JLNAPPE LEIDSE UITVINDING bracht contact met zienden «Uit gewone mecanodozen ontstonden toch technische wonderen Nodig is, dat wij andere Kerken leren kennen Na de slag LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 29 OCTOBER 195J Di Van der Mey, geniale blinde j J (Van onze redacteur) DE MENSEN TEGENWOORDIG over techniek praten, denken ze meteen aan de atoombom. Maar hier ziet U, dat de techniek ook voor ^andere doeleinden aangewend kan worden, en dan tot zegen van de mens- ij(heid kan strekken". Dat zei ons dezer dagen dr G. van der Mey, die in '•(Lisse woont, doof en.blind is, maar met wie U, over welk onderwerp dan \ok, spreken kunt. Dank zij een instrument, dat zijn vriend en verwezen- ifaijker van enkele van dr Van der Mey's technische dromen: H. C. Nater, gjléraar aan de school voor instrumentmakers te Leiden, voor hem ontwierp. senbord en electrische overbrenging. Dat werkte dus op precies dezelfde wijze als het toetsenbord van een telextoestel. Dat instrument is in een werkplaats van de P.T.T. gebouwd en daarmee hebben wy ons gesprek met dr Van der Mey kunnen voeren. Op vijfjarige leeftijd werd de heer Van eifler Mey, na een hersenvliesontsteking, blind. Hij is toen terstond naar een voor blinden gezonden, waar hij phraillelezen leerde. Met die wetenschap sjtoegerust heeft hij kunnen studeren, tot hij vlak voor zijn promotie in de wiskun- ecde stond. Toen, het was in 1945, wera khij ook nog doof en wel zó erg, dat alle Gedurende het mechanischgesprek. De ondervrager tikt, dr Van der Mey luistert met zijn vingers. In het midden de heer Nater uit Leiden, de uit- i vinder van u~* contact met de omgeving verloren dreig- e. de te gaan. Alleen door op zijn handpalm J blokletters te schrijven, was nog verbin- ding mogelijk. En door de z.g. doven- ju blindencode natuurlijk, maar dat is een dusdanig ingewikkelde vorm van con- "l versatie, dat niet-ingewijden d.w.z. J vrijwel heel de ziende wereld geen ,3 enkel contact met hem kunnen hebben. I Zo stond hij eens voor de moeilijkheid, aj dat hij de politie in Lisse niet zelfstan- i dig zijn beklag kon doen over het feit, J dat de jongens in het dorp probeerden, hoever zij de blinde-geleidehond van dr Van der Mey konden afleiden. Een zeer gevaarlijk spel uiteraard, maar dr Van der Mey zegt: „die jongens begrepen dat 1 niet." r' Per „schrijfmachine" u Bovendien, de heer Van der Mey heeft een zeer intelligente, sprankelende geest. Het contact was veel te traag voor hem. ,i Er waren toen wel kleine vierkante in- 6trumenten in omloop, waarop, wie 4 braille-tikken beheerste, met hem kon v spreken en via dat blokje kwamen de d gesprekken thuis tot stand, maar een I algemeen gesprek voeren was te enen- "j male onmogelijk. e Op basis van dat braille-instrumentje, aantal platte toetsen penne- i( tjes in beweging brengt, die de braille- letters tegen de vingertoppen van df heer Van der Mey drukken, waardoor hij woorden en zinnen kan vormen, heeft toen de heer Nater uit Leiden een instrument ontwikkeld, dat een toetsen- bord heeft als er op een schrijfmachine zit. Met dit verschil, dat de letters op dat toestel in volgorde naast elkaar staan. n Wie dus een letter aansloeg het in- 6trument kreeg al een opvolger bracht pennetjes in beweging, die de braillete- kens vormden tegen de hand var Zo is dr Van der Mey, ter afwisse ling van zijn hoofd-arbeid. van zijn jeugd af bezig. Let er op hoe hij bij dit mecano-werkstuk de schroeven draaier vasthoudt. De hond is hem tevens wegwijzer in de wirwar van draden en schroeven. Wat bij u het oog volbrengt, doet hier de gevoelige vinger. blinde. Zo was een nieuw algemeen con tact tussen hem en de buitenwereld ge legd. En dat niet alleen, maar in Si Michielsgestel gebruikt men Naters in strument in het blindenonderwijs ook voor discussies! Later heeft de heer Nater zijn idee verder geperfectionneerd. Hij wierp toen een dergelijk