Maar wij denken er zó over 0»® IflBUWE LEIDSCHE COURANT 5 ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Avifauna danst op Zondag Deze kwes'.ie zit mij en vele anderen lelijk dwars. Niet zo zeer om de Zondags viering zelve of om het dansen als zo danig. Ik erken graag, dat er omtrent de besteding van de Zondag verschillende opvattóngen heersen: we moeten er alleen goed op letten er er zo nodig op wijzen, dat uw en mijn Zondags„rust" de rust van de medemens niet aantast. Ook het dansen op zichzelf acht ik niet zondig; beslissend zijn hierbij het milieu, de om geving en de omstandigheden. Het is b.v. bekend, dat vooral van R.K. zijde heftig tegen het bestaan en het bezoeken van de publieke danoings wordt gefulmineerd. Begrijpelijk, als men dit beziet als één van de pogingen, die er van die zijde in de na-oorlogse jaren zijn ondernomen, om de verhouding tussen die sexen te saneren en de kuisheid te bevorderen. De grote oprechtheid, waarmede dit geschiedde, heeft mij als Protestant dikwijls be schaamd. Ik geloof echter, dat het ln de kwestie Avifauna gaat om wat anders. Want heus. de Zondags-dansers kunnen naar mijn gevoelen de exploitatie van het vo gelpark gedurende de winter niet goed maken: de dansvloer is betrekkelijk klein en de kosten voor musici, personeel, ver lichting. belasting enz. zijn zeer hoog. En we kunnen toch niet aannemen, dat het. tenslotte maar ten dele verlichte, park in het koude seizoen een aantrekkelijk heid heeft, die in redelijke verhouding staat tot de entree-prijs. Wie de stilte en de duisternis meent te moeten zoeken, kan dat elders en volkomen gratis doen en zonder de parkietjes te storen. Neen, het is hier een duidelijk geval van machtsvertoon, banaal en zonder normen; en ik vind, dat de V.V D.-man in de Alphense raadsvergadering dit keurig heeft gezegd. Het is goed hier op deze plaats nog even de vinger bij te leggen. Ik geloof dan ook, dat het park, dat tot dusverre op waarlijk brillante wijze werd geleid, hiermee een goed deel van z'n populariteit en goodwill op het snel zette. Immers, velen zullen zeggen- Nee. dank U. dit gaat mij te ver. ik zal voortaan uw établissementen uit protest niet meer bezoeken. Want men kén een succesvol zakenman zijn, maar er zijn grenzen G. VAN DTGGELE. Leiderdorp. Spanjaardslaan 15. Vragen aan Econoom Naar aanleiding van het stukje ..Zater dag thuis" in uw blad van vorige week Zaterdag zou ik graag de volgende vragen aan Econoom willen stellen: Hoe denkt deze ambtenaar de timmerman, de smid, de schilder en de schoenmaker te laten leven; als ieder zijn eigen kar weitjes zelf opknapt? Of hebben al die mensen misschien voor niets hun vak ge leerd? En zijn ze alleen goed om weer in orde te maken wat een riet-vakman ver prutst? Ik ben in het geheel niet blind voor de moeilijkheden van thans in een ambtenaarsgezin, maar laat Econoom be denken. dat het in het kleine zakenleven zeker nog moeilijker is en dat men ook nog niet de laatste graantjes voor deze groep mag wegpikken. Leiden. J. Z.—V. Hogewoerd 76. Schoenreparatie en volks gezondheid De suggestie van Econoom, die gewel dig verheugd aan het zelf repareren van sohoeisel dacht, is werkelijk het bezien waard. Het is algemeen bekend, dat de reparatieprijzen voor schoeisel met leder voor velen te hoog zijn Goedkoper kan de hersteller echter niet calculeren in verband met de omstandigheden, velen overbekend. Men neemt noodgedwongen de toevlucht tot rubber, dat uit voetkun- dig oogpunt funest is. Men moet die klei ne stumperds (met of zonder voetafwij kingen) maar eens gadeslaan op een paar crèpe-sandalen. Tot overmaat van ramp zijn er zelfs nog zogenaamde steunzolen- specialisten. die steunzolen laten dragen in crèpe-schoenen of andere prullen. Deze deskundigen doen mij een groot ge noegen met te vertellen waar de steun voor zulk een patiënt zit. hopelijk toch niet in de papieren doorgezakte gelengen Wat het zelf repareren betreft, er zijn schoenen van een bepaald fabrikaat, die kan men gerust zelf herstellen, omdat er toch niets aan bedorven kan - worden. Maar zelfreparatie is verder vernieling en dus on-economisch Bovendien kunnen schoenen die men zelf heeft gerepareerd alleen in het donker gedragen worden Ik persoonlijk zou met zo'n paar zelf- -"-„tcte schoenen aan niet bij puwneuren durven aankloppen Ook schoenen maken moet geleerd worden en kost veel studie Het is noodzakelijk, dat op het terrein van de voetverzorging de overheid ingrijpt. Allereerst dan dat als leverancier van steunzolen enz proef van bekwaamheid aflegt. Ik eeef u de verzekering, dat velen zullen vallen, d® goeden