M. J. Lekkerkerker, emeritus predikant te Amsterdam, Geref. Kerken (Art. 31 K. O.) Bedankt: voor Blokzijl H. J. Meye- rink te Drogeham; voor Mussel J. van Dijk te Goes. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Werkendam W. C. Lamain te Grand Rapids (V.S.). Kerkelijke Examens. Kampen (Theol. Hogeschool Geref. ker ken, Odestraat): Geslaagd: cand. ex. J Heule te Bloemendaal; prop. ex: W. J. Mulder te Noordlaren. Minister Drees: Ambtenaren accoord met nieuwe werktijden De salariscommissie ad hoe. waarin de personeelsorganisaties zijn vertegenwoor digd, heeft tegen de nieuwe werktijden van het overheidspersoneel geen bezwaar gemaakt, zo heeft minister Drees op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Welter (K.N.P.) geantwoord. Aan de regeling zijn inderdaad zekere nadelen verbonden. Een daarvan is de middagpauze van slechts een half Hier staat echter tegenover, dat op Zater dagmorgen niet wordt gewerkt, zodat tot op zekere hoogte toch een compensatie wordt gegeven aan hen, die er behoefte aan hebben bij daglicht in de open lucht te vertoeven. Ook tegen het avondwerk in de periode van 12 November tot bruari heeft de salariscommissie geen bezwaar gemaakt. De regering heeft over de nieuwe werktijden geen medisch ad vies ingewonnen en is niet van plan dit alsnog te doen, aldus minister Drees. Bestrijding runder-t.b.c. Ook voorschriften voor veehandelaren Om de uitvoering van het nationale plan voor de bestrijding van runder- t.b.c. mogelijk te maken, heeft minister Mansholt thans bij de Tweede Kamer het reeds eerder aangekondigde wetsontwerp bestrijding tuberculose onder het rund vee ingediend. Het ontwerp komt tege moet aan verschillende leemten in de be staande regeling, die reeds uit 1945 teert. Zo zullen b.v. de bepalingen niet alleen geldon voor veehouders, maai handelaren. Voorschriften kunnen voortaan behalve door de gezondheids diensten ook worden gegeven door de minister. Van deze mogelijkheid zal de bewindsman voornamelijk gebruik ma ken tegenover hen, die niet bij eer zondheidsdienst zijn aangesloten. Over sommige maatregelen zal de minister vooraf overleg moeten plegen met de ge zondheidscommissie voor dieren, inge steld door de Stichting voor de Land bouw. Verder zal, wanneer het wetsont- 'erp wordt aangenomen, ook de berech ting doelmatiger worden. Industrie kan aardgas goed gebruiken laren o.m geschreven, dat zijn taak zich the De Kamer van KoojjhVrideLvoor Twen- .uiteraard bepaalt tot de grote UJ zodat niet kan worden ingegaan op de individuele klachten van de detailhande laren". Bij voorbaat is het dus on mogelijk om zich tot het Rijkskolen- bureau te wenden tot overleg over een toestand, waarin de grootbedrijven in een bevoorrechte positie zijn gekomen en zeer vele zelfstandige middenstands- bedrijven zijn overgeleverd aan een on afwendbare vernietiging, zo schrijft het verbond. Salland heeft He.V regering ge- aagd zo spoedig mogelijk over te gaan tot het laten leggen van pijpleidingen voor het vervoer van aardgas in Noord-Oosten van het land. „De prijs van aardgas is beslissend of de industrie en daarmee ons land werkelijk profiteert van deze natuurgave", aldus voorzitter H. van Heek. Hij bepleit een verlaging van de energieprijs, die een kostprijs verlaging zal kunnen betekenen, welke volkomen past in het kader van de eco nomische politiek van de regering. Het lied der aethergolven DONDERDAG 1 NOVEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7 00 Nieuws 7.16 Gram 7.4S Morgen gebed 8,00 Nieuws 8 15 Gram 8 55 Hoogmis NCRV: 10.00 Grom 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor de zieken 11.50 Gram 18.03 Gram 12 55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 180 Omroep orkest NCRV 2 00 Promenade orkest en so liste 2.43 Vgor de vrouw 315 Gram 3.30 Piano-trio 4.00 Bijbellezing 4.30 Kamerkoor 5 00 