Jlicutuc fciiwriK (üimrant -Op bezoek bij de Chinese president ,Werk zo hard je kunt, zonder je blind te staren op resultaten" Internering ook mogelijk onder gewone omstandigheden Wist U De betekenis van het sparen Dinsdag 30 October 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. Twee en dertigste Jaargang No Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantoasticlj Is ghrbltseo tnyn turt In tegfjenspoel' Spionna ge in Nederland Interview zonder politiek (Van onze correspondent Allied van Sprang) TAIPEH (FORMOSA), October 1951. ADJUDANT van president Tsjang Kai-sjek houdt de deur van de werkkamer op de eerste verdieping van het paleisachtige regerings- lebouw in het centrum van de stad uitnodigend open. „Gaat u bin- len„Dank u." In de ruime kamer staat de president naast in brede schrijftafel. Achter hem prijken twee vlaggen: de vlag van !e Kwomintang en de nationale vlag. Beide dragen het embleem van de itte zon in een blauwe lucht. Aan de wanden hangen enkele Chinese ilderingen en een grote autokaart van het vasteland van China. Een ;ar kunstvoorwerpen versieren verder het eenvoudige interieur. Het :ijn geschenken van overzeese landgenoten. Het midden van de kamer ordt ingenomen door een lange vergadertafel met ouderwetse leun- itoelen er om. De president maakt een gebaar. I bevindt zonder een of meer van deze in vertaalt de tolk llchtgr\jze tunieken gestoken bescher- tentuin tegenover zijn huis of in de beo gen maakt, inspecteren zij eerst grondig het traject en als alles in orde is be lden ze hem. Het is een grote eer tot de lijfwacht van de president te behoren en de leden er van zijn stuk stuk bereid desnoods hun leven te offeren om dat van de president te redden. De president staat meestal om zes uur en na zijn wandeling nuttigt hij een ontbijt van congee: in veel water ge kookte rijst. Daarna zet hij zich aan het bestuderen van staatsstukken. Om een of half tien begeeft hij zich naar zijn kantoor. In een gepantserde limousine met kogelvrij glas rijdt hij in snelle vaart „Gaat u zitten. Daar de president geen andere taal dan Chinees voldoende beheerst om er een gesprek in te voeren, moet hij zich altijd van een tolk bedienen. Terwijl de andere aanwezigen eer biedig wachten, laat de president zichzelf in de stoel aan het hoofd van de tafel zakken. Alles beheersing De president is klein van stuk. Een grijze snor en een kaal hoofd met een weinig kort, grijs haar aan de slapen geven hem het uiterlijk van de oude man, die hij op vier-en-zestigjarige leeftijd ook is. De kleine ogen kijken strak en koel. Het gehele gelaat heeft trouwens de har de trek van een man van eerzucht en macht. Het verraadt geen enkele inner lijke emotie. Maar in een fractie van een seconde kan datzelfde levenloze gezicht I zich in de volle, maar kunstmatige lach I plooien waarvan Oosterlingen een gave j hebben. Het is echter een lach, die niet uit het hart komt, maar zuiver door hof- felijkheid ingegeven is. In zijn eenvou- dige, khakikleurige uniform zonder dis- J tinctieven en de hoog aan de hals ge- sloten kraag is hij een man van uiterste beheersing. „Hoe voelt u zichinformeerde ik I via de tolk. „Precies als toen ik nog jong was antwoordt hij. Daar politieke vragen ta boe zijn blijft er niets anders te bespre ken dan vage algemeenheden. „En hoe is madame De kunstmatige lach komt op zijn ge zicht. „Zeer goedze is druk aan het schil- In werkelijkheid laat de gezondheid van madame nogal wat te wensen over. De zomerhitte bezorgt haar voortdurend last van huidirritatie en verhindert haar het normale programma van werkzaam heden uit te voeren. Maar sedert een maand of vier schildert zij en blijkt zij een tot nu toe onbevroed talent daarvoor te bezitten. Na een paar lessen schildert ze al buitengewoon verdienstelijk en kunstkenners zijn ervan overtuigd, dat zij zich in enkele jaren tot een bijzon dere kunstenares kan ontwikkelen. In de werkkamer