vanzelfsprekend niet te na gesproken. Het is helaas een bittere pil, maar de waarheid is vaak pijnlijk. Heus, d^ Annakliniek wor^ ni"t voor niets steeds uitgebreid. Roemer Visserstraat Laadbrug op de veemarkt Met vreugde heb ik gelezen, dat de Leidse veemarkt een laadbrug rijk ge worden is. Ik heb de brug ook zien ge bruiken. Ze is niet zo duur en werkt vlug en goed. Wat wil men nog meer! Het kan ons alleen maar spijten, dat deze brug niet eerder werd ingevoerd. Toen ik er eens om vroeg, was het antwoord: Een laadbrug. och, een oud idee. Ze moest er al lang zijn. In het blad van Dieren bescherming stond er ook een afbeelding van. Maar dat was op papier. Wat had het dier daaraan? Of die brug nu oud of nieuw is, kunnen we in het midden laten. I leverd aan het inzicht en de beslissing i van één persoon. Leiden EEN LEZER (Over het ontslag van dr Van Nes be reikten ons nog tal van mondelinge ei telefonische vragen. Het is te hopen, dat er spoedig licht komt in deze zaak, die zoveel gemoederen bezig houdt. Red. N.L.C.). Is er voor ons nog ruimte in Nederland Is er voor ons nog ruimte in Neder land? zo vraag ik mij dikwijls af. Ik was tijdens de oorlog kok bij de Kon. Marine en werd bij aanvallen in geallieerd band enkele malen gewond, zodat ik thans invalide ben. Nu ik teruggekeerd ben in het burgerleven, verdien ik goed salaris. Ik ben inmiddels in Juni jl. gehuwd, maar het bureau huisvesting waar ik al van 1948 af ingeschreven sta bij groep 2 heeft mij nog steeds geen huis toegewezen. Mijn vrouw daardoor genoodzaakt om bij haar broer te Valkenburg (Z.-H) in de kost blijven, terwijl ik zelf een heenkomen moet zoeken in een logement. Niet alleen leven wij nu gescheiden, maar bovendien is dit apart leven erg duur. Verder gaat er een zeer groot deel van mijn salaris weg aan de opslag van onze meubelen, die er r.iet beter op worden. Ons. oorlogs invaliden. is veel beloofd. Weinig komt men na. Vandaar, dat ik mij afvraag, of er voor ons nog wel een plaatsje in Nederland is. Nu de gemeentelijke c heid mij nog niet heeft geholpen, zc gaarne een beroep willen doen op de be volking van Leiden. G. W. SCHUURMANS Leiden Oude Varkensmarkt 7 «Haremheer", U moet worden opgevoed Boven uw rubriek „Alles goed, welstaat, dat het daarin geschre vene uit ingezonden stukken bestaat. Daaraan heb ik nooit getwijfeld, maar na het stukje van „Een getrouwde man" in" het blad van Woensdag ben ik wel gaan twijfelen. Ik vraag me nameüjk af, of dit stukje serieus gemeend i: of een van de redacteuren een grap heeft willen uithalen. Mogelijk lopen er wel een paar mannen rond. zoals deze getrouwde man. maar de doorsnee man is zeker niet zo. Die is niet te belabberd om zelf zijn jas weg te hangen. Die vindt zichzelf geen „kostbare vogel" en heeft niet de gedachte, dat zijn vrouw het maar een beetje minder moet heb ben dan hijzelf. Volgens de inzender, die lk me voor stel als een soort „haremheer", is een man een vent, als hij zijn vrouw voor zich laat slaven en draven (na een dag taak, die heus niet alleen bestaat uit eten koken en buurpraatjes: probeer hel zelf maar eens een week!), zich laat venvennen en vertroetelen zich (hoe is het mogelijk!) toch ook nog even met de kinderen- bemoeit, als hij zyn vrouw uitkaffert en haar metde. problemen van een te klein huishoudgeld laat zit ten en zelf royaal leeft enz. enz. De man. die zijn vrouw zo nu en dan eens helpt in haar werk en zodoende zorgt, dat ze ook wel eens een vrije a- heeft (meestal liggen er dan nog wel te stoppen sokken, hoor!), is dan gede gradeerd tot een „sukkel". Getrouwde man, je zit er naast. Die meest ongunstige zin van het woord. Ik heb meer respect voor de sukkel, die zich niet schaamt de handen uit de mouwen te steken, ook in het werk, dat tot het huishouden behoort. Maar het zal wel zo zijn. dat die sukkel getrouwd is omdat hij van zijn vrouw houdt Niet zoals u: om een kop koffie, kinde ren, een krantje, een sigaar en een luie stoel. Getrouwde man. ik beklaag u en uw vrouw. Als ik haar was. zou ik van daag met die verwenning ophouden en beginnen u op te voeden tot mens. Een „SUKKEL", die niet beter Leiden verdient, maar het wel bete: heeft. (Het was toch heus een ingezonden stuk. Een redacteur schrijft zulke stuk jes niet, want zijn eigen vrouw zo stijl te gemakkelijk herkennen. Red. N.L.C.) Gelukkig mijn man niet Het woord, dat bü mij opkwam toen ik het stuk van de „getrouwde man" had gelezen, mag ik hier niet schrijven, maar wel ben ik dankbaar, dat die persoon mün man niet ls, want dan zou hij het wel eens hard te verduren krijgen. Eén ding moet ik nog in hem prijzen: dat hij nog met zün kinderen wil spelen, want ln de meeste gevallen willen deze man nen wel kinderen hebben, maar er verder ook niets voor doen. Nu ben ik zelf gelukkig getrouwd, niet met een verwaande egoïst, maar met een ideale echtgenoot, voor wie lk niet bang behoef te zijn, dat hij weg loopt, als ik niet gauw genoeg met een kopje koffie voor hem klaar sta. Maar laat ik u dit zeggen: Het zou reusachtig zijn voor alle mannen, als ze de laatste vier jaar vóór ze trouwen bü vreemden in de kost zijn, onder moeders vleugels vandaan. Daar komen de Ideale mannen want die waarderen een vrouw. En dat ls zü waard. Leiden Mevrouw C. M.