Voor de jeugd 5.30 Piano-duo 5.50 Rege ringsuitzending: Jeugduitzending„Wij slaan op dt tong-tong", correspondentieclub o.l.v Regina Zwart 6.00 Nieuws 6.15 Gewijde mu ziek 6 40 Op de stelling 6.50 Gram 7 05 „Le- venvragen va.i allerlei aard en een pastoraal antwoord" 7.20 Vocaal ensemble en orgel 7 40 Radiokrant 8,00 Nieuws 8 10 Gevarieerd pro gramma 10.15 Buitenlands overzicht 10 35 Gram 10.45 Avondoverdenklng 11 00 Nieuws 11 IS—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.16 Ochtendgymnas tiek 7.30 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 en 8.45 Grarr Morgenwijdlng 9.15 Gram 9.25 „De Gro man" 9.30 Gram 10.50 Voor de kleuters 11.30 G.am 11.45 Voordracht 18 00 Metropole-oi 12.33 Pianospel 12 50 Financieel weekoven 00 Nieuws 1.15 Mededelingen 125 Am mentsmuziek 155 U kunt het "geloven of 21) en aleer de Gelderse benden uit de buurt zijn ken zal verdwenen: ja, eigenlijk moeten ze eerst uit ge- heel Drente zijn verdreven, Willem." De stroper knikte instemmend, maar slaakte een diepe zucht. Wolters ging voort: „Maar die dag kan wel eens gauwer komen dan je denkt. Want de her tog moet reeds overal wijken voor de Bourgon diërs." „Wat zeg je van mijn dochter, buurman?" vroeg de wilddief. „Ja, wat moet ik daarvan zeggen? Ze kon waarschijnlijk niet anders handelen, denk ik. Die hoofdman zal haar gewaarschuwd hebben, wat er ging gebeuren." „Dat kan wel, maar hoe denk je dan over die Gelderse kapitein of wat hij ook is," vroeg Frankes verder, „Ik zal er voor zorgen, Willem." Strijd en Liefde H. r. Norg HOOFDSTUK 11. VADER EN DOCHTER. had ontmoet op het ogenblik, dat hij daar voor zijn verbrande woning stond, dan had hij hem in wilde woede zeker doodgeslagen. Maar het scheen, of zijn innerlijk hem thans een ande re richting opstuwde. De woorden van Meine Wolters hadden klaar blijkelijk toch grote invloed gehad op de wild dief. De spreuk, die stond op het oude zegel van Stellingwerf, schoot Frankes nu te binnen, ter wijl hij daar weer door de Drentse dreven reed: „Juste judicate, filii homini". De pastoor had hem eens verteld, dat deze vreemde woorden betekenden: "Oordeelt rechtvaardig, mensenkin deren". Het was de stroper, als hoorde hij in de hoef- Toen de nacht het aardrijk weer met een slag van zijn paard, het enige geluid in de thans zwarte sluier had toegedekt, vertrok Willem roerloze natuur, telkens de vermaning: „Oor- „Ik geloof niet, dat hij kwade bedoelingen met Frankes. Langs de puinen van zijn hoeve rij- deelt rechtvaardig"! haar heeft, Willem. Ik denk zelfs, dat hij het dend, hoorde hij van het erf de roep van een Dan weer kwamen een ogenblik de wrok en goed met Hanna meent. Als hij haar niet ge- kerkuil klinken. Was dit het dier, dat geregeld het haatgevoel in de ruiter op. „Ba, wordt ge waarschuwd had, hadden ze jouw gehele stal van jaar op jaar, van geslacht op geslacht in thans kleinmoedig en week als een oude vrouw, vee geroofd en Hanna misschien ook meege- zijn schuur nestelde? Kon het de omgeving nog Willem"? verweet hij zichzelf. Maar even later nomen." niet verlaten, hoewel zijn nest hem was ontno- hoorde hij weer de paardenhoeven dreunen „Hoe kon hij weten, wat er gebeuren zou, Mei- men? „Oordeel rechtvaardig." ne?" Spoedig had de wilddief „De Oude Landschap" Ruim twee uren reed Frankes voort in de „Ja, dat weet ik evenmin als jij. Maar als hop- bereikt. Hij reed nu zeer omzichtig. Nu en dan donkerte En toen hij eindelijk de hoeve van zijn man weet hij toch meer dan een gewone soldaat liet hij de bruine stilstaan en hij luisterde dan neef Peter Gerrits te Peest had bereikt, was hij Willem. ingespannen naar verdachte geluiden. in alle opzichten vermoeid. De wilddief zat een poosje in diepe gedachten Er was een matheid over Frankes gekomen. Hij bond zijn paard aan het wagenhok en verzonken. Eindelijk mompelde hij: „Maar