instrument met een gewoon schrijfmachine-toet- jij ingewikkelde formules b.v. geen vergissingen te krijgen. Hij tikt op die gewone schrijfmachine bovendien braille letters, wat het voordeel heeft gehad, dat a staat was een handleiding voor braille-kortschrift te verzorgen, die zien- leraren gebruiken kunnen. Hij heeft rvan een stencil vervaardigd, dat ca eerste vermenigvuldiging mogelijk maakte. Onafhankelijk Hij peinst verder over mogelijk heden om de blinde wereld zo on afhankelijk mogelijk te maken van de ziende. Hij merkt het immers da gelijks, hoe bitter nodig het is, dat een blinde alles kan doen, zonder gebonden te zijn aan tussenkomst van wie ook? Zijn promotie, een jaar nadat hij doof werd, ondervond, doordat alle vragen in braille gesteld moesten worden, veel vertraging. Dr Van der Mey streeft er naar en zijn technisch vernuft helpt hem daarbij, wegen te vinden, die blindenboeken op alle mogelijke gebied zullen ver schaffen. Alle wetenschappen, ook al zijn z boek gesteld in, zelfs voor zienden begrijpelijke formules, moeten in jjraille snel en correct over te brengen zijn. En dan: de blindenboeken hebben naai mening een veel te grote omvang. Zij kosten te veel papier (en papier is peper duur) en zij zijn oneconomisch samenge steld. Over dat alles laat hij zijn gedach ten, zijn handen en zijn vingers gaan. Intussen bespeurt hij buiten aan de vorm en de aard van bladeren en takken of het nog zomert, of dat de herfst al komt. En straks, na de winter, zal hij ter afwisseling van zijn vele werk gaan „kijken" of de lente al in aantocht is. Is de ziende wereld zoveel verder dan hij? „Is de verblinding van ons allemaal niet, dat wij niet zuiver en logisch de dingen vermogen te denken?", vraagt ór Van der Mey. „En ontstaan daaruit niet de geweldige politieke tegenstellin gen?" In helder denken gaat hij de ziende wereld zeker voor. Dr Van der Mey denkt niet alleen in het groot. Hij be peinst ook het kleine: de nood van d£ blinde jeugd, die zo vaak de weg naai de scholen nog niet vond en die. tot ver- Agenda voor Leiden Maandag 8-9 uur: „Concordia houdt een propa- gandamars door de stad voor de vrolijke markt van „Ex Animo". Dinsdag Casino, 7 en 9.15 uur: K. en O., „Rech ters zonder Wet" (The Ox-bow Incident) Levendaal 103, 8 uur: receptie eerste lustrum speeltuin vereniging „De Dem ping". Acad. Ziekenhuis, 8.30 uur: jaarverga dering vereniging Maatschappelijk werk in de ziekenhuizen. Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: dr W. C. Braat, „De Franken in Nederland het grafveld van Rhenen". Gevestigde en vertrokken personen In de week van 22 t/m 27 October Te Leiden vestigden zich: O. E. Awani en familie, Rijnsburger- weg 50: F. Bakker, bouwkundig tekenaar. Leemansstraat 53; J. M. A. van Berckel, Noordeinde 50; A. G. Bosman, secretaris ener maatschappij, Rijnsburgerweg 124; C. Brussee, landarbeider, Langestraat 14; J. M. Cranendonk, kantoorbediende. L. Mare 68; L. M. A. van Dam, Rijnsburger weg 158; H. G. van Diffelen. Molensteeg 2a; H. E. Disseldorp, dienstbode, Hoge Rijndijk 16; C. J. Emans, stuurman bin- nenvaart. Kalvermarkt 7; C. J. W. H. c r„ 7 iiiir- H»«ra Come- En6el Bloemmarkt 10a; A. Fernhout, Schouwburg, 7.4= uur. HaagM Come Kunsburgenceg 10, W. M. die brengt voor het L.A.K „Venus °b-|Gl3e. ^rdeindc 50. E c D va„ Glls, Koninginnelaan 65; H. H. de Haas, RJC. Woensdag Stadhuistoren, 11-12 uur: R. Heering bespeelt het carillon. Prediker, 2.15 en 8 uur: jeugdfilm voorstelling „Het grote avontuur". Hoogl. Kerk. 8 uur: Hervormingsdienst. ds J. de Wit, m.m.v. Hervormd kerkkoor Evang.-Lutherse kerk. 8 uur: Hervor mingsdienst, ds D. Kuilman. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagse Comedie: Het meisje van buiten (The country girl). Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie orkest met Geza Anda, piano. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Het meisje van buiten. NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Herdingh en Blanken, Ho- Oogstdienst in de Pieterskerk Gistermorgen werd in de Pieterskerk de jaarlijkse oogstdienst gehouden. Ds D. J. Vossers sprak over Handelingen 14 17. Na afloop van de dienst brachten de vele kerkgangers een gToet in de vorm van fruit of bloemen aan zieken en ouden priester, Kamerlingh Onneslaan 65; M. L. de Haas, Hartmanstraat 11; G. Hillebrand, grofsmid, Langegracht 184; M. Marijt— Hogewoning, Koolstraat 9; C. J. Holland, Noordeinde 50; K. Hiemstra—Hoogenhout en fam.. Stadhouderslaan 4; G. Hulsbos, agent van politie, Langebrug 107; J. C. Iburg, Jan van Goyenkade 44; M. E. CastelijnJouby, a/b woonschip „Vreug de en Rust", liggende aan de Schelpen kade tegenover No. 53; D. Koningen en fam., zilverslijper, Lopsenstraat 25a; P. J. de Kort, schoenfabrieksarbeider. Noord einde 43a; M. A. H. Deron—Laming, stop ster, Oude Singel 98; G. van Leeuwen en fam., dienstbode, Marnixstraat 73; P. J. de Loor, Leeuwerikstraat 19; J. M. Meurs, leerling-verpleegster, Rijnsburger weg 10; H. S. van Oort, idem, Rijnsbur gerweg 10; H J. Oosterveld, analyste, Morskade 1; I. Overdorp, hulp in de huis houding, Roodborststraat 32; O. B. Poppe, leerling-verpleegster, Rijnsburgerweg 10; R. Saroengallo, kantoorbediende, Schel penkade 45; N. Schakel, verpleegster. Rijnsburgerweg 10; A. Scheffer en fam., kantoorhoofd Dep. pers. aangelegenh. Repl. Indon., L. Morsweg 10; R. Schwar- zer, dienstbode, Frederik v. Eedenlaan 2; H. Schyn en fam., chemiker, Frederik v. Eedenlaan 2; A. Segal. Morsweg 4; J. M. E. SpiesSosef, woonkeet achter perceel Haagweg 160: K. Staring, bloemisten knecht, Lopenstraat 25a; A. L. H. Stols, Groenhovenstraat 26; B. G. Taverne, De M. van Streefkerkstraat 51; L. F. van de Provincie wil Leeuwenhorst te Noord- wijkerhout voor recreatie bestemmen Ook buitenplaats Middenburg te Oostvoorne Voor dr Van der Mey in Leiden ging studeren maakte hij een reliëfkaart van de stad. Hier wijst hij aan, waar het instrument, dat hem uit z'n isolement verloste, in de Sleutelstad gemaakt werd. Het is voor hem een geweldig hulp middel, want wie snel kan tikken en zich aan de eigenaardigheden van het toetsenbord gewend'heeft, voert nu een vlot gesprek met hem. Hij behoeft de zinnen niet meer letter voor letter te vormen, doch kan ze in zich opnemen, of ze gesproken worden. Zijn antwoorden komen snel, in een voortreffelijk Nederlands, stylistisch prachtig verzorgd en getuigend van cultuur, die alleen het bezit kan zijn hen, wier wereld tegelijk zó klein ei immens is als die der blinden. Want in zijn afgesloten zijn van alles, blijven alleen de gedachten, die zich, door ni afgeleid, bezighouden met wat hij onder handen heeft. Op straat kijkt de hond uit. In huis loopt dr v. d. Mey door alle gangen en over alle trappen met meer zekerheid dan de andere huisgenoten. Mecano-kampioen Naast zijn studie had hij, in zijn zeer jonge jaren en ook daarna, liefhebberij in het werken met mecanodozen. Hij heeft er met zijn vingers, die alle boutjes en schroefjes, draadjes en klem metjes onderkennen, wonderen van ver nuft van gemaakt. Éénmaal een com pleet weeftoestel, waarop in twee kleu ren geweven kon worden en waarop hij zelf en zijn moeder en zuster in twee kleuren geweven hebben. Op een ten toonstelling van mecanowerkstukken, in Liverpool gehouden, was dat één der bekroonde pronkstukken. Die mecano-liefhebberij krijgt, vergissen wij ons niet, ook practische resultaten voor héél de blinde we reld. Dr Van der Mey is nl. niet al leen een uiterst knap instrument maker, doch ook een exact denker. Hij is doctor in de wiskunde. Hy promoveerde in Leiden in 1946 op een proefschrift over „De resultante in de theorie der algebraïsche krommen". In 1949 voegde hij aan die studie nog een nieuw werk toe, getiteld „Determinant van Sylvester". Op het ogenblik houdt hij zich