-K. Als hij een „vent" was Hoofdzaak is, dat ze er nu is. Als de schapen spreken konden, zouden ze hun dank aan de heer Weima zeker uiten. Nu zijn de koeien aan de beurt. Wanneer komt him laadstation er? W. HUGE, Lelden Formosastraat 6. Friezen voelden zich beledigd In de N.L C. van 23 October las ik een stukje onder de kop „Friezen voelen zich beledigd", en wel doordat de kanton rechter te Heerenveen een proces niet anders wenste te voeren dan in het Ne derlands. Nu vraag ik mij af: Behoort Friesland niet meer bij Nederland of heeft het er nooit bij behoord, zodat het feitelijk een soort kolonie is. die mi bevrijd wenst te worden? Heeft het er altijd bij behoord en wil men zich nu afscheiden? Of is Friesland nog een stukje Nederland? Als dit laatste zo is en ik geloof het toch stellig; op school is mij tenminste nooit anders verteld dan kunnen de Friezen zich toch niet beledigd gevoelen en van „provocatie" spreken, als een kantonrech ter of een andere Nederlander een proces of een gesprek wil voeren in ziin eigen Nederlandse taal? Deze taal geldt toch voor geheel Nederland. Alle talen of dia lecten, binnen de grenzen van Nederland, komen op de tweede plaats. Naar mijn mening bevordert het stre ven van de Friezen niet bijzonder de nationale eenheid. En eenheid is toch al zo dringend geboden. J. NIJENHUIS. Leiden Haarlemmerweg 78. Mensen en soldaten De lezer zal zich ongetwijfeld afvragen wat dit merkwaardige opschrift te bete kenen heeft. Het doet immers denken aan vroeger eeuwen, toen men het woord soldaat onmiddellijk met roven en plun deren in verband bracht De gevoels waarde van het woord soldaat is in de loop der tijden een stuk veranderd- En toch Ook nu zijn er nog mensen, die een grote scheidingslijn tussen burgers en mi litairen trekken. Dat ondervond ik op 15 October j.l. op het station in Assen Ongeveer zeventig militairen stonden daar te wachten oo het boemeltje. dat hen naar Vries-Zuidlaren moest brengen. Het treintje bestond uit drie wagons, na melijk een tweede- en een derde-klas coupé en een goederenwagen. Op aanwii- de conducteur stapten de mili tairen in de derde-klas-coupé, wat na tuurlijk heel normaal is. Daar er toch geen tweede-klasreizigers waren, moch ten de burgers zich in de tweede-klas- :oupé begeven. Enkele soldaten, die in de inmiddels overladen derde-klas-coupé geen ruimte meer konden vinden, waren oodgedwongen ook in de coupé tweede klasse gestant. Hiermee kon de conduc teur zich echter niet verenigen en woe dend voegde hii de militairen toe: Direct er uit! Als Jullie ruim willen zitten, kruip dan maar in de goederenwagen. De iongens dropen weer af Voor de zoveelste maal ondervonden zij de „dankbaarheid" van hun mede-burgers voor hun (ge dwongen!! diensten voor het vaderland Het wordt toch wel tiid, dat hier eens Iets tegen gedaan wordt Ik geloof weL dat ik dit namens alle militairen, onverschillig van welke rich ting en rang, naar voren breng Zuidlaren. Dienstpl. soldaat D. C. Hogewonii Telefoon-pioniers In het verslag van de viering van 1 veertigjarig jubileum van de heer Ho; is over het hoofd gezien, dat veertig jaar terug de telefoondienst werd verzorgd door één van de pioniers Ribbink, Van Bork en Co en niet door de Staat of de P.T.T. De centrale was eerst op de Waag, later op de Papengracht. Deze pioniers moeten niet in het vergeetboek geraken. Leiden. J. JESSE. Het ontslag van dr Van Nes Bij het lezen van uw publicaties het ontslag van dr C. P. van Ne geneesheer-directeur van de Anna kliniek kwamen bü mü de volgende vragen naar voren: 1. Wordt het niet hoog tijd, dat art. 6 sub 1 van het „Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945" St. bl. F 214 K.B. 5 October 1945 wordt gewijzigd' Nu bepaalt dit besluit, dat de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau stemming kan geven tot het verbreken van de arbeidsverhouding. Van t zere beroepsinstantie is echter K.B. geen sprake. De werkgever en/of de werknemer zyn/is dus nu onderwor pen aan de uitspraak van één man. Kan deze zich niet vergissen, doordat hij verkeerde kijk op de zaak heeft? Kan hij niet onder invloed staan van mach ten boven hem, die belang hebben bij zijn beslissing? HIJ is ook maar eer 2. Heeft de directeur van het gewes telijk arbeidsbureau zich in deze be langrijke zaak doen voorlichten dooi deskundige personen? Het ging toch over een verschil van mening in medi sche zaken? Voor zover mij bekend, zit de leiding van het gewestelijk ar beidsbureau geen enkele medicus. 