hij Hij voelde zich moe. Begonnen de emoties van liep om het voorhuis heen. Zie, daar scheen nog is en blijft toch een Gelderse krijgsman." de laatste tijd het sterke lichaam aan te grij- licht door de ronde gaten in de blinden Zou er „Ja, Willem, maar er zullen onder dat volk pen? dan nog iemand op zijn? toch ook nog wel eerlijke lui zijn." Wild woelden de gedachten in het brein van De stroper klopte op een der vensters Hij Frankes mompelde wat binnensmonds. Daar- de stroper. Moest hij zijn dochter prijzen of hoorde voetstappen en een vrouwestem riep: na zwegen de beide mannen een poos, tot Fran- moest hij haar laken? (Wordt vervolgd) 2 00 Voor de vrouw 2.45 Gram 3 00 Voor d< zieken 4.00 Hersengymnastiek 4 25 Musette orkest 5.00 Voor de Jeugd 5.30 Bariton ei piano 6.00 Nieuws 6.15 PractUche wenkei voor liefhebbers van de duivensport 620 Sport 6 30 Avro-allerlei 6 33 Zang en 6 55 Voor de kinderen 7 00 Gesproken uit Londen 7 05 Causerie over de Nati Reserve 716 „Het 4de wereldconcours cordeon" 7.40 Ronde Tafel Parlement 8 00 Nieuws 8,05 Radio PhilharmonJsch Orkes' 810 „Document A 777", hoorspel 10 30 Or kestconcert 11.00 Nieuws 11-15 Sportactuall- teiten 11 30—12 00 Gramofoonmuziek. 1 20 Voor de boeren 1.30 Voor de arbeider: 2 00 Nieuws 2.10 Mededelingen 2 20 Filmpro gramma 3.00 Schoolradio 4 10 Hoorspel 4 41 Orkestconcert 5 45 Causerie 6 00 Voor de kin- deren 7 00 Nieuws 7 15 Sport 7 20 Lichte mu riek 7.45 Voor de boeren 8 00 Hoorspel R 31 Striikkwartet 9 30 Gevarieerd programmi 10.00 Nieuws 10 15 Causerie 11 00 Amusements muziek 11.30 Wetenschappelijk overzicht tl.41 Parlementsoverzicbt 12 00—12 03 Nieuw» ENGELAND. BBC Lieht Programme. 1500 en 247 m. 12 00 Mrs Dale's Dagboek 12.15 Orkestcon cert 12 45 Voordracht I 00 Parlementsover- zicht 1.15 Amusementsmuziek 145 Orkest concert 2 45 Voor de kleuters 3 00 Voor de daten 4.45 Amusementsmuziek 5 15 Mrs Da le's Dagboek 5 30 Causerie 5.45 Variöté or kest 6 15 „Echoes from the past" 6 30 Mili tair orkest en soliste 7 15 Voor de Jeugd 7 45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8 26 Sport 8 30 Lichte muziek 9 00 Gevarieerd programma Vraeenbeantwoording 1020 Hoorspel muziek M.00 Nieuws 1115 Actualiteiten 1180 .00 Vbofdracht 12 15 Orgelspel 100 1 BRUSSEL 324 m. 1145 Gram 12 34 Voor de landbouwers 12 42 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Orgelmuziek 1 30 Voor de soldaten 2 00 Operamuziek 3 00 Klankbeeld S 20 Gram 4.00 ..Europa treedt aant" 4.30 Gram 5 00 Nieuws 5.10 Gram 5 15 Voor de kinderen 6.15 Gram 6 30 Godsdienstig half uur 7.00 Nieuws 7 30 Zang en plano 8 00 Hoor spel 9.30 Gewilde muziek 9 45 Actualiteiten 10 00 Nieuws 1015 Strijkkwartet 10 50 Gram 11.00 Nieuws 11 05—12 00 Gramofoonmuziek BRUSSEL. 484 m. 12.08 Omroeporkest en solisten 100 Nieuws 1.10, 2.00. 3.00, 3.55 en 4.00 Gram 4.30 Piano recital 5.00 Nieuws 5.10 Gram 600 Moderne muziek 6.45 Gram 7 00 Godsdienstig halfuur 7 30 Gram 7 45 Nieuws 8 00 Groot Sympho- niet-orkest, Omroepkoren en solisten 910 Gram 10 00 Nieuws 10.10 Verzoekprogramma 10.55 Nieuws 11.30 Gram 1150 Nieuws. Advertentie naar gymnasium Het leerlingenaantal bij het voorbere! dend hoger en middelbaar onderwij blijft de laatste jaren constant op ongi veer 84.000, zo blijkt uit gegevens va 1 het C.B.S. over het vorige schooljaai Wel valt een langzame verschuiving va belangstelling voor de H.B.S.-studie nai F de gymnasiale opleiding waar te nemei Vi Het blijkt verder dat slechts een kwat van de leerlingen na vier Jaar studi P nooit is blijven zitten. Veertig proces van de leerlingen die vier jaar gelede o: de studie begonnen, heeft haar reeds op gegeven. Betrekkelijk gunstig zijn o resultaten der gymnasia, het ongunstig die der H.B.S.