bezig met integraalwiskunde en differentiaal-vergelijkingen. Een belem mering is uiteraard, dat er over zijn vak maar heel weinig in braille geschreven is. Hij heeft al zijn werk gemaakt op een normale schrijfmachine, waarop hij, door het verwisselen van enkele toetsen, mogelijkheden heeft geschapen om wis kundige tekens aan te brengen. Wie hem dat ziet doen, staat verstomd over de wij ze waarop hij dat klaarspeelde. En ook over de op het oog simpele manier, die hij bedacht om op het gevoel te weten, dat z(jn machine in de juiste stand staat' groting van het eigen geluk en tot zegen van de omgeving, naar die scholen moét Hij is het levend bewijs onder ons, dat God de taken in de mensenwereld wijs verdeelt. Tot in de duisternis van blinde leven laat Hij, door geniale blin den waaronder dr Van der Mey zeker te rekenen is het licht schijnen var technische en wetenschappelijke moge> üjkheden. Er is in deze wereld geen on volwaardigheid. Zelfs de afgrond is ver vuld van licht! de kosten van aankoop door de stichting „Het Zuidhollands Landschap" van de buitenplaatsen Middenburg te Oostvoorne 1 Leeuwenhorst te Noordwjjkerhout. Het landgoed Middenburg heeft een totale oppervlakte van 29.1 hectare. De kosten van aankoop bedragen f 105.000. Ged. Staten willen een subsidie van 50 procent uitkeren, mits het rijk een ge lijke bijdrage verleent. Aan genoemde stichting is tevens te koop aangeboden een aantal percelen grond, onder Noordwijkerhout, ter totale 'grootte van 36.86.98 ha, behorende tot het landgoed Leeuwenhorst voor f 90.000. Ged. Staten delen de mening van de stichting, dat de voorgenomen aankoop en ontsluiting van het landgoed voor vele ontspanning-zoekenden van grote waarde zal zijn. De recreatieve betekenis van de plannen ten aanzien van Leeuwenhorst wordt voorts mede bepaald door de gelijkheid van een verdere landschappe lijke reconstructie van de Bollenstreek. Het kwam Ged. Staten met het oo£ op het belangrijke aandeel van de provincie in de financiering van deze en soortge lijke aankopen wenselijk voor, een n were samenwerking tussen stichting Oecumenische jeugddienst Aldus dr Van der Linde in Hooglandse kerk l de erfschuld Voor het jeugdappèl, dat gisteravond vanwege de Leidse oecumenische Jeugd raad In de Hooglandse kerk plaats vond, bestond vrij veel belangstelling. Da Poortman, predikante van de Remon strantse Gemeente, leidde de liturgie en dr Van der Linde uit Utrecht sprak over het onderwerp: Hoe kan ik de eenheid van de Kerken dienen? In het begin van zijn toespraak zei dr Van der Linde, dat wij om te be ginnen in de eigen Kerk moeten gaan staan om daar het kruis J- van de verdeeldheid op ons te Wie boven de Kerk staat, staat ten. Er kan in het Evangelie geen sprake wezen van de denominationele geschei denheid waarin wij verkeren. Nodig is, dat wij de andere Kerken leren kennen. Jezus Christus heeft ook gestalte aan genomen in de andere gemeenschappen. Als we dit zien. worden we oecumenisch verontrust. Verdiepen wij ons in het ge loof en leven van elkaar, dan zal God ons een wijder en veelomvattender credo geven. Dr Van der Linde noemde voorts de evangelisatie onder de ontkerstenden practisch punt van onderlinge samenv king en gemeenschappelijke verantwoor delijkheid. Hij schetste uitvoerig de taak, die het Westen voor het Oosten heeft. We moeten gaan meeleven met wat in dat Oosten gebeurt. Zijn woorden samenvattend wees dr v. der Linde ten slotte op vijf punten: 1. We moeten studie maken van de dingen, die de wereldkerk en de wereldzending beroeren; 2. We mogen ons inzetten voor dit werk in de eigen Kerk; 3. We moe ten als kerken ook lets met elkaar doen. Samen moeten wij de realiteit van het moderne leven onder ogen zien; 4. Er is een oecumenisch leven, er is een oecu menisch gedrag en er zijn oecumenische manieren. Wij moeten eerlijk en in alle openheid met elkaar omgaan; 5. Het ge bed om