van de president en ook in zijn beide woningen buiten de stad han gen werkstukken van haar aan de wand. Beperkingen De president informeert beleefdheids halve naar de route van mijn reis en naar mijn mening over de situatie in het Verre Oosten. Instemmend knikkend luistert hij naar de vertaling. En als ik hem op zijn verzoek een uiteraard gun stige indruk van mijn bezoek aan For mosa geef, vertrekt zijn gezicht weer in een ernstige plooi. „Wat denkt u van de naaste toe komststel ik dan weer een nieuwe vraag. De president neemt het potlood zich op tafel op en draait het tussen zijn vingers. „Van mijn één-en-twintigste jaar heb ik aan de revolutie gewerkt en dat doe ik nog steeds. Wij hebben in China gezegde: zaai en maak je geen zorgen over de mogelijke oogst. Met andere woorden: werk zo hard je kunt zonder je blind te staren op de resultaten, die je wel of niet bereiken kunt." m De president bekleedt een unieke po- ~n"" militaire woordvoerder verklaar' sitie. Hij is een van de stichters van de d6j dat het ongeiuk te wijten republiek en heeft bovendien practischbrek aan medewerking van de Egypti- zijn gehele leven als leider van de partuDg autQ zou thuis horen op e„ later a s president aan het hoofd van 1 Koni Faroeks domel„en. Het Jg-g dan ook een hard gelag voor hem zijn levenswerk ingekrompen te zien tot Ze zijn in het huis, in de tuin, pRESIDENT Tsjang Kai-sjek viert 31 October zijn vier- en-zestigste verjaardag. Met het oog op deze gebeurtenis heeft hij onze correspondent tussen de dagelijkse beslommeringen van conferenties en andére staats zaken door voor een kort onder houd in zijn werkkamer op hst presidentiële hoofdkwartier ont vangen. Alfred van Sprang is de enige Nederlandse journalist, die de generalissimo sedert de vesti ging van de nationalistische re gering op Formosa ontmoet heeft. langs de weg naar de stad en aan c kanten om zijn werkkamer in het geringsgebouw. En als de president de vroege morgen en laat in de middag zijn gebruikelijke wandeling in de plan- judanten, secretarissen auto's met ad- IP en lijfwachten beneden. Conferenties met leidende ambtenaren en partijfunctionarissen vol gen. Chinese diplomaten uit het buiten land terug komen verslag bij hem uit brengen. Na een eenvoudige lunch thuis keert hij naar zijn werkkamer terug besprekingen. Om vijf uur verlaat hij de stad weer. Na een korte wande ling gebruikt hij het avondmaal: Chinees en soms Europees. Daarna trekt hij zich terug met een boek. Een enkele keer kijkt hij ook naar een Amerikaanse film. Liefhebberijen heeft hij niet. Roken en drinken doet hij niet. Gewoonlijk be geeft hij zich voor tien uur naar bed Als een devoot christen bezoekt hij regel matig met madame de kerk. Een enkele keer beklimt hij zelf de kansel in de kerk in Taipeh en houdt een preek. Russisch opgevoede zoon Er is weinig familieleven. Mevrouw Tsjang Kai-sjek gaat haar eigen gang. Practisch elke dag begeeft ze zich naar het hoofdkwartier van de Vrouwenbond tegen Aggressie. Verder bezoekt ze veel hospitalen met gewonden. En ze schil dert. De^iwee zoons zijn volw jongste: generaal-majoor Tsjiang Wei-kuo is commandant van de pantsertroepen, een keurkorps, dat door zijn zelfstandige positie veel op een particulier legertje lijkt. De oudste zoon: luitenant-ggneraal Tsjiang Tsjing-kuo is hoofd van de Poli tieke Afd. van het ministerie van De fensie. Het is een lichaam, dat voorlich ting aan de strijdkrachten geeft en tege lijk diezelfde strijdkrachten in gedrag vooral in uitlatingen scherp controleert en daarover aan de hoogste instanties rapporteert. Als zodanig bekleedt Tsjiang Tsjing-kuo een uiterst machtige positie. Het is echter grotendeels macht berus tend op vrees. Hij wordt door velen als de uiteindelijke opvolger van zijn vader gebrandmerkt. Men weet echter niet goed wat men aan hem heeft. De generalis simo (die zelf in Rusland gestudeerd heeft) heeft hem destijds naar