-A. e: Van het lerarencorps is 14 procen p onbevoegd; voor Natuurlijke Historii een kwart, voor Engels zelfs een derdi Was in 1930 nog 54 procent van de docen O ten academisch gevormd, thans bedraag dit percentage slechts 45. b Nieuwe moeilijkheden in S.S.R. Amsterdam h i In de studentenorganisatie SSR. zijn k gelijk bekend is, enkele jaren geledei 8 moeilijkheden gerezen over het confes v sloneel-gereformeerde karakter, welkt tot een voorlopige afsluiting kwamen oi het Uniecongres 1950. Thans is een aan- tal leden dat zich niet langer met he karakter van S.S.R. kan verenigen, ui: J de Amsterdamse afdeling getreden. Zi j willen zich organiseren in een nieuwi vereniging, die niet langer de S.S.R.- grondslag (de „Bijbel, opgevat overeen- j komstig de Drie Formulieren van Enig- held") zal aanhouden, maar zich za baseren op de formule van de Wereld- raad van Kerken. Het bestuur van S.S.R. Amsterdam thans als volgt samengesteld: G. Gold- schmeding, praeses; G Hoogvliet, ab- 1 actls; J. Sprey, fiscus; mej. G. Boum», ab-actis II en F. Vegter, assessor. Buitenlandse schoolinspecteurs in Den Haag ontvangen Gisteren is een aantal onderwljsinspec- teurs uit Engeland. Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland zelf op rei» door ons land om de scholen te bestude ren op het ministerie van Onderwijs ontvangen door de raadadviseur in alge mene dienst, dr J. H. Wesselings, bij ver hindering van de minister. Personalia Dr J. Meyer aanvaardde gisteren zijn ambt van privaatdocent in de geschiede- der Joden in Nederland aan de gem. universiteit van Amsterdam met een openbaar college over „Tussen Götter- dammerung en morgenrood". De toelating Van prof. dr J. H. Jong- Kees als privaatdocent in de antieke numismatiek te Utrecht is op zijn verzoek ingetrokken. Prof B. A. M. Barendse O.P. aanvaard-I de aan de gem universiteit van Amster dam het bijzonder hoogleraarschap in de Thomistische wijsbegeerte. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 31 Oct. Geslaagd voor het candl- latsexamen wl»- en natuurkunde (Hl de :er Ismet. Leiden: doctoraal geologie P. J. Arens. Rotterdam. J Imandt, Oegstgeest. AMSTERDAM. (Gem. Univ.). 30 Oct. Ge- aagd; doet ex geneeskunde: L F Gast, Th onkerlo, P J Lultlng, A H M Janssens. R Kuiper. S P Simons, L M Tas. H M Stoll. P Bosch, N G M Courtens; doot. ex. rechtsge leerdheid (vrile studierichting) F H M Wil-I borg TT. 30 Oct Geslaagd: cand wis- en ide Igl' HLH Janssen. Hilversum: rn natuurkunde (f): a H Nlbbeike doet scheikunde: N a Pikaar. I F Visser. Utrecht, Tjio Tek-beng. Vier doen méér dan één. Ook voor Chefarine „4" geldt, dat de werking van 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd krachtiger en weldadiger is, dan van elk middel afzonderlijk. CHelarine „4" helpt ook bij Hevige pijnen en griep, wanneer andere middelen falen. m rr BMKÊHSÊKÊSt cCoeé woTufoieM./ GRIEP? Mijnhardt s Grieppoeders. Doos 47 c Voor Ned. emigranten in Brazilië gelijk recht Nederlanders die naar Brazilië emigre ren. behoeven niet te vrezen dat zij in nun nieuwe vaderland niet gelijk gesteld /uilen worden met Brazilianen, want dit rechtsbeginsel is opgenomen in de fe derale constitutie. Vandaar dat men een soortgelijke bepaling die de Nederlandse delegatie voorstelde bij de onderhande lingen over het emigratieverdrag heeft laten vervallen, aldus staatssecretaris Van Rhljn en minister Joekes in een nota aan de Tweede Kamer. De vaagheid van net verdrag, waarover veel Kamerleden geklaagd hebben, is volgens de bewinds lieden te wijten aan het feit dat de Bra ziliaanse federale regering rekening moet houden met de belangen van de deelstaten. Gedenksteen in Philips' geboorte huis te Zaltbommel Tijdens een plechtige raadszitting, waarin wijlen dr A. F. Philips is her dacht, is in Zaltbommel besloten om ae nagedachtenis van deze ereburger der stad blijvend te eren door in zijn ge boortehuis aan de Markt een gedenk- te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2