de eenheid van de Kerken. Vooral dit mag niet worden verwaarloosd. Handelsreizigers kwamen bijeen De afdeling Leiden van de Ned. Han delsreizigersvereniging vergaderde, gens ontstentenis van de voorzitter onder presidium van de heer C. Swaan. De secretaris gaf een uiteenzetting cursus ter opleiding voor het vakdiploma van handelsvertegenwoordiger. Deze cursus wordt in verscheidene plaatsen in ons land georganiseerd. Spr. stond stil bij de eisen voor het examen, dat onder toe zicht staat van het ministerie van Econ. Zaken. De examinandi verkrijgen hun diploma uit handen van een rijksgecom mitteerde. In het comité van aanbeve ling hebben functionarissen uit de han del en industrie zitting. Spr. wekte de beroepsgenoten op om deze cursus te vol- 8 De heer Swaan zei in zijn dankwoord, dat de N.H.R.V. alles in het werk zal stellen om de vakbekwaamheid handelsreizigers zo hoog mogelijk op te voeren. Voor deze vergadering bestond een zeer goede belangstelling. Leidse Jeugd-Actie Het secretariaat van de Leidse Jeugd- actie deelde ons mee, dat in kamer 3 var het Stadhuis een uitvoerig verslag t€ verkrijgen is van de vergadering, die Vrijdagavond in de foyer van de Stads- au ,CUC1C ,„au gehoorzaal werd gehouden. Het is eenjbrer_ Ret dan verslag zowel van de lezing als van de "S? iH discussie over het massajeugdverschijn-1 ^°°r de *_anuhe, als ting is te verwachten, dat overeenstem ming zal worden bereikt omtrent een statutenwijziging. Deze maakt een ruime vertegenwoordiging van het provinciaal bestuur in de stichting en dientengevolge medezeggenschap inzake de bestemming de stichting toebehorende eigendommen mogelijk. Ged. Staten stellen voor, ook in de kosten van aankoop van percelen grond de Leeuwenhorst, ten bedrage .000 plus eventuele bijkomende kos- een subsidie van 50 procent uit te keren, mits ook het rijk dat doet Propaganda-avond afdeling Leiden C.G.B. Zaterdagavond hield de afdeling Lei- ;n van de Christen-gymnasiastenbond haar jaarlijkse propaganda-avond. Na de opening zette de praeses, de heer B. de Die, uiteen wat de C.G.B. zijn leden biedt. Het programma bestond uit pianospel Tineke Jasperse en Wim Jansen als hoogtepunt de opvoering van het stuk drie bedrijven „De Butler" v Fabricius. Dit stuk verhaalt hoe in het huis van een familie allerlei waardevolle voorwerpen op geheimzinnige manier worden ontvreemd. Na heel wat verwik kelingen wordt ten slotte de dader ont maskerd. Het is jammer, dat dit stuk, vlot spel vereist, iets boven de krach ten der spelers lag. zodat van de hoofd rolspelers alleen Bob de Die en Paula de Priester goed spel leverden. Ten slotte hield de praeses van het hoofdbestuur een korte avondsluiting. Burgerlijke $tand van Leiden GEBOREN: Margarete H dr der Blom en J K Hermes; Gonda M E A C Eradus en M J van Erkel; Adriana dr v A van Breda en M N van Ee; Sylvia Y dr v J Jonkmans en A M O Beke; Louise C dr v A Hakker en P Oostendorp. OVERLEDEN: S Pieterson wed v Van Beelen 82 jr; H M van Ingen huisvr Heydt 61 jr; J van Duijsen wedn 79 jr. techniek. Vreugde, kantoorbediende. Lange Mare 68; B. A. Wassenaar, verpleegster. Bakh. Rozeboomstraat 39; C. A. F. van Well Groeneveld, adelborst K.M., Cronestein- kade 4; J. Wondergem, Kort Galgewater 21; M. A M. Yousef, Zoeterwoudsesingel 56a; C. H. Zwaan, v. Oldenbarnev.str. 36. Uit Lelden vertrokken: M. Th. WeijersAmmerlaan, Breestraat 173a naar Haarlem. Kamper- laan 4; T. Banan, Haarlemmerstraat 102. Amsterdam, Willemsparkweg 197b; J. Benjamins, M. Treublaan 1, Amsterdam, Prins Hendriklaan 28; J. v. d. Kommer v. d. Berg, Schutterstraat 9a, Leiderdorp. Meijelaan 16; M. E. Berger, Noordeinde 50. Belfeld, Rijksweg N 6; S. Bodrij, Uiterstegracht 52, Haarlem, De Witstraat 37; B. C. Boender en fam., Coomhert- straat 12, Vlaardingen, Molukkenstr. 