Moskou gestuurd om er de universiteit te be zoeken. Daarna 4s Tsjiang Tsjing-kuo gaan werken: in fabrieken en op het land. Zijn ruwe werkhanden herinneren nog aan die jaren. Een andere herinnering is zijn Russische vrouw en de volmaakte beheersing van de Russische taal: een taal, die hij thuis spreekt alhoewel zijn vier kinderen die niet kennen. Uiteraard kent hij Rusland en het communisme door en door. Dat demonstreert zich ook in de methoden van zijn voorlichtings- Nieuwe ernstige incidenten Vaart door het Suez Kanaal drastisch beperkt Egyptisch blad „onthult" geheim rapport over Biits-Ameiikaanse bezetting DE SUEZ KANAALMAATSCHAPPIJ heeft bekend gemaakt, dat met ingang van heden nog slechts om de andere dag, een convooi in Noordelijke of in Zuidelijke richting door het Kanaal mag varen. Voorts wordt bepaald, dat alleen schepen, die hun eigen zoeklichten gebruiken, des nachts het Kanaal mogen passeren. De maatschappij heeft deze maat regelen getroffen met het oog op de algemene staking van de Egyptische arbeiders te Port Said, die met het meren van schepen belast zijn. Engelse militaire autoriteiten stellen een onderzoek in naar de dood van een Egypische vrouw, die werd neergeschoten, toen Britse troepen het vuur openden op een Amerikaanse personenauto, welke Zondagavond door een wegversperring reed, Dit incident vond plaats te Tel El Kebir. De wagen is in beslag genomen gebied iets groter dan Nederland met niet meer dan acht millioen inwoners. En bovendien is hij aan handen en voeten aan Amerika gebonden. In feite draagt Amerika alle verantwoordelijkheid voor Formosa. Amerikaanse militairen zullen er desnoods landen om het eiland tegen communistische aggressie te verdedigen. Aan de ene kant is dat het streven van Tsjang Kai-sjek. maar aan de andere kant is daardoor zijn eens zeer grote macht wel heel sterk gelimiteerd. Naar buiten toe is de verhouding tussen hem en de Amerikaanse militaire missie onder leiding van generaal-majoor William C. Chase zeer hartelijk. Het is echter een publiek geheim, dat er over vele punten verschil van mening bestaat. En dat ge neraal Chase allerminst een bewonderaar van de generalissimo is. Als een asceet President Tsjang Kai-sjek leidt een zeer serieus en sober leven. Even buiten Taipeh heeft hij een bescheiden huis. In de warme zomermaanden hij in een nog kleinere bungalow wat hoger in de bergen. Beide huizen staan onder strenge bewaking. Prikkeldraad, luchtafweergeschut en speciale wacht posten beschermen hem tegen mogelijke aanvallers. Bovendien is er een lijfwacht van uitverkoren mannen, die dag en nacht in zijn buurt zijn. Het is on be staanbaar, dat de president zich ergens HUmetgezel had, die gewond werd. Inmiddels komen in de landengte geregeld Britse versterkingen aan en in Port Said arriveerde een Engelse mijnenveger. Een Egyptisch blad Al Mokattam maakt melding van een vertrouwelijk rapport over samenwerking van Britse en Amerikaanse troepen, beogende de be zetting van geheel Egypte, in tijd van nood. In dat geval zouden 120.000 man luchtlandingstroepen landen in de Suez- zone. De Egyptische regering bevestigt, dat „bevrijdingsbataljons" gevormd wor den, als gevolg van het opgelaaide natio nalistische vuur. Volgens Reuter zijn de Libanon,. Syrië, Irak en Jordanië bereid toe te treden tot het defensiecommando voor Midden Oosten, maar genoemde staten willen een botsing met Cairo vermijden, Regering blijlt waakzaam Binnenkort een nieuw wetsontwerp over de staat van oorlog en beleg DE REGERING zal tegenover alle vormen van extremistische bedrijvig heid waakzaam blijven, maar is het niet eens met verschillende Tweede-Kamerleden die ons land blijvend in een burgerlijke uitzonde ringstoestand willen laten verkeren. Intussen wenst de regering zich ech ter niet te binden aan de opvatting dat de afkondiging van militaire of burgerlijke uitzonderingstoestanden de enige mogelijkheid zou zijn om