3 Waarom geeft het bestuur van de Annakliniek geen perscommuniqué' Als de zaak goed staat, is er toch niets op tegen om opening van zaken te geven? 4. Is het niet de taak van de vakorga- u nisatie om zo spoedig mogelijk gedaan Mün enige reactie is: Indien deze mijn- te krijgen, dat er een beroepsinstantieheer een „vent" was geweest, dan had komt? Wanneer een misdadiger veroor-1 hü zün naahi voluit onder het stuk moe- deeld wordt, kan hij in hoger beroepten zetten. gaan en daarna nog in cassatie. Nu zijn j Leiden- Joh. van der MeU, Leemanstraat 2. de werkgevers en werknemers overge-| Leef ook het huwelijk in de vrijheid De getrouwde man, die Woensdag va de mogelijkheid gebruik maakte een ii gezonden stuk in de N.L.C. te schr'üve heeft hier en daar wel gelUk. Maar het is jammer, dat hij de zaak zo onmogelijk heeft overdreven. Een zekere harmonie is naar mün mening dan bü voorbaat al uitgesloten De fout van deze getrouwde man ls. dat hü van de huiselüke genoe gens, die nu eenmaal voor de man zijr weggelegd, een soort wet wil maken. Misschien worden zün verlangens nu nog wel gerealiseerd zoals hü precies wil, maar ik heb zo het vermoeden, dat dit langzamerhand wel wat stroef zal gaan. Ik kan me ten minste niet voorstellen, dat deze man en deze vrouw in deze geest kunnen blijven ademen. Die ten" kunnen ook nooit uit pure liefde, zelfs niet uit warme sympathie geboren ziin. Als een huwelük in de juiste geest wordt geleefd, dan komen al deze dingen vanzelf. Het huwelük mag blij en vrolyk ge leefd worden. Dit zal dan o.m. hierin resulteren, dat die mannelüke wetten, die gelukkig niet algemeen zün. geluk kige vanzelfsprekendheden worden. De liefhebbende vrouw vindt het heus wel vanzelfsprekend, dat ze de pantoffels voor hem bü de kachel zet, omdat warm zün als hü terugkomt. Niet omdat hü het wil, omdat hü er op stéét, heel gewoon omdat ze hem liefheeft En zo zal ook de man ln het huis ziin han den gebruiken. Niet omdat je als mar toch ook wel een beetje moet helpen. Er ls geen sprake van moeten. Niets moet! Alles mag! Laten we toch al die dorre systemen en onfeilbare regels uit huwelüken bannen. Het wordt e akelig en kil door. Leef ook het huwelük ln de vrijheid. Een vrijheid, die schaduwing is van de majesteitelüke vriiheid, waarmee Christus ons heeft vrijgemaakt. Getrouwde man, geef je huwelijks- bestaan een krachtige wending. Niet al leen om je vrouw, maar ook om jezelf. Dan is er een kans, dat je nog eens iets te proeven krygt van het echte geluk. Lelden De G., niet getrouwd, niet verloofd, zelfs niet verliefd. Daarom zet ik graag z'n pantoffels klaar Naar aanleiding van het ingezonden stuk van „Een getrouwde man" gaarne het volgende: Ik hoop niet, dat de vrouw van deze getrouwde man beantwoordt aan de door hem gestelde eisen. Zulke vrouwen be staan niet, althans zün er niet veel. En als er toch zo'n vrouw is, dan gun ik u, getrouwde man, haar niet. U vergeet arschü'nlük, dat het beeld moeder te genover vrouw nooit kan opgaan. Daar voor ziin de verhoudingen te verschil lend. Een jongen ziet tegen de moeder op. omdat hü van de wieg af van haar alle mogelijke zorgen en liefde heeft ontvangen, en een moeder geeft die on baatzuchtig, omdat ze eenmaal niet an ders kan; dat is de kracht van het moe derschap. Maar een man kiest zelf een •ouw. Eerste verschil. Hü wordt op haar eerst verliefd, twee de verschil, en vraagt haar dan zün te worden. Voldoet ze niet aan alle mogelijke eisen, dan heeft hü pech Ik zal niet alles zeggen hoe het bij ons toegaat, dat is niet nodig. Maar ik wil wel dit zeggen: Als het nodig de man de vrouw helpt, dan is hij dat verplicht. We zijn samen getrouwd en we hebben samen voor ons gezin te zorgen Als de man 's avonds thuiskomt, dan heeft hij over het algemeen acht en een half uur gewerkt, de vrouw waarschijn lijk tien. De vrouw werkt dan 's avonds in de regel nog een uur of vier- En zoudt u dar. willen, „getrouwde man", dat u nog een beetje ging lopen verwennen, omdat mynheer anders eens nijdig mocht worden? U moest u schamen verlangen. Trek zelf