27; L. E. de Boere Leeuwerikstraat 45, Dor drecht, Riouwstraat 88 rood; L. Bootsma, Jeruzalemshof 4, Deventer, Papenstraat B. M. Broeks, Pelikaanstraat n Utrecht, Springweg 142; M. W Brouwer familie, De Genestetstraat 58. Alphen den Rijn, Willemstr. p/a Schellinger hout; Th. H. Bruens, St Jacobsgracht 1, Apeldoorn, Rietzangerstraat 95; C. M. Caspers, Rijnsburgerweg 10. Oegstgeest. an Burenlaan 15; M. Cramer, Witte Singel 37, 's-Gravenhage, Javastraat 38 B. A. Crul, v. d. Brandelerkade 19. Heer len, Laanderstraat 18; A. M. Dertien. Lijs terstraat 22, Oegstgeest, Juffermansstr. 11; C. F. van Dijk en fam., Raamsteeg 10a, Canada; P. van Dijk, Lammermarkt 52a, Schiedam, Potgieterstraat 12a; M. van Dijke en fam., Raamsteeg 10a, Canada; J. P. van Essen, Herensingel 34a, Rheden (Gelderl.), Arnhemsestraatweg 85; H. J. Flinterman, Rijnsburgerweg 10. 's-Gra venhage, Laan van Meerdervoort 123; Wed. J. v. d. BurgVan Ginkel, Storm Buysingstraat 26. Gouda, Corn. Ketelstr. 61; B. Griede, Herenstraat 83b, Amster dam, Montelbaanstraat 6; A. Hooijmans fam., Hooigracht 41, Canada; H. Kadé fam., Zoeterw.weg 62, Canada; L. Kor- teweg, Maredijk 149, Wieringermeer, Mid- denmeer Torenstraat 25; G. Th. Kuipers, Rijndijkstraat 112, Bloemendaal, Nachte gaallaan 13; M. van der Loo, Langegracht 87. Boskoop, Bootstraat 13; J. de Melker. Rijn- en Schiekade 78, 's-Gravenhage, L. N.O. Indië 197a; H. Meijer, Thor- beckestraat 37, Israël; C. Nieboer, Prins Hendrikstraat 14, 's-Gravenhage, Rijsw.- weg 494; K. S. Njoo, Witte Rozenstraat 26, Soerabaja, Indon., Bongkaran 47; J. van der Oord en fam., Vondellaan no. 18, Heiloo (N.-H.), Westerweg 114; P. J. Riemens, Voldersgracht 29, Sas v. Gent, Burg. Hoefnagelstraat 27; A. G. Rietveld. Rijnsburgerweg 144, Hengelo (O.), Com. Evertsenstraat 29; J. Roelofs en familie, Lopsenstraat 25a. 's-Gravenhage. Elsstraat 7; B. L. M. Rosenberg. Boerhaavelaan 4. Nijmegen, Ubb. Veldweg 31; A. B. Ruig- rok, Stadhouderslaan 30, Rijswijk (Z.-H.) Julianastraat 61; C. P. Saas, Rijnsburger weg 10, Oegstgeest, A. v. Burenlaan 15; Schilthuis, Haagweg 22. Blaricum. Bierweg 23; A. Schuur, Burgsteeg no. 1, Groningen, Sledemennerstraat la; A. W. Schwing, Lorentzkaae 9, Deventer, Rad- stakeweg 69; G. Nijhuis—Stikvoort. Oude Rijn 64, 's-Gravenhage, Frederikstraat 117; N. M. MeijerTaverne, De M. var Streefkerkstraat 49, Israël; J. van Teef- felen. Oude Vest 97, Utrecht, Krommerijn 11; O. A. Thissen, Rapenburg 62, Am sterdam, Keizersgracht 670; P. W. Valk, Lusthoflaan 1, Oegstgeest, Celebes- straat 34; J. Th. Verhoeven en familie, Haarlemmerstraat 8, Canada; J. de Vet, Oude Vest 33c, Maastricht, St. Antonius- straat 92; M. B. Vos, Oude Rijn 2. Brielle, Jan Matthijssenlaan 3; M. de Wekker, Rijnsburgerweg 92, Oegstgeest. v. Wasse- naerlaan 9; W. J. M. Witkamp, Jan Houtkade 29, Indonesië; A. Wijnberg, Vondellaan 18, Smallingerland, Drachten, Merelstraat 13. W11 d, Federatie van Leidse CJMV's De federatie van Leidse CJM.V. hield Zaterdag haar maandelijkse bijeen komst in wijkgebouw Pndël. Voor deze avond had de federatie de luitenant ter S. A. van Roo bereid gevonden om te spreken over de marine-luchtvaart dienst. De heer Van Roo behandelde uitsluitend de vliegdekschepen, omdat de federatie al een lezing had gehad over het doel van deze dienst Na een zeer interessante uiteenzetting vertoonde spr. twee nieuwe films, waarvan het leven op de Karei Doorman zien. De leerzame avond werd met dagsluiting gesloten. Candidacrts-examen electro-techniek De heer M. H. Th. J. Bergsma, Waldeck Pyrmontstraat 9, is te Delft geslaagd candidaatsexamen electro- Litteris Sacrum: Miranda Dr Paul Marten, een bekend Londens chirurg, is er een paar dagen uit gegaan om te vissen. Hij is in een bootje gestapt om makreel te verschalken. Zijn bootje slaat om en ja. nu kunt u het geloven of niet, maar dr Paul Marten wordt ge red door een lieftallige, levensechte zeemeermin, die hem (hoe weten we niet) meeneemt naar haar grot ergens diep weg in zee. Altijd zee en