bijzondere maatregelen te nemen. Ook daarbuiten acht zij in principe bij zondere voorzieningen (b.v. internering Red.) mogelijk door toepassing van bestaande of nieuwe wettelijke bepalingen. Dit zegt minister Van Maarseven antwoord op het voorlopig verslag van Tweede Kamer over het wetsontwerp tot uitvoering van artikel 196 van de grond wet. Zoals men weet, betreft dit artikel de handhaving van de veiligheid van rijk in buitengewone omstandigneden. Van bijzonder belang is de regeling apparaat en zelfs zo, dat sommigen hem er van verdenken in zijn hart nog een communist te zijn. Uiterlijk is hij de ge moedelijkheid zelve: een kleine, dikke Chinees, goedlachs met glinsterende ogen in een eerder dom dan intelligent ge zicht. Soms gaat hij met zijn onderge schikten als. een vader om. Maar niet temin staat hij bekend als een wreed er meedogenloos heerser. Evenmin als zijn vader schrikt hij ervoor terug mensen levens te vernietigen om zijn doel te bereiken. Het leven van de president is rustig. Er gebeurt nu heel weinig op For mosa. Politiek gesproken is 't eiland min of meer van de rest van de wereld geïsoleerd. Dat geeft de pre sident alle gelegenheid om zich op interne problemen te concentreren en de misstanden van het verleden weg te werken. Formosa is als het ware de geboortegrond van een nieuw China. De mogelijkheden voor vergaande maatregelen liggen er voor het grijpen. Vele buitenlan ders twijfelen er echter aan of er werkelijk veel zal veranderen. Met Tsjang Kai-sjek en de oude kliek van de almachtige Kwomintang om hem heen, geloven ze niet, dat een nieuw China ook inderdaad een be ter China zal kunnen worden. (Nadruk verboden). Woningbouw Premielening A'dam geslaagd De inschrijvingen op de 2%% premie lening-Amsterdam hebben het gevraagde bedrag van f10 millioen ver overschre den, zo deelt De Twentsche Bank mede- Maandag kon op deze premielening worden ingeschreven. Nu zij is over- tekend, zullen de inschrijvingen dus niet ten volle kunnen worden toegewezen. Door deze premie-lening heeft de ge meente Amsterdam de eerste extra steen willen leggen om tegemoet te komen aan de moeilijkheden bij de financiering van de woningbouw. de internering. Volgens de regering moet deze internering niet worden gezien als een strafrechterlijke voorziening, maar als een bestuurlijke beleidshandeling. Over beroep tegen internering wil mi- nis-ter Van Maarseveen thans laten be slissen door een commissie die bestaan zal uit een lid van de Raad van State, een lid van de rechterlijke macht en een commissaris der Koningin. Deze commis sie worden verplicht de geïnterneerde die dit heeft verzocht binnen een maand te horen of te laten horen. Inlichtingendiensten Van de inlichtingen die door de inlich tingendiensten worden verkregen zal mede gebruik gemaakt worden. Dit geldt dus niet alleen voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst. De inlichtingendiensten hebben uitsluitend een observerende adviserende taak. Het wetsontwerp betreft alleen de in wendige veiligheid. Binnenkort zal nieuw wetsontwerp worden ingediend dat zowel de inwendige als de uitwendige veiligheid van het rijk zal raken. In dit ontwerp worden de staat van oorlog beleg geregeld. Daartoe zullen aan militair gezag en de organen van bur gerlijk gezag bijzondere bevoegdheden worden toegekend. Het ontwerp zal de oude wet van 23 Mei 1899 vervan-gen. Mevrouw Tsang Kai Sjek schildert niet alleen, zoals men in neven staand artikel van Alfred van Sprang kan lezen, doch zij leeft ook daadwerkelijk mee met de nationalistische soldaten, die des tijds werden gewond in de strijd tegen de communisten. Zij bezoekt hier een der militaire hospitalen op Formosa, waar zij aan ieder bed een bemoedigend woord spreekt. Plan van Amerika: Opgeslagen olie in Perzië verkopen Teheran huudt voet bij stuk Premier Mossadeq, wiens gezondheid volgens Ass. Press, nu zeer goed is. werd van het ziekenhuis naar