uw jas maar uit, hoor. help uw vrouw gerust afwassen en als u klaar bent. schil dan de aardappels voor de volgende dag en kijk dan verder of er nog wat te doen is. Misschien kunt u ook eens een kopje thee voor uw vrouw inschenken. Dan kan ze ook eens even blüven zitten, want loopt per dag heel wat meer dan u. Als u dat doet, dan wil ik dat u wat om uw vrouw geeft bent u haar waard, maar anders had u beter ongetrouwd kunnen blüven. Heus mijnheer, we kunnen nooit genoeg waarderen wat onze vrouw voor het ge zin doet. Alleen als we alle zorgen er moeiten samen dragen, zullen we oru werkelijk gelukkig voelen. En dan staan we ook recht tegenover God. Die ons samengevoegd heeft. Dan kunnen we met een gerust hart samen onze knieën buigen en Hem danken, dat Hü kracht weer schonk om ons gezin te verzorgen. Ik hoop. dat u dit ter harte neemt, ..getrouwde man", dan zult u u geluk kiger voelen dan nu. Leimuiden Z., ook een getrouwde man Niet als een klein kind laten behandelen Met verbazing las lk het ingezonden stuk van de getrouwde man. Mijn eerste gedachte was: Wat ben ik blij, dat ik met die man niet getrouwd ben. Toen mijn dochter van kantoor thuis kwam en dat had gelezen, zei ze: Nu. ik blyf liever ongetrouwd dan zo'n man te hebben. Wij. vrouwen, kunnen ons, ongetrouwd, altijd zelf redden, terwijl de man, als hij niet getrouwd is. een huishoudster moet nemen of ergens in de kost moet gaan. Altijd heeft hij vrouwelijke hulp nodig. Wij trouwen dus niet om. onder dak te zijn. maar omdat we van onze man houden. Moet de vrouw haar baan aan houden. omdat de man te weinig vejj- dient, dan moeten ze elkaar 's avonds ook helpen. Is de vrouw de hele dag thuis, dan hoeft de man 's avonds niet meer te helpen, tenzij men een groot gezin met kleine kinderen heeft. Maar de slavin van je man te zün. is toch heel erg. Zo'n vrouw is trouwens echt doetje. Als deze getrouwde man werkelijk een vent wil zijn. moet hij zich en klein kind laten behandelen. Lisse Een getrouwde vrouw. In het huwelük zün: .de liefde, die alle dingen bedekt. Een man moet zich niet aanstellen zoals deze getrouwde man. Want al heeft hü nu de gehele dag ge werkt en al verlangt hü nu 's avonds naar zün stoel en pantoffels, een vrouw werkt ook en heeft 's avonds dezelfde verlangens. Daarom vind ik het tamelük normaal en geen degradatie, als man en vrouw samen afwassen e.d. En als die man dan zo vreselük graag met de kin deren-speelt, dan doet hü dat maar het eten, als de vrouw nog aan het ko- Het is jammer voor die getrouwde man, dat hü niet in het slaventydperk leefde. Als er bezuinigd dient te worden, dan behoeft de vrouw dat niet alleen te doen. Ik zou deze man willen adviseren: Neem maar eens een maand of drie alle ültgaven voor uw rekening, dan is vrouw eens uit de zorgen van vandaag de dag. 'k Ben blü, dat mün man er anders over denkt. En ik geloof, dat hü min stens zo gelukkig is als die „getrouwde man". En daarom zet Ik heel graag z'n pantoffels voor hem klaar. Voorschoten S., een getrouwde vrouw. We kunnen de vrouw nooit genoeg waarderen Mag ik naar aanleiding van het Inge zonden stuk van „Een getrouwde man" mün hart even luchten? Deze münheer heeft het gewaagd om op zo'n lage en minne manier over het huwelijksleven te schrijven, dat ik de lust by mij voel opkomen, zo dit mogelyk was. om hem eens een flink pak rammel te geven. Wat denkt deze mynheer, in welke tijd leven wy, in het jaar 1951 na Christus of twee- of driehonderd jaar daarvoor? Er is een tijd geweest, dat men de vrouw voor alles kon gebruiken, haar de hele dag laten sjouwen en dan zelf een beetje kon vissen of jagen, waar men zin in had. Maar die tyd is voorbij, ..getrouwde man". Het is nu gelukkig zo, dat de vrouw is gelijkgesteld met de man. En dat is ook niet meer dan billijk. God heeft de vrouw geschapen als een hulp tegenover de man, maar niet om haar als een slavin te gebruiken. Stel je voor, mijnheer zün jas aanpak ken, zün pantoffels aangeven, zyn stoel klaarzetten. Zit je lekker, man, of wil je nog een kussentje in je rug? Zal lk de kachel nog wat opstoken? Belief Je nog een kopje thee? Belachelük en be- spottelyk. En dat noemt zich een ..ge trouwde man". Ik vraag me af, of er bü deze man nog maar een enkel sprankje liefde aanwezig is. Is deze man in de kerk getrouwd en heeft hü beloofd met liefde en verstand by zün vrouw te wonen? Ik twijfel er sterk aan, want dan schrijft men zo iets niet Ferd'nanheelt er genoeg van Kindje verkouden? Goedkoper kan het niet Met steeds groter wordende ogen v«m erbazing heb ik het ingezonden stuk an de getrouwde man gelezen. Ten eerste