altijd water wordt zelfs een zeemeermin wel eens beu, en zo komt onze visser niet met makreel, wèl met een jongedame thuis, haar staan kunstig verborgen. Niemand mag het wetep. Het is een patiënt, die niet lopen kan. Peter Black- mare, de schrijver van dit alles, zou nu gelegenheid hebben om óf een volkomen dwaas verhaal te schrijven óf het meer geest mee te geven, door alles wat zich op het droge afspeelt ons te laten zien in deze „zeespiegel". Hij doet geen van beide en daardoor blijft onze Miranda Trewella een mosselen etende en zout waterdrinkende flirt, die hoofd en hart iedere man en vrouw in de war opluchting weer in de Theems springt en weg zwemt. Als er l nu maar geen gedrang van vissers komt Litteris Sacrum heeft dit stuk geko zen om er het seizoen mee te openen. Onder leiding van Jan Bartelsman er als geheel een goede opvoering gegeven. We weten niet. hoe een zee meermin zich gedraagt, maar Joke Bar telsmanv d- Lans speelde deze rol of te kind in de grot is bij deze wezens Ze hield de figuur goed in het irreële, door een zekere naïveteit in spel 6preken, waardoor zij weer toonde speelster te zijn van boven de middel- maat. Ook Jos Dros en Co Hageman—Verha gen, als het echtpaar Marten, gaven goede vertolking van hun roL In het spel van Co Hageman, zouden we graag wat meer rust wensen Het is onrustig en geagiteerd, waardoor haar figuren iets onnatuurlijks krijgen. Ook de andere medespelers zetten natuurgetrouwe mensen op de planken. Alleen die schokschouderende en z'n hand in z'n zak lopende Nigel Hood. neen, we hopen voor Isabel, dat ze haar ring alsnog af zal kunnen krijgen. vreemd gesteld. By de vorige ver kiezingen was het een geringe meerder heid die er voor zorgde, dat het land een Labour-bewind kreeg. En thans is het een betrekkelijk gering aantal toe gezien althans in de verhoudingen tot het totaal, dat een zwenking in het bewind teweegbrengt en voor het Labour- kabiaet een conservatief kabinet in de plaats heeft gesteld. Zo kan men het stel len: de keuze van het bewind heeft dit maal wel duidelijk gelegen in de handen van die minderheid onder de kiezers, dit eea vorig maal op Labour heeft gestemd, ditmaal meer vertrouwen blijkt ta hebben in de Conservatieven. Natuurlijk kan men stellen, dat dit bij verkiezingen in het algemeen en dus ook buiten Engelandhet geval kan zijn- Maar in Engeland spreekt het wel bijzon der duidelijk, doordat men daar een samengaan aantreft van een districten stelsel en twee-partijen-stelseL Waar, zo als ditmaal, deze beide partijen elkaar fel hebben bestreden, zijn er ook slechts twee mogelijkheden: het bewind wordt voort gezet of het gaat „om". Het districtenstelsel, dat wij in ons land gedurende zovele jaren hebben gekend, moge bepaalde voordelen hebben, omdat het de politieke activiteit prikkelt (in deze dagen stellig geen bijzondere weelde), daartegenover staat, dat al diegenen wier districtscandidaten niet gekozen zijn wel het gevoel moeten hebben. In het parle ment niet of in mindere graad vertegen woordigd te zijn. Maar het Engelse volk, dat graag hangt aan de tradities, is blijk baar nog altijd bereid, deze nadelen op de koop toe te nemen. dit stelsel wel bijzondere na delen te boeken hebben, zijn de Libe ralen. De dagen schijnen wel lang voor bij. waarin de Engelse verkiezingen zich afspeelden tussen Liberalen en Conser vatieven. Thans kent het land slechts als grote partijen de Conservatieven en de Socialisten, en de Liberalen mogen dan op zichzelf een niet onaanzienlijk aantal stemmen op zich verenigen, door het dis trictenstelsel staat het aantal gekozen Liberalen weer in geen verhouding tot het stemmental. Zijn de Liberalen hierdoor al dadelijk in het nadeel, daarbij komt nog. dat zij geen duidelijke koers hebben gevaren. Dat moet zich altijd wreken. Het heeft zich ook ditmaal gewroken. Er zijn schat tingen. dat in die districten, waar de Libe ralen