het Shoreham Hotel te Washington overgebracht, al waar hij een onderhoud had met de Amerik. onderminister van Buit. Zaken, Mcghee, Voor zijn terugkeer naar Per zië is nog geen datum vastgesteld. Zoals gisteren gemeld, heeft Eden de ambassadeur in Teheran, Sir Francis Shepherd, naar Londen ontboden, om de doodgelopen besprekingen met Perzië weer op gang te brengen. Amerika heeft er bij Engeland en Perzië op aangedron gen, in te stemmen met een plan om de olie, die nog in Perzië opgeslagen ligt en een waarde van 40 millioen dollar vertegenwoordigt, naar het Westen te vervoeren. Engeland zou hiertegen ech ter bezwaren hebben. De verkoop der olie zou vóór het opnemen der directe onderhandelingen tussen Londen en Te-' heran moeten beginnen. Maar inmiddels heeft radio Teheran de „zakenlieden in Washington" gewaar schuwd, dat zij niet slechts met Mossa deq te maken hebben, maar met 18 mil-' lioen Perzen, die vastberaden bij hun besluit blijven. Nasrollah Entezam, de Perzische ambassadeur in de V.S., is in tussen uit New York naar Parijs ver trokken. ter bijwoning van de Algemene Vergadering der V.N. Het persbureau A.F.P. meldt uit Pa rijs: De Franse Hoge Commissaris in Cambodja, Raymond, is vermoord. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Een agent wordt predikant. Het Amsterdamse politiecorps is ver-i moedelijk een unicum rijk. Onder de agenten is er n.L een, die binnenkort do minee hoopt te worden. Het is agent C. Uidam, die in 1947 met zijn studies be gon. Zijn chefs stelden hem tot stude- Negen dagen achtereen pianospelen Heinz Arntz heeft het wereldrecord Marathon-pianospel opgeëist. In een Keuls restaurant heeft h\j zijn vingers 202 uur achtereen (negen dagen) over het klavier laten dansen met slechts één uur rust na elke 24 Hij slaagde erin zich te scheren, te wassen en te eten onder het spelen van populaire melodieën. Arntz rookte gemiddeld 60 sigaret ten per dag en besprenkelde zich in totaal met de inhoud van 20 flessen eau de cologne. Zijn manager schatte, dat Arntz's vingers 29.000 km over de toetsen hodden afgelegd. De 51-jarige pianist vertelde, dat hij van plan was detvolgende maand zijn record te verbeteren in Den Haag. DAT de Ned. sleepboot Ebro (250 ton) van L. Smit gisteravond in Het Kanaal tegen het lichtschip Owers voer, doch doorgevaren is. in Nederland voor gebouwde schip, de r City (500 ton) op de Lobith te water is ge- DAT het eerste Nieuw-Zeeland kustvaarder Rive werf De Hoop in laten. DAT t g-v. het op 13 Nov. te vieren 100-j. bestaan van het ziekenhuis Cool- singel te R'dam een herdenkingsbundel zal verschijnen van de geneesheer-dir.. dr P. J. v. d. Schaar. DAT Barneveld een nieuw marktplein krijgt, met er om heen een aantal nieuwe gebouwen. DAT Goes een lening van een half mil lioen zal aangaan voor de woningbouw. DAT burgemeester mr H. A. M. T. Kolfschoten in de Eindhovense gemeente, raad een eerbiedige herinnering heeft gewijd aan het leven van dr A. F. Philips. DAT een Ned. Chr. Bond van Tand- technici is opgericht, waarvai tariaat Is gevestigd Stadhouderslaan 43- 45 te Utrecht. DAT van 14—21 Oct. aan mond- en| klauwzeer acht runderen, elf kalveren en zeven biggen stierven. DAT het onderzoek van de hele be volking van Schiermonnikoog op rheuma, het eerste dergelijk massaal onderzoek in is land, morgen begint. DAT in A'dam door „radiovrouwen" .t zeven landen een internat, organisa- e is opgericht met in het bestuur o.a- evr. Posthumus-Van der Groot van de AVRO. DAT de grootste na-oorlogse parade in Den Bosch gisteren is afgenomen door de scheidende bevelhebber van de 3e mil. afd., de gen.