wil ik alle hulde brengen aan de ■ederhelft van deze man. Wat een ge duld. Wat een zelfopoffering! Toppunt van engelachtig geduld. Leuk is alles wat u genoemd hebt. En dan nog te be weren, dat zo'n huwelyk doorgaans be ter zou zijn. Kom, kom. mynheer, waar blijft de kameraadschappelijkheid? Tien legen een, dat uw vrouw dingen of geld voor u gaat verbergen en bang voor u wordt. Als u mijn man was (gelukkig niet) dan zou ik u graag eens door elkaar rammelen en u op uw zelfgenoegzaam heid wijzen. Wat een arrogantie! Alleen al door te zeggen: Natuurlijk zijn mannen, die zich door het doen van deze karweitjes degraderen, maar zulke suk kels verdienen dan ook niet beter. Mijn man moet voor het eerst nog afdrogen. Ik zou niet graag willen, dat hij na zijn dagtaak dat nog deed. Maar hij verlangt van mij minder dan dat ik om hem heen vlieg als een bij om een strooppot. Foei, getrouwde man. U kwam vijftig jaar te laat op de wereld en deed er beter een huishoudster te nemen. Die be taalt u en kunt u naar uw hand zetten. Maar ja, déérvoor bent u getrouwd, zegt u, om uw vrouw uit te buiten. Goed koper kan het niet. Rynsaterwoude EEN GELUKKIG GE TROUWDE VROUW. Nicodemus is 't eens O getrouwde man, wat zult gij met uw ingezonden stukje een orkaan hebben ontketend onder de modernen en dom uien! Maar bedenk, ongeacht wat u hier door boven het hoofd mag komen ie hangen, dat behalve ik er nog wel meer net uw mening eens zijn. Leiden. NICODEMUS. Hoor die vrouwen maar eens kakelen Die getrouwde man heeft, denk ik, wel sn knuppel in het hoenderhok geworpen met zijn artikel. Hoor die vrouwen maar kakelen. En de hanen nemen het de kippen op. Ik zou die getrouw- nan wel met die knuppel uit zyn luie stoel willen timmeren. Of heeft die mijnheer geen klein inkomen en een groot gezin? Mynheer werkt ongeveei acht uur per ciag. een vrouw vijftien Is die mijnheer zo moe van zyn werk? Laat die eigengereide zelfbewuste ons dan maar sukkels noemen, maar als mijn vrouw hele avonden aan het werken is. dan wil ik wel de aardappels schillen of de kinderen naar bed bren gen of de vaat doen. Heeft die getrouw- na'n de voorschriften omtrent het huwelijk in het trouwboekje wel eens gelezen? OOK EEN GETROUWDE MAN Voorschoten. Kleine liefdedaden Zou de getrouwde man de zaak ook -zns van een andere kant willen bekij ken door zijn stukje nog eens te lezen en vrouw te lezen waar man staat en te lezen waar vrouw staat. Want alles, wat die man zo graag wil hebben, wil een vrouw ook wel. Kijk, een vrouw kan veel gezelligheid in huis brengen door de kleine opofferingen, maar een man ook. Een man wil graag verwend worden, als hij moe is, een vrouw ook. (Advertentie) (GEZONDE SLAAPT) ^pullman Cïïlatraóózn Ook zij werkt de hele dag. al is zij niet buiten het huis. Margaritha was er heus niet zo ver naast! Man en vrouw doen r beiden goed aan het oude rympje in practijk te brengen: kleine liefdedaden, woorden, teer en zacht, hebben vaak in t kleinste huis 't grootst' geluk gebracht. Hazerswoude-dorp. MEJ. D. L. Kijk het woordenboek eens na op „geluk" Zoals u schryft „getrouwde man" lijkt het huwelyk meer op slaverny (wat de vrouw betreft), dan op het goed begrij pen van elkaar. Hoe durft u zich nog getrouwd te noemen? Als ik u wa ik dat woord maar vermijden; de betekenis weet u toch niet goed. In ieder geval behandelt u uw vrouw niet als zodanig. Natuurlijk hebben wij vrouwen respect voor onze mannen. Het is heel normaal, wanneer hij 's avonds thuis komt, hem een kopje thee te schenken en het ge riefelijk in huis te maken. Beslist zal ik altijd mijn uiterste best doen, de vredige sfeer van „gelukkig getrouwd zijn" te handhaven. Wanneer we lekker gegeten hebben dit ging gepaard met een gezellig bab beltje over de dagelykse beleve dan komt de afwas. In de meeste geval len doe ik het natuurlijk alleen Ook komt het wel voor. dat mijn man zegt: „Kind, dat doen we even san- is wel zo gezellig en des te vlugger zijn we weer bij elkaar. Heus. bij een vrouw staat het woord „vermoeidheid" ook ir haar vocabulaire, al slaat zij deze blad zijde zelden op. Over dat uitvliegen ben ik het ook niet bepaald met u eens, mynheer! Mis schien wilt u nog eens terugdenken aar de dag. waarop u officieel uw belofte deed. U heeft toen gezegd uw beschermen en liefde en leed met haar te delen. Uw redenatie lijkt daar niet veel op. vindt u wel? Als dat „uitvlie gen" om zulke kleinigheden zou plaats vinden, is het veel beter vrygezel le blijven. U kunt dan de gehele dag vlie gen, waar en waarheen u maar wilt. Maar gaat u dan liever geen nestje bou- én. mynheer! Voorts beweert u