zelf geen candidaat hadden gesteld en dat waren er zeer vele twee van de drie Liberalen op de Conservatieven hebben gestemd en de derde man op de Socialisten. Dat wijst al op het ontbreken van een eigen geluid. Trouwens, ook overigens make men ch over de diepgang r.iet al te veel il lusies. Al te veel heeft ook ditmaal bij die groep van kiezers die van partij is veranderd, de gedachte voorgezeten, dat „de andere partij" maar eens een kans moest geven. Een typisch Engelse gedachte, die op zichzelf ook zijn beko ring heeft, maar die nog geen blijk geeft an een principiële bezinning. NTUSSEN het roer is om en met het Labour-bewind is het voorlopig wel gedaan. Dat achten wij op zichzelf van belang. Wij willen daarbij niet voorbij zien, dat Labour het land heeft moeten leiden in moeilijke Jaren. Maar ook wan- daarvoor begrip heeft, blijft toch ook de bedenking, dat Labour veelal niet de juiste koers heeft weten te vinden. Integendeel, in een tijd, waarin nationale eenheid toch een belangrijk goed was. heeft men er de voorkeur aan gegeven, specifiek socialistische stok paardjes te gaan berijden. Dit laatste heeft men misschien weer niet uit weelde gedaan, maar juist omdat zich onder de Labouraanhang een sterke radicalisering openbaarde, waaraan de leiders meenden tegemoet te moeten komen. Zo geraak ten die leiders tussen twee vuren: ener zijds verdeeldheid binnen de eigen gele deren en 'n omhoogstuwen binnen die gele deren van sterk-linkse elementen. Ander zijds het verweer dat juist die verschijn selen opriepen by de tegenpartij waarbij dan nog kwam. dat zich op buitenlands gebied het ene probleem na het andere voordeed, waarbij het prestige van Enge land met de dag achteruit sukkelde en het verlangen naar een krachtiger hand de dag groter werd. TTET roer is om. Daarbij ware het van betekenis geweest, zo de Conserva tieven een grotere overwinning hadden behaald. Engeland heeft behoefte aan een meerderheid die werkelijk tot regeren in staat is. aan een „working majority". Zulk een meerderheid heeft het de laatste jaren nauwelijks gekend. Zelfs een ge ringe ziekte konden de parlementsleden zich niet veroorloven. Tot diep in de nacht moesten zij de vergaderingen van het Lagerhuis blijven bijwonen, omdat de tegenpartij op de onverwachtste momen- beslissende stemming kon uitlok ken. Een „gezonde" democratie mocht dit nauwelijks heten. Dit had duidelijke ge volgen voor het optreden naar buiten. De socialistische nederlaag achten wij zeker verdiend. Echter zouden wij het belang hebben geacht, zo de meerder heid van de overwinnaars nog duidelijker are geweest. Tenslotte, de socialistische nederlaag achten wij ook daarom van betekenis, om dat op het continent de socialisten nauw keurig acht plegen te slaan op wat hun partijgenoten aan de andere zijde van de Noordzee doen. De dagen waarin het Duitse socialisme voor hen een voorbeeld was, behoren tot het verleden. Zij heb ben nu een nederlaag geleden. Is dat een voorproefje voor de verkiezingen, welke straks ook bij ons worden gehouden De Nederlandse socialisten zijn door de Brit se verkiezingen in elk geval op de twee sprong geplaatst. Zij kunnen kiezen tus sen radicalisering of matiging, tussen ge voel of verstand. Voorlopig echter is in Engeland het woord aan Churchill en de zijnen. Adverirntit) „De Sleutelstad" vijf jaar Ter gelegenheid van haar vijf-jarig be staan hield de Leidse zwem- en polo club „De Sleutelstad" Zaterdagavond in de Burcht een feestelijke vergadering. De voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Dool, die de avond opende, dankte allen voor het vele werk in het belang van de club, in het bijzonder de heren W. Bergers en P Eradus, resp. voorzitter en secretaris. Het ontspan ningsprogramma was zeer gevarieerd en de uitvoerenden mochten na elk num mer een spontaan applaus in ontvangst nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3