-maj. J. A. A. Sitzen. DAT B. en W. van Venlo voorstellen een uitgestrekt terrein in de binnenstad, vroeger behorende aan de Köln Min- dener Bahn, van de N.S. te kopen er een groot park aan te leggen. DAT in de tuin van de wed. Stam in Groot-Ammers voor de tweede maal in dit jaar een seringen-boom in bloei staat. DAT morgen een proefvaart wordt ge maakt met het tweede na de oorlog ge bouwde schip voor Israël, de Tamar in staat door hem een speciale dienst te geven. Hij kreeg vaste middagdienst kon daardoor 's morgens college lopen i de gemeente universiteit te Am sterdam. In de Nieuwe Zijds-kapel aan Rokin heeft candidaat Uidam gisteravond zijn proefpreek gehouden. Onder zijn ge hoor waren talrijke politieautoriteiten, hoofdcommissaris Kaasjager en missaris De Vries van het bureau Singel waar agent Uidam dienst deed, tot hij begin September op non-actief werd ge steld om zijn studies voort te zetten aan DAT in het derde kwartaal 1951 bijn. 20 millioen kg uien zijn geëxporteerd. DAT de Eindhovense raad besloot de Stratumsedijk aldaar ten behoeve va verkeer naar en van Limburg te breden tot 36 meter, waardoor een hele reeks woningen en zakenpanden moet worden afgebroken, DAT het nog wel twee jaren zal duren ;r men in Nijmegen met de bouw var :n nieuw station begint. DAT de Haagse architect ir D. Roosen burg een monument zal ontwerpen voor de gevallen inwoners van Vlissingen. DAT de K.L.M.-prijsvraag voor journa listen betreffende nieuwe namen voor vliegtuigen werden gewonnen door: 1. P. M. Heil. Het Vrije Volk (wonder vogels); 2. Ant. C. van Kampen te Bergen (ontdekkingsreizigers) en 3. Bonsma te Den Hfag (sterrenbeelden). DAT tot gedeputeerde van Groningen in de vacature J. Tuin is benoemd H. de Wit (P.v.d.A.), burgemeester van Hooge- zand-Sappemeer. DAT een wetsontwerp is ingediend om de geldigheidsduur van de tijdelijke wet monumentenzorg met twee jaar lengen (tot 1954), daar het interdeparte- het seminarium van de Ned. Hervormde kerk te Driebergen. Ook prof. dr G. C. van Niftrik, ker kelijk hoogleraar aan de gemeente versiteit te Amsterdam was aanwezig als een van zijn leermeesters. De jonge pre dikant had tot tekst gekozen Joh. 15 5 b: „Want zonder Mij kunt gij niets doen". Na 17 Januari 1952 zal candidaat Uidam beroepbaar zijn, maar tot hij een beroep heeft zal hy in politiedienst blijven. Auto in A'dam geslipt fietser gedood Met een snelheid van veertig kilometer per uur reed gisteren in de Witte de Withstraat te Amstredam een melkauto, die vermoedelijk op de tramrails was ge slipt, een groenteman en een fietser tegen de grond. De wielrijder, de molenaar de molen aan de Haarlemmerweg, werd byna op slag gedood. De groenteman, die achter zijn wagen liep, brak een arr kreeg lichte verwondingen. door prof. dr F. de Roos. DE Wereldspaardag. welke sinds 1924 ieder jaar op 31 October wordt ge vierd, vormt wellicht een goede aanlei ding tot het maken van enige opmer kingen opitrent de betekenis van het sparen voor individu en samenleving. Sparen betekent altijd, dat een deel in het inkomen niet voor consumptie wordt gebruikt, maar voor de toekomst wordt opgelegd. Dit sparen vindt plaats door de gezinshuishoudingen en door de bedrijfshuishoudingen. wanneer laatstge noemde de gemaakte winsten niet of slechts ten dele tot uitkering brengen. Volledigheidshalve dient ook de Over- heidshuishouding als potentiële spaarster te worden genoemd, wanneer zij nl. min der uitgeeft dan zij aan belastingen int. al moet hier aanstonds aan worden toe gevoegd. dat de sparende Overheidshuis- houding naar Nederlandse begrippen een bijkans mythologische figuur is gewor den. Wanneer wij eerst onze aandacht rich ten op de betekenis van het sparen voor de samenleving, bijv. voor de Neder landse volkshuishouding in haar geheel, dan is het goed om ons duidelijk voor ogen te stellen, dat in een bepaalde pe riode van bijv. een jaar de omvang van de nationale besparingen altijd gelijk is aan de omvang van de nieuw gevormde kapitaalgoederen of investeringen (fa brieken, machines, voorraden, woningen .d.) Aan de hand van een voorbeeld moge deze op het eerste gezicht enigszins zon derling aandoende stelling worden toe gelicht. QTEL men besluit in een gegeven situa- tie een fabriek te bouwen. De arbei ders die dit werk verrichten, vervaardi gen een kapitaalgoed, dat niet voor dade lijke consumptie geschikt is. Het inko- of loon dat zij voor hun arbeid ont vangen, kan dus zonder meer niet voor consumptie worden besteed, omdat het niet de tegenwaarde van voortgebrachte consumptiegoederen voorstelt. Het kan zonder meer voor consumptie wor den besteed, omdat de betrokken con- imptiegoederen er niet zijn. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat de arbeiders die aan de bedoelde fabrieks- bouw werken, nu maar de hongerdood moeten sterven. Het wil alleen maar zeggen, dat alle leden van de volkshuis houding een gedeelte van hun inkomen moeten besparen en niet voor consump tie besteden, om ruimte voor de betrok ken arbeiders te maken om in hun da gelijks levensonderhoud te kunnen voor zien. De totale omvang van deze bespa ringen is natuurlijk precies gelijk aan de waarde van de gebouwde fabriek. Meer algemeen geformuleerd: iedere Investering levert wel inkomen op (loon, grondrente, ondernemerswinst), maar dit inkomen vormt niet de tegenwaarde van voortgebrachte consumptiegoederen: het kan derhalve niet worden geconsumeerd i wordt dus bespaard. De in het bovenstaande geformuleerde gelijkheid tussen sparen en vorming van kapitaalgoederen, van nationale rijkdom, wil uitsluitend zeggen, dat, als er geïn vesteerd wordt binnen de volkshuishou ding, er noodzakelijkerwijze een even groot bedrag wordt bespaard. Deze ge lijkheid wil echter i.iet zeggen, dat iedere neiging tot sparen nu eveneens de vor ming van kapitaalgoederen in het leven roept. Aangezien de beslissingen om te spa- _jn en om te investeren in een geld- gebruikende maatschappij als de onze in de regel door geheel verschillende personen worden genomen, is het mo gelijk, dat een toegenomen spaarneiging volstrekt niet resulteert in een toegeno- vorming van kapitaalgoederen, maar ;n daling van het nationale inkomen /an de werkgelegenheid. Deze mo gelijkheid zal tot werkelijkheid worden, de investeringslust der onder- ilcll,„o onvoldoende groot is. Daar dit in Nederland thans (nog) niet het geval is men denke bijv. aan de plannen tot voortgaande industrialisatie en aan de situatie in de woningbouw blijve deze mogelijkheid verder buiten be schouwing. (Zie vervolg op pag. 5) Arnhemse postambtenaar stal brief met 12.000 Wegens verduistering van een aange tekende brief met f 12.000 is de 28-jarige PTT-ambtenaar A. P. te Arnhem gearres- :eerd. Het grootste deel van het bedrag kon worden achterhaald. De ambtenaar een klein deel van het geld gebruikt enige schulden te betalen. Hij ver klaarde zelf te zijn geschrokken toen hij bemerkte dat er zo'n grote som in de enveloppe zat, want het was niet zijn be doeling geweest een dergelijk bedrag te stelen. P.v.d.A. wil Ambonnezen graag kwijt Vele leden der Tweede Kamer (kenne lijk P.v.d.A.) wilden blijkens de alge mene beschouwingen over de begroting Uniezaken, dat de regering een streefdatum zou vaststellen voor de terug keer der Ambonnese oud-militairen naar de republiek Indonesia, waar zij volgens hen zouden thuishoren. Enige leden be- critiseerde het optreden der regering tegen de Ambonnezen. Hun verzet tegen de republiek, hun gemeenschappen wor den niet erkend, hun militaire verband opgelost, hun vlag mag alleen op een verborgen plekje gehesen worden. De voorzitter van de synode der Zuidmoluk- se kerk mag hun kampen niet betreden. Aandere leden stelden een vraag naar de reden van dit verbod. Zij menen dat de Ambonnezen desgewenst hier onbepaalde tijd kunnen blijven. WEERBERICHT Later opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later ook opklaringen. Hier en daar ochtendmist. Weinig wind. Ongeveer de zelfde temperaturen. (Opge maakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Woensdag: zon 7.3117.16; maan 9.01— 17.04. 6 Nov. EX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1