nog. dat een mar eer verwend moet worden dan de -ouw. „Heren" zullen er nooit zo over denken. In een goed huwelijk gaat deze vlieger beslist niet op; zoiets is toch im- ■ederkerig. Hoe gezellig is het niet, ?r de dierbare echtgenoot zo nu 1 eens een kleine attentie mee neemt. Dat hoeft werkelijk niet veel te zijn. Wy vrouwen appreciëren dit toch veel meer dan een groot cadeau van een vreemde, omdat wij zeker weten, dat het uit het hart komt. En is er nog iets mooiers en beters ln het leven? De vrouwen zijn dan wel zo fyngevoelig, om zo mogelijk weer eens errassing voor te bereiden voor haar mannen. Natuurlijk nooit voor een echtgenoot zoals u, mijnheer. Ongetwijfeld zullen er niet veel ge trouwde mannenzo over het huwelyk denken, want dan zou het leven er zeer bedroevend uitzien. Ik stel me een man nog altyd voor als een ware levenskame raad. Het is heus geen bruut, die achter zijn vrouw aanloopt en haar dresseert als dierentemmer zijn beesten in het -even heb ik iets gezegd over de vocabulaire. Zoudt u eens zo vriendelijk illen zijn. om even by de letter G te kyken. Daar vindt u dan een uitgebreide explicatie van het woord „Geluk". Laat die eens goed tot uw egoïstische hersens doordringen. Wie weet. leert u er nog iets van! Leiden. ELLY. Liefde is de schakel Myn verbazing steeg i de N.L.C. van Donderdag las. dat lezers zijn. die de „getrouwde man" graag eens zouden ontmoeten om met hem af te rekenen. Onbegrijpelijk, dat men zich druk kan maken over een man, die eenvoudig zijn mening naar voren bracht. Een mening, die, niettegenstaande de vele overdrevenheden, toch gehoord mag worden. Ja, die mening is te waarderen! Psy chologisch gezien, is „de zaak" zo helder als glas. De huidige psychologie mag er zyn. Wie dit ontkent, weet niet de grote waarde van de moderne psychologie op alle terreinen des levens. De vrouw ls heel ander wezen dan de man. Daar kunnen wij niets aan veranderen. En God heeft gewild, dat de vrouw op de tweede plaats staat. n vrouw moet de liefde van een voor zich opwekken en zicb daarna met hart en ziel naar hem richten en rich geven. En dat in alle omstandig- Het belangrijkste is echter, dat als n vrouw de liefde van een man heeft opgewekt, de liefde wordt beantwoord. Dan wordt het geven en nemen. Moet nog een mooiere basis voor het huwelijk hebben? Slaafse gewoonten in het huwelijks ven zijn natuurlijk de reinste onzin. Wanneer men de vrouw al die dingen willen opdringen, zoals de „getrouw- nan" dat doet. dan kan men er van overtuigd zijn. dat de liefde van de man /eer in het niet is gezonken Man en vrouw zijn dus niet gelijk waardig. Maar de liefde, die God in ieder nens heeft gelegd, is de schakel, die man n vrouw aan elkaar moet binden. EEN VERLOOFDE JONGEMAN. Leiden. Wegvliegerig geweten Wat vind ik het jammer, dat de „ge trouwde man" zich niet bekend maakte. Dan konden alle getrouwde vrouwen eens een défilé langs zyn woning ma ken om deze zeldzaam mooie vogel ln ogenschouw te nemenOf had hü maar ondertekend met ..getrouwd kind". En dan nog een akelig verwend kind. Naar mijn mening moet een man juist jn vrouw telkens weer „veroveren" en et omgekeerd. Dan „vertroetelt" de •ouw de man vanzelf Maar tien tegen één ls deze man al bedorven door zijn „opofferende" Moeder Daarom Moeders, laten we op onze zonen letten Ik ken de dochter van net zo'n Vader Die Vader werd op z'n wenken bediend en de Moeder was de nederige slavin Het slot van alles wasdat hij allen toch ln de steek liet. De „kostbare vogel" vloog toch weg! Dat knagen aan het geweten, waar- - .er die man schrüft, lap ik aan mün laars Dat zal wel net zo wegvliegerig zün als de vogel telt Leiden LEZERES. Tip voor vrijgezellen Het «tuk van de getrouwde man la overdreven, maar de kern is volmaakt gezond. Juist omdat de vrouw van deze eeuw de broek aan heeft getrokken en zij haar echtgenoot een schortje heeft voorgedaan, staat de hele maatschappij op haar kop. Men behoeft maar even om zich heen te kijken om van de Juist heid van deze stelling overtuigd te raken. Is het niet merkwaardig, dat het veelal de vrouwen van de kleinste gezinnen zyn, die het zo gauw benauwd hebben en assistentie van haar heer gemaal in de keuken als iets vanzelfsprekends beschouwen. Terwyl juist de moeders van grotere gezinnen er dikwyls niet de minste prys op stellen, dat haar weder helft zich in de keuken ophoudt. Dat zijn de vrouwen die haar handen hebben leren gebruiken en een zegen betekenen voor haar dochters, omdat die „het" dan automatisch van moeder meekrij gen. Of acht men het beter, dat bil d® jongens die huishoudelyke werk zaamheden door papa er in worden ge stampt? Inderdaad, dan kunnen ze het vast, voor het geval ze ook eens tegen zon meisje aanlopen, dat nimmer be hoorlijk de huishouding leerdeMaar naar mijn smaak gaat het dan toch pre cies de verkeerde kant uit Er ontstond een discussie over dit thema ln onze familie- en kennissenkring. De gesprek ken tussen de jongelui werden nogal fel- Vooral het vrouwelijk element weer de zich geducht Er wal maar één meis je, dat niet zo veel zei Dat had mijn speciale aandacht. Want indien ik cog niet een goede huisvrouw had getrouwd, voorwaar, de keuze was voor my niet moeilyk geweest! Leiden GEMAAL. Verstand ver te zoeken Myn eerste reactie op het ingezonden stuk van de getrouwde man was om op de ongelukkige verdediging van zyn huwelijksopvattingen in onderdelen in te gaan, maar dan zou ik een gehele krant nodig hebben gehad. Ik volsta nu met De inzender gebruikt nog al eens het woordje verstand. Bü de vrouwen ver wacht hy ook verstand. Het huwelyks- verstand is by hem echter ver te zoeken. Deze man, die tweeduizend jaar te laat is geboren, is geen huwelyksteamgenoot, maar een tiran van het zuiverste water. Wie het stuk van de getrouwde man leest, komt tot de conclusie, dat hjj niet serieus te nemen is. Leiden J SLEGTENHORST, Haarlemmerstraat 7. Schot in de roos Met grote aandacht heb ik kennis ge nomen van hetgeen „getrouwde man" op het hart had-'k Hoop van harte, dat hy. al schrijvende, gedacht heeft aan het gevleugelde woord, dat wie kaatst ook de bal moet verwachten. Want menige lezeres zal het niet op zich laten hem haar mening kenbaar te ma ken. Ik zal niet terug kaatsen. Om de eenvoudige reden, dat ik de motieven daartoe niet aanwezig acht. Hoogstens van oordeel zün, dat „getrouw- het er wat dik bovenop heeft gelegd. In feite loste hü echter een schot in de roos Tal van vrouwen de goede et te na gesproken hebben het tegen- oordig „ontzettend druk", ondanks de vaak kleine gezinnen, ondanks de stof zuiger ondanks de was-buiten-de-deur, ondanks de geschrapte aardappelen en groenten, de gekookte kroten en de thuis bezorgde boodschappen, ondanks Bruyn- zeelkeukens met geysers, ondanks de telefoon, ondanks de fiets, ondanks de kant en klaar gekochte kledü. ondanks de glazenwasser, ondanks de man die het belletje en d" brievenbus poetst en ie portiek reinigt en ga zo nog maar even door. En dus kan die man. wiens kop •aak vol zit met zorgen zowel van huiselijke als zakelijke aard natuur lijk best weer full speed aan de slag, zodra hij de drempel van zyn woning erschreden heeft Maar hebt u wel ns op de tram gestaan of in de bus gezeten zo omstreeks 5 uur? En hebt u dan niet die talloze vrouwen opgemerkt vaste klanten! die weer eens „be slist" naar de stad moesten om., een paar zakdoeken te halen, of een paar kousen, en zich dan op genoemd tijdstip ijlings huiswaarts begeven, opdat man lief niet al te lang op de door hem ge schilde aardappelen behoeft te wachten? En wat zoudt ge denken van al die op gedofte dames, naar de laatste mode ge kleed, terwyl haar echtgenoot z'n glim mende „reach me down" nog maar een jaartje moet door dragenUitzonde ringen op de regel? Helaas, dit ver schijnsel is lang niet meer zo zeldzaam, men het gaarne wil voorstellen. Kyk, er over. EGMOND Maat- en Orthopaedisch Schoeisel in de gewenste kleur en snit. VOSKUIL - Morsstraat 11 TELEFOON 22202 NORMALE SCHOENEN voor ABNORMALE VOETEN Ten besluite De redactie van de N.L.C. besloot, deze discussie vandaag te doen af lopen. Men zie ook het artikel van Margaritha in het Zondagsblad van vandaag. Gaarne willen wij besluiten met het volgende gedicht van Leo Lens: Samen lief en leed te dragen, samen door het leven gaan, samen onder tegenslagen stevig hand in hand te staan, dat vraagt liefde alle dagen, dat vergt moed, beleid en trouw, dat eist offers, zonder klagen. de r x de x Als het leven gul en goed is, elke dag vol zonneschijn: als er geld in overvloed is, elke maaltijd even fifn; als de grootste tegenspoed is wat acute scheidenspijn; als t gezin gerond ran bloed is, is t geen kunst om één te zijn. Als de zorgen binnentreden en het denken rimpels groeft; als het loon gaat naar beneden, als 't gezin juist meer behoeft; als er l(jden wordt geleden en de smart het hart bedroeft; als er wordt vergeefs gestreden, wordt de eenheid pas beproefd Samen ook het leed te dragen dat eist biddend samengaan Samen om Gods zegen vragen en de zonde wederstaan, dat geeft kracht ln bange dagen. liefde tussen man en urouu», dat geeft, onder tegenslagen, troost in Godj beproefde trouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3